Meuleman wil plan bondsblad van agenda jaarvergadering schrappen GOUDEN SPELD VOOR TEN DAM EN VAN DE WIEL Geen KNSB-functie meer voor jurylid bij profwedstrijd Superieure show benadrukte weer aparte klasse Russisch turnen NSF claimde verdubbeling van subsidie 'OENSDAG 25 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT iMSTERDAM Een sterke Rus sische turnploeg heeft gisteren in Amsterdam een briljante start gemaakt van een trip door Nederland die tot drie novem ber zal duren. Een vrijwpl uit verkochte Apolloha! heeft vele malen met een klaterend ap* plaus blijk gegeven van zijn be wondering voor de sup'erieure show, die deze ploeg ten beste gaf. Turnen van bijzondere klasse, op gevoerd door atleten die reeds vele jaren aan de top van déze sport staan. De 22-jarige studen- te Ljoedmilla Toeristjeva, Olympisch kampioene 1972 en haar zeer gevarieerde en spec- wereldkampioene 1970 stal met taculair uitgevoerde programma de show. Kracht, gepaard gaan de aan gratie en souplesse. Naast haar steeg de winnares van het brons in München, Ta mara Lasakovitsj naar grote hoogte en op velerlei gebied evenaarde zij haar charmante landgenote. Het zijn twee na men uit de veertienkoppige equipe, die de zaal bij hun ver schillende optredens steeds in hun ban hielden. Maar ook de andere leden van de ploeg, Ga- lina Sjoegoerawa en Jelena Karpoetsjina bij de dames in het onderdeel moderne gymnas tiek en de veelvoudige kam- DEN HAAG Buiten de twee gouden spelden die de grote baas van de KNVB, voorzitter W. Meuleman voor vice-voorzitter van de afdeling 's-Gravenhage de heer P. ten Dam en de scheidende Hérman van de Wiel mee had genomen, deed zich op de jaarverga dering van de afdeling 's- Gravenhage nog een ver rassing voor. Punt 13 van de agenda bevatte als lid aUitgave Bondsblad en voor de vele afgevaardig den van de Haagse Voet balbond zou dit wel eens een heet hangijzer kunnen zijn, waarover nog lange discussies gevoerd zouden worden. Voorzitter Nico de Doelder die de eerste 12 punten weghamerde als een meubelmaker kopspij- kertjes in trijp, kreeg echter aan dit agendapunt geen zware kluif. Want het bondsblad, waartegen al veel eerder bezwaren waren ge rezen komt er niet. Voorzitter Meuleman: ,,De afdelingen en secties hebben het al afgestemd en ik der.k erover om het ko mende zaterdag in Zeist bij de jaarvergadering van de sectie amateursvan de agenda te schrappen. Tenzij de vergade ring radicaal zou omslaan, maar dat geloof ik niet. Ik per soonlijk betreur het bijzonder en ik vind het jammer van al de moeite die ons bestuurslid Jaspers er aan heeft gespen deerd." Deze meneer Jaspers uit Buiten- veldert heeft voor het bondsblad alleen zijn eigen district West I meegekregen, de rest was te gen. Geen hete discussie dus over dit punt, wel tijdens de rondvraag die 65 minuten vergde. Voorzit ter de Doelder die met de vra gen van VCS, Rava, Oranjeplein Jaap van der Eijk de benjamin van de KNVB-bestuurders Herman van de Wiel, gouden bondsspeld tot afscheid en HDV wel raad wist had wat moeite met de vaardig van de tongriem gesneden secretaris van Loosduinen, Jaap Kuiper, die ook duidelijk niet alleen de lachers maar ook het applaus op zijn hand had. Probleem vormde voor de secretaris van Loosduinen de boete van 15 gul den voor het wegblijven van de jaarvergadering. Kuiper: ,,Ik zou graag van de vergadering willen weten hoe het staat tegenover de verplich ting van het aanwezig te moe ten zijn'-. Een vraag die bij de voorzitter duidelijk in het ver keerde keelgat schoot en zijn antwoord luidde dan ook dat hij dat niet zou voorleggen. Repliek Niettemin legde de heer Kuiper zich bij deze repliek niet neer. ,,Ik zou toch wel willen opmer ken dat de leden van Loosdui nen geen verantwoording schul dig zijn aan mij, maar ik aan hen, omdat zij mij hebben geko zen. En zo is het met u ook. Wij zijn geen verantwoording schul dig aan u maar u aan ons". Waarop de heer De Doelder vroeg: ,.Hoe denkt u dan in het vervolg problemen te kunnen oplossen met een halve verga dering? De secretaris van Loosduinen had met deze vraag geen enkel pro bleem getuige zijn antwoord: „Hiermede begint u uit te gaan van de kwade trouw van de ver enigingen", waarop er een ap plaus losbarstte. Voorzitter De Doelder was daar door niet uit het veld geslagen. Integendeel. Hij vond dat er dwang moest zijn in de vorm van de boete. „Er zijn nu al zo'n dertig clubs weggebleven zonder bericht van verhinde ring. Als er niet een klein beet je dwang achter zit, blijven ze straks helemaal weg. Het mag dan ouderwets zijn of misschien nieuwerwets, een vorm van in terpretatie. maar ik kies van twee kwade dingen toch de minst Een antwoord dat met een in stemmend applausje werd be groet wat voorzitter De Doelder deed opmerken: „Ik heb ge hoord dat mijn applaus zwakker is. Maar ik kies toch voor een methode die werkt. Verder wil ik er nu niet meer op ingaan". De kwestie „De Uithof" blijft de gemoederen in de KNVB afde ling 's-Gravenhage ook bezig houden. Dat bleek in de opening toen voorzitter De Doelder me moreerde: „Archipel en Lens maken zich terecht zorg over „De Uithof" waarvan het tekort uit de recreatiepot moest wor den aangepast. Wij hebben ge protesteerd bij de raad van ad vies en ik kan u mededelen dat zij ons hebben laten weten het ook met de nu gevolgde proce dure niet eens te kunnen zijn. Er zal dan ook bij de gemeente raad geprotesteerd worden, maar dat houdt natuurlijk geen direct succes in. Maar als we er ons bij neerleggen, wordt het de gemeente wel erg gemakkelijk gemaakt." Nadat de scheidsrechters de he ren Warendorf en Van der Zee onderscheiden werden voor hun 25 jaar scheidsrechterschap en de heer W. v.d. Bosch tot erelid van de KNVB afdeling s-Gra venhage was benoemd, speldde bondsvoorzitter Meuleman de gouden bondspeld op de revers van de heren Ten Dam en Van de Wiel. van wie eerstgenoemde uiterst verast en zichtbaar ont roerd was. Bij monde van de heer Bloemhof stelde DUNO een probleem aan de orde waarmee elke club te genwoordig wordt geconfron teerd, die van de verzekering tegen diefstal en schade veroor zaakt bij inbraken. „Kan de KNVB peen collectieve verzeke ring afsluiten" zo vroeg hij zich af. waarop de voorzitter ant woordde dat de KNVB geen verzekeringsmaatschappij is. Maar hij suggereerde dat de clubs een onderlinge asurantie- overeenkomst moesten proberen te krijgen. Over de aftredende en herkiesba re plaatsen was geen menings verschil zo dat iedereen bleef zitten waar hij zat. De heer H. van dc Wiel was niet meer her kiesbaar en in zijn plaats werd benoemd de heer J. van der Eijk uit Maassluis die met zijn 31 jaar voor het enige jonge en nieuwe bloed zorgt. En hopelijk blijft hij niet lang alleen want met alle respect voor de vele uren harde arbeid kan niet ont kend worden dat het afdelings bestuur knap aan het vergrijzen BART HOOGDUIN pioen Mikhail Vororin en Viktor Klimenko toonden schitterend turnen. Het was een wervelende show, die het meesterschap van het Russische turnen benadruk te. Geheel nieuw vcor ons land was het derde facet in de turnsport, de acrobatiek. Ook dat onder deel wordt in de Sowjet-Unie in wedstrijdverband beoefend en het slaut reeds op hoog peil. Men kan zich natuurlijk afvra gen in hoeverre dit onderdeel nog onder het hoofdstuk turnen is te rangschikken, maar dat v.ordt ook wel eens beweerd bij het onderdeel vrije oefeningen dat naar het ballet neigt. Zo ook de acrobatiek. DEN HAAG De Nederlandse Sportfe deratie heeft in een schrijven de leden van de Kamer gevraagd de regering op te dragen in het jaar 1973 de subsi die voor de sport te verdubbelen: van 5.454.000 zoals is voorgesteld tot 10.900.000. De Nederlandse sportfederatie claimt deze ver dubbeling op grond van afspraken, die sinds 1964 tussen regering en georganiseerde sport in Nederland zijn gemaakt. Hierbij zou zestig procent van de kosten van de landelijke orga nisaties op het gebied van de lichamelijke vorming en de sport en zeventig procent van de kosten van de Nederlandse Sportfederatie en van de overige koepel-organisaties worden gesubsidieerd. In de praktijk is dat percentage van zestig pro cent voor de landelijke organisaties nooit be reikt. Het bedroeg in 1970 36,1 procent, in 1971 36,2 procent, in 1972 38,2 procent, na de voor gestelde verlaging is dat voor 1973 slechts 31,1 procent. Uitgaande van dat cijfer meent de Nederlandse Sportfederatie recht te hebben op 5.4 miljoen extra voor 1973. Van onze sportredactie AMSTERDAM Alleen Hans van Helden heeft tot dusver de overeenkomst onder tekend die de KNSB aan haar kernploeg leden heeft voorgelegd en waarin ge steld werd dat elk lid dat tijdens het Geruchten seizoen zou overgaan naar de prof schaatsers, een dwangsom van tien mil le moet betalen. scheidsrechter geeft aan profwedstrij den, stelt zich buiten de KNSB op. Zij kunnen daarna geen KNSB-functie meer vervullen". Het is een situatie die KNSB-directeur Comello niet erg verontrust. „Ach waarom ook. Wij hebben duidelijk ge steld dat dit eigenlijk maar een ont- werp-overeenkomst was. Voor 1 novem ber willen we de zaak wel rond hebben in verband met boekingen voor reizen en het bespreken van hotels." De KNSB wijst er nog eens op, dat jury leden die medewerking verlenen aan de eerste internationale profschaatswed strijden die op 6 en 7 januari in Den Haag worden gehouden, reglementair strafbaar zijn. Comello: „De reglementen zijn duidelijk. Wie zijn medewerking als jurylid of als De geruchten dat het Nederlands kam pioenschap voor amateurschaatsers in gevaar zou komen, zijn schromelijk overdreven. Deze geruchten zijn in de wereld gekomen, omdat het schaatsge- west Noord-Brabant Limburg, de ijsclub Eindhoven bij de KNSB heeft voorge dragen voor een schorsing. Het huidige bestuur van de ijsclub wilde zich onafhankelijk van het schaatsge- west waar het onder valt, opstellen. Hangende het onderzoek is de ijsclub Eindhoven nu ook door de KNSB ge schorst. Comello over deze zaak: „Het kampioen schap van Nederland dat op 13 en 14 ja nuari op de Eindhovense kunstijsbaan plaats vindt, komt door deze voorlopige schorsing geenszins in gevaar". Tom en Marie Ann Het jaar van de boze kabouter

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13