Ons is niets bekend over vuilstort in Kagerplassen Nieuwkoops onderwijs raakt uit de zorgen Belastingverhogingen maken begroting van Leiderdorp sluitend Gemeente Leiden: Wat u OOK móet weten (lêSsD SHOE POST W oningbouwplan goedgekeurd Bonte Oudheden in Diefsteeg, Leiden ALPHENS FILMJOURNAAL 1971 ZATERDAG 21 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT LEIDEN Het is voor de ge meente Leiden een raadsel hoe het Tweede Kamerlid Engwirda van D'66 er bij komt, dat Lei den vuil zou storten in de Ka gerplassen. Het kamerlid heeft daarover vragen gesteld aan de ministers van Volksgezondheid en Verkeer en Waterstaat. (In ons blad van gisteren werd daarover bericht-red.). Volgens de gemeentelijke voor lichter mr. J. Lelieveldt, heeft de heer Engwirda nimmer con tact gehad met de gemeente Leiden. Zou hij dat hebben ge- dan, aldus de heer Lelieveldt, dan zouden we hem direct heb ben kunnen vertellen, dat het brandbare Leidse vuil de Vuil verbranding ingaat en het on- verbrandbare gestort wordt op de stortplaats aan de Roombur- gerweg. Leiden heeft bovendien geen onderlossers (daarover wordt gesproken in de kamer vragen), aldus mr. Lelieveldt, die er aan toevoegde, dat Lei den er nooit aan gedacht heeft om vuil of grachtenwater naar de Kagerplassen te brengen. .Binnen een dag is de rommel dan al weer mooi terug komen ALKEMADE Door 158 jongelui van in totaal 15 scholen, werd deel genomen aan de in het kader van de vakantiespelen georganiseerde kampioenschappen tafeltennis. De wedstrijden stonden onder leiding van De Treffers en werden gespeeld in het klubgebouw aan de Mid denweg. Dank zij een goed getimed wedstrijdprogramma, waarvoor Herman Klein als vanouds weer borg stond, konden vrijdagmiddag te 3.30 uur de finale partijen van beide groepen beginnen. Hierbij werden ook prijzen behaald voor de deelnemende scholen waarvan de uit slag werd 1. AMVO-school Johannes XXIII, 2. Mariaschool Roelof- 3. Chr. Nat. School Oude Wetering. Uitslagen leerlin gen lager onderwijs: jongens ongeoefend: verliezersronde: 1. Henri Koek, 2 Cokkie Baas; idem ongeoef. t/m 4e klas 1 Ricky Schut, 2. Marco Groothof; idem 5e en 6e kl. 1 Hans Kinkel, 2. Edwin Bocho- ve; idem geoefend: 1. Ton Schut, 2. Roland Kuipers. Meisjes on geoef. t/m 4e klas 1. Florentine v.d. Zwet, 2. Alice van Leur, idem 5e en 6e klas: 1. Renate v.d. Zwet, 2. Ingrid v.d. Meer; idem geoe fend: 1. Gerda v.d. Meer, 2. Willeke van Ruiten. Voortgezet onder wijs: jongens ongeoef. 1. Gerard Egberts, 2. Ruud v.d. Tang; idem geoefend: 1. Wilko Reijnders, 2. Heinrich Akerboom; meisjes on geoefend: 1. Carla van Klink, 2. Ingrid van Ammers; idem geoe fend: 1. Mieke volwater, 2. Tineke Straathof. Foto: de heer Klein reikt de prijzen uit aan de 10 eerste prijswinnaars. NIEUWKOOP Het ziet ernaar uit, dat aan de noodsituatie, waarin verschillende scholen in de gemeente van lieverlee zijn geraakt, binnen afzienbare tijd een einde zal komen. Wat het kath. basisonderwijs be treft, aanvankelijk zou de be staande H. Hartschool met 6 klaslokalen worden uitgebreid. Toen dit plan praktisch rond was, oordeelde de inspectie, dat het doelmatiger was een tweede school te bouwen. Deze werd geprojecteerd in het nieuwe plan „Bouwlust", ten zuiden van de Aarlanderveenseweg, of schoon zowel schoolbestuur als oudervereniging niet gelukkig waren met deze plannen gezien WASSENAAR Zondag, wereldmissiedag, is er om half 12 's morgens in de pa rochiekerk van De Goede Herder een bijzondere eucha ristieviering, waaraan mede werking zal worden verleend door „Acces Only", een nieu we Wassenaarse muziek groep, bestaande uit 7 leden. De groep heeft al eerder me dewerking verleend aan eu charistievieringen en al con tacten gelegd met parochies in Rotterdam, Hoek van Hol land en Eindhoven. Er zijn al plannen in voorbereiding voor medewerking aan een radiokerkdienst. LEIMUIDEN Gistermid dag is de eerste paal ge slagen voor de nieuwe St. Jans-basisschool aan de Aca cialaan. Vooral van de zijde van de jeugd en ook van vele ouders was er grote be langstelling. De eerste paal ging versierd met vele linten de grond in, met behulp van een 12-tal kinderen. LISSE De heer Fr. van Dijk, meteropnemer bij het Elektriciteitsbedrijf Hillegom LisseSassenheim (HLS) is gistermiddag gehuldigd bij gelegenheid van zijn zilveren dienstjubileum. De presi dent-commissaris van HLS, burgemeester baron J. van Knobelsdorff van Sassen heim, overhandigde hem de enveloppe met inhoud en bo vendien een Zaanse klok. Een „meteropnameboek" be vatte ditmaal als geschenk van de collega's foto's en il lustraties, voorzien van tek sten. LEIDERDORP Om de spaarzin te bevorderen hou den de Boerenleenbanken en Raiffeisenbanken dit jaar hun traditionele spaarweek van 23 t.e.m. 27 oktober, met als extra dag maandag 30 okt. (Wereldspaardag). In deze week ontvangt iedere kliënt aan de balie een atten tie. Voor de jeugd van 6 t.e.m. 16 jaar wordt een prijsvraag gehouden met als hoofdprijzen een 14-daagse fotosafari naar Kenya (voor ouderen) en een 14-daagse vliegreis naar de beroemde Butlins Camps voor de jon geren. Deelnameformulier bij de banken verkrijgbaar. LISSE Het SGP-raadslid de heer H. Nieuwenhuis heeft zich op de ledenverga dering van de Staatk. Geref. Partij te Lisse tegen gewest vorming verklaard, omdat hij hierin een ontkrachting ziet van de plaatselijke ge meente. Hij ziet meer in in tergemeentelijke samenwer king. VOORHOUT De Liturgi sche werkgroep Elim komt op zaterdagavond 28 okt. a.s. bijeen in de kapel van de BNS voor een liturgische vie ring. Het thema van de vie ring, waarbij iedereen van harte welkom is, luidt: Wie wil leven. Inzingen vanaf 7 uur, aanvang dienst van Woord en Tafel, half 8. SASSENHEIM In Het 'Bruine Paard is het 25-jarig feest gevierd van de afd. Sassenheim van de Bouw bond NW. Bij deze gelegen heid werden ook jubilarissen gehuldigd: A. van Keulen (40 jaar) kreeg het gouden, A. de Zwart (25 jaar) het zilve ren insigne; voor de echtge noten waren er resp. een kristallen vaas en een zilve ren bonbonschaal. LEIDERDORP Een aantal be- De meer-inkomsten door de ta riefsverhogingen van belastin gen zullen naar raming f 160.000 zijn. En wel als volgt gespecifi ceerd: Leges f 4.000; precario rechten 2.500; reinigingsrech- zuinigingen en verhoging van zeven plaatselijke belastingen zijn volgens B en W van Leider dorp nodig om de begroting voor volgend jaar sluitend te krijgen. Met de ingrepen en maatregelen, die een totaal be drag belopen van 200.000, is het mogelijk de uitgaven en in komsten voor wat betreft de ge wone dienst in evenwicht te krijgen op een totaal van 10.290.612,17. De uitgavenstijging van ruim 2 j miljoen ten opzichte van de be- groting van dit lopende jaar kan worden toegeschreven aan de te verwachten kostenstijgin gen en factoren, die een recht streeks gevolg zijn van de groei van de gemeente. Er moet bijv. een aantal nieuwe ambtenaren worden aangetrokken. Andere uitgangspunten waren, dat het bestaande voorzieningenpeil in de sector openbare werken moest worden gehandhaafd, dat men het bedrag per leerling voor het basisonderwijs iets wil de verhogen, dat de subsidies voor het jeugdwerk, de cultuur en de sport gehandhaafd moes ten worden. Voorts vonden B en W het nood zakelijk, dat een redelijke reser vering voor toekomstige kapi taalinvesteringen en onvoorziene uitgaven werd gehandhaafd en dat een bedrag voor rente van nieuwe leningen werd opgeno men. Verhogingen aan de uitga venkant waren tenslotte ramin gen voor een bescheiden begin van de schooladviesdienst, voor het nadelig saldo van het over- dekte bad en de kosten van de j schoolzweminstructie. De bezuinigingen (tot een totaal van 40.000 zullen plaats vinden I bij het onderhoud van het sport park (dat zal in WSW-verband worden uitgevoerd) en bij de re- Leiderdorp Gistermiddag om 4 serveringen voor culturele vor- j uur werd de eerste paal gesla- ming op de basisscholen en het i gen, door de wethouder van school-advieswerk. Dat moet Onderwijs mevr. D. E. Tichler- met iets minder geld doen. ten 30.000 (wordt 48 per ge zin); wegenbelasting 37.000; rioolbelasting 33.000. opcenten pers. belasting 50.000 en hon denbelasting 7.000 (wordt 40 per hond). de minder veilige toegangsweg en minder gunstige ligging t.o.v. de bebouwing. Gezien echter de bezwaren van G.S. tegen „Bouwlust" heeft het gemeentebestuur thans in over leg met de Planologische Com missie een andere pluats voor de nieuwe school gevonden. Deze komt nu ten noorden van de door de gemeente gekochte boerderij Van der Zon en zal bereikbaar zijn via de „eigen weg" langs de boerderij. Het schoolbestuur gaat graag ak koord met deze oplossing. Ver moedelijk zullen G.S. geen be zwaar hebben tegen de bouw. Ook voor Noorden staan de kan sen nu goed. De oude St. Anto- niusschoo! moet gedeeltelijk worden vernieuwd en met enke le lokalen uitgebreid. Hier was de financiering 100.000) het grote struikelblok, evenals voor de bouw van twee lokalen aan de Mnranathaschool 207.000). Door een nu toegezegde lening van de Bank voor Ned. Ge meenten kunnen de schoolbestu ren spoedig tot nanbesteding overgaan. Tevens zal in novem ber begonnen kunnen worden met de bouw van het dringend nodige gymlokaal t.b.v. de Dr. Ariënsschool, waardoor het hui dige lokaal aanmerkelijk ontlast zal worden ten gunste van do lagere scholen. Jongen botst op bestelwagen VOORHOUT Omstreeks 10 over 8 vond gisteren op de .lac. v. Belerenweg een ongeval plaats, waarbij een I8-jarige scholier uit Noordwijk ernstig aan het hoofd werd gewond. De jongeman, komende uit de richting Sassenheim, botste met zijn bromfiets in volle vaart te gen een stilstaande zelfbedie ningswagen op. De postcommandant van de rijks politie te Voorhout verzoekt ge tuigen van het ongeval zich te melden, tel. 02522-11847 of 02523-2262. Woerman, voor de eerste kleu ter- en basisschool in de nieuwe wijk Binnenhof. In het schooljaar '73-74 verwacht men de school betrokken te hebben. Jubilarissen bij NKV afdeling Lisse Llsse In de afd. Lisse van de Industriebond H.K.V waren gis teravond vier zilveren jubilaris sen te huldigen, n.l. de heren S. M. M. Vermolen, L. A. van der Meij, J. Meier en A. J. Zwet- Voor deze huldiging was naar Lis se overgekomen de hoofdbe stuurder van de Industriebond N. K. V. de heer P. van der Heijden, die de betrokken jubi larissen decoreerde met de ge bruikelijke onderscheiding. IADVERTENTIEI altijd voordeliger Alphen aan den Rijn Tijdens de jubileumwedstrijd ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan var Koninklijke Nederlandse Vereniging „Eerste Hulp Bij Ongelukken" slaagde de Alphense groep var jubilerende vereniging onder leiding van de comm andante mevrouw D. KoppeSchenkelveld er in slag te leggen op de eerste prijs. Er namen aan deze wedstrijd acht ploegen deel, die allen bij hun werk gejureerd werden door dr. J. Hoeing en dokter R. T. M. Starrenburg uit Leiderdorp. De opdracht die de ploegen kregen was hulp te verlenen bij een echtpaar, dat kennelijk in hun woonkamer hooggaande ruzie heeft gehad en waarbij de man bewusteloos aan tafel wordt aangetroffen en de echtgenote gewond op de grond ligt. De winnende Alphense ploeg in de eindfase van hun optreden, het ongeluk besprekende met de beide doktoren Hoeing en Starrenburg. LEIDEN Steeds meer krijgt de Diefsteeg het karakter van een zo niet exclusieve dan toch zeer gespecialiseerde winkelstraat. In die sfeer past de galerie van oude en primitieve kunst „Bon te Oudheden", die gistermiddag geopend werd in het pand Dief steeg II. Men vindt er de sporen van zo'n 40.000 jaar menselijke bescha ving, te beginnen bij enkele Perzische Artefacten - stenen speerpunten van schraapmes'es - en eindigend met een reeks van gravures, die de Hoorase kunstenaar Hein Jansen met bruine olieverf maakte op chro- mecoated papier. Pijlpunten, messen, bijlen, korte en lange zwaarden uit het Luristan van 8.000 jaar voor Christus, Sy- risch-Romeins glaswerk en ter ra sigilata van circa 200 na Christus - nauwelijks een maand geleden gevonden in een grafveld in Marokko; hindoe-ja- vaanse bijlen die 2000 jaar voor Christus vervaardigd werden uit agaat- en neferietsoorten, een albasten beeldje uit het prehis torische Mesopotamië en een Gilgamesh-grafidool uit de Assi- rische tijd dat gedateerd moet worden rond 800 voor Chr. ma ken de „boetiek" tot een minia- j tuur Museum van Oudheden. I Trommen en een totempaal van Ramoe-Kajan op Australisch Nieuw-Guinea doen de bezoeker realiseren, dat het stenen tijd perk zich tot de dag van van daag voortzet. Woestijnrozen (of gipsrozen) uit de Algerijnse woestijngebieden en brokken ruwe edelsteen maar ook mammoet-tanden en de wervel van een wolharige neushoorn, die 120.000 jaar gele den leefde waar nu de grens tussen Nederland en Duitsland loopt, vertellen er over het ont staan van de aarde. Men zou ze verwachten in een Museum voor archeologie en Mineralo gie. Maar wat in een museum ligt, is voor het belangstellend publiek onbereikbaar. Een deel van wat bij „Bonte Oudheden" in de vitrines staat, is te koop. Daardoor wil mevrouw E.M. Pijnnaken-Bonte, eigenares van de galerie, ook de kunstuitingen van de primitieve mens „op straat" brengen. LEIMUIDEN De raad van Lei- muiden heeft als belangrijkste agendapunt de stichting behan deld van 35 woningwetwoningen, 12 van de Stichting Eigen Wo ning Bezit en nog enkele in de vrije sector. De woningwetwo ningen gaan ongeveer, inclusief centr. verwarming, 46.000 gul den kosten. De heer Van Graas (KVP) vroeg B en W waarom Van Dijk die huizen moest gaan bouwen. Burgemeester Breen antwoord de, dat in het verleden bepaalde toezeggingen aan de fa. Van Dijk waren gedaan die nu niet DOORLOPENDE VOORSTELLING Maandagavond 23 oktober in gebouw „NABIJ", Alphen aan den Rijn Voorstellingen vanaf 19.00 uur. Laatste voorstelling 22.30 uur. TIJDSDUUR 1 UUR TOCGANG f 2.50 meer ongedaan konden worden gemaakt. De R.K. Basisschool, aldus de heer Van Graas, moest op verzoek van het gemeentebe stuur wel de nieuwe school openbaar laten aanbesteden. De heer Treur (P.C.) achtte het krediet voor de pachtontbinding erg hoog. Het ging in dit geval om 54.000 gulden voor ong. 7 ha. De heer v.d. Acker wenste te gen het voorstel te stemmen. Naar aanleiding van het be stemmingsplan Drechtoevers vroeg de heer Van Graas, of de mogelijkheid van woningbouw in dit gebied aanwezig was. De voorzitter kon hierover nog geen zinnig woord zeggen. Tij dens de rondvraag deed de heer Van Graas een dringend beroep op het college, een oplossing te zoeken voor knellende verkeers problemen in de gemeente. Hij stelde voor een groep mensen uit de bevolking hierbij in te schakelen, die wezenlijk bij de problematiek zouden worden be trokken. Hij had niet zoveel vertrouwen in organisaties die vanuit de verte een conclusie maken. De voorzitter zegde hem verdere informatie betref fende de verkeerssituatie toe. Jubilarissen bij Potter ij Zaalberg LEIDERDORP De toonzaal van Potterij Zaalberg aan de Hoge Rijndijk was gisteren ver anderd in een feestzaal met gro te boeketten bloemen en geroe zemoes van vele feestgangers. In kleine kring werd hei ■i>f dat de heer J. Rietveld, Middel geest 1 te Leiderdorp, veertig jaar geleden als veertienjarige jongen in de potterij kwam om het vak te leren. Na eerst „het lopen met een worp" geleerd te hebben, werd hij een zeer bekwaam gameer- der, die oor en tuit hecht aan thee- of koffiepot kon zetten. Nu behartigt hij de verkoop waur- bij de grondige kennis van het bedrijf hem z<-er goed van pus komt. Vele lovende woorden werden over zijn vakkennis en collegialiteit gesproken. Namens de koningin werd door loco-bur gemeester C. Meerburg de ere medaille in zilver uitgereikt. (Foto). De heer J. Veilbrief, Hansestraat 30a Leiden, werd gelijktijdig in de bloemen gezet wegens zijn 23-jarig jubileum bij Potterij Zaalberg als ovenist en hand- vormer.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3