£cidóc Soimmt blijmaker EEG wordt in 1980 unie m Ook bommen gevonden in Sassenheim en Amsterdam SER: LAAG BTW-TARIEF HANDHAVEN Wassenaar: geen toeristenbelasting BON Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruti Advertenties (excl. B.T.W. 0,26 per mm. Telefoontjes ƒ2,37. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week ƒ2,03; kwartaal 26,20; jaar ƒ101,95. Losse nummers 35 cent. 64e JAARGANG NR. 18832 ZATERDAG 21 OKTOBER mi DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND SELECTIE T.V.-PROGRAMMA Zaterdag: Ned. I: 19.05 uur Coronation Street; 20.21 uur Een van de acht. Ned. II: 20.30 uur Francois Gaillard en het leven van anderen; 22.00 uur Een kar vol verhalen. Zondag: Ned. I: 16.25 uur Interpellatie; 19.30 uur Daktari; 20.25 uur Johnny en Rijk. BUIEN Wisselend bewolkt met buien, waarvan sommige metha gel en in de kustpovincies met wind stoten. Matige, aan de kust krachtige lot harde en af en toe stormachtige noordelijke wind. Maximumtemperaturen om streeks 8 graden. Zondag: zon 07.17—17.31; maan 16.56—07.17; hoogw Schv. 2.20, 14.39; laagw. Schev 10.25, 22.45. Maandag; zon 07.19—17.29; maan 17.25— 08.48; hoogw. Schv. 3.00, 15.20; laagw. Schv. 11.08, 23.29 Nederlandse wens tot democratisering niet ingewilligd Van onze correspondent PARIJS De Europese Topconferentie heeft aan het slot van haar tweedaagse gesprekken in Parijs besloten dat de Europese Gemeenschap in 1980 omgevormd moet zijn tot een Europese Unie. Wat deze unie nu precies zal zijn of worden stond de staatshoofden nog niet duidelijk voor ogen. Voor eind 1975 zal echter een rapport op tafel moe ten komen dat alle betrekkingen tussen de lidstaten van de EEG regelt, teneinde de omzetting in een unie moge lijk te maken. Premier Biesheuvel verklaarde, Europese parlement uit te brei- dat de topconferentie toch nog den. een succes was geworden. Hoe- Het slotcommuniqué liet erg lang wel Nederland op het punt van I het rechtstreeks verkiezen van de leden van het Europese par lement haar zin niet heeft ge- j kregen. ,,De tijd was kennelijk nog niet rijp", aldus de pre- op zich wachten, omdat men het niet gemakkelijk eens kon wor den over de samenstelling en bevoegdheden van het Europees Parlement. Vooral premier Biesheiivel lag op dit punt „dwars". In teite wsrd duidelijk, dat de rwc mo Mnc dtumto oonn- opvattingen over de struk- men met de eenstemmig geno men beslissing de besluitvor ming van de Europese instellin gen te verbeteren en de contro lerende bevoegdheden van het Vrachtwagen boort zich in woonhuis WARMOND Van een verhuis wagen met oplegger, die gister middag te Warmond juist de spoorwegovergang was gepas- j seerd, raakte in de Sweiland- straat de stuurinrichting defect, i De chauffeur kon niet verhinde ren dat de combinatie de weg afraakte. Enkele bomen en tuin hekken werden geramd en een personenauto vernield. Het ge vaarte belandde tenslotte in de voorkamer van een aan de straat gelegen woning, waar een enorme ravage werd aange richt. De bestuurder, de 26-jarige W. T.-V. uit Nijmegen, liep een slagaderlijke bloeding aan het rechterbeen op. De 37-jarige bij rijder W. J. van T., eveneens uit Nijmegen, liep een gescheur de pees in de arm en glaswon- den aan het gezicht op. Beiden konden na behandeling in het St. Elisabeth ziekenhuis te Lei den naar huis terugkeren. De in het huis aanwezige moeder en 4 I kinderen kwamen met de schrik 1 vrij. Toen de combinatie later werd versleept kwam hij elders en werd nog een boom ontwor teld. Door de politie is een on- i derzoek naar de juiste oorzaak i ingesteld. FeidócQowiant VANDAAG UIT STAD EN STREEK Leiden weet niets van vuilstorten in de Kager plassen paj Vals bomalarm in Sassenheim Servicepagina Dramatiek en humor in Saint Nicolaas Heijermans-renais- sance duurt voort pag. 5 tuur van het Verenigd Europa, niet nader tot elkaar konden ko men. Nederland wilde de ver sterkte monetaire en economi sche samenwerking koppelen aan een democratisering van de Europese instellingen, terwijl de meeste andere landen meer wil len kijken naar de nationale voordelen van een gemeenschap pelijke politiek. De grote winnaar in stijl en techniek Officieel DATSUN-DEALER AUTO HEEMSKERK ROELOFARENDSVEEN Alkemadelaan 1 Telefoon 01713-2866-2215 LEIOEN Herengracht 79 Telefoon 01710-33861 -20987 In Rijswijk is gisteravond van start gegaan. Cursus een cursus voor croupiers leider is de ex-casinohou. der Piet Smit (geheel links aan de roulettetafel). In middels hebben zich 26 cursusdeelnemers gemeld. Zie ook onze reportage in Finale. DEN HAAG Volgens een Joodse hulporganisatie in We nen zijn bombrieven onderweg naar talloze Joodse be drijven en instellingen in Nederland. Ondertussen zij ook gisteren weer twee bommen ontdekt: een in Sassen heim en een in Amsterdam, terwijl de bedrijfspolitie van Philips in Eindhoven bekend heeft gemaakt, dat naar schatting twintig leidinggevende figuren van Philips dreigbrieven hebben ontvangen. De bombrieven, die bestemd zou- met zandzakken ingebouwd, het den zijn voor Joodse bedrijven gebouw ontruimd en de omge- en instellingen in ons land, zou- ving afgezet, den afkomstig zijn uit het West- Toen er geen explosie volgde duitse Karlsruhe met als afzen- heeft een bomdeskundige het der „Jacobson". De postale re cherche en de Amsterdamse re cherche hebben de zaak in on derzoek. Na een anoniem telefoontje heeft de rijkspolitie in een flatgebouw aan de Parklaan in Sassenheim een bruine kartonnen doos ge vonden. Het pak werd terstond pak met behulp van een spring lading onschadelijk gemaakt. Het pak bevond zich in de on dergrondse garage van het ge bouw, waarin ook drie kantoren zijn ondergebracht (onder meer Scholte en Lestraden centrale verwarming en een verkoopkan toor van Sikkens Lakfabrieken). In de als gevolg van de springla ding flink beschadigde doos werden enkele blikjes met in houd aangetroffen, die voor on derzoek naar het gerechtelijk laboratorium in Den Haag zijn overgebracht. Even na zes uur gisteravond werd een bom ontdekt in een portiek van een bijkantoor van e bank aan de Rozengracht Amsterdam. Toen na p0utiemannen buigen zich over de bom die gisteravond werd aangetroffen in het portiek van een bank- filiaal aan de Rozeengracht in Amsterdam (links). Nadat men het gevaar voor ontploffing geweken achtte, durfden bomdeskundigen het voorwerp te benaderen, de ontsteking eraf te halen en het voorwerp mee te nemen (rechts). Tijdens een korte ceremonie in het Amsterdamse theater Tingel Tangel heeft de journalist Herman van Run, vriend van de overleden auteur Godfried Bomans, het eerste exemplaar van een dubbelalbum met twee elpees, waarop twaalf sprookjes van deze schrijver, ter hand gesteld aan mevrouw P. Bomans. Twee sprookjes worden verteld door wijlen Godfried Bomans en de overige tien door de acteur Luc Lutz. Op de foto me vrouw Bomans in gesprek met Luc Lutz. Zie ook elders in dit blad. een ontploffing uitbleef, maakte een bomdeskundige twee draden tussen wekker en bom los. De bom bestond uit een witgeschil derde koker. Of er explosief materiaal in zat kon men niet meedelen. „Het Revolutionair Volksverzet Nederland", claimt in een brief aan een Rotterdamse krant de verantwoordelijkheid voor de bomaanslagen in Rotterdam en Utrecht. Volgens het speciale bomteam worden de akties ge pleegd door een groep Neder landers en zijn ze ingegeven door politieke motieven. De dreigbrieven aan de Philips- medewerkers zijn afkomstig van „een tribunaal", dat 'i 48:ö00 eist op straffe van „ac ties". DISCOTOPDANSAVOND Iedere zondag 8.00 uur Ant. Clubhuis. Universiteit hoeft student niet toe te laten AMSTERDAM De universiteit van Amsterdam hoeft de 19-jari- ge Johannes van Zijp uit Voor schoten niet toe te laten tot haar subfaculteit voor tandheel kunde, ondanks het feit dat er geen numerus fixus voor was afgekondigd. Dit heeft de presi dent van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Sthee- man, vrijdag beslist in een kort geding dat door de vader van Van Zijp tegen de universiteit was aangespannen. Mr. Stheeman overwoog dat door de raadsman van de universiteit een vrij uitvoerige verklaring was gegeven over de moeilijk heden waarin de universiteit door de machtigingswet van 6 juli was geraakt en dat de over loop van de andere universitei ten de faculteit tandheelkunde tot een noodmaatregel dwong. Hij achtte geen sprake van on behoorlijk bestuur, zoals door eiser was gesteld, en omdat ook de capaciteit van de faculteit bij de aanmelding van de jonge Van Zijp reeds ten volle was be zet verklaarde de president de eis om onmiddellijke toelating niet ontvankelijk. Kachelpijpen met leekkers EINDHOVEN „De vakbe weging zou eens stelling moeten nemen tegen al die publicaties en koppen als „terreur in Nederland neemt toe", aldus dr. P. van Gorkum, lid van het verbondsbestuur van het CNV, gisteravond in Eindhoven op een congres „Dag Vakbeweging" in het kader van het stu dium generale van de Technische Hogeschool. „Al die drukte vlak voor de verkiezingen vind ik zeer merkwaardig. Het zou wel eens een rechtse verkiezingsstunt kunnen zijn te spreken van toene mende terreur als er vier kachelpijpen met wekkers zijn gevonden". Actief neemt Intertop over LEIDEN Het Uitzendburo Ac tief heeft de afdeling Uitzending van Bureau Intertop, dat geves tigd is aan de Herenstraat, overgenomen. Actief blijft overigens ook geves tigd op de Aalmarkt. Onlangs meldden wij dat dit kantoor was opgeheven in verband met ruim tegebrek. Dit was onjuist. Alleen het hoofdkantoor van Actief dat was gevestigd aan de Stille Rijn is verhuisd naar Haaghuishof 5 in Leiderdorp. pag. s pag. 4 pag. 5 Vertrouwd met Oud pag. 5 WASSENAAR Burgemeester en wethouders zijn niet voorne mens op korte termijn aan de gemeenteraad een voorstel tot het invoeren van een toeristen belasting voor te leggen, zo wordt medegedeeld in de begro tingsstukken. Het vorige jaar is daarover bij de begrotingsbe handeling gesproken. Het grootste nadeel van deze be lasting vinden burgemeester en wethouders, dat het praktisch niet mogelijk is de dagrecreant te belasten. Dat is juist de groep, die d emeeste zorg. van de overheid vraagt op het ge bied van politie, aanleg en ver betering van toegangswegen en parkeervoorzieningen. De lgemAene Nederlandse Ver eniging voor Vreemdelingenver keer heeft zich op het standpunt gesteld, dat een eventuele toe ristenbelasting in de verschillen de gemeenten uniform wordt ge regeld. Een niet-uniforme tarief stelling binnen eenzelfde toe- ristisch gebied acht zij desas treus. Ook burgemeester en wethouders erkennen het nut van een zekere uniformiteit, i Vandaar dat zij zich op de I hoogte hebben gesteld van het beleid op dit punt van de nabu- j rige kunstgemeenten. Geen van deze kustgemeenten in de omge ving blijkt een toeristenbelas- ting te heffen. Alleen Noordwijk j overwoog een dergelijke belas ting in te voeren. HAZERSWOUDE Van avond, zaterdag 21 okt., opent jeugdsociëteit De Crael (Rijndijk) het winterseizoen met een herfstfeest in het voormalige schooltje bij de watertoren, aanvang half 9. Bart van Schoonhoven zingt en speelt gitaar. Willem Vis zal de jongeren ertoe trach ten te bewegen, kreatief be zig te zijn. Radioconcert VPRO uit Leiderdorp LEIDERDORP Gisteravond werd in de Scheppingskerk een concert gegeven in de serie wel ke door de VPRO periodiek georganiseerd werd. Tijdens deze concerten treden een be roeps- en amateurensemble op. Gisteravond waren dit het beroeps ensemble Ritmo Natural, de drumband Franciscus uit Lei den en 6 ensembles van de Streekmuziekschool „Rijnak koord". Op het programma stonden klassieke jazz en expe- Den HAAG (ANP) De ahii- rimentele muziek, de drumband tingsdatum van de astmakliniek Franciscus heeft een experi- j „Eugenia" in Davos is verscho- menteel werk ten gehore ge- j ven van 31 december naar 31 bracht, speciaal door een van I maart. de instructeurs Ruud Mourik Een commissie van onderzoek voor dit concert gecomponeerd. had het bestuur gevraagd de De eerste drie kwartier van dit sluiting op te schorten. Er ver concert werd direct uitgezon- blijven nog ruim veertig patiën- den. I ten in de kliniek. Sociaal contract blijft mogelijk Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Sociaal Economische Raad heeft de re gering unaniem geadviseerd het lage btw-tarief op 4 pro cent te handhaven, omdat daardoor het totstandkomen van het sociaal contract zal worden bevorderd. Belangrij ker is echter, dat vakbeweging en werkgevers in de voor bereidende besprekingen over het sociaal contract over eenstemming hebben bereikt over een gezamenlijk stand punt voor het gesprek dinsdag met het kabinet. De kans dat er inderdaad een so- sociaal contract prijsmaatrege- ciaal contract wordt gesloten len niet uitgesloten zijn. met het georganiseerde bedrijfs- Namens de werkgevers verklaar- Meeste Neder landers tevreden niet negen pet loonstijging (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Meer dan de helft van de Nederlanders zou tevre den zijn met een loonsverhoging van 9 procent in 1973. Dat blijkt uit een onlangs gehouden Nipo- enquête. In de vraagstelling werd eraan herinnerd dat de regering voor volgend jaar een loonstijging van 9 procent en een prijsstij ging van vijf procent verant woord zou vinden. Verschillende belastingen en sociale lasten worden echter ook hoger. Uit de enquête blijkt dat 45 pro cent wel tevreden zou zijn met een loonsverhoging van 9 pro cent als de prijzen met niet meer dan vijf procent zullen stijgen; 8 procent zou zelfs zeer tevreden zijn; 30 procent zou niet zo erg tevreden zijn; 12 procerj zou ontevreden zijn en 5 procent heeft geen oordeel. Hoe nabij is die zwarte broeder? Zeg niet, det Nederland niet be trokken is bij het missiewerk. Wanneer Nederlandse missiona riseen een beroep op ons doen, Ie het antwoord zelden „nee"'. Met die hulp heeft hun werk tot resultaat gelold. Er zijn Afrikaanse en Aziatische kerken ontstaan. Dia zetten nu zelf hun schouders onder het werk, dot christenen te doen hebben, altijd en overal ter wereld. Hun geloofskracht la sterk; hun financieel vermogen meestal gering. Daarom moeten zij ons om steun blijven vragen. Dan mag het eigenlijk geen ver schil maken of de vraag van een bekende missionaris komt. of van een vreemde bisschop In Afrika, von eon onbekende pro- jektlelder In India, een verre kote- chlst uit Oceonlë. Maar hoe nabij la nu eigenlijk die zwarte broeder, of die zwoegende mede-chriaten met zijn gele huid? Hot antwoord mag blijken op Wereldmlasledag, In dit weok- elnde van 21-22 oktober. Het antwoord van een duidelijke soli dariteit met alle jonge korken in do derde woreld, op de kollekte- schaal in de kerk of op giro: 8725 van PMW Laan Copes van Cattenburch 127 - Den Haag. leven blijft dus ook na de SER- vergadering van gisteren be staan. Of het er echt van zal komen, hangt nu voornamelijk af van de bereidheid van de re gering aan een aantal wensen van zowel de vakbeweging als werkgevers tegemoet te komen. Namens de vakbeweging ver klaarde drs. Ter Heide gisteren dat de vakbeweging tot het laat ste toe haar goede wil za! to nen, hoewel er weinig vertrou wen is in de goede afloop. De president van de Nederlandse Bank, dr. Zijlstra, verklaarde dat ook bij het afsluiten van een de drs. Bakkenist, dat de werk gevers bereid zijn mee te wer ken aan een prijsmeldbeschik- king, die het dc regering moge lijk maakt inzicht te houden in de prijsontwikkeling. Uitstel sluiting kliniek Davos Geen vervolging na ramp in Prinsenbeek ROTTERDAM (ANP) Na een omvangrijk onderzoek van de rijkspolitie heeft de justitie in Breda besloten geen strafrechte lijke stappen te ondernemen in verband met de verkeersramp bij Prinsenbeek, die op 25 au gustus van dit jaar aan 13 men sen het leven kostte. Uit het onderzoek is wel gebleken dat de fatale afloop van het on geluk beslissend is beïnvloed door menselijke fouten, maar dat er geen sprake is geweest van misdadig gevaarlijk wegge drag. Dc grootste fouten die zijn gemaakt, waren onvoldoende af stand bewaren en onvoldoende aanpassing aan de weg- en weerssituatie. verdien Hechte Nr. 4 Onmisbaar in huis is dit handigge reedschapssetje, bostaanda uit een aantal schroevendraaiertjes, 'n boortja 'n priem enz. Alias verpakt in een so lide plastic doos. Het aanbrengen van een nieuw abonnement wordt door ons goed beloond. Voor ieder nieuw kwartaalabonnement, dat door U wordt opgegeven, ontvangt u een echte 'Blijmaker'. Maak een ander blij met onze krant en uzelf met zo'n geweldige Blijmaker. stuur deze bon in open envelop, zonder post zegel naar: antwoordnummer 349, Leiden Noteer m.i.v. de LEIDSE COURANT Naam: Adres Woonplaats Stuur blijmaker nr. 4 naa Naam: Adres Woonplaats als nieuw kwartaalabonnee op LEIDSE COURANT HBJilfi riPiiiïïi—

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1