Van boer tot miljonair JAN TER HUURNE KOCHT EVEN HET EUROSTRAND VALKENSWAARD - Jan ter Huurne begon als boerenzoon, hij was niet rijk, hij was niet arm. 's Morgens in alle vroegte stond hij op. 's Avonds ging hij met de kippen op stok. Hij werk te op het gemengde bedrijf van zijn vader in Buurse onder En schede (25 ha). Toen hij 21 j*ar werd, ging zijn vader dood en Jan ter Huurne moest het verder, rooien „met een knecht en een dienstmeid". Toen hij 27 was, ging hij in tractoren handelen. Een paar jaar later stapte hij over op landbouwmachines en opende hij een klein grenswin- keltje naast de boerderij (boter, kaas, koffie). Het grenswinkeltje werd een supermarkt. De super markt werd gekocht door Simon de Wit. En 1 juli dit jaar kocht Jan ter Huurne het Eurostrand in Valkenswaard. De Midashand van Jan ter Huurne is nog niet uitgewerkt. Plannen om bij Bremen een re creatieproject te stichten van de allure van het Eurostrand, ver keren in vergevorderd stadium. Jan ter Huurne Is nu 45 Jaar. Een kleine, bescheiden man in beige pak, die aarzelend en wei nig gedetailleerd antwoord geeft ;op vragen. Hij zoekt geregeld verbale steun bij zijn rechter hand, de heer J. C. Pot, antra- v'ciet-grijs directeurenpak, een doctorandusglimlach en een Vol- Het succes heeft Ter Huurne niet i veranderd. Het heeft hem eerder schuw gemaakt. Later in het ge- sprek zal hij het tussen de re gels door zeggen: „Wat ik nu doe, is veel moeilijker dan wat il: op de boerderij deed. Want nu moet ik denken. En., en.. (hulpeloze blik terzijdeen praten en zo. Dat vind ik toch wel ?waar." Hij eet een uitsmijter in het res taurant van zijn Eurostrand, vertelt in sobere termen hoe het allemaal gegaan is hierbij ge secondeerd door Pot en het is onbegrijpelijk, hoe uit deze be scheiden verschijning een man kon komen die met onfeilbare zakenblik en een grote besluit vaardigheid zich wist op te wer ken van een van de nederigste beroepen ter wereld tot de ge benedijde status van miljonair. Verdubbeld Een paar maal per week zoeft Ter Huurne in zijn witte Mer cedes van Twente naar Val kenswaard, via Duitsland. Zijn expansiedrift is nog lang niet bekoeld. Op 11 september werd de nieuwste attractie het Eurostrand, de Eurodam, geopend. Zandzuigers, bulldo zers, draglines en andere reus achtige mechanische slaven breiden het Eurostrand uit dat volgend jaar, bijna verdubbeld in omvang, weer honderdduizen den bezoekers zal ontvangen. Ter Huurne heeft grote plannen en hij weet zich niet gehinderd door gebrek aan durf en liquide middelen. Als straks het project in Bremen klaar is. kan hij van uit zijn woning in Buurse beide polen van zijn succes even snel bereiken, reden waarom hij niet van plan is naar Valkenswaard te verhuizen. „Bij Bremen is een plas van 20 tot 25 hectare. Dat wordt een na tuurproject. We gaan er in het voorjaar mee beginnen. Het zal in fasen verlopen", zegt Ter Huurne, die veel fiducie heeft in dit project, met in zijn achter hoofd het bezoekersaantal van het Eurostrand van vorig jaar: 950.000. Het eerste wat Ter Huurne deed toen hij het Eurostrand kocht met alles erop en eraan, was de prijzen in het restaurant halve ren. „Daardoor steeg mijn om- zetsnelheid in juni en juli 180.000 meer vergeleken met het vorig jaar." Hij duikt op verzoek even in het verleden. „Onze boerderij werd door de grens in tweeën ge deeld. Gingen de prijzen in Duitsland omhoog, dan bracht ik daar mijn producten op de markt. En werden de prijzen in Nederland duurder, dan ging ik daar naar toe. Door die ligging aeed de grenswinkel het ook uit stekend. Toen ik ging trouwen, besloten mijn vrouw en ik de boerderij van de hand te doen, want het werd veel te druk. Ik heb de tractorhandel van de hand gedaan, de grond van de boerderij verpacht en het vee verkocht en we gingen alleen met de winkel verder. Grootste verandering Dat was in '49. Ik was toen 31. Het was een gewone zelfbedie ningswinkel. En dat is eigenlijk de grootste verandering in mijn leven geweest: van boer tot win kelier. Dit was een grotere ver andering dan van supermarkt tot Eurostrand. De winkel breid de zich uit. Op het laatst hadden we een supermarkt van 750 m2. Met de grens hadden we ups en downs. Je wist aan de grens nooit wat er ging gebeuren. Het was een zeer kwetsbare zaak met die in- en uitvoer. We heb ben tijden gehad dat er geld bij Jan ter Huurne, de boer uit het Twentse Buurse die het Eurostrand kocht, met op de achtergrond de grootste kleinste haven van de wereld, de Eurodam, die hij van Rotterdam verplaatste haar Valkenswaard. moest. Vorig jaar kocht Simon de Wit de supermarkt en ik kreeg een functie als recreatie consulent, onder meer in Duits land. Toen speelde ik al met de gedachte om een groots recrea tieproject in Bremen op te zet ten. Verschillende malen kwa men de Duitsers ook hier in Ne derland kijken. En zodoende kwam ik op een keer bij het Eu rostrand. Ik had helemaal niet de gedachte toen, dat ik het ooit zou kopen. Toen hoorde ik van een relatie dat het te koop was. Ik belde de eigenaar op, de heer M. Eigenberg en de rest is vlot verlopen. Binnen 14 dagen was de zaak beslist. Eigenberg was 63 en wilde er mee ophouden. Het werk was nogal arbeidsin tensief. Ik moet zeggen dat hij het netjes en goed verzorgd heeft overgedragen. Hij heeft veel geïnvesteerd om het Euro strand zo up to date mogelijk te doen zijn. Ik mocht alleen geen ruchtbaarheid aan de verkeop geven. We namen de zaak mid den in het seizoen over. Toen waren ze nog bezig met de op bouw. Dit werk vergt meer dan de boerderij. Ik moet zakelijke beslissingen nemen. Nee. Ik heb geen hunkering meer naar vroe ger, maar het was wel een ge zellige tijd. De overgang is na tuurlijk groot." Ter Huume heeft een visie ont wikkeld op het gebied van re creatie, uitgaande van het dog ma dat de mensen steeds meer vrije tijd krijgen. „Die vrije tijd moet besteed worden, vooral met dagrecreatie. We hebben nu 75 hectare, maar dat zal verdub beld worden. En de camping heeft 700 plaatsen. Ook hier ko men ultra-moderne faciliteiten. Ik heb nu al veel bestellingen voor het komende jaar. Op het Eurostrand wil ik wat weekend huisjes neerzetten. We zitten hier erg goed. Er komen enorm veel mensen uit het westen. Ik geloof dat wij op dit moment het derde project van Nederland zijn, na het Flevohof en de Beekse Bergen bij Tilburg." Ter Huurne is het absoluut niet eens met zijn collega's van de horeca die de consumptieprijzen verhogen. „O nee, ik zie veel ipeer in omzetsnelheid. Het ho- recawezen in Nederland is onbe taalbaar geworden voor de ge wone man. In Buurse heb ik al meegemaakt hoeveel kopers we kregen door scherpe prijzen. We hadden namelijk ook een restau rant bij de supermarkt. Toen ik de prijzen halveerde ja, niet elk artikel natuurlijk steeg de omzet 60 procent. De mensen vertelden elkaar dat het hier veel goedkoper was. De campingmensen komen hier eten. Ze voelen er niets voor om zelf voor net zoveel geld het eten klaar te maken. Ook de prijzen in mijn kampwinkel zijn populair. Ik vind dat ze meestal de prijzen hoog opschroeven in die recreatieprojectën en daar ben ik op tegen. Wat ik weet, heb ik in de prak tijk ondervonden. Ik heb er geen studie van gemaakt. Ik zal een klein voorbeeld geven. Als je je omzetsnelheid verhoogt, dan ZATERDAG 21 OKTOBER 1972 OVERHEID ZOU PARTICULIERE INVESTEERDERS IN RECREATIE MOETEN HELPEN hoef je ook niet zo veel voor raad te nemen. En alles wat niet snel omgezet wordt, is ver lies." Ter Huurne kreeg in zijn ge boorteland Twente geen kans zijn ideeën te verwezenlijken. „Twente heeft heel mooie gebie den, maar daar krijg je geen vergunning. Hoe vaak ik niet be zig geweest ben in Haaksbergen, Boekelo of Usseloen nu heb ik het in Brabant gevonden. Het geheim van mijn succes....? Ik heb ook veel stroppen gehad, hoor..., maar je moet lef heb ben, en je moet er echt in ver trouwen. Je moet zeer optimis tisch zijn, anders lukt het niet. Ik zou graag meer medewerking zien van de overheid. De semi- overheidsinstellingen, zoals de Beekse Bergen, krijgen alle faci liteiten, maar wij particulieren lopen vaak met de kop tegen de muur." Tot slot: „Ik werk nu langer dan op de boerderij. Hier moet ik wel 10 tot 12 uur werken." Gigantisch Hij pakt zijn witte Mercedes, laat de motor zacht zoemen en toont de attracties van het Euro strand. „Daar aan de overkant komt nog zo'n plas. Daar zijn ze bezig met een eilandje aan te leggen. Daar komen nieuwe toi letten. Kijk, dat is de grootste speeltuin van Europa. En hier is dc Eurodam." Hij stapt uit. De Eurodam, tot voor kort Havodam geheten, verhuisde onlangs van Rotter dam naar Valkenswaard. Het is een gigantische maquette na tuurlijk de grootste in de wereld beloopbaar via een overdekt pad van 400 meter lengte met informatieverstrekkende luid sprekers en in de zijkant overal knoppen, waarmee de minia tuurbootjes en -kranen tot leven zijn te roepen. Ter Huurne speelt met de knoppen, kijkt ge lukzalig over het moderne speel goed en poseert bereidwillig te gen de achtergrond van 's we relds grootste, kleinste haven. Dan moet hij weg, want een miljonair heeft weinig tijd. Een laatste vraag, meneer Ter Huurne. Wat zou u doen, als u minister was? Hij draait zich aarzelend om, maar zijn glimlach is beslist. „Ik zou veel meer subsidie ge ven, en niet alleen aan de semi- overheid, maar eerder aan par ticulieren die het aandurven in dit huidige klimaat te investeren in recreatiegebieden." JAN KOESEN UWL 'r ',;r' -f-1. Een doorkijkje op het Brobontse Eurobond. Vorig joor 950.000 bezoekers. Er wordt nu hord gewerkt om het oppervlok te verdubbelen. Jon ter Huurne op zijn Eurostrand. Recreolie voor honderdduizenden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 16