Slag om Duitsland ontbrandt Mona Lisa vol geheimen MET WE ZULLEN VECHTEN TANDEN EN KLAUWEN ZELFS OORLOG OM ADVERTENTIEPAGINA'S TOUWTREKKEN TUSSEN LONDEN EN LOUVRE ZATERDAG 21 OKTOBER 1972 LONDEN De Britse rege ring, die in januari een grote Europese tentoonstelling orga niseert ter gelegenheid van Groot-Brittannië's toetreding tot de EEG, zit met een deli caat probleem. Het Foreign Office heeft in Frankrijk de Mona Lisa van Da Vinei, die te Parijs in het Louvre hangt, te leen gevraagd voor de expo sitie. Maar Frankrijk laat de Mona Lisa niet los. In Engeland zijn er echter ook Mona Lisa's. Lord Brownlow bezit er een en hij gelooft vast, dat het een echte Da Vinci is. Het portret van de geheimzin nig glimlachende jonge Ita liaanse werd geschilderd op hout. Het hangt in het kasteel van Lord Brownlow, een van Engelands rijkste „peers", in Grantham (Lincolnshire). Deze week is het uitgelekt, dat deze lord de Britse regering z'n Mona Lisa aangeboden heeft, in plaats van de Mona Lisa voor de dag, eigendom onthulling kwam in Londen evenwel nog een derde Mona Lisa or de dag, eigendom van de kunsthandelaar dr. Henry Pulitzer, geboren in We nen en gewezen hofdienaar van lco-ing Zog van Albanië. Dr. Pulitzer wil nu zijn Mona Lisa ook in bruikleen geven aan de Britse regering, die wanneer ze een van beide wer ken aanvaardt, ruzie krijgt met Frankrijk over de authentici teit van de Mona Lisa's. Als ze de twee Britse aanbiedingen afwijst, zal zowel lord Brownlow als dr. Pulitzer deze weigering opvatten als een be lediging en eruit afleiden dat de overheid hun Mona Lisa's als vervalsingen beschouwt. En dat is nu precies wat geen van beiden wil erkennen. Dr. Pulitzer zegt, dat hij in 1962 z'n huis met alles wat er in stond, verkocht heeft om zich z'n Mona Lisa te kunnen aan schaffen. Sindsdien tracht hij de nodige informatie te verza melen om te kunnen bewijzen, dat zijn schilderij een echte Mona Lisa is. Dr. Pulitzer meent, dat door Leonardo da Vinei twee portretten geschil derd werden van de bekoorlij ke vrouw La Gioconda. Hij voerde dit werk uit in opdracht van haar man. Omdat me vrouw La Gioconda er opge wekt moest uitzien, liet hij mu zikanten spelen, terwijl ze po seerde. Kostbaar Lord Stanley Brownlow heeft zijn Mona Lisa geërfd. Het schilderij werd gekocht door sir Abraham Hume, een bekende Engelse kunstverza melaar van de achttiende eeuw. Sir Abraham was de schoonvader van de eerste graaf van Brownlow. Hij bezat Mona Lisa hoeveel echte een uitgebreide verzameling schilderijen, waarvan het grootste deel nagelaten werd aan de familie Brownlow. Een van deze kunstwerken v.-as de Mona Lisa. Tijdens de kinderjaren van do huidige lord Brownlow stond het schilderij overdag op een ezel in de salon van het kas teel dat deze familie toen be woonde in Zuid- agclaaa. Ie dere avond erd Ir: err t :e lakeien plechtig van de ezel genomen en geörc ;i r ar een brandkast, waarin zij het veilig wegborgen. Volgens de Brownlow's was de Mona Lisa het kostbaarste schilderij uit de nalatenschap van sir Abra ham. Uit vrees voor beschadi ging lieten zij het nooit onder zoeken door deskundigen. Het portret verkeert in uitstekende conditie en werd nooit geres taureerd. Lord Brownlow wil niet bewe ren dat de Mona Lisa in het Louvre geen authentieke Da Vinei en zijn schilderij de ori ginele vrouw La Giaconda is. Hij twijfelt er overigens In het geheel niet aan, dat zijn Mona Lisa door Leonardo da Vinei geschilderd werd en dat de schaduwen onder de ogen aangebracht werden met inkt, in plaats van verf, zoals op de Mona Lisa in het Louvre. Da Vinei maakte naar verluidt vaak gebruik van Inkt om schaduwen aan te brengen. Gestolen De Mona Lisa van dr. Pulitzer hangt in diens flat in de Lon- dense gemeente Kensington. Al de kunstwerken die daar aan wezig zijn, worden door middel van electronische apparaten beschermd tegen diefstal en brand. Hij gelooft dat zijn Mona Lisa het originele por- trot van mevrouw La Giacon da is. Dit. zou best waar kun nen zijn, want op 22 augustus 1911 werd de befaamde Mona Lisa in Parijs gestolen uit het Louvre. Deze grootste kunst diefstal van de geschiedenis was gepleegd door een 32-jari- ge Italiaanse huisschilder, die vond dat het Louvre, waarin hij gewerkt had, veel te veel schilderijen bezat uit zijn land. In december 1913 werd de Mona Lisa terug gevonden. Het kostbare schilderij zat in een handkoffer onder een sta pel vuile was in de kamer van de dief in Florence. Al de gro te deskundigen van die tijd be studeerden het doek en ver klaarden tevreden, dat het de echte Mona Lisa was. Daarna werd het schilderij weer prompt in het Louvre gehan gen, waar de Mona Lisa van daag de dag beschermd wordt door kogelvrij glas en andere strenge veiligheidsmaatrege len. Ofschoon de Fransen het ont kennen. is het niet helemaal uitgesloten dat de originele Mona Lisa zich toch in Enge land bevindt. Lord Clark, een deskundige inzake het werk van Da Vinei, heeft be'.cend ge-_ maakt dat hij in de loc.n van deze maand belangve":':er.de nieuwe feiten aan het L:/; rrl brengen over het \v?r:!dbc- roemde portret van de Ita liaanse dame met de geheim zinnige glimlach. ROGER SIMONS Barzel en Strauss, vele voeten. Scheel:zichzelf gezuiverd (Van onze correspondent) BONN „Wij zullen met tan den en klauwen vechten om een een kleine, maar voldoende meerderheid - zij het dan ook groot om te regeren", - aldus - de, veelvuldig ln karikaturen als stier afgebeelde, Westdultse poli ticus, Franz Joseph Strauss. In derdaad Is de verkiezingsstrijd in de bondsrepubliek een ge vecht waar handen en voeten aan te pas dreigen te komen. De partijen hebben groot materieel ingezet, niet om de brand te blussen, maar om het vuur aan te wakkeren. West-Duitsland staat dan ook voor de grootste, maar felste verkiezingsstrijd, die het land ooit heeft gekend. De liberale F.D.P. heeft op de valreep nog getracht om de twee grote broers, de C.D.U. en de S.P.D. tot „het matig zijn" te bewegen, en een zogenaamd fairnessverdrag ontworpen, maar de C.D.U. heeft dat ver drag niet willen ondertekenen, omdat kanselier Brandt meende dat bij enkele „overlopers" in het parlement - die Brandt van zijn meerderheid hebben afge holpen - corruptie in het spel was, terwijl de S.P.D het ver drag niet wilde signeren, omdat het lijfblad van CSU-chef Franz Joseph Strauss, de „Bayernkoe- rier", Brandt met Hitier verge leek. De kibbelpartij in het kwadraat, die nu ontbrand is, gaat uiter aard erg veel geld kosten. Opti- - misten menen dat de partijen niet meer dan 100 miljoen mark 3Sllen uitgeven aan de verkie zingscampagnes. Pessimisten "©loven echter dat er minstens 200 miljoen mark aan de kiezer gespendeerd zal worden, óm een indicatie te geven waar de partijen hun geld van wegha len, even een globaal overzicht je. De C.D.U. incasseert jaar lijks ongeveer 10 miljoen mark aan contributie van de ongeveer 400.000 leden. Ze ontvangt echter tweemaal zoveel aan giften van de industrie. De S.P.D., die ne genhonderdduizend leden heeft, vangt jaarlijks 23 miljoen mark aan contributies en slechts zes miljoen aan giften. De F.D.P. moet het ook van de contributies hebben. Sinds de liberalen een coalitie vormen met de S.P.D. heeft de industrie haar de rug toegekeerd. Die strafcampagne heeft de S.P.D. in grote finan ciële moeilijkheden gebracht. In vele Westduitse deelstaten be staan zogenaamde staatspolitie- ke verenigingen die een soort fi liaal zijn van de werkgeversbon den in die deelstaten. Die staats- politieke verenigingen hebben slechts één doel, namelijk geld verzamelen, en dat geld wordt aan de politieke partij geschon ken, die de belangen van de in- dustrie het beste behartigt. Mo- - menteel vangt de C.D.U./C.S.U. dat geld. Voor de Westduitse schrijver, Heinrich Böll die voor het eerst persoonlijk stemmen gaat verza melen voor de S.P.D., was dat aanleiding om vorige week op een congres van de Sociaal-De mocraten in Dortmund op te .Ifcerken dat er naast het geweld op de straat ook nog een passief .publicistisch geweld, veroor zaakt door industrie en perscon- -eerns, bestaat. De Economische .raad van de C.D.U. heeft name lijk de bedrijven geadviseerd -alle kranten die positief over het rliSeid van de regering Brandt •schrijven, te straffen met een "advertentieboycot. Als men weet 'dat de industrie jaarlijks voor vier miljard adverteert in de '.Westduitse publiciteitsmedia, dan kan men nagaan welke ge- Weid er achter een dergelijk ad- vies steekt, aldus Böll. Bovendien heeft de vroegere ml- nister van Financiën en Econo mische Zaken Karl Schiller, zich broederlijk verenigd met zijn Voormalige tegenstand: r, ex- CDU-kanselier Ludwig Erhard, In een advertentiecampagne. Een half jaar geleden noemde de CDU-interruptie-expert, Lo- Ihar Haase Schiller in de Bonds dag nog ..opper nazi", maar roor Schiller is dat kennelijk geen aanleiding om zich niet in Frankfurt: industriële belangen tornen hoog uit boven het leven op slraat. De anders zo vindingrijke Duit sers hebben hier met een taalver arming te kampen. De kleine liberale F.D.P. vall ditmaal niet de rol toe van hel beruchte vijfde rad aan de wa gen. De partij heeft zich her steld van de verkiezingsneder laag van 1969 en speelt nu haat spel als corrigerende factor ten opzichte van de S.P.D. Walter Scheel heeft laten weten dat voor hem de CDU/CSU niet als coalitiepartner in aanmerking komt. Hij heeft zo zijn eigen zachtaardige wijze om dat dui delijk te maken: „Een rege ring Barzel-Strauss zou de slechtste regering zijn, sinds d< Romeinse keizer Caligula zijn paard tot consul benoemde", al dus Scheel. Showbusiness De S.P.D. heeft natuurlijk weer op GUnther Grass een beroep kunnen doen. Maar ook Heinridi Böll, Romy Schneider, Curd Jüfj gens en Hans Joachim Kuhletv kampf zijn letterlijk en figuur lijk van de partij. De C.D.U kan op de onvervalste steun vat de sopraan Anneliese Rothenber ger rekenen, terwijl ook quiij master Dieter Thomas Heek df Christen-Democraten met eer muzikale show (met o.a. Sandrl en Andres) ondersteunt. Hij laat zich overigens voor zijo diensten een half miljoen mari betalen. De C.S.U. tenslottd houdt het in het Beierse beschei den. De voetballers Becken bauer en Müller zetten hun bes te beentje voor de partij voor. Alle beledigingen die de partij bonzen elkaar over en weer toe voegen, ten spijt: de verkle zingsstrijd wordt nog intensie ver. Tijdens de laatste vier we ken voor de 19de november, za een slag om de kiezer ontbraiv den, die zijn weerslag zal vinder in de papierkorven, want er zu' len miljoenen folders verspreif worden. Op de markten en ple- nen en in dc sporthallen zal M gedaver van de verkiezingstoe spraken weer te horen zijn. Kortom de rust en de ordf waar alle partijen thans zo har« cm roeoen en die ze zelf verste ren. zal eerst na de 19de noveir ber v/eer terur':eren. Ondertus sen moet het niemand meer ver V/or.deren dat velen het land oni vluchten De vakantiereize naar de Canarische eilanden »- Majorca zijn volgeboekt, n melden de reisbureaus. de armen van de Christen-De mocraten te werpen, hoewel hij officieel nog steeds partijloos is. Bondskanselier1 Brandt noemde het geval Schiller „meer dan al leen een psychologisch pro bleem", en van de advertentie campagne zei hij: „Deze cam pagne behoort tot de treurigste uit de Duitse partij geschiede nis". Rode boeman De CDU-schaduwminister van Binnenlandse Zaken, de uiterst rechtse Alfred Dregger, heeft de gedelegeerden op de partijdag van de CDU in Wiesbaden opge roepen tot een „Slag om Duits land". Dregger's filosofie is ui terst eenvoudig. Hij beweert dat de sociaal-democraten van Duitsland een socialistisch land willen maken en aangezien so cialisme en communisme voor vele Westduitsers indentiek zijn, komt ook hier weer de rode boe man om de hoek kijken. Dreg ger is niet de enige, die met dergelijke parolen werkt. Franz Joseph Strauss loopt voorop, maar ook de vertegenwoordiger van de werknemersvleugel in de CDU, Hans Katzer, meent dat de heilige oorlog tegen de socia lisatie eerst nu is ontbrand. Hij verklaarde: „Wie nu nog niet heeft bemerkt dat wij vandaag Willy Brandt, geen probleem. de dag met een algemene aan val van neo-marxistische ideolo gieën in alle geledingen van de maatschappij te maken hebben, die weet niet wat er in dit land aan de hand is". De CDU heeft dan ook een cen traal verkiezingsthema, name lijk het herstel van de stabili teit. De partij meent dat zij het alleen-vertoningsrecht bij de bestrijding van de inflatie voor zich kan opeisen en de grote man achter de schermen, Franz Joseph Strauss, gaat zelfs zover door te verklaren dat hij het eventueel op een confrontatie binnen de EEG wil laten aanko men, als de stabiliteit in de Bondsrepubliek daarmee ge diend zou zijn. Een dergelijke opmerking doet de huidige minister van Finan ciën en Economische Zaken, Helmuth Schmidt, dan weer handenwringend uitroepen: „Wie Barzel kiest, die kiest Strauss, en die kiest het onberekenbare, ja het onbetrouwbare". Vele voeten De invloed van Strauss binnen het CDU/CSU-blok is inderdaad zeer groot. Barzel's image is er, ook na het partijcongres in Wiesbaden, niet veel beter op geworden, en een Westduitse krant constateerde dan ook dat de CDU „geen hoofd heeft, maar wel vele voeten". Met die voeten wordt flink tegen de schenen van de rivalen ge schopt, en ondertussen manifes teert men naar buiten een dracht. De CDU mag dan geen onomstreden leider hebben, met een triumviraat komt de partijj ook niet uit. Barzel, Schröder en Strauss worden ook op de ver kiezingsplakkaten vergezeld van Hans Katzer, een man, die ge prezen wordt om zijn sociale en gagement, maar die door zijn vakbond momenteel wordt be dreigd met een royement als lid. De SPD kent het leiderspro bleem niet. „Brandt moet kanse lier blijven", staat er op de ver kiezingsbiljetten, en Brandt zelf proclameert aartsvaderlijk, „de kwaliteit van het leven": veel hervormingen, die veel geld kos ten. De CDU houdt het op de welvaart, zij kiest voor stabili teit. De SPD wil die stabiliteit ook, maar meent dat het welzijn op de eerste plaats gezet moet worden. Zoiets kun je overigens in de bondsrepubliek alleen maar omschrijven, want „wel zijn" en „welvaart" worden bei den vertaald met „Wohlfahrt" De haven van Duisburg, welvaart of welzijn? Scheel's F.D.P. heeft zichzelf gezuiverd van de conservatieve elementen, en progressieve West-Duitsers zoals Spiegel-uit gever Rudolf Augstein, staar momenteel kandidaat voor de li-, berale partij. De partij krijgt overigens ook de steun van tal van prominenten, zoals Esther Vilar schrijfster van „De ge dresseerde man"), prof. Thee dor Eschenburg en filmster Har dy Krilger. Alle partijen hebber overigens personen uit de show business en het culturele leven als propagandisten ingeschakeld]

Leidse Courant | 1972 | | pagina 14