Wij houden van een schone tuin waar onze kinderen in kunnen spelen De bommen op een rijtje MANNEN DIE DE BOMMEN ONSCHADELIJK MAKEN ZIJN BEZIELD VAN EEN GEDACHTE: Het verwrongen uurwerk van de Rotterdamse bom. Een ontploffing had vele mensenlevens kunnen eisen. DEN HAAG De mannen van de Hulpverlenings dienst, die soms met ware doodsverachting in de afge lopen weken de bommen in Utrecht, Rotterdam en Eind hoven (en de nepbom in Leiden) onschadelijk hebben gemaakt, worden bezield door slechts één gedachte: Hoe houden wij Neder land schoon van ex plosieven opdat onze kinde ren zonder gevaar kunnen spelen. Deze typering van het personeel van de Hulp verleningsdienst van het ministerie van Binnenland se Zaken benadert de geest waarmee sinds 1945 explo sieven uit de Tweede we reldoorlog en geïmprovi seerde bommen onschade lijk worden gemaakt. Een deskundige die de werk zaamheden van de mannen van de Hulpverlenings dienst van nabij heeft mee gemaakt zegt: de heren hebben het gevoel dat ze de gemeenschap moeten die nen. Daarvoor nemen ze le vensrisico's. Zware schade aan de Russische legatie in Amsterdam, april 1971. Welke (politieke) mo tieven hadden de daders? De „heren" zijn de mannen die na de Tweede Wereldoorlog, toen ons land bedekt was met gevaarlijke explosieven, zich vrijwillig aandienden om de bommen en granaten onschade lijk te maken. In het begin waren het er vijf honderd, nu wordt uit veiligheids overwegingen het aantal ver zwegen. Het is echter wel een duidelijke zaak dat de mannen, uitgerust met een grote ervaring en een up-to-date technische kennis, behoren tot de best ge specialiseerde bomdeskundigen van Nederland en misschien wel van Europa. De recente werk zaamheden waarbij zonder ern stige schade en niet ten koste van mensenlevens bommen on schadelijk werden gemaakt is een bewijs van de deskundig heid. In de 27 jaar na de Twee de Wereldoorlog werden hon derdduizenden granaten opge ruimd. In het eerste halfjaar van 1972 meer dan 640. Bij de opruiming van bommen en gra naten vielen 22 doden, allien le den van de hulpverleningsdienst. Na een melding van een gevaar te uit de Tweede Wereldoorlog zijn de heren snel ter plaatse. De klomp roest die ze meestal vinden as geen probleem „om snel een diagnose te stellen. O, dat is er een met TC-25 buis. Binnen enkele ogenblikken is dan het karwei geklaard", aldus een zegsman. De reeks bommen die de afgelo pen weken werden aangetroffen heeft bij de bomdeskundigen ernstige bezorgdheid gewekt. Vroeger bestond een bom uit een sigarenkistje of een eenvou dige does. Nu blijkt dat voor de mantel gebruik wordt gemaakt van harde materialen, waarvan de scherven bij een explosie do delijk kunnen zijn. Bij het on schadelijk maken van de bom die geplaatst was voor de deur van de Bank of America in Rot terdam vlogen de scherven 150 meter in het rond. „Dit betekent dood voor een levend wezen in de nabije omgeving", aldus een bomexpert. Opmerkelijk detail bij de bom men, die tot nu toe onschadelijk werden gemaakt, is dat deze voorwerpen alle identiek waren. Bovendien was de samenstelling van de explosieve stof en de wij ze waarep het tijdmechanisme was aangebracht, duidelijk het werk van een meesterhand. Een bewijs dat er veel technisch ver nuft achter de vervaardiging van de bommen zit Over de groep of groepen die zich met deze bomaanslagen be zighouden tasten de autoriteiten nog in het duister. Er zijn wel aanwijzingen die duiden op ster ke overeenkomsten met bomex plosies in het buitenland. „Het is nu alleen maar gissen naar de daders", zo verzucht men in kringen van bomdeskundigen. Ook bestaat er grote onzeker heid over de motieven. Gezien de mislukking van de aanslagen in de afgelopen weken zou sterk de indruk kunnen ontstaan dat de daders alleen maar willen testen hoe goed of slecht het Ne derlands bewakingssysteem functioneert. Maar ook zou het kunnen zijn dat de daders Ne derlands slechts als proeftuin beschouwen voor hun helse ma chines. Het zijn echter alleen maar gissingen zolang het on derzoekteam van het ministerie van justitie geen duidelijke re sultaten heeft geboekt. De mislukte bomaanslagen moe ten voor het publiek echter een waarschuwing zijn om alert te blijven en elk verdacht voor werp onmiddellijk te melden bij de politie. „De mogelijkheid om een bom te camoufleren zijn le gio. Dat ding kan in een uitlaat klep of in een kartonnen doos zitten. Er is echter geen enkele reden aanwezig voor een angst psychose", aldus veiligheidsfunc tionarissen in Den Haag. Om nog effectiever te kunnen optreden zal, zoals wij gisteren meldden, met ingang van 1 ja nuari 1973 de Hulpverlenings dienst van Binnenlandse Zaken worden ondergebracht in een nieuw te vormen interdeparte mentale groep. De ervaring heeft uitgewezen dat de taakver deling bSj het opruimen van ex plosieven efficiënter kan ge schieden door een strakkere coördinatie. De technische ken nis en ervaring wordt gebun deld, bij bommeldingen kan sneller worden opgetreden. Bo vendien zal door dc kontakten met het buitenland en de ont wikkelingen die zich op het ge bied van de bomaanslagen voor doen, ook preventief kunnen worden opgetreden. Gebleken is dat de bomaanslagen van de laat ste tijd in Nederland een zelfde patroon vertonen als de aansla gen in de Verenigde Staten, West- Duitsland en Frankrijk. Een intensieve uitwisseling van gegevens zal veel ellende kun nen voorkomen in ons land. Hierbij gevoegd de bundeling van de technische krachten, be tekent dit dat er een stevige an- ti-terreur groep gevormd kan worden. Het opruimen van ex plosieven uit de Tweede Wereld oorlog komt in handen van de militaire opruimingsdiensten. Met het onderbrengen van de Hulpverleningsdienst in een gro te overkoepelende organisatie is een langgekoesterde wens van de deskundigen die belast zijn met de bomopruiming, eindelijk in vervulling gegaan. De Hulpverleningsdienst be schikt nog over voldoende man kracht om iedere dreiging te kunnen weerstaan. Aan de ande re kant zijn de mannen die tot nu toe Nederland beschermd hebben tegen afschuwelijke ram pen ervan overtuigd dat hun „jaren" geteld zijn. Hiermee doelen zij op de verantwoorde lijkheid die zij met de ontwikke ling van de technische mogelijk heden niet optimaal kunnen uit dragen. Een verantwoordelijk heid, gevat in de woorden van een van hen die zegt: Er zitten nog tonnen explosieven in de grond, de geïmproviseerde bom men worden steeds ingewikkel der. Wij hebben vrijwillig op ons genomen de gemeenschap te be schermen tegen het gevaar van bommen. Deze taak moet goed worden uitgevoerd. Nederland moet schoon. Voor onze kinde ren en onze kleinkinderen. SIG. W. WOLF tl uit- chei- oonk., ruim," 3. ie» iopp. erw., aflex rhuur In Ravestein ging |ing in februari een filterinstallatie in vlammen op. De daders zijn nooit gegrepen. zand en Jtro werd de zware bom in Rotterdam tot ontploffing gebracht. DR Bommen zijn favoriet bij hen die op krachtdadige wijze uiting willen geven aan hun gevoelens en ideeën. Immers, een bom kan grote vernietigingen aanrichten, de dader kan anoniem blijven en Iedere middelbare scholier kan al een bom maken. In het buitenland, maar net zo goed in Nederland, is het aantal bomaansla gen te vergelijken met een rollende sneeuwbal. Een verre van volledige blik naar het buitenland toont aanslagen van on- dergrondsen in Tirol en Portugal, van Kroatische nationalisten, van de ver schillende geledingen Noordieren. De vele vlieg tuigkapers hebben bom men of handgranaten bij zich. In mei van dit jaar ontploften bommen in het Pentagon in Washington, in Amerikaanse hoofd kwartieren in Heidelberg (drie doden) en Frankfurt en in het Springergebouw in Hamburg. Het schip Queen Elisabeth werd met een bom bedreigd; alle schepen van de Cunard- lijn moesten na een mel ding onderzocht worden. De aanval van de Pales- tijnen op de Israëlische Olympische ploeg in MUn- chen was geen bomaan slag, maar wel een weer zinwekkende uiting van het toenemende geweld. Overal werden veiligheids maatregelen aangekon digd. President Nixon kondigde harde maatrege len aan, de Verenigde Na ties spraken over de toe nemende terreur. Recent zijn de vele uit Amster dam verstuurde bombrie ven. Veel van de aansla gen wijzen in de richting van de Palestijnse ter reurorganisaties.. Ook in Nederland schijnt de leus „ban de bom" een farce. De eerste echte aanslag dateert van 7 no vember 1921, toen vier anarchisten een bom lie ten ontploffen bij het huis van een majoor in Den Haag wegens een dienst weigeringszaak. Met uit zondering van de oorlog bleef het tamelijk rustig tot de tweede helft van de jaren zestig. Het begon, vergeleken bij nu, vrij on schuldig, met ondermeer rookbom m etj es bij het hu welijk van Beatrix en Claus. Dan wordt het har der. In november 1967 wordt een aanslag ge pleegd op het Van Heutz- monument in Amsterdam. Van 1968 dateren aansla gen op de ambassades van Griekenland, Spanje en Portugal. De taptoe in Delft wordt verstoord. In 1969 wordt op koningin nedag op de Dam in Am sterdam gevochten. In Eindhoven komt de Chi nees-communistische Rode Jeugd op. met een explo sie bij de woning van de burgemeester en later het opblazen van diens auto. In 1971 wordt, door dezelf de Rode Jeugd, een bom onder de auto van de Eindhovense hoofdcom missaris gelegd. Een bom op het station gaat niet af. In 1969 vindt een aanslag plaats op de Israëlische ambassade in Den Haag. De dader bleek een 16-ja- rige Iraakse jongen. Van 1970 dateren bom- alarms bij Mobil Oil in Amsterdam, Hilton Am sterdam, Chevron en BP en een aanslag op Honey well Amsterdam. 1971 begint met> op 14 maart, de aanslag op de Gulfraffinaderij. Twee op slagtanks gaan in vlam men op. Later wordt in Israël een meisje gear resteerd. Ook drie Algerij nen en een Fransman blij ken er bij betrokken. 25 kilo t.n.t. ontploft bij de Russische handelsdelega tie in Amsterdam. Er li veel schade, twintig perso nen raken gewond. In mei uit een broodnijd tussen piratenstations zich en volgt een bomaanslag op het schip van Radio Noord zee, waar Radio Veronica verantwoordelijk voor is. Verder wordt dat jaar boven een opslagbedrijf een ballon met een bran dende kaars gesignaleerd, ontsnapt de Nijmeegse universiteit aan een explo sie doordat de lont voor een bom niet werkte, wordt de Gasunie met aanslagen bedreigd, ont ploft een bom bij Lloyds Bank Europe Ltd. in Am sterdam. Op 8 november raakt de 23-jarige Rinus Louwers in Maarheeze blind en aan een arm gewond als in zijn handen een bom ont ploft die gestuurd was aan zijn werkgever, een mala fide autohandelaar. Op december brandt een café in Venlo af nadat uit een tegenoverliggende bar een brandbom binnen was ge gooid. Er zijn twaalf ge wonden. Als we het geweld in Ne derland voor 1972 bekij ken, komen we tot het volgende rijtje: 6 februari. Bommen ont ploffen bij de gasstations van de Nederlandse Gasu nie in Vlisteren bij Om men en in Ravestein. Bij Ommen wordt slechts hek werk vernield, bij Raven- stein gaat een batterij fil ters in vlammen op. Scha de: één miljoen gulden. De Rode Jeugd zegt ver antwoordelijk te zijn, om het noorden in de gas- winst te laten delen. Een dag later eist de Pales tijnse Zwarte September de aanslag voor zich op. Er wordt een speciaal re chercheteam gevormd. 23-24 februari. Het Evo- luon in Eindhoven wordt licht beschadigd door een bom. De actiegroep Phi- lips-Griekenland zegt de dader te zijn. 11 april. Twee PTT-ers ra ken gewond als in het Rotterdamse postkantoor een pakket ontploft. Een zeeman uit Kristiansand (Noorwegen) had er een in Nederland verblijvende rivaal in een liefdesaffaire mee willen uitschakelen. 23-24 april. Philipsgebou- wen in Hilversum, Baarn en Rotterdam zijn onder werp van bomaanslagen. De schade is vrij gering. Geen persoonlijke onge lukken. 25 april. Een bom in de Amerikaanse ambassade in Amsterdam wordt tij dig ontdekt en onschade lijk gemaakt. 28 mei. Bij Philips-Duphar in Amsterdam wordt een bom tijdig ontdekt en on schadelijk gemaakt. Bij Philips in Arnhem ontploft een bom. De schade is ge ring. De groep Philips- Griekenland claimt de aanslag. 31 mei. Duizenden Philips- mensen moeten hun ge bouw in Den Haag verla ten vanwege een bommel ding. Ook een melding op 3 juni voor IBM in Am sterdam bleek vals. Daar na volgen er enkele maan den met vele valse bom meldingen. hele wereld tientallen bombrieven ontvangen. Het merendeel kan tijdig onderschept worden. In Londen wordt een attaché op de Israëlische ambas sade door zo'n brief ge dood. De brieven zijn ver zonden uit Amsterdam. 4 oktober. Een bom ver nielt de voorgevel van het restaurant van het Holi day Inn Hotel in Utrecht. Geen persoonlijke onge lukken. 6 oktober. Een 22-verdie- ping hoog gebouw van de U.rechtse universiteit met circa 1000 mensen wordt ontruimd na een (valse) bommelding. Ook Van Gend en Loos in Utrecht en de Westduitse ambas sade in Den Haag ontvan gen bommeldingen. 15 oktober. In Utrecht wordt een 18-jarig meisje aangehouden, verdacht van een aantal bommel dingen. Ze vond het zo „Interessant". wordt een zware bom ont dekt. Na enkele spannen de uren wordt de bom op straat tot ontploffing ge bracht. 17 oktober. Oud-Philips-dl- recteur Bavinck in Eind hoven vindt onder zijn auto een bom. Wordt on schadelijk gemaakt. 18 oktober. Bij het gebouw van de Zwolse Alg. Verze keringsmaatschappij in Utrecht wordt een bom gevonden. Een scherp schutter maakt hem on schadelijk. De ministeries van Binnenlandse Zaken en Justitie formeren een speciaal team van deskun digen dat zich met de golf van aanslagen zal bezig houden. 19 oktober. Bij het belas tingkantoor in Leiden wordt een op een bom ge lijkend voorwerp gevon den dat na een spanning van 2'uur en het onscha delijk maken door zestien schoten een nepbom blijkt te zijn. W. RUIGROK

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13