Bij gewestvorming niet laten leiden door modewoorden Alphen komt 4 ton tekort Voorlopig nog geen,'! reconstructie van berucht kruispunt r Oecumene geen business voor hobbyisten AOW optrekken tot minium-loon Deze week in de Leidse bioscopen Zeg maar ja tegen het leger Opknappen burgemeesters woning Woubrugge: 1 lA ton IN DECEMBER START BOUW VOORHOUT SHOEPOST LEIDSE COURANT VRIJDAG 20 OKTOBER 191 Ex-raadslid Oomen (Oegstgeest) OEGSTGEEST - Het scheidende raadslid mr. dr P. Oomen (hij gaat zich in Lelden vestigen en wordt vervangen door de heer P. F. Groenendijk) heeft gister avond het Oegstgeestse gemeen tebestuur gewaarschuwd zich in de discussie over gewestvorming niet te laten leiden door mode woorden en politieke haast. „Er staat te veel op het spel om onvoldoende voorbereid en zon der dat de vele consequenties kunnen worden overzien te zeg gen „Laten we het maar probe ren. want baat het niet dan schaadt het niet". Als het niet lukt met de gewestvorming is de schade niet te overzien en als het wei lukt lijkt het nut nog zeer twijfelachtig". Het twijfel achtige nut was volgens de heer Oomen al aangetoond met de experimenten op het punt van de gewestvorming, waarbij geld, tijd en energie waren ver spild bij het verdelen van el kaar overlappende taken over twee organisaties. Volgens de heer Oomen wordt er ook nog steeds op twee gedach ten gehinkt in de voorgestelde wettelijke regeling. De menings vorm verkeert in een impasse waar men enerzijds het voortbe staan van krachtige autonome gemeenten wenst en anderzijds een sterk gewest wil formeren. Zolang de problematiek van de gewestvorming nog onvoldoende bestudeerd is moet Oegstgeest zich gereserveerd blijven opstel len, aldus mr. Oomen, en zich sterk moeten bezinnen op de specifieke eigen taken, die men nu en in de toekomst moet ver vullen. In een extra-bijeenkomst op 30 oktober krijgen de andere leden en fracties van de raad gelegen heid zich uit te spreken over de gewestvorming. De raad besloot gisteren met de nodige tegenstand (van De Graaf. P.v.d.A., Van Veen. PC. en de VVD-ers Gmelich Mey- lingh en Slaghek) de zwembad tarieven te verhogen van 1.— tot 1,25 en het lesgeld van 12.50 op 15,— te brengen. Op voorstel van de heer Gme lich Meylingh besloot men de verhoging van de straatbelas ting en de opcenten op de Pers. belasting aan te houden tot de begrotingsbehandeling, maar de reinigingsrechten verhoogde men wel met 10,—. Omdat G.S. er niet mee akkoord gingen, dat het fonds van het geliquideerde H. Geest Armbe stuur verdeeld werd over het orgelfonds van de Willibrord- kerk en de stichting Paardrij den voor Gehandicapten, besloot de raad beide een eenmalig uit kering van 4700,— te geven uit het recreatiefonds. -j.VF Belastingen omhoog LEIDEN Het is herfstvakantie, gisteren verkleed naar buiten. Er bekijks. De clubhuizen zitten overvol. De jeugd van het Leids Volkshuis trok werd een tocht gemaakt door de binnenstad. Dat trok uiteraard veel ALPHEN Op de gemeentebe groting voor 1973 komt Alphen een kleine vier ton tekort. In de toelichting op de begroting stelt het gemeentebestuur daarom voor dat in het komende jaar de straatbelasting, de reinigings rechten en de secretarie- en bouwleges zullen worden ver hoogd. Alphen verwacht halverwege 1973 zijn 40.000ste inwoner. Ruim een kwart van de bevolking woont dan in de nieuwe wijk Ridder- veld. Volgend jaar wordt ook het nieuwe politiebureau aan Oudshoornseweg in gebruik nomen. Het politiekorps r uitgroeien tot 64 man in 1 Over de brandweer schrijft 1 gemeentebestuur in de toeli< ting op de begroting dat Aarla derveen het komende jaar v een moderne bluseenheid i worden voorzien. Er zal o nieuwe brandmeldings- en roepapparatuur worden ai schaft. Deze zal niet bij de tie worden geplaatst, maa de nieuwe brandweerkazerne. Voorzitter hej aardenhond LISSE „Veel is bereikt maar tevreden zijn we eerst dan, wanneer de bejaarden in finan cieel opzicht gelijkgesteld wor den met minimumloon". Dat zei districtsvoorzitter Ruyzenaars van de r.k. Bond van Bejaarden en Gepensioneerden gisteren tij dens de viering van het twintig jarig bestaan van de afd. Lisse. De viering van dit vierde lustrum had plaats in het Trefpunt en werd bijgewoond door ruim 300 bejaarden. In totaal telt de af deling 600 leden. Het feest, dat ook werd bijgewoond door hoofdbestuurslid Paalvast, loco burgemeester Mesman en ere voorzitter J. v.d. Lans, was 's morgens ingezet met een eucha ristieviering in de St. Agatha- kerk. De H. Mis werd opgedra gen door de geestelijk adviseur van de afdeling, pastoor Twee- huysen. Afdelingsvoorzitter Van Duynho- ven bracht later in het Trefpunt 1 hulde aan de oprichters, de he- ren De Bruin, Van Berkel en Huijsdens, die nu nog deel uit- I maken van het bestuur. „Moe der-overste" mevr. De Bruin- Weijers werd extra in de bloe- j metjes gezet. Zij kreeg 20 rode rozen. Pastoor Wuijster uit Schiedam, vroeger kapelaan in Lisse, haal de vele oude herinneringen op. Verder zei hij o.m.: „Velen we ten het niet meer als men het heeft over het hiernamaals. Laat u niet van de wijs bren gen door de wetenschap en blijft de hemel zien als uw toe- komstland". De redevoeringen werden afgewis seld door zang van het bejaar denkoor onder leiding van mevr. Van Winsen-Wassenaar. Het koor zong voortreffelijk. Volgende maand komt het op de radio. JL het LEIDEN Deze week zijn er weinig nieuwe films in Leiden. Al leen „De Inbreker" in TRIANON heeft plaats moeten maken voor de Franse komedie „Zeg maar ja tegen het leger". In LIDO draait voor de tweede week „The West Side Story". Na ongeveer acht jaar geleden, veel succes in Leiden te hebben geoogst is de film over een oorlog tussen twee jeugdbendes voor de tweede maal teruggekomen. De nieuwste Hitchcock: „Fren zy" in STUDIO gaat zijn tweede week in. Het is een verhaal over een vrouwenmoordenaar. De inmiddels overbekende „Peet vader" naar het gelijknamige boek van Mario Puzo trekt ook in LUXOR veel bezoekers. CAMERA is deze week weer teruggeko men met „De vier vuisten van de duivel", een Amerikaans suc ces. Voor de jeugd heeft het theater „De schat in het Zilver- meer". Als nachtvoorstelling wordt de film ,,Z" vertoond. Het is een documentaire over de Grieken tijdens het kolonelsregime. REX heeft voor de tweede week voor de jeugd in de middag voorstellingen „The Love bug" de film over een klein venijnig autootje. De avondvoorstelling is „Meisjes die denken dat alles mag". TRIANON Sinds The Beatles onder supervisie van Richard Les ter ook op het witte doek triomfen vieren, is het een rage gewor den voor popgroepen filmkluchten op stapel te zetten. Daar is dan ook wel een regisseur voor nodig die het klappen van de zweep kent om de zaak niet uit de hand te laten lopen. Voor „Les Bidasses en folie" (zeg maar ja tegen 't leger) werd dat ene Claude Zici. En het Franse kwintet Les Chariots, terecht in hun genre befaamd, had beter verdiend. Verwikkelingen rond een popconcours, waar het kolderachtig toegaat, worden gevolgd door dwaze avonturen van het vijftal in militaire dienst. Ze komen poedelnaakt in de kazerne, in de hoop voor gek versle ten te worden en tijdens de manoeuvres gooien ze de hele zaak in het honderd. Weinig verfijnde humor, maar voor de gulle va kantielachers opgelegde pandoer. SASSENHEIM De rekonstruk- tie van het beruchte kruispunt Parklaan/Provinciale- weg/Warnaarlaan kan nog wel enkele jaren op zich laten wach ten. Dit deelde ir. Krabbendam van Provinciale Waterstaat gis teravond in het gemeentehuis mee tijdens een hearing over de voorgenomen rekonstruktie, die 4,5 ton moet gaan kosten. Ver der deelde hij mee dat er nog geen tracé is vastgesteld voor Rijksweg 16, die achter Sassen- heim gaat lopen. Hierover is nog overleg gaande tussen Rijks- en Provinciale Water staat. Op de hearing gisteravond bleek dat van de zijde van de bewo ners in de omgeving van het kruispunt geen voorkeur bestaat voor de twee plannen die'voor de rekonstructie zijn ontworpen. In het ene plan krijgt de War- naarlaan eenrichtingsverkeer en wordt er een uitweg gemaakt naar de Provincialeweg. De Ter Leede-Vogelwijk wordt dan van af de Provinciale weg via de Vijverlaan toegankelijk. In het andere, duurdere plan, komt er vanaf de Provincialeweg een di recte toegang naar de Warnaar- laan en ook 'n uitgang. De eige naar van het hoekhuis aan de Warnaarlaan moet dan wel zijn huis willen verkopen, want dat huis moet dan worden afgebro ken. In beide plannen zijn opge nomen de plaatsing van ver keerslichten en de volledige as faltering van de Provincialeweg en het afsluiten van verkeer naar de Warnaarlaan richting Hoofdstraat. Tevens is in beide plannen opgenomen dat de pa rallelweg-zuidzijde voor het kruispunt weer op de hoofdweg wordt gevoerd. De parallelweg vanaf houtopslagplaats Giezen wordt tot de Warnaarlaan opge heven en omgezet in een voet pad. Het fietspad aan de over zijde zal tot 3 meter worden ver breed, omdat het voor rijwii verkeer in beide richtingen bruikt zal moeten worden. ALPHEN AAN DEN RIJN Een select aantal (150) belangstellenden heeft gisteravond uitzonderlijk ge noten van het optreden van Nelly de Wekker, en Rob van Reijn in het mime-programma Compromi- me". Beide artiesten brengen individueel of samen tal van sketches, waarbij zowel het tragi-komische als de oer-vrolijke noot in ruime mate wordt uitgebuit. De uitbeelding van de pianist bijvoorbeeld door Rob van Reijn was bijzonder goed. evenals trouwens de Russische dans van beide artiesten. Een pro gramma. dat voldoende lengte had en tot het laatste optreden bleef boeien, waardoor dan ook door de aanwezigen een ovationeel applaus aan het slot van de avond werd gebracht. Op de foto: Rob van Reijn en Nelly de Wekker in hun Russische dans. Prof. Fiolet in Zoeterwoude ZOETERWOUDE Het pas torale plan „Toerusting' waar mede vorig jaar een aanvang werd gemaakt is gisteravond voortgezet met een boeiende bij eenkomst welke als thema „De Oecumene" had. De ruim antwoordelijkheden van de pas tores aan elkaar en het nieuw functioneren van de kaders van de geloofsgemeenschappen). 4. Als het allerlaatste topje zullen we zelfs de financiën moeten oecumeniseren. WOUBRUGGE Het opknappen van de burgemeesterwoning van Woubrugge gaat 125.000 gulden kosten. Het Vrouwen van Hazerswoude op televisie HAZERSWOUDE De RK Vrou wenbeweging uit Hazerswoudc- dorp is deze week twee maal „in touw" geweest. Allereerst werden de opnamen van het tv-programma MIK in Hille- goms Treslong bijgewoond, waar na de dames zichzelf woensdag avond op de buis konden terug zien. Er bleek voor het gebeuren van de Boertjes van Buuten zo veel belangstelling dat het be stuur „nee" moest verkopen, om dat de bus vol was. „Wie het eerst komt enzovoort vierde hoogtij. Maar goed, de bijeen komst die de beweging in het Michelahuis op stapel zette, bracht de ,,MIK"-missers toch weer in een goede bui, want het Nederlands Zuivelbureau ging niet alleen met dia's het Ha- zerswoudse land in, maar liet ook zo'n honderd leden smullen van de fondue (vlees figuurlijk, kaas letterlijk). Mevrouw Droogh ontpopte zich als de beste kwis-ster en troostprijzen waren er zelfs voor elke twintig ste bezoekster. ZOETERWOUDE/HR De Haflo-manege viert zaterdag het jaarfeest met een ruiter feest voor de jeugd. Het pro gramma begint 's morgens met een défilé van Shetland pony's. Vervolgens is er een Haflinger show en om 13.30 beginnen dressuurwedstrijden voor de wisselbeker. Alle belangstellenden zijn wel kom. gemeentebestuur heeft de raad voorgesteld hiermee ak koord te gaan. Vorige maand is er in een besloten raadsverga dering al uitvoerig gediscus- I sieerd over de ambtswoningen van de burgemeester. Men stond voor de twee volgende al- ternatieven: de huidige ambts- j woningen voor het gezin van de burgemeester bewoonbaar ma-1 ken of deze woning verkopen en een nieuwe woning laten bou wen. Mede gelet op de fraaie ligging van de huidige ambtswo ning menen B. en W. te moeten voorstellen voor het opknappen vafi de bestaande woning. Bur gemeester Brouwer den Ko ning woont met zijn gezin tijde lijk in een premiewoning aan de Emmalaan. De raad van Wou brugge zal volgende week een beslissing nemen over deze zaak. honderd deelnemers volgden in gjj <]e beantwoording van de vra- Grote vraag WONINGEN IN de Christus Dienaarkerk met grote aandacht het indrukwek kende betoog van prof. H. A. M. Fiolet, secretaris van de Raad van Kerken in Nederland. De inleider schetste aan het begin de huidige stand van za ken. de pauze kwam prof. Fiolet nog tot enkele opvallende uitspraken. Er is veel onwetend heid, we leven van een karika tuur van elkaar, oecumene is geen business voor hobbyisten, al de verscheidenheden mogen er zijn „Ik zie de toekomstige kerk van Jesus Christus als een pluriforme kerk"); de tijd dat we geloofstegenstellingen met schisma's oplosten is voorbij U proeft het...! puur zongerijpt fruif BESSENJENEVER KERSENBRANDEWIJN FRAMBOZENBRANDE WIJI\| ABRIKOZENBR ANDEWIJN AARDBEIENBRANDEWIJN SIN ASBRANDE WIJN Tot eind december 1972 de kuyper prijsvraag Fl. 25.000.- aan prijzen ALLE DE KUYPER-ART1KELES zijn voorzien van een zegeltje. Uw slijter verstrekt U graag zonde enige verplichting de kanskaart(en) die U nodig hebt. Noem duidelijk het merk de kuyper wanneer u drank beste) LIS3E De krachtsportver eniging De Spartaan treedt zaterdag aan tegen Eysden. Het „zwaarwichtig" gebeu ren vindt plaats in de Albert Schweitzerschool aan de Oude Vest. Aanvang 15.00 u. naar woningen in Hoogmade j HOOGMADE De grote belang stelling voor de informatieavond van het gemeentebestuur over de bouw van premiewoningen in j Hoogmade, gisteravond in Huize v.d. Ploeg, toonde duidelijk aan dat de woningnood ook in Hoog made nog steeds niet is opge lost. In totaal zullen in Hoogmade 38 j woningen worden gebouwd, 22 woningwet- en 16 premiekoop- woningen. Voor de financiering hebben twee plaatselijke bank- j instellingen medewerking toege- zegd. Gemeente-architect Frey die toelichting op de plannen gaf, deelde mee dat met de I bouw ongeveer 'n jaar gemoeid zal zijn. Bij de verkoop van de premie-woningen krijgen inwo ners van Hoogmade voorrang. De vraag naar de woningen is overigens al groter dan het aan bod. Burgemeester Brouwer- Den Koning zegde toe de aan vragen met voortvarendheid te zullen beoordelen. VOORHOUT Het voorstel van B en W om aan de woningbouw vereniging bouwgrond te verko pen voor de bouw van in totaal 117 woningwetwoningen heeft gisteravond in de Voorhoutse raad nogal wat vragen uit de raad tot gevolg gehad. De heer lJdo vroeg zich af wanneer men eventueel zou gaan starten met het bouwrijp maken en wie voor de woningwetwoningen in aan merking zouden komen. Burge meester Stolwijk zei dat er schot in de plannen zit en zoals de onderhandelingen nu verlo pen in november met de aanbe steding van het bouwrijp maken begonnen zou kunnen worden en in december zou men dan van start kunnen gaan. e woningwetwoningen zullen worden toegewezen, aldus de burgemeester, uitsluitend aan Voorhouters die op de wachtlijst staan. Hier vielen uiteraard ook onder degenen die een economi sche binding met Voorhout had den. De heer Warmenhoven zei het een gemis te vinden dat on danks de vele bouwplannen er in Voorhout een duidelijk ge brek aan woningen voor alleen staanden is. Burgemeester Stol wijk antwoordde dat deze kwes tie al meerdere malen in het college besproken is en dat ern stig in overweging zal worden genomen dat ook de alleen staanden aan hun trekken ko men. Punt van discussie op deze raadsvergadering was ook het voorstel om een parkeerver bod in te stellen voor de noor- \vest zijde (even huisnummers) van de Herenstraat tussen de Spoorlaan en de Boekhorstlaan. Er werd nogal wat geageerd te gen dit voorstel omdat volgens enkele raadsleden op deze ma nier steeds meer afgeknabbeld gaat worden van de parkeer ruimte op de Herenstraat. Bur gemeester Stolwijk zag het pro bleem niet zo zitten omdat, zo zei hij „Als we in de Heren straat parkeerruimte tekort gaan komen dan zijn er altijd wel andere gelegenheden te De r.k. kerk is (nog) geen lid van de Wereldraad, maar deze be staat pas 25 jaar. We zullen s fSM ■*- - Ka? fpS Tp' Teige" ven te komen door uit onze ueiH"o ghetto's te treden? We zijn ge- loofslui geworden en missen de kreativiteit om nu goed te kun nen functioneren. Aan het slot van zijn betoog dat gedurende vijf kwartier de aan wezigen volledig in de ban hield gaf prof. Fiolet een blauw druk van mogelijke Oecumeni sche ontwikkelingen. 1. We zul len in eikaars kerken moeten hospiteren (b.v. kansel ruil) om zo tot een uitwisseling van waarden te komen. 2. Ernst ma ken met een aantal ontwikke lingen die zich de laatse tijd legitiem voltrokken hebben. (De wederzijdse dooperkenning is de deur naar het gemeenschappelijk aanzitten aan Avondmaal en Eucharistie). 3. De wederzijdse ambtserkenning zal nog veel studie en conferenties vragen maar kan hier nooit worden op gelost. (het overdragen van ver- (a DVERTENTIE) scuhoDenen..,; altijd voordeliger Raadslid Hazerswoude ioori Marimum snelheid H. Rijndijk I HAZERSWOUDE Het Har 1 woudsc PvdA-gemeenteraad ihonde P. Oosterhoff voelt i om op de Rijndijk, In de I meente Hazerswoude, een i snelheid 'Sloter Jiatuu Noorc i kiloraf secrei Noorc creëren om de auto's kwijt te kunnen". Het voorstel werd uit eindelijk met zeven stemmen voor en vijf tegen aangenomen. Eveneens werd aangenomen een voorstel om een krediet van 81.000 gulden beschikbaar te1 stellen voor het aanbrengen van I openbare verlichting langs de Leidsevaart tussen de Nagel- brug en de Noordwijkerhoek- brug. Feestprogramma van Van Nispen DE ZILK De viering van het 40-jarig bestaan van Van Nispen wordt morgenmiddag ingezet met een receptie in de kantine op het sportcomplex. Morgen avond is er een reünie voor le- j den en oud-leden. Zondagmorgen is er om 10 uur een eucharistieviering in de pa rochiekerk van het H. Hart. Ce- lebraat is kapelaan Jac. Kerk- laan, een oude bekende van de parochie. Zondagmiddag speelt oud-Van Nispen tegen oud DOSR. 1 De wedstrijd begint om 14.30 uur. Daarvoor spelen de pupil len van DOSR en Van Nispen tegen elkaar; aanvang 13.30 uur. speell in de "reikt in te voeren. Daarnaast is hij er een voorsl hebbe der van, dat er een snelheid duine perking tot 50 kilometer per komt op de Rijndijk tussen Molenlaan en De Hoop sen de Gemeneweg en c neveldstraat. Tussen de Machinefabrieken en de Mo laan ziet hij graag een snel! van 70 kilometer per uur acht gehouden, evenals t de Stenen Molen en de Gei weg. De maximum 'oeges! snelheden moeten, zo meent niet-alleen via borden maar, worden gemaakt bermmarkering op de buitel gen acht hij, ter betere g ding van vooral het wielrijo verkeer, eveneens op plaats. Burgemeester en 1 houders hebben Oosterhofl tussen geantwoord, dat z' vragen van de socialist tei" handeling zullen doorspelen* de commissie voor algemetf ken. \j00t dtvat «\si

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4