Mi Haver- en Gortwoningen worden geïnventariseerd li Onzeker begin grandioos slot Leidse industrie maakt wenslijst voor de gemeente Geen uitbreiding parkeergelegenheid SHOE POST Ter Wadding De puntbom van Kret Taalstrijd Over de Vaders Vriend tong Met beide benen op de grond 3ER j|v; 3ER iVRIJDAG 20 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT iet Lie#EIDEN De gecombineerde d MT raadscommissies voor de Stads- ontwikkeling en voor de Volks- I huisvesting en Openbare Wer- ken hebben het gistermiddag j niet gemakkelijk gehad. Nadat T het een en ander was gezegd 1 over sloop- en verbouwingsplan- I nen in het Naredijkhofje (bij er I verheling van een kleinere wo- ning tot een groter geheel zal I de overlast voor de omwonenden ;-show zoveel mogelijk worden voorko- men) kwam de situatie in de „Van Haver tot Gortbuurt" tus sen Levendaal en Plantsoen ter sprake, waarbij enige bewoners van deze oude stadswijk bij de openbare behandeling ten stad- huize aanwezig waren. Als re sultaat van de besprekingen kwam naar voren, dat een in ventarisatie zal worden opge maakt van degenen die in deze buurt per se willen blijven wo nen. Wethouder Kret, die de vergadering voor zat, zei (hard op denkend) dat in samenwer king met de bewoners in een soort samenstel wel het een en ander bereikt zou kunnen wor den. Als conclusie van een in ventarisatie zou dan kunnen gel den: een selectieve sloop. Volgens een mededeling van wet houder Ham van Openbare Wer ken over achterstallig onder- Ft. houd van gemeentelijke huizen inventarisatie is 75 pet. van de woningen in het betreffende gebied particulier eigendom en de rest eigendom van de ge meentelijke Woningstichting, die geen klachten heeft ontvangen over huizen die 'op verbetering eige itreet het liggen te wachten. Ook bij Bouw- en Woningtoezicht zijn geen klachten binnengekomen over zeiltjes tegen het regenwa ter of andere nare toestanden. D wethouder wilde maar zeg gen: de bewoners dienen zich te wenden tot Bouw- en Woningtoe zicht. Wethouder Kret, die de vergade ring voorzat, maakte duidelijk, dat in deze buurt geen bestem mingsplan geldig is, zoals men weieens meent. „Er is hier vrije aan- en verkoop en geen actief aankoopbeleid van de ge meente". Wat de rattenbestrij ding betreft zei de heer Kret. dat deze bestrijding gratis is, maar dat de gemeentelijke be strijder de laatste tijd meer bot dan ratten heeft gevangen op verschillende adressen. Uit de kring van bewoners gaf de heer Groen een opsomming van verkrotte woningen die bij de gemeentelijke Woningstichting in beheer zijn. Het was op een rijtje zetten van krotten met in drukwekkende mankementen: kapotte daken, deuren en ramen die niet open kunnen of niet meer sluiten, verrotte muren en vloeren, scheuren, verzakte fun deringen, vergane goten en vochtige wanden. Dat brandweer had hier en daar al te kennen gegeven, dat het niet meer ging. „Het is een rampgebied, een dagelijks huilen. De Keu ringsdienst wil een slagerij in de Kraaierstraat al afkeuren, omdat het niet langer zo meer gaat. Toch wil men in deze buurt blijven wonen, maar dan moeten de woningen worden verbeterd", aldus de heer Groen; „je wordt er ziek van, als je er rond kijkt". Volgens het raadslid mevrouw Kerling waren er in 1936 al sa neringsplannen om alles in de „Haver en Gortbuurt" af te breken. Er zijn mensen blijven wonen, en dat is eigenlijk een blamage voor de gemeente, vond zij. „Ik ben blij, dat men daar nu wakker is geworden. Aan de reeds opgeknapte hui zen kun je zien, dat de buurt een heel ander aanzien kan krij gen". Wethouder Kret legde uit, dat de gemeente een keus had moeten maken. „Onlangs hebben de Kooi en Leiden -Noord prioriteit I gekregen. Je kunt niet alles tegelijk aanpakken. Aan deze plannen wordt nu gewerkt; we hebben ook als gemeente maar twee handen. Dat neemt niet weg, dat wij oog hebben voor de situatie in deze buurt van Haver- en Gortstraten. We zul len doen wat we kunnen om binnen de gegeven mogelijkhe den toch iets partieel aan te pakken". Wethouder Ham vroeg: „geef ons een lijstje, dan kunnen wij een onderzoek in stellen". Volgens een van de be woners staat een door het ge meentebestuur gewenste inventa risatie op stapel. Raadslid Amptmeijer drong «r bij B en W op aan. niets aan problemen te laten liggen in deze buurt. „Breidt in elk geval de afdeling Rehabilitatie en Renovatie van Openbare Werken uit, perso neelsstop of niet. In deze wijk mogen geen gaten vallen want dan gaat over een paar jaar de bulldozer over de hele wijk". Godspell: LEIDEN Gisteravond vond in de Stadsgehoorzaal de eerste van twee voorstellin-. gen plaats van de rock-musi- cal „Godspell". Een' ware belevenis. In de zaal nog ceen honderd man publiek, =arzelend en onwennig op de voorste rijen bij elkaar ge sehoven, in de hal een moe deloze en berustende schouw burgdirecteur die al lang weet dat er op het Leidse publiek geen peil te trekken valt en op het toneel een tiental acteurs en actrices met een gezicht van als-het- mot-dan-mot-het-maar. Het begin was er dan ook naar: aarzelend, onzeker en ongeïnspireerd. Bij het twee de nummer sprong er echter opeens een vonk over. Peter Ohlenschlager bleek bij zijn opkomst als Johannes van achter uit de zaal op een su perieure wijze de situatie meester te zijn en van toen af aan bewoog de voorstel ling zich in een stijgende lijn naar een grandioos slot toe. Verbazingwekkend wat deze mensen, van wie met name Hansje Ravensteijn en Serge Henri Valcke nog genoemd moeten worden, ondanks een lege zaal een enthousiasme kunnen opbrengen. In nog sterkere mate geldt dit voor het publiejc dat op een onge limiteerde wijze van zijn uit bundigheid blijk gaf. Het schijnt dat de plaatsbe spreking voor hedenavond een gunstiger verloop heeft gehad. Laten we het hopen. Op deze unieke manier zal het evangelie volgens Mat- theus niet vaak meer ver kondigd worden. PAUL KORENHOF LEIDEN De Leidsche Vereeni- ging van Industrieelen gaat op verzoek van de commissie eco nomische zaken een lijst van Leidse industriële wensen op stellen mede aan de hand waar van het gemeentebestuur een adequaat werkgelegenheidsbe leid zal kunnen gaan voeren. De suggestie, die grif ingang vond, werd gisteravond gedaan door het commissielid Van Aken tij dens de informatieve bijeen komst van de commissie EZ en het dagelijks bestuur van de LVI. In de commissievergadering, die onder leiding stond van wethou der J. Lijten (EZ, maar ook al gemeen bestuurslid van de LVI) werd geconstateerd, dat ge meente en industrie vele jaren langs elkaar heen hebben ge werkt en gepraat. In de Leidse industriële problematiek steekt dan ook een groot stuk ongenoe gen jegens de gemeente. LVI- voorzitter R. Sloos zei bijvoor beeld dat de industriële proble matiek van Leiden onder andere gekenmerkt en/of veroorzaakt wordt door een onduidelijk ge meentelijk beleid (op het punt van grondprijzen of bestemmin gen) en een te geringe activiteit van de gemeente bij het werven van nieuwe bedrijven. Onzekere factoren voor het be drijfsleven, zitten er ook in het binnenstadsbeleid. De heer Sloos erkende overigens ook, dat er ook factoren van buiten zijn. die nadelig kunnen werken in de Leidse situatie. „De inves teringsheffing kan heel wat mooie plannetjes in elkaar schoppen". Commissie en LVI-bestuur waren het er verder wel over eens, dat communicatievacuüm van de 1 achterliggende jaren in de toe-1 komst vervangen moet worden door goede contacten over en weer. Tijdens de bijeenkomst werden een aantal knelpunten per bedrijfstak genoemd. Ver meldenswaard is wel een op merking van de heer Den Hol der (ondermeer metaal). In Leiden is er een enorme vraag naar geschoolde metaalarbei ders. Leiden heeft een hoog per centage werklozen, maar het Centrum Valopleiding Volwasse nen, waar werklozen kunnen worden omgeschoold werkt sterk onderbezet. Nog niet de helft van het aantal leerlingen plaatsen (100) is bezet. „Een, onbegrijpelijke toestand waar we met elkaar het nodige aan zouden moeten doen", aldus Den Holder. Rusland tegen „rest" schakers AMSTERDAM Volgend jaar mei zal in het kader van het 100-jarig jubileum van de Koninklijke Ne derlandse Schaakbond naar alle waarschijnlijkheid in Groningen de schaakmatch Ruslandrest van de wereld worden gehouden. Bondsvoorzitter Ruth heeft tijdens het onlangs in Skopje afgewerkte FIDE-congres aangeboden deze wedstrijd in Nederland te orga niseren. Het zou de tweede maal zijn dat een dergelijk duel op de kalender komt. In 1970 wonnen de Russen in Belgrado ternau wernood met 20,519,5. LEIDSCHENDAMTijdens de hoorzitting over de parkeergele genheid achter de flats van de Burg. van Duyvendijklaan bleek dat de bewoners geen behoefte hadden aan een uitbreiding zoals die door gemeentewerken was ontworpen en door wethou der Van Dongen via een brief aan de negentig bewoners was voorgelegd. Voor de uitbreiding zou een strook groen moeten verdwijnen die de bewoners niet wilden missen. Wel werd gevraagd een afscherming door bijv. paaltjes te maken waardoor hel voort aan onmogelijk zal zijn op de groenstrook te parkeren. Wet houder Van Dongen, die na af loop verklaarde „stomver baasd" te zijn, deed verder de toezegging vernieuwing van de speelwerktuigen in overweging te nemen. Ook de suggestie de rijrichting om te keren om de inrit te verplaatsen naar de Burgemeester Sweenslaan zal worden bekeken. Sporthal speelplaats voor 500 Alphense kinderen Alphen aan den Rijn Gisteren gonsde het in de Rijnstreek- sporthal de hele dag van jeug- dactiviteiten. Meer dan 500 kin deren waren in de grote zaal en de bijzalcn beqig met verlerlei sportactiviteiten en creatieve bezigheden. De organisatie was in handen van de eugdraad onder leidingvan de Jeugdraad onder leiding van mevrouw Sterk - van der Vel den, Carla Stedehouder en Frits Kokkeel. In de grote zaal werd aan voetbal balwerpen. tafeltennis, bank- springen, touwslingeren gedaan, in de kleine zaal waren de kin deren bezig met het maken van allerlei voorwerpen uit klei en ander materiaa,. Badmintonners kansloos MELKSHAM Engeland heeft gisteravond in Melksham met 90 gewonnen van Nederland in de badmintonwedstrijd voor de eerste ronde van het toernooi om de Thomasbeker. Clemens Wortel verloor met 4—15 11—15 van Talbot en De Vogel had weinig in te brengen tegen Eddv: 6—15 3—15. Stevens (Eng)—Rob Ridder (Ned) 159 1511, Eddy en Sutton (Eng)—Rob Ridder en De Vogel (Ned) 5—4 15—4, Talbot en Stuart (Eng)—Boudewijn Rid der en Wortel (Ned) 15—3 18— 15. i Maandagavond begrotings- debat in Alkemade ALKEMADE Maandag 23 okt. komt de Raad van Alkemade des avonds te 8 uur in de raads zaal bijeen voor de openbare raadsvergadering met als voor naamste agendapunt behande ling van de gemeentebegroting en de begrotingen voor de ge meentelijke bedrijven voor het dienstjaar 1973. De lijst van ingekomen stukken voor deze raadsvergadering ver meldt o.m. de goedkeuring van G1 S. voor verbreding gedeelte Boekhorsterweg; aanleg trottoir langs gedaalte Plantage en Lan- geweg; voorzieningen en koop som pontveer Kaae: aankoop grondstrook van H. P. Huigsloot Roelofarendsveen; aankoop grondperceel G. G. Tersteeg te Oud Ade; aankoop grondstrook Th. van Es te Roelofarends veen; verkoop woning aan P. de Bil te ROELOFARENDSVEEN. (ADVERTENTIE) LAARZEN altijd voordeliger Joegoslavië bedwong Spanje: 2-2 LAS PALMAS Het Spaanse voetbalelftal heeft gisteravond in Las Palmas een wedstrijd voor groep zeven van het kwalificatietoernooi voor het wereldkampioenschap voetbal tegen Joegosla vië gelijkgespeeld: 22. Bij de rust leidden de Span jaarden door een treffer van Amancio in de 29e minuut. In de tweede helft scoorden Asensl voor Spanje en Bajevic tweemaal voor de bezoe kers. Er waren 35.000 toe schouwers. Het was de eerste wedstrijd voor groep zeven. LEIDEN De heer J. A. J. Vink uit Leiden is geprom. tot dr, in de wisk. en natuurw. op proefschrift „Fotoreacties van enige bonzoon- en bifonylderiva ten met cyaanionen". LEIDEN Een stralende bruid was gisteren Lucia Geurts. de stadsredactrice van de Leidse Courant. Zij trad in het huwelijk met drs. Ton de Goey. Lucia Geurts bli/ft aan onze krant ver bonden. Voorschot ens trots, glorie maar ook zorg: Huize Ter Wadding aan de Leidseweg wordt geres taureerd. De buiteftplaats zal na de restauratie door de Provin ciale Waterstaat in gebruik ge nomen worden als kantoor voor het wegendistrict Rijnstreek- Zuid. Het lijkt voor een buiten verblijf een soort van afgang, wanneer het ingericht moet worden als kantoorruimte voor «en overheidsorgaan, toch is het dit allerminst Wie bereid is om even de historie van „Ter Wad ding" in te duiken, bemerkt dat door de eeuwen heen, lang voor dat het huidige pand ter Wad ding in 1770 gebouwd werd. het 'landgoed Ter Wadding de macht hebber over het land en het water in de omgeving onderdak hood. De oude heirweg. die liep iangs Voorburg, Veur en Voor schoten werd bij „Ter Wad ding" onderbroken door het 'toen nog woeste water van de Rijn. De drempel in de Rijn (een wad) gaf de paarden en koetsen gelegenheid dit water over te steken. Wie op „Ter Wadding" woonde, had de macht over de weg en het wa ter. Zo ziet u dat „Ter Wadding" in de 20ste eeuw weer dezelfde machtige positie gaat bekleden als ten tijde van onze verre voorouders. Waterstaat is mach tig, maar gelukkig maakt zij „Ter Wadding" weer prachtig en geeft het bos als vrije wan deling aan de Voorschotenaren. Eigenlijk een aanleiding om de vlag uit te steken. In hoeverre er sprake zou kunnen zijn van een we zenlijk verband tussen verkeersbeleid en een kunstuiting, valt niet exact te omschrijven. De schrik sloeg ons dan ook om het lijf, toen wethouder Kret dezer dagen aan de wieg van een nieuw openbaar vervoersbeleid een rapport stond uit te delen, waarin we bijgaande illustra tie aantroffen. Of de heren journalisten het maar even willen begrijpen: dit zijn de „wenslijnen ex terne personenverplaatsingen per bus en trein avondspitsuur 1969". Maar dit is wis en drie toch een pure kortsluiting: Noem het „Kristallografi- sche krabbel", „Ongebonden binding", „Raak- vlakkeloosheid" of zo men wil „Hoekkie Hoekema", maar het is kunst. De goede man M. C. Escher zou zich zo-ie dat al niet heeft ge daan vier keer in zijn graf omdraaien om als nog zijn oeuvre te voltooien met een dergelijke vlakvuller Het moge niet zo wezen. We zullen het ding maar gewoon „puntbom" noemen. Omdat het naar onze mening een venijnig wapen van Kret is om dat hele vervoersplan er in één klap door te krij gen. Denkt u ook niet? Hier is toch geen gemeen teraad tegen opgewassen. Je krijgt er een punt hoofd van. Wie heeft er nu verweer tegen een dergelijk projectiel? Toegegeven, het PAK zal trachten er een motie tegen aan te slingeren, maar maakt zich daarna wel uit de voeten. Kui per zal in de haast zijn lampje laten staan en Hoeven zal in de veronderstelling verkeren dat Nixon hier weer eens achter zit. Aha, kolonel Van een collega, die dezer dagen terugkwam van een bezoek aan „onze zuiderburen", vernamen we dat België niet een twee maar een drie-talig land is. Er zijn Belgen - afgezien nog van dat handje-vol inwoners van Eu- pen. Malmedy en Moresnet - die drie talen vloeiend beheersen en er toch maar twee gebruiken. Ter illustratie: de collega stapt in de oer-Vlaamse stad Brugge een winkel binnen om lucifers en ansichtkaarten. Hij infor meert naar de prijs in z'n eigen taal en krijgt antwoord in het Frans. „Neemt u mij niet kwa lijk, meneer", informeert hij, „spreekt u geen Nederlands?" En tot zijn verbazing krijgt hij in vloeiend Duits te horen: „Ja- wohl mein Herr, aber ich mein- te Sie sprachen Deutsch". De kaarten werden niet gekocht. Wessels zal in het belang van vrijheid en demo cratie nog een vertwijfelde poging doen het ding onklaar te maken, maar de kans is groter dat hij Taffijn de aftocht laat blazen. Om over het colle ge nog maar te zwijgen. Lijten is als de dood voor dit soort dingen en Vis zal er wellicht een in-de-war-geraakte werphengel in herkennen. Ham? Die lust er ook gèen brood van. En Kret tenslotte, Kret blijft rustig zitten. Met één tegen géén stemmen is het plan erdoor, en je kunt er alle kanten mee uit. Het temporiseren van uitgaven ook voor het onderwijs is oor zaak dat een zestal vaders van de kleuterschool ,,'t Overstapje" in Park Leeuwenberg in Leid- schendam het initiatief hebben genomen op enkele vrije zater dagen de buitenkant van de beschikbaar, school van hun kindertjes te De vaders sloegen de hand aan gaan schilderen. De gemeen- de verfkwast en maakten de te had toegezegd de school raamkozijn moot oranje en de deze winter te laten schil- verdere onderdelen van de deren maar voor de buiten- school aan de Populierenlaan in kant waren nog geen financiën bijpassende kleuien. Wie de verf heeft betaald is niet bekend maar per slot zijn de loonkosten een voornaam onder deel van de meeste uitgaven en die hebben de vaders dan toch maar bespaard. Laten we nu maar eerlijk zijn: iedereen heeft er wel eens van gedroomd een bom in het belas tingkantoor te gooien. Als de Leidse raad zo doorgaat, zal binnenkort het stemrecht voor vrouwen wel ter discussie wor den gesteld. PvdAantjes. Eindelijk heeft Bep van Klaveren een waardig opvolger: de heer Thomassen te Rotterdam. Wiegel knapt de laatste tijd menig Tenniscomplex in Woubrugge WOUBRUGGE Sportvereniging S'70 wil twee tennisbanen aan leggen en een clubgebouw bou wen op een terrein aan de Kerkweg. Daarmee Is een be drag gemoeid van 110.000 gul den. Het gemeentebestuur stelt de raad voor dat de gemeente ga rant zal staan voor rente en af lossing voor de lening die de sportvereniging moet afsluiten. De raad beslist a.s. dinsdag over deze zaak. Dan kan ze ook een krediet van bijna 1,3 mil joen beschikbaar stellen voor het bouwrijpmaken voor de bouw van 22 woningwetwonin gen in Hoogmade. LEIDEN - Aan de rijksuniv. van Leiden is de heer L. G. C. Gra- bandt uit Haarlem geprom. tot dr. in de godgel. op proefschr. „Op zoek naar geloof". In Antwerpen deed zojuist Sint N'icolaas zijn intrede toen onze bereisde Roel er binnenreed. Grote drukte op een van de par- I keerplaatsen rondom het stad huis wilde onze man zijn auto kwijt maar ogenblikkelijk kwam er een politieagent aanmarche- ren. De agent, gekleed in rij broek en halve laarzen, zwaaide I krijgshaftig met zijn „matra- que" en maakte met de linker hand het gebaar, waarmee in Nederland een boer zijn koeien naar de melkstal drijft. De man droeg drie strepen op zijn uni- formjas. Roel. ervandoor. Later hoorde hij in een café. dat in België een gendarme met één streep iemand is. die lezen kan; een gendarme met twee strepen is er een die en lezen én schrij- ven kan. En een politieman met drie strepen is iemand, die een I vriend heeft, die lezen en schrij ven kan.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3