Onderzoek verkorting diensttijd Lardinois wil Oosteuropese concurrentie doorbreken ƒ1000.- PRUS PvdA-kiezers willen wel met confessionelen samenwerken Kabinet maal open overlej onmogelijk A Tuinders voelen zich om de tuin geleid Op korte termijn WINNAARS /250.- /100.- C hartermaatschap pijen blijven strijden voor goedkope tarieven De Brauw zit fout ff; k voor de slanke lijn tijdelijk van 137 voor E10 speciaal cassis VRIJDAG 20 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT Landbouwminister Lardinois: Keihard onderhandelen met Oosteuropese landen. Van een onzer verslaggevers DEN HOORN „Tuinders zijn niet te saneren, alleen uit te roeien", en „Voor Lardinois een rode kaart" waren twee van de leuzen in de hal van de Delftse groenteveiling in Den Hoorn, waar gisteravond ruim drieduizend tuinders bijeenkwamen om hun on gerustheid te tonen met de toenemende concurrentie vanuit Oost-Europa. Die concurrentie zou de tuin- bouwresultaten dit jaar weer aanzienlijk verslech terd hebben. Eén van de sprekers zei, dat de tuin ders door de EEG en de Nederlandse overheid in de steek gelaten, om de tuin geleid waren. Minister Lardinois was er ook. In een rede, die gelijk een beetje verkiezingstoespraak kon zijn, stelde hij dat de beste weg is te praten met Roemenië en Bulga rije en tot afspraken te komen. Maar dan niet zonder breekij zers, maatregelen die in werking gesteld kunnen worden als die afspraken er niet vrijwillig ko men. Die breekijzers kunnen Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Minister De Koster (Defensie) zal de com missie dienstplichtbeleid vragen op korte termijn te rap porteren over een diensttijdverkorting tot 12 14 maan den. Hij geeft daarmee gevolg aan een motie van de re geringspartijen, die bij het defensiedebat in de Tweede Kamer werd ingediend. Verkorting van de diensttijd tot 12 maanden reeds in 1973 zoals de oppositie in een mo tie verlangde wees de minister echter af. In de tweede ronde van het defen siedebat werd gisteravond door de heer Keuning (DS'70) nog (ADVERTENTIE) levensmiddelencheques 1ste week Mevr. M. v.d. Geld, Maastricht Mevr. Cramer, Amsterdam Mevr. H. Vonk, Geleen Mevr. J.R.Damstra, Putten Mevr. T.Teuns, Berkel-Enschot Mevr. H.J. Boulonois, Heiloo Mevr. P.M. Kooman, Bruinisse Mevr. S.D. v. Cudheusden, Oud-Beijerland Mevr. O. Dolman, Bergen en nog vele andere winnaars van /100.-,/25.-,/10.- DOE WEKELIJKS MEE MET een motie ingediend die de re gering vraagt op korte termijn de noodzakelijkheid en moge lijkheid van een geheel uit vrij willigers en beroepspersoneel bestaande krijgsmacht te onder zoeken. Minister De Koster toonde zich bereid om het verbroken over leg met de Ver. voor Dienst plichtige Militairen (VVDM) te hervatten, zoals ook de Kamer wil, maar ,,de liefde zal dan niet van een kant kunnen ko men". De WDM moet dan ook bereid zijn zich aan de spelre gels voor overleg te houden en dit niet doorkruisen met straf bare acties. De minister liet voorts weten dat gedacht wordt aan wijziging van de regels inzake de haar dracht bij militairen op grond van hygiënische motieven. Die kwestie zal in het georganiseerd overleg door de minister aan de orde gesteld worden. Hij bleef op het standpunt staan dat hij geen politieke discussie bijeenkomsten in de kazernes wil toestaan, zoals de oppositie in een motie verlangt. Hij wil er ook geen proef mee nemen. Ook zal dit kabinet geen beslis sing meer nemen over het nieu we vliegtuig dat de Starfighter moet opvolgen. Dat moet het volgende kabinet doen. De oppo sitie wil dat er helemaal geen vervanger voor de Starfighter komt. Minister en regeringspartijen voe len ook niets voor de bezuini gingsvoorstellen van de opposi tie ten bedrage van 104 miljoen gulden. Die voorstellen zullen de defensiecapaciteit aantasten. De minister keerde zich tegen de motie van de oppositie, die vraagt terzake investeringen op lange termijn geen beslissingen meer te nemen. Hij behoudt zich het recht voor om nog een aantal bestellingen op mate- rieel-gebied te plaatsen. Volgende week komen alle moties in stemming. zijn een invoerheffing, een maximum in te voeren hoeveel heid of zelfs een tijdelijke grensstop. De minister van Economische Za ken gaat volgende maand naar Roemenië en bij zijn besprekin gen staat de glastuinbouw cen traal, zo kondigde de heer Lar dinois aan. Hij zei ook dat de invoerrechten voor Engeland (nu soms 40 procent) in de ko mende vijf jaar geleidelijk wor den afgebroken, waardoor een groter afzetgebied beter bereik baar wordt. De minister had nog als nieuwtje voor de tuinders, dat de minis terraad besloten heeft dat de milieuheffing op het gebruik van aardgas door de tuinbouw geheeld door een uit te keren bedrag vereffend zal worden. Bovendien zal er een subsidie komen als op 1 januari 1974 de teruggave van de accijns op olie voor de tuinders zou komen te vervallen. „Ik zeg niet dat u optimistisch moet zijn, maar deze golf van pessimisme vind ik niet reëel. De unfaire Oosteuropese concur rentie zal worden teruggedraaid tot een behoorlijk niveau, zodat met gelijkere wapens gestreden kan worden", aldus de voorspel ling van de minister. Tenslotte werd door de aanwezigen een motie aangenomen, waarin de Roemeense en Bulgaarse han delspraktijken ontoelaatbaar ge noemd worden en waarin om wij ziging van de groente en fruit- verordening van de EEG ge vraagd wordt. Bangladesj lid Unesco PARIJS (AP) Bangladesj is gis teren aangenomen als lid van de Unesco, de opvoedkundige-, we tenschappelijke- en culturele or ganisatie van de Verenigde Na ties. Bangladesj is het 130ste lid geworden. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Als de afgelopen maand verkiezingen zouden zijn gehouden, dan zou een coalitie van confessionelen (KVP, ARP, CHU) met VVD en DS'70 waarschijnlijk net geen meerderheid ha len. Dit blijkt uit cijfers van opinie-onderzoeken, die in opdracht van de VARA half september, eind september en half oktober zijn gehouden. De linkse drie (PvdA, D'66, PPR) zouden 43 procent van de stemmen halen, de confessionelen 39, de VVD 8 en DS'70 2 procent. Dat zou voor de VVD verlies en voor DS'70 meer dan halvering betekenen. De PvdA zou 34 procent (goed voor ruim 50 zetels tegenover thans 39) halen en de KVP 25 procent (goed voor rond 37 zetels tegenover thans 35). Van de ondervraagden zei 77 procent zeker te zullen gaan stemmen. De opkomst was vorig jaar bij de verkiezingen 78 procent. Uit de drie onderzoeken blijkt ook dat de congressen van de politieke par tijen nauwelijks invloed op de omvang van de aanhang hebben ge had. Gévraagd of men aan een links of een confessioneel minderheidskabi net de voorkeur geeft, koos 41 procent voor links en 28 procent voor confessioneel, en gaf 31 procent geen mening. Opvallend is dat van de aanhang van de linkse drie 51 procent be treurt dat links en confessionelen niet tot samenwerking zijn geko men, terwijl 29 procent dit een juiste ontwikkeling vindt. Bij de con fessionele aanhang vindt 25 procent het jammer dat confessioneel links van de baan is, terwijl 31 procent dat juist vindt. Van de linkse aanhang bleek 27 procent van mening te zijn dat alsnog naar samenwerking van links en confessionelen moet worden ge streefd, terwijl 10 procent vindt dat links alleen moet gaan regeren. Deze cijfers gaan recht in tégen de ontwikkeling van de afgelopen weken en tegen het PvdA-congres. SER verdeeld over extra verhoging minimumlooj -, (Van onze parlementaire redatj DEN HAAG - De Sociaal-Ect mische raad heeft een sterk deeld advies uitgebracht of vraag van de regering, of r minimumloon op I januari extra verhoging boven de bruikelijke indexering ij ondergaan. De vakbeweging verlangt e stijging van vijf procent, groot aantal kroonleden houdi op drie procent en de onl nemers vinden, dat geen ej verhoging moet worden gegej Volgens de wet moet het ij mumloon elk half jaar in da de mate worden verhoogd) dat met de regelingslonen! geval is geweest. Eens per vj jaar moet worden nagegaal een extra bijstelling nodig isA moment is nu aangebroker behoeve van de circa 84.0" sonen (voor driekwart v: en een kwart mannen van 234 en ouder) die het minimunj of minder verdienen. Winter te vroeg in Va WASHINGTON (DPA) maanden te vroeg heeft dei] ter gisteren in de Verenigde! ten zijn intrede gedaan. Voi eerst in 103 jaar tijds viel in York op 19 oktober sneeuw) In talrijke steden werden de fl ste temperaturen sedert meiil heugenis gemeten. In Duluf Minnesota vroor het tien Martinair vliegt voor Atlantis Het ht SCHIPHOL (ANP) Marti gen, zal voorlopig een negental vl ten uitvoeren, die door Di reisbureaus waren geboekt vliegtuigen van de geliquida Duitse chartermaatschappij] lantis. Atlantis was de tweede chj| maatschappij van West-I] land. De onderneming is gisÉ geliquideerd, nadat een om de financiële basis t sterken was mislukt. Atli beschikte over een vloot 1 acht straalvliegtuigen, dij onderhoud was bij de KLM.I Moeder natuur heeft eenden een voortreffelijke bescherming te gen water gegeven. Een Londen- se kledingfirma heeft laten zien,, dat die bescherming met eende veren ook in de mensenmode kan worden toegepast. De regen jas op de foto is er een voor beeld van. CRM-begrotir niet behandel! (Van onze parlementaire re dal DEN HAAG De Tweede I heeft het voorstel van fractieleider Den Uyl om i komende weken alsnog de begroting te behandelen veiL-antl pen. Voor stemden alleen Swaï linkse partijen. I Ne(jÉ 1 vrijv Nederland en Joegoslavië helpen Tanzania (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Afrikaanse Tanzania is het land dat onder werp wordt van een gezamen lijke ontwikkclingshulpactie van Joegoslavië en Nederland. Minis ter Boertien van ontwikkelings samenwerking maakte dit giste ren bekend op een persbijeen komst. Enige weken geleden besloten Ne derland en Joegoslavië tot dezp actie, toen Boertien een bezoek aan Belgrado bracht. Het gaat om een kleine actie van slechts enkele honderdduizenden gulden. Het project bestaat uit een cur sus in landbouwmanagement en een landbouwtechnisch sympo sium dat in Joegoslavië zal wor den gehouden. De opzet van deze gezamenlijke actie is dat Joegoslavië vooral zijn ervaring met experimenten van democratisch bedrijfsbestuur kan inbrengen en Nederland zijn ervaring met landbouwcoöpera ties. Minister van Veen (ADVERTENTIE) Deze week aankomst bij de Chinese muur. Haal de gratis 3-D loto op het Shell-station en plak 'm In het Shell wereldreisalbum. (Van onze correspondent) GENèVE De charterindustrie, die goedkope vluchten aanbbiedt, vecht terug. Terwijl de grote luchtvaartmaatschappijen die op ge regelde lijnen opereren proberen hun hoge prijzen vast te houden, willen de kleinere charterondernemingen maatregelen nemen om er zeker van te zijn „dat de consumenten niet getroffen worden door nodeloos beperkende acties van de regeringen". De Verenigde Staten en Groot-Brittannië hebben onlangs ingestemd met lage tarieven voor chartervluchten als de passagier enkele maanden van tevoren boekt en een borgsom stort. Op de Noordatlantische route - de kostbaarste maar ook de meest winstgevende - vlogen in 1970 ruim 2,5 miljoen passagiers per char ter, en ruim 800.000 met gewone luchtvaartmaatschappijen, die van de lata lid zijn. De meeste grote luchtvaartmaatschappijen hebben dochtermaatschap pijen opgericht, die zich met charters bezighouden. Zo wordt meer dan de helft van het wereldchartervluchtverkeer uitgevoerd door de grote maatschappijen. Ondertussen dreigt de concurrentie tussen de grote maatschappijen weer vergroot te worden, want de beëindiging van de oorlog in Viet nam zal in Amerika een geweldige extra capaciteit aan vliegtuigen doen ontstaan. De samenwerking tussen de Europese luchtvaart maatschappijen zal daarom verstevigd moeten worden tegen de ster ker wordende Amerikaanse concurrentie. Dit was de achtergrond van het overleg van staatssecretaris Krui- singa van Verkeer en Waterstaat in Bern met de Zwitserse minister van transport. Bonvin. Om die reden wordt ook een uitbreiding van de samenwerking tussen de Zwitserse luchtvaartmaatschappij „Swissair" en de KLM overwogen. Minister Van Veen: DEN HAAG Minister Van Veen (Onderwijs) be strijdt de beschuldiging van zijn afgetreden ex- collega De Brauw (DS'70) dat met de onderwijsbe groting zou zijn geknoeid nadat De Brauw was op gestapt. Een van de redenen die De Brauw voor zijn aftreden aanvoerde, was dat hij van het kabinet onvol doende geld kreeg voor zijn begrotingspost acade mische ziekenhuizen, slechts 185 min. Toen de begrotingen uitkwamen, bleek deze begrotingspost ƒ195 min. te zijn gewor den. Hieruit zou moeten blijken dat het kabinet-Biesheu vel de twee DS'70-minis- ters kwijt wilde. Mr. Van Veen heeft nu verklaard dat hij die tien min. extra niet heeft gekregen van de rest van het kabinet Centrales overheidspersonen DEN HAAG (ANP) Naar aanleiding van de brief, ge tekend door minister Geertsema, aan de voorzit ter van de Tweede Kamer over de motie-Andriessen, hebben de vijf centrales van overheidspersoneel meegedeeld dat die brief geen enkele mogelijkheid biedt voor het open overleg dat in die motie is ge vraagd. Minister Geertsema heeft gisteren als vice-premier en minister van Algemene Zaken ad. inte rim, de voorzitter van de Twee de Kamer een brief gezonden over de motie van KVP-fractie- voorzitter Andriessen, waarin deze het kabinet vraagt, met het oog op het hogere verhaal van de pensioenbijdrage door ambtenaren, het eventueel ko mende overleg met de ambtena renbonden geheel open te hou den en niet bij voorbaat uit te gaan van de budgettaire gevol gen. De minister merkt in zijn brief op dat de voornemens van het ka binet op het gebied van de rechtspositie van het overheids personeel aan de centrale com missie voor georganiseerd over leg in ambtenarenzaken zijn voorgelegd. Die commissie heeft echter geweigerd over die voor nemens van het kabinet overleg te plegen. De minister deelt verder mee dat het kabinet die weigering ten zeerste betreurt. Het kabinet was en is nog steeds bereid over deze zaken overleg te ple gen. Bij dat overleg zal het ka binet de budgettaire en de ande re aspecten uiteraard wel in het oog moeten houden, zo besluit hij. De vijf centrales zijn van oordeel dat het kabinet niet bereid en de minister van BinnenlJ Zaken niet in staat was oij| 21 september een open overleg te voer centrale commissie. 1 zij dat het kabinet i van minister Geertsema mogelijkheden voor open l leg biedt. Integendeel, het net handhaaft alle uitgang! ten die de centrales in de missie hebben bestreden. pondsc gehe

Leidse Courant | 1972 | | pagina 14