Investeringsregeling „ernstig ontraden" Geen opzet Leiden stort vuil in Kager Plassen CcidócSoiiACWit Hoog smarte geld voor blind meisje De Voordeel-prijs van Biolon Bedrijfsleven Z.-Holland Korting 35 cent! Moeder in café baby in de kon VRIJDAG 20 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT Mer r Hamp verlaat het gerechtsgebouw met haar vader nadat de rechter haar het smartegeld heeft toegekend. LONDEN (UPI) Een rechtbank in Londen heeft gisteren het hoogste bedrag aan smartegeld toegewezen dat ooit in Enge land is uitgekeerd, 76.878 pond sterling, ofwel rond zeshon derdduizend gulden. De „begunstigde" is de 18-jarige Meridith Anne Hamp, een i Britse studente aan de universiteit van Texas in de Verenigde Staten. Toen ze twaalf was verloor ze bij een ontploffing in het scheikundelokaal van de Mount-Carmel-katholieke meis jesschool in Alderly in Engeland het gezichtsvermogen. Rechter Owen Phillips zei dat miss Hamp door een reeks van operaties een miniem gedeelte van haar gezichtsvermogen had teruggekregen, m^ar niettemin, bij wijze van voorbeeld, ernstig belemmerd werd in haar verkeer met mannen. ,,Ik twijfel er niet aan dat huwelijk vóór het ongeluk haar be stemming zou zijn geworden", zei hij. Een zuster van de Mount Carmel-school waar het ongeluk ge beurd was, verklaarde dat ze ,,in de verste verte" niet wist waar de school het geld vandaan moet halen. Pax Christi- voettocht van start DEN BOSCH (ANP) Rond 3400 eindexamenkandidaten van de middelbare scholen zijn gisteren in Den Bosch aangekomen voor de zestien de Pax Christi-voettocht. Met bussen ziin de deelnemers daarop naar vijftien verschil-, lende startplaatsen rondom de Brabantse hoofdstad ge bracht. Vandaag begonnen zij aan hun route, die zaterdag weer in Den Bosch moet uit komen. Elke route wordt door onge veer 220 mensen gelopen. In groepen van ruim 22 mensen zal gediscussieerd en geme diteerd worden over het the ma van de voettocht: „met open handen". Zaterdagavond worden alle deelnemers verwacht in de Sint Janskathedraal in Den Bosch, waar zij ontvangen zullen worden door bisschop Bluyssen. In de Brabanthal len zal deze zondagmorgen ter afsluiting van de voet tocht voorgaan in een eucha ristieviering. ROTTERDAM (ANP) Het bedrijfsleven in Zuid-Hol land heeft de Tweede Ka mer „ernstig ontraden" het wetsontwerp van mi nister Langman (Economi sche Zaken) over de selek- tieve investeringsregeling overijld te behandelen. In een telegram dringen de samenwerkende kamers van koophandel en fabrie ken van Zuid-Holland erop aan eerst het nadere ad vies van de Sociaal-Econo mische Raad af te wachten. Ze wijzen erop, dat het investe ringsproces in het westen waar neembaar stagneert en dat de ontwikkeling van de werkloos heid zorgelijk wordt. „Onder de huidige omstandigheden zal het psychologische effekt van de voorgestelde maatregelen buitengewoon ongunstig zijn", aldus het telegram. Ook het Verbond van Nederlandse Ondernemingen en het Neder lands Christelijk Werkgevers verbond hebben in een adres aan de Kamer ernstig bezwaar tegen de investeringsregeling aangetekend. De Stichting Raad van Bestuur Bouwbedrijf maak te eveneens bezwaar. Zij meent, dat de toch al niet florissante vooruitzichten voor de bouwbe drijven hierdoor zullen verslech teren. De raad acht het beter nieuwe bedrijfsvestigingen bui ten de randstad verder te sti muleren. eden van de militante Protestantse groep UDA begeleiden het stoffe lijk overschot van de 15-jarige William Warnock die maandag in Bel fast werd overreden door een Britse legertruck. De dood van William Warnock veroorzaakte in Noord-Ierland weer een golf van geweld. TOT ERGERNIS VAN VELEN Geen sluiting likerplantage Vlarienbrug HAAG (ANP) Voor de omende periode wordt geen uiting overwogen van de sui- trplantage Marienburg in Suri- ime, evenmin als een af- oeiïng van personeel. antwoord op vragen van het VP-Kamerli,d Van Zeil, heeft Lardinois de Tweede meegedeeld, dat ge acht zal worden nieuw geld de onderneming toe te voe- via een tot stand te brengen t-venture tussen de Suri- amse Cultuurmaatschappij de Nederlandse partici- itiemaatschappij voor Surina- e NV, waardoor een aantal in- steringen zal kunnen plaats nden. Ook zal zich daardoor verliesgevende exploitatie het bedrijf over een zekere riode niet voordoen. De Amerikaanse zakenman Burr Jerger (midden) en de baskettbal- speler Corky Bell rechts hebben in Antwerpen een verkiezingscentrum opgericht voor de Democratische kandidaat McGovern. Hiermee willen zij Amerikanen in Europa voorlichten over de mogelijkheden die er zijn om op McGovern te stemmen. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Mag Leiden vuil storten in de Kager plas sen? Dat vraagt het Tweede Kamerlid Engwirda (D'66) aan de ministers Udink Verkeer en Waterstaat) en Stuyt Volksgezondheid). Volgens de heer Engwirda wordt al jaren lang al het stadsvuil uit de Leidse grach ten, uit de Vliet en het Rijn/Schiekanaal, gebaggerd en vervolgens in de Kager plassen, met name op Zwijland gedeponeerd. De heer Engwirda wil weten wie de gemeente Leiden toestem ming hiervoor geeft en dringt bij de bewindslieden op aan i een einde te maken aan deze gang van zaken. Volgens het Kamerlid wordt door deze vuil- stortingen de kwalitieit van het water ernstig aangetast. In een toelichting op de vragen zegt de heer Engwirda dat tot grote er gernis van hengelaars en ande ren die hun vrije tijd aan de Kaag doorbrengen, met grote regelmaat bakken met bagger in een van de mooiste gebieden van de Kaag, het Zwijland, wor den gestort. Dit gebeurt met be hulp van zogenaamde onderlos- sers van ongeveer 20 meter lang en 4 meter diep, die zeer regelmatig, soms zelfs zes tot zevenmaal per dag, het vuil uit de Leidse grachten, waaronder televisie-antenne's, oude fietsen, oude matten etc. in het Kaag water spuien. UDA ontkent band niet IRA BELFAST (UPI) De vi- ce-voorzitter van de Ul ster Defence Association, Thomas Herron, heeft ontkend dat er banden be staan tussen de UDA en het Ierse Republikeinse Leger (IRA). Herron noemde de verklaring daarover van het Britse leger dom en onverant woord. „We spreken al leen met de IRA als ze verslagen zijn, en dan zullen we de voorwaarden van hun capitulatie be spreken", zo zei hij. „De militanten van de ,,Vanguard"-beweging zijn bereid te schieten en te doden om het Britse erfgoed in Noord-Ierland te bewaren", zo heeft in Londen William Craig, leider van de Vanguard verklaard. Hij noemde het „geen bluf" dat hij in nog geen dag 80.000 Noordierse mobiliseren. Biolon,uw was-verwenner, iolon.uw fijnwas-kenner, Biolon, uw kleur-ophaler, iolon,uw witgoed-straler, Biolon, uw veilig-wasser is óók nog een prijs-verrasser! U wordt mateloos verwend: U kunt de poesieversjes nog insturen tot4 novemberas. Bommelder eist half miljoen van Panam AMSTERDAM (ANP) Binnen een tijdsbestek van 12 uur is in Amsterdam een jonge recidivist gearresteerd, die tevoren in een anoniem telefoongesprek ge poogd had Pan American World Airways met een bommelding een bedrag van een half miljoen gulden af te persen, 'en rechercheur zag de jonge man, een 19-jarige Amsterdam mer, in de Van Baarlestraat te midden van vele voorbijgangers staan, dichtbij het punt waar de anonieme afperser zijn half mil joen wenste te zien afgeleverd. Hij herkende in hem een van de twee daders van een roofover val, die vorig jaar in Amster dam werd gepleegd op het uit zendbureau Randstad en nam hem voor alle zekerheid mee naar het bureau. Wel ontkende M. iets van de ano nieme bommelding af te weten, doch 's avonds trof de recherche op zijn huurkamer in de prulle- mand op een verfrommeld klad papiertje de letterlijke tekst aan van het gevoerde telefoonge sprek. Daarmee geconfronteerd viel de jongeman door de mand. De 35-jarige Larry Copune uit Balboa, Californië, heeft een tocht v drieduizend kilometer op een surfboard gemaakt van Boston nc Miami. De tocht was bedoeld als protest tegen het toenemende f bruik van verdovende middelen in de Verenigde Staten. Andere bedoelingen Het sociaal contract ligt op sterven, als vandaag of morgen tenminste niet blijken zal dat het al overleden is. Bij de chronische kwaal veroorzaakt doordat een deel van het bedrijfsleven om politieke re denen onder geen beding een overeenkomst wenst zolang het kabi net-Biesheuvel in het zadel zit - kwam een acute crisis doordat nieuwe cijfers onzekerheid schiepen omtrent wat economisch haal baar en toelaatbaar is. De doodsteek is praktisch toegediend, toen dezer dagen de machtigste N.V.V.-bond liet weten een sociaal contract alleen te begeren als middel om een structurele maatschappijhervorming te bereiken en beslist niet als doeltreffend wapen tegen de inflatie. Welk standpunt aangevuld werd met de mededeling dat de bewuste Industriebond, als het sociaal contract niet tot stand komt op de voorwaarden die zij wil, c.a.o.-onderhandelingen gaat voeren met harde eisen die niet voor een compromis ontvankelijk zijn. Geen schijn van hans Als enige concessie belooft de Industriebond enig uitstel van de nieuwa c.a.o., mits prijsverhogingen met volledig terugwerkende kracht gecompenseerd worden. Wie nu gelooft, dat als de Industriebond dit hoge spel wint. andere bonden zich gematigder zullen opstellen, is voor dit aardse leven te goed. (Er circuleren al berichten dat de vakcentrales onder druk het gedragspatroon van de Industriebond gaan overnemen). Evenals zij die volhouden, dat de voorstanders van de „harde lijn" in de vakbeweging serieus zijn, wanneer ze beweren voor scheiding van politiek en vakbeweging te voelen. Niet alleen het beoogde sociaal contract maakt op die manier geen schijn van kans, maar ook niet de linkse regering welke onder pro gressieve politiek iets anders verstaat dan wat het meest radicale deel van de vakbeweging zich ten doel heeft gesteld. Want welke overheid die het algemeen belang op het oog heeft kan meewerken aan een taktiek bij hervormingsplannen welke de verde re groei van het aantal bedrijfssluitingen en werkeloosheid in de hand moet werken? Straks de rekening Het deel van de vakbeweging dat zich zo opstelt, is - niet toevallig - ook het deel waar men zich distancieert van het besluit der centrale vakbeweging om geen stemadvies aan haar leden uit te brengen. Te vrezen valt dat de partijen die straks de referenties van de Indu striebond e.d. op hun program mogen zetten, daarvoor straks als rekening gepresenteerd krijgen de stelligste verwachting, dat er al leen een politiek gevoerd zal worden, die strookt met de onverkorte maatschappij-hervormingsplannen van de heer Groenevelt en ande re Industriebond-leiders. Dat mensen als Den Uyl diè „andere bedoelingen" waarderen, menen we te mogen betwijfelen. Maar nomaals, herinneren we dan aan het sprookje van de tovenaarsleerling! Taak voor nu In verschillende opzichten zijn leefmilieu en perspectief voor buiten landse werknemers in Nederland miserabel. Verbeteringen die daarin worden aangebracht, zijn meestal beperkt tot onderdeeltjes van het probleem. Noch de overheid, noch het parlement noch het bedrijfsleven blijken een duidelijke visie te hebben voor een afdoen de oplossing. Ook de critici van het gevoerde beleid weten die oplossing niet; actie groepen en vakbeweging komen met voorstellen die wat pijn zullen wegnemen, maar de kwaal niet saneren. De scherpe conflicten in Rotterdam leverden voor ons aller onmacht het bewijs. En toch is de oplossing een urgente taak voor nu, wil tenminste straks de pro blematiek niet de ketel uit barsten. Weinig sympatiek lijkt, maar onontkoombaar is het beperken en in krimpen van het aantal boitenlandse werknemers. Volgens sommige ondernemers leidt hun produktieproces schade, wanneer de stroom van ongeschoolde krachten van elders vermindert. Maar nu Neder land zelf een structureel groter aantal werkelozen heeft, is er reden om door verandering van het produktieproces of betere betaling van onaantrekkelijk werk die Nederlandse arbeidskrachten weer aan de slag te helpen. En wanneer, zoals in het geval van de Surinamers, in de geïmmigreerde groep werkeloosheid dreigt, is het zeker zinvol een mogelijkheid te scheppen om de mensen ginds te steunen in plaats van hen hier doodongelukkig te maken en reeds bestaande problemen (huisvesting, maatschappelijk werk) te vergroten. A-sociaal lijkt op het eerste gehoor ook een door politieke gezagsdra gers gedane suggestie om de verblijfsvergunning voor buitenlandse werknemers aan een termijn te binden. Maar zeker a-sociaal is het hen hier mikpunt bij conflicten en slachtoffer van openlijke of ver borgen vormen van discriminatie te laten vormen. Daarom lijkt ons termijnstelling, voor wie hier niet integreren wil of kan. beslist niet onrechtvaardig. Maar om te beginnen is op korte termijn een totaalstudie van de pro blematiek der buitenlandse werknemers nodig; dit in plaats van al lerlei partiële onderzoekingen. Vooral nu duidelijk blijkt dat onze gemeenschap niet verder komt dan allerlei noodoplossingen, moet de overheid na overleg met alle betrokkenen de knoop doorhakken. Niet overhaast, maar wel vóór het probleem helemaal onoplosbaar wordt. MONTEUR DIENDE VROUWEN VERGIF TOE: DEN BOSCH Drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling werd gisteren voor de rechtbank in Den Bosch geëist te gen een 37-jarige monteur, verdacht van vergiftiging van twee jonge vrouwen. In 1959 overleed zijn 21-jarige ver loofde Willy Maas. Uit jalouzie over haar amicale omgang met collega's had hij vloeibaar mui zengif in haar thee gedaan. Hij hoopte dat ze zo van haar werk thuis zou blijven. De officier zei: „Hij heeft haar drie maan den zien lijden. De doktoren hebben gevraagd of zij iets ge geten kon hebben, maar hij hield zijn mond". In 1964 huwde verdachte en in 1969 scheidde hij. Hij raakte be vriend met Annette Voormans (27) bij wie hij in ging wonen. Nadat een hoeveelheid kwik in de pindakaas geen uitwerking had, had hij muizenkorrels op haar brood gedaan. Anderhalf jaar lang bezocht hij iedere dag het graf van Willy Maas. Volgens verdediger heeft de man nooit de bedoeling gehad te do den, maar handelde hij uit ja loezie, om de vrouwen alleen aan zichzelf te binden. Maar de officier meende: „Niemand mag accepteren dat hij het niet zo heeft bedoeld". Uitspraak op 2 november. AMSTERDAM (ANP) Een 36-jarige Amsterdamse huis vrouw is door de hoofdstede lijke politie ter ontnuchtering meegenomen naar het poli tiebureau. De vrouw had ge durende enkele uren die zij in een café had doorge bracht, haar vijf maanden oude dochtertje in een kin derwagen voor het café in de kou laten staan. Het kind is door de kinderpoli tie ondergebracht in een te huis. Aan de vrouw is reeds in het verleden het gezag ontnomen over drie andere kinderen uit het gezin. De Raad voor de Kinderbe scherming is ingeschakeld bij het verdere onderzoek. Stijgende werkloosheid en ziekte in detailhandel UTRECHT (ANP) De bedrijfs vereniging voor detailhandel en ambachten (Detam) in Utrecht heeft tot en met september jl. rond 20.000 nieuwe werkloos heidsmeldingen ontvangen, ofte wel ruim 30 procent meer dan In dezelfde periode vorig jaar. Het aantal ziekmeldingen lag In de eerste negen maanden van dit jaar ruim 4>/4% hoger dan in de overeenkomstige periode in 1971. Ook het aantal gevallen met uitkering ingevolge de wet op de arbeidsongeschiktheid bleef nog verder stijgen. Speurtocht naar vermist toestel ANCHORAGE (Reuter) Een ui terst geheim Amerikaans „spio- nagevlicgtuig" Is uit Californië overgevlogen naar Anchorage op Alaska om te helpen zoeken naar het vermiste vliegtuig met Hale Biggs, fractieleider van de de mocraten in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Het op grote hoogte vliegende toe stel, een Lockheed SR-71, zal de hele route van het lichte toestel dat op maandag verdween, van af grote hoogte fotograferen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13