„WITTE VLEK" VALKENBURG 25 JAAR Een van de gn bedr ijven in de regio CtYi rtnisip 1972 VRIJDAG 20 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 11 LEIDEN Tussen de noordgrens van Wassenaar en het dorp Val kenburg ligt een witte vlek op de kaart van Zuid-Holland. „Defen sie" wil zich niet in de kaart laten kijken. In die witte vlek ligt het Marine Vliegkamp Valkenburg, een militaire installatie die voor „onbevoegden" beter wat vaag kan blijven. Maar daarmee is het vliegkamp ook in overdrachtelijke zin gedoemd een witte vlek te zijn. Hoewel niemand blind kan zijn voor de vliegtuigen die er dicht langs de openbare weg opstijgen en landen, ontgaat het velen dat bij Valkenburg een van de grootste bedrijven uit de regio Leiden gevestigd is. Een bedrijf dat, hoewel militair van karakter, internationaal, lande lijk en op regionaal niveau belangrijke diensten bewijst aan de bur germaatschappij. Deze week bestaat het Marine Vliegkamp vijfen twintig jaar. Daarom in de „witte vlek" het profiel van een impo sant vliegbedrijf. Het Marine Vliegkamp Valkenburg is het logistieke hart van de Mari ne Luchtvaart Dienst. Geen vloot van betekenis kan nog buiten een eigen luchtwapen. Dat heeft vooral de Tweede Wereldoorlog ge leerd. Zo lang er in alle hoeken van de wereld nog politieke ezels kakebenen voor het oprapen liggen, is het niet verstandig, alle zwaarden al tot ploegscharen om te smeden. SACLANT, de „Supreme Allied Command Atlantic", heeft een deel van deze (vredes-)taak aan de Nederlandse Marine opgedragen. Het uitvoeren ervan eist een hoge mate van paraatheid, ook en voor al van haar luchtvaartdienst. Het maakt „vrede" en „oorlog" moeilijker van elkaar te onderscheiden maar geeft de mannen van de MLD eerder een „motivatie" dan hun wapenbroeders op de Dc helicopters van squadron 7 worden oofe gebruikt als grond. „Wij zijn in het voordeel, dat we de mogelijke vijand bijna elke dag te zien; de landmacht niet", zeggen de vliegers, die als vaklieden vol bewondering zijn, voor wat met name de Russische vloot presteert. „Ze hebben veel naar ons gekeken. Je ziet daardoor de laatste jaren een sterke verbetering van hun materiaal en tactie ken". Op Valkenburg zijn voor het uitvoeren van de surveillance boven Noordzee, Kanaal en het oostelijk deel van de Atlantische oceaan twee squadrons gestationeerd. Het zijn 320 en 321, die hun roemrij- t zeeman van zijn schip gehaald moet worden. In de Beechcraft worden waarnemers en telegrafisten opgeleid. Overi gens staan de toestellen op de lijst voor pensionering. ke geschiedenis begonnen als Nederlandse squadrons in de Royal Air Force gedurende de Tweede Wereldoorlog. 320 is uitgerust met Lockheed Neptunes; 321 met de Bréguet Atlantic. Beide vliegtuigty pen kunnen zonder enig bezwaar twaalf uur achtereen in de lucht blijven. Met een snelheid van ongeveer 300 kilometers maken ze hun „zoekslagen" boven zee, waarbij hun electronische „Sound Na vigation and Ranging"-apparatuur tot diep onder water naar „vreemde voorwerpen" tast. ip Valkenburg zijn ook de Beechcrafts van squadron 5 thuis, waarop leerling-waarnemers het „vliegende deel" van hun opleiding krij gen. „Maar dat is een aflopende zaak", vertelt LTZ2 oc. P. A. Kroon, voorlichtingsofficier. „Die toestellen zijn stokoud. Ze worden bijna met tederheid verzorgd. Maar we zullen binnen afzienbare tijd, waarschijnlijk in samenwerking roet de Luchtmacht, overstap pen op Fokker Friendships". )an is er ook een squadron 2. Daarin worden ria het behalen van brevetten en individuele opleidingen de vliegers, waarnemers, tele grafisten, boordwerktuigkundigen e.a. geschoold tot een hechte Neptune- of Atlantic-bemanning. Want team-geest is een eerste ver eiste bij het uiterst nauwkeurige en vermoeiende werk in zo'n alluminium roofvogel. squadron is de kleinste zelfstandige eenheid van het luchtwapen: het omvat een op zijn taak berekend aantal vliegtuigen met het be nodigde personeel en een beperkte hoeveelheid onderhoudsmate- onfetK j De sterkte kan sterk uiteenlopen. Squadron 320 (Neptunus) .nde boni slerk- Maar de sterkte van squardrop 7, dat met Augusta-Bell heli copters vliegt, bedraagt maar 60 man. (En dat ligt weer anders dan voor het squadron met het voormalige RAF-nummer 860, dat zijn horst heeft op De Kooi bij Den Helder. Zijn Wasp-heli's zijn ge detacheerd op de fregatten van de Van Speijk-klasse. „Daarmee is, na het uit dienststellen van de Karei Doorman, de band van de MLD met de varende vloot weer hersteld"). 'Met squadron 7 raakt men aan de diensten van het MVK Valkenburg rechtstreeks voor de burgermaatschappij. En het is meteen de meest spectaculaire. De helicopters verzorgen, als uitvloeisel van de „Convention on International Civil Aviation" samen met de Neptunes de „Opsporings- en Reddings Dienst in het gehele ge bied waarvan het luchtruim door Nederland wordt gecontroleerd. Wanneer er de melding komt van de politie in een badplaats dat bader op zijn luchtmatras te ver in zee is getrokken, dan gaat er een heli van sq 7 op af; wanneer een zeeman aan boord van een schip letsel oploopt dat aan boord niet behandeld kan worden, dan gaat sq 7 erop af: wanneer noodseinen worden opgevangen van een vliegtuig of van een schip dat zijn positie niet nauwkeurig opgeeft, dan roepen Schiphol of Scheveningen Radio Valkenburg te hulp. Een Neptune gaat de zee afspeuren en vindt hij de plaats des on- heils dan kan hij afhankelijk van de situatie reddingsmate riaal afwerpen, dan wel de helicopters van „7" naar de plaats lood sen om er de benarde mensen uit het gevaar te verlossen. Valkenburg is ..Rescue Coordination Centre" voor het Nederlandse controlegebied en staat op grond daarvan door hot lines in verbin ding. Dag en nacht staan een helicopter en een vliegtuig voor OSRD pa raat. Dat betekent dat er met het oog op dezo taak 100 man „in de wacht zitten. „Wil je continu draaien, dan heb je drie ploegen no dig en die moeten eten ook". In nauw verband met het vliegbedrijf staat de meteorologische dienst De meteo van Valkenburg is de grootste van de marine. Er is wel een hechte samenwerking met die van de Luchtmacht maar als die niet vliegt, zwijgt ook de „forecaster" en bovendien is de marine minder geïnteresseerd in het weer boven het vasteland als juist wel in dat voor de kust en op de lange routes naar Canada, Noor wegen of IJsland. Valkenburgs meteo werkt daarom ook samen met het KNMI en het buitenland; het geeft stormwaarschuwingen voor de schepen op zee; zorgt voor de weersverwachting voor dc vloot op de Noordzee, ballistische verwachtingen voor de artillerie en waarschuwt de gemeenten in de omgeving wanneer er bijzondere weertypen op komst zijn, zoals hagel, sneeuw en ijzel. Een andere tak van dienst die voortdurend „stand by" staat, óók ten behoeve van de burgermaatschappij, is de vliegveldbrandweer. „Een huis is een vrij groot ding, waar ook nog eens wat hout aanzit dat kan branden. Maar stel Je voor dat er iets scheef gaat als zo'n Atlantic start met twaalf tot veertien man en vijftien tot zeventien ton benzine in een vrij kleine ruimte. De mensen moeten er eerst uit. en laat dan desnoods die kist maar branden. Daarop is onze brandweer gespecialiseerd. Ze loopt desnoods tot in het vuur en gooit er dan zo'n hoop schuim op dat het vuur het er koud van krijgt", vertelt de heer Kroon. „Als bedrijfszelfbeschermingscorps heeft ze ook de verplichting om op verzoek in te springen als er een grote brand is in de omgeving". We zijn ook geweest bij de brand van Sikkens, bijvoorbeeld. We hebben ook regelmatig uitwisselingen met brandweercorpsen uit de omgeving en houden dan samen oefe ningen op het vliegveld met grote vuurhaarden". Het een en ander vindt plaats binnen het raam van de brandweer- coödinatieregeling zoals medio 1971 met een aantal omliggende ge meenten werd overeengekomen. Wat voor de brandweer geldt, gaat ook op voor de ambulance; wan- Het lange afstandspatrouillevliegtuig, de Neptune van squadron 320. neer zich op de omliggende wegen ongelukken van enige omvang voordoen, dan snellen de ziekenwagens van het vliegveld te hulp. Het MVKV vormt, door de nauwe verwevenheid van zoveel gespecia liseerde taken een imposant bedrijf. Het biedt werkgelegenheid aan ongeveer 2000 personen, van wie let* meer dan 10% vliegend personeel. Het merendeel van de beman ning bestaat uit hoog-gekwallficeerde specialisten. „We zijn aan specialisaties zoveel tijd kwijt, dat er bij de MLD voor dienstplichti gen weinig plaats is. Hetzelfde geldt eigenlijk voor de hele vloot: 15 tot 20% is maar dienstplichtig". Specialisatie en vakkennis spreekt de bezoeker aan, als hij hangars en werkplaatsen binnenloopt. Daar zijn. bij het onderhoud van de kisten vliegtuigmonteuT* en motor monteurs bezig op torenhoge stellagen aan het „klein onderhoud van de „dikke" vliegtuigen. De mannen worden van materiaal voor zien vanuit de werkplaatsen waar houtbewerkers en machinebank werkers onderdelen maken of herstellen. „De woningvoorziening voor al die mensen levert grote moeilijkheden op. Ze wonen tot zeer ver in de omgeving. Zo'n 10 A 12% staat inge schreven als woningzoekende, maar met de medewerking van de omliggende gemeenten proberen we 't zo goed mogelijk op te los sen. Toch krijgt een nieuwgeplaatste de hint: Er is nu niets. Mis schien kun je ergens wel iets kopen. Zo'n aantal werknemers, met hun salarissen, dat geeft niettemin aardig wat bestedingen hier in de buurt". Er is ook door leden van de Leidse gemeenteraad wel eens op aangedrongen dat het MVKV weg zou gaan: het zou geluidshinder veroorzaken, het zou In de weg liggen van de luchtroutes naar Schiphol en het zou gevaar opleveren in verband met de nabije ste delijke bebouwing. „Valkenburg weg? dat zit er niet in. Ook de Rijksluchtvaartdienst zou dat eens ooit gewenst hebben. Maar op grond van de goede samen werking met Schiphol en het werk van de OSRD is er nooit meer over gesproken. Bovendien: zou de RLD een nieuwe basis betalen? Storing van de luchtroute naar Schiphol ls er niet: de MLD Is veel te vertrouwd met de burgerluchtvaart en maakt zelf gebruik van de „airways". We hebben wel eens klachten gehad over geluidshin der. Dat was toen we hier straaljagers hadden. Maar met die schroefvliegtuigen valt het ongelooflijk mee. En het gevaar voor de bebouwing. men bouwt steeds hoger en steeds dichter bij de ba sis. De nieuwbouw in het „Molenhok" te Katwijk bijvoorbeeld, komt al aardig dicht bij de startbanen. Dan is dat toch geen eerlijk argu ment En In een historisch overzicht van 25 jaar MVKV schrijft de comman dant van de vliegbasis KLIZ J. H. Carpentler Alting „ln de toe komst zal de behoefte aan een walbasis een ondersteuningspunt van de vliegtuigsquadrons van de konjpklijke marine zeker blijven be staan". Schip in nood! De lading slaat overboord. Angstig wacht de bemanning aan lij van het stuurhuis op de komst van de helicopter. Jl/tu tv het vretende zout er af te spuclen

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11