Coalitieregering struikelblok in overleg Vietnam PETER SWVE CcidAcSouAont DIENSTTIJD TOT 12 a 14 MAANDEN VERKORTEN Allende doet concessies aan vervoer Oeganda komt zonder Aziaten in problemen Regeringspartijen en oppositie: Juridisch foefje houdt Chileens koper vast Wilson toonde teveel respect voor mandarijnen -DONDERDAG 19 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 fcAIGON De Amerikaanse presidentiële adviseur Henry Kissinger en de Zuidvietnamese president Van Thieu heb ben vandaag bijna vier uur gesproken over het Parijse vredesoverleg. Het grootste struikelblok dat de onderhan delingen belemmert, is de weigering van president Thieu het communistische voorstel tot het vormen van een coa litieregering in het zuiden te aanvaarden. Het doel van het bezoek van Kissinger aan Saigon is te trachten Thieu over te halen toe te stemmen dat er een zekere vorm van coalitiebewind of dubbele regering komt samen met de Vietcong. Nabestaanden naar ereveld in Birma DEN HAAG (ANP) De regering van Birma heeft de Oorlogsgravenstichting bericht dat voor het eerst sinds het einde van de tweede wereldoorlog twee groepen nabestaan den van Nederlanders een bezoek zullen mogen brengen an de graven van hun familieleden op het ereveld Thambyu- Op die begraafplaats liggen de graven van ruim 3700 mannen die bij de aanleg van het noordelijke ge deelte van de 375 km lan ge spoorlijn van Birma naar Thailand om het le ven z ijn g ekomen. Zes honderdeenentwintig van die slachtoffers zijn Ne derlanders, die van het toenmalige Nederlands-In- dië door de Japanners naar Birma waren over gebracht om aan die spoorlijn te werken. Het merendeel van het reis gezelschap bestaat uit we duwen, van wie de oudste 79 jaar is. De deelneemsters en deel nemers aan deze eerste reis komen onder meer uit Den Haag en Rijswijk. Giro schreef dubbel af N HAAG (ANP) Ruim 11.000 rekeninghouders bij de postcheque- en girodienst in Arnhem hebben tweemaal een afschrijving ontvangen van de door hen afgegeven blauwe giro betaalkaarten. ;en menselijke fout is de magneetband, waarop de af schrijvingen van 16 oktober stonden geregistreerd, de vol gende dag voor de tweede maal de computer gegaan. Een Noordvietnamese woordvoer der in Parijs heeft gisteren meegedeeld dat het overleg met Kissinger nog niet heeft geleid tot een doorbraak. Zoals de za ken er vandaag voorstaan, moe ten wij zeggen dat de regering Nixon weigert haar aanvalsoor log te beëindigen en haar hulp te staken aan Van Thieu, aldus de woordvoerder. Gisteren is een verwoede strijd uitgebroken op twee ver uiteen gelegen punten van Zuid-Viet- nam. In het noordelijk deel van Zuid-Vietnam lieten de Noord vietnamese troepen bijna 1000 artillerie- en mortiergranaten en raketten neerkomen op drie stellingen van de regeringstroe pen. In de Mekongdelta, 65 km ten zuidwesten van Saigon, vochten infanteristen van de re geringstroepen met communisti sche strijdkrachten. Een dwergnijlpaardje, eerste kind van zijn moeder die in de dierentuin van San Diego in verblijft, loeit van plezier bij zijn eerste zwemles. Het diertje is op 9 oktober geboren t ooit 250 kilo gaan wegen bij een lengte van anderhalve meter. En dat is dan maar een k de omvang van een gewoon nijlpaard. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Bij de behandeling van de Defensiebegroting gisteren in de Tweede Kamer hebben KVP, AR, CHU en WD in een motie van de heer Van Eisen (KVP) gepleit voor een diensttijdverkorting tot 12 k 14 maanden. De motie pleit tevens voor een ander legervormingssysteem. Ook de heer Wieldraayer (PvdA) kwam met een motie voor diensttijdverkorting. Hij wil dat met spoed plannen voor een diensttijd van 12 maanden worden uitge werkt en dat met de invoering daarvan reeds in 1973 een begin wordt gemaakt. Op de liberale toer Bij de komende verkiezingen gaat de V.V.D. met het voor 1971 ont worpen program Leberalen op nieuwe wegen" in zee; verder wordt volstaan met opsomming van een aantal urgentiepunten (ne gen stuks steeds onderverdeeld in vier paragraafjes) die uiteraard in de campagne van Wiegel c.s. een belangrijke rol zullen spelen. In deze urgentie-inventaris vallen drie punten op: ten eerste een on verbloemde oorlogsverklaring aan de P. v. d. A.; ten tweede een krachtig streven om partikulier initiatief, eigen verantwoordelijk heid en zelfstandigheid te steunen tegen collectivisme; ten derde het propageren van gelijke kansen als basis voor een sociaal stel sel, waarbij het onderwijs als voornaamste hulpmiddel wordt aan gewezen. Bijzondere sociale voorzieningen zouden daarna voorna melijk gericht moeten worden op medeburgers, die buiten hun schuld niet aan de „gelijke kans" toekomen. Het nieuwe urgentieprogram wekt minder dan vroegere liberale pro grams de indruk, dat de V.V.D. ernaar streeft de vooruitstrevende middenpartij te worden voor kiezers die tegen het socialisme zijn. Mogelijk zullen verschillende jongere liberalen van deze standpunt bepaling even zeer schrikken als kopstukken der confessionele par tijen al geschrokken zijn. Voor hen heeft dit nieuwe liberale urgentieprogram overigens de ver dienste dat duidelijk blijkt hoe er tussen modern liberalisme en mo dern socialisme nog steeds grote ruimte bestaat voor een christen democratie met een eigen vooruitstrevend program dat als pijlers heeft solidariteit en passende ruimte voor de eigen verantwoorde lijkheid. Schijn en wezen Onverbloemd erkent het liberale urgentieprogram, dat de V.V.D. mikt op herstel van regeringssamenwerking met D.S.-70 en de confessio nelen; ze noemt dit „duidelijk en eerlijk", maar stuurt op die ma nier tevens op polarisatie aan. De bedoeling van het program is te laten blijken dat de V.V.D. anti socialistisch is, maar niet a-sociaal. Maar de verwoorde weergave van die bedoeling blijft voor de niet-liberaal toch een kwestie van schijn en wezen. Wel wordt - bravo!! - het scheppen van gelijke kansen voor iedereen „één van de belangrijkste taken waar wij in ons land voor staan" genoemd, maar die taak wordt te sober aangepakt, wanneer in feite de aanpak tot het ouderwijs wordt beperkt. Er zijn talrijke Nederlanders die behoorlijk onderwijs hebben genoten, maar toch niet tot werkelijke vrijheid komen, die gefrustreerd door het leven gaan, omdat zij kansloos opbotsen tegen de resultaten van het zelf- standigheidsstreven van anderen. Bijvoorbeeld in de vorm van niet uit bijzondere inspanning voortvloeiende vermogensongelijkheid; ge brek aan invloed in de onderneming; verslechtering van het leefkli maat als gevolg van ontwikkelingen waarop de overgrote meerder heid der burgers nauwelijks invloed heeft. Het liberale urgentieprogram betoogt dat een belangrijk deel van de groei van de welvaart „voor verbetering van het leefklimaat" moet worden aangewend, maar hoewel elders lonen en prijzen ter sprake komen, wordt over winst en vaak ook door inflatie veroorzaakte- vermogensvorming niet gerept. Centraal De V.V.D. vindt dat problemen als welvaartsverdeling, woonsituatie en milieuredding slechts grondig kunnen worden aangepakt, als Nederland het bevolkingsvraagstuk centraal stelt. Voor ons is dit een te sobere, eenzijdige oplossing; een die te veel riekt naar verouderde liberale theorieën. Op die manier komt het einde van de klassenstrijd zeker niet in zicht. met voorstellen om gelden van een aantal andere begrotingen (ook van Defensie) over te he velen naar de begroting van CRM. Het zal daarbij om enige bescheiden bedragen gaan, al dus de heer Van Eisen. De voorstellen worden momenteel nog bestudeerd, maar zij zou den gedeeltelijk nog voor de verkiezingen in behandeling kunnen komen. In afwachting daarvan zag de KVP ervan af om reeds nu vijf miljard in de defensiebegroting te schrappen. De oppositie kwam gisteren al wel met voorstellen tot verla ging van de defensieuitgaven. PvdA, D'66 en PPR willen die uitgaven de komende vier jaar met 1500 miljoen gulden vermin deren, waarvan 284 miljoen in het komende jaar. In het Defensiedebat werd veel aandacht besteed aan het door de minister verbroken overleg met de VVDM. De KVP-er Van Eisen vroeg de minister „de hand naar de VVDM uit te ste ken". Van vele zijden kwam kritiek op de WDM over de manier waarop deze de laatste tijd actie voert. ANTIAGO (Reuter) De regering-Allende in Chili heeft de eisen ingewilligd van de busondernemingen, die nu hun staking hebben afgelast. In het akkoord met de busonder nemingen belooft de regering wettelijk te zullen vastleg gen, dat wegvervoer van personen en vracht in particulie re handen zal blijven en niet door de staat zal worden overgenomen. kze toezegging was ook geëist door de vrachteigenaars, die al een week in staking zijn uit protest tegen een rege ringsplan een staatsvervoersbedrijf op te richten in Zuid- Chili. Hun staking duurt echter voort. Minister Van Xeen van Onderwijs kon gisteren felicitaties in ont vangst nemen van zijn ambtge noot van Defensie, De Koster. Minister Van Veen wist zijn schoolgeld dóór de Kamer te loodsen. Daarna begon minister De Koster aan de verdediging van zijn begroting. het akkoord met de busbedrij ven verplicht de regering zich voorts de gevorderde bussen te rug te geven aan de eigenaars en geen gerechtelijke vervolging te stellen tegen vier functiona- Unescobegroting half miljard ARMS (RTR) René Maheu, directeur-generaal van de Unes co, de wetenschappelijke en edu catieve organisatie van de Ver enigde Naties, heeft aan de 129 lidstaten gevraagd om goedkeu ring van een begroting van 120 miljoen dollar voor de komende twee jaar. 'ontwerp-begroting ligt 34 pro cent boven de huidige als ge volg van prijs- en salarisverho- Sngen door inflatie en de weer- ag van de devaluatie van de dollar. rissen van de bond van buson dernemers, die eerder waren aangehouden wegens „overtre ding van de wetten op de bin nenlandse veiligheid". De minister van arbeid Mireya Baltra heeft verklaard dat alle stakende ondernemingen gena tionaliseerd zullen worden. Hij zei dat de regering hierover overeenstemming had bereikt met de Chileense vakcentrale. BERLIJN (AFP) Sinds 4 juni, de dag waarop het vierpartijen- akkoord over Berliin en de inter- dultse aanvullende conventies in werking traden, hebben 1.048.162 Westberlijners Oost-Berlljn en de DDR bezocht. Dit betekent dat meer dan een op de twee Westberlijners in nog geen vijf maanden gebruik heeft gemaakt van de nieuwe mogelijkheid van communicatie met vrienden of verwanten aan gene zijde van de muur. ROTTERDAM (ANP) Het Amerikaanse koperconcern Ken- necott heeft gisteren door een juridisch foefje op het nippertje het vertrek van het schip Birte Oldendorff met zijn omstreden lading Chileens koper weten te voorkomen. De president van de Rotterdamse rechtbank had het beslag op het koper opgeheven, omdat het een zaak tussen twee buitenlandse maatschappijen betrof. Onmid dellijk daarna werd aangekon digd, dat de partij was overge dragen aan een Nederlands ad ministratiekantoor. Ditmaal moest de president wel toestem ming geven opnieuw beslag te leggen op het koper. De deur waarder snelde na deze uit spraak naar de haven, waar het schip voor het vertrek al gereed gemaakt werd. Een loods was al aan boord. De boycot van de havenbonden betreffende het schip blijkt niet te zijn uitgeroepen uit solidari teit met Chili, maar uit solidari teit met de havenarbeiders in Le Havre, die de lading al eer der „besmet" verklaarden en weigerden te lossen. Sovjet-leiders naar Kairo MOSKOU (AFP) De drie Rus sische leiders, premier Kosigin, president Podgorny en het hoofd van de communistische partij Breznjev, zullen op uitnodiging van de Egyptische regering een bezoek brengen aan Kairo. Dit is gisteren medegedeeld in een Russisch-Egyptisch communiqué na het bezoek van de Egypti sche regeringsleider Sedky aan Moskou. In het communiqué staat voorts dat de Sovjet-Unie haar uiterste best zal doen de terugtrekking van de Israëlische troepen uit de bezette Arabische gebieden gedaan te krijgen. (Van onze correspondent) LONDEN Berichten die via Nairobi en Dar-es-Salaam binnenkomen, wijzen erop dat Oeganda de gevolgen be gint te ondervinden van het extreme beleid van generaal Amin. Verwacht wordt, dat tegen eind oktober 40.000 Afrikanen werkloos zullen zijn. In augustus is men ge stopt met de bouwwerkzaam heden bij grote projecten en het werk is nog niet hervat. Speciaal getroffen is de Ma- kerere-universiteit waar de bouw van de veeartsenij school en van het instituut voor voortgezet onderwijs is stil gelegd. Berichten die Nairobi bereikt hebben, geven aan dat, hoe wel de Makerere-universiteit geopend is, het onderwijs ernstig beperkt wordt door personeelsgebrek. De facul teit voor natuurwetenschap pen en de afdeling economie zijn geheel gesloten wegens tekort aan personeel. Honderden Aziaten zijn inmid dels schijnhuwelijken aange gaan of hebben zich laten scheiden om na de uitwijzing uit Oeganda in Groot-Brittan- nië te worden opgenomen. Veel staatloze meisjes zijn getrouwd met Aziaten die een Brits paspoort hebben. Beide partners zouden het huwelijkscontract als niet- bindend beschouwen en in hun nieuwe vaderland gaan scheiden. Veel getrouwde vrouwen met een Brits pas poort lieten zich scheiden daar hun echtgenoten slechts Oegandese papieren hadden. LONDEN (DPA) Harold Wilson heeft volgens zijn secretaresse tij dens zijn zesjarige ambtsperiode als premier te veel respect voor de mandarijnen in de hoge rangen van het Britse ambtenaren appa raat gehad. daarvan vaak kortzichtig was en te laat op zijn eigen politieke oordeel vertrouwde. De Laboui-regering kon volgens mevrouw Williams geen volledi ge resultaten bereiken doordat zij haar wil bij de ambtenaren niet altijd kon doorzetten. Marcia Williams werd dikwijls als een soort grijze eminentie ach ter de premier beschouwd. Ver scheidene toenmalige Labour- ministers zeiden dat hun de di recte toegang tot Wilson door de ambitieuze en invloedrijke vrouw werd versperd. Gang&termoorden ROME (RTR) - Gisteren zijn in Rome op straat twee mannen doodgeschoten. Een van de slachtoffers, de 30-jarige Sergio Maccarelli, was geen onbekende van de politie en werd door haar gezocht wegens afpersing en ontvoering. Het andere slachtoffer, de 26-jarige Halo Pasquale, zou een vriend van Maccarelli zijn geweest. Vol gens de politie Is vermoedelijk sprake van een onderwereldexe- Mevrouw Marcia Williams die haar chef lange tijd als assis tente cn naaste vertrouwelinge in Downingstreet volgde, heeft nu haar persoonlijke opvattin gen over het Labour-bewind in een boek met de titel Op num mer 10 gepubliceerd. Zij schrijft dat Wilson bij alle politiek in stinct ook veel van een ambte naar heeft. Hij bewonderde de bekwaamheid en werkzaam heid van het apparaat zozeer dat hij tegenover de zwakheden Minder treinen naar Frankrijk UTRECHT (ANP) Het Franse spoorwegpersoneel zal van mor gen 01.00 uur tot zaterdagmor gen 06.00 uur In staking gaan. Parijs rijden, zullen er morgen maar 2 vertrekken, nl. 07.54 uur en 15.51 uur. De overigen waar onder een T.E.T. rijden niet ver der dan Brussel. Eveneens zul* len maar 2 treinen vanuit Pa rijs naar Nederland rijden. Vitaal, dynamisch, internationaal! Peter Stuyvesant - rijke geurige tabak en... het Miracle Filter Peter Stuyvesant, (l geniét zoveel meer! Jongste der wereldmerken.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9