841 clifeiD Jubileum Van Nispen: de tijd van koeien en autobussen is voorbij De Danaiden moet tegen Blauw Wit opgaande lijn doortrekken De kans voor Bona Stars Onnodig verlies van Samen Sterk Zo is liet begonnen Standen korfbal - SHOE POST St. Jozefgezellen richtten veertig jaar geleden een voetbalclub in De Zilk op 1972 DONDERDAG 19 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT DE ZILK De afdefing 39 voetbal van de r.-k, sport vereniging Van Nispen viert dit week-end, 21 en 22 oktober, haar veertigjarig bestaan. Het was in 1932, dat een aantal jongelui in De Zilk, die lid waren van de St. Jozefgezellenvereni- ging, het plan opperde een |K voetbalclub op te richten. Met behulp van de Vice Praeses van deze vereni ging, kapelaan E.A.N. Paap, werd dit verwezen lijkt. Tegen de prijs van honderd gulden per jaar werd een stuk weiland, dat behoorde bij de boerderij Wassenaar aan de Hoek- gatterlaan gehuurd. De be taling leverde nogal eens moeilijkheden op, maar ei- ^^>genaar boer Cor Kerkvliet j was een sociaal voelend 1 man. Eerst moest Van Nis- pen betalen en dan kreeg de penningmeester de helft weer terug als ..persoonlij ke gift". Zo is het begon nen in De Zilk. 39 1* LEIDEN Toen ongeveer een jaar geleden de in Leiden en omstreken zeer populaire schaaksociëteit ..Palamedes" wegens omstandigheden op geheven werd en enkele ac tieve jeugdschakers zich ge roepen voelden de zaak, het zij in een andere speeigele- genheid en onder een andere naam, over te nemen, kon men nauwelijks vermoeden welk een goede zet zij hier mee deden. De grote belangstelling voor de schaaksport van de jeugd blijkt wel uit het feit dat ie dere week weer meer'scha kers de trap naar de zolder (eigenlijk meer een kantine inclusief bar) van de kleuter school op de Morsweg nr. 114 beklimmen. Mede door Schaken op zolder de subsidie van de kerkelijke instelling, die eigenaar van het gebouw is. krijgen deze jonge enthousiaste schakers de kans hier hun wekelijkse vluggertjes te schuiven; een liefhebberij waartoe zij op de speelavonden van de ver schillende clubs waarvan zij lid zijn, weinig of geen gele- De enorme geestdrift en het 1- genheid hebben, jarige bestaan van de schaaksociëteit noopten het bestuur tot het houden van een groots snelschaaktoer- nooi op zaterdagmiddag 4 november, aanvang 1 uur. Met een speeltempo van 10 min. p.p. zullen er 9 ronden volgens het Zwitserse sy steem afgewerkt worden. De winnaar van dit „Zoldertoer- nooi" krijgt een prachtige beker plus legpenning en mag zich een jaar lang Zol derkampioen noemen. Boven dien zijn er nog vele andere aantrekkelijke prijzen be schikbaar. Inleggeld voor niet-leden 1,50, te voldoen aan de zaal. In verband met de beperkte speelruimte deelname opgeven vóór za terdag 28 oktober a.s. bij R.W.N. Heyloo, Morsweg 130, Leiden. Tel. 24303. Dat de stukken er letterlijk en fi guurlijk af zullen vliegen staat bij voorbaat vast. est IA: Swift (A) 6-10: Allen Weer baar 6-10; Amersfoort 6-S. DTV 6-S: Regenboog 7-8; Rozenburg 6-5; KNS 6-4; KCN 6-3; Fluks 7-0. :en 5-6: Zuiderkwartier 5-6; DEVD KVS 6-10; Swift (M) 6-9; 3; Ons Eiland 6 uid West 2B: DKC 6-10: Phoonlx 6-9; Crescendo 7-7: Merwlc 6-6; Achilles 6-6; Quick 6-5; DES 4-3; Kwiek 5-3; Zoid West SC: Snel 7-11; TOP 6-10; Oranje Wit 6-9; Nleuwerkerk 6-7; j Oranje Nassau 6-6; Valto 6-6; Saglt- ta 6-4: Fiks 6-3: SEV 7-0. l'zuld West 3D: Jodan Boys 6-9; ODI 6-9; Maassluis 7-9; Vitesse 6-8; RWR 5-5; Fluks (N) 6-5; Tempo 7- 5; Velocltas 6-3; ODO (M) 6-1. (ADVERTENTIE) altijd voordeliger Het huidige eerste elftal van Van Nispen. Staande v.l.n.r.: A. van Eeden (leider), R. Hagedoorn (verzorger), A. Rietvink (trainer), G. Glas, G. Geerlings, F. Caspers. L. v.d. Linden, H. van Maris, J. de Groot en J. Sprokkelenburg grensrechterZittend v.l.n.r.: H. Ransdorp, G. v.d. Meer, P. van Eeden, H. Witteman, Th. de Boer, F. Timmer en J. van Eeden. >e St. Jozefgezellenvereniging stond dus aan de wieg van Van Nispen. De toenmalige Centraal Praeses in Nederland heette Van Nispen en woonde in Am sterdam, waar nu nog het „Van Nispen" bestaat. Zo kwam de nieuwe vereniging aan zijn AI dadelijk had Van Nispen met probleempjes te kampen. De kleedkamer was zeer primitief, maar kostte toch 75. De heer P. Vlasgeld leende dit geld aan de club. Na verloop van jaren ging het beter. Kleedgelegen heid en veld werden comforta beler en ook de sportieve pres taties mochten er zijn. In de oorlogsjaren' echter brak er ook voor Van Nispen een zware tijd aan. Het voetbalveld bij boerde rij Wassenaar werd door de Duitsers als vliegveld bestemd. Zover is het niet gekomen, maar wel werden op het gehele weiland met vrachtwagensvol uit Brabant en Gelderland aan gevoerde palen om de paar me ter in de grond geslagen om het landen van vliegtuigen te voor komen. Er bleef Van Nispen niets anders over dan maar het einde van de oorlog af te wach ten. Het bestuur ging nadien on verdroten voort. Op een weiland van de heer W. Huizebosch aan de Beeklaan werd een voetbal veld betrokken. Ook hier was de kleedgelegenheid aanvankelijk het grote probleem maar er werd spoedig een oplossing ge vonden. De koeiestal was een prachtige en warme gelegenheid en als de koeien op stal ston den konden ze mooi dienen als LEIDEN Wat nu zou men zich kunnen afvragen na de prachti ge triomf, die Bona Stars het afgelopen weekeind behaalde op Fiat Stars. Lang, nadat die wedstrijd afgelopen was, reali seerden de Leidenaren zich pas, wat zij gepresteerd hadden. Was Fiat Stars vorig jaar niet pas na een beslissingswedstrijd tweede geworden in de competi tie en had dezelfde ploeg zich dit jaar niet versterkt met o.a. Jan Schappert? En dat team had in eigen hal nog wel het on derspit moeten delven tegen Bona Stars: Het verdiende re sultaat ervan was, dat Bona Stars eindelijk weer die algeme ne erkenning gekregen heeft, die het zeker verdient. Er wordt weer rekening gehouden met de Leidse Stars. Wie dat zeker zal doen is Levi's-Flamingos, dat a.s. zaterdag in de 5-meihal op bezoek komt. De landskampioenen hebben afge lopen zaterdag hun eerste ne derlaag moeten slikken in Delft tegen Raak/Punch, en kwamen niet ongeschonden uit die strijd. De nieuwe aanwinst Ruud Har rewijn liep een ernstige knie blessure op en is voorlopig uit geschakeld. Bovendien tobt ,,de grote vedette" Kees Akkerboom met een ernstige vormcrisis na zijn Amerikaanse stage van jongstleden zomer. Daarnaast heeft Levi's natuurlijk een men tale klap gehad van die neder laag. en die mental/teit, die op gebracht moet worden wanneer het eens minder goed gaat. is nooit Levi's grote kracht ge weest. Een grotere kans om de Haarlemmers te „pakken" lijkt Bona Stars niet zo gauw meer te krijgen, ofschoon Levi's er uiteraard op gebrand zal ziin die nederlaag te wreken. B^na Stars denkt geenszins te licht over deze wedstrijd, er wordt gewoon keihard gewerkt. De 2 Leidse Amerikanen Denham en Moody zijn er op gebrand, nu te bewijzen wat zij echt kunnen, al i* het te hopen, dat Wayne Den bewaker van de kledij en ande re bezittingen van de spelers. Er werd enkele jaren gespeeld op het land van Hulsebosch. La ter kon de club weer terecht op het stuk weiland bij boerderij Wassenaar. Het duurde echter nog enkele jaren, voordat men weer kon terugkeren naar het oude vertrouwde veld. Daar ging menig uurtje mankracht inzitten, iets waarover de heren Leen van Maris, Arie Houdiik, Jan Verlaan e.a. uren over zou den kunnen vertellen. Maar door noeste arbeid en opoffe ringsgezindheid kreeg men loon naar werken, in de vorm van een goed bespeelbaar veld, een zelf gemetselde kleedgeleger.- heid, waarin ook frisdranken en snoep konden worden verkocht. De voetbalclub Van Nispen flo reerde en promoveerde. Van de eerste klas H.V.B. naar de vier de klas KNVB in 1961. En in 1965 naar de derde klas. De club was uitgegroeid tot twaalf elftallen en er kwamen er elk jaar meer bij (nu ziin het er meer dan twintig). Van Nispen kreeg in deze jaren de beschik king over prachtig aangelegde terreinen, twee speelvelden en een trainingsveld, waarbij later en fantastische verlichting is aangelegd. Het grote probleem echter was ook dit maal weer het ontbre ken van kleedlokalen en een kantine. Maar ook nu werd daarvoor een oplossing gevon den: men kocht drie afgekeurde autobussen, één voor de gasten, één voor de eigen spelers en de derde bus werd ingericht als ontvangstruimte voor scheids rechter. grensrechters en be stuur. Door concurrerende ver enigingen werd in die jaren heel wat over Van Nispen gepraat. Vooral als de bezoekers uit het Haagje kwamen, o.a. het roem ruchte HBS, met als bestuurslid oud-minister Beel en HVV, met als bestuurslid oud-minister Toxooeus. Zij voelden zich nu niet bepaald thuis in de primi tieve lokaliteiten van Van Nis pen. Ook aan deze sltuet'e kwam een einde. Bij een bliksem actie in De Zilk werd in één dag maar liefst 20.000 bijeen gebracht voor een waardig on derkomen voor de toenmalige derdeklasser. De gemeente Noordwijkerhout, waarvan De Zilk een buurtschap is, droeg ook ziin steent'e bi'. Vooral de toenmalige wethouder, de heer Th. Schaap, inwoner van De Zilk, stond in die dagen voort durend op de bres om het ge bouwencomplex te realiseren. Na veel vijven en zessen stem de de raad eindelijk toe in de bouw van kantine en andere lo kaliteiten. Nu heeft De Zilk een prachtig sportcomplex, waar veel clubs watertandend naar kijken, vooral die uit de grote steden. Van Nispens bestuur. Van links naar rechts: A. Houdijk, J. Stokman (eerste secretaris). J. Verlaan, C. de Winter (voorzitter), H. de Groot (penningmeester), H. Floris (tweede secretaris) en S. Weijers (jeugd- voorzitter), HAZERSWOUDE Als Samen Sterk óóit de kans heeft gehad, om een damwedstriid in winst om te zetten, dan was dat wel bij Papendrecht 2. De secretaris van de HazersWoudse damclub. Jan Olierook: „Op een gegeven moment stonden drie man van ons, Cees Stolwijk, Leen Dors man en Piet Fase, één stuk voor en stond de rest van ons team op gelijke voet. Toen kwa men de blundertjes, of noem het maar een minder goede voort zetting van de partij". Resul taat: Samen Sterk verloor bij Jan Fase boekte voor Samen Sterk de volle winst, evenals Aartjan Pannebakker, de top scorer aan de Hazerswoudse zij de wat winst halen betreft in competitiewedstrijden. Remises van Albert Huisman, Cee« Stol wijk en Ron Fase brachten het puntentotaal op zeven. Samen Sterk, dat tot nu toe drie winst punten behaalde in de provin ciale hoofdklasse, wacht nu nog drie zware wedstrijden. Het wordt vechten tegen degradatie, maar tot nu toe is de Ha- zerswouders niet bekend, hoe veel teams uit de „provinciale" moeten degraderen. Samen Sterk 3 verloor met 812 van Sassen- heim 2. m.- Bona Stars speelt zaterdag een absolute topper. Landskampioen Levi's Flamingo's komt naar de 5 mei hal. ham zaterdag 100% genezen is van zijn tegen Fiat Stars opge lopen blessure. De medische staf van Bona Stars doet er al les aan. Bovendien is het ver heugend. dat Wim Petrici en Har Stol alle kritiek van de laatste tijd loochenstraffen door een steeds stijgende vorm. De Stars zullen zaterdag reeds vroeg bijeenkomen om zich op timaal op dit treffen in een. naar de verwachting is, uitver kochte 5-meihal voor te berei den en er een waar spektakel van te maken. In de 2e divisie D speelt het da- van Blitz in Rotterdam tegen O en O. De dames van I Bona Stars spelen thuis tegen SC Matador. In de eerste klasse van het di strict Den Haag 3 ontmoetingen, waarvan ongetwijfeld de belang- j rijkste gespeeld wordt in Voor schoten, te weten Blitz-Forwo- dians. Beide teams zijn nog on- j geslagen. Forwodians lijkt iets sterker, maar daartegenover staat het terreinvoordeel van Blitz, zodat het wel eens onge meen spannend kan worden. Es- sor krijgt het in de Universitai re sporthal bijzonder zwaar te gen Achilles; datzelfde geldt voor TRK tegen Ariston. LEIDEN Na onderbreking van een week wordt er zondag in de korfbalcompetitie weer een vol ledig programma afgewerkt. De Danaïden moet tegen Blauw Wit de opgaande lijn doortrekken wil het niet in ernstige moeilijk heden komen. Blauw Wit is nu niet bepaald een tegenstander waartegen gemakkelijk tot winst is te komen. De zebra's echter hebben de topjaren dui delijk achter zich liggen en er liggen dus wel degelijk kansen voor De Danaïden. Hopelijk heeft de gedwongen rust de Leidenaars goed gedaan en kunnen de trouwe supporters a.s. zondag op het veld aan de Montgommerystraat weer eens een ouderwets vlammend De Danaïden aan het werk zien. Noodzaak is het in ieder geval wel, maar de Leidse hoofdklas ser moet dan wel de zo langza merhand gebruikelijke inzinking in de 2e helft achterwege laten. (De DanaïdenBlauw Wit; Montgommerystraat; 14.00 uur) In de Overgangsklasse B heeft Vi- cus opnieuw een vrije zondag en gaat o.i. een kansloos Pernix naar ontslagen leider Fortuna. Het homogene Delftse team wil naar "de hoofdklasse en zal geen tegenwerking van Pernix dul den. (Fortuna—Pernix; Sport park Biesland; 21/10 15.30 uur) In West IA krijgt Fluks een dag vrij om zijn zonden te overden ken. Het in gevaar gekomen KNS (waarschijnlijk nog zonder Kluts) krijgt Rozenburg op be zoek en dat kunnen 2 punten winst worden. De oranjehemden Zuiderkwartier, op de foto in aanvallende rol. ontvangt hekkesluiler OKV. moeten zo snel mogelijk de gro te nederlaag tegen Swift verge ten en een zege op Rozenburg kan daarbij uitstekend helpen (KNS—Rozenburg; Sportpark de Voscuyl, Oegstgeest; 14.00 uur) In 1B gaat Zuiderkwartier, dat zich afgelopen zondag rehabili- zorgd. (Zulderkwartier-OKV, teerde, een makkelijk karwei Montgommerystraat; 14.00 uur) opknappen tegen hekkesluiter De Algemene krijgt wederom OKV. Onderschatten is hier ove rigens niet op z'n plaats, want de Ookmeerders hebben tegen Spangen (overigens bij 9-8 ge staakt) al voor een stunt ge- altijd lastige Rouerdamse oppo nent te bewerken. Het iets te rugvallende Spangen heeft al 2 nederlagen op een rij staan en o.i. zal De Algemene een beste kans hebben om die 2 te verwis selen voor een 3. De blauw-wit- ten speelden afgelopen zondag tegen leider Sperwers een onge lukkige partij (5-4 verlies) en revanche tegen een andere Rot terdamse ploeg ligt voor de hand (De Algemene—Spangen, Zoeterwoudseslngel 14.00 uur) In West IC is Ons Eiland weinig kansrijk tegen OWO, dat overi gens uitschieters afwisselt met off-days. Meer dan een punt zit er voor de roodbroeken niet In. (Ons EilandOWO, Brahms- laan, 21/10, 15.30 uur) In 2B gaat de enige Leidse 2e klasser Crescendo naar Delft om het in de lagere regionen verkerende DES te bekampen. Crescendo zal danig op zijn tel len moeten passen, want de Delftenaren zorgden afgelopen zaterdag in de derby tegen on geslagen lijstaanvoerder DHC voor een daverende stunt (6-5 winst). Een puntenverdeling be hoort tot de mogelijkheden. (Sportpark Biesland, 21/10, 15.30 uur) In 3C moet TOP bij Oranje Nas sau bewijzen dat de nederlaag van zat-rdag J.l. een vergissing was. Fiks gaat naar Sagitta, waar winstkansen liggen, alhoe wel niet voor het oprapen. In 3D gaat Velocitas winst beha len tegen hekkesluiter ODO. maar dat kan van Fluks Noord- wijk tegen Vitesse niet zonder meer gezegd worden. In dit ge val lijkt een „drietje" meer op zijn plaats.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7