Nixon slaat terug in verkiezingscampagne Afgedankte spion" krijgt nu pensioen IMafiabenden sin New York opgerold Lof en kritiek NKV investeringsheffing Kruistocht voor vri\ van Timothy Davey Triomf Booy en Glasbergen SCHADEVERGOEDING GEEN GELD VOOR VERVANGING VAN STARFIGHTER Aantjes wil PvdA terughalen Splitsing school verontrust ouders SER I97j DINSDAG 17 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 T I ij de: :hod kini NEW YORK (RTR) Een leger van rechercheurs en politie mannen heeft gisteren in New York 677 onderwereldfiguren aangehouden. De officier van justitie van Brooklyn, Eugene Gold, noemde de actie de omvangrijkste aanval op de georga niseerde misdaad uit de geschiedenis van New York. Aan de aanhoudingen is een geheim onderzoek van een jaar naar de activiteiten van Cosa Nostra, de geheime gangster- bond, voorafgegaan. Een sloperswerf in Brooklyn waar de vijf Mafias-families van New York volgens Gold een topconfe rentie hielden, stond onder surveillance. Er waren microfoons geplaatst. De 677 Mafiosi zijn niet gearresteerd maar hebben een bevel schrift gekregen om voor een gerechtelijke „grand jury" te verschijnen. De topconferentie van de vijf Mafia-families had plaats in een onopvallende caravan op het terrein van de werf, die was af gezet met een hek van drie en een halve meter hoog, ver sterkt met golfijzer en 's nachts nog eens bewaakt door twee herdershonden. Klaarblijkelijk zonder dat de Mafiosi het wisten werden de drie telefoonaansluitingen in de caravan afgetapt en was er een elektronisch afluisterapparaat geplaatst. In een werkweek van zeven dagen van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat, maakren de rechercheurs en politiemannen 11.000 meter kleurenfilm, 54.000 foto's en 600.000 meter tape. DJAKARTA (Rtr.) Indonesië heeft in principe toegestemd in de be taling van de 600 miljoen gulden schadevergoeding die Nederland had gevraagd voor genationaliseerde Nederlandse eigendommen in Indonesië. Dit is vandaag vernomen van het ministerie van land bouw in Djakarta. De schadevergoeding betreft plantages en suiker raffinaderijen die in 1957 door ex-president Soekarno zijn genationa liseerd. Voorafgaande aan het bezoek van de Finse president Kekkonen aan Nederland heeft prins Bernhard een bezoek gebracht aan Finland. De prins, die hier in gezelschap is van de president, heeft in Helsinki de Finse afdeling van het World Wildlife Fund opgericht. WASHINGTON (UPI) - De Democratische kandidaat voor het presidentschap George McGovern en de Wa shington Post hanteren enke le van de vuilste taktiekcn en de beledlgendste taal, die ooit in een verkiezingscam pagne zijn gebruikt, zo heeft Nixons campagneleider Clark MacGregor gisteren op een persbijeenkomst verklaard. Hij zei dat de geloofwaardig heid van de Washington Post nog verder is gezakt dan die, van McGovern. De Post heeft een reeks artike len afgedrukt over schanda len in de verkiezingsstrijd, waarbij medewerkers van het Witte Huis de campagnes van de democraten gesabo teerd zouden hebben. McGre gor weerlegde deze beschul digingen overigens niet. Hij las een uitvoerige verklaring voor, waarover geen vragen konden worden gesteld. Volgens Nixons campagnelei der gaan McGovern en zijn aanhangers over tot vuilste taktieken omdat ze wanhopig zijn over de grote achter stand in de opiniepeilingen op Nixon. Bij de laatste opiniepeilingen in de Verenigde Staten blijkt 60 procent van de Ameri kaanse kiezers de voorkeur te geven aan president Nixon, terwijl 34 procent voor senator George McGo vern is. De republikeinse conventie in augustus was de stand 64-30 in het voordeel van Nixon. (OTTERDAM (ANP) Jan Hoornweg, een 29-jarige arbeidsanalist uit Dordrecht is vanmorgen naar de Turkse hoofdstad Ankara ver trokken waar hij zal pleiten voor de vrijlating van Timothij Daveij, de 15-jarige Engelse schooljongen die begin maart tot een gevange nisstraf van 6y2 jaar werd veroordeeld wegens bezit van verdoven de middelen. Tito in conflict net grootste partij Joegoslavië IELGRADO (AP) President Tito heeft meedegedeeld dat er ernstige meningsverschillen be staan tussen de leiding van de Communistische partij van Ser vië, de grootste van Joegoslavië en hemzelf. Het officiële persbureau Tanjug gaf gisteren een communiqué Uit van vierdaagse besprekingen tussen Tito en de leiders van de Servische communistische par tij. De vierdaagse besprekingen werden gehouden om de moei lijkheden uit de wereld te hel pen. olgens sommige berichten ver schilt Tito van mening met Marko Nikezic, de voormalige minister van buitenlandse za ken, die voorzitter is van de communistische partij van Ser vië. De knaap kwam onlangs weer in .het nieuws door een mislukte ontsnappingspoging uit een op voedingsgesticht in Kabala. Hij is daarna overgebracht naar de centrale gevangenis in Ankara. Jan Hoornweg zal op het Turkse ministerie van Justitie een rap port overhandigen, waarin een bloemlezing is opgenomen de „vele duizenden reacties" uit binnen- en buitenland naar leiding van de veroordeling van Timothy. Jan Hoornweg begon zijn actie voor de vrijlating van de Engel se jongen kort na diens veroor deling op 1 maart. Duizenden adhesiebetuigingen kwamen bin nen, niet alleen uit Nederland, maar ook uit Engeland, Duits land, België, Frankrijk en Zwit serland. Zaterdagmiddag zal deze mammoettanker, de ,,Es- so Bonaire", van de werf van Verolme op Rozenburg schuiven en zijn definitieve bestemming, het water, opzoeken. Het schip is 344,35 meter lang en 51,80 meter breed en kan een la ding van 251.000 ton ver voeren. De terwaterlating zal echter geschieden zon der een receptie en de daarbij gebruikelijke champagneknallen. Men heeft hiertoe besloten, van wege „de huidige economi sche situatie". Als de .Bo naire" van de helling is gelopen zal meteen weer de kiel gelegd worden voor een volgende mammoet- tanker. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Oud-marineman W. C. J. Gunnewegh uit Rotter dam die o.a. in een interview met een onzer verslaggevers In april van dit jaar heeft verklaard als varensgezel zes jaar lang in Rusland en China in opdracht van de Nederlandse B.I.D. (Bui tenlandse Inlichtingen Dienst) spionageopdrachten te hebben uitge voerd alvorens zonder enige compensatie aan de kant te zijn gezet, krijgt nu militair invaliditeitspensioen. Dit, „omdat hij op grond van lichamelijke gebreken in 1946 is ontslagen uit de militaire dienst", aldus de legervoorlichtingsdienst. Eind vorige week is hij ingelicht over de betreffende beslissing, die in juni van dit jaar is geno men, met terugwerkende kracht vanaf 1 juni 1971. De eer- j ste betaling heeft hij inmiddels I al ontvangen. De afgedankte spion, die tijdens de oorlog bij de Franse partiza- nen in de strijd tegen de Duit sers verwondingen heeft opgelo pen en na de oorlog als mari nier naar Indonesië vertrok, heeft geruime tijd met vrouw en dochter moeten rondkomen van een invaliditeitsuitkering van 170 gulden per week. Het thans verkregen militair inva liditeitspensioen heeft hij aange vraagd op aandringen van de Tteede Kamercommissie voor inlichtingendiensten, nadat hij 30.000 gulden schadevergoeding van de Nederlandse regering had geëist voor zijn onbezoldigd werk als spion. „Als dat pen sioen met een redelijk aantal jaren terugwerkénde kracht in gaat, Iaat ik mijn eisen vallen. Dan kom ik uiteindelijk toch aan die 30 mille", zo heeft hij in het begin van dit jaar tegen- j over onze verslaggever ver- klaard. Terugwerkende kracht tot juni 1971 acht hij in dit ver band onvoldoende. Hij wacht nu de besluiten af van de kamer commissie, die voor zover hem bekend deze of volgende week over de kwestie vergadert. P.v.d.A. WIL BEZUINIGEN DEN HAAG (ANP) Bij de behandeling van de Defensiebe groting voor 1973 in dé Tweede Kamer wil de fractie van de PvdA voorstellen doen tot besnoeiing van de Defensieuitga- ven. De PvdA zal namelijk voorstellen indienen tot het niet-vervan- gen van de Starfighter. Nederland, aldus een toelichting, kan zich de aanschaf van een nieuw vliegtuig onder de huidige omstandigheden niet veroorloven. Ook mag, naar de mening van de PvdA, de bouw van een tweede bevoorradingsschip geen doorgang vinden en moeten de huidige plannen tot aan schaf van een mobiel luchtafweergeschut worden afgewezen. De drie voorstellen komen neer op een totale bezuiniging van 103.850.000,--. Dc arbeidsinspectie keek streng toe toen gisteren de eerste vaten giftig cyanide werden overgela den uit het binnenvaartschip Bettingen" in de ruimen van het Westduitse zeeschip „Nee- kèrtal" in de Amsterdamse ha ven. De gevaarlijke lading af komstig van een vuilnisbelt in Bochum zal nabij de Azoren in de Atlantische Oceaan gedumpt worden. Dochter met hasj aangegeven cloor haar moeder HEERHUGOWAARD (ANP) Een Heerhugowaardse huismoe der heeft hasjbezit bij haar dochter doorgespeeld aan de plaatselijke politie. Dochterlief werd spoorslags op de bon ge slingerd. Het 15-jarige meisje was in het bezit van iets meer dan een gram hasj. Terwijl de politie in Santiago roerige menigten in bedwang probeert te houden die demonstreren ten gunste van de stakende winkeliers en vrachtrijders, stapelen de problemen voor Chili ook in het buitenland zich op. Na de beslaglegging op een lading koper in Frankrijk, en dito moeilijkheden in Rotterdam en Zwe den, heeft de Chileense regering gepleit voor een spoedbijeenkomst van de koperproducerende landen tegen de actie van het Amerikaanse concern Kennecott. Deze maatschappij wil schadevergoeding voor de genationaliseerde belangen in Chili. ROTTERDAM (ANP) - Mr. W. Aantjes, AR-fractieleider in de Tweede Kamer, vindt dat zijn partij zich er niet bij moet neerleggen, dat de PvdA de deur voor overleg heeft dichtge daan. Op een verkiezingsbijeen komst van de AR te Rotterdam zei hij gisteren dat het geen verlies van zelfrespect Is een beroep ie biijven doen op de PvdA terug te keren tot een po sitieve parlementaire democra tische opstelling". „De wijze waarop de PvdA zich nu opstelt vind ik rampzalig, maar ik weet zeker dat er bin nen die partij ook redelijke mensen zijn, die met zorg zijn vervuld over de ingeslagen weg", aldus mr. Aantjes. De heer Aantjes liet zich niet erg vriendelijk uit over de oude coalitiegenoot DS'70. Hij vond dat de partij als alternatieve so cialistische partij heeft gefaald. Nog minder was hij te spreken over de VVD, met name over de rede van fractieleider Wiegel tijdens de algemene beschou wingen vorige week. „Piccolo en de Papaloerl." Dit is de tweede première die het Kin dertheater „Pssstt" in dit sei zoen brengt op 22 oktober te 14.00 uur in het HOT-theater te Den Haag. Het spel gaat over een voortvluchtige vogel die niet meer naar zijn land terug mag. Piccolo en de kinderen zoeken naar een oplossing. Vliegtuig met Democratische leider vermist ^'CHORAGE (RTR/UPI) Een vliegtuig met aan boord onder "leer de Democratische fractie leider in het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Hale Boggs, wordt boven Alaska vermist. De Cessna 310 maakte een vlucht v*n Anchorage naar Juneau, in Alaska. Het is slecht weer in het I gebied. Ainin wipt Britse hoogleraren het land uit KAMPALA (RTR) President Amin van Oeganda heeft de uit wijzing uit Oeganda gelast van twee Britse hoogleraren in de geneeskunde en een Britse arts. Volgens de Oegandese president hebben de drie mannen geen belangstelling voor Oeganda en hebben zij andere buitenlanders aangeraden het land te verlaten omdat er volgens hen ongere geldheden zouden komen. De uitgewezenen hebben vele jaren in Oeganda gewoond. i een officiële Oegandese verkla ring heet het, dat Oeganda het verdwijnen van de Engelsen in het geheel niet als een gemis zal voelen, omdat Oeganda vele uitstekende artsen heeft, die het werk onmiddellijk van hen kun nen overnemen. UTRECHT (ANP) Het NKY vindt het wetsont- In plaats van het zwaartepunt van het investe- werp van minister van Economische Zaken Langman voor een selectief investeringsbeleid te waarderen als een eerste poging van de overheid de concentratie van activiteiten en bevolking in het westen van het land tegen te gaan. Daar na heeft dit vakverbond echter ook kritiek op het wetsontwerp. ringsbeleid te leggen op een stelsel van vergun ningen, waardoor de bouw van ongewenste projec ten kan worden verhinderd, legt het wetsontwerp de nadruk op het stelsel van heffingen. Bedrijven die zich in de Randstad willen vestigen zullen straks veertig procent heffing over de bouwkos ten moeten betalen. Met dit percentage gaat de minister aanzienlijk verder dan de SER als een voorzichtig begin van heffingen had aanbevolen. Het NKV vindt het onjuist dat de opbrengst van de heffing, in het eerste jaar geschat op 300 miljoen, in de algemene staatskas verdwijnt. Het NKV meent dat de heffing beter kan worden gereser veerd voor de bestrijding van concentratie-ver schijnselen in de Randstad en voor de stimule- Onverstandig vindt het NKV het dat het gebied waarvoor de regeling geldt, in de wet wordt vast gelegd, omdat die maatregel een flexibele toepas sing verhindert. Het tijdelijk karakter van de re geling vindt het NKV ook onjuist. Stroom duurder door bouw kernreactor DEN HAAG (ANP) Om finan ciering van de bouw van een prototype van een „snelle kweekreactor" mogelijk te ma ken, is het noodzekelijk een hef fing te leggen op het elektrici teitsverbruik, die van de elketri- citeitsbedrijven zat worden ge heven. Dit is de kern van het wetsont werp „Financiering ontwikke ling snelle kweekreactor", dat bij de Tweede Kamer is inge diend. Gedacht wordt aan een belasting van 2 3 procent over de geleverde kilowatt-uren, maar aangezien de kosten na 1974 zullen afnemen en het ver bruik (en dus de opbrengst) stijgt, is het de bedoeling dit percentage iedere twee of drie jaar te herzien. Leidse Biljartbond LEIDEN Zondag bestreden de 8 libre- en de 2 drieban denkampioenen van de L.B.B. elkaar in het gezellige Café Restaurant ,,'t Soldaatje" te Voorhout. Er dient hierbij opgemerkt te worden dat bij het zoeken naar een geschik te speelruimte (2 biljarts) de nodige 'problemen opdoem den. Veel café's gaven geen toestemming andere hadden reeds biljarters op bezoek. De 8 librespelers werden na lo ting in groepen van 4 inge deeld; hierna konden de bal len snel aan het rollen ge bracht worden. De grote af wezige was K. Hoogenboom, een waardige invaller werd gevonden in de persoon van G. Hoek. Wie overigens denkt dat de sterkste biljar ter de grootste kans heeft kampioen te worden heeft het mis. De kampioen van de 1-ste klasse A. Graafland (goed voor 250 caramboles) verloor een partij van S. Overdevest (genoteerd voor 50 voltreffers). De verklaring is eenvoudig): als Overde vest het in zijn hoofd haalt 10 treffers achtereen te sco ren dan moet Graafland er tenminste 50 tegenover stel len om enigszins bij te blij ven. Graafland verloor dan ook met 227(1 )-50 van Over devest. Zowel Graafland als Lamboo (resp. genoteerd voor 250 en 150 caramboles) wisten slechts één partij te winnen; typerend voor deze wedstrijden. De vierkampen werden door Booy en Stavleu, beiden lid van Cleyn Duin, ge wonnen. In de daarop vol gende broederstrijd bleek Booy de sterkste. Bij het driebanden was P. Straathof, de kampioen van de tweede klasse, evrhinderd. Vinke- steijn (sterkste in de eerste klasse: genoteerd voor 25 ca ramboles) en invaller Glas bergen (15 car.) speelden 2 partijen tegen elkaar. Beide werden gewonnen door Glas bergen: de eerste partij was reeds in 24 beurten be slist, de tweede partij ging duidelijk slechter: na 44 beurten kon Glasbergen zijn keu opbergen en zich gaan cocentreren op de prijsuit reiking. De bijzonder spor tief verlopen wedstrijden vonden een geslaagd einde in de prijsuitreiking. HAZERSWOUDE Tijdens de bijeenkomst van de ouders van de leerlingen van de openbare basisschool J. P. F. Stcijaert te Hazerswoude-Rijndijk is de „nood-situatie" van de huisves ting van de scholieren hft on derwerp van gesprek geweest. Immers, een deel van de leer lingen vindt een onderkomen in de flat aan de Willem Kloos- straat, terwijl de hoogste twee klassen zijn ondergebracht in een noodlokaal nabij de protes tants-christelijke school De Rhy- nenburch aan de Rijndijk (een kilometer van het hoofdgebouw aan de Willem Kloosstraat ver wijderd). De splitsing van de school brengt, aldus de ouders, de leermethode in gevaar en ze vrezen tevens, dat dc hoge kwaliteiten van het onderwijs hierdoor gaan terug lopen. Een mogelijkheid om de splitsing op te heffen zien de ou ders in de toewijzing van de nieuw te bouwen zesklassige school in Rhynenburch-oost (na bij Het Anker). Zoals bekend zal de gemeenteraad zich over de bestemming van dit gebouw, waarvoor de bouwvergunning al is afgegeven, op donderdag 26 oktober uitspreken. De oudcr- commissie van de J. P. F. Stei-. jaertschool spreekt overigens. zo stelt zij, haar vertrouwen uit. in burgemeester en wethouders,, „die als schoolbestuur precies, KATWIJK De raadscom missie voor jeugd- en sport zaken vergadert 25 oktober. Op de agenda staat o.a. Het verlenen van extra subsidie voor de Jeugdraad Katwijk. aanvang 19.30 uur.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9