n MIDDENGEBIED OPEN OF DICHT? y c Kappers zorgden tijdig voor herwaardering van eigen vak d: Noordwijk staat voor de vraag: voor Noordwijk de Noordwijkers „Wij maken een revolutie door" „Als ik niet met trainen was begonnen dan had ik nu geen zaak meer" OOK Wat u moet weten 1972 DINSDAG 17 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT •ers zodai 1/2 - 4 1/j Verwachtt L.S.G. onder Gemeentebestuur houdt vast aan: vlot: ei) de i poule Aj 55 binnen te en 2: 4-2: 2 en| op de uit: Reed -2. Philij moei-j tegen poule 8^|OORDWIJK Binnen het college van B. en W. van Noordwijk be- lebber is. staat verschil van mening of het gebied tussen Noordwijk aan Zee jitslagen: en Noordwijk Binnen in de toekomst bebouwd moeten worden of niet. 5 1 pe grote meerderheid in het college is voor gedeeltelijk bebouwing. 3: 3—3; Het VVD-raadslid Jansen is fel. Dat blijkt uit een interim-no- 2 1/2-3 ta op het structuurplan voor de gemeente, dat volgende maand door de gemeenteraad van de badplaats behandeld zal worden. SSe 'n de nota houdt het gehele ge meentebestuur overigens vast D» aan het principe: Noordwijk voor de Noordwijkers. De groei zette de van de gemeente wil men gelij- door ke tred laten houden met een eken nu bevolkingsgroei, die €ven 8root is als het geboorte-overschot, -egveld),i De woningbouw wil men daar in 911 ook op afstemmen, verliep:1 j In de nota geeft het gemeente-be stuur zes groeimodellen aan. De Burg- meerderheid geeft de voorkeur 2—0; aan een model, waarin he 2—0; a. dengebied maar ten dele i i.' t I opgehouden. )p korte termijn voorziet dit van de Grashoek. groot 12 hec tare (ten noord-westen van de sportvelden, alsmede het gebied van 3 hectare, aansluitend op het Lijnbaanweg-kwartier in het middengebied-zuid. Op langer termijn voorziet dit model in woningbouw in het gebied ten zuiden van de Beeklaan (33 hec tare) met als variant het reste rende gedeelte van de Grashoek (29 hectare), alsmede het reste rende gedeelte van het midden gebied-noord, ter grootte van 4 J- hectare. ft De liberale wethouder Jansen daarentegen hecht zeer hoge waarde aan een geheel open 0—2; J. del in woningbouw op het Duin- middengebied, inclusief H. park (12 hectare), plus een ge- Grashoek. Als compensatie zou D van deelte van hel i"iddenÊ«bied- h'i woningbouw willen plegen op Hel gebied tussen Noordwiik Zee i noord ter grootte van 8 hectare en gebied ter grootte van 9 hec- Groe- (begrensd door Nieuwe Zee- tare tussen de verlengde Van de en de Hogeweg (15 hectare). 2; J. weg-Weteringkade en Van Pan- Mortelstraat en de Lageweg of In het model dat de voorkeur ver- Totaal j huysstraat) plus een gedeelte tussen de verlengde Beeklaan dient van de meerderheid van Noordwijk Binnen. In de badplaats is men er over verdeeld of dit gebied moet worden bebouwd of niet het college is rekening gehou- ging Noordwijk heeft namelijk fenveld. Voor de andere sport- voldoende mate elders in de ge- den met een uitbreiding van de over enige tijd behoefte aan een aktiviteiten, die thans nog in meente ruimte worden gevon- sportvelden. De voetbalvereni- vijftal voetbalvelden en een oe- dit gebied plaatshebben, kan in den. LEIDEN Sinds kort mag de heer Ernest Langezaal (51), ge boren Leidenaar, zich voorzitter noemen van de Nederlandse Kapperspatroonsbond rayon Zuid-Holland. Hij is helemaal niet geschrokken .van de nega tieve cijfers welke het Econo misch Instituut Nederland vori ge maand uitbracht over de slechte rentabiliteitssituatie in het dames- en herenkappersvak. Toen namelijk vijftien jaar ge leden de heren Langezaal, Dof- ferhoff, Buikstra en van Rhoon besloten tot oprichting van dé Leidse afdeling van de bond be schikte dit viertal al over een behaalde resultaten. De ruim ziendheid" en werden toekom stige problemen al min of meer onderkend. Thans, na vijftien jaar keihard werken, bestaat er alle reden om het bestuur én de leden te complimenteren met de behaalde resultaten. De rui 160 dames- en herenkapperson dernemers die zich aangesloten hebben in het rayon Zuid-Hol land „zitten goed", mede omdat zij het individualisme van de zakenman hebben afgeschud. Zij willen het niet beter weten dan een ander en zijn bereid hun collega's in de verworven kennis te laten delen. Niet al leen het bestuur, maar iedereen is aktief. Meer dan ooit is het „eendracht maakt macht" van toepassing. Vanuit Leiden gin gen de kappers werken voor een betere toekomst en zij doen dit op een wijze welke in geheel Nederland de aandacht trekt. "Daar zaten wij dan, vijftien jaar geleden in de Leidse „Harmo nie" om met z'n vieren het ini tiatief van het hoofdbestuur, dat 'oen nog in Den Bosch zetelde, uit te werken" vertelt Ernest Langezaal. „Dat betekende in bet begin de collega's enthou siast maken voor de zaak. Geen eenvoudige opgave want met Ernest Langezaal: weer en wind moest je er op uit. Met de fiets of op de brom mer, maar het ledental groeide gestadig. Sukses is een kwestie van gericht werken, als je iets goed wilt doen dan moet je je beperken tot één doel, dat ben ik nu nog van mening. Je moet je aoltijd de woorden van de radiopredikant dominee Klamer voor de geest houden: „Om iets te bereiken moet men wantrou wen ombuigen tot vertrouwen en concurrenten ombuigen tot collega's". Reeds na het eerste jaar dat de Leidse afdeling bestond werd begonnen met de oprichting van een technische club. „Gek dat nog niet iedereen weet wat zo'n club is", zegt Langezaal. „Het is namelijk de bedoeling dat da mes en herenkappers zich in zo'n club verenigen om het vak bij te houden. De haardracht is sterk onderhevig aan mode en ook hier geldt „wat vandaag is, is morgen anders". Een kapper die er niets voor voelt om te trainen en de nieuwe modelij nen te leren kan ze niet in prak tijk brengen, kan niet tegemoet komen aan de wensen van zijn cliënten. Hij kan uiteindelijk zijn poorten wel sluiten. Hij komt met recht met zijn handen in het haar te zitten, maar dan is het zijn eigen pruik!" Wellicht is dit de lering welke men uit het rapport van het E. I. M. kan trekken. Natuurlijk heeft Ernest Langezaal er kri tiek op: „Er wordt wel mooi in cijfers gezegd wat er aan de hand is, maar niet wat er aan gedaan moet worden!" Dit druist lijnrecht tegen het gevoel in van het Leidse afdelingsbe stuur. Men heeft namelijk nooit nagelaten de problemen in het vak te onderkennen en hier een oplossing voor aan de hand te doen. In feite is men altijd z'n tijd een beetje vooruit. „Naast het zuiver ambachtelijke kap- perswerk hebben wij mede de nadruk gelegd op verkooptech nieken, etaleren, de inrichting van de salon, de etiquette, marktonderzoek en verkrijgen van een bredere visie door mid del van excursies, wij maken een revolutie door in het vak", merkt Ernest Langezaal op! Of hij na alles wat men gezame- lijk bereikt heeft ooit een tevre den gevoel heeft gehad? „Neen, dat nooit, je blijft het proberen om het goed te doen. altijd maar weer opnieuw". En dan even nadenkende: „Je moet groot plezier hebben in het werk, liefde voor het vak en je moet er vooral in geloven. Weet u.toen wij vijftien jaar geleden hier begonnen zijn. gingen wij uit van 3 punten: wij moeten iets voor elkaar betekenen, wij moeten werken zonder winstbe jag en de afdeling moet voor alle kappers open staan, bij ons ben je lid voor élkaar en daar voor komt heel wat meer kijken Ernesl Langezaal tussen een paar kapmodellen. dan alleen een vakblad. De menselijke verhoudingen staan op de voorgrond. Wij werken voor ons bestaan, ons gezin. Als de patroon het goed heeft, dan moet zijn medewerker het ook goed hebbenen zwakke broeders moeten wij vooruit Werktempo Zo groeide de Leidse afdeling uit tot „Gewest Leiden" en van- kdaar tot „Leiden en verre om streken" met leden in Haarlem en zelfs één in het Gooi. Thans zijn daar Den Haag en Rotter dam aan toegevoegd vandaar de naam „rayon Zuid-Holland". Er zijn nieuwe leden bijgeko men. „Als zij een jaar mee draaien met ons staan ze al op een ander niveau", benadrukt Ernest Langezaal. „Alhoewel, sommige schrikken van het werktempo dat ons bestuur er op na houdt". Vele werkverga deringen worden gehouden ten huize van de voorzitter aan de Binnenvestgracht nabij de Mors- poort. „Op zo'n avond gaan wij er hard tegenaan". Mevrouw Langezaal heeft zfch mede in het herenvak bekwaamd. Ernest steekt zijn bewondering voor haar niet onder stoelen of ban ken: „Zij is voor mij een enorm klankbord Toekomst? „Ja, ik zie de toe komst voor het herenvak opti mistisch tegemoet. De man van de toekomst is zich mer van meer bewust van de mode. Is zijn haarverzorging up-to-date dan wil hij er graag voor beta len. En met dat up-to-date komt u dan weer terecht bij de tech nische clubs. Samen met Ernest hebben wij rondgekeken op een tweetal trainingsavonden in het Willi- brordgebouw te Oegstgeest. Aan het werk waren dames- en he- renkappers(sters) en met de trainers, de heren Bolenius (he renvak) de Jager )damcs- renvak) de Jager (dames- over de uitvoering, mode en techniek van de kapsels. Wij troffen er vakgenoten aan van alle leeftijden en uit alle wind streken. Kortom een categorie mensen die er wat voor ove hebben om bij de tijd te blijver De opmerking in het E. I. M rapport dat oudere kapper geen kans meer hebben werd hier duidelijk weersproken. Stuk voor stuk waren de clubleden enthousiast: „Als ik niet trainen begonnen was, dan had ik nu wellicht geen zauk meer" verklaarde ons 'n coiffeur vai achter in de vijftig! Ook puur ambachtelijk, zonder de neven verkoop van „allerlei dingen", blijkt het dames- en herenvak een goede boterham op te kun nen brengen. Collegialiteit Maar één ding blijft als een paal boven water staan: zonder de steun van een kappersbond met haar talrijke activiteiten en bovendien drijft op de collegiali teit van de leden redt een kap per het niet. „Dan staat hij tus sen de vier muren van zijn on derneming te verpieteren", zegt Ernest Langezaal. Hij heeft het al een eindeloos aantal malen herhaald en zal het blijven doen. Ook tijdens de viering van het derde lustrum van afdeling op 30 oktober in het Antonius Clubhuis te Leiden. Dat hij dan ook als voorzitter vijftien jaar, samen met zijn echtgenote een steentje heeft bijgedragen zal niet onopge merkt voorbijgaan. ANTOON KOCH - LEIMUIDEN Voor de verde maal wordt op de St. Jansschool een cursus scha ken gegeven, onder leiding yan één der bestuursleden van De Doorzetters. Een tin- ''gtal jongelui heeft al in vijf 'essen op de dinsdagmiddag (van kwart voor vier tot half vijf) de eerste beginselen van het schaakspel geleerd, 'n totaal zal de cursus zo'n twintig lessen omvatten. De leerlingen, die haar achter de rug hebben, kunnen op dinsdagavond van zeven tot acht uur onderlinge wedstrij den spelen in het oefenlokaal van De Doorzetters. LEIDERDORP K. en O. Leiderdorp start een cursus cartoon-tekenen. De heer C. de Vries leidt de cursus, die tien achtereenvolgende maan dagen gaat duren. OEGSTGEEST - De ten toonstelling „Het dier in de kunst", die een dezer dagen in het gemeentehuis zou wor den gehouden, is uitgesteld. De voorbereiding duurde lan ger dan men zich had voor gesteld. De tentoonstelling wordt nu in het voorjaar 1973 gehouden. OEGSTGEEST Het colle ge van B en W wil aan de raad een krediet van 900 gld. vragen voor het herstellen van de waterwipmolen aan de Lelielaan. Deze verlich ting werd enige tijd geleden door de jeugd vernield. WARMOND In het kader van de kinderboekenweek zijn bij de boekhandel Papy rus gratis kinderboekenkran- teci verkrijgbaar. Vrijdag a.s. om 10.30 uur zal er op het pleintje naast deze boek handel een poppenkastvoor stelling worden gegeven, door het theater Miniatuur te Leiden. Toegangskaarten kunnen gratis worden ver kregen bij Papyrus t/m don derdag. Elk kind zal boven dien een gratis attractie wor den verstrekt. ROELOFARENDSVEEN Voor de onderlinge competi tie van de schaakclub „Utile Dulci" werden weer een aan tal wedstrijden gespeeld waarvan de uitslagen waren: Oomen Ganzevles 1-0; Bert Volwater Har v. d. Meer 0-1; R. van Leur Ganzevles 0-1; Bouwmeester Olierook 1-0; Meijer Jan v. d. Meer 1-0; Sterk Meijer Schrama Sterk >/r'/2; Koppelaar Oomen 0-1; Har v. d. Meer Nico de Jong 1-0; R. van Leur Volwater 1-0; Ganze vles André Akerboom 1-0. LANGERAAR Gister avond rond kwart over zes had een voorbijganger op de Geerweg te Langeraar, die verontrust was geworden bij het zien van vuur de brand weer gebeld. Het betrof naar later bleek een vuurtje, dat was aangestoken om oud hout en vuil te verbranden bij de fa. van Tol in de van Wassenaerstraat te Lange raar. De brandweer behoefde niet in actie te komen. De vele belangstellenden gingen hierna spoedig naar huis om de onderbroken maaltijd voort te zetten. Voorschoten Op 3 novem ber geeft mr. S. A. C'. Be geer een receptie in kasteel Duivenvoorde te Voorschoten van 15.30 tot 17.30 uur, we gens zijn 25-jurig jubileum als president-directeur van de N. V. Koninklijke Van Kampen en Begeer. LEIDEN In het Rijksmu seum voor Volkenkunde wordt woensdag, donderdag en vrijdag volkundige films vertoond. De voorstellingen beginnen om 15.30 ur zijn speciaal bedoeld voor scholieren. Leiden Vanavond houdt de winkeliersvereniging „De Morsstraat" haar vergade ring in café ,,'t 3de Deur tje". aanvang 20 uur. De acti viteiten voor het wintersei zoen zullen worden bespro ken. Leiden De Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkun de, afdeling Leiden organi seert morgen een lezing het Rijksherbarium, Schel penkade 6. aanvang 20 uur. De heer J. H. M. Eyking (Hillegom) spreekt „Bol- en knolgewassen voor huis en tuin". Leiden Het Leidse Volks huis is deze week elke mid dag open voor kleuters kinderen van 2 tot 4 uur. Op het programma staan filmmiddag, kinderoptocht door de stad, „Stuif es en een bezoek aan kinder boerderij en speeltuin „Groc- nendaal". ALKEMADE In het ov dekte „De Mierenweide" Katwijk werd zaterdag de eerste kringcompetitie strijd gehouden. Z. en P. C. Alkemade nam hier aan deel. De tijden: 50 m. schoolslag meisjes onder 10 jaar: Caro line Weenink (52.2), Ans de Jeu (54.3); jongens: Jimmy van Es (50.0), Gerard Koot (54.2); 100 m. rugslag meis jes tot 12 jaar: Geertje Smits (1.45.5); Simone Wes- selman (1.56.3); Leonie Bon tje (1.46.5); jongens. Ronald Bartels (1.41.2); Jimmy Es (1.46.8); 100 m. vrije s meisjes onder 14 jaar: Ineke den Ouden (1.21); Anja Zwet (1.22); jongens: Frits Desscher (1.12.9); Ronny Rietbroek (1.14.5). ALPHEN In een woning aan de Nuovaweg is in weekeinde ingebroken, gouden antieke armband wordt vermist. Bij een braak in de Eijkenlaa een geldkistje met vier gul den meegenomen. LEIDSCHENDAM heer Reimer van de Stich ting Bontwaarborg woensdag 18 oktober om 20 uur in het gebouw Damlaan 36 voor de leden van het RK Vrouwengilde een lezing hou den over „Behandeling onderhoud van bont". LEIDSCHENDAM ontwerpen die zijn binnenge komen op de door de kruis verenigingen georganiseerde wedstrijd voor een pakkende poster voor het Groene het Wit-Gele Kruis zullen za terdag 21 en zondag 22 okto ber van 10 tot 6 uur te zijn in het dienstencentrum „Duivenvoorde". Het kroonde ontwerp is var heer H. van Wel uit Den Haag, de prijs van 300 gul den zal hem zaterdagmiddag om 4 uur in het dienstencen trum worden overhandigd door wethouder J. M. Kra nenburg van Sociale Zaken en Volksgezondheid, i HAZERSWOUDE In de „gezelligheidscompetitie", waaraan de Hazerswoudsc volleybalvereniging De Haze laars deelneemt, heeft het eerste team een pak slaag van 1-3 gekregen van Hazelaars 3. Wevo op haar beurt versloeg De Hazelaars eveneens met 3-1. De Haze laars 2 trok tegen NS Rotter dam aan het kortste eind (eveneens 1-3!). Bij de junio ren verloor De Hazelaars 1 met 3-1 bij Gyversto, won De Huzelaars 2 met 0-3 bij het thuisspelende Wevo 1 en sloeg De Hazelaars 3 Wevo 2 met 3-1. HAZERSWOUDE - gymnastiekvereniging Aspa- sia wil in Hazerswoude Koudekerk aan den Rijn de trlmactiviteiten op een hoger plan brengen. Voor de trim- oefeninge op de vroege zaterdagmorgen (aanvang 8.00 uur!) blijkt weinig mo te bestaan. Daarom wordt nu georobeerd de woners van 25 jaar en ouder te „strikken" voor trimmen op de late dinsdagavond (22.00-23.00 uur!) in de gym nastiekzaal aan de Ten Kate- straat in de Hazerswoudse wijk Rhynenburch. De kos ten bedragen 5.- maand, maar dit bedrag zul worden teruggebracht, indien het aantal deelnemers een behoorlijk peil komt. Overigens: Aspasia kan voor de trimactiviteiten nfet al te vaak beschikken over gymzaal aan de Ten Kate- straat, want deze is al over bezet. NOORDWIJK De afde ling Noordwijk van de Inter nationale Vereniging Philate lies organ .eert 27 oktober een grote postzegelveiling in het gebouw Hoofdstraat II, aanvang 8.15 uur. Van 18 tot 20 uur zijn de kavels te be- zlrht'gen. Catalogi zijn ver krijgbaar bij S. A. van den Oever, Van Panhuysstraat 34, tel. 2461.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5