In Haagse scholen zitten 140 kinderen gastarbeiders zonder één woord van les te verstaan Zeug ging tekeer als dolle stier NVV geen, industrie bond wel stemadvies PAGINA 12 24 LEIDSE COURANT DINSDAG 17 OKTOBER 1972 (Van onze verslaggever Gerard van der Wulp) Op de Haagse lagere scholen zitten 140 kinderen, die geen snars van de lessen begrijpen. Ze kunnen zelfs vaak niet eens verstaan wat de juffrouw of de meester zegt. Het zijn de kinderen van de bui tenlandse werknemers, die in nog geen enkel opzicht in het Neder lands aanspreekbaar zijn en voor wie het dan ook onmogelijk is om maar enig nut van de leerplicht te hebben. Zij vormen slechts een deel van het totaal aantal buitenlandse kinderen op de Haagse lage re scholen. Uit een nota, die de gemeentelijke inspectie voor het on derwijs heeft gezonden aan wethouder drs. H. J Wilzen, blijkt dat er ruim 430 kinderen zijn van buitenlandse werknemers, verspreid over ruim zeventig Haagse lagere scholen. Een deel van deze kin deren is in staat om de lessen te volgen, ook al Is in de meeste ge vallen het taal- en cultuurverschil de oorzaak van het feit dat de kinderen niet het gemiddelde niveau van de klas halen. Natuurlijk zijn er onder hen ook bollebozen, maar in eigen land zouden deze kinderen zeer waarschijnlijk een nog veel grotere ster zijn geweest. De gemeente Den Haag is reeds enkele maanden bezig met de ontwikkeling van een vorm van hulpverlening aan de 140 kinde ren, die dag-in, dag-uit voor spek en bonen de lessen volgen. Onder leiding van de geméente- lijke inspectie voor het basison derwijs zij vijf extra taak-on- derwijzeressen aangetrokken, die van school naar school trek ken om de kinderen in groepjes met een speciale Nederlandse taalcursus de meest gebruikte Nederlandse woorden te leren. Enkele maanden geleden is men begonnen met deze extra-lessen, die onder de schooluren worden gegeven. Vele leerkrachten zijn nu reeds enthousiast over de re sultaten. Een onderwijzer van een vijfde klas: „Het is gewel dig, wat zo'n beetje extra aan dacht kan doen". Natuurlijk ontmoeten de taakon- derwijzeressen veel moeilijkhe den in hun werk. Vooral het feit dat de buitenlandse leerlingen sterk van elkaar verschillen wat betreft leeftijd, ontwikkeling, ni veau en nationaliteit, maakt het werk zwaar. Het probleem van de verschillende nationaliteiten wordt iets eenvoudiger gemaakt door het feit dat meer dan de helft van hen Turk is. Extra taal les kan Rotterdamse moeilijkheden voorkomen Uit de nota van de onderwijsin spectie aan de wethouder blijkt dat de korte experimenteer-pe riode, die in mei van dit jaar startte, reeds nu vruchten heeft afgeworpen. Drie meisjes ble ken in staat naar de MAVO te gaan, en twintig leerlingen, die de lagere school nog verder moeten afmaken, hebben nu geen hulp meer nodig. De be reikte resultaten zijn, zo staat in de nota, vooral te danken aan de inzet van de klasselera- Dlplom«No :./<f^V- 8f TirihlSr.6r.../.37J_ Adi «cvadi Obil Dojdufu ytr ve pi Cftucc. ié- iO-iSéO i kirallgl y«ali (rf)i n fc.tr 1#- l»r/. ögrtUm yihndt i. dtrece JU-2) arjj rO-S Itiayrtiliij Wanneer de ouders van de kinde ren zouden weten of ze binen niet al te lange tijd terug gaan naar eigen land. dan zou mak kelijk een keuze gemaakt kun ne worden tussen het geven van Nederlands of het geven van de eigen taal. Maar de ou ders weten in de meeste geval len zelf vaak niet of ze nog zul len vertrekken. De onderwijs-inspectie wil nu het kind zowel in het Nederlands bijspijkeren, als op de hoogte houden van de cultuur in het moederland. Dit laatste gebeurt in samenwerking met de Stich ting Bijstand Buitenlandse werknemers, die al enkele jaren cursussen voor Portugezen, Ita lianen en Spanjaarden organi seert. Binnenkort komen hier cursussen voor Turken bij, die tijdens de schooluren zullen worden gegeven. Geringer Zonder dit diploma is het voor Turkse kinderen nauwelijks mogelijk in eigen land vooruit te komen. Het wordt uitgereikt na de vijfjarige lagere school. De gemeentelijke inspectie voor het onderwijs in Den Haag gaat nu proberen om kinderen, die in Den Haag voldoende op leiding in eigen taal en cultuur hebben gekregen, ook zo'n diploma te geven. Door het bijspijkeren van deze kin deren is echter het aantal „on aanspreekbare" buitenlandertjes in dc Hagse lagere school-klas- sen niet verminderd. Er zijn weer andere kinderen naar Ne derland gekomen, die de extra hulp bijzonder hard nodig heb ben. Maar het geven van onderwijs In de Nederlandse taal aan de bui tenlandertjes is niet de enige taak waar de onderwijs-inspec tie zich voor geplaatst ziet. Er is namelijk ook een groot aantal buitenlandse kinderen, dat na enkele jaren weer met de ou ders vertrekt naar het moeder land. Deze kinderen hebben wei nig of niets aan kennis van de Nederlandse taal, en missen een belangrijk stuk ontwikkeling op het gebied van de eigen taal en cultuur, wanneer ze in het moe derland terugkeren. Turkse kin deren bijvoorbeeld, die niet het diploma hebben van de vijfjari ge Turkse lagere school, worden in eigen land vaak als analfa beet beschouwd. Inspecteur H. J. Timmermans is op de gemeentelijke inspectie vor het onderwijs speciaal be last met de problematiek van het onderwijs aan de buiten landse kinderen. Hij signaleert dat de problemen bij een kind van vijf of zes jaar veel gerin ger zijn dan bij een ouder kind. „Een jong kind absorbeert de taal, en dat gaat veel gemakke lijker, terwijl een wat ouder kind de taal helemaal moet le ren", aldus de heer Timmer mans. Kinderen van zes of ze ven jaar die in Nederland ko men worden meestal eerst naar de kleuterschool gestuurd, om dat ze daar in de meer directe omgang het Nederlands vlotter leren. Behalve de hulp-onderwijssyste men, die nu langzamerhand in Den Haag opgang doen, denkt de heer Timmermans ook aan andere vormen van steun. „Ik ben bijvoorbeeld een Kinderen van buitenlandse werknemers in Nederlandse schoolklassen: moeilijke communicatie Hoe ervaart een Turks kind het verschil tussen moeder land en Nederland? Het elf jarige meisje Sezer, vijf jaar in Nederland en in de vijfde klas van een Haagse lagere school, schreef het zo In haar opstelschrift: Holland of Turkije? Ik vindt het allebei leuk, maar het liefst vind ik Turkije leuker. Als ik in Tur kije ben dan denk ik weer aan Nederland en als ik weer in Nederland ben dan denk ik weer aan Turkije. En toch vind ik Turkije leu ker, en het is mijn geboorte land ook. En daar mag je tot het donker is verder bui- Het liefst vind ik Turkije leuker ten spelen en soms mag je tot twaalf uur buiten spelen. En de straten in Turkije zijn niet vol met autos of brom fietsen en het is ook rustiger dat je daar gewoon op de weg kan spelen. Maar soms komen er wel auto's langs, en daarna zijn wij weer al leen in de straat. Sezer ging met vakantie naar Turkije: En als we dan in Turkije zijn dan mag ik naar de Moskee om nog wat te le ren van Turkse Godsdienst ■en nog wat van de oude taal te lezen. En als ik dan terug ben van de moskee mag ik buiten spelen met mijn nich ten en nichtjes tot hoe laat we willen. .Duidelijk een meisje dat naar het MAVO kan", zegt inspec teur Timmermans over het taalgebruik. der van het mentor-systeem. De basis daarvan is dat pientere Nederlandse kinderen goed georganiseerd met buitenlandse klasgenootjes omgaan en hen standaardwoorden in de directe omgang leren. Het is verras send om te zien hoe snel kinde ren van elkaar leren. Er is dan geen psychische barrière. Een dergelijk systeem ligt binnen de mogelijkheden, maar er moet wat materiaal voor komen, al dus de heer Timmermans. Voor de oplossing die men in Al melo heeft gevonden door alle Turkse kinderen apart in een klas te zetten voelt de onderwijs inspectie niets. Men is bang dat de buitenlandertjes dan geen enkel contact meer met de Nederlandse samenleving heb ben en altijd „buitenstaander- tjes" blijven. „De kans op Rot terdamse situaties is dan groot", voorspelt de heer Tim mermans, refererend aan de on lusten in de Afrikaanderwijk en kele maanden geleden. Overigens blijft de onderwijs-i spectie wel streven naar een z kere vorm van concentratie het onderwijs aan de buiten landse kinderen. De directeui van de afdeling onderwijs op het Haagse stadhuis, mr. J. Vel ders, zegt hierover: „We stre ven naar een zekere concentra tie in het belang van het onder wijs zelf, maar we willen di kinderen hooguit enkele urei per dag bij elkaar zetten". Tom en Marie Ann Het jaar van de boze kabouter (Van een onzer verslaggevers) LUTTENBERG Een dol gewor den zeug van de landbouwer Nijkamp uit Luttenberg heeft voor grote consternatie gezorgd. Tenslotte moest een welgemikt schot uit een pistool van een rijkspolitiewachtmeester de rust weer terugbrengen. De heer Nijkamp liet de zeug ge nieten van de frisse buitenlucht toen het dier plotseling zeer on rustig werd. Als een dolle brak het door de omheining en holde het rustig grazend rundvee tege moet. Het dier besprong de koeien als een leeuw zijn prooi en menige beet van het varken kwam hard aan. Zelfs de ban den van een landbouwtrekker moesten het ontgelden. IJlings toegeschoten huisgenoten en bu ren maakten het dier blijkbaar alleen maar razender. Bepaald hachelijk werd de situatie toen een der zoons van de landbou wer een rechtstreekse aanval van de zeug moest zien te ont wijken. Gelukkig voor het slachtoffer en de al in paniek geraakte helpers struikelde ook het varken waardoor de zoon het vege lijf wist te redden. On dertussen was de politie ge waarschuwd en met een welge mikt schot werd een eind ge maakt aan het leven van het varken. Vijf jaar geëist voor overvallen van drie banken MAASTRICHT (ANP) De Officier van justitie bij de Recht bank in Maastricht heeft gis teren vijf jaar gevangenisstraf geëist tegen een 28-jarige por tier wegens het plegen van drie gewapende bankovervallen in Limburg. Kwart eeuw Marine vliegkamp VALKENBURG Op de Marine Vliegkamp Valkenburg zullen vrijdag een aantal officiële en niet-officiële evenementen plaats vinden ter opluistering van het feit, dat de Koninklijke Marine het vliegveld een kwart eeuw in gebruik heeft. Het vliegkamp werd op 15 oktober 194/ door de Netd. Luchtstrijd krachten aan de Marine overge dragen, nadat de Duitsers in de oorlogsjaren de aanleg van het vliegveld hadden voltooid. Een groot aantal jaren heeft „Valkenburg" gecoördineerd ge werkt met het toenmalige vlieg kampschip „Karei Doorman" en zijn boordsquadrons, maar de laatste jaren zijn er maritie me patrouillevliegtuigen, helikop ters en instructievliegtuigen gestationeerd die ook een taak hebben bij de OSRD. de op Valkenburg ondergebrachte Op- sporings- en Reddingsdienst. Arrestaties in mammoet- kraak HELMOND (ANP) De gemeen tepolitie van Helmond hoeft In de loop van de dag vijf arresta ties verricht in verband met de bankkraak van 25 september, waarbij ruim zes ton werd buit gemaakt. De vijf zijn uit het hele land af- komstig en niet alleen uit Hel- I mond. De politie is op zoek naar meer leden van de bende, die uit doorgewinterde vaklui moet bestaan. Bij de kraak werd onder meer gebruik ge maakt van een thermische lans, een bijzonder soort snijbrander. UTRECHT (ANP) - De ver- bondsraad van het NV heeft gisteren op een vergadering be- slotn voor de komende verkie zingen geen stemadvies uit te brengen. De industriebond van het NW heeft naar aanleiding daarvan laten weten haar leden wel een stemadvies te geven. Over de inhoud van dit advies zal men zich nog beraden. Zowel CN als NK hebben al eerder laten weten hun leden geen stemadvies te geven. Fabrikant niet aansprakelijk voor risico's pil DEN HAAG (ANP) Het is on- juist om de fabrikant van de pil aansprakelijk te stellen voor de risico's die er aan een gebruik van zijn produkt kleven. Op ju ridische en op sociale gronden is er bij de pil nog minder plaats voor risico-aansprakelijk heid, dan bij geneesmiddelen in het algemeen. Tot deze opvat ting komt de jurist M. de Boer, werkzaam bij de nv Organon in Oss. De technologische ontwikkeling brengt onvermijdelijke vermeer dering van levensrisico's met zich mee. Mr. De Boer verge- lijkt het pilgebuik met autorij- 1 den. „Het autorijden is nog niet werwerpe'ijk omdat het gevaar- liiker is dan fietsen. Het wordt I als een deel van het levensna-1 troon geaccepteerd en de auto mobilist aanvaardt de risico's van zijn gedrag en die van het j falen van de appa-atuur. oor een klapband kan hij doorgaans I ook niet de fabrikant van de band aanspreken." 1 Felle kritiek op nota gastarbeiders (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het actiecomité „Pro gastarbeider" heeft uiterst scherpe kritiek geleverd op de nota „buitenlandse werk nemers" van het Rotterdamse gemeentebestuur. Ook het se cretariaat buitenlandse werkne mers van het NVV heeft zich fel gekeerd tegen de nota. In de nota wordt, zoals gisteren gemeld, onder meer gepleit voor een beperking van de ver blijfsduur van gastarbeiders en afremming van de overkomst van gezinsleden. Nog geen kritiek is geleverd op de regering, hoewel, zoals ge meld, nog deze maand een rege ringsnota is te verwachten, waarin eveneens met de ge dachte wordt 'gespeeld de ver blijfsduur te beperken. Druggebruik in studenten- centrum (Van een onzer verslaggevers). ENSCHEDE Het grote aantal vernielingen en onregelmatighe den Is voor de hogeschoolraad van de t.h.-Twente aanleiding geworden de principiële open baarheid van De Bastille, een ontmoetingsplaats voor de hoge schoolgemeenschap, op te hef fen. Met name de gebeurtenissen !n de discobar, waar drupTV-uik en -handel s'-Hs errsf - vormer aannamen, heeft de doorslag tot dit bes't'it gegeven. Men is niet van plan niet studen ten bii voorbaat r te sluiten, maar het is nu wel mogelijk ge worden ongewerste gasten om wat voor reden dan ook uit het gebouw te verwijderen. Ik uil het niet I kokr behoort nl- leen mij toe en ik ui hem met nie- l mini delen li

Leidse Courant | 1972 | | pagina 12