Israël ontslaat drie leden veiligheidsdienst Bescherming bij huurkoop verbeteren Kerken in Zuid-Afrika klagen over verklikkers Nederland en België één zeehavenbeleid Paus: geweld is niet voor christenen Ook Duitsers faalden bij bescherming Israëlische Olympische ploeg Het kopen van een eigen nuis. Weetudatu bijdeAmro Bank een hypotheek kunt krijgen? Rjjamrobank veroveraar nieuwe EES Plan minister Van Ast vöör de slanke tijdelijk van137voor ElO speciaal cassis ONTEVREDENHEID IN FRANKRIJK OVER VATICAANSE VOORLICHTING KORTE METTEN KERK EN WERELD DINSDAG 17 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT Reclame is anti-reclame (van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Drs. G. Brouwer, secretaris-generaal van het ministerie van Economische Zaken, liet gisteren weinig heel van de huidige vorm van reclame bedrijven, toen hij in Amsterdam de nieuwe behuizing van de Nederlandse Recla me Slichting officieel openstelde. Hij gebruikte zelfs het woord belachelijk. „De reclame onderschat het kritische vermogen van de consu ment", stelde hij, „bij het eeuwig schoner wassen dan andere merken gaat de overdrijving zó ver en wordt het effekt zó ri dicuul dat er een tegenzin tegen het merk ontstaat. Dan is het punt bereikt waar de reclame zich commercieel tegen zichzelf keert en negatief wordt". Volgens drs. Brouwer kan de reclame humoristischer, veelzijdi- ger en vooral veel informatiever zijn. De mensen vormen een boeiender geheel, dan de oppervlakkige indruk die de recla me er vaak van geeft, vond hij. Bij het kopen van een eigen huis komen ingewikkelde dingen kijken. Vragen rijzen, zoals: Kan ik hypotheek krijgen? Hoeveel procent van de koopsom? Welk bedrag kost dat dan per maand aan rente en aflossing? Wat is het verschil tussen k.k. en v.o.n.? Wat zijn de fiscale mee- en tegenvallers? Wat is erfpachtscanon? Weet u dat allemaal? En weet u dat er bij alle kantoren van de Amsterdam-Rotterdam Bank een handig vraagbaakje klaarligt over allerhande problemen bij het kopen van een huis? Het heet: „Het kopen van een eigen huis" en u krijgt het gratis mee. Even langslopen dus. beiden Breestraat 32 tel. 01710-25212 Het nieuwe probleemloze toupet is er. Stormenderhand verovert het iedere man die zijn haardos terug wil hebben. Vergaande ontwikkelingen hebben er voor gezorgd, dat geen mens kan zien dat het niet Uw eigen haar is. Zó goed, zó echt en zó natuurgetrouw zien ze eruit. Haar voor haar in een huidkleurige ondergrond gestoken. Individuele kapsels naar Uw eigen smaak. 100% Kleurecht en uiterst veilig in het dragen en dat voor een prijs waarvoor iedere man graag z'n jeugdige haardos terug wil hebben. Laat U geheel vrijblijvend voorlichten door een Pelatti-specialist. PELATTI-L.v.TONGEREN C.V. (Van onze correspondent) JERUZALEM Drie hoge functionarissen van de Israëli sche veiligheidsdienst hebben het verzoek gekregen ont slag te nemen wegens „tekortkomingen" in verband met de moord op elf Israëlische olympische sportlieden. Bin nen de veiligheidsdienst van Israël worden ook organisa torische veranderingen aangebracht. De Israëlische rege ring zoekt ook opheldering over de rol van de verschillen de instanties, die verantwoordelijk zijn voor de veiligheid in het buitenland. Premier Golda Meir heeft giste ren verder voor het parlement verklaard dat een vierde func tionaris tegen wie kritiek was geuit door het comité, dat de onvoldoende veiligheid in Mün- chen onderzocht, vrijgesproken Mevrouw Meir herhaalde het Is- is. Hij had gehandeld „in over- raëlische standpunt dat de Ara- eenkomst met de bestaande op- bische staten „directe Israëlische waardering voor de Duitse beslissing om geweld te gebruiken, toen geen andere manier meer overbleef om de I gijzelaars te redden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van Agt (Justitie) heeft aan de Tweede Kamer enkele wijzigingen voorgesteld betreffen de het wetsontwerp tot tijdelijke regeling van de huur koop van onroerend goed. De twee belangrijkste daarvan zijn dat het wetsontwerp thans voorschrijft dat huurkoop van onroerend goed bij notariële akte moet worden aan gegaan op straffe van vernietigbaarheid van de overeen komst op vordering van de huurkoper, en dat de aanspra ken van de huurkoper bij onteigening worden geregeld. drachten". De identiteit drie ontslagen functionarissen is niet bekend gemaakt. Mevrouw Meir verdeelde haar kritiek tussen de Westduitsers en de Israëlische veiligheidsau toriteiten. De Duitsers hebben er van afgezien, zoals bleek uit hun eigen rapport van vorige maand, om gewapende wacht posten in het olympisch dorp neer te zetten. Om dezelfde den hun opvatting van het karakter van de spelen heb ben ze ook het Israëlische team niet voorzien van gewapende bewaking. Mevrouw Meir noemde dit een „principiële misvatting" veroordeelde de Duitsers een „grove fout", omdat zij niet meer routine veiligheidsmaatre gelen rond de Israëli's hadden genomen. De premier was ook van mening dat „ook wel kritisch nagedacht mocht worden over het optreden van Duitse politie op het vlieg veld". Ze benadrukte echter de woordelijkheid" drogen voor de Ho.ew*' h''. no9 !°"9 «een Pinksteren aanmoediging, steun en hulp aan de terroristische organisa ties. Zij reageerde hiermee op de verklaring die de Egyptische president Sadat zondag aflegde, waarin hij zei dat hij het Pales tijnse verzet beschouwde als de „wettige vertegenwoordiging van het Palestijnse volk". verscheen gisteren boven het hoofd van burgemeester Ralph Perk van Cleveland in de VS vurige tong. De burgervader bleek hierdoor allerminst aangenaam verrast. Het was aan koelbloedig en snel reageren van een stander te danken, dat het geen complete verrassing werd. Het haar van de burgemeester vloog in brand, toen hij op het punt stond met een acetyleenbrander een ijzeren lint door te branden als symbolische opening van de jaarvergadering van het genoot schap voor de metaalindustrie. Onderscheiding De heer Th. J. A. Sturkenboom, mede-oprichter en bondsvoorzitter van de kath. bond van werknemers werk zaam in kappers- en schoon- heidsverzorgende ondernemin gen, St. Cosmas, is gisteren be noemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. AMSTERDAM (ANP) Neder land en België zullen op de ko mende Europese zeehavenconfe rentie op 30 oktober in Brussel zoveel mogelijk een gezamenlijk standpunt innemen ten aanzien van een Europees Zeehavenbe leid. Dit is een van de resulta ten van het Benelux zeehaveno- verleg, dat gisteren in Amster dam is gehouden. Udink en staatssecretaris Krui- singa van Verkeer en Water staat en de Belgische minister De Saeger (Openbare werken) en Delmotte (Verkeer) evenals door de havenbeheerders uit Nederland en België. Uitvoerig is ook gediscussieerd over de milieuvraagstukken in de zeehavengebieden. Aan de Belgisch-Nederlandse werkgroep werd opgedragen ite trachten gemeenschappelijke normen op te* stellen voor de toe laatbare water-, lucht- en bo demverontreiniging. Het uit gangspunt van beide regeringen was, dat de kosten die de ha vens moeten maken om het mi lieu te besohermen niet als con currentiemiddel mogen worden gebruikt. De Belgische regering is van plan zeer strenge milieuhygiënische eisen te stellen aan nieuwe in dustriële bedrijven in de Belgi sche havengebieden. Het oorspronkelijke wetsontwerp liet de keus tussen een notariële of een onderhandse akte. Nu gaat het wetsontwerp ervan uit dat overeenkomsten van huur koop, „die worden gesloten na de inwerkingtreding van de wet", behoren te worden aange gaan bij authentieke (notariële) akte. Gebeurt dat niet. dan kan de huurkoper de rechter vragen om de overeenkomst vast te I leggen. Maar ook heeft de huurkoper in dat geval de mogelijkheid de rechter te vragen de overeen- komst nietig te verklaren. Bij nietigverklaring moet de huur- koper het pand verlaten. Aan de andere kant heeft hij dan recht op terugbetaling van de afbeta lingstermijnen zonder dat de huurverkoper enige vergoeding kan vorderen voor het gebruik van het pand sedert het gaan van de overeenkomst. Op een huurkoopovereenkomst „die is gesloten voor de inwer kingtreding van de wet", vol doet aan de wettelijke voor waarden en tevens bij (authen tieke of onderhandse) akte is aangegaan, zal de nieuwe van toepassing zijn. Indien er geen akte is, kan die alsnog worden opgemaakt of kan vast legging van de overeenkomst door de rechter worden ge vraagd. Bij onteigening verliest de huur koper niet alleen het gebruiks- Benoeming DEN HAAG (ANP) Binnenkort is de benoeming te verwach ten van mr. J. Varekamp, bui tengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Bogota, tevens tot buitengewoon en gevolmach tigd ambassadeur in de repu bliek Ecuador met standplaats Bogota. recht van zijn woning, maar ook het vooruitzicht dat hij te zijner tijd na volledige afbeta ling van de koopsom eigenaar zal zijn. Daarom wordt nu een redelijke verdeling voorgesteld van de uit te betalen (werkelij ke) waarde van het onroerend goed tussen de huurverkoper en de huurkoper. (ADVERTENTIE) Leiders van vijf Zuidafrikaanse kerken hebben verklaard, dat de politie in dat land er een gewoonte van heeft gemaakt personen binnen de geestelijkheid en de congregaties te benaderen om als verklikkers te fungeren, aldus de Guardian-correspondent Stanley Uys. De betrokken kerken de anglicaanse, katholieke, methodis tische, presbyteriaanse en congregationalistische) hebben in het verleden geprotesteerd tegen het Zuidafrikaanse rassenbeleid. De secretaris van de anglicaanse aartsbisschop van Kaapstad, zei dat een „betrekkelijk groot aantal" anglicaanse geestelijken en theologische studenten in de afgelopen drie jaar is benaderd om als verklikker op te treden. „Deze praktijken vinden door het gehele land plaats", zei hij. „Natuurlijk baseren we onze informatie alleen op hen die hun kerkelijke superieuren op de hoogte stellen. We weten niet hoe veel mensen uit vrees of om andere redenen toegestemd hebben om politieverklikkers binnen de kerk te worden". In een kerkelijk blad maakt de anglicaanse aartsbisschop, Tay lor, een onderscheid tussen verklikkers die gebruikt worden in verband met misdaden, en verklikkers die inlichtingen geven over „ordelievende burgers, medestudenten, medegeestelijken, vrienden, buren en collega's en leden van volkomen wettige or ganisaties". Hij zei dat de verklikkers zelfs rondsnuffelden in de lessen ter voorbereiding op de hernieuwing van de doopbeloften. Drie angli caanse bisschoppen hebben de laatste dagen in het openbaar ge klaagd over politieverklikkers binnen de kerk. Dr. Denis Hurley, de katholieke aartsbisschop van Durban, zei: „In Zuid-Afrika hebben we leren leven met het systeem van verklikkers, het aftappen van de telefoon en het openen van de post. Maar we betreuren het dat Zuid-Afrika nu zo laag gezonken is dat zij op deze manier haar burgers meent te moeten bespio- Mgr. E. Heston, voorzitter van de pauselijke commissie voor de communicatiemedia. De Franse kerkelijke pers heeft ter gelegenheid van het bezoek van mgr. E. Heston, voorzitter van de pauselijke commissie voor de communi catiemedia aan Frankrijk, de wens uitgesproken, dat de paus ooit nog eens een echte persconferentie zal geven. De journalisten toonden zich zeer ontevreden over het pers bureau van het Vaticaan, dat nog steeds slecht funktioneert. Men beklaagde zich over de dubbelzinnige positie van prof. Alessandrini, die als journalist zijn eigen mening weergeeft onder meer in de Osservatore Delia Domenica en tegelijk officieel woordvoerder is van het Vaticaan. Volgens de Franse redacteuren van het kerkelijk nieuws, die nen degenen die een nieuw kerkelijk document aan de pers presenteren niet alleen deskundig te zijn in het be treffende onderwerp, maar ook de technieken van de publieke opinie te kennen. De Franse journalisten drongen aan op de oprichting van een echt „mi nisterie van voorlichting" in het Vaticaan. In zijn toespraak tot de deelne mers van het derde Europese congres over bedrijfsapostolaat heeft paus Paulus verklaard dat er in de arbciderswereld stellig structuurwijzigingen no dig zijn, deels zelfs radicale veranderingen. „Maar, zo zei de paus, de christen mag de methoden van revolutie en ge weld niet gebruiken, omdat deze onmenselijk zijn en het scheppen van een rechtvaardi ge samenleving alleen maar vertragen". reld ver van de kerk staat. Hij benadrukte dat de zielzorgers „tot op zekere hoogte" het le ven van de arbeiders moeten delen, maar dat zij tegelijk de nodige afstand moeten bewa ren om objectief te kunnen oordelen. Deze zekere vereen zelviging met de wereld van de arbeid houdt in dat de priesters meezoeken naar bete re levens- en werkomstandlg- Volgens paus Paulus betekent dat echter niet dat de christen zich zonder voorbehoud met een bepaald milieu moet ver eenzelvigen, ook niet met de wereld van de arbeid. Op het Europese congres over bedrijfsapostolaat, waaraan door elf landen wordt deelge nomen, is Nederland vertegen woordigd door bedrijfsaalmoze- nier C. Geraets, tweede secre taris van het Bedrijfsaposto laat in Nederland. 0 Paus Paulus heeft de Itali aanse aartsbisschop mgr. Ugo Poletti (58) die als gematigd vooruitstrevend wordt be schouwd, benoemd als zijn vi caris voor het diocees Rome. Hij is de opvolger van kardi naal DelPAcqua, die in augus tus tijdens een bedevaart in Lourdes is gestorven. Ver wacht wordt dat mgr. Poletti op het volgend consistorie tot kardinaal zal worden verhe- 0 In het voormalige Grote Gast huis in Haarlem is dezer da gen een museum geopend van religieuze goederen. In het mu- s?um zijn honderden beelden, schilderijen, preekstoelen e.d. ondergebracht. Het initiatief is afkomstig van een Haarlem mer, di^ enige jaren geleden een oude preekstoel kocht en daarna met andere geïnteres seerden de vereniging „De Preekstoel" oprichtte met het doel religieuze goederen te verzamelen. 0 Om te voorkomen dat er een pluralistische uitleg komt van hetgeen de theologencommissie Pi dagen in haar ver- i i Rome over het heeft besloten, zul le 'gens de secretaris v v-regatie voor de ge le Philippe Delhaye, vo geen mededelingen gc ./orden over het theo loge "ad. Hij onthulde wel dat r-r bij de prediking en bij de z>!~org maar een heel klein beetje afgeknabbeld zal worden van de oude eenheid in geloofsverkondiging". 0 De Nederlanders, de benedic tijn Dom Allard, de salesiaan dr. Dury, de franciscaan G. Lohuis, dr. P. den Ottolander, dr. G. Wijdeveld en de capucij- nerpater prof. Zacharias heb ben laten weten geen banden :e hebben met de Liga voor de Katholieke Contrareformatie. Volgens mevrouw A. Thomeer, een van de initiatiefneemsters van de oprichting van de Liga in ons land, zouden zij abon nees zijn van het bulletin van de l.iga. Vijf van de zes be trokken personen verklaarden nooit om het blad gevraagd te hebben. Degene, die wel op het bulletin is geabonneerd, ver klaarde, dat dit niet betekent dat hij de opvattingen van de Liga deelt. 0 De Vlaamse katholieke jeugd raad heeft zijn leden aange raden tijdens de EEG-topcon- ferentie op 19 en 20 oktober in Parijs een zwarte vlag uit te hangen. Daarmee wil men tot uitdrukking brengen dat men teleurgesteld is over het feit dat de betrekkingen met de ontwikkelingslanden niet op de agenda van het topovcrlcg voorkomen. Men noemt dat „een zoveelste verkeken kans". Geen feest maar boete in Boeroendi De viering van het 75-jarig be staan van de kerk in Boe roendi is uitgesteld. In plaats daarvan hebben de bisschop pen een boetejaar afgekondigd, „om boete te doen voor het kwaad dat we hebben gedaan en onze wonden te helen". De voorzitter van de bisschop penconferentie, mgr. A. Maka- riza, verklaarde in een preek: „Zonden zullen er altijd zijn hier op aarde, maar dit jaar vormden de zonden in ons Boe roendi een niet te stuiten zond vloed". Waarnemers zijn van oordeel dat het vergeven en vergeten veel tijd zal vergen. De autori teiten hebben de bisschoppen twee weken geleden nog verze kerd dat het herstel van vrede en orde door integere en be kwame mensen zal gebeuren, maar het grote struikelblok blijven de extremisten, met name de leden van de revolu tionaire jongerenbeweging die zich het meest hebben overge geven aan moord- en plunder- partijen. Hier en daar komt het gewone leven weer op gang. De scho len zijn heropend, hoewel met veel minder klassen, omdat tweeduizend van de vierdui zend onderwijzers werden ver moord. Geleidelijk keren de buitenlandse vrijwilligers naar Boeroendi terug. Honderd Bel gische leraren en onderwij zers hebben hun werk hervat. De vluchtelingen volgens de V.N.-vluchtelingendienst meer dan veertigduizend in aantal die na het uitbreken van de onlusten in april tussen Hoe- toes en Toetsi's waren uitgewe ken naar Tanzania, Zaire en Rwanda, durven nog niet naar hun land terug te keren. De Verenigde Naties, het Roode Kruis, de Wereldraad van Ker ken en de katholieke hulporga nisatie „Caritas Internationa- lis" stellen alles in het werk om de vluchtelingen te helpen. Naast de zorg voor voedsel (vooral voor kinderen) vormen verpleging en onderwijs de grote problemen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11