VANDAAG LEVEN WANDAAG Luguber solotoneel door Henk van UI sen Godspell vertelt wat Christus bedoelde Koerswijziging Residentie-Orkest Applaus: cultureel winter programma Leidschendam 2 jtATERDAG 14 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT Kerk: v. ^NieYkoORDWIJKERHOUT „Vandaag-leven-vandaag" heet de foto-ex positie die van 21 tot en met 24 oktober te zien is in het gemeente- uir d*. huis van Noordwijkerhout. BaaiJ- A' G- )e tentoonstelling geeft een beklemmend beeld van de situatie in de Mn* samenleving. Zij bestaat uit 66 op grote panelen bevestigde foto's die op onthullende, soms meedogenloze wijze het leven in de wereld van vandaag registreren. Hoewel deze foto's zeker niet gespeend zijn van kunstzinnige kwaliteit, werden zij niet gemaakt vanuit een artistieke bedoejing. Vaak waren zij in de eerste instantie bestemd voor kranten en tijdschriften als signalement van een voorbijgaande gebeurtenis. De wijze waarop deze jonge fotografen hun rapport uit brengen van die gebeurtenissen, geeft deze foto's een betekenis die verder reikt dan het ééndagsvliegkarakter van de krant. Ze worden aangrijpende menselijke dokumenten die ons confronteren met een werkelijkheid waaraan men soms al te gemakkelijk voorbijgaat. De tentoonstelling „Vandaag-leven-vandaag" presenteert een stuk reali teit dat dagelijks in de krant en op de t.v. aan de orde is. De lens van de camera betrapt hier waarheden die ernstige aandacht ver dienen. Deze tentoonstelling maakt deel uit van het kolleksie-programma van de Nederlandse Kunststichting te Amsterdam, die in nauwe samen werking met het ministerie C.R.M. en verwante instellingen ganisaties hedendaagse Nederlandse beeldende kunst brengt. Dag. Dag. vr/ «j. H - ir. D»|. circulatie Exposities museum voor Volkenkunde: Steen- »at 1, tel. 326-11. Fai-La, ..Ze'~ le Zuidzee", beeld en ontwikkel i de boomstamkano naar de K: ran; maand. t.m. zat. 10.0017.00 zond. 13.00—17.00 uur. s'at. Historie. Raam- steeg 2. Tot 27 okt. Dierenleven in Suriname; maand. t.m. zat. van 9.31 —16.30 uur. ted. Museum De Lakenhal, Oude Sin gel 28. tel. 44044. Tot 23 okt. Leon Schoei 16.30 uur; zond. 13.30—17.00 uur. Büksmuseum Geologie en Mineralogie. Hooglandse Kerkgracht 17, tel. 31013. - Maand. t.m. zat. 10.0017.00 uur. fcijksmuseum voor Geschiedenis en Natuurwetenschappen. Steenstraat 1. tel. 23084. Maand. t.m. zat. van 10.00 -17.00 uur; zond. van 13.00-17.00 u. Leger laan. Maand. t.m. n. 17.00 uur; zond. v; u: L. J.lted. Museum De Hoogen- nenvestgracht 1. tel. 21537. Dond. I zat. 10.00—17. Gerben. 17.00 uur. i Ca- ialerie '1 Hoekje bij de Pomp (VVar- 1 Ja- mondt. tel. 01711-3501; tjgm Philip Lasander. 13.00— jurschllder. Expositie in assenaarse bibliotheek HoudlJkJ IVal n Hi en Ellyl Cornells Jansje 72 Jr. A. C. 'verbij José dr W. G. Anton' wassenaar Na de succesvolle tentoonstelling van wandkleden van Maud Muller Naasis, begin 1971, biedt de galerie-bibliotheek aan de Luifelbaan vanaf van daag plaats aan twee van haar leerlingen en een keramiste. Uta Menalda met poppen, Jos Okkes met wandkleden en mas kers, en Ina Menalda met kera miek exposeren er hun werk tot 4 november. De beide' eerste kunstenaressen', afkomstig uit Leiden en Leiderdoip, werkten enkele jaren onder leiding van Maud Muller Massis en vervolg den hun opleiding bij Jeanne Marie Bod ewes. Uta Menalda richtte van haar met veel fanta sie en kleur vervaardigde poppen een reizende tentoonstelling in voor het buitenland. Ina Menal da interesseert zich voor schil derkunst, weven en spinnen. Ze exposeert nu met keramiek, ge maakt bij de keramist uit Val kenburg, Jaap Ravelli. De tentoonstelling waarop de aan koop-subsidieregeling van 20% van toepassing is, is hedenmid dag feestelijk geopend met een inleiding door professor P. E. Josselin-de Jong en fluitspel van ir. C. Costanzo. De opening is vrij toegankelijk. De exposi tie is te bezichtigen van 10— 12.30, 2—5 en 7—9 uur, behalve op maandagmorgen, dinsdag avond en donderdag; zaterdags van 101 uur; ofwel na telefo nische afspraak: 01751- 3397. P. R. P. Ou- Mol lin Kor- t. J D. Dek-4 Hedendaagse muziek in Groene Kerk OEGSTGEEST De afdeling Oegslgeest van K&O organi seert dit seizoen een serie zondagmiddagconcerten In de Groene of Willlbrordkerk, aanvang 14 uur. Het eerste concert is morgen 15 okto ber. Nine Kwint (harp) en Paul Verhey (fluit) brengen een programma met overwegend hedendaagse muziek. Er worden werken uitgevoerd van Krumpholz, Mortari, An- driessen (Jurriaan en Hen drik) Roussel, Molnar, De bussy, Jonók en Ibert. Kaarten zijn verkrijgbaar bij K&O, Oude Vest 45, tel. 31841; fa. Van der Luit, Lan ge Voort 29, tel. 53136; fa. Van Weizen, De Kempenaer- straat 23, tel. 54561 en op de middag voor het concert aan de kerk. Arie Keijzer sluit orgel concerten in Lisse af Lisse Hedenavond zal de Rot terdamse Doelenorganist Arie J. Keijzer de serie concerten in de St. Agathakerk besluiten. Hij zal werken spelen van Van Noordt, Bach, Mendelssohn en Franck. Het concert begint om 20.15 uur. Markten A 4.50-4.80: tomaten B 4.20-4.80; to maten C 3.40-3.60; tomaten CC 2.50; uien middelgrot 32-38; witlof 2.45- 3 15; bloemkool 91-101: bloemkool B 59-SO: knolselderij 27-35; komkom mers AAA 43: komkommers AA 53- 59; komkommers A 52-59; komkom mers B 52-55; komkommers C 43-46: komkommers D 32-34: komkommers E 27: sla A 21-31: bospeen 37-40; peterselie 17-27; selderij 347 Gogol: „Dagboek van een gek" manieren interpreteren: Ten eerste (en meestal is dit de bedoeling van de auteur zelf) zuiver sa tirisch, waarbij de humor geheel in dienst staat van of ondergeschikt gemaakt wordt aan de kri tiek die de schrijver in zijn werk tracht te ver woorden. De tweede mogelijkheid is dat regis seur en acteurs volledig de nadruk leggen op de humoristische kanten van het werk. Dit laatste is meestal het geval bij werken van een zekere ou derdom, waarbij de te bekritiseren situaties reeds lang door de tijd achterhaald zijn. De ervaring leert steeds opnieuw dat een schrijver als Gogol in dit licht een zeer speciale plaats in neemt. Van zijn toneelwerken is maar één stuk („De Revisor") overeind gebleven, maar de er varing heeft geleerd dat het nog steeds bijna on mogelijk is dit uit 1836 daterende toneelstuk als zorgeloos blijspel op de planken te zetten. Van welke kant men het ook bekijkt, de kritiek op huichelarij, burgerlijkheid en bekrompen ambte narij blijft onontkoombaar als een geweldig kom pas de reis van de Revisor over het wereldtoneel bepalen. vie Luneau en Roger Coggio zorgden toen voor een Franse toneelbewerking van de novelle „Dagboek van een gek" die hier in Nederland op een onnavolgbare wijze op de planken werd gezet door Henk van Ulsen. Het succes was groot, vee! groter zelfs dan iemand ooit had durven vermoeden, en het valt dan ook geenszins te verwonderen dat er ruim zeven jaar na de première een nieuwe produktie van deze voorstelling op stapel is gezet. Het meest vermel denswaardige hierbij is dat het nu niet meer gaat om de oude Franse bewerking, maar om een nieuwe versie van de hand van Henk van Ul sen zelf en met muzikale begeleiding van Chris Hinze. Het verhaal van „Dagboek van een gek" is onder hand wel algemeen bekend. De kleine ambtenaar Propritsjin beschrijft in een dagboek zijn dage lijkse bezigheden, die voornamelijk bestaan uit het snijden van pennen voor zijn directeur. Van het begin af aan is al duidelijk dat Propritsjin een bijzonder labiele geestesgesteldheid bezit. Zo dra hij echter geheel en al in de ban raakt van een hopeloze liefde voor de dochter van zijn di recteur vallen alle remmen van het gezonde ver stand bij hem weg. Het dagboek verandert in een duidelijk verslag van het verloop van zijn ziekte- Henk van Ulsen in „Dagboek van een gek" De geschiedenis van Propritsjin is echter méér dan een minutieuze beschrijving van een ziektebeeld. Het is het eeuwige verhaal van een kleine man in een wereld waarop hij geen enkele invloed kan uitoefenen, maar waarin hij als een willoze pion wordt voorgeschoven in het schaakspel van zijn meerderen tot hij tenslotte als lastig obsta kel van het bord verwijderd wordt. In de cel van het krankzinnigengesticht wordt zijn eenzaam heid opgevoerd tot een absurdistische hoogte, die alleen nog maar een totale geestelijke vernieti ging tengevolge kan hebben. In het kader van de satire vormt „Dagboek van een gek" een nog verbazingwekkender fenomeen dan „De Revisor". Het feit dat de situaties waarin de hoofdpersoon verzeild raakt, m.n. wat betreft de behandeling van krankzinnigen, reeds lang verouderd en vol ledig achterhaald zijn, geeft het verhaal juist een extra dimensie, een bijzonder wrange nasmaak die het vermoedelijk ten tijde van Gogol nog niet in deze mate gehad zal hebben. Langzamerhand heeft hier een verschuiving plaats gevonden van zwarte humor naar volledige tragiek. De histori sche achtergrond dient hierbij nu eens niet als aandacht-afleidende ballast, maar versterkt inte gendeel de dieptewerking zelfs in een niet onaan zienlijke mate. PAUL KORENHOF Een scène uit de musical Godspell LEIDEN Christus in T-shirt en een kleurige broek met een groot rood hart op zijn voor hoofd, omringd door negen jonge acteurs en ac trices die in het meest alledaagse Nederlands dertig bladzijden uit het evangelie van Mat- theus vertellen en spelen. Blasfemie? Dan toch niet volgens de aartsbisschop van Canterbury die de medespelenden in de kleedkamer komt zegenen als dank voor de grote zegen die hij van hen ontvangen heeft. Ook niet volgens monseigneur Bluyssen, bisschop van Den Bosch, die alleen maar lovende woorden kan vinden. En evenmin volgens het meest conser vatieve christelijke dagblad van Nederland, dat zich uitput in de meest lovende woorden en al zijn lezers oproept om in groten getale naar deze Blijde Boodschap te gaan luisteren. Mocht u nog sceptisch gestemd zijn over kwaliteit en inhoud van de musical „Godspell", dan kan ik u maar één raad geven: gaat u volgende week zelf eens in de Stadsgehoorzaal kijken en luiste ren. Waarschijnlijk overkomt u dan hetzelfde als zakelijk leider Luc van Gent die verklaar de: „Toen ik in mei naar Londen ging om de rockmusical „Godspell" te zien was ik nogal sceptisch; ik was erheen gepraat. Maar het was overrompelend. Onmiddellijk dacht ik: die moeten we naar Nederland brengen". Ook over de hele sfeer van de voorstelling, die al herhaaldelijk is vergeleken met carnaval en met de schilderijen van Jeroen Bosch, kunnen we het beste weer Luc van Gent aan het woord laten: „De bijbel als kick. Niet als in Salvation op een Morele Herbewapeningstoer en met flinkdoenerige vieze woordjes, daar zijn we overheen. Maar clean en happy. Een vertaling naar deze tijd toe van de filosofie van de bij bel, die tijdloos is. Zonder bloot". Het ontstaan van „Godspell" is weer een van die toevallige geschiedenissen waar het theaterleven zo rijk aan is. Een jaar of twee geleden kwam de 23-ja- rige student John Michael Tebelak bijzonder vrolijk naar buiten lopen uit de St. Pauls Ka thedraal te Pittsburg, waar hij zojuist een paas- dienst had meegemaakt. Een politieman, die deze langharige hippe jongeman zo blij naar buiten zag stappen kon maar één conclusie trekken: hier zijn drugs gebruikt. John Mi chael werd opgebracht en gefouilleerd en bij gebrek aan bewijs weer vrij gelaten. Door deze onrechtvaardige behandeling raakte hij echter in een ernstige crisis, maar juist daardoor en door de grote indruk die de paasdienst op hem gemaakt had kwam hij ertoe een aantal teksten te schrijven die alle gebaseerd waren op het evangelie blijde boodschap) volgens Mat- theus. De samenwerking met zijn leeftijdgenoot Stephen Schwartz, die voor de muziek zorgde, bleek op beiden erg inspirerend te werken en het gevolg is een religieuze pop-musical, die in alle grote steden van Amerika, Australië en West-Europa avond na avond uitverkochte za len trekt. Misschien wel de me«st rake karakterisering van „Godspell" stond enige tijd geleden in de be kende Londense krant The Sunday Times: „Godspell is magnifiek. Het maakt één ding duidelijk: christendom is een religie van blijd schap en vreugde, niet met dood maar met ver rijzenis. Een musical met de meest vibrerende muziek: muziek die je uit de stoel doet hollen in vervoering en oncontroleerbaar plezier; met 16 songs, waarvan iedere song bol staat van op rechte inspiratie. Godspell is hoogst origineel. Het is geen dramatisering van de geschiedenis van Christus. Dat is al zo vaak gedaan en dik wijls met een onuitsprekelijke saaiheid. Het vertelt ons - en dat is een van de opvallendste dingen - niet wat Christus deed, maar wat hij bedoelde". PAUL KORENHOF Voorstellingen „Godspell": donderdag 19 en vrij dag 20 oktober, 20.15 uur. Stadsgehoorzaal. HiiiiiraiiwiiïïnuitiiniBnBuïïinvsnDnsn LEIDEN Het Residentie-orkest heeft een koerswijziging gemaakt In de goede richting, zo blijkt uit de nieuwe serie abonnementscon certen. Weliswaar is de B(eethoven-B(rahms)-Hjn nog niet helemaal doorbroken, want Beethoven is nog steeds vertegenwoordigd (met het eerste planoconcert). We kunnen er vrede mee hebben omdat er veel tegenover staat dat niet behoort tot de traditionele repertoire stukken. Hedenavond dan het eerste concert met de symphonie nr. 1 in D gr. t. van Mahler en het Pianoconcert in C. kl. t. op. 491 van Mozart. So list is Etsuko Tazaki en dirigent Hiroyuki Iwaki. De laatromantiek is jarenlang een verguisde periode geweest. Men vond het behang van de gevoelsexpressies te zwaar, en men wees datgene af, waaraan geen mens in zijn leven ontkomt: de roman tiek. Nu dan meer en meer de erkenning doorbreekt, ziet men hun namen weer op de programma's: Mahler, Richard Strauss en Re- ger. Mahler was 31 jaar toen hij in 1891 zijn vier delen tellende le Sym phonie had voltooid. Men vindt er reeds de geladenheid, die in zijn latere werken in een veel extatischer expansie zou optreden. Ook hier dus van jubel naar weemoed. Het is verwant aan zijn „Lieder eines fahrenden Gesellen", die men er gedeltelijk in terugvindt. Kenmerkend voor deze symphonie is ook een zekere naïviteit die in tegenspraak lijkt met de hoog bezette instrumentatie, waarin vooral het koper en het slagwerk rijkelijk zijn vertegenwoordigd. Tegen over de eenvoud van het tweede deel in een langzaam walstempo en die van het derde, geënt op de „Volksweise", komt dan als uit schieter het „Stürmisch bewegt" van het laatste deel. Mahler is in zijn partituur niet zuinig met zijn aanwijzingen over tempo, dyna miek en expressie. Ausdrucksvnll, gesangvoll hervortretend en schwungvoll komt men nogal eens tegen. Ook kleine programmati sche trekjes ziin hem niet vreemd: „Der Ruf eines Kukuks nach- zuahmen" schrijft hij in het eerste deel, overigens geen vreemd ver schijnsel in zijn tijd. Om nog even terug te komen op de instrumentale bezeteting, naast het gewone strijkersensemble, de normale groep van houtblazers, is het koper vertegenwoordigd met 7 hoorns, 4 trompetten, 3 trombo nes, en tuba; het slagwerk heeft 2 pauken, grote trom, triangel, bekkens en tamtam (een grote, ronde, gewelfde bronzen plaat, die met een omwoelde hamer wordt geslagen). Mahlers eerste symphonie dus is vanavond in de Stadsgehoorzaal te horen op het eerste abonnementsconcert van het Residentieorkest. B. Rijnders. Concert door 'Wassenaar Vocaliter' WASSENAAR Op 20 oktober geeft het koor „Wassenaar Vocaliter" een concert in de Dorpskerk aan het Plein, aanvang 20 uur. Het staat onder leiding van Ad de Groot. Uitgevoerd zullen worden: „Wachet auf", kan- tate 140 van Joh. Sob. Bach, Concert voor orgel en orkest van Hündel en de Schöp- fungsmesse van Haydn. Medewerking wordt verleend door Rita van Harmeien (so praan), Chrisje van der Put ten (alt), Tony Klaussen (te nor), Bernard Kruysen (bas), Gerard Akkerhuis (or gel) en het Residentie Bach- orkest. Kaarten voor dit concert zijn verkrijgbaar bij: het secre tariaat, Troelstraweg 34, tel. 3963; de Kosterij van de Dorpskerk, Schoolstraat 8; Boekhandel Cornclissen, Langstraat 96; Boekhandel Hoogeveen. Kerkstraat 71; N.V. Westgeest, Achterweg 31 en indien voorradig op de avond van het concert aan OEGSTGEEST Ramses Shaffy en Liselore Gerritsen treden aanstaande woensdag in het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest op met een geheel nieuw programma. Het duo zal worden begeleid door het com bo van Jan Huydts. Het optreden begint om 20.15 uur. •EIDSCHENDAM Omdat voor musici met klinkende namen maar ook voor jenge musici die aan het begin van hun carrière staan vooraf reeds een applaus moet klinken heeft het gemeen tebestuur het culturele program ma 1972—1973 dat aan de Leid- schendamse inwoners wordt aangeboden de toepasselijke ti tel „Applaus" gegeven, fder het motto „Uit, óók in Leidschendam" wordt vrijdag 27 oktober in de Andreaskerk een concert door het Residentie Orkest gegeven met Willem van Otterloo als dirigent en Willem Noske, viool, als solist. De Christelijke Gemengde Zang en Oratoriumvereniging „Zang- lust" geeft dinsdag 14 novem ber, ook in de Andreaskerk, een uitvoering van „Judas Macca beus" van Georg Friedrich Handel. Dirigent is natuurlijk Herman de Wolff. Op veler ver zoek zal ook het Utrechts By zantijns Koor weer naar Leid schendam komen. Het koor, on der leiding van dr. Moroslow Antonowycz, maakt op het ogen blik een concert-toernee door Canada. In 1970 was er een zeer succesvol optreden in Leid schendam, het koor komt dins dag 28 november weer naar de St. Joseph Opifexkerk aan de Burgemeester Sweenslaan. Ste fan Ayftenase geeft op eerste kerstdag 's middags in de An dreaskerk een recital met een •Chopin-programma, waarvoor nu al ook buiten Leidschendam, belangstelling bestaat. Dinsdag 13 februari concerteert het Residentie Orkest opnieuw in de Andreaskerk. Dirigent en programma worden nader be kend gemaakt. „Van rok tot col", Een bijzondere avond met muziek van toen en thans wordt vrijdag 9 maart in de Andreaskerk onder de titel „Van rok tot col" gegeven. Me dewerking daaraan geven Anja van Wijk, mezzo. Mar Bruin zeel, orgel, en Chris Hinze, dwarsfluit, en zijn combo. Het combo trad reeds op in het Hol land Festival 1972 en werd te vens bekend door zijn LP-Vivat Vivaldi", een programma voor klassiekers en niet-klassiekers". Dinsdag 3 april sluit de Konink lijke Militaire Kapel onder lei ding van de dirigent kapitein-di recteur A. Posihumus de serie culturele manifestaties met een populair concert in de Andreas kerk. Plaatsbewijzen zullen aan de bekende voorverkoop-adres sen en aan de betreffende zaal verkrijgbaar zijn. De houders van Culturele Jeugd Paspoorten hebben weer tegen gereduceer de prijs toegang. De afdeling Culturele Zaken op het gemeen tehuis, tel. 3941. wil graag plaatsbewijzen Wethouder Bunnik van Culturele Zaken deelde tijdens de presen tatie van het winterprogramma nog mede dut hot gemeentebe stuur samen met de beide Lcid- schendumse muziekgezelschap pen, Juliana in Slompwijk en St. Caecilla in Leidschendam, aan het onderhandelen is over r harmonie- en fanfuregezeUchappen in de sporthal van het sportcomplex „De Fluit". Hot den met een deelname van bijv. 15 gezelschappen. Als het con cours doorgaat wordt het mid den volgend jaar op een week end gehouden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5