influenza, de gevaarlijke killer ...ALS HET A-VIRUS PLOTSELING DE KOP OP STEEKT... (umfc Natte winter en natte zomer beter voor volksgezondheid ZATERDAG 14 OKTOBER 1972 Heeft de koude zomer met zijn schijntje zon ons ont vankelijk achtergelaten voor winterkwaal nummer 1 de influenza ofwel griep? Gaan we met te weinig weerstand in het vege lijf sneeuw, vorst en nattigheid tegemoet? Vragen die dokter G. C. Soeters even be leefd als beslist doen lachen. „Dat een mooie zomer invloed heeft op ons bestel, is medisch nonsens", zegt hij. „Het enige wat zonnestralen doen, is vitamine D vormen. De bestraling van een vierkante decimeter huid is daarvoor al voldoende. Je hoeft dus echt niet een hele zomer met je blote bast in de zon te hebben gelegen om gezond te zijn. Sterker: regenachtige da gen zijn voor de mens veel gezonder. Bacteriën hech ten zich vast aan het stof dat in de lucht zweeft. De regen doet dat stof neerslaan waardoor de bacteriën geen kans krijgen zich te verplaatsen. Al die mensen die de komende winter zullen praten over een gezond vriesweertje, hebben ongelijk. Voor de volksgezond heid is een natte winter veel beter een natte zomer trouwens ook". ons land de imende maanden een griep-epi- »mie wordt over- illen, ligt de :huld dus niet bij !t afgelopen sei- hoezeer dat )k in het water wallen moge jn. De Genees- indige Hoofdin- jectie van het taatstoezicht op je Volksgezond- vojeid ziet het trou- oktoberlens niet zo zit- /ermeldiipn. „Er zijn op zijn ingiet ogenblik geen Hiedenen om aan te dat af- izien van een lotseling optre- nde verandering de antigeen ei- snschappen van iet influenza A vi rus er deze Schematisch beeld van een influenzavirus. De uitsteeksels dienen onder meer voor de aanhechting. Dr. Masurel gelooft niet in uitgebreide griep epidemie De directeur van het Ne derlandse influenzacen- trum van de Wereldge zondheidsorganisatie, dr. N. Masurel, gelooft niet, dat het dit jaar tot een uitgebreide griep-epidemie zal komen. Een van de oorzaken daarvan is vol gens hem dat de wereld bevolking door vooraf gaande epidemieën zoveel weerstand heeft opge bouwd, dat een groot vi rus nu geen kans maakt. Wel komen berichten bin nen over „Engelse griep" maar of het een epidemie wordt, kan dr. Masurel niet voorspellen. Volgens hem is het wel gewenst, dat iedereen, die zich jaarlijks tegen in fluenza laat inenten, dat dit jaar ook laat doen. Dat ondanks de geruststel lende berichten. „Wie de vaccinatie een jaar over slaat, vermindert ook zijn weerstand voor het vol gende jaar", waarschuwt de Rotterdamse hoogle raar. „Een volgende inen ting loopt die achterstand niet in een keer in". Evenals dr. Soeters van Philips Duphar is dr. Ma surel van mening, dat het slechte weer niets te ma ken heeft met meer of minder vatbaar zijn. Een goed voor- en najaar maken een heleboel goed, vindt hij. winter een ernstige influenza A Spidemie kan worden ver dacht", heeft deze instantie alle Nederlandse artsen schriftelijk aten weten. „Daar durf ik mijn and niet voor in het vuur te H >ken". zeSl dokter Soeters van er de A -n kant pjoe voorspelbaar de ®.,1?a.a riep-epidemieën ook over de '"eed dj arde golven, het is en blijft een ngetroef, rilliSe "ij kan ,het "e" ;n, want als hoofd van de afde- and gaa|jng farmaceutica van het che- d^jsche bedrijf Philips-Duphar te zijn H Amsterdam is hij een deskundi- ande<e bij uitstek op het gebied van slag mfe 'nf'uenza en de bestrijding gebrachi™3"' vork mofr zijn drie soorten virussen die gje ziekte veroorzaken. Het C-vi- ■—4 |ac Ei m let is niet epidemisch en heeft tuwelijks betekenis als risico- ictor voor het welzijn van de of vanwege het ziekte- rerzuim als economische fac- or. Het B-virus komt endemisch 'oor, hetgeen wil zeggen dat het jpidemieën op kleine schaal ver- irzaakt lokale epidemieën. betekenis ervan is dus groter. De gevaren zijn dat ook omdat iet endemisch karakter van de ziekte het vergaren van uitge breide informatie in de weg staat. De grote boosdoener ech ter is het A-virus dat van tijd tot tijd pandemisch de kop op steekt olwel een heel werelddeel tegelijk besmet en het ene we relddeel na het andere. Bekende voorbeelden uit het recente ver leden zijn de Hongkong-griep en de Mao-griep. vijftig percent van de gevallen gebeurt. De behandelende arts geeft bijvoorbeeld een hartin farct als doodsoorzaak op, ter wijl de patiënt in kwestie in le ven zou zijn gebleven, als hij geen griep had gekregen. De be tekenis van influenza als ziekte wordt nog steeds onderschat. Er is gelukkig aanzienlijke vooruit gang. Heel veel artsen gaan er tegenwoordig toe over om de kneusjes onder hun patiënten bijtijds tegen influenza te vacci neren en de ziekenfondsen ver goeden deze voorzorgsmaatre gel. Maar toch je kunt de high risk groep in ons land, de bejaarden meegerekend, stellen op 20 tot 25 percent van de be volking. Die worden bij lange na niet allemaal gevaccineerd. On danks de wijsheid van het ge zegde dat voorkomen beter is dan genezen, zijn we weinig ge neigd om het in praktijk te brengen. De medische professie in Nederland is nog niet zo erg preventief ingesteld. Het is een langzaam proces. Het duurt een generatie voordat iedere arts doordrongen is van het besef dat er zoveel mogelijk preventief ge werkt dient te worden. Terwijl preventie juist bij griep zo be langrijk is. Nog steeds bestaat er geen geneesmiddel tegen vi rusziekten, óók niet tegen in fluenza. Pijnstillers, koortswe- rende middelen en warme grocs kunnen het lijden misschien ver zachten de duur van de aan doening bekorten kunnen ze ze ker niet. De enige manier om influenza te bestrijden is preven tief. Zelfs over de invloed van de algemene weerstand van het menselijk lichaam weten we niets We gaan er van uit dat voldoende eten en slapen plus onthouding van uitspattingen een goede invloed hebben, maar het is niet aangetoond. Het enige wat zeker helpt althans bij 65 tot 70 percent van de mensen is het opbouwen van een afweer- barrière met behulp van een vaccin. Op die manier is men de griep een slag voor. Tegen de tijd dat het echte gevaarlijke vi rus arriveert, is het lichaam al op dezelfde wijze immuun als na een werkelijke griepinfectie". Ziekteverzuim Naast de medische problematiek brengt de influenza ook econo mische voetangels en klemmen met zich mee. Een epidemie van A-griep kan tijdens zijn duur van zes weken een enorm ziekteverzuim veroorzaken van 15 en soms wel 25 percent. Hier mee zijn gigantische bedragen gemoeid. Wanneer het ziektever zuim (in twintig jaar tijd ver dubbeld tot acht percent) met slechts één percent zou kunnen worden verminderd, zou dit een besparing op de loonsom beteke nen van een half miljard en vol gens de SER-commissie die zich bezighoudt met de produktivi- teit, is het aannemelijk dat deze kosten in de loonsfeer aanzien lijk worden overtroffen door de kosten van het produktieverlies waar dit massale verzuim on herroepelijk toe leidt. „Het pro bleem", aldus dokter Soeters, „dat op het ogenblik in het mid delpunt van de belangstelling staat, kan van verschillende zij den worden benaderd. Van me dische zijde kan iets worden ge daan in de vorm van influenza- preventie. Dit is vooral een be langrijk middel in de strijd te gen het gevreesde gelijktijdige verzuim. Omdat influenza zo'n massaal optredende ziekte is, zet een doeltreffende preventie ook werkelijk zoden aan de dijk. Beschouw het maar als een ver zekeringspremie. Natuurlijk kost het massaal vaccineren van het personeel het nodige, maar als je het bekijkt over een periode van tien jaar waarin zes epide mieën zijn voorgekomen, en als je uitrekent wat je als gevolg van die epidemieën had kunnen verliezen wanneer je de maatre gel niet genomen had, is het een uiterst voordelige zaak. Vaak ziet het bedrijfsleven dit te laat. Pas als de epidemie om zich heen gaat grijpen, begint men om vaccin te schreeuwen, maar dan is het te laat. Het vaccin heeft namelijk een bepaalde tijd nodig om het lichaam antistof fen tegen het A-virus te doen ontwikkelen. Er van uitgaande dat influenza op zijn vroegst in december optreedt, maar meest al in het eerste kwartaal van het jaar dat is waarschijnlijk klimatologisch bepaald advi seer ik om het in oktober-no- vember te laten doen". Razendsnel Omdat influenza zich zo razend snel verspreidt de aandoening is zeer besmettelijk) en het mo derne verkeer door de lucht, te water en te land het virus prak tisch huis aan huis bezorgt, heeft de Wereld Gezondheids Or ganisatie een waarschuwingssy steem in het leven geroepen. Peilstations over de hele aardbol verzamelen gegevens over de symptomen en sporen het virus op. Heeft men de boosdoener eenmaal in handen, dan wordt het in laboratoria verder ge kweekt. Met behulp van serolo- gische reacties gaat men na tot welke stam het behoort. Dit laatste is uiterst belangrijk, want spoedig nadat in 1933 het influenzavirus voor het eerst was geïsoleerd en gekweekt, bleek dat in de loop der tijden steeds nieuwe, enigszins van el kaar verschillende stammen op duiken. Bij het A-virus zijn alle stammen die in de periode 1919—1957 optraden verwant met een A-stam die in 1918 de be ruchte, wereldwijde Spaanse griep heeft veroorzaakt. In 1957 trad echter een nieuwe, minder verwante A-stam op (Aziatische griep) die zoveel van de vroege re A-stammen verschilde dot de in het bloed aanwezige afweer- stoffen niet of nauwelijks meer bescherming boden. Een aan dit virus verwante, maar meer re cente stam, het zogenaamde Hongkong-virus uit 1968, is een bewijs te meer voor het grillige gedrag van influenza-veroorza- kers. De sprongsgewijze veran deringen in de eigenschappen van de rondreizende virussen maken het noodzakelijk dat een vaccin steeds up to date moet zijn, wil het een goede bescher ming bieden. Jaarlijks bereidt de industrie dan ook op grond van gegevens van de Wereld Ge zondheids Organisatie nieuwe vaccins die de stammen bevat ten waarvan men verwacht dat ze het komende seizoen zullen circuleren. „Terecht dat er van weten schappelijke zijde zoveel aan in- fluenzabestrijding wordt ge daan", zegt dokter Soeters. „De ontreddering ten gevolge van een griepgolf is nog afgezien van de fatale gevolgen vaak niet gering. De gezondheidszorg stagneert omdat artsen en ver pleegsters zelf ziek worden. Het schoolverzuim neemt enorm toe. Het openbaar vervoer komt in moeilijkheden, de PTT laat ver stek gaan en voetbalclubs kun nen geen eerste elftal meer op de been brengen. Allemaal pro blemen die door een voortijdige vaccinatie zijn te voorkomen". PIET SOEREN Ongestoord Een dergelijke epidemie duurt Ms weken en is bijzonder ge vaarlijk. Dokter Soeters: „Gedu rende drie epidemieën zijn in de Verenigde Staten 86.000 slachtof- 'fers gevallen. Voor Nederland kun je stellen dat bij een epide mie in zes weken tijd 2000 tot <000 mensen sterven aan griep. Het idee dat een pokken- of po- lio-epidemie de kans zou krijgen a wit1 V°'n t0' aan doden te eisen! Het de strifland zou °P z'Jn achterste benen eel enif staan- Waarom kan de influenza Gantwafdan nagenoeg ongestoord zijn i niet 19- s'°pende slag blijven slaan? Ten iwongen!,eerste omdat de slachtoffers 3530 frveelal vallen in wat wij noemen ig verd* de high risk categorie de be- 25x14; Warden cn de mensen met bij- 17—3 voorbeeld aandoeningen aan de 5—30, lk ademhalingswegen, suikerziekte, 47. 33—f oeurologische aandoeningen, Ten ko bart- en vaatziekten en dergelij- ;aat witl'ke. Als zo iemand tijdens een hoop i* griep-epidemie het leven laat, is 9. 24-4 de omgeving snel geneigd om te 4; 51. 30] ze8gen: ach, het ging met vader 14x25; f tocb al niet zo best de laatste 1 33—31 Uid. En ten tweede is dikwijls 11—28 d'a8nose van de behandelen- j. de arts fout vult hij een ver- 8 beerde doodsoorzaak in. Op J grond van statistische vergelij- 1 kingen durf ik zeggen dat dit in L «JtXe*- Electronenmicroscoopopname van de boosdoener aan het werk in het longweefsel. De zwarte bolletjes links boven zijn virussen die zich aan de celwand hebben gehecht. Hier is het virus door de celwand heengedrongen en kan zich nu in de cel vermenigvuldigen. Bovendien is de weg geopend voor bsteriën die bijvoorbeeld longontsteking kunnen veroorzaken. Ook dit latste makt influenza tot zo'n gevaarlijke killer.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15