René Vingerhoedt: Onverwachte doorstroming stimulans voor de jeugdige schaatstoekomst NEDERLAND KRIJGT WEER TOPPOSITIE IN BILJARTSPORT K 1ST ZATERDAG 14 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 11 ENSCHEDE De naam René Vingerhoedt komt al een jaar of [elf niet meer voor op de deelne merslijsten van de grote inter- I nationale biljarttoernooien, Maar nog altijd staat de voor ganger van Raymond Ceule- mans midden in de sport, die I hem wereldberoemd maakte. Vingerhoedt (51) exploiteert in r Antwerpen een biljartclub en reis Europa af om de talentvol le jeugd te onderwijzen. Hij is i bondstrainer in Denemarken, I Spanje, West-Duitsland en Ne- iderland, en als gevorderde bil jarters zich verder wensen te lekwamen, laten zij Vingerhoedt iverkomen. Omdat Ben Velthuis Henny Bult, twee leden van |de Twentse biljarttop, dat de- Iden, bracht Vingerhoedt weer leens enige dagen door in Neder- Kland. Trainen onder leiding van de ronde Vlaming is niet alleen het .uitproberen van nieuwe stoten len bijschaven van de techniek, ook praten over biljarten. ■Urenlang praten zelfs, want Vin- Jgerhoedt weet als geen ander ■wat zich allemaal afspeelt in en i de biljartsport. |René Vingerhoedt is, waar het 1 biljarten gaat, een autoriteit, [die geen blad voor de mond [neemt en ook niet schroomt te ■kritiseren. Als hij zegt dat de ^biljartsport kapot gaat omdat ze ite moeilijk is, geeft hij daarbij i toelichting die aan duidelijk heid niets te wensen overlaat. B,Je moet je enorm opofferen om in onze sport de top te berei ken. Afgezien van het feit, dat alleen de pure talenten het ver kunnen brengen, ziet de toe komst er ook somber uit omdat de jeugd het steeds minder kan opbrengen allerlei pleziertjes te laten voor wat ze zijn en aan het biljart te gaan staan als een ander gaat dansen. Bovendien werkt het frustrerend dat het tien jaar duurt voordat je in een kader een moyenne van veertig te pakken hebt, om dan tot het besef te komen dat veertig wel erg goed is. maar bij lange na niet voldoende om in een inter nationaal of zelfs nationaal kam pioenschap mee te tellen. Na tuurlijk zijn er uitzonderingen. De jonge Van der Smissen bij. voorbeeld. Hij heeft bij mij drie banden getraind, natuurtalent. Wat je hem zegt, doet hij met een en goed ook. Van der Smis sen komt er beslist. Hij wordt een topper, zoals Ceulemans er een is. Toen die zestien was, heb ik ook meteen gezegd wat het met hem ging worden. Nie mand geloofde toen al in hem, hoewel zijn talent onmiskenbaar Toppositie René Vingerhoedt voorspelt trouwens dat Nederland in de biljartwereld de toppositie die het ooit dank zij spelers als Piet van der Pol, Kees de Ruijter, Kees van Oosterhoudt en Jan Sweering innam, spoedig weer zal „Want", zegt Vingerhoedt, „in Nederland wordt de jeugd goed opgevangen. Er gaat vrijwel geen talent meer verloren en de begeleiding is uitstekend. Dat is trouwens ook wel nodig want an ders verliezen de jongeren de ambitie omdat het verschrikke lijk moeilijk is door te breken. Veel moeilijker dan in een ande re sport waarin je minder hoeft te doen om topprestaties te leve- Neem nou basketball. Een kerel van meer dan twee meter is daarvoor geschikt omdat hij zo lang is, maar de echte basket ballers zijn slechts zelden groter dan 1.80 meter of zo. Dat zijn de technische spelers, de mensen die het spel moeten maken. De talenten dus, die er minder zijn dan lange mannen. Het voetbal len, mijn tweede lievelingssport, leer je ook gemakkelijker dan biljarten. Krachtvoetballers zie je veel. Dat is allemaal aange leerd, maar een biljarter kan nog zoveel trainen, als hij het talent niet heeft en de juiste in stelling mist, komt hij nooit aan de top." Brokken ,,In België is de top erg breed. Wat achter Ceulemans, Dielis en Wafflard komt, is zeer goed. Maar het buitenland kent ze niet, ofschoon ze in leder land aan de top zouden kunnen staan. Toch mankeert er in België veel aan. Bij de nationale biljartbond zijn zevenduizend spelers aange sloten, terwijl vaststaat dat er René Vingerhoedt Is van alle markten thuis. Toen hij te gast was bij de 's-Gravenhaagse Biljartclub liet hij wat fantasiestoten zien. De biljartmeesler komt nog regelmatig in ons land om les te geven. zeker drieëndertigduizend men sen biljart spelen. Omdat in het verleden altijd is getracht de Beligsche bonden een select club je te houden komen we straks met de brokken te zitten. Want er wordt geen jong talent meer ontdekt, Dielis de laatste. Ach ter hem komt niets." René Vingerhoedt volgt de ont wikkelingen in de biljartsport op de voet. Als er iets nieuws worclt ontdekt, probeert hij dat metoen uit. Vingerhoedt: „Ge lukkig worden ervaringen uitge wisseld, Als Ceulemans in een toernooi iets ziet, vertelt hij me dat, en de anderen ook. Natuur lijk ga ik zelf ook nog veel kij ken. De sport evolueert bijzon der snel. Als ik zie hoe het drie banden nu wordt gespeeld en hoe ik het in mijn tijd deed, is er van vroeger bijna niets meer overgebleven. Er wordt nu zo volkomen anders, en beter, ge speeld dat ik me wel eens af vraag hoe wij het in onze tijd allemaal hebben kunnen doen". Unicum „Ofschoon ik alles goed heb bij gehouden, zou ik niet meer te rug willen in de wedstrijdsport. Jk ben elf jaar geleden profes sional geworden omdat mijn tijd bij de amateurs voorbij was. Ik had ongeveer vijfentwintig jaar in competitie gespeeld. En dan ga Je achteruit. De wedstrijdze nuwen gaan kapot, en als je er eenmaal uit bent geweest, kom je niet meer terug. Wat Wafflard heeft gedaan is een unicum. Piet van der Pol v/as ook een grote, maar toen hij probeerde een come-back te_ maken, lukte het hem niet. Hij moest zelfs degraderen. Ik kan me dat nog goed herinneren, want ik was juist op het Neder landse bondsbureau. Ze zeiden: „René, moet je eens kijken, Piet van der Pol is gedegradeerd. Wat moeten we daar nu mee aan?" Ik heb toen gezegd: „Maak hem ere-lid van de bil jartbond, dar beseft hij zelf wel dat zijn tijd voorbij is, dat hij er mee moet stoppen". Een paar weken later is dat gebeurd, en Van der Pol stopte inderdaad. Ze hoelden hem niet te degrade ren. Zo'n afscheid is toch veel mooier voor een man met zulke enorme verdiensten dan een de gradatie?" Oude patat De angst dat liet hem net zo zou vergaan als Piet van der Pol is er wellicht de oorzaak van, dat Vingerhoedt niet peinst over een terugkeer in de wedstrijdsport, al speelt hij in trainingspartij tjes met zijn leerlingen nog al tijd moyennes om jaloers op te zijn. Vingerhoedt „Ik ben „een oude patat". Je moet weten dat je tijd voorbij is. Raymond Ceu lemans heeft nu al tegen me ge zegd: „Tot mijn veertigste jaar en dan is het passé". Je kunt nu al zien dat hij minder wordt. Hij is pas 36, maar begint al wed strijden te winnen op zijn routi ne. Als je zover bent, komt het einde in zicht. Niet in technisch opzicht natuurlijk maar vanwe ge de wedstrijdzenuwen, die zo zwaar op de proef worden ge steld als je jarenlang in compe titie hebt gespeeld, dot Je op een gegeven moment moet stoppen. Of je wilt of niet". TON VAN DALEN LEEUWARDEN Met een frisse, jonge en enthousias te ploeg wordt door de trai ners gewerkt om Nederland ook in de aanstaande win ter op het „amateur-ijs" een toonaangevende rol te laten spelen. Met volle inzet heb ben diverse kandidaten zich aangediend voor de vacatu res in de herenkernploeg, die straks met vijf man en een reserve onder leiding van Leen Pfrommer uit zwermt. Behalve de conditie training van mei zullen zo wel voor de heren als de dames in november trai ningskampen worden opge slagen in Inzeil. Op natio naal terrein wordt in de cember een competitie ge reden als selectie, waaruit de besten zich zuilen klas seren voor de nationale kampioenschappen, 13 en 14 januari In Eindhoven. Ook de sprinters worden dit sei zoen beter voorbereid dan ooit tevoren. Behalve de trainingen van de kernploe gen volgden ze acht specia le gewichtstages onder lei ding van trainer Swinkels uit Et ten-Leur. „De onverwachte doorstro ming is voor de jongeren een geweldige stimulans ge worden. Ik ben er van over tuigd dat we een prachtig Tot nu toe moest Harm Kuipers flinks) meestal tevreden zijn met een lagere plaats op het erepodium. Maar Verheyen hoogste trede en Bols (rechts) zijn prof geworden en de weg naar hogerop lijkt voor Kuipers open te liggen open kampioenschap met Harm Kuipers als lichte fa voriet, zullen krijgen", meen: Wierd Wijnia, de voorzitter van de Techni sche Commissie van de K.N.S.B. Het seizoen begint op 2 no vember met de traditionele strijd om de IJsselcup, daarna volgt in december de selectiecompetitie. Door elke categorie worden vier wedstrijden gereden. Aan de hand van de beste vier tijden wordt een klassement opgemaakt. De zestien bestgeklasseerde heren, twaalf dames en zes sprin ters zullen op de Neder- landse kampioenschappen in Eindhoven uitkomen. De competitie begint op 6 de cember voor de dames en sprinters in Heerenveen en een dag later voor de heren ln Amsterdam, en eindigt op 22 december in Heeren veen (heren) en Alkmaar (dames en sprinters). Daar na is er nog een rustige voorbereidingsperiode voor de nationale titelwedstrij- den, medio januari in Eind hoven. Suikertoernooi Behalve de Nederlandse kampioenschappen is de maand januari gereser- veerd voor het Internationa le Suikertoernooi, in de week voorafgaande aan de Europese kampioenschap pen voor heren (27/28 ja nuari). In Groningen (22 ja nuari). Deventer (23 janua ri). Eindhoven (25 januari) en Amsterdam (26 januari) wordt dit toernooi gehou den. Vooral van de zijde van de sprinters mag een uitzonderlijke sterke bezet ting tegemoet worden ge zien met het oog op de wereldkampioenschappen sprint op 3 en 4 februari in Oslo. Februari heeft vier ontmoe tingen: op 7 en 8 februari de landenwedstrijd Noorwe- gen-Nederland in Oslo, ge volgd door de E.K.-dames op 10 en 11 februari in het Noorse Brambuen, de w.k.- heren een weekend later in Deventer en de w.k.-dames in het laatste weekend van februari In het Zweedse Krlstlnehamm. Junioren De nationale juniorenkam pioenschappen zullen dit jaar voor het eerst gesplitst worden gehouden in het weekend van 6/7 Januari. De heren gaan naar Utrecht, de dames komen in actie in Assen. Door de splitsing is de mogelijkheid gecreëerd uitbreiding te geven aan het deelnemers aantal. dat door de tot nu toe gehanteerde verdeel sleutel voor de gewesten geen toevoegingen mogelijk maakte. Veertien dagen la ter zijn de ISU-junioren- kampioenschappen, waar schijnlijk op een noordelijke baan. De vorig jaar gehouden „Hollandweek" als afslui ting van het winterseizoen, komt misschien terug. Met vier baandirecties zal nog contact worden opgenomen of er animo voor deze inter nationale wedstrijdenreeks Nieuw aspect Een nieuw aspect, waar de KNSB zich dit seizoen zijde lings mee gaat bezighou den, zijn de zgn. ronden- wedstrijden op de kunstijs banen. Het betreft een sterk toenemende groep langebaancracks (voormali ge en toekomstige Elfste den-bedwingers), die een competitie van tien wed strijden over 150 ronden rijdt. Aan de hand daarvan wordt een klassement opge steld, waarvan de winnaar zich nationaal kampioen mag noemen. TC-voorzltter Wierd Wijnia, zelf lange-afstand- en Klf- atedenbedwinger, ziet wel toekomst voor deze groep. „Het kan een bijzonder aantrekkelijk onderdeel werden, mits het in goede banen geleid wordt". Het aantrekkelijke blijkt ook uit de animo die er is van een aantal sponsors. „Een zaak, waar de KNSB niet negatief tegenover staat, al zal de sponsoring behoorlijk ver der moeten gaan dan het beschikbaar stellen van tralnlngsjacks en een paar schaatsen. In de wedstrij den zal evenwel niet met reclame mogen worden ge reden. Wel tijdens de war ming-up en het uitrijden". „Als propaganda voor het schaatsen hecht ik grote waarde aan deze ronden- wedstrijden," aldus Wijnia, die in Friesland wat dit be treft ook voor de ijsclubs mogelijkheden ziet. „Trou wens, van de ijsolubs zal er toch activiteit en verschel- denheid moeten komen, zoais afval-, koppel-, esta fette- en rondenwedstrijden. Alleen op die manier houdt men de zaak levendig." REINDER BOSMA H ,1. Harm Kuipers, die als de kroonprins van het Nederlandse (amateur) schaatslegioen wordt beschouwd

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11