Leidse melkhandel niet zonder zorgen WEER UITSTEL PLAN-BLOKHUIS Nieuw scholencomplex Binnenhof /Leiderdorp Wat u OOK moet weten Y erkeerslichten op drukste punt van Alphen Oiideractiviteiten school „Ter Does" S PAGINA 4 LEIDSE COURANT DONDERDAG 12 OKTOBER 1972 Rijpwetering Een klein brandje in een huis aan de Oud Adeselaan is eergister avond snel bedwongen door de vrijwillige brandweer i Rijpwetering. De brandweer lieden zaten juist te vergade ren in het nabijgelegen café Bakker. Ze konden dus snel ingrijpen. Het brandje werd geblust met schuim. De oor zaak van het brandje waarschijnlijk kortsluiting. Het werd ontdekt door de dochter des huizes die in bed lag te lezen. HAZERSWOUDE Gister avond omstreeks half tien ontdekte een ambtenaar de kelder van het gemeente huis een brandje. Met mers ging men het vuur te lijf. Er ontstond een eno rookontwikkeling maar scha de van betekenis was er niet. De inmiddels gealarmeerde brandweer hoefde niet meer in actie te komen. LISSE Er komen deze ter twe ruildagen voor post zegelverzamelaars. Dit werd besloten op de eerste verga dering van dit seizoen de postzegelverzamelaarsver eniging „Philatelica". Voorts werd besloten een forum avond te houden over het verzamelen. LISSE Met medewerking van het koor van de christe lijke vrouwenbond is er gis teren 'n bejaardenmiddag in Rehoboth gehouden. Nadat ds H. G. Oostinga een korte i ditatie had gehouden, sprak mej. Hoekendijk over haar werk onder de publieke vrou wen in Amsterdam. WOUBRUGGE - De leden van de voetbalvereniging ..Woubrugge" hielden in de kantine hun vaste kaarta vond. De uitslag: 1. P. G. van Luiing 5569 p. 2. Distel- veis 5251 p. 3. L Lieverse 5049 p. De volgende wed strijd is op 24 oktober. ROELOFARENDSVEEN In de kantine van DOSR wordt a.s. vrijdag een kaart- kienavond gehouden. Er zijn aantrekkelijke prijzen winnen. Aanvang 20.00 uur. WOUBRUGGE In het wijk- gebouw van het Groene Kruis wordt a.s. vrijdag start met een nieuwe cursus EHBO. De cursus begint om 19.45 uur. LEIMUIDEN De 3 standsor ganisaties van Leimuiden willen de twee ingelanden van het waterschap Rijnland herkiezen. Het zijn hoofd-in geland C. P. van der Meer en plaatsvervangend hoofdin geland L. Treur. Een derde suggestie om de gezel ligheid in de buurt te bevorderen is, dat de bewoners zelf bloem bakken aan de gevels van hun huizen hangen, dat er om vaste bloembakken op de straten ge vraagd wordt, dat er meer bo men geplant worden en dat er - minder voor de gezelligheid dan om de noodzaak van snelle ver bindingen naar buiten de wijk - een telefooncel op een van de vier hoeken van de Marendorp- sedwarsstraat komt. Kuiiu ton winst Raiffeisenbank Roelofarendsveen ROELOFARENDSVEEN - De Raiffeisenbank Roelofarends veen (gisteren precies 70 jaar geleden opgericht), heeft in 1071 goed gedraaid. Er werd een winst behaald van 119.473,19. Op de jaarvergadering van de bank, gisteravond in café De Viet Heemskinderen, sprak bankvoorzitter Koek er zijn te leurstelling over uit dat van de zijde van de kwekers zo weinig belangstelling was getoond voor de hearing over het vooront werp streekplan Plassengebied. Directeur Bakker merkte op dat de bank meer en meer een al gemene bank wordt. Vroeger was de Raiffeisenbank een spe cifieke agrarische bank. De spaargelden stegen het afgelo pen jaar met ruim 2 miljoen gulden: het ledental steeg tot 712. De heer v.d. Meer werd in het bestuur herkozen. De heer Jac. V. Castelein werd her kozen als lid van de Raad van Toezicht. Aan het slot van de vergadering won iedereen een prijsje in de gratis loterij. Zodra de brug open gaat floept deze lichtinstallatie aan. iurgemeestcr Gallas en de genodigden bij het de verkeerslichten bij de Rijnbrug. i gebruik stellen van morgen een zeldzame verkeers lichteninstallatie bijgekregen. Ze is aangebracht op Alphens drukste verkeerspunt bij de Rijnbrug over het Aarkanaal. Burgemeester Gallas stelde de installatie officieel in werking door het indrukken van een knopje in de schakelkast, die waarschijnlijk zelden open zal gaan. De installatie heeft name lijk een zelfwerkzaam karakter en regelt zichzelf naar het ver keer. De lichten gaan automa tisch op groen of rood, naarma te het autoverkeer in een be paalde richting het meest fre quent is. De elektronische im pulsen daartoe ontvangt de in stallatie vla een vernuftig appa raat, dat onder het wegdek is ingebouwd en het aantal auto's registreert dat van en naar een bepaalde richting afslaat. Deze verkeerslichteninstallatie (ontwerp en bouw van Philips) waarborgt een optimale veilig heid. De installatie kost 150.000, de bijkomende kosten belopen ca. 75.000. De instal latie is vooral om haar perfecte en ingenieuze nevenwerkingen een uniek verkeersveiligheidsap- paraat, waarvan in een wijde omgeving van de Randstad voorlopig één enkel apparaat in Alphen in werking is gedurende het hele etmaal. Burgemeester Gallas noemde dit weggedeelte in Alphen „vrijwel de frequent ste verkeersader door de pro vincie met even drukke ver- keerskruisingen". De spitsuur belasting is inmiddels opgelopen tot 2500 voertuigen op dit punt, waarvan het vrachtvervoer het grootste aantal voor zich opeist. De bediening van de hefbrug is voorzien van een gesloten t.v.- circuit, in combinatie met een gerichte microfoon. Deze appa raten vangen samen de schepen in beeld en het waarschuwings signaal op en verwerken deze langs een ingewikkeld systeem. In totaal zijn 5 camera's dag en i nacht in gebruik. Nadert een schip, dan krijgt de brugwachter een beeld door. Hij geeft dan zijn instructies via 'n luidspreker. De afstandsbediening is een ont- werp van Prov. Waterstaat afd. Vaarwegen. De uitvoering is van Langezaal te Leiden. De I kosten van deze voorziening be dragen 150.000. WASSENAAR Driehonderd leerlingen van de Schout bij Nacht Doormanschool hebben gisteren het Was- senaarse strand schoongemaakt. In brede linies trokken de leerlingen van zee tot duin over het strand en ontdeden het van glas. plastic, papierteer en hout. De actie had plaats in het kader van de zgn. ..milieudagen". 16 oktober organiseert Milieubeheer Wassenaar in het gebouw Nijevelt de. film ..De prijs van welvaart"; 17 oktober wonen de leerlingen van de school een discussiedag bij in het Haagse Congres gebouw. Op de school wordt ook een affiche-tekenwedstrijd gehouden. LEIDERDORP Volgende week wordt de eerste paal geslagen voor de bouw van drie scholen en een sportzaal aan het Van Alphenplein In het Binnenhof. De eerste school komt aan de Luykendreef, hoek Langendljk- dreef (kleuter- en basisschool). In het complex zullen ook schooltuintjes, een openlucht theater, vijvertje, een bloemen tuin en enkele speelplaatsen ko men. De scholen zijn van het type „Midden-Holland", volgens welke methode de ontwerpen ter plaatse aangepast kunnen wor den en waarbij de onderwijsont wikkelingen op de voet gevolgd kunnen worden. de uit de laagste klassen wat afge zonderd zijn van de grotere „ouderejaars". Voor herrie is men op de Midden-Hollandscho- len niet bang; die wordt ge weerd door geluiddempende wanden en plafonds. Omdat te verwachten is, dat het huidige klassikale onderwijs - ~~.'s zal moeten maken vor son- derwijs, bestaat de ieid om de tussenwa- te breken. In het har "u- we scholen kome* m- schapsruimten mc r- vlakte van ca. 17 s 2'A lokaal. In zo' i een documenta: i een handenarbeid men. In alle lokale.. lui- ting voor radio en t.v. In de gemeenschapsruimte zullen HOOGMADE De oudervereni ging van de nieuwe katholieke kleuter- en basisschool „Ter Does" gaat dit jaar een groot aantal activiteiten ontplooien. Op de jaarvergadering werd be sloten, dat steun gegeven wordt aan het uitgeven van een schoolkrant, een jeugdbiblio theek, ontspanningsdagen en va- kantlespelen. Ook zullen in dit schooljaar een aantal bijeenkomsten worden gehouden voor ouders (per klas of groep). Men zal daarbij de de leerlingen toneel kunne spe len, gebruik maken van de han- denarbeidhoek en tentoonstellin gen inrichten op eigen niveau. De kleuterschool vormt in het nieuwe verband een aparte een heid van twee speelwerklokalen, waar de kleuters aan tafeltjes werken. Maar die tafeltjes kun nen ook aan de kant worden ge schoven, waarna er een grote ruimte ontstaat om binnen te spelen. Die speelhal is verbon den met de gemeenschapsruim te van de „grote school" door middel van en c.ui'wand. Op deze manier is h* -cbouw weer een eerheid. v: -'*> '.leuters kunnen wenr.e - angsti ge begrip, ooit e nar die „grote school" toe te moeten. Verkiezingen kosten Leiderdorp 35 mille LEIDERDORP De verkiezin gen gaan de gemeente Leider dorp ca. 35.000 gulden kosten; dat is 2,25 per inwoner. Op 29 november komen 8 stembu reaus in de gemeente. Drie i daarvan zijn uitgerust met een j stemmachine (Dorpshuis, Wil- lem de Zwijgerschool en S. van de Stoelschool). Degenen die een oproep krijgen om hun stem uit te brengen in een bureau met stemmachine, ontvangen een uitgebreid instructieblaadje voor wat betreft de bediening van de machine. In het stemge- bouw zelf kan men eerst nog even oefenen met een mini- stemmachine, onder het toe ziend oog van een deskundig ambtenaar. Wil men in een andere plaats stemmen dan waar men woont, of stemmen met volmacht, dan moet dit vóór 15 november ken baar worden gemaakt bij de af deling Bevolking ten raadhuize. Dit is vooral van nut voor de vele forensen die in Leiderdorp wonen. De gemeente verzoekt vcoral gebruik te willen maken van de stille uren, b.v. van 10 tot 12 uur en van 2 tot 4 uur. Dit voorkomt dan 's avonds „fi- !e-virm:ng". Vo'ge-.s d» gege vens zullen er in Le derdorp 11.200 kiezers ziin. Na 7 uur 's avonds is het Dorpshuis op 15 november voor iedereen toegan kelijk. leerstof doornemen, kennis kun nen nemen van de nieuwe re kenmethode en van gedachten kunnen wisselen met het hoofd de heer Ouwerkerk en de overi ge leden van de staf. Deelname formulieren voor dit groepswerk zullen binnenkort worden toege zonden. Om alle activiteiten ook financieel rond te krijgen werd de gedach te naar voren gebracht om voorlopig 7,50 per gezin per jaar te gaan bijdragen. Tot he den kon alles bestreden worden uit vrijwillige bijdragen en sub sidies van de kerk of het school bestuur. In studie is nog het instellen van een „klaar-over"-dienst van ou ders, waarnaar steeds meer vraag is in Hoogmade. De on derbezetting in het bestuur werd opgeheven met de verkiezing van de dames v. d. Ing-Doggen- mans en v. d. Meer-v. d. Poel. Voorzitter N. v. d. Meer werd herkozen en men nam afscheid van mevr. Èlsgeest-v. Rijn, die vanaf de oprichting bestuurslid is geweest. Noordwiik en Amsterdam praten over drinkwater NOORDWIJK Hot gemeentebe stuur van Noordwijk voeren in formele besprekingen met het waterleidingbedrijf van Am sterdam. Daarbij is een uitvoe rige studie gevraagd over de mogelijkheden om de water voorziening van Noordwiik. zo wel kwalitatief als kwantitatiet. veilig te stellen tot het jaar 2000. Men denkt daarbij aan de inkoop van rein water, dat direct ge schikt is voor consumptie, maar ook aan de inkoop van een „halfproduct", dat het Noord- wi»kse bedrijf verder zou kun nen zuiveren. Tenslotte is ook niet uitgesloten, dat de bedrij ven van Amsterdam en Noord- - 'k s?men hun productie gaan r:'hr?:iftn en hun productie-ap- •>?-??• -ve-'uee' «amen voegen. v/a "-kwaliteit van Noordwijk. 'aat al jaren te wensen over. Verbeteringspogingen in samen- werking met de LDM te Leiden bleken geen succes. LEIDEN Zonder nadere aan kondiging aan de consument is dinsdag jl. de melkprijs met twee cent per liter gestegen. De leden van de r.k. bond van melk handelaren „St. Paschalis" heb ben zich daarover gisteravond tijdens hun vergadering nogal ontstemd getoond. Zij waren het, die de nieuwe overheidsmaat regel bij de klanten moesten „verkopen". Voorzitter J. Janson stelde in het vooruitzicht, dat hij de klacht van de afdeling in hoofdbestuur en bedrijfschap ter sprake zal brengen. In zijn welkomstwoord had hij de achtergrond van de prijsmaat regel belicht. Hij kwam tot de conclusie dat voor de melkhan del, genoegen nemend met een geringere margeverruiming dan gewenst werd. de weg open ligt om met het ministerie van eco nomische zaken te gaan praten over verruiming van de marge van de nevenartikelen, die tegen woordig 50 van de omzet uit- Ook had hij de aandacht geves tigd op de mogelijkheden die de „bedrijfsbeëindigings- en ont wikkelingshulp" kleine zelfstan dige ondernemers biedt en hvd hij de leden opgewekt om, na de sluiting van ..De Landbouw" flessenmelk van Menken te blij ven afnemen. Daardoor kunnen ze voorkomen dat de klant niet langer onderscheid maakt en zijn (verpakte) melk in supermarkt en cash en carry gaat halen. In dit verband ook bezwoer hij de leden, service te blijven bieden. Penningmeester W. Th- van der Holst liet zijn licht schijnen over de strijd die overal gevoerd wordt en die het de zelfstandige onder nemer steeds benauwder maakt. Strijd, niet alleen in de melkhan del, die eerlang als gevolg van fusies misschien niet meer dan vijf concerns zal tellen, maar ook in de levensmiddelenbranche, waar grootwinkelbedrijven, mas sa- en macromarkten elkaar be concurreren. Daarbij komt neg de strijd tussen commerciële or ganisaties. Het lidmaatschap wordt de winke lier te duur: hij kan zich be'.er aansluiten bij een coöperatieve inkoopvereniging. Spreker laak te organisaties als Centra, Spar en Vivo, die via een zelfstandige organisatie massa-supermarkten gaan exploiteren. Ze doen dat in plaatsen, waar ze geen leden hebben en bestrijden zodoende de zelfstandige endernemer, wiens belang ze heten te dienen. Strijd ook om de koopavond, die op ad vies van de Kamer van Koophan del - waarin toch middenstanders zitting hebben in Leiden - al léén geldt voor de binnenstad en enkele straten. De heer Van der- Holst achtte het noodzakelijk, dat er via Leidse Middenstandscen trale of de Middenstandsbond iets tegen deze vorm van discrimina tie ondernomen wordt. De heer Van der Holst toonde er zich bezorgd over dat de midden- j stand noch door de vertegen- I woordiging van de KVP in het parlement, die te weinig midden standsdeskundigen telt, noch door die in de Leidse gemeente raad („vijf ambtenaren en een fabrikant") voldoende gesteund wordt. „Er moet iets veranderen besloot hij anders beschikt men over ons maar zonder ons". Weliswaar is er in Leiden een i middenstandspartij in oprichting i maar de spreker waarschuwde voor een verbrokkeling van krachten. Omdat het bedrijfschap de koeling van alle melk-verkoopwagens verplicht wil stellen en Albert Heyn m.i.v. 1 januari a.s. alle melk diepgekoeld gaat verkopen ried de voorzitter tot slot van de vergadering de leden aan om alle wagens, die zij zouden kopen j tenminste al van isolerend mate-1 riaal te doen voorzien. LISSE Een kleine 400 kinderen in Lisse hebben gisteren meegedaan aan de Dierendag. Ze lieten hun huisdieren keuren bij dieren handel Aandes in de Julianastraat. De eerste prijs werd in de wacht gesleept door Mart. Walhout met zijn cavia. Marijke v. d. Wiel werd met haar konijn tweede en Peter Barnhoorn met zijn hond derde. Belangen- De vereniging moet de belangen van de buurt (Marendorp-oost) behartigen en eenheid stimule ren door het bevorderen van de gezelligheid. Om het leefmilieu van de oude binnenstadsbuurt te bevorderen willen de initiatiefnemers de parkeerplaats in de Van der Werffstraat geheel tot kinder speelplaats maken. Zij denken daarbij aan een speelplaats zoals het Indianendorp in het park Hoogkamer aan de Vliet. Om een oplossing te vinden voor het autoverkeer in de veel te nauwe straten willen zij een stencil in de buurt verspreiden, waarin een aantal alternatieven wordt genoemd. De buurtbewo ners moeten daaruit zelf de bes te kiezen. NIEUWKOOP Honderden kinderen hebben gisteren deelgenomen aan de kinderspelen, die in het kader van het bruggefeest gehouden werden. Het feest wordt georganiseerd door de buurtvereniging „De Bruggebuurt" en duurt drie dagen lang. De kinderspelen waren het eerste onderdeel, 's Avonds speelde de harmoniekapel Eensgezindeen mars. Vanavond staat er mastklimmen op het programma. Het feest wordt zaterdag afgesloten met een groot vuurwerk. Op de foto: de kinderen van Nieuwkoop-Zuid bezig met „auto-trekken". LISSE In Lisse wordt voorlopig nog niet begonnen met de bouw van het nieuwe winkelcentrum in plan-Blokhuis. Loco-burge meester Mesman deelde gister avond in de raad mede dat de toestemming van Gedeputeerde Staten nog wel een half jaar op zich kan laten wachten. Dit is een zware tegenvaller voor Lis- se, want elk half jaar uitstel be tekent een rente-verliesvan een halve ton. Tijdens besprekingen met G. S. heeft het Lissese gemeentebe stuur sterk gepleit voor een snelle beslissing. Men wees er op dat bii de ter-visie-ligging geen opmerkelijk bezwaar tegen het plan naar voren is gebracht. Het mocht echter niet baten. De raad toonde zich gisteravond hevig teleurgesteld. De raad ging ermee akkoord dat de gemeente een stuk grond koopt van het Lisse Automobiel bedrijf om zodoende een betere aansluiting van de Westerdreef op de Veldhorststraat mogelijk te maken. De raad voteerde ook 8,5 ton voor het bouwrijpmaken van plan-West en de reconstruc tie van de Statinsweg en omge-' ving. De heer Smith drong er op aan dat de werkzaamheden zo weinig mogelijk last zullen bezorgen aan de bewoners van het nabijgelegen bejaardencen trum dat binnenkort gereed komt. Hij bepleitte ook verbre ding van het trottoir op de zui delijke hoek Kanaalstraat-Hee- reweg. De Kanaalstraat zal ge heel worden omgeploegd. Het wegdek zal belangrijk worden verbeterd. Der raad ging verder ook akkoord met een verbetering van de Derde Poellaan, met de aanleg van een weg naar de nog te bouwen christelijke mavo aan de Patrijslaan en met de uit breiding van het tennispark met twee banen. Alleen de heer Nieuwenhuis van de SGP was tegen vanwege de „zondagsont- tennispark. Hij was niet alleen tegen vanwege de „zondagson- heiliging", maar vond het ook te duur. Dit werd hem door de liberaal De Vos zeer kwalijk ge- gemeenschap in Marendorp LEIDEN Bewoners van de Druckerstraat, de Grevenstraat, de Marendorpsedwarsstraat, de Van der Werffstraat en de Oude Vest hebben besloten, een buurtvereniging op te richten. i

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4