Geboortedaling bij katholieken sneller dan bij overigen ■clcbf Jongerenopstand in CHU kan leiden tot stroomversnelling WERELDRAAD BESCHULDIGT URUGUAY Ned. bisdommen houden samen financiële actie Thijmgenootschap bezint zich op pluriformiteit KORTE METTEN Nederlandse tak Liga Katholieke Contra-reformatie DONDERDAG 12 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 13 De teruggang in de rooms ka tholieke kerk, zoals die tot »4ting komt in een analyse van de voorlopige uitslagen van de volkstelling van 1971 is niet alleen tot haar be perkt. Het percentage her vormden daalde van achten twintig naar drieëntwintig procent. Het percentage ge reformeerden bleef zeven. Het aantal onkerkelijken nam toe van achttien tot drieëntwintig procent. Dit blijkt uit het rapport ..De katholieke bevolking van Ne derland" van het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut, waaruit wij gisteren reeds enkele gegevens publiceer den. Het rapport werd sa mengesteld door J. M. Tette- ro met medewerking van W. van Boergondien. De gesignaleerde overgang naar de geregistreerde on kerkelijkheid acht het Kaski „een typische uitdrukking van de verzwakte invloed van de kerkgenootschappen in een kerkelijke heterogene sa menleving, zoals die in Ne derland maar bijvoorbeeld ook in Zwitserland, West- Duitsland en de Verenigde Staten bestaat." Elders toont zich de lossere band met de kerk niet zozeer door een formele afschrijving maar door een veel geringere deel name aan de kerkelijke praktijk. De katholieke groei sedert 1920 werd vooral veroorzaakt door het hogere geboorteni veau, zodat men bij de ge boortegolf na de oorlog hier en daar verwachtte, dat de katholieken meer dan de helft van de bevolking zou den gaan uitmaken. In feite is sinds 1965 de ge boortedaling bij de katholie ken sneller gegaan dan bij de rest van de bevolking. Daarbij komt nog, dat een toenemend aantal katholieke ouders hun kinderen niet meer laat registreren. Nu zijn er 1.155.000 'katholieke' kinderen, geboren tussen 1960 en '71. Als 't geboortecijfer van '60 zou zijn gehandhaafd zouden er enkele honderddui zenden meer zijn geweest. Andere mutaties In tegenstelling tot de periode tussen 1947 en 1960 toen er 35.000 katholieken méér emi greerden dan er binnenkwa men, was er na 1960 een posi tief saldo van 49.000 perso nen, vanwege de buitenland se arbeiders. Tussen beide volkstellingen zijn 32.500 per sonen tot de katholieke kerk toegetreden, 'n aantal dat de laatste jaren sterk daalt en wel van 4.282 in 1960 tot on geveer 1.500 in 1970. Over de jongeren zegt het rap port nog, dat (met name vanwege de naoorlogse ge boortegolf) het aantal van 020-jarigen hoog ligt 39 procent (1971). In 1947 was het vierenveertig procent en in 1960 drieënveertig procent. Zij werden als kerkeleden op gegeven zonder dat zij zich zelf over hun kerkelijke ge zindte hebben kunnen uit spreken. „Gegeven de toene mende verschillen tussen de generaties met betrekking tot geestelijk-culturele houdin gen is het niet zeker dat al deze personen feitelijk tot de rooms katholieke gezindte (zullen) mogen worden gere kend", aldus het rapport. Over de richtingen in de kerk, de waardering van de pluri formiteit, leer, structuur en pastoraal beleid, congres- seert op 27 oktober het Thijmgenootschap in het psy chologisch laboratorium van de Nijmeegse universiteit. Tijdens het congres, dat 's middags om half drie begint, zullen korte inleidingen ge houden worden door de lecto ren B. Willems, over de leer, dr. R. Huysman, over de structuur en door mevrouw L. Hoekendijk, over het pas toraal beleid. Verdere uitgangspunten voor de groeps- en plenaire dis cussies vormen een negental voorstudies, die na een zorg vuldige en diepgaande bestu dering van het verschijnsel van de kerkelijke pluriformi teit binnen de theologische afdeling van het Thijmge nootschap, geschreven zijn. Het genootschap, een van oor sprong katholieke vereniging van intellectuelen, die in 1969 algemeen christelijk is ge worden, stelt het congres, vanwege de actualiteit en de urgentie van het onderwerp, ook toegankelijk voor niet-le- den. Het secretariaat is ge vestigd Kon. Wilhelminalaan 17 te Amersfoort. Kerk en wereld The Burning Candles! musical, I9uurj The Carpjnksr Tools(You*h ferChnst, 16'uüi rhe Ligmersf 14 30uur) Presentatoren Ben Hoekendijk,Nicovran Biljou en Kees Goedhart Oswald Smrth-straat. kraampjes van vele evangelische organisaties Open vanaf 10 uur. Jongeren naar Utrechr voor „christelijk festival" In de Utrechtse Margriethal van het jaarbeurscomplex wordt op zaterdag 14 oktober de manifestatie „One way day" gehouden, 'n soort Je- zus-festival met veel muziek, waar iedereen met iedereen evangelist Ben Hoekendijk georganiseerde manifestatie, die 's morgens om tien uur begint en 's avonds om tien uur wordt afgesloten zal zo wel een evangeliserend uls een demonstratief karakter hebben. Via tientallen stands zullen zich talrijke zendingsgenoot schappen en andere christe lijke organisaties op een soort beurs manifesteren. Mu ziekgroepen als „The Car penters Tools" van Youth for Christ, The Lighters en The Burning Candles zullen de manifestatie muzikaal op luisteren. Laatstgenoemde groep zal 's avonds boven dien een op de bijbel gjlnspi- reerde musical opvoeren. Congres in Rome keert zich tegen progressivisme In Rome zal van 10 tot 12 november door verschillende katholie ke bewegingen en groeperingen, die zich inzetten voor de trouw aan de kerk en aan het geloof en tegen een breuk binnen de kerk een „geloof- en trouwbetoging" worden gehouden. Op deze bijeenkomst worden talrijke gelovigen uit diverse Europese landen en uit de Verenigde Staten verwacht. De eerste aanzet tot deze bijeenkomst heeft het congres van de Franse beweging „De zwijgende kerk" gegeven, dat eind van het vorig jaar in Straatsburg is gehouden. Op dat congres is besloten tot samenwerking tussen de groepen met dezelfde doelstelling. In maart van dit jaar werd onder voorzitterschap van de hoogle raar aan de Salzburgse universiteit, dr. Balduin Schwarz een internationale federatie opgericht onder de titel „Pro fide et ecclesia". Deze eerste samenbundeling van verschillende groe peringen richt zich vooral tegen wat men noemt „het opruk kende progressivisme". Mgr. Gij sen belicht Nederlandse kerk in Duits boek Bij het Morus-Verlag in Ber lijn is dezer dagen het boek „Exempel Holland" versche nen, dat de katholieke kerk van Nederland met kritische ogen beziet. In het boek is ook een geschiedkundige bij drage geleverd door mgr. J. Gijsen van Roermond. Zijn artikel, dat nog voor zijn bisschopsbenoeming is ge schreven, bevat een compact overzicht van de geschiede nis van de kerk in ons land in de periode van 1700 tot 1970 en weidt het meest uit over de na-conciliaire perio de. In het kort schetst dr. Gijsen de nieuwe ontwikkelingen die zich voordeden, waarbij de gehanteerde normen naar zijn mening uitsluitend wer den ontleend aan de algeme ne maatschappelijke werke lijkheid. Volgens dr. Gijsen is het theologisch denken, dat gebaseerd is op de we reld-gerichte interpretatie van het christendom, van dat alles de schuld. De eerstvolgende bijeen komst van de Latijns-Ameri kaanse bisschoppenconferen tie (CELAM) zal van 15 tot en met 23 november in Su cre, Bolivia, worden gehou den. Doel van de bijeen komst is de collegialiteit bin nen de Latijns-Amerikaanse bisschoppenconferentie te verbeteren. De bisschoppen van de Scandinavische landen heb ben tijdens hun laatst gehou den conferentie besloten de aartsbisschop van Olinda en Recife, mgr. Dom Helder Camara opnieuw voor te dragen voor de vredes-Nobel- prijs 1973. In een brief aan het Nobel-comité in het Noorse parlement herinneren de bisschoppen aan de inzet van Camara voor een vreed zame oplossing van de grote sociale en menselijke pro blemen in de Latijns-Ameri kaanse landen. De secretaris voor de raad voor de zending van de Ne derlands hervormde kerk te Oegstgeest, ds. P. J. Mac- kaay, zal binnenkort naar Lemele vertrekken, waar hij is aangenomen als predikant. De congregatie der Salesia- nen van Don Bosco heeft dit jaar vijfentwintig nieuwe priesters, afkomstig uit ver schillende Europese landen naar missiegebieden kunnen sturen. Van alle orden en congregaties waren het de afgelopen tien jaar steeds de Salesianen, die zorgden voor de grootste groep missiona rissen. De Duitse actiegroep voor verantwoordelijke medewer king van de vrouw in de ka tholieke kerk wil een drin gend verzoek richten aan paus Paulus en de Duitse bisschoppen, waarin zij, de twee motu proprio's over de dienstambten van lector en acoliet, die aan mannen blij ven voorbehouden, „een stap terug noemen in de ontwik keling" en „onaanvaardbaar voor moderne vrouwen". OPEN CHRISTEN-DEMOCRATISCHE (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Tussen de grote politie ke bedrijven door doen zich ook minder opvallende ontwikkelingen voor. Zo staat de jongerenorganisa tie van de CHU (de CHJO) op het punt de gelederen van de moeder partij te verlaten. De CHJO vormt sinds vorig jaar september een fe deratie met de jongerenorganisatie van de KVP (de KVPJG) en in sep tember zouden deze beide groeperin gen een fusie aangegaan zijn als niet het kabinet-Biesheuvel was ge vallen en alle aandacht gericht moest worden op de komende ver kiezingen. Die fusie hangt nu hele maal in de lucht, ofschoon er wat moois voor -in de plaats zou kunnen komen: een open christen-democra tische jongerengroepering. De CHJO leeft al geruime tijd in onmin met de moederpartij. Voor de verkiezingen van vorig jaar dreigde zij al met uittreden, omdat er gemanipulerd zo uzijn bij het sa- menstellen van de kandidatenlijst en te weinig voortgang werd gemaakt met de confessionele samenbundeling. Jongerenkandidaat Koos Huysen kwam nogal laag op de kandidatenlijst te staan (inmid dels is hij toch in de Kamer terechtgeko men) en de CHJO keek wat jaloers naar de KVP-jongerenorganisatie, haar federa tiepartner, die er wel in was geslaagd twee jongerenkandidaten op redelijk verkiesbare plaatsen te krijgen. Ook de verkiezings- campgne van lijsttrekker Udink (centraal thema: gezag en orde) werd door de CHJO hoogst ongelukkig gevonden. Toch werd besloten uiteindelijk de partij trouw te blijven. Of liever: nog een kans te geven. Na de val van het Kabinet-Biesheuvel hoopte de CHJO op een versnelling van de confes sionele samenwerking. Duidelijk is intus sen, dat de KVP er niet in is geslaagd haar confessionele broeders in de AR en de CHU op dit punt mee te krijgen. Dat was de eerste teleurstelling voor de CHJO. De tweede werd gevormd door wederom de samenstelling van de kandidatenlijst. Het partijbestuur had weliswaar progressief geachte kandidaten als Koos Huysen, mevr. De Ruiter en Van Dalen hoog geno teerd, de behoudende achterban onder lei ding van oud-minister Beernink zorgde, dat meer conservatieve kandidaten naar voren werden geschoven. Op het partijcongres van de CHU volgde de derde teleurstelling. Dat congres sprak zich niet duidelijk uit voor samenwerking na de verkiezingen met de linkse drie, zoals de KVP had gedaan. Er was niets meer, dat de CHU-jongeren aan hun partij zou kunnen binden. De jongeren hadden al eerder laten weten na het bedanken voor het lidmaatschap van de CHU, zich mogelijk te zullen aansluiten bij de KVP, omdat die partij duidelijk de bereidheid heeft getoond zich om te vor men tot open christen-democratische volks partij en zich eveneens voorstander toonde van samenwerking met de linkse drie. De recente politieke verwikkelingen hebben dat zich aansluiten bij de KVP echter be moeilijkt. De linkse drie hebben immers ook een samenwerking met de KVP onmo gelijk gemaakt. De KVP had onder meer laten weten AR en CHU niet te zullen los laten, hetgeen een linkse voorwaarde was. Dit laatste vormt nu voor de CHJO de groot ste moeilijkheid. Kan zij zich aansluiten bij een partij, die nauwe relaties onder houdt met de door de CHJO in de steek ge laten CHU? De KVP-jongeren menen, dat de CHJO daar van geen probleem hoeft te maken. De KVP heeft immers duidelijk de bereidheid getoond (en doet dat nog) zich om te vor men tot open christen-democratische volks partij. Zij vinden, dat de trage gang van zaken rond de confessionele samenbunde ling niet de schuld is van de KVP, maar van de andere twee partijen, AR en CHU. Daarom zien zij geen aanleiding hun partij in de steek te laten. Anderzijds voelen zij de problemen van haar federatiepartner, de CHJO. wel degelijk aan en erkennen zij, dat de reeds geplande fusie niet kan doorgaan. Als de CHJO uit de CHU treedt, is de CHJO immers geen jongerenorganisatie meer van de CHU. Daarom zal de KVPJG zich zelf omvormen tot open christen-democratische jongeren organisatie. Bij zulk een organisatie zal de CHJO zich wel willen aansluiten, ook al blijven de banden van die organisatie met de KVP volledig intact. Het KVP-bestuur heeft namelijk toegezegd ook die omge vormde jongerenorganisatie te erkennen. Vrijdag zullen de CHU-jongeren beslissen, of zij zullen meewerken aan een jongerenor ganisatie, die de partijpolitieke ontwikke lingen daadwerkelijk vóór zal zijn. Van schending mensenrechten DEN HAAG (KNP) In Neder land is gisteren een tak van de „Liga van de Katholieke Con tra-reformatie in de twintigste eeuw" opgericht. De Haagse initiatiefnemers Ch. Manders en mej. A. Thomeer hebben de op richting gemeld in een brief aan alle Nederlandse bisschoppen. Als oprichtingsdatum werd 11 ok tober gekozen, omdat tien jaar geleden het concilie werd ge opend, dat volgens de brief schrijvers het begin vormde van een ongekende crisis in en verval van de kerk. Reeds in tien landen bestaan er nu afde lingen van de Liga, die zich ten doel stelt: verdediging van het geloof, broederlijke liefde en vooruitgang. Volgens initiatiefneemster mej. Thomeer is er naast de bestaan de behoudende groepen in ons land behoefte aan de Liga, om dat deze beweging internatio naal is. Stichter van de Liga is de uit het ambt gezette Franse priester Georges de Nantes. Verschillende Franse bisschop pen hebben zich van hem gedis tantieerd vanwege de zware be ledigingen aan het adres van het concilie, bisschoppen en H. Stoel die hij in zijn geschriften heeft geuit. In Amsterdam wordt de jaar. lijkse lederwarenbeurs gehou den. Op de foto drie van de nieuwtjes van de beurs: v.l.n.r. een buideltas van het leer- vervangend materiaal Polfin, een rundlederen overslagtas met koperen garnering en musketontsluiting en een half ronde overslagtas van kunst- stof met een ronde beugel, te gebruiken als hand- en schou dertas. De Amsterdamse dierentuin Artis heeft gisteren zijn miljoenste bezoe ker van het jaar verwelkomd. Het was de vierjarige Jackie van bangedonk uit Vlissingen die met zijn ouders en zijn broer naar de dierentuin kwam. Behalve door Artis-directeur Jacobi werd de mil joenste gast hartelijk begroet door een deputatie van twee chimpan sees. MONTEVIDEO (KNP) - Begin deze maand heeft een commis sie van de Wereldraad van Ker ken een bezoek gebracht aan Uruguay en na afloop stelling genomen tegen de vervolgingen en martelingen, die In dit land plaatsvinden. Van officiële zijde in Uruguay zijn de mededelin gen van de commissie ontkend en wordt de Wereldraad verwe ten haar informaties uitsluitend te hebben geput uit oppositione le bronnen. De rooms-katholieke geestelijken in Uruguay delen echter de me ning van de Wereldraad van Kerken, dat er in dit land „een voortdurende schending van de rechten van de mens plaats vindt". Het episcopaat van Uru guay heeft in het verleden ook reeds een verklaring uitgege ven, waarin bij de regering werd aangedrongen op herstel van de rechten van de mens en op het beëindigen van het doden en martelen in de gevangenis- De aartsbisschop van Montevideo, Mgr. Carlos Parteli, wees er on langs in een interview op dat de bisschoppen van Uruguay reeds vele malen het geweld hebben veroordeeld, of dat nu wordt uitgeoefend door het huidige be wind of door de Tupamaros. BREDA (KNP) Voor de eerste keer zullen de zeven bisdommen in Nederland samenwerken bij een aktie ter verhoging van de periodieke bijdragen, die de ka tholieken aan hun kerk toezeg gen. De aktie, die wordt gehou den in januari 1973, krijgt als motto mee „Kerk van de grond". Daarmee wordt niet alleen bedoeld, dat de kerk graag ver lost wil worden van de vaak zware financiële noden, maar ook dat de opbrengsten aller eerst ten goede zullen komen aan de plaatselijke parochies. Deze aktie is geen inzameling, Anglicaanse onderscheiding kard. Willebrands LONDEN (RTR) De Neder landse kardinaal J. Wille brands die in Londen is geweest in verband met de toenadering tussen de R.K. en de Anglicaan se kerk. heeft uit handen van de Anglicaanse aartsbisschop van Canterbury, dr. Michael Ram- j sey, het Lambethkruis gekregen voor zijn werk ter bevordering van de eenheid der kerken. Dit kruis is de hoogste onderschei ding van de Anglicaanse kerk. maar slechts een beroep om toegezegde bijdragen te verho gen of om alsnog mee te doen. Een nationale kommissie van uit voering heeft een veelomvattend programma opgesteld, dat giste ren ter kennis is gebracht van alle pastores en kerkbesturen in Nederland. Naast folders en affiches zullen brochures worden vervaardigd, die gebruikt kunnen worden in de liturgie. Voorts worden richt lijnen opgesteld ten behoeve van degenen, die in januari alle katholieke gezinnen en alleen- wonenden zullen bezoeken. Deze katholieke aktie wordt tege lijk gevoerd met die van de her vormde en de gereformeerde kerken. Om de goede relatie te onderstrepen heeft „kerk van de grond" het Hervormd-gere- formeerde motto „kerkappèl- '73" als ondertitel overgenomen. ONDF.R DE TREÜV CAIRO (AFP) - De oudste Egypte naar, de 150-jarige Mohamed el Jamami, is op een onbeveiligde i spoorwegovergang om het leven i gekomen. Toen hij in een voor- j j stad van Cairo de spoorbaan J overstak werd hij gegrepen J door de sneltrein Cairo-Alexan- I drië. Tuinders protesteren bij minister 's-GRAVENZANDE - In een telegram hebben de leden van de tuinbouwstu- dieclubs "Veiling Zuid" en '"s-Gravenzande" van minister Lardonois van Landbouw en Visserij geëist, dat hij het initia tief zal nemen tot EEG- maatregelen tegen de oneerlijke concurrentie van Oosteuropese landen. De produkten van voorna melijk Roemenië en Bul garije worden consequent onder de Nederlandse prijs op de markt ge bracht. Op 19 oktober wordt in de Delftse groentenvelling in Den Hoorn een demon stratieve bijeenkomst ge houden over dit onder werp, waarop duizenden tuinders verwacht wor den. Maar Mgr. Parteli is ervan overtuigd, dat er „behalve men taliteitsveranderingen in Uru guay struktuurveranderingen noodzakelijk zijn om tot pacifi catie te komen". Plannen voor centrale apothekers- administratie ARNHEM (ANP) Het genees middel lr in de therapie en bij de preventie een steeds belang rijker plaats gaan innemen. Vooral de soms beangstigende vlucht die kalmerende en pijn stillende middelen hebben geno men maken patiëntenvoorlich ting en patiëntenbewaking nood zakelijk. De voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter Bevordering der Pharmacle, dr. J. H. M. Winters, zei dit van daag in Arnhem in zijn jaarrede voor de algemene vergadering van de KNMP. In dit verband deelde hij mee dat er plannen bestaan om de gehele apothe kersadministratie in ons land niet alleen te centraliseren en te automatiseren, maar om daarin ook de patiëntenbewaking op te nemen. Patiëntenbewaking ver eist het vastleggen van gege vens volgens een uniform pa troon in een centraal geheugen. Dr. Winters zei dat het alleen maar logisch is, dan ook zaken als administratie en voorraad- beheersing eraan te koppelen. Celstraffen relschoppers Afrikaanderwijk ROTTERDAM (ANP) De poli tierechter in Rotterdam heeft gistermiddag twee Turkse gast arbeiders en vijf Rotterdam mers veroordeeld tot gevangenis straffen, wegens hun aandeel in de rellen, half augustus, in de Rotterdamse Afrkaanderwijk. De politierechter sprak een Turk vrij van de hem ten laste geleg de openlijke geweldpleging, ter wijl een Rotterdammer tot het betalen van een geldboete van 70, werd veroordeeld. De twee Turken kregen, overeen komstig de eis van de officier van justitie veertien dagen cel straf. De vijf Rotterdammers werden veroordeeld tot gevan genisstraffen, variërend van 18 dagen tot 4 weken.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13