£eidóc(Soma/rit I Verhuizende rijksdiensten nu binnen een maand bekend Randstad stiefkind van regeringen KISSINGER GAAT DOOR MET OVERLEG Croupiercursus in Rijswijk Belangrijk IRA-leider gegrepen EERSTE 6500 AMBTENAREN Engelse griep verwacht verdien 'n echte j AON Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W. 0,26 per mm. Telefoontjes 2,37. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 2,03; kwartaal 26,20; jaar 101,95. Losse nummers 35 cent DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 64e JAARGANG NR. 18822 DINSDAG 10 OKTOBER 1972 Overwegend droog weer met plaatselijk mist maar ook zon nige perioden. Zwakke tot ma tige oostelijke wind. Minimumtemperaturen van 10 tot 5 graden. Maxima morgen on geveer 15 graden. Morgen zon op 06.58 u., onder 17.55 u.; maan op 11.46 u., onder 19.10 u. Ned. I: 19.05 uur De stratenmaker op zee show; 22.30 uur Terreur uit de kleuterklas. Ned. II: 21.15 uur Hendrik VII; 22.05 uur In hier en nu een repor tage over de Rotterdam Afrika- nerbuurt. 22.55 uur In hier en nu extra discussiëren de ministers Boersma en Engels met gastar beiders. Scheveningen morgen hoogwater 04.59 u. en 17.14 u., laagwater 00.58 u. en 13.04 u. Ook tweede pantserwagen bij Israëlische ambassade !DEN HAAG (ANP) De Haagse politie heeft gisteren ook de twee de pantserwagen, waarover zij sinds kort beschikt, ingezet bij de residentie van de Israëlische ambassadeur in Den Haag. De wagen 'is geposteerd langs het water bij de Groot Hertoginnelaan, waar gis termorgen een Haagse agent die daar op wacht stond door een on bekende man werd beschoten. Vanaf het plateau waar de pantserwagen staat kan de achterzijde 'van de residentie in het oog worden gehouden. Op straat voor de ambassade staat sinds kort al de eerste pantserwagen die de Haag se politie nad. Marechaussee versterkt Haags politiekorps DEN HAAG (ANP) Vanaf vandaag krijgt de politie van Den Haag verdere bijstand van de koninklijke marechaussee. Hoewel de politie het juiste aantal marechaussees niet wil noemen, zou het om tientallen mannen gaan. Hoofdcommissaris dr. C. N. Peyster van de Haagse politie heeft deze bijstand aangevraagd in verband met de langdurige verscherp te bewaking van enkele ambassades. BOND- TOER Roger Moore haarcoup, vrouw, de Ita- met de eerste 42), de nieu- neemt hier op liaansê actrice James Bond- we James het Londense Luisa Mattioli film zal begin- Bond en reeds vliegveld bij zijn vertrek nen. voorzien van Heathrow af- naar New Or de James Bond scheid van zijn leans, waar hij BELFAST (RTR) Volgens veiligheidskringen in de Noord- ierse hoofdstad Belfast is het Ierse republikeinse leger wel haast gedwongen een deel van zijn toekomstige acties te annu leren of op te schorten, nu een van zijn topmensen is gearres teerd. Britse troepen grepen de man, Cornelius McHugh, na een actie gisteravond in de Katholie ke wijk Andersonstown van Bel fast. McHugh werd later geïden tificeerd als bevelhebber van het eerste bataljon van de provisio nals. urger-i wel Deze blij kijkende dames hebben alle redenen om zo te kijken: ze hebben namelijk het wereldkampioen bij de schap kipplukken op hun naam. In iets minder dan vier minuten ontdeden zij drie kippen van hun dos. hoger, Het z'/n de dames Williams, Storey, Hutchins en Compion. De wedstrijden werden in Spring Hill (VS) ie en' gehouden. hou- r niet ge en je lname u niet oeg te schijnt eerd"J »ft will e dan Je be ent is Vliegtuigkaping was werk van neo-fascisten ROME (AFP) De 21-jarige Iva- no Baccaccio die vrijdag bij een mislukte kaping van een Ita liaans verkeersvliegtuig bij Triest werd doodgeschoten, was lid van de neofascistische actie groep ..Ordine Nuovo". Dit heeft de politie bekendgemaakt. Naar een medeplichtige die tot dezelfde organisatie behoort, wordt nog gezocht. Hij zou Boc caccio hebben willen opwachten op een plaats in de Apennijnen waar de kaper met zijn losgeld uit het vliegtuig zou springen. dANj Êcidoe Souta/nt VANDAAG UIT STAD EN STREEK Huisvestingsproblemen van de Haver en Gortbuurt aan de orde in de raad Zwembad Voorscho ten binnen jaar een feit Lisse werkt aan nieuw bestemmings plan chijnwerper op Zoeterwoudse missionarissen Aan Leidse Nieuw- straat stookt men hartversterkertjes Weer hearing over sluiscomplex Bezwaren WD tegen bouwplan Binnenhof Sluitende begroting Leidschendam pag. 6 pag. pag. pag. 4 pag. 5 pag. 5 pag. 6 UTRECHT (ANP) De grote stad is volgens professor W. Steigenga in vele opzichten het stiefkind van de achter volgende regeringen geweest. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de Randstad een zorgwkkende achterstand heeft in welvaartsvoorzieningen. Het verdwijnend pltteland trekt meer aandacht, dan het onvermijdelijk proces van de ver stedelijking. Professor Steigenga hoogleraar te Amsterdam, zei dit vanmorgen in Utrecht bij de opening van het tweedaags congres over de bevolkingschaos in westelijk Ne derland. „De suburbanisatie in het mid dengebied en in de regio's rond de Randstad verloopt thans vol komen chaotisch. De streekplan nen, waarvoor de provincie zorg draagt, blijken niet als middel te hebben gefunctioneerd om hetzij de verstedelijking te stop pen, hetzij in duidelijkeb anen te leiden", meende prof. W. Steigenga. Hij was van mening dat spreiding van de bevolking niet kan wor den gerijmd met het behoud van open ruimten. Wil men der gelijke gebieden veilig stellen en met name het Groen Hart van Holland, dan dient men de stedelijke bevolking te concen treren in de drie westelijke pro vincies. Dit biedt dan tevens een mogelijkheid een nationale dentiteit binnen een relatief dichtbevolkt west-Europa tegen over andere stedelijke concen traties op te bouwen. Studie-belasting voor niet-Joden in Sovjet-Unie MOSKOU (DPA) Ook niet- Joodse burgers van de Sovjet- Unie Krijgen te maken met de nieuwe ..diplomabelasting", die de Russische autoriteiten vorige maand hebben ingsteld. Dit blijkt uit de ervaringen van twee in Canada geboren Sovjet burgers, die 16 jaar geleden met hun ouders terugkeerden naar de Oekraine. Het tweetal. Eugene Lenko en Nadja Demidenko, heeft te ho ren gekregen dat ze elk 6.800 roebel (27.000 gulden) studiekos ten terug moeten betalen voor een uitrtisvergunning. De twee mannen, die met hun Russische echtgenotes naar Canada willen emigreren en nog de Canadese nationaliteit hebben, proberen al twee jaar een uitreisvergunning te krijgen. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Binnen een maand hoopt de regering bekend te maken welke 6500 ambtenaren de komende vier vijf jaar vanuit Den Haag met hun rijksdienst naar Gronin gen Leeuwarden, Zwolle en Heerlen moeten vertrekken. Welke overige 10.000 ambtenaren de komende tien jaar moeten vertrekken staat nog niet vast en daarover zal op korte termijn geen beslissing genomen worden. Dit heeft minister Geertsema van Binnenlandse Zaken gistermiddag gezegd bij de presentatie van de regeringsnota over de spreiding van de rijksdiensten. In het kabinetsberaad is reeds een principe beslissing genomen over de diensten, die in de eerstkomende vier jaar zullen verhuizen, maar dit moet eerst aan de ambtenarenvak bonden worden voorgelegd. Het Centraal Georganiseerd overleg in ambtenarenzaken heeft zich akkoord vérklaard met het principe van de verplaatsing van de rijksdiensten, al is daarbij gesteld dat de aanwijzing door de regering van de rijksdiensten, die moeten vertrekken, in de komende tijd kritisch gevolgd zal worden. Minister Geertsema acht het „hoogst onverstandig" om al snel be kend te maken welke 10.000 ambtenaren met hun diensten na 1976 moeten verhuizen. „Dat betekent het leeglopen van de betrokken departementen, en ook dat we daarvoor geen men sen meer kunnen krijgen," zei hij gisteren, en hij voegde er aan toe dat ook nog niet op pa pier vaststaat welke departe menten of delen van departe menten naar de andere landsde len moeten verhuizen. Minister Udink van ruimtelijke ordening ad interim benadrukte nogmaals, dat de spreiding van de rijksdiensten slechts een on derdeel is van een totaal rege ringsbeleid, dat er enerzijds op is gericht de economische groei in Den Haag en omgeving tegen te gaan en anderzijds de econo mische ontwikkeling van het noorden en het zuiden van het land te stimuleren. De spreiding van de rijksdiensten zal gecom bineerd worden met een selec tieve investeringsheffing op nieuwe gebouwen in de rand stad, een vergunningenstelsel voor de vestiging van nieuwe bedrijven en een nog in een pril stadium verkerend wetsontwerp, waardoor de minister van ruim telijke ordening de bevoegdheid krijgt om in te grijpen, en wijzi gingen aan te brengen in be stemmingsplannen van de ge meenten, vooral waar het indus trie- en kantorenvestigingen betreft. „Het is niet de bedoe ling dat de rijksdiensten door de voordeur Den Haag verlaten en andere bedrijven door de ach terdeur weer binnenkomen", al dus minister Udink. Burgemeester Marijnen van Den Haag stelde in een reactie, dat de regering van onjuiste veron derstellingen blijft uitgaan en dat het ongewenst is op dit mo ment tempo en fasering van spreiding van rijksdiensten op langere termijn vast te leggen Meer nieuws over de spreiding rijksdiensten op pagina 11. GENEVE (UPI) De We reldgezondheidsorganisatie heeft gisteren meege deeld dat de „Engelse" griep deze winter mogelijk zal toeslaan zonder dat er voldoende vaccin daartegen in de wereld beschikbaar zal zijn. Een woordvoerder deelde mee dat de Engelse griep (de officiële benaming is „A/Engeland/42/72"), heel anders is dan de Aziatische griep die in de afgelopen vier jaar in de wereld op trad. Er is nieuwe virus gezon den aan de 91 influenza-cen tra en aan vaccineprodu centen. Maar het zal enkele maanden duren voordat er voldoende vaccin zal zijn voor een nieuwe epidemie. Hij kon nog niet zeggen of het nieuwe soort griep de immuniteit zal doorbreken die de mensen tegen de Aziatische variëteit hebben gekregen en of de Engelse griep het zal winnen van de thans beschikbare vaccins. Naar het heet is nu de „Engelse griep" in opmars. In Engeland poogt men zich daartegen te wapenen met injecties. De bekende „bunny's" van de Londense Playboyclub laten zich. misschien dan niet van ganser harte maar toch wel bereidwillig, zo'n injectie toe dienen. RIJSWIJK (ANP) De Ned. Roulette-organisatie „Chances Sim ples" heeft het plan opgevat op verschillende plaatsen in ons land opleidingscursussen te houden voor het vak van croupier. Initiatief nemer van de organisatie is de heer P. Smit uit Groningen. De eer ste cursus begint vrijdag 20 oktober in hotel Leeuwendaal in Rijs wijk (ZH). Voor deze cursus hebben zich na plaatsing van enige ad vertenties uit Den Haag en wijde omgeving l cursisten aangemeld. toe een elftal De cursus zal plm. tien maanden duren en wordt gedurende één avond per week gegeven. De cursus omvat zowel theorie als prak tijk en zal ook door entree betalend publiek kunnen worden bijge woond. Voor hun entreegeld krijgen deze bezoekers dan errige con sumpties. Dekenale raad Leiden wenst openheid rond L.P.R. (Van een onzer verslaggevers) Delft De Leidse dekenale raad heeft de diocesane pastorale raad van het bisdom Rotterdam In een motie verzocht om bij het Nederlandse episcopaat aan te dringen op openheid rond de opgeschorte landelijke pastorale raad. De dekenale raad van Leiden heeft dit verzoek tot de diocesa ne raad gericht, omdat er naar zijn mening behoefte bestaat aan een „objectieve oordeels vorming op basis van objectieve gegevens". Tijdens de gisteravond in Delft verzoek ingaan omdat het één gehouden vergadering van de van de weinige geluiden van on diocesane pastorale raad kon derop is. het verzoek van Leiden om zo spoedig mogelijk tot stappen te komen, die enige opheldering kunnen brengen in de wat men noemt vrij ondoorzichtige situa tie, nog niet kunnen inwilligen. In de novembervergadering van de pastorale raad zal de Leidse motie dan ook nader worden be sproken. De pastorale raad wil bovendien serieus op het Leidse Een wat strak kijkende prinses Anne van Engeland is het klaarblijke lijk niet eens met de spreekster naast haar. Deze spreekster is de actrice Glenda Jackson, die zich tijdens een lunch ter ere van de verkiezing van de „vrouw van het jaar" in het Savoyhotel te Londen, mengt in de discussies over de vrijheid van de vrouw. Prinses Anne is verklaard tegenstandster van de „Dolle Mina's". WASHINGTON (AP) Henry Kissinger, adviseur nationale veiligheid van president Nixon, heeft vandaag de besprekingen met de Noord Vietna- mezen over een regeling van de Vietnamese kwestie voortgezet. Perssekretaris Ronald Ziegler van het Witte Huis wilde over de inhoud der besprekingen, die zon dag zijn begonnen, niets mededelen. Nooit eerder in de drie jaren dat Kissinger in het geheim in Parijs de Noordvietnamezen heeft ont moet hebben de besprekingen drie dagen ge duurd. Het is duidelijk dat het tempo van het overleg wotj)t opgevoerd en er zijn aanwijzingen dat de besprekingen zich concentreren op de toekomsti ge samenstelling van het regiem in Saigon na af loop van de oorlog. Berichten dat Thieu nu bereid zou zijn af te treden om de weg vrij te maken voor de coalitierege ring werden in Washington als speculatief afge daan. De communisten willen in Saigon een regering be staande uit drie groepen: communisten, neutra len en vertegenwoordigers van het huidige re giem, afgezien van Thieu, die het veld moet rui- De Amerikaanse ambassadeur Ellsworth Bunker heeft vanmorgen drie kwartier gesproken met president Thieu. Fijn voor zoon of dochter is deze ori ginele plastic tele-voetbal. Ook deze bijna niet kapot te krijgen bal, krijgt u thuisgestuurd na opgave van een nieuw abonnement. Het aanbrengen van een nieuw abonnement wordt door ons goed beloond. Voor ieder nieuw kwartaalabonnement, dat door U wordt opgegeven, ontvangt u een echte 'Blijmaker'. Maak een ander blij met onze krant en uzelf met zo'n geweldige Blijmaker. I I I I stuur deze bon in open envelop, zonder post zegel naar: antwoordnummer 349, Leiden t.als nieuw kwertaalabónnee op de LEIDSE COURANT Naam: Adres Woonplaats Stuur blijmaker nr. 6 naar: Naam: Adres Woonplaats LEIDSE COURANT

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1