Geweldige voetbalmiddag HAPPEL: DIE PLOEG VAN ONS MET DAT TIKTAKKEN DE GRANATEN EN VOORZET VAN BRES Taktische zet van Teunissen 19*721, MAANDAG 9 OKTOBER 1972 A 1 IlilIM IBfliMI Afbreuk gen duel tussen Europa, ook zonder Engelsen en Duitsers, en Zuid-Amerika moet een summum aan voetbalgenot kunnen ople veren. Men heeft het op de t.v. kunnen ervaren: het werd het niet. Nederland genoot de eer drie spelers in de Europese ploeg te hebben: Cruyff, Hasil en Van Hanegem. Ze speelden een halve wedstrijd en ze waren er niet eens ongeluk kig mee. Europa deed er niet al te veel aan. Twee van de drie voelen dan ook niet veel meer voor een eventuele verkiezing. Wed strijden, waarbij niets op het spel staat, blijken toch niet aan te slaan. Er stond wel een bedrag voor mis deelde kinderen op het spel. Toevallig zetelt de organi satie in Basel en even toe vallig is Zwitserland geen land waar men in drommen naar het voetbalveld trekt. Zulk een wedstrijd kan be ter worden gespeeld in Ita lië (met een stuk of zes Ita lianen in het Europees elf tal") of Spanje (idem) of bijvoorbeeld Rotterdam (met Van Hanegem en Ha sil en Cruyff). Dan zou de opbrengst beslist groter zijn geweest dan het be drag van 16.500 verkochte plaatsen en 15.000 staan plaatsen die de t.v. betaal de. Maar de spelers vroe gen zich wel af waarom op een luxueus banket tiental len leden, die niet voetbal den, wel kwamen eten. Dat gaat van de opbrengst af. Het doet ook afbreuk aan de .begeerte" om in zulk een elftal, te worden geko zen, waarin de spelers gra tis optreden. Verstandig JJe voorschrijdende ver commercialisering der tenniswereld heeft tenslotte ook De Metselaars bereikt. Jarenlang heeft de vereni ging zich op het standpunt gesteld dat betaling van spelers uit den boze was. Gedwongen door de om standigheden en met voor uitziende blik heeft het be stuur van De Metselaars onlangs voorgesteld de spe lers van het topteam binnen afzienbare tijd eveneens te gaan betalen. Hoewel de leiding van de noodzaak van deze maatregel door drongen was, vreesde men dat een en ander problemen met de overige leden zou geven. De vrijdag gehou den ledenvergadering gaf zijn akkoord aan de sugges tie van het bestuur. Daar mee gaven de leden blijk van realiteitszin, waar de bond nog lang niet aan toe is. De tennisbond hinkt al jaren op twee gedachten: betalen of niet-betalen. De Metselaars heeft de knoop doorgehakt. Verstandig. (at heeft men mateloos genoten ]van het titanengevecht in het Zuiderpark; van de twee scho ten van Hans Bres die als gra naten insloegen in het Rotter damse doel; van zijn enige (daad waartoe hij na de rust in 'staat werd gesteld; de voorzet op maat waaruit Bregman, die jzo vurig verlangde naar het (maken van een doelpunt, de ge nadeklap produceerde. En ook van de twee treffers van Feyen- joord, die eveneens van klasse [waren maar op andere wijze Idan die van FC Den Haag. let zijn twee enorme doelpunten [en zijn voorzet groeide Hans Bres uit tot de effectiefste spe ler in een elftal, dat, vergeleken met het duel met Spartak Mos kou, onherkenbaar was. Dit FC Den Haag had een stalen rugge- graat, zat boordevol werkdrift en liet zich niets opdringen. „Ik had gezegd tegen de jongens dat ze moesten zorgen dat feyenoord achter hen aan moest en niet omgekeerd," zei trainer Evert Teunissen na af loop. Consequent was die op dracht uitgevoerd, behalve een beriode na de rust, waarop Ernst Happel doelde toen hij fijn ploeg cp niet mis te versta ne wijze de mantel uitveegde. Happel: „Op dat moment was FC Den Haag (per ongeluk zei bij ADO) helemaal weg. Maar die ploeg van ons met dat tik- durfde er eens zijn eentje door te gaan. Den kon zich daardoor herstel- Toch waren er twee die geheel al leen door de defensie van FC Den Haag wandelden, Franz Hasil met de Haagse midden velder Harald Berg tot de on omstreden uitblinkers behorend en Dick Schneider. Zij maak ten dan ook de beide Rotter damse doelpunten. Een teken aan de wand voor de aanval van Feyenoord, die er weer niet in slaagde een aandeel te leve ren in de doelpuntenproduktie. En toch moet er kwaliteit schui len acht,er spelers als Ladinsky en Kristensen, maar de eerste lijkt fysiek niet sterk genoeg en de tweede verviel in zijn oude fout van de zelfzuchtigheid. „Waardeloos," karakteriseerde Happel dat. Dan had FC Den Haag in Tor Fuglset een sterkere aanvalslei der; een krachtige body en een opvallende springkracht .die hem stempelde tot de beste kop- specialist van Noorwegen. Hij leverde in het prille begin al een waarschuwing af toen Bres een geniale voorzet gaf en Fugl set over de handen van Treytel raak kopte. Scheidsrechter Boosten oordeelde dat Fuglset buitenspel stond en keurde de treffer af. Toen al bleek dat de kleine Wim Jansen elk duel in de lucht zou gaan verliezen van de sterke en langere Fuglset. Dat' gebeurde ook zonder man keren. Het gehele elftal van FC Den Haag mag trots zijn op het voetbalfcstijn in het Zuiderpark. Meer dan trots v den volke werd getoond. Kees Bregman, de maker van het derde doelpunt, flankeert zijn aanvoerder. t de spelers op matchwinner Hans Bres, die door Aad Mansveld eigen fouten." gaf Happel toe. Wellicht doelde hij ook op zijn eigen minder sterke optreden want tegenover Fugl- Maar wat moest Ernst Happel? „Die nederlaag is een gevolg set. in wie Happel zich kenne lijk had vergist, had beter de lange Van Dae'.e kunnen staan. Jansen kon nog zd hoog reiken. Fuglset sprong hoger en zo hield hij constant twee man aan zich gebonden want er moest er altijd nog een zijn die zijn kop ballen onschadelijk moest ma ken. Dat was dan Dick Schnei- onderling waren te groot. Niet bij FC Den Haag. dat als één geheel optrad, bereid was even tuele zwakkere momenten voor elkaar op te vangen en zo veel werklust toonde dat de shirts van de Hagenaars in de prachti ge nazomermiddag al dropen toen die van de Feyenoorders nog kurkdroog speelde, evenals Mansveld en zijn secundanten bij FC Den Haag. Maar zoals FC Den Haag dag cn nacht verschilde met de ploeg die voor de UEFA-cup door intimidatie verloor, zo was Feyenoord ditmaal het oneven wichtige elftal dat niet tot de hechte eenheid kon komen, die vereist is om een sterk blok als FC Den Haag afdoende partij te geven. De kwaliteitsverschillen ■stelijke partij Op de luttele minuten dat Feyenoord in het begin over het veld wandelde met de intentie „dit varkentje te gaan wassen," werkte FC Den Haag aan de opdracht uit te maken hoe het duel zou verlopen. Ditmaal werd wel, als het te pas kwam het middenveld overgeslagen, in tegenstelling tot Feyenoord dat alles over Van Hanegem maar vooral via Hasil liet lopen. De Oostenrijker verkeerde in grote idsrcchter Boosten wijst resoluut naar achter, naar de middenstip. FC Den Haag is op 2—0 geko- Wim Jansen ligt verslagen op de grond. Spelers van FC Den Haag uiten hun tomeloze vreugde. r. Harald Berg, Hans Bres, Tor Fuglset. (Van onze sportredactie) DEN HAAG "Onze taktiek was eenvoudig", zei een glunderende trainer Evert Teunissen. Hij cijferde zichzelf daardoor bewust enigszins weg. Maar toch verdiende hij meer. Zoals hij de zaak met Leo de Caluwé heeft aangepakt, is professioneel uitstekend en duidt ook al op een „new look" bij FC Den Haag. Wat was er aan de hand? Teunissen wist zaterdagmorgen al dat Leo de Caluwé niet kon spelen. Toch zette hij hem in bij de warming-up en liep zijn vervanger Van Bliet met zijn trainingspak aan. De schijn moest de verwarring bij Feyenoord vergroten. Zelfs toen werd begonnen stond Van Vliet op de backplaats en verbleef Kila op het middenveld. Maar het spel was nauwelijks begonnen of Kila stevende op Kristensen af. Teunissen daarover later: „Ik had ge hoord, dat Kila tegen Sparta al eens een keer Kristensen had afge stopt. Gezien zijn nog altijd aanwezige voorkeur voor rechts leek me dit de beste oplossing. Een blunder werd echter door de micro- fonist gemaakt. Toen hij de opstelling bekend maakte, noemde hij Van Vliet en niet De Caluwé. Dat mag niet bij een profclub." Kila. blij als een kind: "Het was dit seizoen mijn eerste goeie wedstrijd. Ik had dit succes nodig". Hij zal zich in de toekomst dan ook wel beter realiseren wat de konsekwentie is van het maar raak leven in de zomer, waardoor hij de laatste maanden vele kilo's aankwam. Je komt dan veel moeilijker terug. Kila zweeg. vorm, was ook conditioneel in toppositie, vond onmiddellijk de juiste man om aan te spelen maar die deed er dan niet vol doende mee. „Werkezels" Bovendien zat het Van Hanegem niet lekker dat hem enige ma len op simpele wijze door Berg en Advocaat, de twee onver moeibare „werkezels" op het middenveld bij wie Simon van Vliet zich uitstekend aansloot, de bal werd ontnomen. Hij nam zich kennelijk voor dat niemand hem meer voorbij zou komen, wat hem op de nodige vrije trappen kwam te staan omdat hij meedogenloos de hem voor bijsnellende tegenstander tegen de {'rond werkte. „Dat had met Hasil ook moeten gebeuren," werd opgemerkt. Toen Hans Bres in de 2«e en 35e minuut met twee formidabe le schoten-van-afstand Treytel totaal kansloos had gelaten, kwam Feyenoord pas tot de eer ste reéle actie naar het doel. Ladinsky schoot in en Thie red de fraai. Toch zou de rust met 2—1 ingaan. Franz Hasil voerde een korte solo op, slingerde door de Haagse defensie en prikte de bal langs Thie. Dat was de actie die met „neervlijen" voorkomen had moeten worden. Of het de score zou hebben gewijzigd, is twijfel achtig want onherroepelijk zou er een strafschop op gevolgd zijn. Op de uitpuilende tribunes hoe gelukkig moeten zij zich hebben gevoeld die een kaartje hadden bemachtigd trilde de span ning waarmee men het tweede bedrijf tegemoet ging. In die tweede helft had Happel op de linkerverdedigersplaats Harry Vos ingezet voor Rijsbergen, een verbetering. Dat tegendoel punt vlak voor de rust had toch even geknaagd aan FC Den Haag en voor Feyenoord als een peppil gewerkt. De kwaliteit van het spel daalde, even slechts. Henk Wery, die twee maal Hans Bres geheel vrij had laten staan voor de rust, drong in de tweede helft tegen „zijn man" op. Het was ook ongeloof lijk hoe hij Bres, die kan maar ook durft schieten Berg, Fuglset. Bregman kunnen het ook maar durven blijkbaar niet de lef te tonen die onbezorgd voetballende Hans Bres ten toon spreidt en van wie toch zo langzamerhand bekend moet zijn dat hij een schutter van formaat is, zo losliet. Dat ge beurde na de rust niet meer. Maar Wery ging wel meer naar voren. Hij was ook de man die net naast schoot in de periode dat Feyenoord meer greep op het spel had. Hij was ook de man die weg was toen Bres een van de weinige ke ren in de tweede helft werd aangespeeld. Hasil probeerde hem nog te achterhalen, maar met zijn rechtervoet nota bene, dus uit moeilijke positie, trok Bres de bal van links voor en kopfe Kees Bregman feilloos in: 3—1. Het professionele verschil bleek tóch nog. Terwijl FC Den Haag elkaar met verzaligde blikken aankeek en duimen werden ge heven omdat de wedstrijd „in de knip" was, werkte Dick Schneider zich. profiterend van de nog niet geluwde vreugde, door de defensie en was het 3— 2. Met nog negen minuten te spelen. Het tweede doelpunt van Feyen oord kwam te laat. De orkaan van toejuichingen ondersteunde de ploeg en zo IS FC Den Haag van Den Haag tot het glorieuze einde van een geweldi ge voetbalmiddag: vijf klasse- doelpunten. topspanniilg. ei verend voetbal. Het recept voor het voorkomen van een kwijnende competitie werd in het Zuiderpark gege ven. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 21 Bres 1—0, 32 Bres 2—0. 42 Hasil 2—1, S0 Bregman 3—1, 81 Schneider 3— 2. Scheidsrechter Boosten. Toe schouwers: 28.500 (uitverkocht). FC Den Haag: Thie; Kila, De Zoete. Mansveld en Korevaar; Advocaat, Berg en Van Vliet; Bregman, Fuglset en Bres. Feyenoord: Treytel; Wery, Jan sen, Schneider en Rijsbergen (Vos); Hasil, De Jong en Van Hanegem; Ressel, Ladinsky en Kristensen. )EN HAAG In het van spanning trillende stadion, waar de aanmoedigingen als een orkaan over het veld donder den, klonk de bevrijdende schreeuw bij het laatste sig naal van scheidsrechter Boosten. Toen werd het even stil, terwijl de matadoren de ene elf met gebogen hoofd, de andere elf met een overgelukzalige lach op het gezicht de kleedkamers opzochten. De „volle bak" in het Zuider park moest even de geweldige voetbalmiddag verwerken die men had beleefd. Zulk voetbal verheft de vaderlandse competitie tot een formidabel evenement. Zulk voetbal doet de competitie leven want door de zege van FC Den Haag krijgt de strijd aan de top een totaal ander aan zien. De puntenverschillen, die elke competitie weer ab surde vormen dreigen aan te nemen, worden gemini- seerd. Met ploegen als FC Den Haag, met FC Twente en toch ook met het wisselvallige Sparta kan wellicht einde- 1 lijk eens worden gesproken van een wedloop tot het ein de, een die niet halverwege reeds is beslist.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9