li Moeizaam overleg redt linkse Drie CeidacSotiAa/ni W eekeindverkeer zeker 22 doden Soedan trekt zich terug uit Egypte Jongen houdt 13 gijzelaars urenlang vast Sterke oppositie vooral bil D'66 Verbreken contact met confessionelen betreurd Belgische I minister I uitgedaagd i tot duel Ontvoerde L beledigde" politi ie DOEL BEREIKTMAAR VRAAG NIET „HOE" Meer projecten voor Cebemo in Indonesië MAANDAG 9 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 a De publieke koetsjes lijken voort durend vast te lopen in de ver keerschaos op het Romeinse Piaz za Venezia. Met het nog steeds toenemende verkeer in de smalle kronkelende straatjes van de eeuwige stad krijgen de koetsjes het steeds moeilijker hun weg te vinden. -31 BRUSSEL (ANP) De Belgische I minister van financiën, prof. Vlerick, is uitgedaagd tot een duel dat met de degen uitge vochten zou moeten worden. Uit dager is Edouard Lekeux, de voorzitter van de Belgische vei eniging van kleinhandelaren i tabak. Lekeux zegt dat minister Vle rick in een telefoongesprek met hem beledigende uitdrukkingen gebruikt heeft en dat hij daar voor eerherstel wil. I De vereniging van kleinhandela ren in tabak in België fulmi- neert al geruime tijd tegen het i feit dat in grote warenhuizen 1 magazijnen sigaretten soms der de normale prijs verkocht J worden. Lekeux, verwijt minis ter Vlerick dat die het niet aan- durft met hem een debat voor j radio of televisie aan te gaan. PlETERMARITSBURG (AP) De politie in Pletermaritsburg heeft een man aangehouden die een jongeman met een pistool i wilde dwingen met hem naar i f Durban te rijden, dat ongeveer i SO kilometer van Pletermarits- i burg ligt. pe politie zette de achtervolging i r in nadat de 16-jarige motorrij der, met achterop de o-.tvoer- der, de tong had uitgestoken te gen een agent in een patrouil- i leauto. Die nam dat niet en zette de mo- tor na, en dat was maar goed ook. Trein doodt negen koeien (Van een onzer verslaggevers) BODEGRAVEN - Een in volle vaart rijdende trein uit de rich ting Utrecht heeft zaterdag avond een ware slachting aan gericht onder een aantal koeien die ter hoogte van Bodegraven op de rails liepen. Pj de botsing belandden onmiddel- I (ijk vier koeien met zwaar letsel in de sloot. Vijf anderen waren er zodanig aan toe dat zij moes ten worden afgemaakt, foor eigenaar Veldhuizen die hier tegen niet verzekerd is. komt de balvering van zijn veestapel "eer op een schadepost van 25.000 gulden. Daar komt waar- «chijnlijk nog de schade aan de rails en de trein en een boete voor het open laten staan van bat hek bij. De trein liep een vertraging op van 20 minuten. Tot diep in de nacht is men be ng geweest met herstelwerk- I ïaamheden. ORLANDO (Reuter) In het Amerikaanse stadje Orlando (Florida) heeft de politie za terdag dertien gijzelaars be vrijd, die zestien uur lang door een gewapende jongen in een huis waren vastgehou den. De jongen, de 17-jarige Jack son Stallings, eiste een los prijs van 5000 dollars (ruim 16.000 gulden). Hij werd ten slotte mef'hulp van een ka rate-expert overmeesterd en is gewond naar een ziekenhuis gebracht, evenals een vrouw en haar dochtertje van 13 die. naar verluidt, door hem verkracht zijn. De andere gijzelaars, voor het meren deel kinderen, waren volle dig over hun toeren, maar ongedeerd. Stallings was het huis vrijdag rond middernacht gewapend met een pistool binnenge drongen. Daar bevonden zich toen vier personen. De jon gen eiste van de bewoners dat ze meer mensen lieten komen. Hij vertelde dat hij geld nodig had omdat de po litie achter hem aan zat. Me vrouw Vanderpoole, een van de vier. mensen in het huis, belde haar zwager, James Jackson, op, die korte tijd later met acht andere men sen bij het huis arriveerde. Om acht uur 's morgens stuurde de jongen mevrouw Vanderpoole en haar zwager erop uit om de losprijs op te halen. Zeven uur later keer den zij terug in gezelschap van een politieman die zich voordeed als de werkgever Vanderpoole. De agent, een karate-expert, besprong Stallings zodra hij zijn kans schoon zag. Tijdens de worsteling ging het pi stool van de jongen af zon der dat iemand geraakt werd. Op het geluid van het schot bestormden andere agenten het huis en een van hen schoot Stallings in de rug, terwijl de gijzelaars met geboeide handen naar buiten vluchtten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De P.v.d.A., D'66 en de P.P.R. zijn zaterdag voor wat hun onderlinge samenwerking betreft door het oog van de naald gekropen. De fractievoorzitter van D'66 mr. H. van Mierlo drukte dit zaterdagmorgen in dezelfde bewoordin gen uit, nadat na moeizaam en langdurig verga deren het akkoord tussen de linkse Drie tevoor schijn gekomen was. Desondanks blijft er vooral bij D'66 nog veel weerstand over vooral rond de Navoparagraaf, waarover tenslotte toch overeenstemming bereikt werd. Zelfs een aantal leden van de P.v.d.A. twijfelt nog sterk aan een langdurig samenwerkingsverband tussen hun partii D'66 en de P.P.R. Het verbreken van ieder contact met de confessionelen is vooral voor politici als drs. Den Uyl en dr. Vondeling een teleurstelling gewor den. Juist zij waren voorstanders van overleg met de K.V.P. om tol een meerderheidsregering te komen na de verkiezingen van novem ber. De drie linkse partijbesturen hebben zaterdag urenlang moeten verga deren om compromissen tot stand te brengen. In de nacht van vrij dag op zaterdag zijn zij voortdurend bij elkaar geweest om de tek sten te formuleren die zaterdag aan de afzonderlijke congressen werden voorgelegd. Vooral het bestuur van de P.v.d.A. voelde zich ernstig gehinderd in zijn bewegingsvrijheid door vergaande uitspraken, die het P.v.d.A.- congres ondermeer over de Navo en de defensie had gedaan. Ook was het voor het P.v.d.A.-bestuur pijnlijk dat het het nachtelijk be raad in moest met de mededaling aan de besturen van D'66 en PPR dat het P.v.d.A.-congres nle»s ziet in overleg met de confessio nele partijen. Aan het slot van het congres wilde drs. Den Uyl wel kwijt dat hij het niet bijzonder moeilijkhadgehad.Er waren diverse uitspraken gedaan, die hij niet juichend heeft ontvangen. Maar uiteindelijk was hij met partijvoorzitter van der Louw „tevreden dat het met heel veel leg en moeizaam onderhandelen gelukt is de drie partijen tot een gemeenschappelijk standpunt over het regeerakkoord en de opstel ling tegenover de confessionele partijen te brengen". Op het socialistisch-congres viel in de wandelgangen ergernis te be luisteren over de al te lichtvaardige besluitvorming. Die ergernis was naar het congres van D'66 overgeslagen. Twee democraten hadden een motie verspreid waarin het P.v.d.A.-congres te horen kreeg dat het „meer waarde hecht aan politieke prietpraat en hob by-isme dan aan duurzame samenwerking met D'66 en PPR". Om het tussen de drie partijen niet moeilijker te maken dan het al was, werd de motie weggestemd. D'66 liet wel duidelijk uitkomen dat de P.v.d.A.-uitspraak vrijdagavond tegen samenwerking met de confes sionele partijen voorbarig was. Een voorbarigheid die bij D'66 in het verkeerde keelgat was geschoten. Een motie werd aangenomen waarin het ongenoegen over da uitspraak van het P.v.d.A.-congres sterke oppositie tot uiting kwam. Met veel moeite moest het congres van D'66 worden bewerkt om zich uit te spreken tegen overleg met de KVP, tenzij die partij met het kabinet breekt. PvdA-voorzitter André van der Louw was tijdens het partijcon gres in Den Haag per hot-line" verbonden met mevrouw Ruby van der Scheer op het congres van D'66. eveneens in Den Haag. Cholera in Syrië DAMASCUS (AFP) De Syri sche minister van gezondheid Machmoed Saada, heeft laten dat er in het dorp Achara, dat in het noordoosten van Syrië ligt, 52 gevallen van cholera zijn geconstateerd. Eén van de bevrijde meisjes wordt overstuur uit het huis weggeleid (l.), terwijl Jach- son Stallings op een draag baar wordt weggebracht (r.). Twintig jaar rijden zonder rijbewijs WAGENINGEN (ANP) De Wa- geningse kantonrechter heeft vrijdag een 63-jarlge Ooster- beekse markthandclaar, die twintig jaar zonder rijbewijs achter het autostuur had geze ten, veroordeeld tot een boete van 1C00, waarvan 750 voor waardelijk, en vier weken voor waardelijke gevangenisstraf. Hij was bij een routinecontrole te gen de lamp gelopen. Twintig jaar geleden heeft de markthandelaar door langdurige ziekte verzuimd om zijn rijbe wijs te verlengen. Later had hij geen geld om opnieuw examen te doen. Op den duur beoefende hij het rijden zonder rijbewijs als een soort sport. Arrestaties in Australische ontvoerings zaak MELBOURNE (AP) De politie in Melbourne heeft vanmorgen vroeg twee mannen gearres teerd in verband met de ontvoe ring vrijdag van een onderwij zeres en zes jonge kinderen. Dit gebeurde 110 kilometer ten noorden van Melbourne, te Fa raday. De mannen worden nog ondervraagd en zullen vermoe delijk in de loop van de dag in staat van besohuldiging worden gesteld. 17EN halve week congresseren heeft oppositieleider Den Uyl na een paar vlagen buikpijn tenslotte toch gebracht, waarop de drukte in Den Haag begonnen was: een programmatische overeenkomst waarmee PvdA, D'66 en PPR moeten proberen zoveel mogelijk Ka merzetels te winnen als fundament voor een linkse minderheidsre gering. Want alleen daarop wordt gemikt, nu een duidelijke meerderheid van de drie linkse partijen voor de KVP een deurkier hebben opengela ten met de bedoeling dat Andriessen en zijn fractie de vingers en de tenen erdoor zullen knellen. Want de drie willen alleen nog met de KVP praten, wanneer dr. De Zeeuw bereid is de twee andere christen-democratische partijen los te laten en de fractievoorzitter bereid is op de rails te gaan liggen vóór het rompkabinet-Biesheu vel. Een aanbod dat een zelfde waarde heeft, als wanneer de KVP haar invitatie aan de PvdA om te praten zou hebben opgedirkt met de clausule, dat D'66 en de PPR thuis moesten worden gelaten en Den Uyl voor het overgrote deel de begroting-Nelissen zou moeten ac cepteren. Over de afloop van de poging om vóór de verkiezingen tot een groot-regeerakkoord te komen, heeft dan ook vrijwel niemand nog enige illusie. Wat menigeen inclusief een niet te verwaarlo zen minderheid van „links" wel hebben zal. is teleurstelling om dat de mogelijkheid om tot een groot-regeerakkoord te komen, geen serieuze kans gekregen heeft. Op hol geslagen IIET linkse blok speculeert nu op een verkiezingswinst zo groot dat het trio-Den Uyl het strekste parlementaire blok wordt, dat de christen-democraten vóór noch na de verkiezingen banden zullen aanknopen met DS'70 en/of de liberalen en dat tenminste de KVP bereid zal zijn een links minderheidskabinet royaal ruimte te geven. Dat dit laatste gebeuren zal, mag betwijfeld worden, wanneer bijvoor beeld in de PvdA-fractie straks een even grote groep op hol slaat, als bij gelegenheid van het Haagse congres een groot deel van het partijkader heeft gedaan. Den Uyl en Van Mierlo hebben meer moeite gehad om tot een akkoord te komen waarbij hun driespan vóór de wagen bleef, dan hun Hef moet zijn geweest. En het is nog een vraag of het moeizaam tot stand gekomen compromis toch niet weer een aantal socialisten en D'66-democraten te bitter smaken zal. Voor DS'70 zien we bijvoorbeeld weer de kans om enige bressen te slaan in de groep socialisten welke anderhalf jaar geleden, met moeite, hun Partij van de Arbeid trouw gebleven is. Program /"hP de Haagse congressen werd het gestelde doel uiteindelijk wel be- reikt, maar vraag niet: „hoe". Doordat de kwestie van het al-dan- niet praten met de KVP de congressen en hun gecombineerd naspel sterk beheerste, is er van een echte programdiscussie even weinig terecht gekomen als op grote partijcongressen in Nederland traditie Financiële deskundigen en economen hebben de meest enthousiaste beleidsomspitters wat meer binnen de grenzen van de werkelijkheid kunnen brengen, maar nog steeds ontbreekt duidelijkheid op het punt wat kiezers naa£t schone voornemens ook interesseren zal: hoe kan het program dat Den Uyl belooft uit te voeren betaald worden en wat zijn de vermoedelijke gevolgen van zijn betalingspolitiek? Wanneer die ondeugdelijk is, lijkt het verkeerde gok te zijn te hopen, dat anderen bereid zullen zijn de schade en de schande van een minderheidsregering ook op hun rug te nemen. Aanvaring in IJszee WASHINGTON (Reuter) - Een ijsbreker van de Amerikaanse kustwacht en een vaartuig van de Amerikaanse marine voor diepzee-onderzoek bevinden zich in het pakijs in de Noordelijke IJszee in moeilijkheden. De ijsbreker „Edistro" die 120 man aan boord heeft, drijft stuurloos rond. Het andere vaartuig is de „Mizar", een vrachtschip dat in 1962 is ver bouwd voor diepzee-onderzoek. Welke schade dit schip heeft op gelopen is niet bekend. Vijf doden en twee ernstig gewon den waren te betreuren bij een ongeluk in Assendelft, waarbij deze personenauto in de zijkant werd geramd door een andere personenauto. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het verkeer heeft het afgelopen weekeinde zeker 22 doden geëist. Het ernstigste ongeluk deed zich in de nacht van zaterdag op zondag voor in Assendelft, waar bij een auto ongeluk vijf mensen om het le ven kwamen. Met een snelheid van z.cker 100 km. (toegestane snelheid 50 km.) reed een perso nenauto op een andere auto. Een 47-jarige man uit Gemert kwam om het leven toen hij gis teravond bij dichte mist (zicht 15 m) met zijn auto tegen een boom reed. Op de rijksweg onder Nijmegen kwamen vanmorgen bij dichte mist bij een verkeersongeluk twee mensen om het leven cn werden verschillende anderen gewond. De toestand op het be wuste weggedeelte werd door de politie chaotisch genoemd. Bij het inhalen van een nieuwsgie rige automobilist, die vaart ver minderde om te kijken naar het optakelen van een auto uit een sloot, maakte een 29-jarige in- woner uit Wsert met zijn auto v»lgens persbureau van liet een te scherpe manoeuvre, Midden-Oosten had Soedan des waardoor hij over de kop sloeg "I"5 °v«]eg met Cairo en dodelijk werd gewond. hel "r,le d"1 van »'l" lr°«P«" Bij een Inhaalmanoeuvre kwam Un8' h«; Swikanul terugge een 23-jarige motorrijder uit 1 trokken. Het bevel van Cairo Saopemeer om het leven. CAIRO (UPI/AP) De verstand houding tussen Egypte en zijn buurland Soedan is het afgelo pen weekeinde verder verslech terd nu Egypte opdracht heeft gegeven dat ook de laatste Soe- danese troepen van het Suczka- naai worden teruggetrokken. Een deel was reeds teruggetrok ken, nadat Egypte kritiek had geleverd op het vasthouden door Soedan van Libische wapens en troepen die onderweg waren naar Oeganda tijdens de crisis tussen dat land en Tanzania. juni 1967 geleverd als gebaar van solidariteit met Egypte. Soedan heeft zich sinds de sa menzwering van vorig jaar te gen president Numeiry wat af zijdig gehouden van de pan-Ara- bische politiek waarin Egypte en Libië thans voorop lopen. Soedan geeft sinds de beëindi ging van de burgeroorlog tussen het Arabische en het zwarte deel van zijn bevolking de voor keur aan goede relaties met de Afrikaanse buurstaten. Bommelding in kerk SCHIPHOL (KNP) „Het ziet er Commissariaat. i n cnwt,n«» uit dat we meer projecten Uit hun gesprek met president 25-iar,S® Hagenaar A. Groot- guezkanaal we- 'en n in Indonesië kunnen financie ren", aldus oud-premier P. de Jong gisteren op Schiphol Lij zijn terugkeer van een bezoek van drie weken aan Indonesië. Hij maakte deze reis in zijn func tie van voorzitter van „Cebe mo", de Centrale voor Bemid deling bij Mede-financiering van Ontwikkelingsprogramma's, waarin het Centraal Missie Soeharto b'eek dat het Neder landss - c - financieringspro gramma heel goed past binnen het kader van Let tweede vijfja renplan van Indonesië, dat de t-ek van het platteland raar de s.rd wil tegengaan, de ontwik- k? -g van de dessa's bevordert en helpt bij de transmigratie van het overbevolkte Java naar andere gebieden Commissariaat. de stichting Op het mede-fina,,cleringspro- Landen in Ontwikkeling, Pause lijke Missiewerken Nederland en de Bisschoppelijke Vastenak- tie vertegenwoordigd zijn. De oud-premier werd vergezeld door mr. J. van Gennip, direc teur van het Centraal Missie gramma 1972 van Cebemo staat voor bijna vier mil oen gulden aan aanvragen van Indonesi sche particuliere organisaties, met name de missie. Verwacht wordt dat dit bedrag in 1973 aanzienlijk hoger zal zijn. veld werd dodelijk gewond hij in de nacht van zaterdag op zondag op de kruising Pres. Kennedylaan-Stadhouderslaan geen voorang kreeg van een an dere automobilist. De twee inzit tenden van deze laatste auto moesten met hoofdletsel in een ziekenhuis worden opgenomen. Bij een auto-ongeluk in Strljen werden twee jonge inwoners I van 's-Gravendeel op slag ge dood. Hun auto vloog met grote snelheid uit een bocht. Zeker vijf mensen, waaronder een 6-jarig jongetje uit Helmond, werden gedood, doordat zij bij het oversteken werden gegrepen door passerende automobilisten. hierop eenm Suezkanaal werden na de zes daagse oorlog tegen Israël in Hotelbrand in Duitsland: negen doden KOBLENZ (DPA) Bij een ho telbrand in de Westduitse plaats Traban-Trarbach bij Koblenz zijn zaterdagochtend negen mensen om het leven gekomen. Acht mensen werden gewond, van wie enkelen ernstig. GRONINGEN (ANP) Voordat de theoloog prof dr J. Verkuil uit Amsterdam gistermiddag In de Opstondlngskerk in Gronin gen het woord zou voeren, kwa men rond vijf uur bij de koster cn dominee van de kerk tele foontjes binnen dat er in de kerk een bom verstopt was. De verklaring van de koster dat die dag geen enkele onbevoegde de kerk had betreden en een on derzoek van deze man, dat niets opleverde plus de dilettantisti sche opz-t van het geheel gaf de Gron'nger politie het ver- trou cn dat Lr. geheel op een kwaüüic grap t iuest berusten. Ontru t. i.'k /an de kerk werd dun tok n!?t noodzakelijk ge acht

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7