Jongelui uit Amerika doen een jaartje Nederland Nieuwe pastoor Leidschendam geinstalleerd Comité bevreesd voor drinkwaterkwaliteit „Zn Leiden gebeurt wel wat Zoeterwoude haalde streefbedrag voor z'n missionarissen Go en Plezier judokampioenen Zuid-Holland OOK Wat u moet weten Snelle tijden bij kringwedstrijden R ï97Lr>F.NSDAG 11 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT tEIDEN Ze heten Barbara Agnes Kaliskowski en Alison Gardner Howe en wonen sinds een maand of drie bij een Leid- se familie. Ze doen alsof ze Hol landse meisjes zijn. Dat is be- slist niet het geval: Barbara komt uit Arizona en Alison uit de staat New York. Zij behoren tot de 10.000 jonge mensen die elk jaar over bijna de gehele wereld verspreid worden om de gewoonten van een ander land dan het hunne te leren kennen. De organisatie die hier achter zit heet .Youth For Understan ding" en stelt zich ten doel „het I bevorderen van het begrip tus- sen de volkeren". Zij hoopt dit I te bereiken door dat begrip reeds bij jongeren aan te kwe- ken in een uitwisselingspro gramma. Vanuit alle Europese landen, Ja pan, de Filippijnen, Afrika en Zuid-Amerika vertrekken jon gens en meisjes tussen de 16 en leven iaar naar de Verenigde Sta- ten. Een heel jaar lang kunnen i zij daar leven als een Ameri- j kaans kind, ze zijn volwaardig lid van het gezin, gaan gewoon naar school en leren de spelre gels van de Amerikaanse ge meenschap. Op hun beurt ko- men Amerikaanse jongeren naar een van de eerder genoem- sijks- de landen. Behalve het jaarpro gramma kunnen de Amerikaan se YFU-deelnemers ook een zo- merprogramma van twee maan den meemaken, ter op^lison en Barbara hebben dat als voorproefje gedaan in Veghel en schut- Waddinxveen. Nu blijven ze tot juli hier. Als uitzondering woont Alison in een Canadees gezin in ■eekt di Zuid-West („ze was al erg goed in Nederlands"). Barbara woont bij de familie Nienhuis in de Berlagestraat. Mevrouw Nien huis is contactpersoon van de YEU in Leiden en omgeving. Barbara is al de negende „dochter". Haar eigen zoons zijn beiden, ook in het kader van de YFU, naar Amerika ge weest. Over de organisatie vertelt zij: „De oorsprong ligt 20 jaar gele den. Er was dresen in Amerika, die een zoon in Duitsland in dienst had. Zij bezocht hem en ondervond de vreselijke haat waarin jonge mensen opgroeiden. Zij heeft toen 2 jongeren uit Aken uitge nodigd in Amerika en zo is de gedachte ontstaan om dat ver der uit te breiden." Er gaat een selectie vooraf. Na dat men zich heeft opgegeven, volgt er een voorlichtingsmid dag waarbij ook de ouders aan wezig zijn en vervolgens een niet geringe selectiemiddag. De kandidaten komen dan nog een weekeind bijeen. Er wordt niet zo zeer op intelli gentie gelet. Wel wordt er ge test of de kandidaat een goede ambassadeur of ambassadrice voor zijn of haar land is. lars) zijn voor rekening van dre Het is geen goedkoop ideaal, noch in figuurlijke zin, noch finan cieel gezien. De kosten (750 dol lars) zijn voor rekening van de ouders van de zendeling. Daar komt nog eventueel een zakgeld bij. Mevr. N.: „Sommige gastgezin nen betalen dat zelf. Hier krij- Mar dat is niet verplicht. In gen ze ook zakgeld van ons. die 750 dollar zit wel een reser ve inbegrepen voor noodgeval len. De kinderen blijven een jar aan een stuk hier, ze mo gen tussendoor niet terug, tenzij bij overlijden van naaste fami lie of als het werkelijk helemaal niet zou gaan". Al het werk dat binnen de orga nisatie wordt verzet, gebeurt vrijwillig. Alleen de secretares se wordt betaald. In het bedrag zit daarvoor administratiegeld. Verder verzekeringen, porti, schoolboeken enzovoort. Mevr. N.: „De gastgezinnen zet ten hun huis helemaal belange loos open. Natuurlijk moeten de gasten zich aan de regels van het huis houden. Ze moeten „vader en moeder" zeggen. Ook het schoolprogramma doen ze gewoon mee. Sinds kort moeten ze zelfs examens doen". Alison en Barbara vertellen in heel Neder- v Nienhuis, Barbara, Allison en Alice (dochter lands over hun ervaringen tot nu toe. Alle indrukken proberen ze zo goed mogelijk te onthouden en verwerken „om als we terugko men in Amerika weer aan onze families te vertellen en te laten zien". Aan drie oktober hebben ze een levendige herinnering. Ze hebben zich best geamu seerd. „Alle mensen waren gek, bij de taptoe. Er was vuur werk en de studenten gooiden worteltjes". De kermis, de olie bollen, de poffertje en uiter aard de hutspot hebben ze alle maal .gedaan', op z'n Leids. Er is natuurlijk een verschil tus sen de Nederlandse en Ameri kaanse jeugd. Mevrouw Nien huis vindt de Nederlandse jon geren volwassener. Barbara en Alison kijken wat sceptisch en formuleren het zo: „Misschien zijn ze hier wel meer volwassen, maar misschien wil len ze in Amerkia meer experi menteren. Nienhuis) Hier is de school voor het diplo ma, voor het examen. In Ameri ka ook voor de sociale aspec ten: sports, clubs enzo. De school is onze sociale unit, hier ende familie". Een ander punt waaraan ze nogal moesten wen nen is de Nederlandse bureau cratie. Ze aarzelen even om dat woord te noemen. Als wij het aangeven, gaan ze er echter grondig op in. „Er zijn hier zo veel formaliteiten. Voor alles moet je je melden bij politie. bij het stadhuis, bij een bu- Dan zijn er natuurlijk de eetge woonten, „alles is aardappel", de televisie („in Amerika om de tien minuten reclame, maar wel van 's ochtends tot 's nachts uitzendingen en de politiek. Om daar een beetje wegwijs in te worden krijgen ze op school staatsinrichting. Op de derde dinsdag in september zijn ze naar de opening van de Sta ten Generaal geweest. Het taalprobleem valt wel mee. „Het is niet zo moeilijk om te snappen, maar om te schrijven en uit te spreker". De eerste tijd krijgen de Ameri kaanse gasten een apart uurtje Nederlandse taalles. De indrukken van Barbara en Ali son zijn nog niet volledig maar tot nu toe is Leiden en Holland best bevallen. „We leren heel erg veel en willen nog niet weg. Leiden is voor een heel jaar erg goed. Veghel en Waddinxveen zijn daarvoor te klein, te be krompen. Hier gebeurt altijd wel wat". En lachend gaan ze naar het volgende avontuur: in YFU-trui op een plaatje voor de krant. ;elt et wit /an d# ZOETERWOUDE De collecte die in het afgelopen weekeinde werd gehouden tijdens de dien- sten in de kerken en de kapel van Huize Emmaus ten bate van de Zoeterwoudse missiona rissen heeft 4.747,15 opge bracht. Dat is 800 gulden meer dan vorig jaar. |De collecte was het sluitstuk van een week welke werd georgani seerd door de Werkgroep Missie en Ontwikkelingshulp en waarin j door het verstrekken van infor matie de bijzondere belangstel ling werd gevraagd voor de ei- gen missionarissen. Dat ge- schiedde op diverse manieren, urnaal. óók door pater J. Rekelhof die momenteel op vakantie is. Hij Ierland verzorgde causerieën op de basis scholen en voor de ouderen in het zaaltje van de Christus Die- naarkerk. In het volledig bezet te kerkgebouw bij de eerste ge zinsmis gistermorgen, waarvan het thema ook was afgestemd op de aktieweek, werden dia's vertoond en toelichting ver strekt. Met deze collecte-opbrengst zal het streefbedrag van f 550b,— nodig om alle 11 mis?4>narissen tenminste 500 gulden td kunnen sturen, zeker worden gehaald omdat de bijzondere giften hier bij nog niet zijn inbegrepen. Derde plaats voor Zijl/LGB LEIDEN De jeugdwaterpolo- - ploeg van De Zijl/LGB heeft zaterdag in het overdekte bad van zwembad „De Does" zijn e laatste wedstrijd gespeeld in de j hoofdklasse van de jeugdkompe- rt titie. De Leidenaren wonnen in 1 dit duel met 11-6 van het Til- i burgse TZV. Door deze overwin ning is het team van Dd Zijl/LGB, dat vorig jaar jeugdkampioen van Nederland werd, op de derde plaats geëin- digd in afdeling A-2 van de hoofdklasse. Deze terugval is veroorzaakt door het feit dat de meeste spelers in verband met hun leeftijd niet meer mee mochten doen. Van de ploeg, die vorig jaar de Ne derlandse titel behaalde, bleven dit seizoen alleen Albert en Ja cob Spijker over en daar Albert door een blessure niet mee mocht spelen, verzwakte het ze vental aanzienlijk. Na een slechte start - verlies tegen Nep- tunus, Arnhem en Het IJ her stelde de ZIJL/LGB zich goed door de laatste 3 wedstrijden 5 punten te veroveren. Jac. Dorrepaal overleden Zoeterwoude Zaterdag overleed In het ziekenhuis te Leiden, waar hij kort tevoren naar was overgebracht, op 72-jarige leef tijd, de heer Jac. Dorrepaal. Zijn gezondheidstoestand was de laatste tijd sterk achteruit ge gaan maar toch kwam het einde overwacht. De overledene heeft grote ver diensten gehad voor de Zoeter woudse gemeenschap. Dat geldt in het bijzonder voor de Her vormde gemeente die hij gedu rende tientallen jaren in ver- scheidene functies diende. Dat was o.m. als diaken en ouder- j ling, bovendien was hij tot 1 ja- I nuari van dit jaar scriba. Voor de Prot.-Chr. Groepering heeft de heer Dorrepaal zitting gehad m de gemeenteraad. I 'lijn bijzondere belangstelling ging ook uit naar de historie van de gemeente. Hij behoorde tot de oprichters van de „Stichting Oud-Zoeterwoude" waarvan hij tot zijn dood penningmeester was. In het mededelingenblad van de Stichting verschenen verscheidene artikelen van zijn hand. De heer Dorrepaal ver zorgde ook de historische be- i schrijving van het oude kerkge bouw aan de Dorpsstraat welke voorkomt in de Gids van Her vormd Zoeterwoude. Hij stelde een boek samen met oude pren ten van Zoeterwoude en Stomp- i wijk dat vorig jaar verscheen en veel aftrek had. begrafenis zal woensdagmid dag plaats vinden. Blitz blijft ongeslagen LEIDEN Ook tegen Te Werve is Blitz ongeslagen gebleven. De Leidse basketbalploeg won met 72-51 na een 44-33 ruststand. Topscorer was Piet Rietkerk met 18 punten. Het damesteam van Blitz verloor de eerste wedstijd in de rayon-klasse van Jumpers met* 14-30. LEIDSCHENDAM - Deken G. J. P. van der Bijl heeft zaterdag avond tijdens een eucharistie viering pastoor J. A. M: Am- merlaan geïnstalleerd als her der van de St. Joseph Opifexpa- rochie. In de door de deken voorgelezen benoemingsbrief zegt bisschop Simonis dat de nieuwe pastoor, die al een jaar als kapelaan in de parochie werkzaam is ge weest, in overleg met de paro chieraad is benoemd en „na WARMOND Niet minder dan 82 Warmondse kinderen kwamen met hun honden, poezen, hamsters, cavia's en ander klein- en pluimvee nar de Dierenshow, die de Jeugdraad en Clara Sikking hadden ge organiseerd. De jury, bestaande uit de dames Waarsenburg en Van Staveren, liet door de heren Smits en Vriezeco de prijzen uitreiken aan de volgende kinderen met poezen: Neeltje Stijnman met Molly, Marjon met Spookie, Ina met Schoffie en Rudie met Mui zie. Bij de hamsters gingen de prijzen naar Marjo met Floortje, Maaike met Donald, Niky met Lut en M. Heemskerk met Drolletje. Bij de hon den: Rosella met Onno, Conny met Stapper. Enne met Onno en Rudy met Sonja. In diversenwaren de prijzen voor Marcel met schildpad, Maria met duif, Dick met kanarie en Leo met kippen en kuikentjes. LEIDEN Het comité „Waak zaamheid Drinkwater" wil dat de gemeenteraad eerst de nodi ge zekerheid verkrijgt of Leiden de komende jaren water van goede kwaliteit houdt voordat men besluit water te gaan leve ren aan het waterleidingbedrijf "De Rijnstreek" te Boskoop. De gemeenteraad van Leiden zal er vanavond over moeten be sluiten, dat de LDM een con tract tot waterlevering sluit met "De Rijnstreek". Dat waterlei dingbedrijf heeft water van de Leidsche Duinwater Maatschap pij nodig vooral om in de het waterwingebied van de nieuwe bedrijf van Heineken in Zoeterwoude te kunnen voor- Het comité wijst er op, dat het enorme behoefte van het wensen overlaat. Als de LDM nog meer water moet gaan le veren zal het gevolg zijn, dat Leidse water nu al kwalitatief te LDM nog meer geïnfiltreerd moet worden met verontreinigd en vergiftigd Rijnwater, aldus het comité. Leiden Zaterdagmiddag waren de ..capitulanten", langverbandvrijwilligers uit de jaren '34-'39, bijeen in de Morspoortkazerne. Vele herinneringen werden door de reünisten opgehaald en de goeie ouwe tijd werd weer opnieuw beleefd. WASSENAAR Zaterdag was er in het Jeroenshuis een fancy fair, die georganiseerd was door de YWCA. Dit was de eerste activiteit van de YWCA (Young Woman Christian Associationafdeling Was senaar. die enkele maanden geleden is opgericht. Mevrouw L. J. H. Staab-Mees opende de marktdag in de functie van voorzitster van de landelijke YWCA. Op de foto: mevrouw Staab koopt het eerste lootje, dat op de fancy fair te krijgen was. LEIDEN Twee pupillen van tereenvolgens op overtuigende sportschool Luiten hebben gis- wijze Duivestijn. Van Rijn. termiddag in sporthal Over- Baas, Ouwersloot en Aalders te bosch in Den Haag successen verslaan. behaald bij de jaarlijkse judo- Op 22 oktober zullen Go en Plei- kampioenschappen van Zuid- zier aantreden tegen de overige Holland. Peter Go werd kam- districtskampioenen om de lan- pioen bij de aspiranten midden gewicht en Pleizier bij de zwaargewichten. Go wist ach- zijn pastorale verkenningstocht het vertrouwen van veel paro chianen heeft gewonnen." Hij wenste hem Gods zegen en de beste wensen voor de vervulling van zijn opdracht. Na het afleg gen van de eed voor de pas toorsfunctie verklaarde deken Van der Bijl hem tot pastoor, waarna een lid van het paro chiebestuur hem de sleutels overhandigde. Na de eucharistieviering, waarbij het Pius-Z koor de Missa Brevis van Mozart zong. dankte pas toor Ammerlaan het parochiebe stuur voor het in hem gestelde vertrouwen. In de gerfkamer kwamen daarna velen, onder wie ook burgemeester Kolfscho ten niet zijn echtgenote, de nieuwe pastoor gelukwensen. Bedrijven Bollenstreek klaverjassen BOLLENSTREEK De bedrijfs- klaverjascompetitie Bollenstreek is vrijdagavond met groot en thousiasme gestart in restaurant „De Beurs" in Llsse. Evenals voorgaande jaren gaat de strijd om De Gouden Vlinder. Het team Van Gerven, winnaar van vorig jaar. gaf al direct blijk deze gouden vlinder nu de finitief in zijn bezit te willen krijgen. Het Slaapkamercen trum zat de ploeg nogal dwars, maar toch behaalde Van Ger ven zijn eerste zege van dit jaar (L32-128). De uitslag was verder: Broekhuizen—Gas en Water: 125-144, Draka—Vlinder: 139-127; Van Zanten—Sikkens; 136-142. Vrijdag spelen: Elka—Sikkens; Vlinder—Slaapkamercentrum; GWB—Van Stein; Draka— Broekhuizen en Van Zanten— Van Gerven. DIOK verplettert Middelberg: 32-0 LEIDEN Voor pakweg 300 toe schouwers heeft de Leidse rug- by-club Diok Middelburg een gevoelig pak slaag gegeven. De Zeeuwse ploeg werd met 32-0 verslagen. De wedstrijd, die werd gespeeld in de Leidse Hout, was rijk aan incidenten. Er werden nog al wat overtredingen begaan. Van beide ploegen werden ook spe lers uit het veld gestuurd. LEIDEN Hengelsportvereni ging ,De Forel' hield zater dag een viswedstrijd in de wateren van de Zijdewind. Het weer was prachtig, de vangst slecht. Uitslag: J. Beekman (1500 gram); P. Noordermeer (1250 gram); H. Oaijendijk (1040 gram). LISSE Zaterdag werd de zaalvoetbalcompetitie in de sporthal in Lisse voorgezet. Fair Play benutte zijn kan sen niet en verloor met 12; Caesar werd overspeeld door Kleine Beurs: 10—2; Be-Je had te weinig wisselspelers waarvan de Blauwe Reigers gebruik maakten: 17; Im port wist met goede mandek king van Minnesota te win nen: 4—1. LEIDEN De Leidse half- zwaargewicht Dries Klein van sportschool De Vries werd gisteren derde tijdens de Zuid-Hollandse judokam pioenschappen in Den Haag. LEIDEN Judoschool De Vries won met 6I van „Enghien" uit België, die i het weekeinde in Leiden op bezoek waren. ZOETERWOUDE Bij de openbare vergadering van de parochieraad welke morgen avond in het zaaltje van de Christus Dienaarkerk wordt gehouden komen naast de gebruikelijke agendapunten belangrijke vragen aan de orde over de werkzaamheden van de pastores. In de v ge bijeenkomst is daarmede al een begin gemaakt. Bekende Veender overleden ROELOFARENDSVEEN He denmorgen heeft vanuit de St. Petrus Banden de begrafenis plaatsgehad van het stoffelijk overschot van Nicolaas van der Meer Gz. De heer Van der Meer, met z'n 96 jaar de op een na oudste inwoner van Alkcma- de, overleed afgelopen donder dag in Mariënhave te Warmond, wunr hij in verband met een ziekte werd verpleegd. In de tuindersgemeenschap van Roelofarendsveen was Nicolaas van der Meer een bekende per soonlijkheid. Hij was mede-op richter van de plaatselijke afde ling van de LTB en nam in 1918 ook deel aan de besprekingen die leidden tot het samengaan van de toenmaals bestaande 3 groenteveilingen in één veiling. HIJ was ook een groot aantal ja ren voorzitter van het parochie- Ie zangkoor. BODEGRAVEN Zaterdag zijn in zwembad „De Kuil" te Bode graven de eerste kringzwem wedstrijden van het wintersei zoen gehouden. Er werden snel le tijden gemaakt door de deel nemers uit de kring Gouwe Rijnstreek. Maar liefst 9 kring records werden er verbeterd en 1 werd geëvenaard. Joan Poulis van Katwijk zorgde voor een grote verrassing door het 16 jaar oude record van Loes van Zandvliet op de 100 m vrijeslag te verbeteren in 1.06.7 aan te tikken. Andere record- verbetering waren; Gerard Bos man, AZC, 50 m rugslag jongens 0/13j, 37.5 Iris de Kovser, BZPC, 50 m schoolslag meisjes 0/10j. 40.5, Leo Markensteyn, BZPC. 60 m vrijeslag jongens o/16 j. en heren 57.3, Anja van Harskamp. AZC, 200m schoolslag meisjes Ö/14-Ö/16 en dames, 2.58.2, René Platje, ZIJL/LGB, evenaring op de 100 m vlinderslag meisjes Ö/16 j. 1.17.3. Naast deze presta ties van nationaal niveau wer den er nog enkele uitstekende resultaten geboekt. Deze waren; 50 m rugslag meisjes o/lO j, Tru dy van de Laan, BZPC, 41.3, 100 m vrijeslag jongens on der 12 j. Pieter de Jong, BZPC. 1.12.5, 100 m schoolslag meisjes 0/14 jAnja van Harskamp, AZC. 1.24.7, Harriet Platje. ZIJL/LGB, 1.26.7, Idem jongens, Alex van Belkum, ZIJL/LGB. 1.21.7, 100 m vlinderslag jongens o/lO jaar. Peter Wol- ters ZIJL/LGB, 1.10.9, 100 m vrijeslag dames, Trude van de Kraan. ZIJL/LGB.1.07.7, Idem meisjes o/16 j., René Platje, ZIJL/LGB. 1.09.5, 100 m rugslag meisjes o/16 j. Janet Vonk. ZIJL/LGB, 1.24.0, idem jongens, Addie Houtman, AZC. 1.19.4, 200 meter schooslag da mes, José Neuteboom, ZIJLLGB, 2.59.6, idem heren, Peter Wolters, ZIJL/LGB, 2.40.8. Koster Kruik nam afscheid SASSENHEIM Het kostersecht paar Kruik heeft gisteren af scheid genomen van de Gerefor meerde gemeente Sassenheim. waar zij jarenlang de zorg droe gen voor kerk en jeugdhuis. Tij dens een drukbezochte receptie kwamen veel gemeenteleden uit Sassenheim. Voorhout en War mond de heer en mevrouw Kruik bedanken voor de vele goede diensten die zij altijd op geruimd hadden verricht. Ook de burgemeester, baron Van Knobelsdorff en zijn vrouw lie ten zich niet onbetuigd. De receptie werd onderbroken door een feestelijk stukje mu ziek van de Harmoniekapel „Crescendo". Het echtpaar I LEIDEN De veertiende Hutspotwandeltochl, die zaterdagmiddag van start ging is een waar wandel- Kruik kreeg verschillende af- i succes geworden. Er zat dit keer een internationaal tintje aan, doordat een groep Zweden de tocht mee- scheidsgeschenken aangeboden, maakte. Zij kregen, evenals alle deelnemers trouwens, een tegel waarop als herinnering aan het ont- waaronder een enveloppe met zet van Leiden een stadsmuur met kanteel en kanon stond afgebeeld. De groepen (zeventien totaal) inhoud. i werden met een groter formaat tegel beloond.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3