Toerisme zelfbehoud voor onze badplaatsen VERGANE GLORIE OF NIEUWE TOEKOMST...? Stap in de spaarweek binnen Raiffeisenbank Bi Boerenleenbank R 197: "i de bank voor iedereen De sluiting van oude en bekende hotels in en kele badplaatsen zoals Scheveningen en Noordwijk (dezer dagen weer het Kurhaus en het Grand Hotel in Scheveningen) toont aan dat het dreigt mis te gaan langs de Noordzee kust. Aan die kust worden vrijwel geen nieuwe hotels meer gebouwd. Op de Waddeneilanden worden wel enkele ho tels uitgebreid. Dat geldt eveneens voor Zand- voort, Noordwijk en Zeeland. Zomerhuisjes schijnen steeds aantrekkelijker te worden, vooral door de vrijheid die zij bieden. Als al ternatief voor de hotels zijn demi-pension en logies-ontbijt mogelijk een goede oplossing. Men ziet vooral voor de overheid een taak om regelend op te treden, faciliteiten te schep pen (vooral op belastingtechnisch gebied) en leningen tegen lage rente uit te schrijven. Op hun eentje komen de meeste hoteleigenaars er moeilijk uit. Als er geen oplossingen komen treedt snel veroudering op, die alleen sluiting tot gevolg kan hebben. Onze Noordzeekust behoudt nog steeds voor een grote groep mensen haar aantrek kingskracht, maar er worden andere eisen ge steld. Er is zowel aan exclusiviteit als aan „kermis" behoefte. Het is daarom zaak het ie dereen naar de zin te maken, maar niet op dezelfde plaats. Ook een of twee kuuroorden zouden hun geld dubbel en dwars opbrengen, evenals goed opgezette luxe hotels en enkele casino's. Voor badgasten Is het bij slecht weer moeilijk om iets anders te doen. Men zal moe ten zoeken naar „slecht-weer-accommodatie". Desnoods „zal tegen heilige huisjes ge schopt moeten worden", maar het Is beter dat iedereen wat water bij de wijn doet om tot een goede oplossing van de problemen te ko- Duidelijk is wel, dat het zo niet verder kan. De gemeenten zelf langs de Noordzeekust staan soms al met de rug tegen de muur. Scheveningen: een badplaats in moeilijkheden is er al een teveel gen) naar de Wadden. De ande re factor, het weer, is op de Wadden veel gunstiger. Een bui blijft daar over het algemeen niet langer dan een dag hangen. Door speciale arrangementen van de NS gaan ook buiten het seizoen steeds meer mensen naar de Waddeneilanden toe. Uit schieters zijn vooral de herfstva kantie, die in veel gevallen al uitverkocht is, en de grote feest dagen. Op de Wadden neemt het aantal zomerhuisjes, eigenlijk beter tweede woningen te noemen, on- {ebreideld toe. In de meeste zit centrale of andere verwarming, wat het verblijf in de winter ex tra aantrekkelijk maakt. Kort seizoen Zeeland Is voor kampeerders een provincie bij uitstek. Onge veer 70% van het aantal over nachtingen dat in het afgelopen jaar geboekt werd, kwam van de campings. Nergens in ons land staan slui tingen op stapel zoals die vorige week van het Kurhaus en het Grand Hotel In Scheveningen. Men neemt wel aan dat meer bedrijven het moeilijk hebben. Niemand kan echter voorspellen wat er zal gebeuren als er niet spoedig iets aan de aantrek kingskracht van onze kust toege voegd zal worden. Mogelijk zal het overheidsonder- zoek bij de Horeca, dat waar schijnlijk nog dit jaar gereed zal komen, adviezen bevatten. Adviezen, die dan wel snel uit gevoerd moeten worden. Des noods met overheidsgaranties. Het toerisme vertegenwoordigt namelijk een aanzienlijke inkom stenbron op de betalingsbalans. En daarop zweert tegenwoordig bijna iedere Nederlander. De overheid niet in het minst. Toerisme betekent zelfbehoud zeker voor de Nederlandse bad plaatsen. Een grote badplaats in ernstige moeilijkheden is er al één te veel. ANK VAN DUGTEREN, WILLIBRORD RUIGROK J SCHEVENINGEN/NOORDWIJK „Het toerisme langs de kust moet worden gecoördi neerd. Er is nu eenmaal behoef te aan plaatsen waar het kermis is, zoals er ook behoefte is aan stille stranden. Aan die behoefte moet je voldoen. Er zullen maar weinig badplaatsen zijn die het leuk vinden om „kermis" te worden, want ze geven allemaal voor rust en stilte te ademen, maar je zult je toch naar de toe risten moeten richten". Dit is de mening van drs. H. J. Knotten belt, 'adjunct-directeur van het Nationaal Bureau voor Toeris me. „Ik zie vooral een regelen de taak voor de overheid. Voor het toerisme in ons land moeten faciliteiten geschapen worden. De hoteleigenaars kunnen zulke grote investeringen niet meer uit hun eigen zak betalen. In het buitenland bestaat dat allang. Daar kunnen hoteleigenaars bij voorbeeld leningen met een lage rente krijgen. Willen we niet achterblijven bij het buitenland, dan zal er in ons land een hele boel moeten gebeuren". Eisen van publiek De eisen van het publiek zijn de %fgelopen jaren veranderd. ,,Je uilt je moeten gaan afvragen of $et produkt dat je levert wel voldoet aan die eisen. Zo niet, dan zul je veranderingen moeten aanbrengen. In ons land houdt iedereen nog veel te veel reke- hing met alles. Als er ergens een structuurplannetje bestaat, hiag dat niet aangetast worden. Ruzie moet je zeker vermijden. Op die manier kom je nooit tot een goede oplossing. Dan z&\ er keer iets komen, dat niet *»or Jan en Piet geschikt is. W'at dan nog. Je kimt het toch niet altijd iedereen naar de zin maken. Je moet streven naar het Meale, maar dat bereik je nooit, ioals het nu is kan het niet doorgaan", aldus de heer Knot tenbelt. Voor elk wat wils Langs de Nederlandse kust moe ien recreatiemogelijkheden ko men, die „voor elk wat wils" zijn. Maar dat „voor elk wat wils" ftioet niet allemaal bij elkaar liggen. „Als er behoefte bestaat aan 'n bepaald soort al of niet af- lesloten strand, moet dat er ko- tien. Ook de mensen die zulke «randen bezoeken drinken wel *?ns een biertje, dus er valt wat >an te verdienen. Op een andere >laats zou een kuuroord moeten Ifomen. De Nederlandse dokto ten zien zo'n kuur nog helemaal et zitten, maar in Duitsland (ebben de ziekenfondsen zo'n in hun pakket zitten als de •kter haar voorschrijft. Je moet natuurlijk niet ineens <le hele kust gaan volzetten met verdieping er niet op hoort. Dus weg met die hoogste verdieping. En dat terwijl die ene verdie ping juist de winst kan uitma ken. Er moet veel meer naar oplossingen gezocht worden. Dan komt er maar eens ruzie van. Zoals het nu gaat kan het beslist niet verder". Meer vrijheid De cijfers tonen duidelijk aan dat de Nederlander erg op pri vacy gesteld is. Zomerhuisjes schieten als paddestoelen uit de grond. Twaalf van de duizend Nederlanders hebben een cara van, waarmee wij de grootste caravanbezitters van Europa zijn. We willen vrij zijn. ons niet extra verkleden voor de lunch, soms liever een snel hapje ha len. Op je blote voeten in en uit kunnen hollen en je kinderen op je eigen manier tot de orde kun nen roepen. De enige tussenvorm tussen hotel en zomerhuisje, die we aanvaar den is het uppartementenhotel, maar daar staan er nog maar enkele van in ons land. „Langs de hele Nederlandse kust missen we ook een stuk amusement, 'n stuk vertier. Als het prachtig weer is, is er niets aan de hand. Maar vooral in ons land is dat lang niet altijd het geval. Bij slecht weer kunnen de mensen vrijwel nergens heen. Het enige zoutwaterzwembad van ons land in Noordwijk is ge sloten. Natuurlijk kan een hotel eigenaar daar wel wat aan doen, maar het kost geld". Iedereen is het erover eens dat er in de badplaatsen meer amu sement moet komen. Dat trekt mensen aan en daarmee weer financiën, want het zal inmid dels duidelijk zijn, dat dat het grote breekpunt is. Moeilijkheden Een ander breekpunt Is het wel zeer korte „seizoen" in ons land. Voor de mee3te badplaat sen strekt zich dat over slechts zes weken uit. Als er dan, zoals ,dit jaar, een slechte junimaand aan voorafgaat, kan zelfs een goede septembermaand dat niet meer goedmaken. Daarom kan ook gemakkelijk gesteld worden dat er in het seizoen te weinig ruimte is en daarbuiten veel te veel. Vakantiespreiding zou hier een grote uitkomst zijn. Bij een bliksemenquefe langs verschillende Nederlandse bad plaatsen bleek ons dat de Wad deneilanden nog steeds op rozen zitten. Over het aantal over nachtingen is men zeer tevre den. Er heerst zelfs een zekere schaarste, waardoor men gedu rende een langere periode vol zit. Bovendien gaan de vakantie gangers vooi een langere tijd (mer 'al minimaal veertien da die oorden. Er moet een goede coördinatie komen". De heer Knottenbelt vindt het jammer, dat het Haagse Kur haus zal verdwijnen. „Je zou de gemeenschap kunnen laten beta len voor het in stand houden van dit complex. Veel Hage naars en ook niet-Hagenaars zullen dat op prijs stellen, want het is omgeven met een enorme hoeveelheid sentiment. Maar je moet reëel blijven: een man uit Tietjerksteradeel zal het hele maal niet leuk vinden dat zijn belastingcenten besteed worden aan het Kurhaus, dat hem niets kan schelen. Natuurlijk, die to rentjes zijn een deel van 't sil houet van Scheveningen. Maar als het niet rendabel is, zal het moeten verdwijnen. En wat dat silhouet betreft: in de moderne architecteur zijn genoeg voorbeel den, die aangeven dat ook een nieuw gebouw mooi kan zijn". De heer Knottenbelt ziet goed in dat een groot oud hotel tegen woordig moeilijkheden krijgt. Er is te weinig effectieve ruimte. Tenslotte komen de inkomsten uit het aantal kamers en de mensen die daar logeren. Vooral de personeelslasten drukken zwaar op de hotels. Hoe minder personeel men nodig heeft, des te gunstiger is dat uiteraard. In zo'n groots en vaak oud hotel, heeft men door de ruimte veel personeel nodig. Ook vindt de heer Knottenbelt, dat de overheid investeringen in het toerisme aftrekbaar moet maken. Op die manier wordt be vorderd dat in oude hotels ver anderingen aangebracht kunnen worden, die de zaak rendabeler maken. De laatste jaren zijn aan onze kust vrijwel geen nieuwe hotels gebouwd; een tekenende situa tie. Langzamerhand treedt een verschuiving op van hotels naar appartementen, zomerhuisjes en kam peergelegenheden. Is er dan in de toekomst geen plaats meer voor hotelaccommodatie? „Zeker wel", aldus de heer Knottenbelt. „De hotelaccommo datie zal aangepast moeten wor den aan de eisen die de vakan tiegangers stellen. Die eisen im pliceren in ieder geval veel ver anderingen. Zelfs aan luxe ho tels bestaat behoefte. Maar ech te luxe hotels vind je aan onze kust niet. Hotel-kolossen zoals in Spanje zijn hier een zeldzaam heid. Maar net zo goed als ze daar floreren, kan dat hier. Maar dan zit je weer met aller lei problemen. Als ergens een hoog hotel gebouwd wordt, is er plotseling een schoonheidscom missie die vindt dat die hoogste Terschelling: de Waddeneilanden verheugen zich in een groot aantal bezoekers en Texel heeft, mede door speciale NS-arrangementen niet te klagen over bezoekers over een vrij groot seizoen. Zandvoort is één van de weinige badplaatsen, die een modern groot hotel hebben, dat rendabel is. sparen doet u bij de 3000 vestigingen 1 9 9 Binnenkort Is het weer Spaarweek. Vanaf 23 tot en met Ai V A H 1111 Ars C 27 oktober' met no9 een extra da9 °P maandag 30 oktober 11 II1 I II119| (Wereldspaardag). Zes dagen in het teken van sparen bij de Raiffeisenbank en de Boerenleenbank, waar bijna half Nederland al spaart. Dat zijn zes miljoen mensen, die sparen volgens hun eigen wensen en mogelijkheden. Omdat zij konden kiezen uit 8 verschillende spaar- mogelijkheden. Een voorbeeld om na te volgen. Stap daarom in de Spaarweek (of op Wereldspaardag) even binnen bij een Raiffeisenbank of Boerenleenbank. Met 3000 vestigingen in Nederland is er altijd wel een bij u In de buurt

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9