it DE AVONTUREN VAN PIET POTLOOD Het boeremeisje dat de graaf te slim af was ZATERDAG 7 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT n t .w J PAGINA 6 VER HIER VANDAAN - over zeven bergen, zeven dalen en zeven rivieren leefde eens, lang geleden, een boerenmeisje met een bijzonder helder ver stand. Zij kon aan ieder die erom vroeg de beste raad ge ven. Wanneer ergens een moei lijkheid was, deed zij een ge makkelijke oplossing aan de hand: heel eenvoudig, niemand anders kon op die gedachte ko men. In datzelfde land, maar wel een eind uit de buurt van dat dorp, stond het kasteel waar een oude graaf woonde met zijn zoon. Toen de zoon op een dag op jacht was, werd hij overvallen door een verschrikkelijk on weer. De bliksem trof zijn paard en de jonge graaf wor stelde tegen het noodweer en kwam terecht bij de boerderij van het verstandige meisje. Daar werd hij gastvrij ontvan gen, van droge kleren voorzien en aan tafel genood. De kalmte en vriendelijke wijsheid van het meisje maakten zulk een indruk op de jonge graaf dat hij terug keerde naar het kasteel van zijn vader en zei: „Ik wil trouwen met een gewoon boerenmeisje. Maar zij is een wonder van wijsheid en kan iedereen uit de nood helpen". De oude graaf antwoordde: „Een wijze vrouw kunnen wij op ons kasteel best gebruiken. Maar ik wil niet hebben dat mijn boeren en pachters weten dat mijn zoon met een gewoon boeren meisje trouwt. Niemand kent haar hier en als zij belooft nie mand anders dan ons beiden goede raad te geven, zal ook geen mens erachter komen wie zij is". Het meisje werd op het kasteel gebracht en beloofde wat haar gevraagd werd. De oude graaf voegde daar nog aan toe: „Als je deze belofte verbreekt, moet je binnen drie dagen het kasteel verlaten. Je mag dan zoveel meenemen als je in een koets kunt bergen, maar ik wil je hier daarna niet meer zien". Toen de gravenzoon trouwde, zag zijn jonge gravin er waardig en wijs uit. Zij hield haar belofte en gaf alleen vader en zoon goede raad waarmee die twee bijzonder ge lukkig waren. OP DE BOERDERIJEN die bij het kasteel hoorden, leefden boeren en pachters, rijken en armen, maar de armste was wel de man met een zieke vrouw en drie tweelingen, en maar één koe op stal. Toen de dag aanbrak waarop de pach ters hun huur moesten betalen op het kasteel, kwam die arme man met lege handen. De oude graaf had geen medelijden met hem en zei: „Als je binnen drie dagen je schuld niet betaald hebt, zet ik je het huis uit. Je mag uit je huis meenemen wat je op je boerenkar kunt laden, maar eruit moet je". De arme man stortte zijn hart uit bij de jonge gravin en hoopte dat die wijze en waardige vrouw een goed woordje voor hem zou doen bij haar strenge schoonvader, Het hart van de gravin smolt van medelijden en ofschoon zij heel goed begreep dat zij haar belofte verbrak, hield zij toch haar mond niet! „Je kunt niet betalen, dus over drie dagen moet je vertrekken met de koe voor je wagen", zei ze. „Ik zal die morgen je vrouw bezoeken om naar de nieuwe tweeling te komen kijken. Na tuurlijk neem je haar en je kin deren mee, maar aangezien ook ik in je huis zal zijn, moet je ook mij in je kar meenemen". Drie dagen gingen voorbij en de arme boer kwam niet betalen. Toen gingen dienaren van de oude graaf de boer zeggen dat hij vertrekken moest. Zij zagen toe dat hij alleen maar uit zijn huis meenam wat hij op de wa gen kon laden. Dat waren een tafel, wat potten en pan nen... maar ook de gravin die juist op bezoek was om de twee vrouw en kinderen, een bed en ling te bewonderen! Spoorslags waarschuwden de dienaren de oude graaf, die de boer onmid dellijk bij zich liet komen. „Heb je de jonge gravin om raad ge vraagd", vroeg hij. „Ja", ant woordde de boer. „En heeft zij voorgesteld dat zij op je wagen mee zou gaan?" „Ja", gaf de boer toe. Toen zei de oude graaf somber: „Je mag blijven en hoeft geen huur te betalen. Maar voor de vrouw van mijn zoon ziet het er niet goed uit". baarna liet hij de jonge gravin bij zich komen en zei: „Schoon dochter, je hebt je belofte ge broken. Over drie dagen zul je ons kasteel moeten verlaten om voorgoed terug te keren naar je eigen dorp". „Goed vader", antwoordde de jonge vrouw kalm. Op de avond vóór de der de dag, schonk zij de beste wijn van het kasteel en terwijl zij haar glas ophief, zei ze tegen vader en zoon: „Met vreugde ben ik hier gekomen, in vrede vertrek ik". Zij dronk haar glas leeg en zo deden ook de vader en de zoon Maar in hun beide glazen had de slimme vrouw een slaappoeder gestrooid. Al gauw na het drinken van de voortreffelijke wijn vielen de twee in slaap. De jonge gravin liet haar koets inspannen om te vertrekken. Zij nam niets van haar bezittingen mee, maar zij gaf alleen bevel haar slapende echtgenoot in de koets te dragen. Met hem reed zij terug naar de boerderij van haar vader. Toen de jonge graaf de volgende morgen wakker werd en zag waar hij terecht was gekomen, lachte hij dat het daverde. Ook de oude graaf werd die morgen verwonderd wakker, want het was erg stil op zijn kasteel. Van de dienaren hoorde hij wat er gebeurd was! Toen werd een tweede koets inge spannen en daarin reed de oude graaf regelrecht naar de boer derij want hij wist dat daar zijn zoon en de gravin te vinden zouden zijn. „Kom maar terug allebei", zei hij. „Ik kan niet tegen haar op, zij is mij te slim af. Het is mij alléén te stil op het kasteel. En laat iederéén dan maar haar wijsheid profiteren". JUNIOR-HOEK Oplossing vorige week In de achttiende eeuw leefde een Franse meneer die iets met de be lastingen had te maken. Hij was nogal gierig en omdat het in die tijd de gewoonte was dat mensen die het konden doen en die ambtenaar hoorde daarbij een portret lieten schilderen, zocht hij naar een middel om dat goedkoper te doen. En hij vond het. Hij liet zijn hele gezin voor een witte linnen doek plaats nemen zodat de schaduw erop viel en hij hen gemakkelijk kon natekenen. Die man heette Etienne de Silhouette en naar hem is de kunst van het-scha duwbeeldentekenen vreemd woord daarvoor is silhouettegenoemd. Je kent toch wel de geschiede nis van Sint Joris met de draak? Hij vocht met de vuurspuwende draak. Sint Jo ris had een harnas aan. Op de tekening (onder) zie je 8 St. Jorissen in volle uitrus ting. Maar aan een van de 8 ontbreekt iets. Bij welke? Sint Joris had natuurlijk een zwaard. Wil je er ook een hebben? Vraag dan een glad stuk hout niet dat goedko pe witte hout want dan zit je zo vol met splinters en snij dat precies zoals op de tekening. Het handvat moet je met touw omwikkelen. Het dwarse stuk hout, vlak voor het handvat, moet je apart snijden en in een inkeping in het zwaard vasthameren. Met een spijker natuurlijk. Als je het zwaard heel mooi wilt ma ken, kun je het met zilververf bestrijken. 8R Jf-71 25 Suske en Wiske De boze boom- zalver Treurige sheriff De treurige sheriff, als jongens boek geschreven door Winfried Bruckner, loopt zich dood te vervelen omdat er in zijn stadje nooit wat gebeurt. Als er ten slotte een wilde dame in het beeld verschijnt, die in het wil de weg schiet, dan is er werk aan de winkel voor de sheriff, maar dan nog blijft hij het op een afstandje bekijken. Waar mee we maar willen zeggen, dat de auteur niet mikt op avon- humor. In dat laatste opzicht is gensboek, maar op sfeer en huor. In dat laatste opzicht is hij uitstekend geslaagd. Unie boek NV te Bussum gaf het uit met tekeningen van Veronica van Vliet (ƒ7,90). kinderboekenweek -Mtlm250kt72 Trilogie van Cor Bruyn Cor Bruyn heeft met zijn in het hoge noorden spelend verhaal rond de Lap Nils Eira naar goed Skandinavisch voorbeeld een trilogie gemaakt: Geroofd van het eiland, De vlucht naar Kautokeino en Toen de boshaan riep. Zij heeft tot onderwerp het leven onder de Duitse bezetting, maar in een heel andere wereld dan de onze, waarin Cor Bruyn overigens goed thuis blijkt te zijn. Hoewel de drie boeken (Regenboogreeks, Van Holkema en Warendorf, Bussum) elk ook wel afzonderlijk gelezen kunnen worden, zal wie de eerste heeft boeiend, positief verhaal, dat vooral de jongens tot de laatste bladzijden zal pakken. Koning van 't Noorderbos Koning van het Noorderbos - van Arthur Catherall, uitgegeven door Unieboek n.v. is een strijd vaardige eland, de sterkste en de grootste van Canada. Zijn gewei wordt fel begeerd door Nieuwe Blok-boekjes een zakenman, die het doden van de eland Mic-Mac overlaat Blokboekjes, uitgave van Ploegs- aan een geoefend jager. Een foto van de jacht en het gewei zijn voor de zakenman voldoen de. Mic-Mac overleeft echter alle aanslagen, de zakenman gaat naar huis, de jager geeft zelfs in het winterseizoen de jacht niet op. Tenslotte wint Mic-Mac - ook van zijn natuur lijke vijanden. Maar de over winning dankt de eland aan een gevecht met een wolf, die hem het gewei reeds had ontnomen. Uiteindelijk een sentimenteel verhaal met valse eerbied voor de jacht. 't Zit in de lucht Voor wie de vorige boeken van Richard Scarry kent (Mijn leuk ABC bijvoorbeeld) 't Zit in de lucht geen aanbeveling meer. Scarry is een knap tekenaar die grappige dierenfiguurtjes van alles laat beleven en daar op al lersimpelste wijze leerzame in formatie bij geeft in grappige teksten. De belevenjssen in het nieuwe boek spelen zich met en in de lucht af. Er komen nogal wat vliegtuigen aan te pas en zelfs een echte maanreis. De plaatjes zijn zelfs voor de aller kleinsten erg leuk. Met de tekst kunnen pakweg tien.iarigen zich nog vermaken (NV Centrale Uitgeverij Harderwijk f. 17,50) ma te Amsterdam, zijn bestemd voor de jongste lezersgroep, dus eerste en tweede klas of voor de nog jongeren die gretig willen j plaatjeskijken bij het voorlezen. Die plaatjes vormen de hoofd- zaak maar de tekst is gewoon I erg goed. Er zijn nu 27 deeltjes verschenen. Twee nieuwe zijn op teksten van Nathaniel Bench- ley. In „Ben je een spook?" gaat een fantasierijk jongetje op avontuur, ontmoet een vriende lijk spook en gaat met hem op zoek naar een schat. Het andere blokboekje, De knappe kunstjes van Diederik Dolfijn, behelst ook een echt avontuur: dat van een jonge dolfijn die gevangen wordt, maar door eigen slim migheid weer weet te ontsnap pen. (f. 4,90 per deel). Zingen van allerlei dingen Zingen van allerlei dingen, deel 1 en 2, resp. bestemd voor de la gere en hogere klassen van de basisschool, bevat liedjes met moderne teksten en pittige me lodietjes, die door kinderen ge makkelijk zijn te begrijpen en aan te leren, ook voor kinderen die niet op een school zitten waar begeleiding met instnx- j menten mogelijk is. Voor aan schaf in het onderwijs zijn de boekjes echter vrij kostbaar, nl f. 7,50 per deel. T.O.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6