„De Gouden Lis" voor A. J. y. d. Pompe (K&O) Haver en Gort- volkje geeft gemeente drie weken respijt Huren woning wetwoningen in Binnenhof beneden 200 gld. OOK Wat u moet weten Agglomeratie moet Leiden bijspringen met sociale bouw Rioleringsplan Nieuwveenseweg kost drie ton I ZATERDAG 7 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Dagelijks tafereeltje uit de 3de Gorterstraat. LEIDEN Vanuit onderkomens tussen het Plantsoen en het Le- vendaal is geschoten op de gemeente Leiden. Het salvo, vervat in een gespierd adres aan het gemeentebestuur, werd afgevuurd door een kersvers wijkcomité nummer zoveel en genaamd „Van Haver tot Gort" omdat het opkomt voor het welzijn van de bewoners van de Haver- en Gortstraten, de Gerestraat, de 4e Binnenvestgracht, de Kraaierstraat, de Rijnstraat en de Pak huisstraat. Als de gemeente binnen drie weken niet positief rea geert zal het Haver en Gortvolkje de heren in het stadhuis een kort geding op het waterdichte dak sturen. Over de eisen, ver langens en suggesties hebben wij gisteren reeds gepubliceerd. Vandaag zouden we met plezier een wandelingetje door de buurt willen maken, maar het plezier is ons in de schoenen gezakt. Een paar maanden geleden kwam een moeder haar kind opgeven op een school aan de Burggravenlaan. Aan het eind van het ge sprek vroeg het hoofd, waar de vrouw woonde. Toen kwam het hoge woord eruit: in een van de drie Gortestraten. Ineens bleek er voor het kind op die school geen plaats meer te zijn. Nie mand vroeg de vrouw of ze het kon helpen, dat ze in die gribus woonde. De Haver tot Gort-buurt hangt van bouwvallen aan el kaar. Je moet er om de uitgehangen was heenlopen. Eigenlijk is het verwonderlijk, dat men in deze toestanden nog aan wassen toekomt. Een visboer heeft te weinig aandacht geschonken aan zijn luchtafvoer; de mensen bij hem boven krijgen de vislucht niet meer uit hun zondagse kleren. De melkboer zet er zijn krat ten op straat, hoewel hij een paar pakhuisjes heeft waar die din gen gemakkelijk een plaatje zouden kunnen vinden. „Kijk, dat zijn situaties, waar we óók wat aan -willen doen. of schoon het in de eerste plaats een zaak van de mensen zelf is," zegt de heer G. Groen, werkzaam bij het Maatschappelijk Con tact Orgaan en wonend aan de 4e Binnenvestgracht 37, die uit veler naam het brandend lont bij het Haver tot Gortkruitvat heeft gehouden. Als over een week of drie de gemeente laat af weten, zal hij („of anders doet een ander het wel. We hebben voldoende potentieel om een advocaat in de arm te nemen") de geladen sfeer tot ontploffing brengen. „De gemeente zal wel móeten, dat kort geding is echt geen loos dreigement." Een jaar of wat geleden sprongen een paar mensen op voor een speelplaats. Er werden paaltjes gezet. „Maar is het eigenlijk niet hypokriet, zo'n speelplaats, die paaltjes een paar bloembak- jes tegen de muur, als de huizen van de gemeente waarin men sen wonen niet deugen?" vraagt G. Groen zich af. Er slapen mensen 's nachts onder een plastic zeiltje om het regenwater te gen te houden. Niet iedereen heeft fut genoeg om in actie te ko men; als je een jaar of zes in een krot zit ben je aardig murw geslagen. Een paar weken geleden werd de wijk door Groen en een paar anderen bijeen getrommeld. Er kwam een comiteetje van de grond met 20 deelnemers. Inmiddels zijn het er 26 gewor den, die hun klachten willen doorspelen naar de gemeente om hun buurt te behouden en leefbaar te maken.. „Zondag," zo vertelt de heer Groen, „komen we weer bij elkaar om te bespreken wat we maandagavond moeten doen. Onze brief is als ingekomen stuk bij de gemeenteraad op tafel gekomen. Ter kennisgeving aannemen? Moeten ze maar doen. De gevolgen zullen niet uitblijven. Volgende week donderdagavond gaan we proberen meer structuur te geven aan een voorlopige zaak." Volgens de heer Groen staan de bewoners pal. Import en studen ten (50 pet.) en de autochtonen willen er allemaal tegenaan gaan. Punt één is: ze willen niet weg uit die wijk, zelfs niet met die ontzettende krotten, want 260 gulden voor een Merenwijkhuis is voor verreweg de meesten niet op te brengen. Nu wil de ge meente zelf ook wel de Haver en Gortbuurt in stand houden, maar dan zal er iets moeteh gebeuren. In een aantal gevallen beslist nog vóór de winter. Het gaat toch niet op aldus Groen dat de brandweer (zoals gebeurd is) midden in de winter mensen komt vertellen dat ze absoluut niet meer mogen stoken omdat de schoorsteen niet deugt; „pas een half jaar later was de boel hersteld." Groen en de zijnen zijn van mening, dat de gemeente heeft ge faald. Er is geen beleid geweest. Een aanklacht die de laatste maanden al meer is gehoord. „Dertig mille voor het burgemees tershuis, maar hier slapen mensen in lekkende, stinkende ge meentelijke krotten en zwerven de ratten over straat. Het brand gevaar is levensgroot: pakhuizen met duizenden liters stookolie. Alles wat in een normale wijk niet mag, mag blijkbaar wel in ons buurtje." Groen woont zelf aan de 4e Binnenvestgracht, temidden van alle ellende eigenlijk nog de Champs Elysees van dit stadsdeel, met schilderachtige, vaak zeer gave, geveltjes aan de oude ver verswoninkjes. Heel wat bewoners hebben hier bewezen dat met wat geld, goede wil en inspanning iets goed bereikt kan worden. Er zijn huisjes gekocht en opgeknapt. Dat kan prima. Maar dan zal ook de rest moeten volgen. Het gaat erom, dat de fundering goed is, dat het dak niet inzakt en de muren redelijk zijn en dat het vocht niet uit de grond optrekt. „Juist van deze Binnenvestgracht valt iets fijns te maken. Er zijn bijvoorbeeld huizen, waarbij je er van twee één zou kunnen ma ken. Die auto's willen we best kwijt. In de hele buurt schat ik het aantal autobezitters op ongeveer veertig, maar als je de blikken horde ziet, vooral 's zaterdags, dan is dat een ongewen ste invasie die we kunnen missen als kiespijn." Groen, die de Haver en Gort-beweging heeft aangeslingerd en liefst nu de organisatie in handen zou willen geven van een offi cieel buurtcomité, is er van overtuigd, dat veel bewoners de handen uit de mouwen willen steken. „Laat ze in de 4e Binnen vestgracht wat tuintjes aanleggen. Geef ze wat potten muurverf en kwasten en ze gaan zelf aan de slag. Het zou in elk geval een begin kunnen zijn. Natuurlijk zijn er voorzieningen noodzakelijk die je niet een, twee, drie gerealiseerd kunt hebben. Wonderen vragen we niet van de gemeente. We vragen alleen om wat goe de wil, een positieve toezegging voor een plan, een eerste stap. Dan zult u zien, dat er best valt samen te werken tussen een po sitief opgesteld gemeentebestuur en de mensen in deze buurt. Maar evenzeer is het een feit, dat men zich niet meer wil laten afschepen met een afwijzing of zelfs met vaagheden. Als de ge meente zich tegen onze verlangens afzet, krijg je hier zonder meer conflicten." r deze jeugd, daar pleit het wijkcomité van Haver LEIDEN „Je vraagt je af waarom er op cultureel gebied in Leiden dingen kunnen die in andere gemeenten niet mogelijk zijn. Dat zou ook nooit mogelijk geweest zijn als Leiden geen Van der Pompe had gehad." Dit waren de woorden van mr. J. Vrolijk, Commissaris der Ko ningin voor Zuid-Holland, voor dat hij overging tot het opspel den van „De gouden Lis" bij de heer A. J. van der Pompe. De scheidende directeur van K&O ontving deze onderscheiding gis teren tijdens een drukbezochte afscheidsreceptie in het Stad huis voor zijn grote verdiensten voor de ontwikkeling en stimu lering van het culturele leven in Zuid-Holland en met name in de Leidse regio. Hij was de negen de in de rij van personen die „De gouden Lis" ontvingen, sinds dit ereteken werd inge steld in 1952. Uit handen van prof. dr. A. Brou wer, voorzitter van het bestuur van de Leidse Volksuniversiteit K&O ontving de heer Van der Pompe een erepenning met oor konde. Woorden van dank gin- gen met dit eerbetoon gepaard. 0p de al,cheidsreceptle de zijde van ds. Aal- bers, lid van de sectie vorming van K&O. Al eerder hadden de receptie-be zoekers even gepauseerd voor een optreden van Rien de Ree- de (fluit) en Bob van Asperen (clavecymbel). Zij brachten de moest daarbij vaak hartelijk lachen. herinneringen opgehaald. Aad van der Pompe rechts op de foto) sonate in b klein van Johan Se bastian Bach ten gehore, 's Avonds nam de heer Van der Pompe in besloten kring af scheid van zijn bestuur, mede werkers, oud-personeelsleden en vrienden. Leuke en goede herin neringen aan de afgelopen 27 jaren, waarin de heer Van der Pompe K&O heeft groot ge maakt, werden opgehaald en vertoond. Als afscheidscadeau ontving hij een fiets waarmee hij in de nu voor hem liggende vrije tijd „op zijn gemak de mooie plekjes van Leiden kan gaan bekijken". Burgemeester Vis opende nieuwe NEM LEIDEN Gistermiddag werden de nieuwe gebouwen van de NV Nederlandsche Electrolasch maatschappij (NEM) aan de Zoeterwoudseweg/Vijf Meilaan officieel geopend door burge meester Vis. De goed geoutilleerde fabricage- en magazijnhal, de moderne kantine en kantoorafdelingen en het complex van parkeerterrei nen en opslagterreinen vormen een noodzakelijke uitbreiding van de gestaag groeiende onder neming. Tijdens een „open huis" 's avonds werd druk van de gelegenheid gebruik gemaakt om eens een kijkje te nemen in de nieuwe en reedsbestaande gebouwen. Ook de zustermaatschappijen HCW, *RMM en Elascon stelden hun bedrijf open voor het publiek, zodat het gehele complex aan de Zoeterwoudseweg/Vijf Mei laan te bezichtigen was. Ponv viel op meisje ALPHEN Met 10-jarige meisje Tlnneke Alblas liep gisteren een zware hersenschudding op toen bij een ongeval op de 's Mole- naarsbrug een pony boven op haar viel. Het meisje is opgeno men In ziekenhuis Rijnoord. De pony moest worden afgemaakt. Het WARMOND Pastoor P. C. M. Mussert (zie foto) is gisteravond door deken K. Tervooren geïnstalleerd als herder van de Matthiasparochie. Er was veel belangstelling voor de plechtigheid, die was opgenomen in een eucharistieviering. Namens de parochianen en het kerkbestuur werd de nieuwe pastoor welkom geheten door kerkbestuurder Claas- sen. In de installatietoespraak zei de deken, dat ook de Matthias parochie zijn spanningsvelden zal kennen. Voor de priesters is deze tijd stellig geen gemakkelijke tijd. aldus deken Tervooren. De priester moet zowel de gelijke als de herder zijn van de gelovigen. Een goede zaak is het. dat in Matthiasparochie de missen nog goed bezet zijn en de pastoor bij zijn parochianen altijd een goed welkom i zal vinden. sje reed op de pony over de brug, komende uit de rich ting Koudekerk. Achter haar kwam een truc met oplegger van 24 ton, bestuurd door de 26-jarige chauffeur v. d. M. uit Amsterdam. De chauffeur claxoneerde omdat er tegenlig gers naderde. Het meisje leidde haar pony toen het trottoir op. het dier stapte daarna echter weer met zijn achterbenen op de rijbaan en werd door de combinatie geraakt. Het meisje viel eraf en de pony stortte op haar. LEIDERDORP De woningwet woningen die Algemene woning bouwvereniging Leiderdorp gaat bouwen in het plan Binnenhof gaan tussen de 150 en 200 gul den huur doen per maand. Er liggen plannen klaar voor 38 be jaardenwoningen, 4 woningen voor rolstoelpatiënten en 44 nor male woningen, in totaal 86. B. en W. van Leiderdorp stellen van aanstaande maandag voor met de bouw akkoord te gaan. Móandag beslist de raad ook over: de overdracht van het ge meentelijk woningbezit aan de woningbouwvereniging, over de aanleg van een voetpad langs de Hoogmadeseweg en over het Marktberichten GROENTEVEILING LEIDEN (6 okt.) - Appelen 58-63. druiven 190-255. peren 3661. aardappelen 1822, Andijvie 2S45. pronkbenen 90-115. snijbonen 220—255. stambonen 195— 285. kroten, gekookt 70. groene kool 25. spitskool 26—43. postelein 30—56. spinazie 75—87, spruiten A 84—94. -spruiten B 83—87. pre'. 22—39. toma- 310—350. Uien mlddelgrof 32—37, winterpeen 18. witlot 200-345. meloe nen S0—160, bloemkool 96—112. bloemkool B 79—S4. knolselderij 25 —40. komkommers AAA 21—42, Komkommers AA 42—44. komkom mers A 37—38. komkommers B 27— 32. komkommers C 19—20, komkom mers D 15. Sla A 26—34, peterselie 26—29, selderij 13—17. VEEMARKT LEIDEN (6 okt.) 20: vette schapen 100—155: ammeren 160-196: drachtige 485550; schrammen 110- redeli.ikvette kalveren rustig. KAASMARKT LEIDEN (6 okt.) partij Gouds* verlenen van subsidies aan de Openbare Bibliotheek (11.000 gulden), UW 2500,-), Leidse Volksuniversiteit 1639,50), Epistelgroep Pius X 60,-), M'hala Panzi-Postgroep West (ƒ60,-), Stichting Kinderopvang 21.000,-), Stichting Kinder speelzaal 1,75 per bezoekeen- heid) en vormingscentrum Troef 1217,34). De raad kan ook akkoord gaan met de aanleg van een ver keerslichteninstallatie op het kruispunt Engclendaal/Persant Snoepweg (kosten: 145.000,-) en met het beveiligen van diver se voetgangersoversteekplaatsen in de gemeente (kosten: 49 mil le). De raad moet ook besluiten of de gemeente een rechtsgeding aan gaat met de heer J. Verhagen uit Leiden, die weigert de door hem aan de gemeente Leider dorp verkochte grond in de Bos polder op te leveren. i ALPHEN Burgemeester Gallas van Alphen heeft gis teren op de scheepswerf van Van Duijvendijk de bronzen ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt aan de heer C. van Es, die bij dit bedrijf 40 jaar in dienst is. VOORHOUT Leden van de Voorhoutse Vrouwenbewe ging hebben gisteren een ex cursie gemaakt naar Albert Heyn in Zaandam. De dames werden 2 uur in het bedrijf rond geleid. Conclusie na af loop: het is zeer leerzaam geweest. Op 16 oktober a.s. opent de Vrouwenbeweging haar winterseizoen. LISSE President-commis saris M. Jansen van Mie- loo/Tegelunie B.V. heeft gis teren het „Centrum voor de Bouw" aan de Gasstraat ge opend. Hij deed dit door een keramiek van Henk Tieman te onthullen. Het kunstwerk kreeg de naam „Groei", een juiste typering van het be drijf, want het groeide in tien jaar tijds uit tot een groot bouwbedrijf, dat meer dan 100 man in dienst heeft. Gedeputeerde ir. Buyzert: OEGSTGEEST Ir. N. Buyzert, lid van Gedeputeerde Staten, metselde gistermiddag onder grote belangstelling een steen niet opschrift. Hiermede droeg hij een steentje bij aan de op bouw van een bejaardenflat dat zal verrijzen aan de Narcissen- laan te Oegstgeest. Het is een bouwplan van de woningbouw vereniging Buitenlust dat rond de 3 miljoen gulden zal kosten en dat voorziet in 69 bejaarden woningen. Na de plechtigheid kwam men bijeen in ..De Roode Leeuw", waar ir. Buyzert verklaarde, dat het toekomstige flatgebouw Handel: kalm. kwal. tot 5.70. Leiden Deltabach Leiden N.V. start maandag met de eerste snel- drukkerij van Leiden. Deltabach is gevestigd in de Bonairestraat en op de Hoge Rijndijk. Dit nog jonge Leidse bedrijf heeft acht man in dienst. Op de foto: directeur F. de Jong achter de Rank Xerox 7000, een van de laatste uitvindingen op dupliceergebied. Geen inkrimping vrij zwemmen in „De Fluit''' LEIDSCHENDAM Het aantal uren bestemd voor recreatief zwemmen dient niet verder te worden ingekrompen en zeker niet de uren die door het pu bliek druk worden bezocht. Dit is het oordeel van de sie van beheer van het gemeen-1 telijk Sportcentrum „De Fluit" uitgesproken in het gisteren verschenen jaarverslag over 1971. De commissie besloot vo rig jaar geen gevolg te geven 1 aan een verzoek van een zwem-1 vereniging om het aantal voor| haar bestemde uren te mogen uitbreiden. De commissie heeft de uitbreiding vooral geweigerd omdat juist die uren werden ge vraagd waarvoor een grote pu- j blieke belangstelling bestaat voor het recratief zwemmen. Uit het exploitatieoverzicht van j zwembad en sporthal blijkt dat i het tekort over 1971 ruim 429.000 j gulden bedraagt, voor de zwem- baden namelijk ruim 370.000 gulden en voor de sporthal ruim j 59.000 gulden. Het binnenbad trok ruim 285.000 j bezoekers, hiervan waren er ca. 80.000 voor scholen en ruim 53.000 voor zwemverenigingen, het buitenbad trok 143.000 be zoekers. op 12 mei niet minder dan 5.119. uitstekend gesitueerd is nl. na bij een grote kinderspeelplaats en in een volkrijke buurt het geen contact bejaarden-omwo nenden straks ten goede zou ko men. Hij prees voorts de Ocgst- geester aktiviteiten in de sociale woningbouw en sprak de wens uit, dat de agglomeratie op dit punt het sociaal zwakke Leiden bij zal springen. Burgemeester Van Eysinga noem de het toekomstige onderdak voor de bejaarden „een" bijzon der project. Het zou echter wei eens de eerste en tevens laatste steen kunnen zijn, die voor Bui tenlust is gelegd. „Het Oegst- geester Kanaal vorml voor de verdere uitbouw van de ge meente een geweldige barrière en ik betwijfel het of ik de nieu we wijk nog tijdens mijn ambte lijke periode verwezenlijkt zal zien", aldus spreker. Geen plaats voor openbaar onderwijs in Valkenburg VALKENBURG In Valkenburg komt openbaar lager onderwijs. Wanneer, dat is nog de vraag. De initiatiefnemers tot de oprich ting van een openbare lagere school krijgen wel medewerking van het gemeentebestuur, maar er is geen plaats. Men wilde aanvankelijk in de bestaande kleuterschool, die leeg komt zo dra de bouw van de nieuwe ge reed is. De gemeente kan ech ter niet over dit gebouwtje be schikken, omdat het eigendom is van de Stichting Kleuterburg. Van een nieuw schoolgebouw kan geen sprake zijn omdat Valkenburg in zijn plannen geen ruimte meer heeft voor de bouw van gebouwen bestemd voor de openbare dienst. B. en W. stel len de raad in de raadsvergade ring van aanstaande dinsdag dan ook voor de oprichting van een school voorlopig uit te stellen. De raud moet dinsdag ook o m. een beslissing nemen of Valkenburg met Rijnsburg een gemeenschappelijk regeling aangaat wat betreft de exploita tie van een te bouwen zwem bad. Dut gaat Valkenburg 10 mille per jaar kosten. NIEU'WVEEN Het basisrioleringsplan Oude Nieuwveenseweg gaat de gemeente ruim 3 ton kosten, in het plan, dat is gemaakt door de Ned. Heide Mij., is opgenomen het dempen van de slootgedeelten van de zuidzijde van de Nieuwveense weg i voetpad op de gedempte slootgedeelten. Op het 1120 meter lange basisriool, dat loopt van de Kattenbrug tot aan de A.H. Kooistrastraat, zal in eerste instantie worden aangeslo ten de gehele bebouwing aan de zuidzijde van de Oude Nieuwveen seweg. In de ringsloot van polder Nieuwkoop zal aan de zuidzijde van het gemeente-eigendom tussen de pastorie van de Nederlands Hervormde Kerk en het pand van de heer J. P. Uijttcwaal een tij delijke lozingsput worden gemaakt, in afwachting van de sluiting op de riolering in de Ambroziolaan. Het ondergronds maken vun het bovengrondse electriciteitsnct lungs de Oude Nieuwveensweg gaan ruim 1,5 ton kosten. De helft daarvan komt voor rekening van de gemeente. De andere helft draagt de N.V. Lugdunum. De verplaatsing van de straatverlichting gaat 32.G I0 gu'den kosten. Deze zaken komen aan de orde in de raad van dinsdag aanstaande. Besloten wordt dan o.m. ook over de verkoop van de woningwetwo ning Bruningsstraat 24 uan de heer F. v.d. Berg, over het instellen van een stopverbod A. H. Kooistrastraat (zuidzijde) en over de aan schaf van een rekstokinstallatie voor de Ursulaschool. 1

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3