FC Den Haag bleef net onder de top hangen Feyenoord handelt erg verstandig Feyenoord-manager Guus Brox: FC Den Haag-manager Eddy Hartmann: H ZATERDAG 7 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 15 Rotterdam Het pro bleem voor Guus Brox, de manager van Feyenoord, was: „Ieder heeft zijn ei gen huishouding. Ik kan niet in die van FC Den Haag kijken". Hij kwam er dan ook niet onderuit om, vooruitlopend op het duel van morgen, meer over „zijn Feyenoord" dan over „hun FC Den Haag" te praten. „FC Den Haag? Een goed ge leide club, die al in een lange reeks van jaren, wat wordt genoemd, een subtopclub is, FC Den Haag heeft eigenlijk nog geen enkele kans gehad om door te stoten naar de top. Het is een club geble ven die net onder die top is blijven hangen. Maar FC Den Haag heeft intus sen toch wel in het toer nooi voor Europa Cup II gespeeld en in enige ande re internationale wedstrijd reeksen". Hoe die lange reeks van jaren in de sub top zou kunnen worden doorbroken, kan Guus Brox, in samenspraak met de zojuist binnengekomen voorzitter Guus Couwen- berg - „even naar het zie kenhuis geweest; ben on der behandeling voor mijn rug en moet afvallen" - alleen maar aanduiden door toch de aandacht te vestigen op Feyenoord. Guus Brox: „Het is een kwestie van opbouwen en dat is mede afhankelijk van resultaten. Die had den we in 1924 al, dat is niet van de laatste jaren. Er wordt wel eens ge zegd: maar jullie hebben dat stadion dat zo'n trek pleister is. Dan zeg ik: dat stadion is gebouwd omdat we in de belang stelling stonden, toen al. Welke andere club had in 1935 dit bouwwerk tot stand kunnen brengen?" Die belangstelling wordt wel „het wonder van Rot terdam" genoemd. Waar andere clubs met moeite „duizendjes" op de tribu nes krijgen, stroomt het publiek bij Feyenoord toe, ook als het eens minder naar de zin van de door gewinterde fan gaat. Guus Couwenberg: „We hebben die achterban gekweekt. Jazeker, gekweekt, door vaders hun kinderen te la ten meebrengen, vroeger voor twee kwartjes, nu voor een gulden. Toen we op de Kromme Zandweg speelden, werden er zelfs geen groteren toegelaten. En die jongeren van toen vormden later het legioen. Ons stadion is een uit vloeisel van het beleid van toen. We hebben ook altijd een bewuste goed- koopte-politiek gevoerd. Niet hup, de prijzen om hoog als er een belangrij ke wedstrijd is. Jawel, voor vriendschappelijke duels en Europa Cupwed strijden vragen we meer. Dat zijn vaste prijzen, ze zijn niet willekeurig. Maar het zijn geen exhorbitante prijzen". Kwaliteit Guus Brox, inhakend in het duet voor twee he ren: „Ik kom pas uit Ba sel en daar heb ik met veel mensen gesproken, onder anderen met Karl Rappan. Je ziet overal hetzelfde: prijzen omhoog. En we kwamen tot dezelf de conclusie: als het zo doorgaat, gaat de zaak naar de filistijnen. Dat waren ook de woorden van Rappan". Couwenberg: „We houden het profvoetbal vast. We verhogen de prijzen. Waar gaan we heen? In Zuid- Frankrijk betaal je dertig gulden voor een plaats en de kwaliteit is nog niet de helft van wat we hier te zien krijgen". Kwaliteit, zo zal men tegenwerpen, hangt nauw samen met geld. Wie een dik gevulde kas heeft, kan gemakkelij ker uitgeven, dus kwaliteit kopen. Daarmee Is Guus Brox het niet eens. „Wat had den wij in 1954 toen het betaald voetbal zijn intre de deed? Ons stadion, dat wel, maar we waren niet rijk. Dat stadion was onze rijkdom maar er moet wel publiek komen. Toen legden we de basis Voor het succes in het betaald voetbal. Een kwestie van beleid, opbouw, vooruit kijken". „We kochten Holland Sport, inderdaad ook deels omdat we er niet zo best voorstonden. Maar we kochten ook Xerxes/DHC. Uit Holland Sport kwamen spelers als Bak, Schouten, Osterholt. Tegelijk trok ken we ook Moulijn aan, later Bennaars, Bergholtz, noem maar op. Attractie ve spelers. Toen hadden we body nodig, meer kracht in de ploeg. Kraay, Kreyermaat, Klaassens moesten dat doen. Maar met kwaliteit alleen ben je er niet. Dat moet ge koppeld zijn aan een slui tende organisatie, een ho mogene leiding. En dan nog: het is moeilijk om aan de top te blijven. In Utrecht had men na de fusie aanvankelijk een goed elftal. Maar om het te houden. Go Ahead met zijn uitstekende opbouw vanuit de jeugd, idem. Die club is uit het niets opgehaald, pakte alles za kelijk aan. Toch knapte de boel af. Dan kan ik ook Sparta en PSV noe men. Waarom komen ze er niet, terwijl in die elf tallen toch wel wat rond loopt". Basis Toch weer dat stadion, dat zo'n stimulans kan zijn? Brox: „Ik vind het in Den Haag een gezellig stadion. Sparta is trou wens toch ook niet onge zellig? En PSV? lik blijf erbij dat we de zaak bij het begin van het betaald voetbal goed hebben aan gepakt. Dat was de basis, waarop we konden voort bouwen. Maar dat duurt jaren, en die jaren begon nen al ver voor het semi- professionalisme. We kochten Pieters Graafland voor 134.000 gulden Ieder een verklaarde ons voor gek. We kochten Rinus Is rael voor vijf ton. Ieder een, enfin hetzelfde. Wat een plezier hebben we van hen gehad en van Rinus nog. Ik weet wel een oor zaak waarom veel clubs sinds 1954 kapot zijn ge gaan. Ze hebben hun veld aan de gemeente ver kocht. Dat is in Nederland een normale zaak. Dan ben je geen baas meer in eigen huis". Couwenberg: „Er moet een bewuste opbouw zijn. Als je vriendschappelijke wedstrijden speelt, haal dan de beste tegenstan ders die je kunt krijgen en vraag populaire prij zen. Wel meer dan in de competitie want de extra- kosten moeten er tenslotte uitkomen, maar niet te gek. Er zijn clubs die de prijzen verhogen als wij in de competitie tegen hen komen spelen. De vent die een paar gulden meer moet betalen, heeft toch de" pest in". Meer concurrentie Feyenoord heeft bewust ook altijd gebouwd aan een image. Van club in Rotterdam werd het een Nederlandse club, die in het gehele land fanclubs heeft. Meer dan de helft van de donateurs woont buiten Rotterdam. Het zou Feyenoord wat waard zijn als er meer concurrentie was, als er constant het hoogste moest worden ge geven omdat er nog drie, vier clubs waren die om de toppositie strijden. De ontwikkeling van thans ziet Feyenoord niet graag. Couwenberg: „Als het niet gaat, moet je stoppen. Wat is er op tegen om als amateur tegen een voetbal te schoppen? Alle ama teurclubs maken het goed. Waar gaat het om? Toch om de sportbeoefening. Hoeveel clubs kunnen het in feite niet bolwerken? Jawel, ik weet het. Als je die lijn doortrekt, blijven er misschien twee of drie of vier betalende clubs over. Nou, wat dan nog. Dan gaan we toch weer lekker amateurvoetbal spelen. In die amateurtijd kwamen de mensen ook naar ons kijken". Guus Brox, beamend: „Natuurlijk, als er zo wei nig profclubs zouden over blijven, is het afgelopen, uit. Maar als we doorgaan zoals nu, gaat het dezelfde kant op. Je bereikt pre cies hetzelfde als je alles doet om aan geld te ko men en je publiek het niet meer kan of wil opbren gen". Herman van Bergem DEN HAAG Wat velen weten, dat Feyenoord een unieke plaats in het Ne derlandse voetbal in neemt, Is het niet alleen. Er is meer, dat aan de Feyenoord-image van on- aantastbaarzijn meehelpt. Eindeloze mogelijkheden bijvoorbeeld, die het resul taat zijn van een jarenlan ge visie, in alles. Nog steeds staat Feyenoord daarom op een uitzonder lijk voetstuk. FC Den Haag-manager Eddy Hartmann wil er niet jaloers op zijn, omdat dat andere, die enerveren de uitdaging om het ooit ook zover te schoppen, eveneens zijn charme kent. Toch complimenteert hij de club daarmee: „On danks alle kritiek op Feyenoord van de laatste tijd geloof ik dat het be stuur erg verstandig za ken doet. Men neemt wel risico's, als dat moet, maar geen onverantwoor de. Dat is onder de druk van kritiek vaak erg moeilijk". Het geven van schouder klopjes aan de club, waar aan hij FC Den Haag vaak spiegelt, kenmerkt de „realist" Eddy Hart mann. Hij weet hoe Feyen oord zijn „unieke positie" heeft verworven. Hij weet ook hoe moeilijk het is de zaken te regelen zoals Rotterdam het doet. Ver der weet hij dat met deze ontwikkeling erg veel ge duld is gemoeid. Dat alles maakt zijn bewondering groter. „We moeten reëel zijn. De unieke plaats van Feyenoord in het Neder landse voetbal is de ver dienste van een jarenlang constructief beleid. Steen voor steen werd op elkaar gestapeld voor het monu ment er stond". Dat een uiterst comforta bel stadion een vereiste voor een club is, staat bij manager Hartmann voor op. Vergelijkingsmateriaal diept hij uit het buiten land op. „Neem Spanje. De clubs met de grootste en beste mogelijkheden Atletico, Barcelona en Real maken de dienst uit'. Kijk ook maar naar Frankrijk. Marseille heeft een stadion van Europees formaat en Parijs tegen woordig ook. In Zweden idem dito. Malmö beschikt over een uiterst moderne accommodatie". Deze voorbeelden tonen aan dat een visie op langere ter mijn van essentieel belang is. Een club staat of valt ermee. Het miljoenenkapi taal. dat Feyenoord bo vendien nog achter de hand houdt, maakt zijn positie vrijwel onaantast baar. „Daarom", constateert Eddy Hartmann, „rede neert Feyenoord anders. Het kan mensen met een royale internationale erva ring wegkopen. Zie de laatste transferperiode maar. Kristensen is een speler, die er al is. Ressel ook en De Jong in zekere zin eveneens. Als zodanig heeft Feyenoord altijd een voordeel". Hoewel het kunnen kopen van wat men w;l natuurlijk nooit een waarborg voor succes is. „Het mooiste voorbeeld vind ik nog steeds Didi, de beste man van het we reldkampioenschap in Stockholm. Hij kwam naar Madrid en iedereen veronderstelde: nou is Real er. Hij lag Di Stifano echter niet en er kwam van hem. niets terecht. Zelfs de vraag of iemand de lucht in een bepaalde stad kan verdragen, kan beslissen of een transfer succesvol is of niet". Verplicht Feyenoord moet echter het beste van het beste aantrekken. Dat is het aan zijn stand verplicht. Het publiek heeft de club de mogelijkheid gegeven risico's te nemen en te dragen. Maar zelfs dan ben je er nog niet. „Het is gewoon ongelooflijk moei lijk een spitsspeler met klasse te krijgen. Zij zijn namelijk met een lan taarntje te zoeken". De geperfectioneerde sy stemen maken de moei lijkheid, ook voor een ver eniging met geld, nog gro ter. „Maar als je zo'n man hebt, is ie goud waard. Kijk maar naar Gerd Mliller. Hij schopt er bijna elke wedstrijd een of twee in". De moei lijkheid is dezelfde als in de economie: wat schaars is, is duur. „Het verkrij gen van zo'n kerel vergt tegenwoordig dan ook der mate grote financiële of fers, dat zelfs Feyenoord tekort schiet. De zaak- MUller heeft dat onlangs geleerd". Zó denken over voetbal is voor de rest van voetbal lend Nederland een luxe. „Toch", zegt Hartmann, „ben ik niet jaloers. Je wordt soms wel moede loos. Als je na heel veel moeite spelers, zoals Vos en Schoenmaker, hebt op geleid en ze vertrekken, dan doet het je wel wat. Maar teleurstellingen in de sport duren nooit lang". Reëel Het gevaar is reëel, dat de clubs de risico's opvoe ren om maar te kunnen concurreren. Daardoor kan de situatie ontstaan dat de clubs zich in de schulden gaan steken. Zoals in het buitenland vaak gebeurt. Of men moet op een an dere manier aan geld zien te komen. Door middel van een fusie, zoals FC Den Haag deed, of door wie weet welke middelen er nog meer bestaan. „FC Brugge heeft de grond van het stadion voor mil joenen verkocht en dat geld steekt het nu in spe lers. Daarnaast treedt de fabrikant van Salami worsten als sponser op. Daardoor leeft FC Brugge nu in feite op eenzelfde vulkaan als bijvoorbeeld Ajax, dat Europa-Cups successen nodig heeft om quitte te spelen", zegt de heer Hartmann. die deze' ontwikkeling enorm ang stig vindt. „Temeer", gaat hij verder, „omdat de recettes in ons land dalen. De verklaring daarvoor bestaat uit ade enorme invloed van de te levisie, b/ het gedragspa troon van het gezinsleven dat ook andere vormen van recreatie leert ken nen, en c/ de ontvolking van .de grote steden. Het worat naar mijn mening dan ook hoog tijd dat over dit onderwerp een studie wordt gemaakt". Geheim Tegen Feyenoord kijkt de rest van de Nederlandse ere-dlvisieclubs dan ook op met de wetenschap dat het verschil nog groter is dan de ranglijst al aan geeft. Het geheim daar van is het bezit van een stadion met zijn eindeloos vele mogelijkheden. Dat komt door zijn unieke ligging, zijn gezellig aan zien met al die stoeltjes en het feit dat je vlak bij het veld zit. Dat zijn stre- pen-vóór, waardoor Feyenoord kan rekenen op een stroom toeschouwers, die zijn weerga niet kent. „De trouw van het Rotter damse publiek is ook zo'n punt, waardoor de club zich onderscheidt. Je hebt het aan het vorig seizoen gezien. Of het nu slecht gaat of niet, er komen al tijd meer bezoekers dan andere clubs op topdagen verwelkomen". „Er zal", zegt FC Den Haag-manager Eddy Hart mann tenslotte „door de rest dan ook bijzonder hard geknokt moeten wor den om de omstandighe den te verbeteren". Ajax heeft beween dat het kan. „Voetbal is een kwestie van Ieren. Teen Ajax klop kreeg van Mi laan is het omgeschakeld en heeft het voortdurend geleerd". De wereldbeker kwam toen uiteindelijk langzaam binnen bereik. HANS DE BRUYN Angstig perspectief voor rest van de clubs FC Den Haag wordt voorlopig nog geremd door minder mogelijkheden dan Feyenoord heeft. Maar manager Eddie Hart mann houdt zich er wel aan vast.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15