Geklauwde hand wijst in de richting van Nederland DUITSER SLAAT HARDE MUNT UIT TERREUR JEVER (N. Dtld.) „Steek me. Ik zeg steek me man, steken zeg ik". Met een flikkering in zijn verdwaasde ogen haalt de aanvaller uit naar het stukje blote buik in het zwarte judopak. Horst Wei land stapt opzij, grijpt zijn aanvaller bij de arm, trekt aan zijn haren en knijpt hem even venijnig als kort in de strot. Een rauwe aa-klank stoot uit de mond van de al te volgzame leerling, voordat hij onzacht op de judomat smakt. Een kleine show van de uitvinder en instruc teur van de terreurstrijd. Een naam voor een, wat Weiland noemt „doelma tig, radicaal aanvals- en verdedigings systeem". In zijn „Akademie" in 't Ost- Friesische Jever in Noord-Duitsland wor den de leerlingen op radicale wijze ge confronteerd met Weilands technieken. En alsof dat allemaal nog niet genoeg is, krijgen de liefhebbers eenmaal per maand lijf-aan-lijf gevechten en harde commandotraining, compleet met topo grafie, anatomie en wapenkunde. Een bedenkelijke gevechtssport voor burgers „in de strijd tegen de hedendaagse ter reur", waarvan de ex-leger-lnsiructeur en nu bezitter, president, hoofdinstruc teur van de Budo Akademie Europa, Horst Weiland, alleen maar rijker wordt. Uit alle delen van Duitsland rukken de leerlingen, aangevuld met enkele buiten landers naar de .„Nahkampfschule" in Jever op. Weiland vangt ze op en maakt ze binnen enkele maanden rijp voor het woestere werk. De fanatiekste en volg zaamste leerlingen kunnen binnen enke le jaren (contributie 20 DM per maand) de meestergraad in terreurstrijd krijgen en mogen dan met toestemming van Weiland zelf een school oprichten. Na tuurlijk wel onder de strenge bepalingen van Herr Weiland en de jaarlijkse te rugkerende klus van een herexamen. Weilands Akademie, de Bae, heeft nu 48 aangesloten clubs in West-Duitsland en acht in andere landen: Italië, Engeland, Zwitserland en Denemarken. Weilands nieuwste oefenterrein moet Nederland worden. Eerder liet hij los in Enschede te willen beginnen, maar nu verklaart hij ook zijn handen te willen uitsteken naar Den Haag, Rotterdam en Amster dam. ULRIKE MEINHOF! Toch wel een aanleiding om Herr Horst Weiland met zijn Ideeën op te zoeken. Weiland's gevechtsimperium troont in Jever, dat ingesloten ligt tussen Wil helmshaven en Wittmund aan de ene kant een moeras en duinen aan de ande re kant. Een bezoekje aan de redactie van de Wilhelmshafener Nachrichten maakt ons niets wijzer. In Jever krijgen we van de redacteur van de Nord West- deutsche Zeitung enkele raadgevingen over de handigheid en verkoopkunde van Herr Weiland. Hij weet ook te vermelden dat het sym bool van de terroristenschool, een ver vaarlijk uitziende goud-gehandschoende geklauwde mensenhand js vervaardigd door de uitgever van het linkse salon blad Konkret, de ex-man van UIrike Meinhof, Klaus Rainer Röhl. Met die «etenschap stapten we door het sympa thieke, rustige Jever, op zoek naar de akademie van Horst Weiland in de Schlosserstrasse. Tienduizend inwoners telt het tegen de Noordzee geplakte stadje Jever. Tot voor kort verscheen het slechts in het nieuws door de met de regelmaat van de klok neertuimelende Starfighters. De komst van Horst Weiland en zijn fana tieke leerlingen heeft hieraan een eind gemaakt. Een SPD-afgevaardigde ont dekte ,,het opleidingscentrum voor ter roristen", en stelde vragen aan de Ne- üersaksische regering. Een telexbericht je hierover van de Deutsche Presse Agentur zorgde voor een invasie van te levisiereporters en krantenverslagge vers. Horst Weiland werd er alleen maar beter van. Jever slaapt ondanks de drukte rustig verder. KRITIEK Kritiek op zijn strijdmethoden en leer stelsels heeft Horst Weiland al genoeg moeten slikken, maar de vijftiger is enerzijds zo geslepen en anderzijds zo onwrikbaar verbonden met militaire uniformen en keiharde gevechtsmetho des, dat hij onverstoorbaar doorgaat. Het levert hem en zijn jonge tweede vrouw, Hanna, bergen werk op. Hanna, eerste vrouw met de „Meistergrad in Nahkampf" verlaat bij onze komst het huis voor het geven van judolessen. Horst Weiland leunt achterover in een stoel in de kale huiskamer, waarin niets aan militarisme of strijdcoryfeeën herin nert. Tekst en uitleg voor zijn bedenkelijke soort van lijf-aan-lijf-gevechten en com- mando-opleidin- gen heeft de Duitser wel: ,,Ja, ja", zegt Weiland als de overheersende allesweter, ,,ik weet dat er kri tiek is, maar ze moeten eerst goed om zich heen kijken, voordat ze met cliché's in hun hoofd hierheen komen om mij onzinnige vra gen te stellen. Mijn systeem is geen terreur, maar anti-ter- reur. Laat dat u duidelijk zijn. Ik heb het in vijf jaar tijds ontwikkeld, getest en geschematiseerd op onze Euro pese mentaliteit. Ik heb het terreur- gevecht genoemd omdat men in mijn systeem direct bij de aanvang al radi caal en direct met de partner oefent". „Tot nu toe kende men alleen Aziatische strijdmethoden, zoals judo, jiu-jitsu en karate. Die zijn al twintig jaar verou derd. Men leert sporten op de mat, maar als de sporters op straat in een si tuatie verzeild raken waarin ze van zich moeten afslaan, weten ze niet wat te doen. De brutaliteit kent geen grenzen meer. Terroristen maken gebruik van wapens, van denkkrachten en van plan ning. Daartegen wil ik de mensen wape nen met mijn systeem. Daarom ook wordt alles life geoefend. Aanvallers ge bruiken messen en pistolen. Wij daarom ook tijdens de training". GEVAARLIJK Horst Weiland geeft het niet toe, maar hij wil ongeveer zeggen dat de brutale terreurmethoden van tegenwoordig be streden moeten worden door de burgers met nog brutalere methoden. Gevaar lijk? „Helemaal niet", is het weldoor dachte en reeds honderdmaal geuite antwoord van Horst Weiland. Hij moti veert zijn bewering: „Het terreurstrijd- systeem is gebaseerd op schokkende sla gen en trappen in eerste instantie, on middellijk gevolgd door scheurtechnie- ken in combinatie met een gelijktijdige KLAUW r» ,V Terreurinspecleur Horst Wei land strekt zijn geklauwdi hand uit naar Nederland druk op het zenuwenstelsel van de te genstander. Deze behandeling leidt tot een directe verlamming van de tegen stander, zonder de gezondheid aan te tasten". De terreurstrijder kan dan zijn tegen stander loslaten en hem vragen naar huis te gaan. Althans zo beweert Horst Weiland. Als die tegenstander nu niet gaat, vragen we beleefd? „Ja", zegt Weiland met het restje humaniteit in zijn opvattingen, „dan kan ik harder worden. Ik ben tegen het onmiddellijk doodslaan van mijn tegenstander". Toch kan elke greep die Weiland zijn leerlin gen in de praktijk laat brengen, dodelijk zijn. Het is slechts een kwestie van doordrukken, maar Weiland benadert zijn leerlingen psychisch, zegt hij en bo vendien neemt hij de nodige voorzorgs maatregelen. Ook tegen de brandende vraag of de an- ti-terreurstrijders de geleerde Weiland methoden straks als terreurstrijder in de praktijk brengen? Weiland zegt ge prikkeld: „De terreuropleiding in Euro pa wordt door mij streng bewaakt. Tot de opleiding worden voornamelijk poli tieagenten, grensbewakingstroepen en soldaten toegelaten. De burgers zijn voornamelijk academici, doktoren, leden van de justitie, ja en ook wat werkne mers. Voorts moet iedereen een door de politie ondertekend bewijs van goed ge drag overleggen en minstens 18 jaar oud zijn. Iedere deelnemer krijgt een pas met ons embleem. Horst Weiland heeft zijn zaakje goed doordacht. Hij heeft trouwens meer dan een kwart eeuw de tijd gehad om erach ter te komen hoe hij met vechten rijk kan worden. Weiland heeft vijf jaar in Siberië als krijgsgevangene gezeten. Daar zag hij voor het eerst Russische soldaten werken met lijf-aan-ijf gevech ten volgens het door hem verder ontwik kelde zenuwensysteem. Weiland trok door de wereld en hield zich alleen be zig met de zelfverdedigingstechnieken. In Afrika a]s instructeur (niet in huurle gers, maar in Navokampen, beweert hij), bij het Vreemdelingenlegioen en nadien in andere Europese landen. Terug in Duitsland vindt hij nu genoeg bur gers, die bereid zijn op de brutaalste manieren eventuele tegenstanders te lijf te gaan. 's Avonds blijkt wie die burgers zijn. Boerenjongens met bolle wangen en rooddoorlopen ogen en strijdvaardige ty pen vrouwen. Want ook die Iaatsten kunnen met een enkele vingerdruk een robuuste tegenstander vellen. De ter- reurstrijders zijn gekleed in zwarte pak ken. Op de mouw prijkt de gehand- schoende klauw, een enkeling heeft een grote N (van Nahkampf) op zijn schou ders. Insignes ontbreken, maar die ste ken in volle glorie op de gevechtspak- ken en Amerikaans^ legerjacks, die de lijf-aan-lijf-vechters buiten op het land dragen. Weiland zelf loopt dan in ca mouflagepak zonder uiterlijk vertoon zijn waardigheid. In de sportzaal zijn akademie heeft ook hij het zwarte judopak aan. Weiland geeft nor maal geen lessen in de zaal, maar voor de Nederlandse journalist kan er nog wel een kleine show af. Getrokken pistolen worden afgeweerd met harde grepen en vingerdrukken achter de óren, op de nieren, in de buik streek- en achter het strottehoofd. Mes setrekkers worden geveld, aanranders schreeuwen het uit. De show is echt, want menige leerling zit met van pijn vertrokken gelaat, maar wel met trouwe blik te staren naar het oog van de meester. Horst Weiland is meer dan een sportin- structeur, hij is commandant die zijn recruten afstompt met ideeën die niet meer voor discussie vatbaar mogen zijn. Eenmaal doet hij het voor, dan mogen de dames en heren het bij elkaar probe ren. Met aan fanatisme grenzende ijver storten de lotgenoten op elkaar. De ge klauwde handschoenen grijpen fracties in nek of keel. Smakken op de grond volgen rauwe pijngorgels op. Weiland kijkt quasi ongeïnteresseerd toe en veinst tevens die ongeïnteresseerdheid: „Dit is allemaal kinderspel. Hier wor- den ze rijp gemaakt voor het grotere werk buiten in de bossen. Ik leer ze met behulp van artsen het zenuwenstelsel van de mens, ik leer ze alle zwakke punten kennen, maar ik leer ze ook wa penkunde. Alle denkbare situaties moe ten ze aan kunnen. Telkens gaan we een stapje verder. In drie maanden kennen ze de zeven grondgrepen en krijgen ze de witte gordel, dan de gele enzovoorts tot de zwarte. Dan zijn ze meester. Na tuurlijk kunnen ze daarna nog door gaan". COMMANDO Horst Weiland legt uit, dat hij de kandi daten voor een volgende graad in de bossen laat wandelen of in een kroeg De leerling wil geen naam „in de Hol landse krant", bang voor represailles. We laten hem aan het woord: „Weiland Is een sadist. Toen Ik enkele weken mee deed aan het terreurgevecht werd Ik uit geschakeld door een kaakslag. Mijn tan den zaten los. Ik zit constant onder scheurwonden en blauwe plekken. Onge lukken gebeuren er iedere keer. Weiland noemt de sport radicaal. Dat is niet waar, het is hondsbrutaal. Op een ongelooflijke wijze moeten wij tegen el kaar ingaan. Wat daarvan het nut is, weet ik eerlijk gezegd niet. Ik snap zelf niet waarom ik er nog mee doorga". Ook de leerling blijft het antwoord schuldig op de vraag of iemand deze strijdmethoden leert om er terreur mee uit te oefenen. „Ik weet het niet", luidt Ook vrouwen volgen de opleiding in het terreurvechten. Een lichte druk achter het strottehoofd en de tegenstander stort neer. laat zitten. Instructeurs van hem vallen dan plotseling aan, hetzij met blote han den, hetzij met pistool of mes. Alles na tuurgetrouw nagebootst en allemaal zon der ongelukken, alweer volgens Wei land. Tijdens de opleidingskampen in de bossen wordt gebruik gemaakt van wa pens van de Bundeswehr, moeten de vechters uit rijdende auto's duiken, over en ondèr prikkeldraad voortsnellen, kaartlezen en water slikken. Het is zo veel, dat een goed commando er ture luurs van zou worden. Vandaar misschien dat de Duitse politie en de Bundeswehr veel oprechte belang stelling voor de methoden van Weiland krijgen. Horst Weiland: „Mijn systeem heet al sinds 1963 terreurstrijd. De laat ste jaren is het woord terreur bijzonder actueel geworden. In het leger en bij speciale politlecommando's wordt ge dacht aan speciale opleidingen. Daarom is men in mijn werk zeer geïnteres seerd. Ik ben met mijn burgermensen de tijd gewoon een stap vooruit". De zwart gehandschoende klauw van Horst Weiland heeft velen in de-greep. De volgzame leerlingen, die in 48 Duitse plaatsen geconfronteerd willen worden met Weilands radicale afrekentechniek komen eenmaal per jaar naar Jever om de vuurdoop in de bossen te ondergaan. Wanneer hen gevraagd wordt waarom men hieraan meedoet, blijft het ant woord onderweg steken tussen het pijn lijke strottehoofd en het keelgat. „Om dat ik het leuk vind, omdat je nooit kunt weten waar het goed voor is, om me te kunnen wapenen tegen aanval lers", zijn zo ongeveer de gemiddelde intwoorden op de vragen, die helaas in het bijzijn van meester Weiland moeten worden gesteld. Weiland heeft zijn recruten opgevoed. De ervaring, bij vele legers opgedaan, komt hem bij het burgermannetje- of vrouwtje goed van pas. Want dat er veel academici aan de terreurgevechten en het lijf-aan-lijf-werk meedoen, kun nen we rustig vergeten. Zeker nadat we 's avonds het geluk hebben een van Weiland's leerlingen aan de praat te krijgen. En daarbij viel Herr Weiland met zijn gladde praatjes en eerlijke, strijdmethoden, finaal dooit de mand. SADIST Volgens zijn leerling is er in tegenstel ling tot wat Horst Welland beweert, nog nooit een dokter aanwezig geweest om anatomie te geven. „Dokters heb ik al- 'een gezien tijdons oefeningen in het bos, ais er weer iemand geuond raakte. het antwoord, ,,het enige wat ik kan zien zijn de ogen van velen en dat is vaak zeer beangstigend". Horst Weiland heeft geen centje pijn. Hij blijft beweren dat zijn vechters geen vechtersbazen zijn, maar opgevoed wor den in sportiviteit, ridderlijkheid en hardheid „om tegen de groeiende crimi naliteit en brutaliteit van terroristen en vechtersbazen gewapend te zijn". En dit brengt Horst Weiland in praktijk met zijn methoden, waarin zelfs het afscheu ren van menselijk vlees verdisconteerd is. Weiland zegt hierover: „Ik kan verzeke ren dat ik nog geen mens vleesstukken van het lichaam gescheurd heb, tot nu voldeed steeds de technische zenuwen- druk om mijn tegenstanders tot bezin ning te brengen. Ik geef wel toe, dat ik hel trekken en scheuren oefen aan dood dlerenvlees. Voor de training van de terreurstrijders is het echter niet nood zakelijk. Het gebeurt wel in de opleiding voor hogere gordelgraden. Maar natuur lijk met de handschoenen aan". Horst Weiland, die zegt niet links en niet rechts te zijn, die radicalen weert en vijandig gezind is, voelt zich geluk kig bij de opmerking van de Nedersak- sische minister van Binnenlandse Za ken, Lehner, die vaststelde: „De „lijf- aan-IIjf'-school in Jever staat geheel volgens de voorschriften ingeschreven bij de autoriteiten en staat noch met linkse, noch met rechtse radicalen in verbinding". Weiland kan verder gaan. Kranten en televisieuitzendingen zorgen voor recla me volgens zijn motto „Hoe men over mij spreekt doet er niet toe, als men maar over mij spreekt". Horst Weiland wijst nu met zijn ge klauwde hand in de richting van Neder land: Den Haag, Rotterdapi, Amster dam en Ensche de staan op zijn verlang lijstje. Op 28 ok tober vinden in Schouwburg te Enschede de Europese judo kampioenschap pen plaats. Welland daarbij aanwe zig zijn. „Ik zal mijn tfid in Ne derland gebrui ken om contac ten te leggen", zegt hij. We zijn dus ge- LEON VANKAN

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13