Leo van der Voort KWINTSHEULSE AUSTRALIËR KEERDE TERUG NAAR DE JUISTE BASIS Chef-kok gelooft niet meer in culinaire kunst ...ZO KAN HET OOK ZATERDAG 7 OKTOBER 1972 LEO VAN DER VOORT je bent wat je denkt (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Rognon de veau Siègeoise, Tournedos Henri IV, Pommes rissolées a l'échirlette. Namen van gerechten die de menu's van vele restaurants kunnen sieren. Voor chef-kok Leo van der Voort hoeft het echter niet meer zo nodig. Hij heeft gekookt in grote restaurants en kénde de echte Franse keuken. Maar hij is tot de slotsom geko men, dat het eigenlijk onzin is. Het is helemaal niet nodig dat een mens alle mogelijke lekkere dingen eet. We eten alleen maar wat we lekker vinden, maar we kijken niet of het ook werkelijk goed is voor ons lichaam. We eten maar raak zonder er bij na te denken. Leo van der Voort (Aus traliër), i s tot een heel andere filosofie gekomen. Hij eet geen vlees, maar bijvoorbeeld wel graan producten, noten, bonen, zaden. Hij drinkt niet en rookt niet. Zijn levenswij ze heeft hij radikaal ver anderd. Niet alleen wat het eten betreft. Heel zijn denken en doen is veran derd. Samen te vatten on der: „We moeten terugke ren naar het eenvoudige, naar de basis." leo van der Voort is 34 jaar en afkomstig uit Kwintsheul. Ondanks zijn kok-zijn geen buikje, eer der mager. Een gezond, lachend gezicht, blond dun haar. Na de mulo is hij voor kok gaan leren. „Daar kon ik me artistiek in uitleven. Kok is een ar tistiek vak. Alleen, tegen woordig moet het eten al lemaal zo snel gaan." Hij was kok in enkele goede zaken, zoals kasteel Oud- Wassenaar. Zeven jaar geleden emigreerde hij naar Australië. Hij had het in Nederland best naar zijn zin, daar niet van, maar zijn avontuur- zin was net iets groter. In Australië woonde hij in Canberra en, de laatste tijd, in Sydney. Het zoe ken naar werk leverde geen problemen op: een goede chef-kok konden ze overal gebruiken. Met genoegen vertelt Leo van der Voort hoe hij op een dag werd opgebeld of hij geen zin had te gaan koken op Tonga. Tonga is een groep van zo'n 280 ei landjes, in de Stille Oceaan, 3500 kilometer van Australië vandaan, waar uitgebreide feesten op het programma ston den ter gelegenheid van Maar eenmaal krijgen we de rekening gepresenteerd" de kroning van de koning. Natuurlijk zei hij ja en vertrok voor vier maan den naar het primitieve Tonga. „De mensen leven daar nog duizenden jaren terug. Ze hadden toen nog geen geld, verbouwden wat op een stukje land dat ze van de koning had den en waren gelukkig. Op het feest kwamen veel buitenlanders zodat er ook Frans gekookt werd, naast inlandse gerechten En toch... Voor hen die de mening van de heer Van der Voort niet delen en die zich thuis graag eens te goed doen aan iets lek kers, stelden wij het vol gende menu samen: Garnalencocktail. Lichte groente-bouillon Boeuf Stroganoff Pommes Parisiennes Asperges Spercieboontjes Kopje koffie met cognac. Voor de garnalencocktail heeft u per persoon nodig: garnalen, I borrelglaasje sherry, cognac of een mengsel daarvan, een bor relglaasje mayonaise, een borrelglaasje tomatenket chup. Vermeng de sherry Alleen eten wat goed voor je is" of cognac, mayonesse en tomatenketchup en op smaak afmaken met papri ka en peper. In een wijduit- lopend wijnglas een blaadje sla leggen en daarop gar nalen. Deze overgieten met het mengsel. Glas versie ren met een schijfje ci troen. Erbij kan een sneetje toast geserveerd worden. Voor de lichte groente bouillon heeft u nodig: (voor vier personen) een liter vleesbouillon (b.v. van een blokje), een prei tje, enige worteltjes, enige zoals speenvarken, in co- cosbladeren geroosterd in een vuur in de grond". Weer terug in Australië stapte Leo ruim drie. jaar uit de horeca en ging aan delen verhandelen, specu leren op de beurs en goed geld verdienen door pre cies niet te doen wat ieder ander wél deed. „Maar m'n slechte gewoonten kregen de overhand, ro ken en drinken. Op een gegeven moment woog ik 105 kilo." Toen is hij weer in het koksvak terugge gaan. Het begin van de zo be langrijke ommekeer in zijn leven werd veroor zaakt door een vriend die hem, een jaar geleden, de betrekkelijkheid van een aantal dingen wees. „Ie dereen had vyel eens een kwaaltje, maar hij was nooit ziek. Dan ga je eens tondkijken en dan zie je dat iedereen zich wel er gens zorgen over maakt. Dan zie je ook dat dit het allemaal niet is." Van der Voort is ernstig gaan na denken en gaan studeren. Hij begon met alcohol te laten staan. „Als ze me nu een biertje aanbieden, zeg ik dat ik al zoveel ge dronken heb dat het voor de komende 75 jaar ge noeg was". Ook het roken gaf hij er aan. „Terwijl ik zestig sigaretten per dag rookte, ging ik een wed denschap aan, die me 800 gulden kostte voor iedere sigaret die ze me zagen roken. Dan wil je wel stoppen." Leo eet nagenoeg vegeta risch, dus geen vlees, vis of gevogelte meer. Een paar maanden geleden at hij voor het laatst een stukje vlees. „Van oor sprong zijn we plantene- ,lk lust alles, maar ik eet het niet" ters, geloof ik. Vlees laat bovendien veel gifstoffen in het lichaam achter. Ik voel iedere dag dat ik veranderd ben sinds ik geen vlees meer eet. Het stabiliseert je emoties, je gedachten. Je geestelijke toestand wordt evenwich tig, niet meer het ene mo ment diep in de put en het andere moment op de top van de berg. Ik voel me geweldig." Natuurlijk komt dat niet alleen door het niet meer eten van vlees. Het is zijn hele filo sofie, waarvan het „be wust" eten een belangrijk onderdeel is. Hij geeft toe: het Is moei lijk uit te leggen. „Ik ben ook pas zó'n klein stukje op weg. De mens is ge makkelijk. Hij denkt niet. Door emoties gedreven jaagt hij onnodige dingen na. Waar het om gaat is een verandering van ge dachten, een motivering van ons gedrag. Een on derscheid maken tussen belangrijke en onbelang rijke dingen. We moeten terugkeren naar het meest eenvoudige, de juiste ba sis. De juiste dingen doen met de juiste gedachten en in de juiste maat. Je gedachtenstroom in banen leiden, onder controle krij gen. Dat is het moeilijkste proces. Want het beheer sen van je onderbewust zijn is moeilijker dan naar de maan te vliegen." Verder: „We zoeken naar plezier, naar dingen bui ten je, die eigenlijk com pensaties zijn. Maar je moet het binnen in je zoe ken. Dat terugkeren naar de basis geldt ook voor het eten. Ik eet net zo lief een blaadje sla als zó'n grote lekkere schotel. Ik lust alles, maar ik eet het niet." Wat hij eet, eet hij overdacht. Hij eet alleen dingen waarvan hij weet dat ze goed zijn voor het lichaam. „Ons eten is vaak niet meer dan een reflexbewe ging. We krijgen iets ge presenteerd en hup, in de mond. Het gaat uit ge woonte en niet omdat we honger hebben. We den ken niet: het is goed voor me, maar: het is lekker. Maar eenmaal krijgen we de rekening gepresen teerd, hoor! Dat kan zijn in pijnen of lichamelijke ongemakken of nerveuze spanningen, maar het komt. Ieder dingetje is spijkeren aan onze eigen doodkist". Australiër Leo van der Voort eet meestal twee maal per dag. Ontbijt en lunch combineert hij om een uur of elf, een be scheiden maal omdat het lichaam op dat uur van de dag nog weinig inspan ning verricht heeft. Het gemis van vlees moet hij compenseren door andere dingen te eten. Hij eet bij voorbeeld volkorenbrood of een mengsel van tarwe- kiemen, boekweitvlokken, magere melkpoeder, water en afwisselend wortels, noten, rozijnen, enz. en dan wat fruit. Het avond menu kan vermelden een linzensoep met grove stuk ken groente, dan sojabo nen, ongepelde rijst, aard appelen (met schil) of bo nen en groenten. Ook no ten en zaden (zonne bloem) zijn erg voed zaam. Koffie gebruikt Leo niet. Wel thee, van mint, kamille, citroen. Hij eet zoutarm, slechts af en toe wat zeezout. Ook suiker is sr niet bij; als hij iets zoet wil maken gebruikt hij honing. Ook geen bo ter, maar olie. Met een beetje fantasie is er met deze ogenschijnlijk be perkte voedselkeuze best ;en zeer smakelijk menu te maken, met talloze va riaties. De reacties op zijn veran derde levenswijze zijn be grijpelijk zeer verschil lend. „Er zijn er die zeg gen: jo, je bent leip aan het worden, je gaat zeker naar het klooster. Maar ach, daar trek ik me niks van aan." Leo's moeder in Kwintsheul kan het al lemaal wei waarderen. Ze eet, zolang hij hier is, zonder problemen vegeta risch met hem mee! Over een paar dagen gaat Leo van der Voort weer terug naar Australië. Voorlopig als chef-kok. Maar hij heeft andere plannen, die meer in over eenstemming zijn met zijn nieuwe visie. Hij kan zijn gasten nog best een Pinta- deau róti voortzetten, en hij zal tegen niemand zeg gen dat hij vegetariër moet worden, wam „ïeoer- een moet het zelf ontdek ken." Wel wil hij een ge zondheidsrestaurant opzet ten. „Maar eerst ga ik nog gewoon werken en veel studeren." Als hij terug in Australië is, wil hij ook de vasten- theorie gaan bestuderen. Hij is van plan om één dag in de week helemaal niet te eten, alleen water te drinken. Doel is dat het hele spijsverterings systeem een dag volledige rust krijgt. Van der Voort is er van overtuigd, dat door te vasten veel ziek ten te genezen zijn, zelfs reumatiek, omdat een he leboel kwalen terug te voeren zijn op slechte voe ding en onregelmatige spijsvertering. „Een mens moet het alle maal in zichzelf tegenko men. Dat kan hard aanko men. Je eigen „ik" krijgt dan een flinke knauw. Het gebeurt meestal op een moment dat je denkt dat je alles kunt." Denk nu niet, dat Leo van der Voort een saaie vent Is. Hij lacht graag en mist niets van de „plezie ren", waar hij niet aan meedoet. „Hier binnen in me voel ik alle plezier van de wereld." „Het is moeilijk. Ik ben pas een klein stukje op weg. Iedere overwinning op jezelf is meer waard dan iets anders. Ze zeg gen wel eens: je bent wat je denkt. Maar zó is het! WILLIBRORD RUIGROK bloemkoolroosjes en twee ons kalfsgehakt. Van het kalfsgehakt op de bekende manier balletjes maken. Het preitje en de wortel tjes klein snijden en sa men met de kleine bloemkoolroosjes in de ko kende bouillon laten glij den. Het totaal een half uurtje laten doorkoken, samen met de balletjes. Voor Boeuf Stroganoff heeft u voor vier personen nodig: l flinke ui, boter, 8 eetlepels bruine saus, 2 eetlenels tomatenpuree, 1 theelepel knoflooksap of een mespuntje knoflook poeder, anderhalf borrel glas jenever, worcester- r,aus, tabasco, portwijn, peper, zout, 800 gr. bief stuk van de haas. Fruit de ui in 100 gr. bo ter, voeg de tomatenpu ree, de knoflook en de bruine saus toe (deze is in ooedervorm verkrijgbaar). Schenk de jenever op een opscheplepel, steek ze in brand en giet het bran dend over de saus. Geheel laten uitbranden. Daarna naar smaak de andere kruiden en een scheutje portwijn toevoegen. De biefstuk op de gewone manier bakken en op een schaal in plakken snijden. De saus er voor het opdie nen overheen gieten. Pommes Parisiennes (kleine gebakken aardap peltjes) zijn tegenwoordig het hele jaar door ver krijgbaar, onder meer voorgebakken in de diep- We eten maar raak zonder er bij na te denken"

Leidse Courant | 1972 | | pagina 10