PLANOLOGEN HEBBEN LESJE WEL GELEERD" Belangenvereniging Ridderveld wil nog veel meer Alphen bouwde huizen en huizen en huizen Mensen moeten hun wijk zelf leefbaar houden ^eSV<con Ei, ei...! Met een been in het water Lekker niks zeggen Logica Traditie OOK Wat u moet weten VRIJDAG 6 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 JVLPHEN AAN DEN RIJN— „Nieuwe inwoners, die in Al phen komen wonen en in Rid derveld in een flatje kruipen, voelden zich eerst echt een zaam. Vooral in het eerste jaar hadden die nieuwelingen erg veel moeite om hier te aarden. Tegenwoordig hebben wij de in druk dat men wat sneller went, doordat er wat meer voorzienin- gen zijn gekomen". Aan het woord is de heer J. M. Bosman, secretaris van de sinds 1969 operende Belangenvereniging Ridderveld. Deze club van nu ongeveer 800 le den stelt zich ten doen „het be hartigen van de algemene be langen van de bewoners van Ridderveld en het in positieve zin bijdragen tot de bevordering van de leefbaarheid van de wijk Ridderveld". zo heet het offi- cieel in een pas uitgegeven boekje voor alle bewoners, waarin allerhande gegevens over de wijk zijn opgenomen. Naar aanleiding van het ver schijnen van dit alom gewaar deerde boekwerkje (de ge- meentegids bleek voor Ridder veld niet toereikend) zochten wij enkele bestuursleden van de vereniging op in hun eigen kan toortje in De Bron, het vorige maand geopende kerkelijk- en gemeenschapscentrum „We zullen heel actief en uiterst waakzaam moeten blijven Eind 1968, begin 1969 vatte een werkgroep van de plaatselijke afdeling van de Partij van de Arbeid het plan op om eens te gaan onderzoeken wat er leefde onder de bewoners van het toen nog bescheiden Ridderveld. Het onderzoek richtte zich in de eer ste plaats op het woon- en leef milieu. Daarbij bleek dat er veel, zeer veel werd „gekan kerd", over de woningstichting, het onderhoud van de plantsoe nen. de slechte wegen, _de be- 'oèrde busverbindingen enz. Eind 1969 is toen een voorlopig bestuur gevormd en besloten is de activiteiten onder te brengen in een politieke belangenvereni ging. die zich in zou zetten voor de verbetering van de leefbaar heid in Ridderveld. De heer Bosman vervolgt zijn re laas over de nog korte historie: in oktober 1970 is een enquête gehouden, waarvan het resul taat veel stof heeft doen op waaien. In de eerste plaats kwam het beheer van de wo ningcorporatie er slecht af. de busverbindingen bleken nog steeds droevig en voorts leefden nog klachten over de politie en de PTT. Met name de houding van de woningstichting was een bron van veel narigheid: „afhandeling van klachten duur de maanden, sommige gebreken werden pas na anderhalf jaar verholpen", aldus de heer Bos man. Met een zekere tevredenheid heeft de belangenvereniging kunnen constateren dat in de loop der tijd de woningstichting lang zaamaan meer medewerking begon te verlenen, er werden meer mensen voor het onder houd aangetrokken en de admi nistratieve staf werd uitgebreid. „We beschouwen dat duidelijk als een succes", zo zegt me vrouw J. van Steenis-Smith, lid van de Werkgroep Voorlichting. Verder heeft de vereniging be moeienis gehad met de „ellende van de grondverzakkingen in onze wijk". Die verzakkingen waren hoogst waarschijnlijk de oorzaak van de ontploffing en de daarop volgende brand in het nood- winkelcentrum aan de Diamant straat. Bij deze ramp, vorig jaar mei, verloor, de exploitant van de supermarkt het leven. „Geschrokken door deze gebeurtenis en aangezet door de verontruste buurtbewoners, zijn wij gaan praten met Gemeente werken om het euvel van de verzakkende gasleidingen te (ADVERTENTIE) RAMMOFOONPLATEN EN MINICASSETTES LEIDEN. Haarlemmerstraat 139a, Tel. (01710) 49697 verhelpen", zo verhaalt de se cretaris. De onrust onder de be volking kon vrij spoedig worden weggenomen, doordat alle aan sluitingen op de huizen werden vernieuwd en ook werden voor zien van flexibele leidingen. Voorzitter J. E. Knol ziet ook deze verbeteringen mede gerea liseerd door de aandacht van de vereniging. „Maar toen begon de malaise", vertelt de heer Bosman verder. Hij legt uit dat begin van dit jaar „plotseling" enkele be stuursleden „zoekraakten". Er werden nauwelijks activiteiten meer ontplooid (alleen de aan duiding van de fietspaden op de Pres. Kennedylaan en het aan brengen van rubber tegels on der de speelattributen van de kinderspeelplaatsen heeft de vereniging nog voor elkaar ge bracht) en de animo begon ken nelijk wat weg te ebben. „We kregen de indruk", aldus de heer Bosman, „dat de mensen begonnen te wennen en het ver der wel geloofden. De klachten werden overigens ook min der". Op een goede dag hebben de overblijvende bestuursleden nog 4 personen) tegen elkaar ge zegd; doorgaan of stoppen? Unaniem is besloten de activi teiten voort te zetten en prompt werd een vergadering uitgeschreven en een nieuw voorlopig bestuur gekozen. Deze bijeenkomst viel bij vele Rid- dervelders in goede aarde en het spoedige vervolg op deze vergadering was de instelling van een aantal werkgroepen: de Werkgroep Voorlichting, de Werkgroep Ledenwerving („We kunnen nog veel meer leden krijgen als die werving goed op gang is gekomen", zegt me vrouw van Steenis) en de Werk groep Ecologische tuinen („men praat met de gemeente over de mogelijkheid van de aanleg van dergelijke tuinen over het te vernieuwen hoofdriool", aldus de heer Bosman). Deze laatste werkgroep wil in sa menwerking met de bewoners en de gemeente het openbare groen zo natuurlijk mogelijk aanleggen en zich laten ontwik kelen, met daarin zeer geva rieerde speelmogelijkheden voor de kinderen. Onlangs zijn enke le vertegenwoordigers van deze groep naar Heerenveen getogen om daar de verrichtingen van de welbekende heer Le Roy gade te slaan. Op het ogenblik wordt ijverig met gemeentewer ken onderhandeld. Naast de werkgroepen houdt een drietal personen zich bezig met het on derhouden van het contact tus sen de gemeente en de politie. Plannen bestaan tenslotte nog voor de instelling van een werk- De bouw van het nieuwe winkelcentrum in Ridderveld vordert goed. Meer dan 30 winkels, waaronder drie supermarkts, zullen in de plaats komen van het tijdelijke winkelcentrum aan de Diamantstraat. Op de achtergrond het vorige njaand in gebruik genomen kerkelijk- en gemeenschapscentrum De Bron. groep Ontwikkeling Ridderveld, waarin de planologische en ste- debouwkundige plannen van Ridderveld II worden bestu deerd en van commentaar voor zien, en voor het regelmatig schoonhouden van de steeds weer vervuilde gemeentelijke wate ren. „Wij zullen ons best doen om de bewoners ook zelf te la ten bijdragen tot een schonere leefomgeving". de stichting is overigens nog een zaak van nader onderzoek. Een aparte structuurcommissie gaat zich daarmee bezighouden. Hoe staat de gemeente tegenover uw vereniging? „Ach, in het begin, toen wij nog hoofdzakelijk werkten als pres siegroep voor de belangenbehar tiging van de flatbewoners, wa ren de contacten niet altijd even de verkeersvoorzieningen, met name van die voor de voetgan gers. Ook de „uiterst wonderlij ke" kruising van de Pres. Ken nedylaan en de Burg. Bruins Slotsingel zal onderwerp van ge sprek zijn. De plannen van de vereniging. „Allereerst gaan we een inverta- risatie maken van de wensen die onder de bevolking leven", Na deze opleving van activiteiten is ook organisatorisch een nieu we stap gezet door de belangen vereniging voortaan te laten opereren als een zelfstandige eenheid binnen de Stichting voor Sociaal Cultureel Werk Ridderveld. Als reden van deze aansluiting noemt de heer Bos man het geconstateerde gebrek aan coördinatie en de soms op tredende overlapping van activi teiten. Die samenwerking met gemakkelijk. De laatste tijd merken we wel dat het overleg wat soepeler gaat verlopen", al dus het antwoord van de secre taris. De contacten met de nieu we korpschef van de Alphense gemeentepolitie zijn nog niet sterk, aangezien deze chef nog pas kortgeleden is benoemd. Voorzitter Knol zegt hierover van plan te zijn binnenkort met de politie-autoriteiten te gaan praten over de verbetering van zo legt mevrouw van Steenis uit. Daarna kunnen de bestuur ders prioriteiten gaan stellen. „Zo vinden wij de aanleg van bijvoorbeeld een overdekt zwembad in Ridderveld drin gend nodig", vindt voorzitter Knol. Secretaris Bosman sluit hierbij aan door uit te roepen dat Ridderveld zit te springen om een passende accommodatie voor de recreatie, zowel actief als passief. Het recreatieplan Zegersloot is bescheiden van start gegaan. De vereniging zal aandringen op een spoedige voortzetting van het plan, hoe wel men begrip heeft voor het altijd weer terugkerende pro bleem van het ontbreken van de gemeentenfinanciën. Een be langrijk item voor het bestuur zijn verder nog de steeds nog onvoldoende en gebrekkig func tionerende busverbindingen. In de verdeling van de branches van het in aanbouw zijnde win- keicentrum, zou het bestuur ook graag een stem hebben, maar I ondanks de groeiende openheid onder de middenstandsverenigi- nen, heeft de vereniging de in- j druk dat de stem van de bevol-1 king niet erg meetelt. Naast allerlei voorzieningen in de t nieuwe wijken, denken de be- stuurders overigens ook nog aan het al bestaande Ridderveld. „In Oud-Ridderveld moet nog heel wat meer speelgelegenheid komen voor de kinderen. Geluk kig hebben we gezien dat in de nieuwe gedeelten van Ridder- veld meer aan dergelijke zaken' is gedacht. Je zou hieruit kun-1 nen afleiden dat de stedebouw- kundigen en de planologen hun lesjes uit het verleden goed heb ben geleerd", aldus de heer Bosman. „Vroeger was het bouwen van huizen, steeds maar meer huizen het devies van het gemeentebe- „Juffrouw mag ik van u de afdeling Openbare Werken?" „Waar gaat het over?" „lik wil graag iets weten over het Burgemeester Verne- depark". „Een ogenblikje".„Met Openbare Werken". „Mijnheer kunt u mij vertellen hoeveel woningen het Burgemeester Vernède- park omvat?Dat zijn er precies 60". „Dank u. kunt u mij ook zeggen hoeveel woningen dichtgespijkerd zijn, ik meen ongeveer 10" Dat kan wel kloppen, dat moet ik even nazien. Waarvoor wilt u het weten. „Ach voor een achtergrond verhaaltje voor de krant". „O wacht u even, ik krijg net telefoon op een ander toestel, ik bel u zo dagelijk even terug, geeft u uw nummer maar even". Na een half uur brengt de telefoon de verbinding weer tot stand: „Ja met Openbare Werken. Ik heb even nagevraagd over het aantal woningen dat dichtgespijkerd is. maar ik mag het u niet zeggen. Al- lpen de gemeentesecretaris mag inlichtingen verstrekken. Het spijt tnij. „Toe nou meneer, maak nu geen grapje. Ik vraag toch niet üw zienswijze, ik vraag alleen hoeveel woningen er dichtgespijkerd tïjn. „Het spijt mij meneer, het zijn mijn orders, ik wil u wel doorverbinden met de chef Algemene Zaken. De chef Algemene Zaken was er niet, ook de gemeentesecretaris niet en zo hebben we zelf maar even de dichtgespijkerde woningen in het Burgemeester Vernèdepark geteld. Voorschoten, parel aan de Vliet, waarom werkt je voorlichting nog steeds niet? (Parodie op 18e eeuws lofdicht). Een van de lezers van de Leidse Courant, de heer Van der Horst van de Brahmslaan in Leiden, zond ons het resultaat van een cultuur-historische studie over Het Ei van Columbus, die we u niet willen onthouden. We herinneren ons allemaal uit onze schooltijd dat de onderwij zer in geuren en kleuren vertel de over „het ei van Colum bus". Hiermee werd ons gede monstreerd dat de oplossing voor een schijnbaar onoplosbaar probleem soms vlak voor de hand ligt. Zo gaat het verhaal dat de bekende ontdekkingsrei ziger dit leerzame voorbeeld ge geven zou hebben op een feesl- maal dat in 1493 door kardinapl Mendoza was aangericht. Dit vertelde de Italiaanse historicus Benzoni omstreeks 1600. Hij vermeldde erbij dat hij dit voor val „van horen zeggen" had er dus niet voor de juistheid ervan kon instaan. Toch werd de anecdote voor waarheid aange nomen. Het is echter zeer waar schijnlijk dat Columbus niets te maken heeft gehad met het ei dat met zijn naam in één adem wordt genoemd. In een boek van Vasani over kunstgeschie denis is de historie op geheel andere wijze vermeld! We mo gen aannemen dat hij de werke- lijke toedracht dichter benadert. Tijdens een architectencongres te Florence in 1421 kwam het probleem naar voren hoe de on voltooide domkerk Santa Maria del fiore het best kon worden voltooid met een koepeldak. Een van de beroemdste bouw meesters onder het gezelschap, Filippo Brunelleschi, opperde een stoutmoedig plan dat de spotlust van zijn collega's op wekte. Ze stonden erop dat het een maquette van zijn ontwerp zou tonen, zoals de overigen hadden gedaan. Brunelleschi weigerde dit omdat hij zijn geheim niet openbaar wilde maken. Hij stelde voor dat degene die een ei op zijn punt stevig op een marmeren plaat kon laten staan, de koepel Vader tegen zijn kinderen, die we- ken-lang door de schooljuffrouw naar drie oktober gepraat zijn: „Waarom is 3 oktober zo'n groot feest voor Leiden?" Omdat een jongetje de hutspot vond. (Nummer twee:) Ach joh, jij wil het zeker zo kort mogelijk vertellen: Er lagen Spaanse sol daten om de stad en niemand kon er in of uit. En toen vond dat jongetje die hutspot. Dat was het eten van de soldaten." Maar waarom waren de mensen toen zo blij met die pan eten: dat was toch niet genoeg voor iedereen? Ze waren zo blij omdat het drie oktober was. Het Hoogheemraadschap van Rijnland zetelt sinds mensen heugenis in Leiden. Het is er. om zo te zeggen, ingeburgerd en steekt als de stad 3 October viert de vlag uit. Niet één vlag. Nee: drie! De nationale drie kleur, de witte vlag met de kei zerlijke adelaar van Rijnland en. uiteraard, de Leidse vlag. Die diepgewortelde traditie bleek dit jaar toch wat aan de oppervlakte te blijven. De vlag- met-de-sleutels hing namelijk op z'n kop. De sleutels van Petrus hingen met de baard omhoog en de ring neerwaarts. Een hele feestdag lang. Geen haan om in Petrus' sfeer te blijven die er naar kraaide, Men vraagt zich af, wat er gebeurd zou zijn, als Leiden een ooievaar in z'n blazoen gevoerd zou hebben. Want als die met de pootjes in de lucht gewapperd had, gega randeerd dat de dijkgranf-zelf, als oud-burgemeester van Den Haag een kenner van ooievaars, in de telefoon of op de zolder van het gemeenlandshuis ge klommen zou zijn. Misschien heeft'ie wel... Maar ook Rijnlands Leidse personeel vierde feest. Het stond gewoon weg op de kop, getuige de ver klaring van de man die de vlag uithing: „Degene die dat ge woonlijk doet. was ziek. Nu heb ben we het met z'n tweeën ge daan. zou mogen bouwen. Het spreekt vanzelf dat niemand kans zag het gevraagde met succes uit te voeren. Brunelle schi echter zette het ei met een flinke tik neer, zodat het kapot ging en bleef staan. „Dat had den wij zo ook gekund", zo rie pen zijn collega's, waarop Bru nelleschi antwoordde, dat ze op dezelfde wijze zijn koepel zou den kunnen bouwen, als ze de beschikking hadden over zijn bouwtekeningen en ontwerpen. Het laat zich raden dat Brunel leschi inderdaad belast werd met de bouw van de koepel: het werd een dak in de vorm van Uit het bovenstaande zouden we mogen concluderen dat de uit drukking „het ei van Brunelle schi" meer recht op bestaan heeft dan „het ei van Colum bus", maar ligt het laatste toch niet gemakkelijker in de mond? Naschrift redactie Er zijn mensen, die menen dat Columbus Amerika beter niet had kunnen ontdekken. Hij heeft dat, bij toeval, wel gedaan. Maar waarom zou men Colum bus nu nog verder ontluisteren door hem z'n ei ook nog te mis gunnen. stuur. De voorzieningen voor de leefbaarheid en het algemeen welzijn hielden geen gelijke tred met de woningbouw". De Belan genvereniging Ridderveld heeft de indruk dat het in de nieuwe wijken wel beter zal gaan. ,Maar we zullen wel heel actief en uiterst waakzaam moeten blijven." •ZOETERWOUDE Na een vrij langdurige onder breking is er a.s. zondag in de Christus Dienaarkerk weer een gezinsmis, aanvang 8.30 uur. LISSE Een succes. Zo kwalificeerde men na afloop de eerste kienavond die door buurtvereniging Wilhelmina in gebouw Salvatori werd ge houden. Besloten werd voor taan om de drie weken in Salvatori te kienen Op 24 oktober wordt in hetzelfde gebouw de jaarvergadering van de buurtvereniging ge houden. LISSE In inbreng en om zet op de kinderkledingbeurs van het UW gisteren was bijna driemaal zoveel als een paar maanden geleden. Op een gegeven moment stond men zelfs in de rij voor de deur van het Poel- poldercentrum. VOORHOUT Muziekver eniging St. Ceacilia haalt maandag weer oude kranten en tijdschriften op in de wijk tussen Spoorlaan en Schoon oord. VOORHOUT De huis- aan-huis collecte ten bate van het Prinses Beatrixfonds heeft in Voorhout in totaal 1.808,46 opgebracht. BODEGRAVEN Morgen is in Bodegraven een grote collecte voor Heieen Veelen- turf, een Bodegraiafse die reeds jarenlang werkt in Ni geria. De toestand in de ver pleging daar is zo primitief dat zij een eigen hospitaal wil bouwen. Daarvoor heeft men een bedrag nodig van 40 mille. RIJNSBURG Dr. Cohen zal dinsdagavond aanstaande in de Immanuelkerk aan de Kerkstraat in Rijnsburg voor het Genootschap Nederland- israel een lezing houden over „Het leven in de ki- boets"; aanvang 20.00 uur. •DEN HAAG/BOSKOOP Een 24-jarige schilder uit Boskoop die onlangs met te veel sterke drank op achter het stuur van een auto kroop is gisteren door de Haagse politierechter veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf. Zijn rijbewijs wordt boven dien een half Jaar ingehou den. DEN HAAG/KATWIJK - Een 22-jarige Katwijker ia gisteren door de Haagse poli tierechter veroordeeld tot 500 gulden boete, zijn rijbewijs wordt bovendien 9 maanden ingehouden. Hij kreeg ook een week voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 1,5 jaar. De Katwijker. een zeeman, was onlangs een gevaar op de weg. toen hij te veel had ge dronken.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9