ïlCitröenlje met§uikgf Nieuw KRO-bestuur democratischer dan volksvergadering INTRIGES EN AMSTERDAMSE GEIN ONDER HET GENOT VAN: Ook deze winter weer Alias Smith en Jones Hou het scherm in 't oog TERUGBLIK Mr. H. W. van Doorn: VANAVOND: \Gitfoentje met£uikgf HARTEVELT CITROEN* LEIDSE COURANT VRIJDAG 6 OKTOBER 1972 Vanavond zet de KRO de Ameri kaanse televisiefilmserie Alias Smith en Jones voort. In het sei zoen 1972/73 zal deze serie door de KRO worden uitgezonden op I de vrijdagavond, eenmaal in de J vier weken, en op de zondag avond, eenmaal in de vier weken. De hoofdrollen worden nog steeds vervuld door Ben Murphy en Pete Duel. Later in het seizoen wordt j de plaats van Pete Duel, die op J nieuwjaarsdag van dit jaar over leed, overgenomen door de Ame rikaanse akteur Roger Davis. In de aflevering Vreemdelingen in Apache Springs worden Hannibal Heyes en Jed Curry gevangen ge nomen door vijandige Indianen als zij proberen de opdracht van een rijke weduwe uit te voeren om in een gebied, dat aan de In dianen toebehoort, de daar ver borgen goudstaven op te sporen en aan de rechtmatige eigenares terug te bezorgen. Ned. II 22.00 uur. TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I ke samenstelling garandeert een serie vol gekke situaties en ty pisch Engelse, perfect uitgewerk te humor. Ned. I. 22.15 uur. Piste Flipper Flipper is terug. Vanavond de eerste aflevering van een reeks I nieuwe avonturen van Flipper, Sandy. Bud en porter Ricks. Ned. I 19.10 uur. De FBI Eindelijk is het dan zover. Citroentje met suiker, de tv-serie die bij voorbaat tot bestseller is gebombardeerd, verschijnt vanavond voor de eerste maal op de vaderlandse buis. De wens van duizenden fans van Eli Asser en zijn „kliekje", zoals hij dat zelf noemt, is vervuld. We kunnen weer een winter lang (8 afleveringen) met volle teugen genieten van intriges en Amsterdamse gein zoals we dat in 't Schaep met de Vijf Poten gewend waren. Hoewel Eli Asser nooit zal toege ven dat deze serie min of meer een voortborduursel is op „Het Schaep" kan hij toch ook niet ont kennen dat er vele overeenkom sten zijn tussen de twee series Ook deze maal spelen de belang rijkste gebeurtenissen zich af in een Amsterdamse lokaliteit of be ter gezegd een bruin café, dat deze maal de fraaie naam van De kip met de Gouden Eieren draagt. Piet Römer en Leen Jcnge- waard zijn natuurlijk van de par tij. Adèle Bloemendaal wordt door ziekte erg gemist, maar gelukkig kv=r2m Lex Goudsmit opdraven. Er zijn meer verschillen volgens Eli Asser. „Kijk in het Schaep draaide alles om de buurt waarin het café stond, om de scherpe tong van de dagelijkse bezoekers. In Citroentje heb je direct te maken met drie intriganten. De inter menselijke relaties tussen schoon vader, schoonzoon en zoon. De stamgasten geven een oordeel over de drie en ze bemoeien zich met hun problemen". In de eerste aflevering, die de titel „Meegaan met je tijd" kreeg maakt de kijker kennis met „De kip met de gouden Eieren, het ei gendom van Mees Goedkoop (Piet Römer). De vrouw van Mees zit op dat moment in Spanje waar ze haar dochter helpt bij het inrich ten van een patates-frites-kraam. Door haar afwezigheid, overigens de rode draad van het verhaal, staat de schoonvader van Mees, Akkie Palfrenier (Lex Goudsmit), achter de tap. De roddel in de kroeg geldt het feit, dat Mees de laatste tijd nogal eens in gezel schap van een niet onaantrekkelij ke bioscoopOuvreuze wordt gezien. Haar naam is Linda (Mieke Bos) en zij ziet wel wat in de omgang met deze eenzame kroegbaas. Zijn vrouw zit immers ver weg in Marbelja. Akkie is bang dat deze Akkie Palfrenier (Lex Goudsmit) hem achter de tap, waar komt met de zorgen over zijn In de serie films over de FBI gaat de strijd deze maal tussen twee misdadigersbendes. In een afgelegen hutje zitten drie man- nen het geld te tellen, dat zij bij 0/7/770C7 een bankroof hebben buitgemaakt. Ze worden overvallen. Twee man nen sneuvelden bij dit gevecht. Ditmaal een nieuwe aflevering uit het programma „Piste". Mede werkenden zijn de jongleurs Rey Brothers; de komische evenwichtskunstenaar Allan Kern- ble Christine; de trapeze-arties ten Montes; de antipodiste Regina Baranton; de komieken De Bizar- ro Brothers; David Rosaire en zijn honden, en de grondacrobaten The 3 Renno's". Ned. II 19.05 uur. Uit de kunst Jan Terlouw, schrijver van kin derboeken, is de centrale figuur in de eerste aflevering van het programma Uit de Kunst in het nieuwe seizoen. Ned. II 22.05 uur. The Goodies De TROS kocht een serie die de BBC dit jaar geen windeieren heeft gelegd. Met The Goodies won de Britse Staatsomroep de Gouden Roos van Montreux. Deze Goodies zijn de drie komieken Tim Brook, de wetenschapsman, Bill Oddie, een hippie en Graham Garden, die het establishment vertegenwoordigt. Deze wonderlij- Orimoa is voor het nieuwe seizoen in een enigszins nieuw jasje gesto ken. De kinderen zijn in deze eer ste aflevering driftig op zoek naar een schat. Ze weten niet wat de schat is, waar hij ergens in het land is en wie hem heeft, maar dat is geen bezwaar. Zij krijgen een aanwijzing dat ze maar eens naar Vlaardingen moeten gaan. Wat hun daar te wachten staat weten ze niet, maar als je een schat wil vinden moet je er wat voor over hebben. Zaterdag Ned. I 16.35 uur. schoonzoon Mees bij zijn zoon Manie (Leen Jongewaard hij zich gerieflijk voelt zal ver dringen. Met zijn zorgen gaat hij naar zijn zoon. Manie Palfrenier (Leen Jongenwaard), die echter niet veel kan doen. omdat hij van Mees geld heeft geleend om een fotozaak te beginnen. De vraag is wat kunnen de kroegmakkers doen om hun vriend op het goede spoor te houden. Hoe het allemaal afloopt weet Eli Asser nog niet: „Ik heb nu drie afleveringen af. Er kan echt nog van alles gebeu ren. Misschien laat ik tante Toos, de vrouw van Mees wel plotseling uit Spanje terugkomen. Je kan Citroentje met suiker telt 8 afle veringen van 50 minuten waar drie door Joop Stokkermans op muziek gezette liedjes per keer in zitten. Er zijn al een aantal wijs jes op de plaat vastgelegd. Succes schijnt verzekerd, ROELFIEN SANT De EO plukte gisteren de eersfe t.v.-vruchten van het feit dat ze, met het bereiken van de status van C-omroep, ineens over sterk verruimde zendtijd kon beschik ken. De uitzending ademde een feestelijke sfeer, ze toonde te vens aan dat de EO te snel ge groeid is. We bedoelen daar niets kwaads mee, constateren doodgewoon dat de EO nog niet ingespeeld lijkt om zo'n kleine drie uur zendtijd achter elkaar te vullen op een wijze die met haar eigen doelstellingen overeenkomt, t.w. de verkondiging van het evan gelie. De manier waarop dit gisteren ge beurde was geen verkondiging, d.w.z. een melden van de blijde boodschap aan buitenstaanders, maar een soort zelfbevrediging i';v ;l van een kleine groep. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Bij de start van het winterprogramma van radio en tv heeft KRO-voorzit- ter mr. H. W. van Doom zijn visie gegeven op verschillende zaken, die momenteel in de omroepwereld actueel zijn. Ten eerste ging hij nader in op de uitbreiding en verbreding van het bestuur, waarin begun stigers (leden) en het perso neel voortaan vertegenwoor digd zullen zijn. Voorts gaf hij zijn kijk op het drukbesproken rapport uit de kringen van de P.v.d.A. over omroepverkiezin gen, alsmede op de kritiek, die in bepaalde persorganen de laatste tijd is gevoerd tegen de wat werd genoemd verspilling bij de omroep. „De KRO krijgt een veel gro ter bestuur", aldus mr. van Doorn. „We gaan van 23 naar 44. maar wij hebben dat ge wild, want wij wilden demo cratiseren. en wij wilden juist omdat wij als makers van radio en televisie en als uitgevers van een weekblad, dat dagelijks gehanteerd wordt een nogal grote macht hebben en omdat wij staan voor zo'n 540.000 gezinnen ons tegen over meer mensen verantwoor den. Dit grotere bestuur zal bestaan uit drie groepen. 15 aangewezen door organisaties, 14 aangewezen door medewer kers en 14 aangewezen door de leden Daarbij zullen wij erop uit zijn de drie groepen zo wei nig mogelijk als groepen te la ten opereren. Als het even kan zullen zij functioneren als een platform, waartegenover het bedrijf zich verantwoordt en dat zich als één groep, als één groot bestuursteam verant woordelijk voelt voor de goede en de minder goede dingen, die de KRO produceert. We denken dat deze construc- :ie in feite democratischer zal werken dan vele volksvergade ringen. die de pretentie hebben volstrekt democratische insti tuties te zijn maar dikwijls voor de pijnlijke keuze staan tussen chaos en manipulaties en voor geen van beide voelen wij iets. Wat wij beoogden was het organiseren van een duide lijker dialoog tussen het be drijf en zijn achterland. In diezelfde geest hebben wij onze programma adviesraad gereorganiseerd. Van 15 leden is deze raad teruggebracht tot fi leden. In de nieuwe opzet zullen deze met bijzondere zorg gekozen adviseurs hun advieswerk doen binnen de be- leidsbijeenkomsten van de cen trale programmaleiding, de programmatop geheten. Met zijn besluiten van de laat ste maanden heeft het KRO- bestuur, dat overigens nimmer bij coöptatie, maar altijd door derden werd samengesteld, zijn begunstigers en zijn mede werkers duidelijker in de zeg genschap en in de gezamenlij ke verantwoordelijkheid willen betrekken zonder de culturele en evangelische opdracht van de KRO tot een object te ma ken van de meeste stemmen gelden, hoe schoon 'emccra- tisch dat in theorie ook zou lij- Verkiezingen Als één rapport in de laatste maanden in de publiciteit meer aandacht heeft gekregen dan de kwaliteit van het rapport rechtvaardigde dan was dat het rapport van de commissie- Nagel over omroepverkiezin gen. Het op één na minst se rieuze bezwaar tegen het rap port is dat bij een potentiële kiezersgroep van 9.000.000 een aspirant 180.000 leden moet hebben en een heuse C-omroep maar 120.000, ervan uitgaande dat 1/3 van de kiesgerechtig den werkelijk een stem uit brengt. Het lijken mij serieuze ramingen voor een weinig se rieuze studie. Ik zou voorbij willen gaan aan twee nog recentere, ik zou haast zeggen actuelere stuk ken, de memorie van toelich ting op de begroting CRM en het tot ieders verbazing toch nog verschenen wetsontwerp tot verhoging van de omroep bijdragen. Ik zwijg over de inhoud van beide stukken, omdat het de partement van CRM werkelijk iedere aandrift om enige blijk van creativiteit, van originali teit en van cultuurbesef te vertonen, heeft weten te onder drukken. Dat vechten tegen die aandrift zal er wel de oorzaak van zijn dat het zo lang ge- Verspilling De Nederlandse omroep wordt tegemoet-gevocrd een zwak fi nancieel beheer en daarmee een morsig omgaan met de middelen, die uit de zakken van de kijkers en luisteraars zouden worden geklopt. Het is duidelijk dat de kritici. met name bij een aantal dagbla den, beogen de consumenten slag te winnen, anderzijds het economische beheerssysteem van de omroep gelijk te maken aan dat van de dagbladen, na melijk vrije ondernemings-ge- wijze, op winst gerichte pro ductie. Ik wijs er hierbij op, dat de krant is gericht op het maken van winst, om de continuïteit te verzekeren, om een zo gun stig mogelijk rendement voor de aandeelhouders te bereiken, met enkele uitzonderingen we kennen in Nederland nog een vereniging en een stich ting, die een dagblad uitgeven De omroep is echter niet ge richt op het maken van Alle beschikbaar komend middelen moeten aan het ken van het produkt worden besteed. Bij dagbladen is er geen enkele controle, behalve van de aandeelhouders achter af. De omroepen dragen ver antwoording aan ledenvergade ring. stichtingsbesturen, die ideële, geen materiële belan gen bij het medium hebben en door CRM, een daartoe opge richt regeringscommissariaat en de Algemene Rekenkamer. Een van de verwijten aan de Mr. H. W. VAN DOORN omroep: een gebouw wordt niet voortdurend gebruikt. Maar wat te zeggen van de peperdure rotatiepersen, die slechts enkele uren per dag produceren, zetcomputers, die vele uren per dag onderbezet zijn, wagenparken die slechts een kort aantal uren gebruikt worden. En dit zijn slechts een paar dure „verspillingen". Ik wil met deze opmerkingen echter helemaal niet zeggen dat er in de omroep qua effi ciency, qua financiële zeltdisci- pline, qua verantwoording te genover de consument en qua medezeggenschap van de con sument en van de makers van de produkten zelf niets te wen sen overblijft", aldus besloot mr. Van Doorn. Wat we zagen: Kinderkrant met een simpele tekenfilm van het bijbelse Jozef-verhaal. Flapuit, programma waarin kinderen praatten over zaken waar ze geen benul van hebben en kin deren die stichtelijke liederen zongen. Vervolgens: New Generation, jon ge mensen die stichtelijke liede ren zongen. Na het journaal sprak EO-voorzitter Glashouwer op preektoon en klonk een stich telijk lied. De film „Het geluid van de stilte" was opgebouwd rond stich telijke liederen (overigens erg goed gezongen door De verenig de Friese Koren). Het scenario van het verhaaltje rond die lie deren was nogal kneuterig. Ge lukkig werd er in en rond Bols- ward aantrekkelijke filmstof ge vonden. Een echt-aansprekend programma was de Amerikaanse' koop „Al ga ik door een dal van diepe duisternis". Die film vertelde op aangrijpende wijze het ver haal van een professor die zich ten dode opgeschreven weet. Die man en zijn gezin werden ge filmd. Je zag het trieste proces van de ziekte en daarnaast de hoop, de zekerheid, van het eeuwige leven. Indrukwekkend programma, hele maal compleet, ook in zijn evan gelische boodschap. Aan die compleetheid werd domweg af breuk gedaan door een preek- achteraf. De EO zal er wel ko men, maar ze zal snel moeten leren. Zeker als ze haar bood schap ook tot de anderen wil richten. Heel kort over VPRO's Het gat van Nederland. Het is een pro gramma-formule die door deze omroep al enkele malen Is ge probeerd. telkens zonder succes. De geduchte medewerking van Van Kooten en De Bie kan wel licht nu wel tot succes lelden. Een stukje Hadimassa leeft erin voort namelijk. Verder waren er oude VPRO- hobby's (de film van V. d. Els- ken) en bewust incomplete re portages. Toch zien we „Het gat van Nederland" wel zo'n beetje zitten. Vg. Dit geheugensteuntje wordt u aangeboden door Hartevelt, distillateur van o.a.: 18.45 uur Ti -ta tovenaar 18.55 uur Journaal TROS: 19.05 uur Calimero 19.10 uur Flipper 19.30 uur Zorro 20.00 uur Journaal 20.21 uur Op losse groeven 21.25 uur De FBI 22.15 uur The Goodies 22.40 uur Journaal NEDERLAND II 18.45 uur Ti ta tovenaar 18.55 uur Journaal KRO: 19,05 uur Piste 20.00 uur Journaal 20.21 uur Citroentje met suiker 21.10 uur Brandpunt 22.00 uur Alias Smith en Jones 22.50 uur Uit de kunst 23.15 uur Journaal MORGEN NEDERLAND 11.00 uur 16.00 uur 16.02 uur 16.35 uur 17.10 uur 18.40 uur 18.45 uur 18.55 uur 19.05 uur 20.00 uur 20.21 uur 21.35 uur 22.00 uur 22.25 uur 22.50 uur Teleac Journaal Kijkkast Orimoa Follyfoot Teleac Ti ta tovenaar Journaal Swiebertje Journaal Zeskamp sport Er zit muziek in Farce majeure Ander nieuws Journaal NEDERLAND II 18.45 uur Ti ta tovenaar 18.55 uur Journaal VARA: 19.05 uur Coronation Street 20.00 uur Journaal 20.21 uur Commissaris Maigret 21.35 uur Cornells Vreeswijk 22.00 uur Achter het nieuws 22.50 uur Journaal RADIO HEDEN HILVERSUM I S.OO—18.10 Nieuws Politieke Partijen: 18.20 Uitzending van DS '70) KRO: 19.00 (S) Springplank: Jonge arties ten 19.30 En toch kerk: gesprekken over kerk en kerk-zljn in onze lijd 19.45 De zingende kerk: muziek in de liturgie 20.00 In antwoord op uw schrijvenverzoekplatenprogrnmma 22.00 (S) Hinken op twee benen- liedjesprogramma 22.26 Overweging 22.30 Nws 22.40 (S) Goal. sport programma 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II 18.00 (S) Licht orkest met zangsolis ten 18.30 Nws 18.41 Echo 1S.50 Ver-, kenning: nieuws, feiten en achter gronden op soclaal-muntschappelljk Den Haag vandaag: om 20.00 Nieuws: om 20.05 Aktualitelten en kommentaren en om 20.15 Zangko ren. licht ensemble en fanfare-or kest. VARA: 21.00 (S) Radiophilhar- monisch Orkest en zangsoliste: klas sieke en moderne muziek. In de pau- 22.00—22,10 Gesprok over letter- BRUSSEL 324 m. (Nederlands) 8.00 Nieuws 18.05 Voor de soldaten 18.28 Paardesportberlchten 18.30 Wegwijs wezen 18.45 Sportmagazlne 18.55 Taalwenken 18.57 Amusements muziek 19.00 Nieuws en aktualitelten 19.30 Lichte muriek (19.40 Keurig Engels) 19.45 Boekbespreking 20.00 Concert 22.00 Nieuws en aktualitel ten 22.15 Pianomuziek 23.00 Nieuws 23.10 Casinomuziek. 33.40—23.45 Nws. MORGEN HILVERSUM I VARA: 7.00 Nieuws 7.11 Ochtendgym nastiek 7.20 (S) Z.O.: gevarieerd programma (7.25 Van de voorpagina VPRO 7-54 Deze dag. VARA 8.00 en later, gesprek) 10.30 (S) Zater dag informatie: muziek en informa tieshow (11.00—ïl.02 Nieuws) 13.00 Nieuws 13.11 Actualiteiten 13.23 <S) Dit is het begin..,: Jongerenpro gramma 14.43 VARA-Varia NOS: 14.45 Frans, Duits, Engels: «jen luis terprogramma 15.30 Internationaal" Spectrum: klassieke en moderne muziek. 16.00 Nieuws. 16.03 (S) NOS- Jazz 16.45 Inzet: een programma over amateuristische muziekbeoefe ning. 17.15 Discussie minderheids groepen. VARA: 17.55 Mededelingen. HILVERSUM II TROS 7.00 Nieuws 7.02 (S) Ontbijt zo's (Soos), gevarieerd programma met populalr-klassleke en lichte muziek en om 7.30 Nieuws: om 7.41 Aktua: om 8.30 Nieuws om 8.36 Gymnastiek voor de hulsvrouw 10.00 (S) Tien om: mini-magazine voor Nieuws 10.33 (S) Route-A: amuse- mentstourlsme in Nederland 11.55 Mededelingen 12.00 Aktua 12.16 Overheidsvoorlichting: Werk en wel zijn: een uitzending van het ministe rie van Volksgezondheid en Milieu hygiëne 12.26 Mededelingen t-b.v. land- en tuinbouw 12.30 Nieuws 12.41 (S) Tross-Country 13.30 (S) Luister uit en thuis: vcrzookplatenpro- gramma voor de militairen 15.30 Nieuws 15.33 Revue 3.33: een lichte doe-het-zelf kursus In revue-spelen. 16.45 (S) South Gate City Band. 17.30 Nieuws 17.33 Aktua 17.45 (S) Café-chantant: licht Instrumentaal HILVERSUM III Nieuws 10.03 Muziek bij de koffie (11.00 Nieuws) 12.00 Nieuws 12.03 Elpee Pop 13.00 Nieuws 13.03 Popstation (14.00 Nieuws) 15.00 Nieuws 15.03 Poptnter 16.00 Nieuws 16.03 Sportshow: sport en muziek (17.00 Nieuws). NOS: 18.00 Nieuws 18.03 Joost de Draayer Show NCRV 19.00 Nieuws 19.02 Denk je nog aan die tijd. .7: herin neringen aan Nederlandse orkesten en solisten uit het 78-toeren tijdperk 19.30 That's live: vermaarde Ameri kaanse vokallsten 20 0.1 Nieuws 20.02 Drie van Uverzoekplaten en mu- Nieuw 5 22.02 Happy Sound: gospel- 22.30 Jazz tl me ::2.C5 Meclede- 23.00 Nieuws 23.02 Late Date Nieuws) 0.55--1.00 Nieuws. USSEL 324 r Nederlands) 12.00 Nieuws 17.03 Wcekcnd-aktueel 12.50 Buitenlands persoverzicht 13.00 Nieuws, weerbericht en toneelagen da 13.20 Beethoven en Bach 13.30 Klankbeeld 14.00 Nieuws 14.03 Mu ziekprogramma (15.00 Nieuws) 16.00 Hoorspel 16.50 Lichte muziek 17.00 Nieuws en mededelingen 17.10 Nieu we grammofoonplaten 17.55 Weeg schaal.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2