Henk Hendriks als schuldige beschouwd uittocht bij Sparta Den Haas mag Feyenoord (1 laten dicteren f Haag spel niet VVNO vraagt trainers zich te onthouden van kritiek op arbiters «0B Zorgen bij titelhouders na heuglijk honkbalkampioenschap Sportwereld VRIJDAG 6 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 17 Fred Beckers (rechts) zal voortaan ROTTERDAM Slechts en kele dagen na de heugelij ke gebeurtenis van het be halen van de nationale honkbaltitel op Raak Ni- zit", vertelt Beckers, maar daar is geen sprake van. Integendeel, Kramer Freher liep een half jaar geleden al met dat plan rond, dus lang voor ik besloot bij Sparta weg te gaan'' chols bevindt Sparta zich Het vertrek van deze twee jeugdi- in een zorgelijke situatie. De Rotterdamse ploeg zag haar gelederen aanzienlijk uitgedund door het vertrek van enkele prominente spe lers, zoals Jan Kramer Freher, Harrie van der Berg, de talentvolle jeugd- international Ferry Vogel- ge steunpilaren van de lands kampioen heeft in Rotterdam bij honkballiefhebbers de nodige opschudding gewekt. Voor de betrokkenen komt deze gang van zaken echter geenszins als een verrassing. Door het besluit van Beckers en Kramer Freher zijn echter ook de nodige pro blemen van Sparta naar buiten getreden. poel en Ben de Brouwer, ^1 maanden lang heerste er in de die stopt en een afdelings club gaat trainen. Eerder had Fred Beckers, uitste kend werper en voortreffe lijk derde honkman, te kennen gegeven voor een langer verblijf bij Sparta weinig te voelen, hij vroeg: overschrijving aan naar stadsgenoot en concurrent Feyenoord. Toen gisteren bekend werd dat o=s Kramer Freher naar Feyenoord ging werd er onmid dellijk verband gelegd mat de „transfer" van Beckers „Veel mensen denken dat ik er achter SAO PAULO Pele zal het ko mende seizoen niet meer vaet- ballen. De Braziliaanse sterspe ler, die over twee weken 32 jaar wordt, heeft dit gistermiddag zelf bekend gemaakt, nadat hij met bestuursleden van zijn club, FC Santos in Sao Paulo, besprekingen had gevoerd over een eventueel nieuw contract. Ondanks het feit dat hem een aanzienlijk hoger bedrag werd geboden dan hij nu verdient, weigerde Pele. Hij vertelde niet waarom. BELGRADO De Joegoslavi sche voetbalbond verlangt van de internationale voetbalfedera tie (FIFA) dat deze na de wed strijd Spanje Joegoslavië (voorronde wereldkampioen schap) een dopingonderzoek 1 laat verrichten. Deze wedstrijd wordt op 19 oktober in Las Pal- mas gespeeld.' De Joegoslaven baseren hun eis op het feit dat de spelers van AC Torino in de UEFA-cupwedstrijd tegen Las Palmas verdoofd zouden zijn door slaapmiddelen in het eten, ATHENE De Zuid-Amerikaan se voetbalkampioen Indepen- diënte uit Buenbs Aires, die door Ajax werd verslagen ii I strijd om de officieuze wereld beker, heeft gisteravond ir Athene met 1-0 gewonnen var Panathinaikos. BRUSSEL In Brussel is giste- I ren een internationaal hockey- j toernooi begonnen voor militai- ren. Nedërland heeft op de eer- ste dag met 5-0 van Frankrijk gewonnen. Bij rust was de stand 2-0. België won met 3-0 I van Nigeria. LONDEN Colin Stein, de Schot se International van Glasgow Rangers, is overgegaan naar de eerste divisieclub Coventry City. Coventry betaalde voor Stein een bedrag van ruim 90.000 pond sterling (ongeveer 720.000 gulden), en verkocht aan de Rangers Quintin Young waarmee een bedrag was gemoeid van 50.000 pond sterling (400.000 gul den). Stein zal morgen debute ren bij Coventry City in de wed strijd tegen Crystal Palace. I4ECHELEN De Rotterdamse wielrenner Bas Hordijk is giste ren tweede geworden in een wegwedstrijd in Mechelen. Win naar werd de Belg van Linden, die het parcours van 110 km af legde in 2 uur en 40 minuten. Hij versloeg Hordijk in de sprint. Op de derde plaats ein digde de Nederlander Cees Priem, eveneens in dezelfde tijd als de winnaar. Wim van Lach- terop passeerde als zevende de finish en Peter Maas als vijf tiende. kampioensploeg een sfeer die verre van prettig was. Fred Beckers: „Het begon al bij de voorbereiding. Henk Hendriks (coach van Sparta F.W.) had in die tijd Gé Oosterbaan als coach aangetrokken. Maar juist door deze Jcomst is er van de voorbereiding op de competitie helemaal niets terecht gekomen. Nog voor de start is Oosterbaan al weer vertrokken. Hij kon de jongens niet aan. Vanaf dat mo ment is alles misgegaan. Hen driks, die in voorgaande jaren op een voortreffelijke manier het team heeft gecoached, gaf nu veelvuldig blijk van een on verschilligheid die de resultaten van de ploeg heeft beïnvloed. Af en toe kon hij ineens enorme scheldpartijen over je uitstor ten. Bovendien vertroebelde hij de onderlinge sfeer door tegen spelers over anderen te praten. Maar als hij iets tegen je had kreeg je het nooit direct te ho- rancune Geen Fred Beckers, vorig jaar nog uit geroepen tot de meest waarde volle speler van het Nederland se honkbal, kijkt niet in rancu ne terug op zijn periode bij Sparta, dat in de laatste tien jaar zeven keer de landstitel veroverde. Dat heeft misschien wel geleid tot zijn houding gedurende dit seizoen". „Hij kon iemand soms recht in zijn gezicht zeggen dat hij hem een waardeloze honkballer vond. Ik heb toen ooit eens te- ruggezegd dat wel zeven spelers van ons team deel uitmaken van het nationale negental dat de Europese titel veroverde. Maar dan kreeg je een woor denstroom over je heen, waarop geen redelijk verweer mogelijk was. Ik heb dan ook de laatste weken, dat ik bij Sparta speelde niets meer terug gezegd". Ten onrechte „Ook niet toen hij me volkomen ten onrechte ergens van be schuldigde. Ik had bij een auto ongeluk mijn ene hand ge kneusd. Toch zette hij me derde in de slagvolgorde. Op een ge geven moment het was een wedstrijd tegen Nicols en we stonden met 10 achter en één man uit moest ik aan slag". „Ik had Hendriks 'van te voren gezegd dat ik zo'n last had van die hand en dat ik niet voluit kon slaan. Ik stelde voor dat ik een stootslag zou geven om daarmee te proberen de man van ons, die op het derde honk stond, binnen te krijgen. Nee, zei Hendriks, je moet voluit slaan. Ik sloeg, maar de bal werd eenvoudig gevangen. Ook de volgende slagman van ons Henk Hendriks, de coach ging uit en we verloren daar door met 10. Na de wedstrijd vroeg een van mijn ploeggeno ten waarom ik geen stootslag had gegeven. Ik antwoordde dat Hendriks me dat had verboden. Sparta die hier op de foto nog sussend optreedt als vrederechter tussen ruziezoekende Spartaan Van der Wilk (rechts) en Boudewijn Maat (rechts zonder hoofddeksel), gaat Sparta verlaten. Vele spelers gingen om hem reeds voor. Dat werd toen door Hendriks waar iedereen bijstond in alle toonaarden ontkend. Dit en nog tal van andere conflicten, deden me besluiten dat dit mijn laatste seizoen bij Sparta zou zijn". Gekrenkt leen het hoofdbestuur van Spar ta vroeg me schriftelijk of ik te rug wilde komen. Van Hendriks heb ik overigens ook een briefje gekregen. Het enige dat te be treuren was, was dat ik onder zijn leiding een goede honkbal- meer kwaad. „Volgend jaar bij Feyenoord krijg ik de kans om me te revancheren", zegt hij. „Met een aantal andere spelers erbij kan Feyenoord nog wel eens kandidaat voor het lands kampioenschap zijn" Ier was geworden, maar dat ik Of Sparta, dat na het vertrek van hem tegenviel dat ik daarvan nu bij Feyenoord gebruik ga maken. Ik heb die brief niet eens uitgelezen". ,Ik denk" zegt hij, „dat Hen- Het heeft Fred Beckers verbaasd driks teveel beslommeringen en ook wel enigszins gekrenkt Fred Beckers maakt zich over het had in zijn werk. Hij heeft een dat er na die beslissing van de nare seizoen bij Sparta, dat de goede maatschappelijke positie, kant van Sparta vrijwel niets is Rotterdammers dankzij het maar daarbij een baas die niet ondernomen om hem van stand- nieuwe systeem van twee pools, zoveel medewerking verleent. punt te doen veranderen. „AI- toch nog de titel opleverde, niet Kramer Feher, Beckers. Van der Berg, De Brouwer en Vogel poel ook zal zijn is een open vraag. Het team behoudt vol-1 doende kwaliteiten, maar het zal het volgende seizoen ook. Henk Hendriks moeten missen. Die heeft na dit seizoen ook een punt gezet achter zijn loopbaan. FRANK WERKMAN Na rellen met Jacobs en Coerver: TILBURG Er gaat een golf van kritiek door de Nederlandse trainerswereld. Het gebrek aan kwaliteit bij de scheidsrechters zou de aanleiding zijn voor vele emotionele uitspraken, die Kno bel van MVV en meer recentelijk Wiel Coer ver van NEC en Bert Jacobs van FC Utrecht de mond snoerden. Deze ont wikkeling verontrust de voetbalwereld. Dat heeft het bestuur van de Vereniging voor Ne derlandse oefenmeesters tot een oproep aan alle trainers van het betaalde voetbal gebracht om zich in de toekomst te onthou den van op- en aanmer kingen aan het adres van de scheids- en grensrech ters. Secretaris-generaal Jaap van der Leek: „We hebben echt het nodige gevoel voor alle motie ven. Maar wat nu gebeurt is fout. De trainers zullen zich meer zelfdiscipline moeten opleggen". Daarmee wordt deze moei lijkheid zeer eenzijdig be licht. Dat begrijpt Jaap van der Leek ook wel. In het zoeken naar de schuldvraag betrekt hij Wiel Coerver heeft een spreekverbod opgelegd gekregen omdat zijn dan onmiddellijk de emotionele uitspraken de club teveel schade berokkenden. scheidsrechters. „We re deneren in Nederland ver keerd. Een scheidsrechter moet niet na een bepaal de leeftijd afgevoerd wor den. De prestatie van een man moet van beslissen de invloed zijn. En daar moet een commissie voor komen, die op een gege ven moment gewoon zegt: Dat kan niet meer. Dan pas moet zo'n scheids rechter afgevoerd wor den. Je zegt toch ook niet tegen Sjaak Swart: Joh je bent nu de dertig jaar ge passeerd en nou moet een mindere speler jouw plaats maar gaan inne men. Dat is met Van Ra vens bijvoorbeeld wel ge beurd. Kortom: De beste mensen moeten ongeacht hun leeftijd de wedstrij den leiden". Deze methode zou tegelijk Inhouden dat een over gangssituatie wordt voor komen. Het kan dan niet meer gebeuren dat men sen voor belangrijke duels ingezet moeten wor den omdat er niemand anders meer is. Het be grip van Jaap van der Leek voor zijn collega's is daarop gebaseerd. „Zij worden vaak benadeeld. Als na een zuiver doel punt een scheidsrechter laat doorspelen kan ik me de enorme teleurstelling daarover wel voorstellen. Toch moet Je mogen ver wachten dat de beroeps- JAAP VAN DER LECK waarschuwing trainers zich niet laten gaan". Dat het deze kant met de trainers uitgaat is niet zo verwonderlijk. Daar werkt dc onzekerheid Rotterdammers in sterkste formatie naar Zuiderpark DEN HAAG Het duel tussen FC Den Haag en Feyenoord is van grote betekenis geworden, mede door de recente Neder laag van 2-0 die Ajax tegen NAC leed. Niet alleen Feyen oord vaarde hier wel bij door zich van drie punten voorsprong te verzekeren, ook FC Den Haag en FC Twente die Ajax tot op een punt naderden. Beide elftallen staan weliswaar vier punten op Feijenoord achter, maar de kuipbewoners komen zondag naar het Zuiderpark. Evert Teunissen zal er voor moeten waken dat Feyenoord niet met een taktisch foefje, zoals tegen Ajax, ook in het Zui derpark het spel over alle linies dicteert. Voor het eerst in dit seizoen zal het weer een volle bak zijn in het Zuiderpark. Ploegen als Ajax en Feyenoord worden- door de penningmeesters graag als gasten gezien, want voor korte tijd kwellen de financiële zorgen wat minder. Of de FC Den Haag met Feyenoord zal kun nen afrekenen is moeilijk te be palen. Meestal legt Ernst Hap- pel in uitwedstrijden het accent FC DEN HAAG Thie (1) Mansveld (2) De Caluwé (3) De Zoete (4) Korevaar (5) Advocaat (6) Berg (8) Kila (7) Bregman (9) Fuglset (10) Bres (11) Scheidsrechter: A. van Gemert (Dordrecht) Kristcnsen (11) Ladinszky (9) Ressel (8) Van Hanegem (10) De Jong (7) Hasil (6) Rijsbergen (5) Jansen (4) Wery (2) Schneider (3) Trey tel (1) FEYENOORD Wisselspelers FC Den Haag: Ardesch (1), Van Vliet (14) en Augustsson (13). wat meer op de verdediging en een en ander kan impliceren dat Wim Jansen in de „laatste vier" zal optreden. Joop van Daele zal dan het slachtoffer zijn, want verwacht mag wor den dat Theo de Jong (25), Franz Hasil (28) en Willem van Hanegem het middenveld zullen bestrijken. De gasten kunnen bovendien weer beschikken over de herstelde Peter Ressel (26), die in samenwerking met Atilla Ladinsky (23) en Jörgen Kris- tensen (25) de Haagse verdedi- ging zal zien te ontregelen. Of Leo de Caluwé bijtijds fit zal zijn om als rechterflankverdedi- ger te kunnen aantreden valt nog te bezien. Een knieblessure is het momentele euvel. Tor Fuglset is niet geheel fit uit de landenstrijd Noorwegen—België te voorschijn gekomen. Voorts prijken Paul Roodnat. Thijs Wijngaarde, Hans van Eeden en Wim Looye op de geblesseer- denlijst. Wel heeft trainer Teu nissen zijn opstelling vrijgege ven maar onder het grootst mo gelijke voorbehoud. Vanzelfsprekend De bijna 22-jarige Hans Bres is er vanzelfsprekend weer bij en zal hoogstwaarschijnlijk de interna tionaal geroutineerde Henk Wery als rechtervleugelverdedi ger tegenkomen. Dan zijn er nog aanvoerder Dick Schneider, vermoedelijk „laat ste" man en Wim Rijsbergen die het Bres, Fuglset en Breg- man uitermate moeilijk zullen maken. Tenslotte dient Ton Thie aan de andere kant op zijn qui vive te zijn voor de gevaarlijke rond hun positie aan mee, maar ook de tijd infil treert. „De mensen uiten zich emotioneel. Dat is een teken des tijds. Je ziet het aan alles in de maatschappij: Wat Je vroeger, zo'n 25 jaar gele den, niet durfde zeggen is tegenwoordig normaal". De oplossing van het vraag stuk over de lichtgebakerde oefenmeesters in Neder land bestaat maar gedeel- teljk uit de weg, die nu uitgestippeld is. „Het zover mogelijk laten doordrin gen van wat onze organi satie adviseert is nog ma ar het begin. Bij de VVNO is ook de opleiding van de trainers de laatste tijd sterk in discussie. We vinden dat het opleiden en begeleiden van deze mensen geen zaak meer is van uitsluitend de KNVB. Zoals het momen- t.cl gaat komt .het erop neer dat alles vrijwel in handen van één man is, Siem Plooyer, die boven dien de opdracht heeft het niet zo duur te maken. Dat kan natuurlijk niet meer. Er moet een appa raat komen, dat alles veel professioneler, doel matiger aanpakt met mensen, die daarvoor op geleid zijn. Het betaalde voetbal in ons land is im mer* een bedrijfstak ge worden". HANS DE BRUYN en harde afstandsschoten van Ajax speelt thuis tegen Telstar en Franz Hasil en Theo de Jong, FC Twente doet dat tegen NAC. zodat alles bijeen een waar Het B-elftal van FC-Den Haag spektakelstuk verwacht mag speelt morgen (zaterdag) uit te- worden. gen Telstar B. Voetballer overleden bij training Geldrop Gisteravond is de voetballer J. van Hoof uit Gel drop tijdens een training van zijn vereniging Braakhuizen al daar plotseling overleden. Hij stierf waarschijnlijk ten gevolge van een hartverlamming. De overledene, 28 Jaar, was ge huwd en vader van een kind. L

Leidse Courant | 1972 | | pagina 17