Chaos in N.-Holland door stroomstoring Staatsexamen in één vak ter aanvulling havo-VWO Ruim 25.000 politieke gevangenen in Portugals Afrikaanse kolonie SUCCES VOOR BLOEMBOLLEN PER SNELLE HOOVERCRAFT Drie gewonden bij explosie Naar ongedeeld VWO-diploma I VRIJDAG 6 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT AMSTERDAM (ANP) Als gevolg van een explosie die gisteren kort voor het middaguur plaats vond in het 150 kv station van de centrale te Velsen van het provinciaal elektriciteitsbedrijf van Noord-Holland is een groot deel van deze provincie enige tijd zonder stroom geweest. LWie ben jij?". ,,Ik ben de Konin- I gin en woon vlak bij jou". Dit I gesprek ontspon zich gistermid- j dag tussen een patiëntje van het pas geopende nieuwe Algemene I Ziekenhuis in Baarn en de Ko- ningin, die de officiële openings plechtigheid even tevoren had verricht. Vier maanden Ien tbr geëist tegen man die baby doodde JREDA (ANP) De officier van justitie bij de rechtbank in Bre da heeft een gevangenisstraf van vier maanden en terbe schikkingstelling van de rege ring geëist tegen de 19-jarige P. ^B. uit Roosendaal die op 4 fe bruari van dit jaar zijn tien maanden oude zoontje Jantje heeft gedood. )e baby wilde niet ophouden met huilen. Volkomen buiten zich zelf sloeg de jonge vader het kind met een papfles, kneep het kindje de keel dicht en drukte hem zijn vuist op de borst tot dat het kindje niet meer be woog. Inderzoek in de psychiatrische observatiekliniek in Utrecht heeft aangetoond dat de man sterk verminderd toerekenings vatbaar is. Hij heeft, aldus de officier van justitie. ïiauwelijks beseft wat hij deed. Een enorme steekvlam raakte drie mannen die op het terrein naast het verdeelstation aan het voetballen waren. Een van hen, de 22-jarige P. Boersma uit Be verwijk, liep hierbij zware brandwonden op. Hij werd in zorgwekkende toestand naar het Rode-Kruisziekenhuis in Bever wijk overgebracht. Voor zijn le ven wordt gevreesd. De twee andere mannen moesten, hoewel minder ernstig gewond, ook naar het Rode-Kruiszieken huis worden overgebracht. Het verdeelstation werd grondig verwoest. De explosie verander de de opgestelde apparatuur in een hoop verwrongen staal. Niet stroomloos werden het Gooi, Amsterdam en de kop van Noord-Holland, die door andere J centfales worden gevoed. De explosie werd veroorzaakt door een technische storing in een spanningstransformator in een cel van het station. De kracht van de ontploffing was zo groot, dat een muur instort te. De brokstukken kwamen te recht op een 150 kv schakelaar, die werd vernield en daardoor kortsluiting veroorzaakte. Door de kortsluiting viel de hele I centrale uit en kwam vrijwel heel Noord-Holland zonder stroom te zitten. Meteen werd I de hulp ingeroepen van andere landelijke elektriciteitscentrales, die via het landelijk koppelnet stroom naar Noord-Holland be gonnen te stuwen. Lang behoef den ze dat niet te doen, want om kwart voor twee was in de centrale Velsen de kortsluiting verholpen' en werd de stroom voorziening via 'n reserveleiding van het beschadigde 150 kv sta tion hervat. Intussen had de provincie overal de chaotische consequenties van de uitgevallen stroom ondervon den. Treinen stonden stil, seinen en wissels konden niet meer worden bediend en in de steden liep op vele punten het verkeer vast, omdat de verkeerslichten uitvielen. In kantoor- en flatge bouwen bleven liften steken en overal werd de verwarring nog vergroot door het stoppen van de elektrische klokken. Slachtoffers bij bestraling met defect apparaat HAMBURG (DPA) In een zie kenhuis in Hamburg zijn begin dit jaar 25 patiënten behandeld met een defect bestralingsappa raat met snelle elektronen. Vol gens een bekendmaking van het ziekenhuis is een vrouw in april overleden aan de gevolgen van een overdosis bij de behande ling. Twaalf andere patiënten zijn inmiddels ook overleden, maar hun doodsoorzaak was in acht gevallen hun ziekte en in vier gevallen een hartaanval. Snelle elektronen worden ge bruikt bij de behandeling van kankergezwellen. Zeven patiënten hebben volgens de bekendmaking verlammings verschijnselen in armen en han den en twee zijn gedeeltelijk hun stem kwijt geraakt. Drie patiënten liepen verbrandingen op, die inmiddels genezen zijn. Volkswagen moet terugbetalen WASHINGTON (Reuter) De Volkswagen in Amerika moet van de federale prijscommissie in totaal 261.812 dollar terugbe talen aan kopers van Porsche- auto's in de eerste drie maan den van dit jaar. De Volkswa gen zou de bruto-winstmarge overschreden „hebben, die door de regering der VS is vastge steld. BLINDE RECHTER JACKSONVILLE (AP) Louis Corbin, de nieuwe rechter van Duval County, is sedert z'n zesde jaar blind. Hij vindt dat zijn blindheid geen belemmering vormt om mensen of bewijzen te beoordelen en op waarde te toetsen als hij, op 1 januari in functie treedt. (Van een onzer verslaggevers) ENSCHEDE Bezitters van een di ploma Havo of VWO (atheneum en gymnasium) kunnen vanaf volgend jaar een aanvullend staatsexamen doen in één vak. Zij ontvangen dan als ze slagen een „deelcertificaat" waarop staat dat zij in dat ene vak het Havo- of VWO-examen met goed gevolg hebben afgelegd. Deze nieuwe faciliteit is vooral van belang voor leerlingen van de exa menklas, die bij de keuze van een vervolgopleiding (universiteit, ho ger beroepsonderwijs) tot de ont dekking komen, dat ze een ver keerd vakkenpakket voor hun eind examen hebben gekozen. Elke uni versitaire studierichting eist name lijk een examenpakket waarin minstens twee vakken verplicht moeten voorkomen. Veel leerlingen komen pas in hun laatste school jaar van de middelbare school tot een definitieve keuze of, en wat ze zullen door studeren. Het examen pakket moeten zij echter al kiezen bij het begin van de vierde (Havo) of vijfde (VWO) klas Door in één vak een apart, aanvul lend staatsexamen af te leggen, kan de'leerling alsnog zijn fout bij de pakketsamenstelling goedma ken. Het ministerie van onderwijs probeert de nieuwe regeling zo te ontwerpen, dat de leerling het aanvullend examen kan doen nog in dezelfde zomer als waarin hij het complete eindexamen middelbare school doet. Hij hoeft dan geen jaar verloren te laten gaan voordat hij aan de vervolgstu die kan beginnen. De leerling zou dan bijvoorbeeld de zomervakentie kunnen gebruiken om het ontbrekende vak alsnog tot op examenniveau bij te spijkeren. Het aanvullend staatsexamen zal alleen openstaan voor degenen die al een diplo ma van de onderhavige schoolsoort bezit ten. Het zal dus niet mogelijk zijn door in een reeks van jaren elk jaar een staats examen in een vak af te leggen, een compleet diploma op te bouwen. (Het Ha vo-examen omvat zes vakken, het VWO- examen zeven). De regeling dat de vervolgopleiding voor toelating niet meer dan twee bepaalde vakken in het examenpakket mag eisen, bestaat wel voor de universiteiten, maar nog niet voor de scholen voor hoger be roepsonderwijs. Dr. A. de Jong, inspec teur-generaal van het onderwijs, zei op een persbijeenkomst in Enschede, dat het ministerie ernaar streeft dat ook voor het HBO zo'n regeling wordt ontworpen. Nu komt het nog voor, dat bijvoorbeeld de ene HTS voor een bepaalde studierichting drie bepaalde vakken, en de andere HTS twee andere vakken in het eindexamen pakket van de havo.-leerling verplicht stelt voor toelating tot een bepaalde stu dierichting. Ook bezitters van een Mavo-3 en Mavo-4-di- ploma zullen ter beschikking van de examenpakket in de toekomst staatsexa men kunnen doen in één en eventueel meer vakken. Dr. de Jong deelde verder mee, dat er ex perimenten zullen komen met onverdeeld VWO (voorbereidend wetenschappelijk onderwijs). Nu gelden er voor het athe neum en gymnasium aparte voorschriften voor de samenstelling van het vakken pakket voor het eindexamen. Prins Claus maakt een gebaar of hij een door hem geplante boom voor omvallen wil behoeden. Hi/ heeft de boom gisteren geplant in Emmel- oord, waarbij hij gebruik maakte van een speciale machine van de Heidemaatschappij. Die was wel nodig, want de boom is 16 meter Slagspel kost jongen liet leven ITRECHT (ANP) Een gevaar lijk spelletje met een stalen buis en een doos heeft woens dagmiddag een 13-jarige jongen uit Utrecht het leven gekost. De jongen was met zijn vriendje aan het spelen met een ijzeren staaf, een lat en een doos. Als de een de doos opgooide moest de ander de doos zien te raken met de staaf of de lat. Toen op een gegeven moment het slacht- offer de doos opgooide, sloeg izijn vriendje met de staaf er naar, waarbij plotseling uit de staaf een dunnere stalen buis vloog. De buis trof het slachtof fer boven het rechteroog. Zijn vriendje rende daarop in paniek weg. De jongen overleed later in het academisch ziekenhuis. Zeelieden onderscheiden door KNMI PEN HAAG (ANP) Staatssecre- taris dr. R. J. H. Kruisinga zal 9 j oktober onderscheidingen uitrei- ken aan negenentachtig zeelie- I Jen, die zich verdienstelijk heb- i ben gemaakt met het bijhouden van meteorologische journalen voor het Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut. Deze berichten gebruikt het K.N.M.I. onder meer voor het samenstel- i 'en van weerkaarten, die van belang zijn voor de meteorologi sche beveiliging van scheep- en liiphtvaart. De onderscheidingen worden eens in de twee jaar uit- I gereikt. l^'aast de (statische) weerstations °P het land speelt de scheep vaart een belangrijke rol in het j verzamelen en verzenden van j gegevens. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Amnesty In ternational houdt zaterdag 7 oktober een 24 uurs de monstratie in Den Haag om de aandacht te vestigen op de ruim 25000 politie ke gevangenen die in de Portugees Afrikaanse kolo niën in arrest zitten. De cijfers over de grote aantallen gevangenen zijn volgens Amnes ty International naar voren ge komen uit o.m. onderzoekingen verricht door het Internationale Rode Kruis en de dekolonisa tie commissie van de Verenigde Naties. De gevangenen kunnen vrijwel geen juridische hulp (Van een onzer verslagge vers) FOLKESTONE Voor het eerst zijn Hollandse bloem bollen per supersnelle ho vercraft het Kanaal over gestoken naar Engeland, waar het Nederlandse pro duct steeds meer grond on der de voeten krijgt. Het luchtkussenvoertuig dat het midden houdt tussen een enorme speedboat en een watervliegtuig, bracht de eerste lading in nog geen drie kwartier tijd van Calais naar Ramsgate. De bollenkwekers, die dit vervoer als een experiment beschouw den. zijn geestdriftig omdat de verkoopcentra in Engeland nu vlugger dan ooit bevoorraad kunnen worden. Deze centra garden centres genoemd trekken per dag maar liefst 12.500 bezoekers die jaarlijks ruim 1,5 miljoen gulden in het laatje brengen. Dit gevoegd bij de export naar Engeland van bollen ter waarde van 14 mil joen gulden per jaar, is voor de kwekers voldoende aanleiding om nog meer aandacht aan de afzet op Engelse bodem te be steden. Vooral nu dit land per 1 januari lid van de EEG zal zijn. De hovercraft, een vliegende bol- lenschotel die deze week de eer ste zending over de Noordzee tilde, kon in een klap een van de grootste garden centres, te Folkstone, van een volledige nieuwe voorraad voorzien. Hier mede werd aangetoond dat deze manier van vervoer een kleine revolutie betekent, vergeleken met de tot nu toe gevolgde me thode om de bollen per schip vanuit Hoek van Holland te transporteren. Het' zijn vooral de nabestellingen van de garden centres die een vlugge afvoer noodzakelijk maken. Belangrijk is ook dat de kwekers denken via de hovercraft een goedkopere transportmethode te hebben gevonden. Zekerheid hierover bestaat er echter niet omdat de cijfers nog niet be schikbaar zijn. Ook voor de maatschappij Hoverlloyd is het namelijk een experiment, aangezien het accent tot nu toe op de passagiers gelegen heeft. )e export naar Engeland is voor lopig nog wel gegarandeerd. Het land heeft wel een flinke ..bollenindustrie", maar deze heeft maar een beperkt aantal soorten bollen, waardoor zij op Nederland aangewezen blijft. Bovendien worden de Engelsen steeds meer ,,in" voor bloemen. Om de Engelsman vaker een bloemetje mee naar huis te la ten nemen, worden deze weken een kleine 60 bollenfestivals ge houden, die van enkele dagen tot twee maanden duren. ,Tliink tank" opgericht LONDEN (AP) De schoonzoon van premier Alexej Kosygin van de Sovjet Unie zal met een vooraanstaande Amerikaanse professor in de wiskunde de lei ding hebben van een door twaalf landen opgezette bestude ring van economische en ecolo gische vraagstukken in de we reld. De ..think tank" die de eerste or ganisatie van deze aard wordt genoemd die niet onder directe regeringsauspiciën werkt, is of ficieel opgericht tijdens een plechtigheid die in de Royal So ciety in Londen werd gehouden. De organisatie heeft een staf van 100 geleerden uit de V.S. de Sovjet Unie, Engeland. Japan. Canada, Tsjechoslowakije. Frankrijk, Oost- en West-Duits- land, Italië Bulgarije en Polen. krijgen. Ze worden meestal in concentratiekampen vastgehou den, vaak uitgehongerd en ge marteld soms tot de dood. In Portugal zelf zit maar een re latief klein aantal politieke ge vangenen. Wie het werkelijk niet uithoudt heeft altijd de mo gelijkheid het land illegaal te vraten en naar Frankrijk te gaan. In Guinee, Angola en Mo zambique bestaat die mogelijk heid niet. Verreweg het grootste aantal van de politieke gevange nen zit dan ook in deze gebie den. Hun behandeling is daar ook slechter dan in Portugal. De wetten, die op zichzelf al vol strekt onvoldoende garanties ge ven voor een redelijke rechts gang, worden in de koloniën nog slechter toegepast. Er zijn geen advocaten die voor de gevange nen opkomen, de bevolking zelf is nog minder ontwikkeld dan in Portugal, en veel armer. De au toriteiten kunnen dus harder op treden, hun wordt bovendien vanuit Lissabon de hand boven het hoofd gehouden. Amnesty International hoopt met de demonstratie van a.s. zater dag de publieke opinie te mobi liseren opdat de politieke gevan genen in de Portugees-Afrikaan se koloniën een betere behande ling krijgen. Doodstraffen in Kinsiasa KINSJASA AFP Een recht bank in Kinsjasa heeft vijf doodstraffen uitges-> oken. D- veroordeelden hadden zich schuldig gemaakt aan moorden op een taxichauffeur en een pompbediende in het centrum van de hoofdstad van Zaire. Baldadigheid in Bergen op Z. BERGEN OP ZOOM (ANP) - Bal dadigheid en agressie in Bergen op Zoom zijn- de laatste tijd „explosief" toegenomen. Op verzoek van de burgerij wordt tegenwoordig op de wcekeinda- vonden herhaaldelijk door agen ten in burger gesurveilleerd. De bezetting van het politiekorps is echter volstrekt onvoldoende om tegen de excessen te kunnen op- De gemeenteraad van Bergen op Zoom hee't in deze zin haar nood gn':la-">d in een brief aan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten met het verzoek er bij de minister van Justitie op aan te dringen het politiekorps uit te breiden. Vredes- gesprek in O.-Afrika geslaagd LONDEN (Rtr) - Radio Mo- gadisjoc heeft bekendge maakt dat de vredesbe sprekingen tussen Oegan da en Tanzania in de So malische hoofdstad zijn geëindigd cn met succes zijn bekroond. De bespre kingen zijn gevoerd door de ministers van buiten landse zaken der twee landen. Ze hebben twee dagen geduurd. De beide ministers onderte kenden het verdrag dat inmiddels was opgesteld en schudden elkaar harte lijk dl hand. Ook de So malische bemiddelaar, minister van buitenlandse zaken Omer Arteh, zette zijn handtekening. Arteh maakte bekend dat dc tekst van het akkoord in de komende dagen ter- zelfdertijd in Dar-es-Sa- laam, Kampala en Moga- disjoe wordt gepubliceerd. Messnier krijgt vertrouwen PARUS (DPA) Da Franse na- tionale vergadering heeft een dinsdag door de oppositie inge diende motie van vertrouwen in het beleid van het kabinet van premier Messmer verwor pen. Slechts 94 van de 387 afgevaardig den steunden de motie, die uit ging van communisten, socialis ten en de afgescheiden vleugel van de radicaal-socialisten.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15