Inval UDA in Ierland Libië treedt op tegen Duitsers PvdA: Onderhandelingen met AR en CHU geëindigd Congres houdt deur nog open voor gesprek met KVP QeidócQowcmt Laboratorium voor gevaarlijke virussen Verplichte aanbetaling wordt lager GROTE ONRUST BIJ HARTPATIËNTEN 53% Nederlanders tegen verhoging collegegelden Utrecht en z'n hommen I j. Botn ontploft in Jordaanse ambassade VRIJDAG 6 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT CAIRO (AFP) Libië heeft Westduitse burgers inreisvisa geweigerd als vergel ding voor de „kwellende maatregelen" die de Arabieren op het ogenblik in de Bondsrepubliek ondergaan. Nadat woensdag twee Palestijnse organi saties in West-Duitsland werden verbo den zijn tot dusver tegen tenminste 46 Arabieren uitwijzingsbevelen uitgevaar digd. Een deel van hen is in hechtenis genomen in afwachting van hun uitwij zing en de overigen hebben de Bondsre- publiek al moeten verlaten. Onder de uitgewezenen is voorzitter El Ras van de „GUPS" de organisatie van Palestijn se studenten die woensdag verboden werd. De andere verboden organisatie is de „GUPA". Naar schatting 1800 van de rond 60.000 Arabieren in de bondsre publiek waren lid van een van deze twee organisaties. Voor de kantoren van de Arabische Liga in Bonn hebben 150 Westduitse studenten donderdag tegen de maatregelen tegen de Arabieren ge protesteerd. Een vijftiental van hen be trok de wacht voor het gebouw, ter be scherming van 25 Palestijnen die bin nen zes dagen een hongerstaking hou den uit protest tegen de uitwijzigingen. De hongerstakers zeggen dat West-Duits land is gezwicht voor Israëlische druk. BELFAST (Reuter-UPI) Een „commando-eenheid" van protestantse extremisten heeft gisteravond een Inval gedaan in de Ierse repu bliek en daarbij een hoeveelheid wapens buitgemaakt van het on dergrondse Ierse republikeinse leger (IRA). Het was voor zover bekend de eerste actie van deze aard. De vanuit Ulster uitgevoerde bliksemoperatie over de grens kan tot een ern stig conflict leiden tussen de Ierse regering en Engeland, dat voor de veiligheid in het noorden verantwoordelijk is. De UDA-groep was vermoedelijk gewapend. Bij de actie, uitgevoerd in het gebied van Monaghan, zijn volgens de woordvoerder verscheidene geweren en bussen met explosieven uit een IRA-depot gehaald. In de Noordierse hoofdstad Belfast is gisteravond bij de ingang van een druk café een met springstof gevulde bierton ontploft. Een per soon kwam om het leven. Dertig mensen werden gewond. Het café, dat zowel door protestanten als katholieken werd bezocht, is ver woest. Mevrouw Nixon heeft in New York het jubileum feest bijgewoond van het 75-jarig bestaan van het Amerikaans-Ierse Genootschap. Bij de entree van de feestzaal stond een band van doedelzakspelers opgesteld. BROMMERLAW AAI Politie mag op gehoor afgaan DEN HAAG (ANP) „De politie mag, ondanks de nieuw in te voeren methode, bij het opspo ren van bromfietsen die te veel lawaai maken primair op het gehoor afgaan." Dit heeft mi nister Van Agt (Justitie) geant woord op vragen van het Twee de Kamerlid Wiebenga (PSP), die vond dat de politie door het gebruik van „ingewikkelde ap paratuur" bij de nieuwe metho de gehinderd wordt in haar op sporingsmogelijkheden. Hij zag meer in „pakken" op het ge hoor en dan doorsturen naar een centraal meetpunt. De nister zei ook van plan te om voor andere motorvoertui gen eenvoudiger meetmethoden in te voeren. (Van een onzer verslaggevers.) DEN HAAG De politieke verwikkelingen zijn in een stroomversnelling geraakt. Daar kan het congres van de PvdA in Den Haag van meepraten. Nauwelijks had PvdA-voorzitter Van der Louw in zijn openingsrede de on derhandelingen van de linkse drie met AR en CHU voor geëindigd verklaard, of er arriveerde een brief van de KVP, waarin de linkse drie worde nuitgenodigd voor een gesprek met de KVP, maar ook met diezelfde AR en CHU. Een groot aantal PvdA-afdelingen en en pas daarna over het link- voelt helemaal niet voor onder- se program werd afgewezen, handelingen met welke confes- Het PvdA-bestuur wilde duidelijk sionele partij dan ook. Deze af- de deur nog niet voor de delingen leden gisteren op het congres hun eerste nederlaag. Het voorstel om op het congres eerst te praten over de verhou ding tot de confessionele partij- leze poëtische foto van schoeners bij zonsondergang, werd voor de ingang van de haven van New York gemaakt tijdens een zeilrace tussen New York en Atlantic Highlands. fELYSTAD (ANP) Minister Lardinois van Landbouw en Visserij heeft gisteren bij Lelystad het nieuwe gebouw geopend van de afdc- I ling virologie van het centraal diergeneeskundig instituut. Hier wor den onderzoekingen verricht met zeer besmettelijk virus, vooral mond- en klauwzeervirus. Ook worden virusziekten bij pluimvee en andere diersoorten onderzocht. iet werk gebeurt in extra-beveiligde ruimten: medewerkers betreden en verlaten de ruimten via douches, lucht en afvalwater passeren eerst ontsmettingsinstallaties, alle gebruikte dierlijke materiaal wordt vernietigd. In de laboratoria kan 60.000 liter entstof tegen mond- en klauwzeer gemaakt worden, voldoende om de Nederlandse veestapel jaarlijks in te enten. DEN HAAG (ANP) De ver plichte aanbetaling voor op af betaling van gekochte duurzame consumptiegoederen, zoals au to's, wasmachines en dergelijke, is verlaagd tot 20 procent van de aanschafprijs. Tot nu toe moest 25 procent aanbetaald worden. De staatssecretaris van Economi sche Zaken heeft in overleg met de ministers van Financiën, van Sociale Zaken en van CRM de conjunctuurbeschikking 1969 in getrokken. Ook de conjunctuur beschikking persoonlijke lenin gen 1969 wordt niet door een nieuwe vervangen. De twee be schikkingen werden destijds ter beperking van het consumptief krediet afgekondigd als onder deel van een pakket van maat regelen ter bijsturing van de „oververhitte" conjunctuur. Zware eisen tegen Griekse jongeren ATHENE 'AFP) De bijzondere krijgsraad in Athene heeft ge vangenisstraffen tot zeventien jaar geëist tegen vier jonge mannen van de „20 oktober-be- weging" die beschuldigd worden van terreur. De zwaarste straf is geëist tegen de 25-jarige stu dent in de medicijnen Nikolaos Manios. George Sayas en Niko laos Chrysanthopoulos hoorden respectievelijk 15 en 14 jaar te gen zich eisen. de KVP dichtsmijten; de meerderheid van het congres bleek er hetzelfde over te den ken. Vandaag zal het overlegor gaan van PvdA, D'66 en PPR zich nog moeten buigen over de KVP-brief, terwijl in de loop van de komende nacht de defi nitieve voorstellen over de sa menwerking met de confessione len aan de afzonderlijk te hou den congressen van PvdA, D'66 en PPR pas geformuleerd zul len worden. Het ziet er niet naar uit, dat de congresgangers tijd zullen heb ben de geplaatste trimtoestellen te gebruiken. Hoger kijkgeld voor kleurentelevisie DOZE tongen vertelden destijds, toen kleurentelevisie in Nederland zijn eerste schreden op het pad der communicatiemedia zette, dat de regering weigerde daarvoor een hoger kijkgeld in te voeren, omdat de industrie (driemaal raden wie?) haar smeekte dit niet te doen. Daarmee volgde Nederland niet een systeem, dat België En geland en de Scandinavische landen wel toepasten: voor de bezit ters van een toestel „met kleur" een hoger kijkgeld dan voor een voudig „zwart wit". Met als gevolg dat ook de velen die in Nederland nog met „zwart wit" werken, straks een kijkgeld moeten betalen dat boven de hon derd gulden komt, hoewel de verhoging van de luister- en kijkretri- buties niet in de laatste plaats nodig is vanwege het veel duurdere proces bij kleurentelevisie. Geeft minister Engels hiervoor in zijn memorie van toelichting bij het nieuwe wetsonewerp op de omroepbijdragen een overtuigende moti vering? Wij menen van niet. WfANT het enige argument waarmee de minister werkt, is dat de controle zo moeilijk wordt en veel meer mensen zullen proberen het hoogste tarief kijkgeld te ontduiken. Met zo'n argument zou de minister van Financiën ook de vraag ge steld kunnen worden, waarom hij bij de motorrijtuigenbelasting wel met verschillende tarieven kan werken. De kijkgeldverhoging is op zichzelf een redelijke zaak, want Nederland ligt momenteel een stuk achter op de tarieven in vergelijkbare landen. Maar de argumenten waarmee de overheid het handhaven van één tarief verdedigt, deu gen o.i. niet. Bij een lager tarief voor „zwart wit" had deez overheid wellicht be reikt dat de retributie voor de laagste inkomensgroepen (bejaarden o.a.) onder de honderd gulden was gebleven. En het wapen dat con trole zo moeilijk is, kan zich bij een volgende gelegenheid tegen de overheid zelf keren. OCHTENDGROET 1TEEFT de NOS wel een psycholoog ingeschakeld bij het invoeren van de groet, waarmee vroege luisteraars 's morgens kort voor zeven wordt meegedeeld, dat hun toestel op Hilversum ingeschakeld staat? We kunnen ons voorstellen dat sommige luisteraars bij het horen van de aankondiging „Hilversum één" e.d. onmiddellijk uit hun bed moeten springen; want een paar minuten luisteren is zeker voldoen de om onmiddellijk weer in slaap te vallen. De dames wier zachte stem ons meedeelt op welke golflengte we ons in etherland bevin den, hypnotiseert de luisteraar al shet ware weer in slaap. Van een andere luisteraar hebben we gehoord, dat hj zich in de paar minuten voor het eerste NOS-nieuws gedrongen voelt iemand te hulp te komen. De eigenaresse van de fluwelen stem maakt op hem de indruk van een lijdende die E.H.B.O nodig heeft. De VARA-haan was ook niet alles. Maar die ging tenminste met de natuur mee en Iaat zich associëren met begrippen als ochtendkrie ken, ochtendgloren, de vogeltjes op heldere toon en de nieuwe dag die te wachten staat Wedden dat een psycholoog de NOS meedeelt, dat haar ochtendsig naal meer geschikt is voor gebruik onmiddellijk na de klokslag van het 24ste uur? Zen skiclub in Boston wilde op originele wijze de aandacht vestigen op het nieuwe seizoen dat is begonnen. Hiertoe werd op een oud vlieg veld een laag schuim gespoten. Een echte St. Bernhardshond moest de illustie van een sneeuwlandschap verhogen. Na rapport Gezondheidsraad Van een onzer verslaggevers Eindhoven Bij de daar bij betrokken patiënten is grote onrust ontstaan, nadat de Gezondheidsraad in een rapport duidelijk gemaakt had, dat het aantal hartope raties in Nederland sterk achterblijft bij de dringende behoefte. Vooral het feit, dat door allerlei interne conflic ten van organisatorische en financiële aard enkele hart- klinieken niet meer werken of lang niet op topcapaciteit roept felle reakties op. De vereniging van hartpatiën ten bijvoorbeeld concludeert hieruit, dat de Nederlandse hartpatiënt het slachtoffer is van medische conflicten en tegenstellingen. Dit kan al dus de vereniging voor vele patiënten tot consequenties voor het leven leiden. Uit het interimrapport van de Gezondheidsraad blijkt, dat de Nederlandse hartcentra in totaal met de operaties ver achterblijven bij de behoefte. Per jaar zouden zeker 1200 operaties meer verricht moe ten worden, aldus de Raad, die becijfert, dat dit jaar 1095 hartoperaties uitgevoerd zullen worden. Dit is meer dan de helft minder dan vol gens de Gezondheidsraad noodzakelijk is. Het conflict in het Eindhovend- se Binnenziekenhuis, waar door aldaar sinds augustus geen hartoperaties meer uit gevoerd worden, is nog steeds niet opgelost. Ondanxs het rapport van oud-minister Veldkamp over het oplossen van het conflict in Eindho ven is er nog niets gebeurd. „Mensonterend", noemt de vereniging van hartpatiënten dit in een telegram aan mi nister Stuyt. (Van een onzer verslaggevers) onder PvdA ft D'66-stemmers AMSTERDAM Een meerder- de meeste stemmen tegen heid van 53% van de Nederlan- betaling. ders vindt de collegegeldverho- Van de tegenstanders van de ver ging een slechte maatregel. 38% hoging (de 53% die het de door het NIPO onder vraagde personen vond het een goede maatregel. Opval IJ£d was dat 50% van de ondervraagden die maandelijks meer dan 150 verdient, collegegeldverhoging wel een goede maatregel vond. 60% de VVD-stemmers was die ning eveneens toegedaan. Bij PvdA en D'66 waren de meeste tegenstanders van de verhoging. Op de vraag of de studenten het collegegeld nu wel of niet moe ten betalen, antwoordde 48% van de ondervraagden, dat de 1000 toch maar betaald moest worden. 44% vond dat niet. Al leen onder niet-kerkelijken én slechte maatregel vindt) de slechts 19% dat toch betaald moest worden terwijl 79% daër tegen was. Ontslag Oelftse burgemeester DEN HAAG (ANP) Bij K.B. is aan mr. J. M. Ravesloot op zijn verzoek in verband met het be reiken van de pensioengerechtig de leeftijd met ingang van 1 no vember 1972 eervol ontslag ver leend als burgemeester van Delft, met dank voor de langdu rige èn gewichtige dienst als burgemeester bewezen. De op volger van de heer Ravesloot is nog niet officieel bekend. Beiroet 'EIROET (DPA) - Een in e,n pakje verborgen bom is giste ren ontploft in de wachtkamer 1 van de Jordaanse ambassade in Beiroet. Er zijn geen slachtof fers gevallen. r' de bombrief, die. zoals gisteren gemeld een joodse organisatie in Rome ontvangen heeft, wa- i ren de explosieven vermengd l met curare, een dodelijk gif dat door Zuidamerikaanse indianen °P de pijlpunten wordt ge- j smeerd. Als de bom tot ontplof- I fing was gekomen zou het ver gif door de verwondingen het li- i chaam van he* slachtoffer zijn binnengedrongen. Twaalf passagiers werden gedood en drie overleden later in het zieken huis toen een autobus bij Prizren in Joegoslavië door een sneltrein werd gegrepen. De chauffeur reed zonder voldoende te hebben uit gekeken over de spoorwegovergang. UTRECHT (ANP) Een gebouw van de rijksuniversiteit in Utrecht is gistermiddag een uur ontruimd omdat bij de politie een telefonische bommelding was binnengekomen. In het 22 ver diepingen hoge gebouw waren op dat moment circa duizend mensen aanwezig. Er is geen bom ontploft en er is ook niets gevonden. Van Gend en Loos in Utrecht werd gistermiddag ook opge schrikt door een bommelding. „Er is bij u een bom ge plaatst," klonk het door de tele foon. De 30 mensen die in loods en kantoor werkten verlieten ij lings het gebouw maar er ge beurde niets. Toen iedereen aan het werk wilde gaan werd er weer gebeld. „Blijven jullie toch zitten?" Opnieuw werd alarm gegeven maar er werd niets ge vonden. De Utrechtse politie heeft nog geen enkel aanknopingspunt over de bomaanslag die woens dagmorgen op het Holliday Inn Hotel. Er is geen enkele tip bin nengekomen. De schade bleek 30.000 gulden te bedragen. TV's bleken geleide- toestellen voor raketten HONGKONG (Reuter) Vissers uit Hongkong hebben enkele we ken geleden van een gestrande Chinese vrachtboot 400 appara ten gestolen waarvan zij dach ten dat het televisietoestellen waren. Maar het waren in wer kelijkheid elektrische apparaten voor de besturing op afstand van Noordvietnamese luchtdoel raketten. Dit meldt vandaag een krant uit Hongkong, de „South China Morning Post". Wereldreis in 76 uur BRUSSEL (ANP) Pierre Tho- non, redacteur van het Belgi sche weekblad Pourquoi pas Is gisteren op de Belgische natio nale luchthaven Zaventem, bij Brussel, teruggekomen van een wereldreis. Thonon was precies 75 uur en 55 minuten daarvoor van Zaven tem vertrokken voor een we reldreis. Hij heeft op zijn reis 68 uur daadwerkelijk in vliegtui gen gezeten. De secretaresse van de Amerikaanse miljonair Thomas Merrick die een bod van een miljoen op het Colosseum heeft gedaan is in Rome aangekomen met de contracten voor overname van het Romeinse ROME (ANP) Een Italiaanse eigenaar van verscheidene ho tels heeft besloten, een poging te doen om Italië de „schande" te besparen, dat Rome het Co- buitenlander, door een Ameri kaanse miljonair te overbieden, die het wil kopen. De hotelhouder, de 42-jarige Anto- Tegenbod op Colosseum nlo Zimei, zegt 100.000 dollar (320.000 gulden) contant te wil- - den). len betalen en verder een hotel te willen afstaan, dat volgens hem 1,5 miljard lire waard is (8 miljoen gulden). De Amerikaanse miljonair, de Ca- lifornische zakenman Thomas Merrick, heeft een miljoen dol lar geboden (3,2 miljoen gul- Trouw bezegeld met linkervoet DUBLIN (AP) Donderdag Is te Dublin de Ierse schrijver Chrys- ty Brown (42) in het huwelijk getreden met Mary Carr (27). De schrijver, die al sindï zijn jeugd verlamd is en nauwelijks kan spreken, is erom vermaard dat hij zijn boeken tikt met de tenen van de linkervoet. Het be kendste is de autobiografie „Down all the days". Chrysty Brown tekende het huwe- lijksregister op de enige manier hem gegeven: met de tenen van de linkervoet. Koninklijk paar bij jralavoorstel ling AMSTERDAM 'ANP) Koningin en prins hebben donderdag avond ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Banque de Paris et des Pays-Bas in de Stadsschouwburg te Amsterdam een voorstelling bijgewoond van de Comédie Fran?aise.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13