Steun gevraagd voor Braziliaanse vluchtelingen Ook op hearing Roelof arendsveen kritiek op streekplan Korte metten Rudolf Augstein houdt zichzelf „spiegel" voor Polarisatie ramp om mee te leren leven aan iederdie het AZL ter harte gaat Kard. Willebrands neemt vrees weg bij anglicanen RAND- KRANT PORION VRIJDAG 6 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 11 Tijdens hun verblijf in Neder land hebben twee vertegen woordigers van de „Chi- leens-Braziliaanse Solidari teitsbeweging" aan kerkelij ke hulpverleningsinstanties materiële steun gevraagd voor het werk onder de drie duizend Braziliaanse politie ke vluchtelingen in Santiago de Chili. Bovendien hebben de vertegen woordigers van de solidari teitsbeweging in Nederland solidariteit gevraagd met geestelijken en leken in het diocees Sfto Paulo, die op het ogenblik in openlijk conflict zijn met de Braziliaanse re gering. zelf politieke vluchtelingen uit Brazilië, zijn door de Ne derlandse XminY-beweging (waarvan de leden één pro cent van hun inkomen aan ..wereldbelasting" afdragen) geïntroduceerd bij volksver tegenwoordiging, vakbonds mensen, kerkelijke instanties en basisgroepen. Op een bijeenkomst met kardi naal Alfrink en vertegen woordigers van Pax Christi, Justitia et Pax en het Cen traal Missiecommissariaat, is materiële en politieke soli dariteit gevraagd voor de geplande opzet van het Ber- trand Russell Tribunaal, dat in de nabije toekomst in Rome de onderdrukkingsvor- men in Brazilië aan de orde zal stellen. Tijdens een audiëntie van leden van de internationale beweging vóór het apostolaat onder de in maatschappelijk opzicht onafhankelijken heeft paus Paulus gezegd, dat de rijken zich moeten laten lei den door het voorbeeld van St. Franciscus van Assisie. „Men moet zich door zijn volkomen nieuwe levenswijze laten inspireren." „U hoeft geen afstand te doen van uw verantwoordelijkheden, maar u moet dat wat u bezielt, grondig herzien", aldus de paus. In de komende weken zullen vier Oostenrijkse bisdommen hun synoden beëindigen. Het zijn de bisdommen Linz, Insbrück, Klagenfurt en St. Pölten- Drie andere bisdom men, Salzburg, Wenen en Ei- senstadt hebben hun synoden al eerder afgesloten. In to taal hebben zeven van de ne gen bisdommen in Oostenrijk na het Tweede Vaticaanse concilie synoden gehouden. In het seizoen 1973/71 zullen de diocesane synoden met een gezamelijke Oostenrijkse synode worden afgesloten. Aan het eind van die synode zal een Katholiekendag ge houden worden. De pauselijke commissie voor de massamedia heeft de zevende werelddag van de sociale communicatie vastge steld op 3 juni 1973. Thema van de bijeenkomst is „Het instrument van de sociale communicatie in dienst van het bevorderen van de gees telijke waarden." Doel van de werelddag voor sociale communicatie is christenen en niet-christenen aan te sporen zich bewust te worden van de problemen, opgaven en mogelijkheden van de mas samedia. Dennis Winkler, tweede se cretaris van de Franse am bassade bij de H. Stoel, heeft zijn diplomatenbaan opgege ven. Na twee jaar diploma tieke dienst in Rome is de 31-jarige Winkler zijn pries teropleiding begonnen op het seminarie van de paters Karmelieten in Parijs. Edmund Donovan, lid van de commissie voor hulpverle ning en wederopbouw van de Soedanese Raad van Kerken heeft er tijdens besprekingen met de Wereldraad van Ker ken de nadruk op gelegd, dat het er vooral om gaat de in woners van Zuid-Soedan be kwaam te maken zelf aan de ontwikkeling van hun land te werken. De wereldraad heeft al meer dan 430.000 dollar gestort voor genees middelen. voeding, vervoer e.d. voor de nieuw toege zegde 2,5 miljoen dollar wor den thans in Amerika en Eu ropa campagnes gehouden om dit geld te verzamelen. Zaterdag wordt in Nederland een straatcollecte gehouden. De uitgever van het Duitse weekblad „Der Spiegel", Ru- dolf Augstein heeft tijdens de „Frankfurter Buchmesse" zijn vijfhonderd pagina's tel lende boek „Jezus-Mensen- zoon" gepresenteerd. Volgens Augstein, is het vooral de bedoeling met zijn boek aan te tonen dat de door de kerken gepreekte figuur van Jezus, waaraan zij de macht ontlenen onfeilbaar over de zedelijkheids- en waarheids normen te beslissen, niet be staat. De auteur Augstein, die van huisuit katholiek is, maar la ter de kerk verlaten heeft, beroept zich naar zijn zeg gen in zijn werk op uitspra ken. die weliswaar in de theologie niet nieuw zijn, maar die van de kansel niet worden verkondigd. Met zijn boek wil hij naar zijn zeggen, de aanmatigende houding van de kerk breken. Tijdens de presentatie van zijn boek liet Augstein duidelijk weten „niet precies te we ten" waarom hij het boek geschreven heeft. In ieder geval wat hij met zijn kerke- RUDOLF AUGSTEIN lijk verleden nog niet in het reine en het schrijven van het boek stelde hem in de gelegenheid zich intensief met de materie bezig te hou den. Zo zal het boek naar zijn mening, zelfs als het „niet loopt" voor hem zelf zeer waardevol zijn. Kard. Heenan: Komst Aziaten verrijking voor Gr.-Brittannië De komst van uit Oeganda uit gewezen Aziaten naar Enge land is volgens de voorzitter van de Engelse bisschoppen conferentie, kardinaal John Heenan, „een verrijking voor het geestelijk leven in Groot-Brittannië. De kardinaal acht het opne men van Aziaten een plicht, en herinnert aan de hulp vaardigheid, die de Indiërs destijds aan de dag hebben gelegd, door tien miljoen Bengalen op te nemen, na de strijd in Bangladesh. „En dat, ondanks hun eigen ar moede" aldus de kardinaal, die de houding van de In diërs „waarlijk christelijk" noemde en „een voorbeeld voor Groot-Brittannië". In Oeganda verwachten waar nemers binnenkort nieuwe uitwijzingsplannen van gene raal Amin. Het staatshoofd heeft een begin laten maken met de registratie van alle buitenlandse missionarissen. De oversten van congrega ties en orden hebben alle persoonsregisters aan de re gering moeten laten zien. Een dergelijke registratie heeft begin dit jaar ook van 11e Aziaten in Oeganda plaats gevonden. In augustus kondigde Amin de uitwijzing van deze bevolkingsgroep Polarisatie, de verscherping van tegenstellingen, is een ramp waar we in de kerk mee zullen moeten leren le ven", zo werd dinsdag op het instituut Kerk en Wereld te Driebergen geconcludeerd na een dag beraad van on der meer theologen en socio logen uit verschillende ker ken. Ze hielden een beraad onder het thema: „Evangeli satie in een tijd van polari satie". Over het ontstaan van polari satie werd vastgesteld dat deze wordt opgewekt door Kerk in beweging, maar dan in letterlijke zin, gaat gelden voor Most in Noord Bohemen. De bisschoppelijke kerk, histo risch monument uit de gothische periode, moet wijken voor een nieuw aan te boren bruinkoolgebied. Vijftig spoorwagons met hydraulische vijzels zullen het elfduizend ton wegende gebouw verplaatsen. Snelheid: een tot twee centimeter per minuut. gevoelens ten opzichte van elkaar, die voortkomen uit vooringenomenheden die men niet wenst te laten cor rigeren. Voor het kerkelijk leven is het van het grootste belang dat die gevoelens en vooringeno- mendheden worden opge spoord en dat de christenen weer de draagwijdte zullen beseffen van kernwoorden als zullen besefen van kernwoor- verzoening en verlossing, zo stelde de conferentie vast. Aan de studiecommissie, „oe cumenische evangelisatie", die de dag organiseerde, Is gevraagd het gesprek over polarisatie met theologen en mensen van de gedragswe tenschappen, met name so ciologen en psychologen, voort te zetten om daardoor tot meer helderheid over de achtergronden van polarisa tie te komen. Buitenlanders in meerderheid in Lourdes >e buitenlandse deelneming aan bedevaarten naar Lour des is in het seizoen 1972 groter geweest dan ooit. In totaal namen vierhonderddui zend buitenlanders deel tussen april en eind augustus. Dat is vierenvijftig procent van het aantal bedevaartgangers. Deze week nog namen der tigduizend personen deel aan de vierenzestigste „rozen krans-bedevaart", de laatste grote bedevaart van dit jaar. Tn de laatste week van sep tember kwam negentig pro cent van de pelgrims uit het buitenland. Jezuieten werken aan vernieuwing Eind 1974 of begin 1975 zal de Jezuïetenorde een nieuwe al gemene congregatie houden, die bedoeld is als een stap In de persoonlijke en gemeen schappelijke vernieuwing van de orde en de leden. Dit is meegedeeld door de Keulse provinciaal van de Jezuieten, pater Johannes Gunther Gerhartz. Deze lid van een uit vijf leden be staande commissie, die on der leiding van de Franse pater Jean Yves Calvez de komende algemene congre gatie, de tweede na het Vati caanse concilie, voorbereidt. De commissie bestudeert op dit moment de gegevens van dertig werkgroepen, die de resultaten van een enquete die onder alle ordeleden is gehouden, uitgewerkt hebben. Volgens pater Gerhartz zal men zich tijdens de bijeen komst niet alleen met de geestelijke vernieuwing be zighouden. maar ook met structuur- en organisatie vraagstukken. (ADVERTENTIE) zaterdag 7oktober van 10-4 uur Open huis in Nieuweroord. het nieuwe woon- en opleidingscentrum van het Academisch Ziekenhuis Leiden. Tussen tien en vier uur is iedereen welkom. bekijk Nieuweroord nu ook eens van binnen... Er is een tentoonstelling te bezichtigen. Er worden (medische) films gedraaid. Er wordt kabeltelevisie gebruikt en er Zijn allerlei demonstraties. Nieuweroord, Rijnsburgerweg 124, leiden. universitair medisch centrum leiden Sill ROELOFARENDSVEEN Ook op de tweede hearing over het ont- werp-streekplan Plassengebied gisteravond in het dorpshuis van Roelofarendsveen is scherpe kritiek geleverd op de plannen die G.S. met het Plassengebied heeft. Het dorpshuis De Alkenburcht was overigens te klein om alle belangstellenden een plaatsje te kun nen bieden. Het was bomvol. Kritiek was er met name van de voorzitters van de Streekcom- missie Plassengebied. De voor- j zitter van de sociale commissie, j de heer J. A. Markx uit Wou- brugge, vond het ontwerpplai Schilbeek van de planologische commissie toonde zich een voor stander van een open natuur. „De eisen van de bevolking mo gen echter niet verwaarloosd worden", voegde hij zijn geheel onaanvaardbaar. De De heer Verhaar van de recrea- 1,5 procent groei die de gemeen- tie-commissie was blij dat de ten is toegestaan is Volgens hem vaststelling van het streekplan te weinig. Hij kritiseerde ook de door Provinciale Staten is uitge- mogelijkheden voor de werkge- steld. Hij hield een pleidooi voor legenheid en de plannen die een de oeverrecreanten, verplaatsing van de conserven- Tijdens de discussies na de pauze industrie voorstaan. De heer bepleitte de heer A. v. d. Geest Markx stelde o.m.: Het Hoog heemraadschap Rijnland wil het aantal woonschepen in zijn ge bied drastisch inkrimpen. Daar voor alleen al zijn zeker 600 huizen nodig. "egatief uitte zich ook de heer K. uit den Bogaart. Hij vond het onaanvaardbaar dat de veehou derijbedrijven naar het tweede plan worden verschoven. Hij was meer geporteerd voor de combinatie van het boerenbe drijf en de recreatie. De heer meer woningbouw voor de klei nere woongebieden. De heer J. Wagenaar. wethouder van Alke made onderschreef de noodzaak van verruiming van de moge lijkheden voor de vormen van meer uitgebreid onderwijs. De heer Kolen was tegen bouw van z.g. 2e woningen. De heer Adrie VerweiJ kantte zich tegen ver mindering agrarische bedrijven. De heer v. d. Poel informeerde naar de plaats van 2e vaarver- binding KagerplassenBraas- semermeer. De heer G. D. v. d. Geest vond vergroting van het waterareaal overbodig en was van mening dat in het plan re creatie voor de eigen bevolking over het hoofd was gezien. Na mens de Rijnlandse Molenstich ting concludeerde de heer Stroek dat de molens aan het water moesten staan en niet zoals in deze plannen in het wa ter. De heer Hydra uit Langer- aar beklemtoonde nog eens het belang van de tuinders en bloe- misterijbedrijven voor de econo mie van de diverse dorpsker nen. waarna de heer Langeslag nog een andere toelichting gaf op de problematiek van de pol derwegen. Als afgevaardigde van het provin ciaal bestuur werd het ontwerp plan Plassengebied verdedigd door de heer Engelsman. Hij stelde dat het ontwerpplan niet dictatoriaal is, maar dat de be volking op een democratische manier zijn inbreng heeft. Het beantwoorden van de vragen door de heer Engelsman ver kreeg niet altijd de instemming van de talrijke aanwezigen, wel ke tot het middernachtelijke uur hun kritiek niet tot zwijgen lie ten brengen. Jan de Vries (Dingen v. d. Dag) overleden HILVERSUM ANP - Jan de Vries, redacteur en adjunct-chef van VARA's reportagedienst is in de nacht van donderdag 5 ok tober bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Bij zijn programmatisch werk hield hij zich in actualiteiten voor „Dingen van de dag" en documentaires vooral bezig met onderwerpen in de sfeer van het onderwijs, rechtspraak en het defensieapparaat. Jan de Vries was 31 jaar. Alphen Burgemeester Gallas heeft gisteren aan de heer C. v. Es de bronzen ere-medaille in de orde van Oranje-Nassau over handigd. Dit gebeurde ter ge legenheid van het feit dat de heer Van Es zijn 40-ja- rige jubileum vierde bij de firma Van Duijvendijk's Scheeps werf NV. De heer Van Es, die in Zuid-Beveland geboren werd heeft zich opgewerkt van jongmaatje tot klinker met pneumatische re volver. DEN HAAG/VOORSCHO TEN Tweehonderdtwintig gulden boete kreeg gisteren een 32-jarige man uit Voor schoten opgelegd door de Haagse politierechter. De man had onlangs op de Leid- seweg met een bulldozer èen verkeersbord omver gereden. Hij was daarna doorgereden. (Van onze correspondent) LONDEN Kardinaal Wille brands, voorzitter van het se cretariaat voor de christelijke eenheid heeft in een toespraak tot leidende figuren in de angli caanse kerk verklaard, dat een wording niet noodzakelijk volle dig opgaan behoeft te beteke nen. Dr. Ramsey, aartsbisschop van.. Canterbury met wie kardinaal Willebrands in een zeer hartelij ke sfeer privébesprekingen over toenadering heeft gevoerd, toon de zich bijzonder ingenomen met deze woorden: „Zij zullen er veel toe bijdragen de be zorgdheid en vrees weg te ne men, die in de anglicaanse krin gen wordt gekoesterd." Met thema van kardinaal Wille brands hield in, dat gestreefd moet worden naar organisatori sche eenheid, die tot stand kan worden gebracht zonder verlies van eigen karakteristieke tradi ties, een eenheid van geloof: hetzelfde lichaam, maar andere kleren. Kardinaal Willebrands kon geen datum noemen, waar op een dergelijke eenheid wer kelijkheid zou worden maar hij gelooft vast, dat zij vroeg of laat een feit zal zijn DEN HAAG/ALPHEN De Haagse politierechter heeft gisteren een 24-jarige Alphenuar veroordeeld tot 250 gulden boete. Het rijbe wijs van de Alphenaar wordt bovendien voorlopig voor waardelijk ingetrokken. De jongeman had onlangs in de P. Florisstraat in zijn woon plaats met zijn auto een lichtmast omver gereden en was daarna doorgereden. DEN HAAG/OUDE WETE RING Driehonderd gulden boete kreeg een 40-jarige ex pediteur uit Oude Wetering gisteren opgelegd door de Haagse politierechter. De ex pediteur had een van zijn vrachtwagens met een on juist kenteken laten rijden. Herfst Nog hebben de bladeren in spraak ze ritselen nog in het woud maar gauw genoeg zullen ze vallen: dan wordt het verdrietig en koud. De bladeren mogen nog kleuren. ze kiezen nog even voor rood. Ach, laat nou de rooien maar Want bladeren zijn niet belang rijk. wel ook het rood gaat keer af. En worden ze bruin: och wal geeft het ook bruinen verwaaien als kaf. Ove maanden komen wel tot heil van de boom en het bos maar ze blijven zeer kwetsbare partners: de boom laat ook hen wel weer los. Wie boom is, die heeft altijd mazzel wie blad is. verliest steeds de strijd want bladeren hebben geen wor tel i ngeld of in macht of in tijd. Nog hebben de bladeren in spraak nog ruisen ze tegen elkaar nog even, dan moeten ze zwij- Rood Mensen, die speciaal voor de mislukte Olympische Spelen een kleuren-t.v. hebben aange schaft. behoeven die uitgave daarvoor niet als weggegooid geld te beschouwen. Zij zijn de bevoorrechten, die bij de komende politieke uitzendin gen ter voorbereiding van de verkiezingen met eigen ogen kunnen zien, hoe rood de K.V.P. in werkelijkheid is. Fabel (De fabel van da koets, ofwel: de wenselijkheid van klaarheid vóór de verkiezingen) ,,Wel", sprak de K.V.P.-koetsier tot 'n aarzelend passagier „stap in! De reis gaat nu begin- „Wacht even. 'k wil me nog be zinnen" sprak onze passagier bedaard. ..Waarom Het allerbeste paard sel da koetsier- staat voor 'da wagen •Je koets Is In zijn beste dagen het veerwerk kon niet beter zijn het rijtuig loopt gelijk een „Ik twijfel niet aan koets of dier sprak de aarzelende passagier maar ik wil. alvorens u gaat mennen wol eventjes de route kennen. Verraad mij daqrom een ding slechts of ge naar links rijdt of naar Want al L gord het Is voor mij koetswerk nog zo gener waar de wanneer mij rijtuig en ook paar den niet brengen waar ik wezen moet. Op de explosie van bommen Is nog nooit vrede gevolgd. Wat men voor vrede gehouden heeft zijn stilte-periodes ge weest. In feite bestonden zelfs deze stiltes niet. Het lawaai ging gewoon door. Het werd alleen niet gehoord, omdat door de explosies een tijdelijke doofheid was opgetreden. Laatste stellingen Laatste stelling hij het proef schrift van dr De Jong:Da toenemende frequentie waar mee de naam De Jong voor komt in het personenregister van de Staatsalmanak, verge leken met de naam De Vries, kan niet worden toegeschreven aan erfelijke factoren, maar berust op natuurlijke selectie, schrift van dr. De Jong: „De Laatste stelling: „Volgens het principe ..de vervuiler be taalt" dient de industrie In het Rijnmondgebied een oplossing te vinden voor de sociale pro blematiek rond de hulsvesting van buitenlandse arbeiders". IADVERTENTIE DOE HET-ZELVERS ATTENTIE! Vil lil Wat Blocht te repareren lijkt lukt mctPORION, do In Zwitaorland ontwikkelde universele kunsthars VUL/8TOP/PLAMUUR-MA83A. Gebrulksgoreed, geen verlies van rosten, onbeperkt houdbaar. On misbaar bij elk karwei. Hecht op al les; op hout, steen, boton, motaal. tegel», glas, noem maar op. en zowel op droge als vochtige ondergrond. Onschadelijk voordo banden. Krimpt niet. zet niet alt. scheurt niet. my I ALPHEN In de recreatiezaal van het dienstencentrum Is gisteren weer een modeshow voor 65.plussers gegeven. De firma Van Nieherk en Boom verzorgde de geshowde artikelen en de presentatie. Zowel 's middags als 's avonds was er vooral van de kant van de 65-plussers veel belangstelling voor de show. 11, Op de foto: de mannequins met bloemen, die zij aan het slot van de avond kregen. 1/2 kg 1 kg 2 kg 5 kg ƒ4,95 8,55 ƒ15,30 ƒ29,95

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11