Plaatselijke belastingen Alkemade moeten verhoogd MEER WONINGEN IN DE MIDDENKLASSE Door tekort op de begroting Gemeentebestu ur Nieuwkoop zegt toe na interpellatie: Hazerswoude helpt Jan Koot huizen bouwen Ter Aar wacht op beslissing van Leiden Personeelshuis bij Prinsenhof in gebruik genomen OOK Wat u moet weten LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 OKTOBER 1972 ALKEMADE In de raadsvergadering van maandag werd aan de leden van de raad het lijvige boekwerk, zijnde de gemeentebegro ting 1973 aangeboden. Evenals de benoemde commissie ad hoe, zul len de raadsleden zich weer aan een gedegen studie zetten, om dan na fractieberaad zich in de raadsvergadering van maandag 23 okto ber a.s. te gaan wijden aan de algemene beschouwingen. De begro ting 1973 beloopt aan inkomsten en uitgaven 9.027.281,73 met een tekort van 242.105,55 waarvoor de saldi-reserve dient te worden aangesproken. Voor 1972 bedroeg dit tekort 87.264,21 op een totaal aan inkomsten en uitgaven van 7.543.518,40. Volgens B. en W. moet voor 1973 een lagere uitkering uit het gemeen-, tefonds worden verwacht. Bij de algemene aan te leggen maatsta ven wordt voor Alkemade te weinig rekening gehouden met het feit, dat Alkemade gevormd wordt door een zestal dorpen en een zeer verspreide bebouwing in de tuinbouwgebieden, hetgeen financieel zware offers eist. Voorts is de gemeente gelegen in een waterrijk gebied, waaruit specifieke kosten voor o.m. het maken van be schoeiingen voortvloeien. Voor een totaal aan begrote voorzieningen aan wegen, plantsoenen, bruggen, pontveer Kaag. riolering, openba re verlichting etc. ad 882.300.- staan aan inkomsten van straatbe lasting, rioolgelden, uitkering, bodemgesteldheid uit het gemeente fonds etc. van totaal f 331.600,—, zodat ongedekt blijft 550.700,—. In de toelichting van B. en W. kan men lezen dat voorstellen verwacht kunnen worden van verhoging van de gemeentelijke belastingen o.a. reinigingsrechten met 50%, verhoging op de heffingen voor bebouw de en onbebouwde eigendommen, alsmede een forse verhoging van de gemeentelijke leges. Al deze belastingmaatregelen zullen een meeropbrengst van 150.00,— betekenen, waardoor het mogelijk wordt het begrotingstekort terug te brengen tot 92.405,75. Inzake de ruimtelijke ordening vermelden B. en W. dat het nieuwe plan Rijpwetering in een vergevorderd stadium verkeert. Zodra het ad- vies van de gemeentelijke stedebouwkundige met betrekking tot de tegen het ontwerp-plan ingekomen bezwaarschriften is ontvangen, kan tot vaststelling van dit bestemmingsplan worden overgegaan. Nog dit jaar zullen de plannen voor Roelofarendsveen-Zuid en Oude Wetering ter visie worden gelegd. Op 18 okt. zal een informatie avond over het plan „Landelijk gebied-oost" gehouden worden, de raadsleden tijdig een uitnodiging gestuurd zal worden. den. bouw van 60 woningwet- en 9 premiekoopwoningen, die gerealiseerd zullen worden in het kader van de zgn. bouwstroom. De voorberei dingen voor de bouw van 80 bejaardenwoningen verkeren in een vergevorderd stadium, waarvan men met de bouw begin 1973 hoopt te beginnen. Eveneens worden plannen tot ontwikkeling gebracht voor de bouw van 100 woningen ten westen van de Chrysantsingel. Ver spreid ocer de gemeente is door particulieren begonnen met de bouw van 17 ongesubisdieerde en 4 gesubsidieerde woningen. Ver wacht wordt dat spoedig een bouwplan voor Oud Ade zal worden in gediend. Hopelijk zullen binnenkort de onzekerheden rondom het beschouwiags- plan Oude Wetering worden opgeheven. Na een oplossing voor de fi nanciering vertrouwen B. en W. dat in 1973 een aanvang kan wor den gemaakt met dit miljoennproject. In voorbereieding is verlen ging van hete trottoir langs de Kerkweg tot aan de Floraweg. Een miljoeninvestering wordt door B. en W. genoemd de bouwrijpma- kingswerkzaamheden gronden ten westen Chrysantsingel, ten noor den van de Middenweg en ten oosten van de Baan. Met betrekking tot de problematiek rond het Kager-pont wordt zelfs de gedachte gelanceerd van een beweegbare brug. Bij het hoofdstuk recreatie vermelden B. en W. dat op korte termijn de raad een vorstel zal bereiken tot vaststelling van een voor de agrariërs wat meer soelaas biedende regeling voor het aamperen buiten de in de bestemmingsplannen als zodanig aangegeven kam peerterreinen. In het kader van het streven om te komen tot een aantal grote en goed geoutilleerde kampeerbedrijven, die aan de huidige eisen met betrekking tot milieuhygiëne voldoen, zullen in het ontwerp-bestemmingsplan voor het „Landelijk gebied-oost" een aantal grote terreinen voor kampeerdoeleinden worden bestemd. Uitvoerig gaan B. en W. in op de sport in Alkemade. B. en W. spre ken de verwachting uit, dat op korte termijn de plannen inzake de stichting van een sportveldencomplex te Rijpwetering, gerealiseerd zullen kunnen worden. Bij het hoofdstuk sociale zaken gaan B. en W. uitvoerig in op de pro blemen rondom de algemene bijstandswet-normen, de werkeloos heidsvoorziening (het aantal werklozen per 1 april j.I. was 40) de bejaardenzorg waarvoor plannen in voorbereiding zijn om te komen tot oprichting van een Stichting Open Bejaardenwerk. Het bestuur van Huize St. Jacobus heeft inmiddels bericht ontvangen dat de bouw van een nieuw verzorgingstehuis met een capaciteit van 50 bedden door het provinciaal bestuur van Zuid-Holland zijn geaccep teerd, en een bouwcontlhgent te zijner tijd zal worden toegekend. NIEUWKOOP Na een interpel latie van het raadslid Battjes heeft het gemeentebestuur van Nieuwkoop gisteravond toege zegd er naar te zullen streven dat er in de toekomst relatief meer huizen in de middenklas se zullen worden gebouwd, dan in de dure klasse. De heer Battjes hield een inter pellatie omdat hij het niet eens is met het woningbouwbeleid in Nieuwkoop. Hij vindt de prijzen van de woningbouw in de vrije sector veel te hoog en de in vloed van de raad op het wo ningbouwbeleid veel te gering. Als uitgangspunt van zijn betoog nam de heer Battjes het in 1970 verschenen rapport woningdiffe rentiatie, samengesteld door het Rotterdamse instituut Stad en Landschap. Aan de hand van uitvoerig cijfermateriaal tracht- tt hij aan te tonen, dat de uit komsten van het sinds 1969 ge veerde woningbeleid niet klop pen met de in het rapport ge stelde prognose. Weliswaar werd in de goedkope sector (tot 200 gulden per maand) meer ge bouwd dan was voorzien, in de middenklasse (200-400 gulden) werd maar 1/3 gerealiseerd van was gepland, terwijl in de dure categorie wel 8 10 maal zo veel gebouwd is, dan volgens het rapport nodig was. Vele mensen, die niet of niet meer voor een woningwetwoning in aanmerking komen zouden graag een betaalbare koopwo ning (dus in de middenklasse) hebben. Dit zou ook de hoogno dige doorstroming bevorderen. Ook is volgens de heer Battjes de invloed van de raad bij het ma ken van bouwplannen veel te gering. Alles wordt tot in bijzon derheden door B. en W. voorbe reid en de raad rest niet veel meer dan kredieten verlenen en ja of nee te zeggen tegen de voorstellen van het college, waarbij nee zeggen alleen maar zou leiden tot vertraging van de gemeente-plannen. Hij staafde zijn bewering met de procedure zoals die in andere gemeenten wel wordt gevolgd. Hij beveelde ook de oprichting van een wo ningstichting aan, die geen winst beoogt, waardoor goedko per gebouwd kan worden. Het D'66 raadslid verzocht ook om een nota van B. en W. waarin de hele problematiek van de woningnood opnieuw wordt onderzocht. Burgemeester Van Montfoort on dergroef een gedeelte van het betoog van de heer Battjes door er op te wijzen dat het rapport woningdifferentiatie verscheen op een moment dat de beslissing over de bouwplan nen reeds lang genomen waren. Bovendien kan het rapport geen rol meer spelen, aangezien de raad gekozen heeft voor een groeimodel, waarin een betere verdeling van de diverse cate gorieën van bouwen is opgeno- De burgemeester zegde toe zich met de wethouders over een nota betreffende een toe komstig beleid te zullen bera den. Hij toonde zich een voor stander van de oprichting van een woningstichting, maar ver wachtte niet dat die spoedig van de grond zal komen. De heer Bosman (Groot-Nieuw koop) ging volledig met de denkbeelden van de heer Bat tjes mee. Hij opperde: welliclr is er een nieuwe versie van het structuurplan nodig. Zijn voor stel de bevolking en met name de woningzoekende meer bij de ALPHEN AAN DEN RIJN In de Oudshoornse kerk werd giste problematiek te betrekken werd der geslaagd concert gegeven. Daniéle Dechenne (piano). Hi door de burgemeester van de (cello) speelden stukken van Haydn, Ravel en Schubert. Vooral de vertolking van Ravel (trio in A. kl. t.) hand gewezen. oogstte veel applaus bij het enthousiaste publiek. De Amerikaans-Russische verdra gen ter beperking van strategi sche aanvals- en verdedigings wapens. de z.g. Salt-verdragen. zijn gisteren van kracht gewor den. In het Witte Huis overhan digde de Russische minister van buitenlandse zaken Gromiko. aan president Nixon de nota van pre sident Podgorny waarin de ge sloten overeenkomst is opgeno- HAZERSWOUDE Het „Keer- om - huizenbouw - project" dat de Vredeswerkgroep Ha zerswoude in de Vredesweek startte, blijkt bij de Hazers- woudse bevolking enorm aan te slaan. Het project beoogt financiële steun te verlenen aan de uit Hazerswoude af komstige Jan Koot, die ont wikkelingswerk pleegt in West-Irian. Het Keeromgebied op West- Irian omvat vier districten rondom de posten Arso-Wa- ris-Urub-Amgotro, langs de grens van Australisch Nieuw-Guinen. Schreef Jan Koot: „Door de politieke si tuatie zijn een paar jaar lang vele dorpsbevolkingen uit dit gebied het bos inge vlucht, maar komen nu langzaam weer terug naar hun dorpen. De meeste dor pen moeten nu weer hele maal opnieuw opgebouwd worden.-' Jan Koot kan een stel jonge mannen die in het bezit zijn van het timmerdiploma in zetten bij de opbouw van de dorpen. Omdat de bevolking van het gebied, waarin Koot werkzaam is, deze timmer lieden zelf niet kan betalen, heeft hij een plannetje uitge- LISSE De buurtvereni ging „Wilhelmina" organi seert morgenavond een kien- avond in gebouw Salvatori in de Wagenstraat. Aanvang 20.00 uur. werkt. „De mensen zelf moe ten gratis hout leveren van uit het bos voor hun eigen huis. De timmerman helpt deze mensen bij het opzetten van het huis". Deze vakman zal een klein salaris ontvan gen van Jan Koot, indien hij voor dit project geld kan uit geven. „Met het al of niet verkrijgen van geld staat of valt dit project", schreef Jan Koot uit West-Irian. Het project bevat 5 timmerlie den, werkzaam in 4 gebie den. Elke timmmerman kost per jaar zeshonderd gulden: dus voor het vijftal driedui zend gulden. De duur van het project wordt voorlooig geschat op drie jaar. De Vre deswerkgroep Hazerswoude hoopt dit laatste bedrag zo spoedig mogelijk bijeenge gaard te hebben, hetzij door een contante gift hetzij via postgiro 2620456 (t.n.v. pen ningmeester Vredeswerk- groep Hazerswoude, Bur gemeester Warnaarkade 41, onder vermelding van „Keerom-huizenbouw-pro- ject"). De Vredeswerkgroep gaat in een driemaandelijkse rondzendbrief de gulle ge vers op de hoogte houden van de ontwikkelingen van het project. LISSE De afdeling Lisse van de Chr. Ouderenbond opent morgen het seizoen met een samenkomst in Rust oord. Aanvang 15.00 uur. Winstkans voor Bona Stars tegen ASVU LEIDEN Bona Stars speelt vanavond tegen het naar de eredivisie gepromoveerde, Am sterdamse ASVU. j De Amsterdammers hebben afgelo pen zaterdag de eerste winst- I punten binnengehaald, na ver lenging werd Racing Agon met 2 punten geklopt. Voor Bona j Stars noet het, na de prachti- ge zege op EBBC, mogelijk zijn ASVU met duidelijke cijfers te- rug te wijzen. Het damesteam i van Bona Stars speelt vanavond I zijn eerste competitieduel. Trai- ner-coach Frans van Kins moet het dit jaar stellen zonder Mie- ke Zandbergen (naar AMVJ) en Ilonka van Berge Henegouwen. Of nu de prestatie van de afge lopen jaren herhaald kan wor den door in de hoogste regionen J te eindigen valt te betwijfelen. Desondanks zijn er varavond tegen USS redelijke winstkan- Raadsfracties in Nieuwkoop gaan samen NIEUWKOOP De raadsfracties van Aktiegroep '70 en Beter Nieuwkoop gaan voortaan in de Nieuwkoopse gemeenteraad als een fractie optreden. De raadsleden van beide groepe ringen, de heren Van Dam, Bommer, Eykenbroek en Van Vliet, zijn tot overeenstemming gekomen over het gemeentelijk beleid dat in de toekomst in Nieuwkoop dient te worden ge voerd. De heer C. van Vliet zal namens de nieuwe fractie zitting hebben als wethouder in het col lege van B. en W. De heer Van Dam zal optreden als fractie voorzitter. TER AAR Het op de raadsa- genda geplande punt „gemeen schappelijke regeling energie bedrijf Rijnland" is tot nader order voor bespreking in de Ter Aarse Raad uitgesteld. De re den hiertoe (aldus wethouder van Harten) is: „dat de ge meenteraad van Leiden zich eerst verder over deze zaak wil uitspreken waardoor „wij" eveneens uitstel behoeven". De gedachte om tot een stichting van een gemeenschappelijk energiebedrijf te komen is door initiatief van het gemeentebe stuur van Leiden eind 1965 ont staan. Een studiecommissie ad hoe heeft op 15 mei 1968 rapport uitgebracht waaruit is gebleken, dat de gemeenten, die tot groot gebruikers gerekend worden t.w. Alphen a/d Rijn, Boskoop, Katwijk, Noordwijk, Voorschoten en Wassenaar alsmede de N.V. Electriciteitsbedrijf Hillegom, Lisse. Sassenheim niet tot toe treding bereid waren. In een vergadering met de vertegen woordigers van de overige ge meenten, waarin een werkgroep „Streekenergiebedrijf" werd in gesteld, stelde op 7 jur.i 1972 een rapport samt huidige ontwerp meenschappelijke regeling ter discussie staat. „Lugdunum", die momenteel voor de gemeenten Ter Aar, Nieuw- veen, Zevenhoven, Nieuwkoop en Leiden als „leverancier" van gas en electriciteit fungeert, zal dan in de nieuw te vormen con stellatie opgaan. Het personeel van Lugdunum wordt door Rijn land in dienst genomen. De ge meenteraad van Ter Aar zal zich binnenkort, naar men hoopt, over deze zaak uitspre- HAZERSWOUDE Sinds het jeugdgebouw in d'e Ha- zerswoudse wijk Groenestein voor een groot gedeelte uit brandde hebben de jeugd clubs van de parochie St. Michaël/St. Bernardus een voorlopig onderkomen gevon den in de blokhut „Boys Dream", naast de Scheepjes- kerk. Niettemin koesteren het parochiebestuur en het bestuur van de jeugdclubs plannen om het voor 80% af gebrande gebouw weer op te bouwen. Op de bevolking van de Hazerswoudse Rijndijk zal met de tijd een beroep worden gedaan om mee te helpen aan de opbouw. Kurt Hiller, de Duitse Essayist en criticus is- in de ouderdom van 87 jaar te Hamburg overleden. Tijdens de republiek van Weimar was hij medewerker aan het sa tirisch linkse blad „Weltbühne". Gedurende de tweede wereldoor log woonde hij in Londen waar hij de „groep van onafhankelij ke Duitse schrijvers" leidde. MARKTEN .JI "'>-109 611 46-72 SI 38—89 SII 1989 811 19—27 101 76 121 4366. Bospeen: 47—73. pelersilie 20, snijbonen 130—160. selderie 17— 21. spinazie 49—60 groene kool 30— j 35 andijvie 2847. breekpeen p. kist 3.70—6.50 prei 32—46 sla 32—33. i princessebonen 1.70—1.90. Aanvoer: w aspeen 203000 kg. bloemkool 10400 LEIDSCHENDAM Ter gelegen heid van het begin van de eer ste opleidingscursus voor zie kenverzorgenden van het Ver pleegtehuis „Prinsenhof" heeft wethouder J. M. Kranenburg, voorzitter van het bestuur van de stichting, met een toespraak je gistermorgen het personeels huis officieel in gebruik gesteld. Het personeelshuis, dat geschei den van het verpleegtehuis eveneens aan de Gravin Juliana van Stolberglaan is gebouwd, heeft 86 kamers met bedbank, zitje, kast en bureau en een doucheruimte met toilet. Op de begane grond is een ruime re creatiezaal met aparte TV-ka- mer. De bijeenkomst was ook bedoeld als een kennismaking van het bestuur met docenten en de eer ste 26 leerlingen. Als het ver pleeghuis volledig in gebruik is zullen er ca. 100 leerlingen en 50 gediplomeerden nodig zijn. De geneesheer-directeur, de heer D. M. van der Veldt, zei dat het bestuur pas na rijp beraad tot de conclusie was gekomen dat een eigen opleiding grotere ga rantie biedt voor een goede praktische opleiding. Hij deelde mede dat Prinsenhof wel zal medewerken aan de experimen tele opleiding die binnenkort in Den Haag begint. In februari start een nieuwe cursus voor ziekenverzorgenden, wel hoopte hij dat voorzien wordt in het grote gebrek aan gediplomeerde ziekenverzorgsters. De cursus omvat lessen in verpleegkunde, ziekteleer, anatomie, psycholo gie en fysiologie, verder oriën tatie over geestelijke stromin gen, lessen over revalidatie en zelfs bloemsierkunst. De totale opleiding duurt twee jaar. De leerlingen kunnen in dienst ko men na drie jaar voortgezet on derwijs. Docenten en genodig den bezochten daarna het leslo kaal in het hoofdgebouw. De Stichting Prinsenhof die het verpleegtehuis gaat exploiteren is ontstaan door de samenwer king van de gemeenten Leid- schendam, Voorburg en Voor schoten. De kosten van het ver pleegtehuis dat begin januari de eerste patiënten zal opnemen >ecragen ruim 30 miljoen gul den. Het zal 260 bedden bevat ten, 170 voor langdurig zieken en 90 voor demente bejaarden. Ook wethouder Kranenburg wees er op dat het volledig in gebruik nemen van het ver pleegtehuis „staat of valt met de aantrekking van geoefend verplegend personeel". 9 VALKENBURG Voor de bejaarden in Valkenburg is sinds kort wëer heel wat te doen. Het damescomité be jaardenzorg heeft tenminste enkele activiteiten op touw gezet die de actie er inhou den. Elke woensdag is nu, onder gediplomeerde leiding, van 9.45 tot 10.15 uur gymles in het Dorpshuis. Ook op het vorig jaar opgerichte bejaar denkoor zijn nog plaatsen open. De dames zingen elke donderdagmorgen in de zaal van de hervormde kerk. Aanvang 10.00 uur. LISSE Voor de manier waarop zij jarenlang haar omvangrijk taak als secreta resse van de vereniging had vervuld werd gisteravond in café-rest. „Morgenzon" in De Engel mevr. T. Heems kerk-Van Santen van de af deling Lisse v. d. Land- en Tuinbouw Vrouwenorganisa tie gehuldigd. Als blijk van grote waardering werd haar een attentie aangeboden. Na deze huldiging hield de heer J. G. van Gellekom, ad junct-directeur van hét Ge westelijk Arbeidsbureau te Lisse een toespraak over de betekenis van het Arbeidsbu- i NOORDWIJK De heer N. Korrenoever, verbonden aan de Vereniging tot behoud van natuurmonumenten, konii morgenavond naar Noordwijk om onder de titel „De zwerver klopt aan" een dubbel diaprogramma te verzorgen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. WARMOND Voor alle ver enigingen en besturen uit Warmond bestaat a.s. zater dag de mogelijkheid om tus sen 15.00 en 16.00 uur in het Trefpunt kennis te komen maken met de nieuwe pas toor. Voor alle overige paro chianen is de kennismaking gepland van 16.00 tot 17.00 uur. LISSE In de week van 9—14 oktober zal in Lisse weer de jaarlijkse collecte „De fakkels bijeen" worden gehouden. De opbrengst er van zal worden verdeeld on der zes instellingen die zich inzetten voor de blinde mede mens. De vis nog altijd duur betaald Met het roemruchte pannetje in haar handen als Kniertje het toneel afsloffennd, is mevrouw Bep Nooy sr, tachtig jaar oud. dinsdagavond in de Stadsschouwburg te Amsterdam begonnen aan haar afscheiedstournee met „Op hoop van zegen" van Herman HHeijermans. De première van het stuk was tevens een jubileumvoorstelling, omdat de first lady van het Amsterdamse Volkstoneel deze maand zestig jaar op de planken staat. Zij begon in 1912 bij het gezelschap van haar vader. Jan Dirk Blaaser, met een klein .rolletje in „De vod denraper van Parijs". Een eivolle zaal trakteerde de jubilerende actrice na afloop op een ovationeel applaus. Wethouder Lammers van Kunstzaken overhan digde haar namens B. en W. de gouden medaille van de stad Am sterdam. behorende bij het onderscheidingsteken van verdienste.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4