Massaal aantal Leidenaars liet hun beurzen leeglopen WOENSDAG 4 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT- PAGINA 3 Dansen op straat zie je niet meer, behalve dan op 3 oktober Een kudde schapen op de Breestraat, een unieke gebeurtenis LEIDEN Het is werkelijk geweldig wat Leiden kan op 3 oktober, elk jaar weer. De last wordt één dag afgeschud, de glazen stromen vol, de beurzen leeg, stoomwalsen doen een stoelendans en zwarte schapen wandelen over de Breestraat (tegen het verkeer in), Zelfs de politie zet zijn vroliike pet op dat alles totdat het feest aan het eind van de dag uit elkaar spat in duizend fonkelende kleu ren. Een dag is Leiden helemaal ontzet. Er zijn ook ernstige momenten om de geschiedenis van 400 min 2 jaar geleden te herdenken. In de vroege uren tijdens de koraalmu- ziek en wat later tijdens de herdenkingsdienst. Het was voor velen niet.zo moeilijk de weg te vinden naar de Hooglandse Kerk, waar dominee E. M. Pannekoek de geschiedenis in een breder kader Terwijl de draaiorgels elk hun eigen deuntjes speelden, de hoempa band het volk vermaakte en de stealband, „Ritmico Especial", de beentjes van de vloer deed gaan, walsten op de Lammermarkt de stomende gevaarten en gilde het publiek in de achtbaan, een nieu- wigheidje op de vanouds gezellige kermis. De klompenmaker en de weefster brachten iets van F.eidens oude glorie terug. Even buiten het gewoel (en daarvoor hoefde men niet ver te gaan) leek het een doodgewone, uitgestorven zondag. Voor dolgedraaide ouders en meegedronken cafébezoekers een verkv/ikkend rustoord. Maar het programma ging door en Werkman's Wilskracht blies het volk bijeen voor de Grote Optocht ..Jaar in Jaar uit". Daar kwa men zij, zoals beloofd; de Tanzmariekes, Siakie Swart, een hoogge- troonde moeder, de echte Pellenaars en Wagïmans, de superhark en het klappende vakantie-autootje. Uiteraard reed de gouden koets, deftig begeleid door edelingen onder gepast applaus tussen de sch; - ren door. De Sint liet neg op zich wachten, maar de Pieten spron gen vast vooruit. Het minst koud zal de kerstgroep het wel gehad hebben, die warm gekleed de vuurspuwende ,.Oud- en Nieuw"-groep vooraf ging. Het slot van de tocht was een in wolken gehuld Con cordia. De hutspot verwarmde het uitgewaaid^ publiek (want fris was het wel) en dat was rond een uur of zes in de hele stad te ruiken. Hos send en toastend op straat, thuis, in de kroeg of op de kermis leef de Leiden zich lekker uit en dat zal vandaag wel te merken zijn ge- een zoete en vette dag. In de ochtenduren was bij de jeugd vooral de suikerspin favoriet Dolf Delprado met zijk steelband op de Koornbeurs 'cVf' Spaanse schonen prezen hun land aan als vakantieland 3 Oktober, ook een dag van jonge liefde Een pluimpje voor deze dames Het pijper korps van Kunst en Genoegen JOOP ZOETEMELK trekpleister Jaar in, jaar uit (hetzelfde liedje), eerder gezien. het motto van de optocht. Deze wagen hadden we echter nooit

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3