Piet Bambergen kan dagenlang over humor praten Garbo terug na 35 jaar TERUGBLIK Hou het scherm in 't oog VANAVOND: 'ilCitïöentje metguikgf HARTEVELT CITROEN* s"fcïki, i° rs's PAGINA 2 LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 OKTOBER 1972 TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I NOS: 18.45 uur Ti ta tovenaar 18.55 uur Journaal 19.05 uur Van gewest tot gewes: 19.50 u ur Stichting Socutera 20.00 u ir Journaal 20.21 u ir Zendtijd P.S.P. 20.31 u ir Staatsloterij 20.36 u ir Conquest (film) 22.20 u ir E 72 22.45 u jr Studio Sport 23.10 u ur Den Haag vandaag 23.20 uur Journaal DE RIJP Men zegt dat komieken die met kwinkslagen op het televi siescherm iedereen aan het lachen krijgen, thuis helemaal niet de lol ligste zijn. Dat lijkt er niet op in zijn huis te De Rijp, waar Mountie Piet Bambergen sinds kort zijn tenten heeft opgeslagen, en waar hij het bijzonder naar zijn zin heeft. Ook binnen zijn eigen muren blijkt hij geen tot saggerijnigheid vervallen pretmaker, maar een tevreden man, die de schaapjes op het droge heeft. „Dagenlang", zegt Piet Bambergen. „kunnen René van Vooren en ik doodserieus over humor praten. Gek hé? Maar het is werkelijk ont stellend moeilijk om elke maand veertig minuten lang grappen voor de televisie te brengen. Daar lig je dan wel eens wakker van. Zo van: hoe krijgen we het in hemelsnaam vol?" Mountie Piet vindt het een probleem hoe aan goede teksten te komen. Tijd om zelf de pen ter hand te nemen, heeft hij niet. Behalve de acht tv-shows die dit seizoen uitgezonden zullen worden, heeft hij beide handen vol aan maar liefst 140 voorstellingen overal in het land, van Groningen tot Maastricht. De Mounties moeten er elk jaar weer een slordige 100.000 kilometer voor langs 's Heren onveilige wegen jakkeren. Hoewel hij zegt dat deze afstanden hem dreigen te nekken, noemt hij zijn vak zijn hobby: ..Als je er niet voor honderd procent achter staat, moet je ermee op houden. Het werken met tekstschrijvers vind ik helemaal geen bezwaar. Het kan niet anders. En als we iets niet leuk vinden, kunnen we dat gewoon zeggen. We improviseren ook wel eens, al moet je het zo doen dat de regisseur weet waar hij aan toe is." Aangever De nationale lolbroek gaat er dit seizoen weer met verve tegenaan. Op dezelfde toer als vorig jaar. omdat de shows hoge kijkdichtheidscijfers weten te sco ren. Piet van Bambergen zoals hij in werkelijkheid heet zegt er dit van: ..We gaan op hetzelfde stramien door. Wel zit er nu meer vaart in door korte re scènes. Dat hebben we geleerd in Montreux. Onze langste scène was ne gen minuten, maar nu zullen ze niet langer duren dan zes. De mensen heb ben minder geduld dan vroeger. Ze vin den iets leuk en dan willen ze direct weer iets anders zien. Het is een typi sche show-formule, met danseressen. Wij fietsen er doorheen. Zo bereik je een groot publiek. Door de grote ver scheidenheid is er altijd wel wat voor de mensen bij." De formule van de aangever en de ko miek is al erg oud, weet Bambergen. „Ik ben nu eenmaal de komiek. Ik ge loof niet dat het goed zou zijn het nu eens om te draaien. De mensen zijn er aan gewend. Ik vind trouwens dat beide rollen even belangrijk zijn. De aangever wordt nog wel eens onderschat, maar dat is niet juist. Je bouwt het met zijn tweeën op. Het is altijd zo, dat ik het nooit begrijp en hij het beter weet. Zo ging dat vroeger ook altijd." „Ik heb er geen moeite mee om ko misch te doen. Het is een trek die je hebt meegekregen. Je bent er mee ge boren. Ze moeten om je kunnen lachen. Waarom ze dat doen? Ja dat weet ik ook niet. Dat is moeilijk om zelf te zeggen. Ik ben gewoon mezelf. Dat is geloof ik wel een verschil met andere artiesten. Ik hoor wel eens van mensen die bij me op bezoek komen, dat ik precies zo ben als cp de televisie. Ja, dat is bij mij zo. Ik geloof dat dat de kracht van een artiest is, dat hij zichzelf blijft en keihard werkt." „Natuurlijk", zegt hij. „ben ik ook wel eens niet in de stemming. Ik ben geen buitengewoon mens. Maar toch is het zo dat als je dan weer geschminkt bent en het licht gaat aan, dan krijg je weer een enorme kick om te gaan werken." Piet Bambergen vertelt over een plotse linge operatie die een van zijn twee kin deren een tijdje terug moest ondergaan. Die avond moest hij toch gewoon optre den. Dat vindt hij wel logisch, maar toch ook hard: „Maar ja, de mensen hebben er voor betaald. Daar ga ik al tijd van uit". Film Hij begrijpt niet dat een man als Toon Hermans het een knellende gedachte vindt om van te voren de dwang te voe len over een jaar in Tietjerksteradeel te moeten optreden. In ons vak moet je nou eenmaal een planning maken", zegt hij. De Mounties staan er in januari voor om plannen te maken voor het sei zoen 1972/1973. Zoals het er nu uitziet zitten daar geen filmrollen bij. Een voorbeeld van een komiek die zijn kun sten in filmrolletjes laat stoppen is Rijk de Gooier. Wat vindt de Mountie daar van? Piet: „Ach, Rijk deed vroeger ook al films. Ja. de Nederlandse film is enorm in opkomst. Ik zou het ook wel willen doen, als ik er maar tijd voor had. Onze eerste tv-show was trouwens bijna helemaal gefilmd." „Toch vind ik deze tijd veel fijner dan de tijd dat ik nog diamantbewerker was. Ik kon niet tegen het binnen zitten. Als de zon dan scheen, en je zat onder die lichtbakken telkens maar hetzelfde te doen. De ene diamant na de andere. Daar werd je zo nerveus van. Nu is het veel afwisselender. Ach, en het vele bin nen zitten van ons is maar betrekkelijk. We filmen veel buiten. Je bent maar twee of drie dagen per maand in de stu dio en 's avonds ga je telkens ergens anders heen." „De rest gaat aan me voorbij. Voor po litiek en het lezeh van boeken heb ik geen tijd." T'erx voor drie wijst Piet Bambergen met de oren CEES VELTMAN park in De Rijp liet bouwen. zijn lievelingsspaniel, in de tuin van het huis dat hij aan het Ooster- lliailIllliElllIlillllilliilIillil Vijfendertig jaar geleden, toen de goddelijke Garbo op het toppunt van haar roem stond, speelde zij naast de zojuist uit Frankrijk geïmporteerde Charles Boyer als Napoleon de rol van de onfortuin lijke gravin Marie Walewska, die grote liefde van de keizer, die echter het veld moest ruimen voor de Oostenrijkse prinses Ma rie Louise omdat deze coalitie voordeliger voor Frankrijk was. Garbo in de jaren dertig de aan gewezen figuur om alle beroemde vrouwen uit de wereldliteratuur te spelen, of ze nu Anna Christie, Anna Karenina dan wel Margueri te Gauthier heetten, deed onder regie van Clarene Brown wat er van haar verwacht werd. Toch zou deze Marie Walewska in de film „Conquest" haar laatste dramatische rol zijn. Nog geen twee jaar later juichten de kran tekoppen „Garbo lacht!toen zij in Ernst Lubitch's verrukkelijke komedie „Ninotschka" de strenge, maar langzaam ontdooiende Rus sische zaakgelastigde speelde. Haar volgende film „Two faced woman", wederom een komedie, kon niet in de schaduw staan van de Russische Nina en dat was voor de steeds mysterieus geble ven Garbo het sein om met fil men op te houden en zich uit het -licht der schijnwerpers terug te trekken. Maar haar bewonderaars Greta Garbo als Marie Walewska in de film Conquest Uw commentator kwam gisteren gewoon ogen tekort. Hij had graag gekeken naar „De Onedin- Ujn", de Brifse serie die zo voor treffelijk van start is gegaan en ook naar de andere Britse reeks, Hendrik VII, nieuwe serie van de BBC in het historische genre waar die BBC zo sterk in is. Haar we hadden nog geen gele genheid iets te zeggen van het NCRV-feuilleton Het meisje met de blauwe hoed. Onze indrukken waren gemengd. De serie lijkt duidelijk te zijn gemaakt in de leve-de-lol-sfeer. In die sfeer is serieuze kritiek moeilijk. Maar wij vonden het verbijsterend, om met Dep Uyl te spreken, dat de regie njet geprobeerd heeft om tot een gelijkmatige spelstijl te komen. IVe kregen de indruk dat, deze af levering althans, gebaseerd was op de bekken-trekkerij-capacitei- ten van André van Duyn. Die capaciteiten worden zo duidelijk geëtaleerd dat alle andere pres- talles tof bijwerk worden gede gradeerd. Bij de VARA was „2 voor 12" te rug. de quiz die een goed eerste seizoen achter de rug heeft. We kregen de indruk dat de vragen over het geheel te moeilijk wa ren. De kijkers moet de kans worden gegeven zich te meten met de candidaten. Dat werd gisteren naar onze mening te moeilijk gemaakt. De VARA starfte „De Stratenma- keropzeeshow", vooravondpro gramma dat op den duur mis schien best aardig kan worden als de feilen van de eerste af levering zijn weggevijld. Daar waren nogal grove feilen bij. De medewerking van jonge t.v.- veteranen als Wieteke van Dort en Aart Staartjes geeft in elk geval hoop. Dingen die verborgen blijven, pro gramma van de VARA. was ten dele achterhaald. Geadopteerde kinderen van nu kennen, de wet schrijft het voor. in elk geval hun afkomst vóór het tijdstip dat die wetenschap in de puberteits- leeftijd extra moeilijkheden zou veroorzaken. Toch wel een nuttig programma, vonden we. Omdat er tal van omstandigheden kunnen zijn die kinderen problemen kunnen ge ven als ze niet tijdig worden in gelicht. In de benadering van die problemen was het programma duidelijk gedateerd. NCRV's Hier en Nu zocht actuali teiten in niet-actuele vlakken, be halve uiteraard in de onver wachte CNV-voorkeur voor fede ratieve samenwerking met an dere vakcentrales. Dit om het feit dat de C in beide organisa ties voor hetzelfde staan. Voor het overige: slecht achter het nieuws aan. Vg- Voorstellen NDP aan NOS over nieuwsgaring DEN HAAG (ANP) Het be stuur van de NDP, de vereniging de Nederlandse dagbladpers, heeft in een brief aan het NOS-be- stuur nadere voorstellen gedaan voor gezamenlijk overleg over de problemen van nieuwsgaring en nieuwsversprelding in Nederland. De brief van de N.D.P., waarvan afschriften zijn gezonden aan de minister van C.R.M. en de leden van de Tweede Kamer, stelt, dat het overleg zou kunnen omvatten: een verkenning van de behoefte op het gebied van nieuwsgaring op korte en lange termijn: het de finiëren van de doelstelling en het uitwerken van de organisatorische belichaming daarvan, welke kun nen leiden tot een maximaal vol doen aan deze behoefte: een in ventarisatie van de nieuwe tech nieken die zich op korte, respec tievelijk langere termijn aanbie den: bezien of en zo ja in welke mate een verdere ontwikkeling van het ANP bestuurlijk en jour nalistiek gewenst en mogelijk is om aan eventueel nader te defi niëren doelstellingen te beant woorden. Bij dit overleg zal uiteraard de specifieke functie van elk dei- massamedia (pers, radio en tv) in acht genomen moeten worden. waren haar niet vergeten en nog jaren later doken telkens weer ge ruchten op, dat Garbo weer een film zou maken. Het is er nooit van gekomen. Reden te meer om na 35 jaar de film „Conquest" vanavond op het scherm met meer dan normale belangstelling nog eens gade te slaan. Zou Gar bo na zovele jaren ook de jongere generatie, voor wie haar naam slechts een begrip is, weten te boeien? Nederland 1— 20.35 uur. Van gewest tot gewest Bijna overal in het land hebben de schouwburgen de strijd met voetbal en televisie opgegeven. Zij sluiten hun poorten op Euro pa- en Wereldcupavonden. Toen de wedstrijd Ajax-Independiente werd uitgezonden stonden de deu ren van De Tamboer in Hoo- geveen wijd open. In die schouw burg waren twee kleuren-televisie- toestellen opgesteld en iedereen die daar wilde komen kijken was welkom. Ned. I 19.05. Studio Sport Het programma „Studio Sport", bevat beelden van de voetbalwed strijd Noorwegen-België, die in Oslo wordt gespeeld in het kader van de voorronden voor het we reldkampioenschap. Ned. I 22.45 Peter Oosthoek speelt in de film De val de advocaat Jean-Baptis- te Clamence. De laatste der Mohikanen Haviksoog heeft de aanval van de Hurons op Alie en Cora afgesla gen maar niet voor lang. Hij weet dat ze terug zullen komen en brengt de groep in veiligheid, 's Avonds vallen de Hurrons op nieuw aan. Deze keer zijn er een stuk of veertig. Ze doorstaan het, maar verschieten bijna al hun munitie. Haviksoog besluit de meisjes alleen achter te laten met majoor Heyward. De resterende manschappen gaan hulp halen. Hij kent de Hurons en zij zullen geen vrouwen doden. Inderdaad vallen de Hurons nadat Haviksoog en zijn mannen zijn vertrokken weer aan. De wraakzuchtige Ma- gua voert hen aan. Ned. II 19.05 Rechtuit tot morgen De Bavaria-produktie „Geradeaus bis zum Morgen" is een tv-spel van Peter Adam, dat draait om drie jonge mannen, die denken op een gemakkelijke manier aan mil joenen te komen. Max krijgt !n zijn funktie als belastinganb r- naar in de gaten dat er op een enorme manier met expo: (subsi dies wordt gezwendeld. Drie mil joen mark is de buit, door een manoeuvre met valse documenten Dit geheugensteuntje wordt u aangeboden door Hartevelt, distillateur van o.a.: verkregen. Samen met Paul, werknemer van de zwendelaar en Luc, een misdadiger, probeert Max het geld, dat op een Zwitser se bank op coderekening is gede poneerd, in handen te krijgen. Het plan lukt en de heren denken van het goede leven te kunnen genie ten. Maar de weg naar morgen loopt niet zo rechtuit als het lijkt... Ned. II 20.21 uur. De val Jean-Baptiste Clamence, een bril jant en geëerd advocaat, ontmoet op een van zijn wandelingen een vrouw die even later in het water springt en verdrinkt. Deze ge beurtenis en vooral het feit dat hij er niets tegen kon doen blijft Clamence achtervolgen. Zijn be roep heeft geen bestaansrecht meer voor hem en hij zoekt zijn vlucht in drank en vrouwen. Hij verlaat Parijs en vestigt zich in een bar te Amsterdam waar hij een landgenoot zijn verhaal op biecht maar hem gelijk volledig in zijn probleem betrekt. De 30 minuten durende film van Adriaan Ditvoorst behandelt voor namelijk het laatste hoofdstuk van de roman La chute, die Ca mus in 1956 schreef. De hoofdrol len worden gespeeld door Henny Alma, Jules Hamel en Peter Oost hoek. Ned. II 22.05 uur. NEDERLAND II 18.45 uur Ti-ta tovenaar 18.50 uur Journaal AVRO: 19.05 uur De laatste der Mohikanen 20.00 uur Journaal 20.21 uur Rechtuit tot morgen 21.35 uur Televizier-supplement 22.05 uur De val 22.50 uur Journaal 22.55 uur Teleac MORGEN NEDERLAND I 11.10 i 18.45 u 18.55 u EO: 19.05 uur 19.30 uur 20.00 uur 20.21 uur 20.25 uur 20.45 uur 21.25 uur 21.55 uur VPRO: 22.00 uur 23.15 uur r Scliool-t.v. r Ti ta tovenaar r Journaal EO-kinderkrant The new generation Journaal Openingstoespra ak En wat nu? Het geluid der stilte Al ga ik door een dal Ten slotte NEDERLAND II 18.45 uur Ti ta tovenaar 18.55 uur Journaal NCRV: 19.05 uur De vrouw in het wit 19.30 uur Bejaardenfestival 20.00 uur Journaal 20.21 uur Hendrik VII 21.10 uur Zorgen voor de mensen van morgen 22.00 uur De zonen van Jan Zwart 22.00 uur Den Haag vandaag 22.40 uur Journaal RADIO HEDEN 1811 Actualiteiten. Poli tieke Partijen18.20 Uitzending van v',?hrVc,e.!!Jke Historische Unie. VARA: IS.30 (S) Dansorkest en so- 10^.OO Klankbordactua- iitelten en nieuws uit de kerirnn 19.15 jS) Wij Kerken. -„0,00 Uit het Samenzang (gr.) ^O^s'^Ik'^al2°op! raai: sSmSTfa carte: verzoekprogramma van amu dp1mdUlf» t,oorspel- 23.30 (S) In Nieuws Notenbar. 23.55-24.00 HILVERSUM tl J ÜUUU Woensdagavond muziekmagazlnt tl'! wnin'Hg: kunstuitingen. 23.00 (b) woensdagavond muziekmagazine (vervolg). 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL 324 (Nederlands) 18.00 Nieuw 18.16 Lekeiuiiuiaai en -mosorie. 18.4( Sport magazine, ig 55 Taalwenken Voor de soldaten, -filosofie. 18.45 „"«.uur. 10 00 Taalwenken. Amusementsmuziek. 19.00 iktualltelten. 19.30 Lichte „n EnKels) 20.00 muziek. 22.00 kunsten. 22.15 23'°° 23.10 Volksliederen en gezangen. MORGEN .8.11 Radlojou 9.00 Toppers van Ri.; 3.00 wa terstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 'Cl - de kleuters. 10.10 Arbeids- '-I- loekplateh- 11.03

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2