LEIDEN ONTDOOIDE LANGZAAM, TOEN WERD HET EEN STRALENDE 3 OKT OBER Zilveren erepenning voor dr. Van Dongen DINSDAG 3 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA De St. Lodewijksgroep gooit hoge ogen naar de Spaanse Degen LEIDEN Ik weet niet. wie het de laatste jaren moeilijker' hebben tijdens de sportieve llchtjestaptoe op 2 oktober: de duizenden deel nemers die met hollen en stilstaan hun weg moeten vinden door de dichtbevolkte city, of de rillende toeschouwers in de kille najaars duisternis, onherroepelijke voorbode van een naderende winter. En vergeet die ontelbare vaders, moeders en grote broers niet, die een uur lang het kleine grut op de schouders moeten nemen pmdat die anders de lampjes, de voetballertjes, het inventive vliegtuig van de instrumentmakersschool, Jantje en Gerrlt, Marloesje en Irma niet kunnen zien. Zelf had ik van half acht tot drie minuten voor half negen het kind van een ander op m'n rug. Flip, van vier, die als een boa-constric- tor zijn beentjes om mijn nek geklemd hield, nu en dan erbarmelijk huilde omdat-ie er af wilde en hoestend te kampen had met een verwaarloosd koudje. De boa was lekker warm, dat wel; maar hij werd behoorlijk zwaar. Toch hebben we met z'n tweetjes genoten. Ik beneden en hij daarboven. Flips moeder voor mij wildvreemd torste een dochtertje en keek me af en toe dankbaar en pijnlijk aan. Zo hebben we alles aan ons voorbij zien trekken: de muziek, de vlammende en gedoofde toortsen, de majorettes in paradepas, de paarse, blauwe en witte beentjes van de kou en bij gebrek aan zon. De hooggehoede heren liepen dapper mee. Je kunt wel eens een keer tje zeggen „Het volgend jaar loop ik niet meer de benen uit m'n lijf", maar steeds doe je gewoon toch maar weer mee. Ze kunnen je trouwens niet eens missen, als er kransen moeten worden gelegd en gehesen bij Jan van Hout en Pieter van der Werf. Hoeraatjes en applaus voor vele groepen. Originele werkstukken waren er vaak bij, de Dauwtrappers en de Bataven, die in 1972 in ons land kwa men. De St. Lodewijksgroep en de Marnixgroep zullen zware kan- Ohh, ahhh, wat mooooiti didaten zijn voor de Taptoe-wisselbeker", de Spaanse degen, die dit maal bestemd is voor de meest uitspringende padvinderstroep. Een goed Lunapark behoeft geen krans; zeker niet de 3-oktoberker- mis, die gisteravond al luidruchtig op gang kwam. Minder luidruch tig was het vanmorgen om kwart voor acht. Om niet te zeggen doodstil, daar in de buitenwijken en ook in de binnenstad, waar nog maar een enkele vlag was uitgelaten. Een tuba, onder een jongetje, liep dofbeslagen door de Doezastraat, op weg naar een muzikale happening. Een agent stond doelloos toe te kijken en zijn handen warm te slaan. Bij de Waag kwam de lucht je al tegemoet. De ha ringen glibberden bijna de tonnetjes uit, want de klanten waren vóór achten nog niet talrijk. De burgemeester moest toen nog rauw in een haring bijten. Maar eerst diende hij te staan mijmeren en voetwippen bij de Koraalmuziek bij zijn 16e eeuwse voorganger in het park. Wie er wel was tussen de wittebroden in King Corn-emballage van Jaapie? Miss Marilyn Botman uit Canada, met een tiara tussen de kastanjebruine lokken, omdat 55.000 Nederlandse emigrartten had den verklaard dat zij het meest inteelligente en uiteraard meest charmantje nakomelingetje van de pioniers was. Ze vond het prach tig, in haar witte tuniekje en gele pantalon. Buiten trippelde het majorettekorps van De Burcht, de trommen resoneerden in je maagstreek. Miss Dutch Canadian hielp even bij het uitdelen van haring en wittebrood en de mannen wisten niet wat ze het liefst hadden. Het werd een goede 3 oktober. Dat was zeker. Langzaam ontdooide de stad. Om kwart over negen reed het burgemeesterlijk echtpaar in open landauer de stoomwalsen tegemoet. Commissieleden met glimmende hoofddeksels liepen als pinquins kris-kras over de cen tra van verschillende activiteiten. Als vertegenwoordigers van een invasieleger met verlof. Leiden heeft een eigen stempel. Sidderend, bankend, dampend en steunend gaven oude walsen een show wegjop de Lammermarkt TOM PIETERS. Vanmorgen was het lunapark nog niet geopend of van de attracties Traditiegetrouw legde de burgemeester een krans bij het standbeeld^okter van Van der Werf. LEIDEN Een van de gestes die telkenjare de ouverture tot de 3 oktoberfeesten opluisteren, is de uitkering ten stadhuize van de zil veren erepenning der gemeente Leiden aan een verdienstelijk Lei- denaar. Ditmaal ging de vererende legpenning, tintelend omsproeid met „sjamph&nje", naar dr. M. A. van Dongen, chirurg en bevor deraar van het welzijn der Leidse gemeenschap. De plechtigheid uw Van Dongen bewonderen de zware erepenning in zilver. Op de achtergrond burgemeester Vis Op de Mare trok de Oudhollandse Markt veel belangstelling de 3 October Vereeniging was in Jumelageverband zoals elk jaar weer aanwezig bij dit gebeuren. De Alkmaurders kwamen vandaag bij het ochtenkrieken ter Haring en Wittebrood. Die Spanjaarden hebben zoal heel wat losgeslagen; „mogen we dut blijven geden ken", zei de voorzitter van de 3 October Vereeniging, mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt. T.P. De voetballers namen plaats in bij de taptoe vond gisteravond, na het passeren van het Taptoe-leger, In petit-co- mité van een select gezelschap (ondanks het late uur bijna voltallig in jaquet) plaats in de gemarmerde Burgerzaal. De ceremonie was stijlvol, zoals op dit feest vermacht mag worden. Als dr. Van Dongen er zijn vitale aanwezigheid met zijn vrouw en familie niet aan had gegeven, zou de bijeenkomst waarschijnlijk ook ingetogen zijn geweest. Elke zwaarwichtige plechtstatigheid werd nu de kop ingedrukt. De eerste kwinkslag werd trouwens al gedaan door burgemeester dr. A. J. Vis, die de heer Van Dongen „met enige schroom" tegenover hem zag zitten. „Dr. Van Dongen", aldus dr. Vis. „is een echte Leienaar. echter met twee vlekjes op zijn blazoen; hij is niet in Leiden gepromoveerd (dat mag u nooit meer doen) en hij woont niet meer in Leiden". De burgemeester, die zijn gast zo'n beetje als vrijetijdscollega zag („dr. Van Dongen speelt nog steeds cello, die van mij staat boven op zolder") somde de respectabele activiteiten van de chirurg op: grote verdiensten voor de bejaarden, stuwend voorzitter van Stich ting Huize Roombrugh, Stichting Elisabeth Gasthuishof en Hof van Zessen, stimulator van verdergaande restauratie van De Camp en i instandhouding van de Leidse Hofjes en tenslotte nemer van initia- tieven tot het stichten van complexen als Rustenborch en Wijckers- loot te Oegstgeest ter verzorging en verpleging van Leidse bejaar den. Dit alles gaf aanleiding tot het verlenen van de zilveren penning aan een „echte goeie Leienaar", die „van zijn stad houdt", zo verze- kerde de onderscheidene zijn gehoor in een dankwoord; „en door l die band ga je ook iets voor die stad doen". Voor mevrouw Van Dongen was er een frêle rose hulde in rozen. De Vereeniging voor Volksvermaak uit Groningen tweelingzuster op Ontzetgebied van Half Leiden zag gisteravond de taptoe i zich voor bij trekken

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9