LABOURCONGRES OPNIEUW IN GREEP VAN EEG Londense laksheid leidt tot diplomatiek incident Pompidou gaat akkoord met wolkenkrabbers rondom Are DPR gaat zich beraden over oecumene binnen kerk Gierek in Frankrijk Geen kamers en geen eten Pax Christi vraagt stellingname in kwestie Vietnam Korte metten Arbeiders tot (anglikaans) priester gewijd LEID JE COURANT (van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Over het con gres van de Britse socialis tische partij dat dit jaar plaats vindt in de bad plaats Blackpool, hangt op nieuw de schaduw van Eu ropa. Deze bedreigt zowel de eenheid van Labour als de positie van ex-premier Harold Wilson als partijlei der. Gisteren werd het congres onmid dellijk in anti-Europese stem ming gebracht door voorzitter Anthony Wedgwood Benn, die een persoonlijke campagne voert voor een referendum over - de Britse toetreding tot de E.E.G. Hij herhaalde zijn op roep voor een dergelijke volks raadpleging of voor algemene verkiezingen over het Britse lid maatschap Volgens Wedgwood Benn is het onduldbaar, dat de Ieren, de Noren en nu ook de Denen wèl een oordeel mochten vellen over de toetreding van (van onze correspondent) PARIJS Frankrijk heeft voor vijf dagen bezoek gekregen van de secretaris van de Poolse communistische partij, Edward Gierek, die gisteren door Pom pidou als een staatshoofd is ont vangen en mag slapen in het trianon, waar als regel alleen maar vorstelijke personen wor den ondergebracht. Gierek is al eerder in Frankrijk geweest; hij werkte er als mijn werker in het Pas de Calais maar werd tijdens een staking in de mijnen in 1934 het land uitgezet. Mag men de Frnase bladen gelo ven, dan is er in heel Polen geen voorbeeldiger man te vin den dan deze secretaris van de Poolse communistische partij. Hij spreekt even goed Frans als Pools, en aangezien hij ook in Belgie heeft gewerkt verstaat hij eveneens Nederlands- Vlaams, zeggen de Franse kranten. Roualt-tentoonstelllng. In Maison Descartes te Amsterdam wordt van 17 oktober tot 4 november een tentoonstelling van werken van de Franse schilder George Roualt gehouden. De expositie omvat 72 tekeningen en litho grafieën, een selectie die voor de eerste maal buiten Frankrijk getoond zal worden. hun land tot de E.E.G, terwijl de Britten geen gebruik mogen maken van dat recht. De partijvoorzitter verklaarde, dat premier Heath, van de con servatieve partij het land mis bruikt en de bevolking zijn wil opdringt. Morgen stemt het con gres over een motie, opgesteld door tegenstanders van Brits lid maatschap van de E.E.G., die eisen dat de volgende Labourre- gering Groot-Brittannië weer zal afzonderen van Europa en alle verbintenissen opzeggen. Dit standpunt is volledig in tegen spraak met Wilson's Europese politiek tijdens de jaren van het recente Labourbewind. Wilson heeft echter zondagavond een taktische overwinning be haald, waarmee hij morgen zijn eigen hachje hoopt te kunnen redden. Op het einde van het grote Europese debat zal het partijbestuur een verklaring voorleggen aan het congres, waarin gezegd wordt, dat de toekomstige nieuwe Labourrege- ring Europa's deur niet hoeft dicht te slaan, maar dat ze wel nieuwe toetredingsvoorwaarden moeten proberen af te dwingen. Het resultaat van deze pogingen zal dan voorgelegd worden aan de bevolking in de vorm van een referendum over nieuwe verkiezingen. Ofschoon de Britse socialisten, op pervlakkig gezien, Harold Wil son zeer genegen zijn en hem niet uit het zadel willen lichten, zouden militante tegenstanders van de E.E.G. morgen toch nog een slag binnen kunnen halen, waarna de positie van de sluwe ex-premier onhoudbaar zou wor den. De E.E.G.-gezinde minder heid, geleid door Roy Jenkins, ex-minister van financiën, kan in de gegeven omstandigheden niet veel uitrichten om het getij te doen keren. Al3 Wilson verslagen wordt en hij zich moet terugtrekken, zou in de Labourpartij een grote strijd uitbreken over de opvolging. Of schoon dan enkele uiterst linkse elementen aan de macht zullen proberen te komen, is het haast zeker dat James Callaghan, ge wezen minister van binnenland se zaken, als opvolger gekozen zal worden. Callaghen, die de gulden middenweg bewandelt, telt vrijwel niets dan vrienden. De penningmeester van Labour, James Sallaghan, tijdens zijn toespraak tot het Congres Aanslaggrens wordt 25.000 DEN HAAG (ANP) - Degene, die loonbelasting betaalt, zal volgend jaar eerst als zijn loon de grens van 25.000 gepas seerd is, in aanmerking komen voor een aanslag in de Inkom stenbelasting. Thans ligt die aanslaggrens bij 18.000. De verhoging van de aanslag grens is aan de Tweede Kamer voorgesteld in een maandag in gediend wetsontwerp. Tevens is de kamer gevraagd in te stem men met jaarlijkse automati sche bijstelling van de bedoelde met ingang van 1974, waarbij het loonindexcijfer als maatstaf zal gelden. Uit een toelichting van Minister Nelissen van financiën en zijn staatssecretaris Scholten blijkt, dat de verhoging ertoe zal lei den dat over 1973 naar schat ting 700.000 aanslagen in de in komstenbelasting minder zullen worden opgelegd dan zonder verhoging van de aanslaggrens het geval zou zijn geweest. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN - Ngoeza Karl l'Bond, minis ter van buitenlandse zaken van Zaïre, de zondag aangekomen was in Groot Brittannië voor besprekin gen over de situatie in Oeganda, pakte gisteren zijn zes koffers en verhuisde van een luxueus Londens hotel naar de ambassade van zijn land. Daar riep hij de pers bijeen om bekend te maken, dat zijn presi dent hem terugriep en dat het Brits- Zaïrisch overleg geen doorgang zou vinden. Dat hebben de Britten te danken aan hun beruchte laksheid en hun heilige zondag-mentaliteit. De minister was heel boos. „Het is een di plomatiek incident," tierde hij en sloeg met de vuist op tafel. De Britten hadden hem uitgenodigd om zijn terugreis van New York, waar hij vorige week de verga dering van de Verenigde Naties bijwoonde, gedurende vier dagen te onderbreken in Londen. Dan zouden ze met hem kunnen praten over de bemiddelingspogingen van Zaïre, inzake het lot van de onfortuinlijke Aziaten, die door Oeganda het land worden uitgezet. De Britten vonden dit overleg erg belangrijk, omdat de overkomst van de Aziatische immigranten een uiterst drin gend karakter begint te krijgen. Rode rozen Minister Ngoeza Karl l'Bond kwam zondag middag per vliegtuig aan op Heathrow bij Londen. Hij werd begroet door Sir David Scott Fox die Sir Alec Douglas Home ver tegenwoordigde. De Britse minister van buitenlandse zaken vond de aankomst van zijn Zagrse collega, die hij toch zelf geïnvi teerd had, kennelijk niet belangrijk genoeg om zijn zondagmiddag op te offeren. In het hotel, het moderne Carlton Towers, bleek de suite van 40 pond per nacht, ge boekt door de Britse regering, nog niet Ngoeza tijdelijk in een suite van 25 pond te vrij. De directie wan het hotel probeerde stoppen op de derde verdieping. De minis ter van Zaïre inspecteerde deze kamers en kwam tot zijn grote verontwaardiging tot de ontdekking, dat ze bestemd waren voor een Italiaans of een Spaans echtpaar. Op zijn persconferentie haalde hij een ruiker rode rozen tevoorschijn, die hij weggeno men had uit deze suite. De naam van het vreemde echtpaar stond op een kaartje dat aan de bloemen bengelde. Te moe Er waren ook geen kamers gereed voor Ngoeza's assistenten, die moesten rondhan gen in de gangen van het hotel tot ze er gens hun intrek konden nemen. De directie van de Carlton Towers beweert, dat zij de boeking te laat ontvangen had. Minister Ngoeza Karl l'Bond installeerde zich mop perend in zijn toegewezen suite en vroeg wat te etën. Het enige voedsel, dat het ho tel die zondagmiddag kon serveren, waren zoute aardappelchips en boterhammen, be legd met kaas. Daarna kon zelfs geen kos teloze champagne de minister van buiten landse zaken van Zaïre milder stemmen. Sir Alec belde hem zondagavond op om de excuses van Groot-Brittannië aan te bieden en te vragen of hij wilde komen dineren in zijn Officiële residentie, Dorneiwood, in Buckinghamshire. De Zaïrse minister wees deze invitatie beleefd van de hand en zei dat hij te moe was. Ook gisteren slaagden de Britten er niet in hun fout weer goed te maken. Ngoeza Karl l'Bond betaalde zelf zijn hotelrekening van een nacht en ver trok. PARIJS (UPI) Parijs raakt een van de fraaiste stadsge zichten ter wereld kwijt. Met instemming van president Pompidou zullen er rondom de beroemde Are de Trlom- phe acht wolkenkrabbers verrijzen, waardoor het monu ment ter herinnering aan de overwinningen van Napoleon met daaronder het graf van de onbekende soldaat volko men zal worden overvleugeld. Het besluit van de president om overeenkomstig de aanbeveling van premier Pierre Messmer niets tegen de bouwplannen te ondernemen, betekent dat het gezicht van de Are du Carrousel in de Tuilerieën naar de obelisk op de Place de la Concorde en vervolgens omhoog langs de Champs Elysees naar de Are de Triomphe op de Place de L'E- toile ingrijpend zal worden ge wijzigd. De emoties over de wolkenkrab- berbouw hadden zulke propor ties aangenomen dat de beslis sing over het al dan niet door gaan van de plannen werd voor gelegd aan de eerste-minister die het staatshoofd het laatste woord gaf. Volgens regerings functionarissen ging Pompidou akkoord met de aanbeveling van zijn eerste minister dat „elk tijdvak zijn eigen bijdrage moet leveren aan de architectuur van Parijs." In zijn advies stelde Messmer verder echter dat alle andere voorgenomen bouwwer ken zorgvuldig zullen worden bestudeerd voordat er bouwver gunningen zullen worden ver leend. Lejjer oefent in Duitsland DEN HAAG (ANP) Van 6 tot 23 oktober wordt in de bondsre publiek Duitsland door Neder landse troepen, versterkt met buitenlandse eenheden, de oefe ning Octho-Altheer gehouden. Het oefengebied bevindt zich in de driehoek gevormd door de plaatsen Bremen-Osnabrück en Hannover. Van Nederlandse zij de wordt onder andere deelge nomen door de 43 pantserbrign- de, 13 pantserinfanteriebrigade, 41 pantserbrigade en 42 pant ser-infanteriebrigade, respectie velijk uit Havelte, Ooirschot, Zeven in West-Duitsland en As sen. De oefening, waarbij onge veer 20.000 man en 4350 wiel- en 650 rupsvoertuigen worden inge zet, valt in twee perioden uiteen waarbij twee brigades in het veld komen. De oefening staat onder leiding van de comman dant vierde divisie, generaal- majoor J. A. baron Bentinck. Offertes voor opvolging van Starfighter DEN HAAG (ANP) Gisteren zijn in ons land drie pakketten van elk meer dan honderd kg aangekomen die de offertes van drie vliegtuigfabrieken bevatten voor de opvolging van de Star- fighters. Deze drie fabrieken zijn Das- sault-Brequet (met „Mirage fl"). Saab-Scania (met „Vig- gen") en Northrop (met P530 „Cobra"). NKV: parlement moet ingrijpen bij soc. contract UTRECHT (ANP) - H«t NKV vindt dat alleen het parlement nu nog zodanige wijzigingen in het beleid kan aanbrengen, dat als nog openingen worden gevonden voor de totstandkoming van het sociale contract. De plannen van de regering Biesheuvel ko men in onvoldoende mate tege moet aan de verlangens van de vakbeweging, aldus het NKV in zijn blad „Ruim Zicht". Het zittende kabinet heeft tot dus ver naar de smaak van het NKV bijzonder weinig gevoel getoond voor hetgeen de Neder landse vakbeweging bezig houdt. De troonrede en de mil joenennota hebben daarvan op nieuw het bewijs geleverd. Voordat deze documenten open baar werden, is er herhaaldelijk over het te voeren beleid con tact geweest tussen de leden van de regering en vertegen woordigers van de vakcentrales, aldus het NKV. Ook met de eerst-verantwoordelijken van de confessionele fracties van KVP, AR en CH is dat overleg gepleegd.„Het is dus onmogelijk vol te houden dat men in rege ringskringen niet grondig op de hoogte is, van wat binnen de vakbeweging leeft. „Binnen de kerk zijn scherpe meningsverschillen ontstaan. Partijen organiseren zich, verketteren elkaar, trekken het eerlijk geloven en de goede trouw van een ander in twijfel en proberen soms elkaar door gebruik van macht de mond te snoeren. De polarisatie viert hoogtij en een op deze wijze twisten de kerkgemeenschap kan voor velen nauwelijks nog een geloofwaardige getuige nis zijn van de liefdesge meenschap waartoe het evangelie oproept. Deze ver scheurdheid binnen de kerk dient zo ernstig genomen te worden, dat men moet spre ken van de noodzaak van oe cumene binnen de kerk". Deze problematiek waarover de bisschop van Rotterdam, zoals bericht, zaterdag tij dens een congres in Lunte- ren, nog zijn grote bezorgd heid heeft uitgesproken, is voor de diocesane pastorale raad van het bisdom Rotter dam onderwerp van gesprek voor de komende vergade ring, dje op maandag 9 okto ber 's avonds om half acht in de Adelberthof in Delft zal worden gehouden. Om het gespreksthema wat in te leiden heeft de Delftse sectie van de raad een praatpapier samengesteld. Daarin wordt onder meer ge poogd een diagnose te geven van de oorzaken van de spanningen en conflicten bin nen de kerk: „In de kerk en samenleving klinkt enerzijds de roep om een sterk gezag en om duide lijke definitieve uitspraken, anderzijds verdedigen velen, dat men met onzekerheden moet leren leven en zijn ei gen verantwoordelijkheid moet durven nemen. Het conflict tussen die twee stro mingen, de polarisatie, werkt de verabsolutering in de hand van aspecten die el kaar in feite behoren aan te vullen". Het praatpapier herinnert ver volgens aan de verschillende vormen van pluriformiteit, die er door de eeuwen heen binnen de kerk hebben be staan, ook wat betreft de kerkelijke structuren. „Om reent te doen aan de grote verscheidenheid van inzich ten, levensvormen en bele vingswerelden in onze mo derne samenleving, kan al leen een pluriforme kerk als zuurdesem werken", zo zegt de sectie Delft. Om de discussie binnen de raad over dit onderwerp op gang te helpen wordt het praat papier afgesloten met een reeks vragen, waaronder deze: „Hoe kunnen wij over deze materie in gesprek ko men met diegenen in de kerk die gezag en macht hebben". De sectie Delft stelt de raad tenslotte voor om alle gelovi gen in het bisdom op te roe pen om samen in gesprek te komen over de binnen de kerk. Steun Heinemann voor Wereldraad tegen racisme De Westduitse president Gus- tav Heinemann heeft steun betuigd aan het programma ter bestrijding van het racis me van de Wereldraad van Kerken. „Ik hoop dat de op roep in verband met het fonds succes zal hebben", al dus Heinemann bij een be zoek aan het hoofdkantoor van de Wereldraad in Genè- ve. Hij doelde daarmee op het in augustus in Utrecht genomen besluit van de wereldraad de fondsen voor het anti-racis- me-programma te verdubbe len tot een miljoen dollar. Het geld komt deels ten goe de aan humanitaire projec ten van Afrikaanse bevrij dingsbewegingen. die de blanke minderheidsregimes GUSTAV HEINEMANN in Zuidelijk Afrika bestrij den. De raad van de Evangelische kerk in de bondsrepubliek heeft tot dusver geweigerd een bijdrage voor dit contro versiële programma te stor ten. Vertegenwoordigers van de Wereldraad toonden zich verrast over de openlijke steun van Heinemann, die een leidende functie heeft be kleed in de Westduitse Evan gelische kerk. Pax Christi Nederland heeft er bij de politieke partijen op aange drongen druk uit te oefenen op de Nederlandse regering om te komen tot de stellingname dat alle Amerikaanse troepen zich binnenkort terug dienen te trekken uit geheel Indo-China, dat de regering Thieu door een conlitle-knbinet voor Zuid-Vietnam wordt vervangen en dat een plan wordt uitgewerkt tot steun bij de wederopbouw van geheel Vietnam. Pax Christi vraagt dit aan de politieke partijen, omdat naar de mening van de vredesbeweging de steeds maar voortdurende oorlog in Vietnam onderwerp vun discussie moet zijn bij do al gemene beschouwingen en bij de komende verkiezingen. Pax Christi, die zich met deze verklaring aansluit bij de verkla ringen van Amerikaanse christenen en joden en van de Ameri kaanse Raad van Kerken, wijst er op dat sinds de akkoorden van Genève in 1954 niet werkelijk gestreefd wordt naar een op lossing, die berust op zelfbeschikking voor het Vietnamese volk. Pax Christi heeft bovendien gevraagd er op aan te dringen dat de regering reeds nu stoppen onderneemt tot de volkenrechte lijke erkenning van Noord Vietnam en tot de toelating in Ne derland van een voorlichtingsbureau van het Vietnamese Natio naal Bevrijdingsfront, zoals dat reeds bestaat voor de regering in Saigon. De vredesbeweging Pax Christi vraagt in de oproep ook directe hulpverlening aan het door bombardementen getroffen' Noord Vietnam, evenals steun aan een aantal hulpverlenende instan ties. Nederland zou volgens de oproep bijzonder kunnen helpen bij de opbouw en het herstel van dijken en irrigatiewerken. Joodse religieuze feesten In Irak zijn, zo heeft radio Bag dad gemeld, tot officiële feestdagen verklaard. Het hoofd van de joodse gemeen schap In Irak, Noer Basrl, heeft de regerende revolutio naire raad van Irak in een telegram voor deze maatre gel dank gezegd. B De adjunct algemeen secre taris van het Nederlands Bij belgenootschap, ds. Y. Schaaf, is door de provincia le kerkvergadering van Friesland beroepen tot predi kant van buitengewone werk zaamheden. Hij wordt in Friesland directeur van het provinciaal hervormd cen trum voor diakonale en so ciale arbeid. B De minister van opvoeding in Tanzania heeft een drin gende oproep gedaan op christelijke scholen om nieu we lagere en middelbare scholen op te richten. Het verzoek van de minister heeft in Tanzania verrassing gewekt, omdat de laatste twee jaar de scholen overge nomen zijn door de staat. Tot 1970 was meer dan de helft van de scholen in han den van de kerken. Overi gens kunnen in alle scholen van Tanzania godsdienstles sen worden gegeven. 9 Met een bijeenkomst van kerkmusici beginnen op 22 oktober in Regensburg de feestelijkheden die georgani seerd zijn bij gelegenheid van het duizendjarig jubi leum van de benoeming van de H. Wolfgang tot bisschop van Regensburg. Vanaf die dag tot 12 november zal er in het Domkapittelhuis een expositie worden ingericht gewijd aan de H. Wolfgang. B De Nederlandse stichting van de Internationale Raad van Christelijke kerken be legt. op zaterdag 11 novem ber in de Julianahal van het Jaarbeurscongrescentrum te Utrecht een Nationaal Refor matorische Getuigenisdag. Doel van de bijeenkomst is een gemeenschappelijke be zinning op het erfgoed der Reformatie en een oproep tot gehoorzaamheid en trouw. Het zendingscentrum van de gereformeerde kerken in Baarn organiseert op zater dag 21 en zondag 22 oktober een Afrika-wee'.eind voor jongeren. Thema van het wec':einde zal zijn: wat is de taak van de zending; zijn we in staat kerken in andere te Wen vinden"' D" leiding den van mei. L de Kier bij wie men zich tevens kan op geven voor het weekeinde in het centrum, Wilhelminalaan 3 te Baarn. Op 17 december zullen vier Londense arbeiders tot pries ter worden gewijd in de Ang- likaanse kerk. Hun bediening zal „plaatselijk en parttime zijn". Het is de uitdrukkelij ke bedoeling, dat zij hun werkzaamheden gewoon o irtzetten voor het onder- 1 -d van henzelf en hun ge zin, maar dat zij zich in de weekeinden en bij andere ge legenheden beschikbaar stel len voor de priesterlijke be diening. Hun priesterwijding vormt een antwoord op wat dr. Trevor Huddleston, bissrhop van Stepney, beschrijft als de mislukking van de Angli- kaanse kerk om werkelijk dc?l uit te maken van het dagelijkse leven der grote arbeiderswijken In het Lon dense East End. De vier arbeiders-priester zijn een havenarbeider, een PTT-technicus, een technicus op het gebied van kantoor machines en een leidekker. Zij hebben zich op hun pries terwijding voorbereid in hun vrije tijd door een vijf jaar lange studie. Uitdrukkelijke bedoeling van de bisschop was, dat zij niet uit kun werkkring en leefom geving :ouden worden weg gehaald. Zij zullen dan ook fungeren in de parochies van Bow en Bethnal Green In East End. 1

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7