VERNEDEPARK: Renovatie of sanering r-'rrm1 V De Boskoopse Nessepolder: vogelrijk natuurgebied Kamerleden komen naar Voorhout „Gratis zegeltjes doen het niet meer" Brug over Kerksloot wordt hoger S. Neefjes voorzitter nieuwe vereniging voor Gezondheidszorg Markten SHOE POST Winkelactie Katwijk opgeheven LEIDSE COURANT DINSDAG 3 OKTOBER 1972 Nieuwe scholen in Meren wijk en Morskwartier LEIDEN In zijn vergadering van 9 oktober zal de raad een beslissing nemen over de stich ting van een openbare kleuter school in de Merenwijk. Door de bouw van een scholencom plex voor basisonderwijs, waar van onlangs zeven lokalen zijn opgeleverd, is er ruimte be schikbaar voor de huisvesting van de kleuterklassen. Als de raad er mee instemt zal op korte termijn een tweede open bare school voor basisonder wijs in het Morskwartier wor den opgericht. Zij zal gehuisvest worden in het nieuwe gebouw aan de Agaatlaan. Men ver wacht de zeven lokalen daarin nog dit schooljaar in gebruik te kunnen nemen. Zaalvoetbal- competitie in Lisse van start LISSE In Lisse is de zaalvoet balcompetitie van start gegaan. In de eerste ronde versloeg 3M Minnesota uit Katwijk het Hille- gomse Ceasar met 124. Er viel nog een monsterzege te no teren. Be-je uit Lisse verloor maar liefst met 12—3 van F. C. Fair Plav. Blauwe réigers Uit Lisse speelde met 2—2! gelijk te gen Van Zeist Stars en de Klei1 ne Beurs won met 4—3 van F. C. Import. NOORDWIJK De onlnags opge richte Vereniging voor Gezond heidszorg Noordwijk (voorheen het Groene Kruis en Wit-Geie Kruis) belegt op donderdag a.s. in het wijkgebouw aan de Van Panhuysstraat haar eerste alge mene ledenvergadering, aanvang 8 uur n.m. In deze bijeenkomst zullen de sta tuten en het huishoudelijk regle ment worden vastgesteld. Voor gesteld wordt de koninklijke goedkeuring op de statuten aan te vragen en het gehele vermo gen van de beide vroegere kruis verenigingen te aanvaarden. Verder zal een bestuur moeten worden benoemd. Voorgedragen worden als voorzitter de heer S. W. Neefjes, tot secretaris de heer J.Reinders, tot penning meester de heer D. Hazenoot en als bestuurleden de dames mevr. H. A. Maris-Siddré, mevr. T.J. den Otter-Hoogen- doorn, mej. E.M. van der Poel, en de heren L. G. J. Alkemade, F.J. van der List, J.Q. Vink, en G. W. R. de Vries. Op verzoek van de Stichting Interkruis Zuid-Holland, het overkoepelend orgaan van de kruisverenigin gen. wordt voorgesteld de naam Vereniging voor Gezondheids zorg Noordwijk" te wijzigen in „Interkruis Noordwijk: Vereni ging voor maatschappelijke ge zondheidszorg" Geïsoleerde ligging, lage houtopstand en veel water: ingrediënten voor een rijke flora en fauna BOSKOOP Wie aan Boskoop denkt, denkt ook aan bomen, planten en bloemen. Dat is te recht. Want daardoor kreeg het dorp wereldfaam. Het wil ech ter niet zeggen, dat er niets an ders is in Boskoop. In het wes telijke deel van de Nessepolder, ten westen van de spoorlijn Al- phen-Gouda, is een enorme rijk dom aan Flora en fauna. Dit heeft het gebied vooral te danken aan de geïsoleerde lig ging. Het is bovendien waterrijk en de houtopstand is er laag Twee jaar hebben twee natuur liefhebbers ornithologische waarnemingen verricht in Nessepolder. Het middelpunt van dit waarnemingsterrein lag in de Spijkerboor het Bedelaars- bos en op enkele rieteilanden. Men nam in totaal een 80-tal vo gelsoorten waar. Men ontdekte voorts dat de visotter, de bun zing en de wezel dit gebied be volken. Ook roofvogels en roof dieren zijn in dit gebied nog goed vertegenwoordigd. De Nes sepolder is alleen maar per fiets en lopend te bereiken. Ge lukkig maar, verzuchtten de na tuurliefhebbers die af en toe in deze polder komen. VOORSCHOTEN. De eerste sociale woningbouw werd in Voorscho ten in de jaren 1920 tot 1930 neergezet op een stuk grond langs de i Leidseweg in de omgeving van de Laurentiuskerk. In totaal 60 wo- ningen met een tuintje en soms een duivenplatje zorgden voor een j goede huisvesting voor de arbeider en zijn gezin. Voorschoten was i trots op dit complex woningen en door het groen en de toenmalige burgemeester kreeg de eerste sociale woningbouw de naam Burge meester Vernèdepark. Hoewel het Burgemeester Vernèdepark In de loop van de laatste jaren veel groen vooral aan de voorzijde moest verliezen in verband met de verbreding van de Leidseweg, is het nog steeds veel vrolijker van aanzien uit de verte dan menig mo derne wijk. Helaas was de vouw in de jaren '20 tot '30 minder solide dan men verwacht had. Door het ge bruik van een andere cementsa- menstelling e.d. blijken de wo ningen thans met moeite 'n stand gehouden tc kunnen wor- Ruim twee jaar geleden besloot het college van B. en W. tot een plan voor een nader onderzoek naar de woningen. De Nationale Woningraad zag weinig heil in het voortbestaan van dit wo ningcomplex. De woningen, die leeg kwamen, werden dichtge spijkerd en de- buurt ging zich roeren. Vorig jaar hield de ge meente een hearing voor de be woners. Uit deze hearing kwam duidelijk naar voren de gehecht heid van de bewoners aan hun Vernèdepark. Men bleef liever in de woningen met vele gebre ken dan gestopt te worden in flats of moderne eengezinswo ningen, waar vele verboden heersen. Vergeleken met de mo derne wijken heeft de bewoner van het Vernèdepark veel meer vrijheid, dat kan o.a. omdat de tuintjes behoorlijk ruim zijn en het niet stoort wanneer een kip pen-, ruiven- of konijnenhok ge bouwd wordt. Het plan van B. en W. het Vernè depark te amoveren en op de plaats van de oude woningen moderne woningen te bouwen, bleek niet alleen moeilijk uit voerbaar omdat de bewoners liever in hun oude en zeker ro mantisch getinte woningen ble ven, maar ook door het huur- verschil. De duurste huurwoning kost maar ƒ.75,- per maand en een simpele berekening leert dat woningen opnieuw gebouwd minstens 250,-- zouden moeten opbrengen. B. en W. hebben de gemeenteraad vorige week om uitstel ge vraagd en wethouder Iestra (p.c.) verdedigde dit voorstel met de mededeling dat overleg gaande is met het Ministerie van Volkshuisvesting om te ko men tot een voor alle partijen acceptabele oplossing. Teneinde te voorkomen dat de bewoners de dupe zullen worden van dit uitstel vroeg de wethouder de raad een bedrag van 150.000,- te reserveren uit de butgettaire ruimte in de begroting voor 1973. De raadsleden wilden wel weid re serveren, maar graag weten waarvoor dat bedrag bestemd is. Wethouder Iestra gaf de ver zekering dat het geld alleen be steed kan worden nadat de raad er zelf een bestemming voor ge geven heeft. Hij sloot o.a. een inhaling van achterstallig onder houd niet uit en sprak zelfs over een eventuele renovatie indien het Ministerie hiertoe zou advi seren. Concreet deelde de wet houder namens het College van B. en W. mede dat alle bewo ners zo volledig mogelijk inge licht worden over de toekomst, die thans nog onzeker is, maar een toekomst, die gericht zal zijn op de belangen van de be- De gemeenteraad betreurde het wel dat eerst ruim een jaar na de gehouden hearing B. en W. het Burgemeester Vernèdepark voor de eerste maal in een raadsvergadering brachten. Op sociëteits avonden van 't Hok VOORHOUT In het parochie huis van Voorhout worden door jeugdsociëteit 't Hok drie poli tieke avonden georganiseerd. Er zijn Tweede Kamerleden uitge nodigd om te spreken over de problemen die werkende jonge ren aangaan. Op 5 oktober is de eerste avond waarop de heer Penders van de KVP, de heer Van c'er Stoel van de P.v.d.A. en de heer Keuning van D.S.'70 hun zegje zullen doen over wo ningbouw, de rechtspositie van dienstplichtigen, en participa tie-onderwijs. De organisatoren hebben voor de tweede avond, 17 oktober de heer Huizen (C.H.U.), de heer Van der Spek (P.S.P.) en de heer Schwartz (D'66) uitgeno digd. De laatste avond wordt gesproken door mej. van Leeu- (A.R.P.), de heer Jurgens (P.P.R.) de heer Balker Allen zullen 10 minuten de gele genheid krijgen het standpunt van hun partij met betrekking tot de genoemde onderwerpen uit een te zetten waarna er een discu^"'1? wordt gehouden. Om zove ogelijk jongeren naar het ïiehuis te krijgen heeft Wil w.i der Land, de organisa tor, ster.cils verstuurd naar alle jeugdsociëteiten in de omge ving. Het is voor de eerste keer dat 't Hok dergelijke avonden orga niseert. Wil van der Lans: „Vroeger hielden we alleen maar disco-avonden. Na de ver bouwing van vorig jaar hebben we er allerlei activiteiten bijge nomen zoals handenarbeid-, to neel en yogacursussen. Ook zijn we begonnen met films te verto nen". Aanvankelijk hebben we daardoor erg veel leden verlo ren. Van 280 liepen we terug naar 35 leden. Moedig is het bestuur toen door gegaan met organiseren en spoedig bleek er wel weer be langstelling te zijn bij de Voor- houtse jeugd. Voor een deel wa ren het de oude leden die terug kwamen. Het huidige aantal le den is 125. LISSE Klaverjassen is op het ogenblik in. De bejaar den op de soos doen het, Koos, Sjaak, Wim en Arie in het café doen het, Bep, Miep en Alie op de vrije dinsdag avond doen het. Al sinds jaren houdt dit laatste kwartet deze avond vrij om een „hekkie te doen". Elke week stappen ze even uit de sfeer van bonen doppen en koffie zetten om een paar uur lekker te ontspannen. Elke week weer is het raak. Dan weer bij de een, dan weer bij de ander. Om acht uur is de koffie bruin, staan de pinda's en één-haps-knac- kers met dipsaus gereed voor consumptie en komt de fris op temperatuur in de ijs kast. Veel te praten valt er niet dat eerste kwartiertje want in dl afgelopen dagen is men tijdens de koffie al tot de conclusie gekomen dat Nellie buiten verwachting toch nog een leuke bruids jurk aanhad en dat Henkie van de overburen voor galg en rad zal opgroeien. Tot tien voor half negen gaan de kaarten vier keer rond. Dan is het Peyton Place. De zout jes komen op tafel en klok kend gaat de eerste neut de glazen in. Rodney krijgt het aan de stok met Lee Webber en dokter Rossi doet een vreemde ontdekking. Half tien. Het spel wordt her vat. De prikkers kaas met augurk gaan er grif door. Neel vergooit zich een keer. Het glaasje van Bep loopt leeg op het nieuwe tafella ken. Twaalf uur. Er zijn drie spelletjes gespeeld. Het is genoeg voor vandaag. Mor gen moeten de jongens er weer vroeg uit. Neel en Bep hebben verloren. Ze doen dus drie gulden in de pot. Dat brengt het totaal op 75 gulden. Nog even en dan kunnen ze weer hun jaarlijk se uitgaansdag houden. Vo rig jaar zijn ze van de kaart- pot wezen chinezen. Ze heb ben toen nog. zo vreselijk moeten lachen om Alie. Nog dikwijls hebben ze het er over. Volgende week is het kaarten bij Bep. Elke klaverjasclub heeft zo zijn eigen sfeertje. De thuisjasser zoekt het in de gemoedelijke sfeer, evenals de sooskaarter die tijdens een potje klaver jassen nooit betrapt zal wor den op een bezweet voor hoofd of een zenuwachtig manoeuvreren van het siga- renpeukje. Van de cafékaar- ter wordt gezegd dat hij met het mes op tafel speelt. Fou ten van tegenstanders wor den niet door de vingers ge zien. Het is gelijk krijten. Geen wonder want wie ver liest zit er voor een rondje schuimkragen in en je neemt er liever een dan dat je er drie moet weggeven. Er is nog een vierde categorie klaverjassers. Zij komen uit in de bedrijfsklaverjascom- petitie. Over een paar dagen gaat in de Bollenstreek weer zo'n kaartkrachttoer van start. Dit seizoen is het voor de tiende maal dat de kaar ten gekruist worden. Acht tien vrijdagen lang zullen tien bedrijven elkaar de loef proberen af te steken om in het bezit te komen van de felbegeerde „Gouden Vlin der", een kleinood dat voor ware klaverjassers te verge lijken is met het behalen van de Europacup. Café Van Hagen op de Haven in Lisse wordt het strijdto neel waar insiders ook dit jaar weer een volle bak ver wachten. De „Gouden Vlin der" is twee jaar achtereen gevangen door de rappe kaarters van Van Gerwen. Als ze hem dit jaar weer te pakken krijgen dan is het goud definitief voor hen. Maar zover is het nog lang niet want de negen tegen standers zitten nu al te pope len van ongeduld om Van Gerven het goud te ontfutse len. Niet-kenners van het edele kla verjasspel zullen wellicht ge neigd zijn op te merken dat kaarten een kwestie is van geluk hebben. Immers je kan nog zo je best doen: als je geen kaart krijgt ben je nergens. Gaan we echter bij de kenners te rade dan blijkt dat klaverjassen wel degelijk een sport is waar het aan komt op koppie-koppie. De heer Baak, doorwinterde jasser in het team van de Elka-kistenfabriek komt zelfs tot de volgende opzienbaren de stellingen: „Klaverjassen is een kwestie van eikaars IQ aftasten. Wie klaverjast moet geestelijk bij de tijd zijn." En: „Hoe beter je speelt des te hoger is je IQ". Vrijdagavond zal blijken wiens IQ het hoogste is. HERMAN VAN AMSTERDAM ROELOFARENDSVEEN Bloemen Anjers Sim Rose. Rood. Charmeur Dusty 52—68. Sim Keefer 2.15, Dahlia's -10—1.35. Montbretia 55—1.00. Eikenblad 40—65. Irissen 2.954.50. Ornithogalum 70—1.45, Llatris 1.00—2.80. Fresia's 70—1.55. Asters S590. Gladiolen 1.10-1.35 Tulpen Apeldc Prominent. Sonia 29—42. Esther Ofarlm. Rubinette 30—38. Carla. Super Star 36—17. Nordia. Carina 27—30. Motrea. Evergold 20—24. Peer Gynt 70—73. Baccara 61—82. Nerlne 35—47. Lelies 27—60. Alstroemerln 29—31, Gerbera's 38— 48, Geplozen chrysanten 20—61 p st. Troschr\santen 55—1,20, idem jaar- rond 1.60—2.15. Trosanjers 2.00— I 28—116. 6 II 23—66. 8 I 56—86. 8 II 33—37. 10 I 51—65. 12 I 57—74.. sla 17—28. bos- peen 50—76. prei 38. spitskool 51. rode kool 20. groene kool 25. snijbo nen 120—130. spinazie 38—53. selde rie 20—25. Andijvie 32—43. uien p. kist. 3.80—7.70. aanvoer waspeen 97.000 kg. bloemkolen 14500 st. LEIDEN Het in mei door de raad verstrekte krediet van 25.000 gulden voor de aankoop van onroerende goe deren, gelegen buiten de He rengracht-Zijlsingel en ,.De Camp" is nagenoeg op. Daarom stellen b. en w. de raad voor een tweede krediet van 25.000 gulden beschik baar te stellen, om stagnatie in de aankopen te voorko men. De raad zal hierover in de Vergadering van 9 okto ber zijn beslissing uitsprê- ken. (ADVERTENTIE) \^AARZENh KATWIJK De Winkelactie Kat wijk heeft zich pgolicven. „Persoonlijk vind ik het jam mer," zegt winkelactie Kat wijk-voorzitter N. Keijne, sc ocnharde'aar in Katwijk can den Rijn. „"laar er zijn .ovcel „emmers" i.i dce nere d. Da tijd heeft de zegel nu eenmaal a: v.erhaal-J." Iu 1965 begen de actie met 57 mid denstanders. Hup streven was de consument te binden aan de eigen plaats. Dat lukte slechts ten dele. „De mensen die wer kelijk waarde aan de zegels hechten kopen toch bij een cash-ar^-cm/y of een Makro" vindt manufacturier Haasroot uit de Varkev sserstror: Tijm- straat. Hij heeft zich ruim een jaar geleren terugge'.rokkc- uit de winkelactie en er -akc'ijk Het bestuur vr gee - centji pijn aen fc L Dit Katwijk b" - jaar trokken zich een ni.rtal grote midderstaiVe s let" g. zo dat er slechts wat kleinere over bleven. Er waren nog 35 deelne mers en dat vond het bestuur te weinig. Zelfs de economen van de grootwinkelbedrijven zagen geen heil meer in het vertrek ken van gratis zegels. Dat was voor de plaatselijke r-; 'en- stand het bewijs dat ook zij er maar beter mee kc s'n pen. Heel anders ligt he. iet de koop-.cgel. de winkelactie z ch rt' oo i'e vraag of er iets in de p'aats van de prat s zegels oc' ko men. „Maar - oorlo; - -°l;e niet," verzekert de het .'"ciine. Ieder die nog zegels heeft kan ze tot 1 januari 1973 inleveren bij de nog aangesloten winke liers. VOORSCHOTEN De noodbrug over de Kerksloot In Voorscho ten wordt hoger, waardoor de doorvaarthoogten worden 1,45 meter en 1,70 meter al naar ge lang de waterstand. In eerse opzet zou de doorvaart- hoogte maximaal 1.25 meter worden wat een vrijwel defini tieve afsluiting zou betekenen. Wethouder Koetser (WD) was wel gelukkig dat de aannemer, die voor rekening van de ':oper van de bouwerond r'e b np gnat leggen, bereid gevonden s de doorvaarthoogte te verg en. maar stelde dat von- het me rendeel van de boten, we ke thans liggen in de Kerks'oot nimmer een vergunning werd afgegeven en het dus niet zo'n ramp geweest zou zijn, indien deze boten weg gehaald hadden moeten worden. Mr. Goosens (D'66) vond dat de politie de taak heeft om uil zoeken welke boten klandestien gelegd waren. Er was nog geen enkel procesverbaal uitgeschre ven, dus het College van B. en W. mag niet op de stoel van de justitie gaan zitten. Wethouder Koetser (VVD) deelde de raad nog mee, dat de ver koop van de bouwgrond in „Bij dorp" en de aanleg van de brug het inlossen is van een ere schuld ten opzichte van de Ko per van de grond, die vervan ging krijgt voo' ..De Lindehóe- ve". In antwoord op vragen vtin drs. Mennema (PvdA) zei de we;; o" er dan hfet - kW via het land niet bruikbaar is. De brug zal ongeveer twee jaar 1 nodig zijn. daarna is het plan Bijdorp zover dat een toegangs weg over land mogelijk is. 1

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6