Acht dagen infiltrant in legerbasis Seedorf MEMAND VROEG JONGE BURGER WIE HIJ WAS Incidenten bij winkelstaking in België Dr. Vriens protesteert scherp tegen Bildpost Auto rijdt kilometer met dode aan stuur Amerikaan doet bod op Colosseum Wim Kan niet op tv LEIDSE COURANT PAGINA 5 Seedorï Dienstplichtig soldaat Blonkhorst zag het alle maal wel zitten. Hij was ouwe stomp en trok voortduren de de tronie van een potentieel afzwaaier. „Bij ons op de legerbasis", had hij me verteld, „doet iedereen waar hij zin in heeft. Een paar uurtjes werken per week en daar mee houden de verplichte figuren op". Dezer dagen no digde hij me uit om mee te gaan. Binnenkomen was geen probleem,,'s Avonds omstreeks zes uur kwamen we bij de poort aan. Een langharige wacht had duidelijk de smoor in en ijsbeerde verveeld heen en weer. In burger gleed ik langs het uniform. Dat mijn verblief op de basis zou uitlopen tot acht dagen, wist ik toen nog niet. Het Ne derlandse leger is paraat, heb ik altijd gedacht. Infiltra tie in de groene zone blijkt evenwel de eenvoudigste zaak van de wereld. Een onzer verslaggevers heeft op uitnodiging van zijn vriend, een dienstplichtig militair, aoht dagen „gelogeerd" in het militaire kamp Seedorf in West-Duitsland, waar Nederlandse eenheden gelegerd zijn. De verslaggever kwam er binnen zonder dat men naar zijn papieren vroeg. Hij heeft een week lang de dienst meegedraaid, zonder dat wie ook in het kamp ergwaan kreeg tegen deze burger in militair pakje, die voorheen nooit in dienst geweest is. Hoe gemakkelijk het is in een militair kampement binnen te komen, leest men in bijgaand verhaal. Blonkhorst wees me de weg naar de compagnie. Op een van de slaapza len stond het bed van een soldaat, die met verlof was. De sergeant van de dag koesterde geen argwaan, net zo min als de andere jon gens. In een mum van tijd was ik geaccepteerd en draaide ik mee in het leefpatroon. In de eetzaal leende ik ge bruikt bestek, nadat Blonkhorst me in een overall had geholpen. „Groeten hoeft niet", instrueerde hij. Na het eten de bar in is voor de jongens vaste prik. Tegen sterk gere duceerde prijzen is het goed drinken. Voor een adjudant moest ik op passen. De jongens wis ten me zodanig door de gangen van de compag nie te loodsen, dat ik opa slechts twee keer heb ontmoet. Van een dagindeling was nauwe lijks sprake, 's Morgens ^tond ik een kwartier eerder op dan de ande ren om aan de bedden controle te ontkomen. Een half uurtje onder de douche tot dat de ad judant weg was en daarna naar de sport hal. Blonkhorst introduceerde me bij de jongens als zijn vriend. „Een prima basketballer", zei hij voorbarig. De hele dag liepen we ons in het zweet. De sportieve ak- tiviteiten werden slechts onderbroken door schafttijd. Een hofmees ter van de officiers-mess bleek een maat van Blonkhorst. We genoten het voorrecht zo nu en dan te dineren in een apart eetkamertje. Naar de bar of naar de film, aldus luidde het devies voor de avond. Honder den soldaten op een rij, fel reagerend bij iedere erotische scene. De gangpaden in de bios vertoonden tijdens de film veel gelijkenis met de Kalverstraat in Am sterdam. De sfeer op de basis ken merkt zich door verve ling. Passief struinen dienstplichtigen in hun klofje het terrein op en neer. Het dagelijkse verzetje zit 'em in een potje klaverjassen of sporten. Het is een droog gevoel voor hu mor, waarmee de jon gens elkaar moed inboe zemen. De ongein viert hoogtij. Voorbeeld: zit ten we met z'n allen op een grasveld. Een van de jongens zit in een mierenhoop en doet ver woede pogingen zich van de insecten te be vrijden. Met een verbe ten gezicht grijpt hij een mier en zegt: „he Bol, heb jij wel een kampkaart bij je". Het klimaat grenst aan de sfeer in een sub-cultuur. Het gebruik van soft drugs gebeurt spora disch, maar velen zijn alleen al stoned van het niets doen. Hoeveel vol komen uit het lood ge slagen figuren ik heb ontmoet is moeilijk te zeggen. Vrijwel niemand is echt fanatiek. Op en kele uitzonderingen na. Handig spelen de jon gens elkaar in moeilijke situaties het balletje toe. „De kameraadschap staat voorop. Veel ver dwijnt in de doofpot". Aanvankelijk wilde nie mand geloven, dat ik burger was en nooit in militaire dienst had ge zeten. In geen enkele si tuatie heb ik m'n identi teit bekend behoeyen te maken. Balken en ster ren ging ik wijselijk uit Ce weg. Provocerend hebben we een hele dag in ons „eerste grijs" gelopen, iedere Hoge Piet stram groetend, alsof de disci pline tot in de laagste regionen was doorge drongen. De dag had voor mij een paar dode momenten, 's Morgens ga je zo'n man obsessief bekijken. Het onwetende gezag op afstand houden bleek evenwel een simpele zaak. De eerste keer, dat ik met de adjudant oog in oog stond, was op een vrij dagmorgen. Ik stond me te scheren en hij nader de tot op gespreksaf- stand. Onverstoorbaar maaide ik de stoppels weg en maakte een nietszeggende opmer king over baardgroei. Hij knikte instemmend en ging weg. Een keer heeft hij Blonkhorst ge vraagd wie ik eigenlijk was. „Oh, dat is een zwerver", had m'n vriend geantwoord, waarop opa schouder ophalend was verdwenen. De compagnie behoefde niet op het appel te ver schijnen. Dat heeft mijn acht-daags verblijf on getwijfeld vergemakke lijkt. Een week-end heb ben we met enkele jon gens een zeilpaviljoen gerund, ergens ten noor den van Bremen. Boten volop ter beschikking en een eigen café op de koop toe. We hebben veel plezier gehad, ook die nacht toen we even heen en terug naar Twente zijn gereden om Ajax op tv te zien. In en uit de kazerne gaf geen moeilijkheden. Controle op militaire paspoorten werd nooit gehouden, juist in de tijd dat van hogerhand verscherpte maatregelen waren afgekondigd in verband met het toene mend aantal wapendief stallen. Blonkhorst heeft zegge en schrijve vier uur ge werkt in de tijd, dat ik op bezoek was. De meeste jongens pruimen de faciliteiten-tax-free roken en rijden enz. volledig. Sommigen te kenen zelfs alleen daar- Op de hindernisbaan met burger en militair. om bij. Het leven is mat, maar gemakkelijk. De gezichten van de meeste jongens ademen laksheid. Sommigen zijn niet opgewassen tegen de trend en leiden een geïsoleerd bestaan. Da gen lang liggen sommi ge jongens op bed. De doorsnee Nederlandse soldaat in Seedorf slaapt echter niet: hij dag droomt en spaart zijn energie op tot het week end. Die avond, dat we met brandblusapparatuur een wit gordijn in de compagnie hadden opge trokken was ik bijna voor de bijl gegaan. Een norse sergeant van de dag kwam naar de daders informeren. Hij had een namenlijst bij zich, waarop ik niet voorkwam. Door op een onbewaakt ogenblik naar het toilet te gaan ontsnapte ik aan zijn scherpe blik. De volgen de morgen kon ik mee rijden met een sportin- structeur. Hij vroeg me naar een vrij vervoertje, waarop ik bevestigend ant woordde. Onderweg ver telde ik hem, dat ik als burger een week lang op de basis had gebi vakkeerd. Hij keek niet op of om, nam het aan als was het de gewoon ste zaak van de wereld. „Toch baal ik wel een beetje in Seedorf", zei hij op een bepaald mo ment. „De meeste jon gens komen namelijk aangeschoten in de sportles. Ik heb ze zien touwklimmen, twaalf soldaten in gevechtstu niek op een rij. Flip was de enige, die boven kwam. Achter zijn naam kwam een gewel dige krul te staan. De namen van de andere jongens werden ge- Op de basis in Seedorf verblijven circa 3000 dienstplichtige soldaten. Het merendeel van de jongens verkeert in slechte conditie. De Ne derlandse soldaat in Duitsland zit zijn tijd uit onder de rook van ver veling en alcohol. For maliteiten lappen de jongens aan hun kistjes. Ook dat valt binnen de huidige leger-structuur in Seedorf nauwelijks op. «■■illiiilil -"■ -1 BRESCIA (AFP) - In Italië heeft een auto een kilometer af gelegd met een dode achter het stuur. De bestuurder, de 25-jari- ge Emilio Scaglia, was omgeko men bij een botsing met een an dere wagen waarvan de vier in zittenden gewond werden. De vier, de eerste schok te boven, zagen de tegenligger in het nachtelijk duister verdwijnen. Pas de volgende ochtend vond de politie de in een akker tot stilstand gekomen auto. Scaglia zat met gebroken nek achter het stuur. LOS ANGELES (Reuter) Een zakenman in Californië die vroeger in Rome voor priester heeft gestudeerd wil voor een miljoen dollar het Colosseum kopen en het tegen een entree prijs weer voor het publiek open stellen. Het 1.900 jaar oude amfitheater werd vorige week voor de toe risten gesloten omdat van de bovenste b oogvensters stukken steen naar beneden kwamen. De zakenman, Thomas Merrick, zei dat hij tot dusver geen con creet antwoord op zijn aanbod had gehad. KAMERLEDEN: Verlaag AOW- premie kleine zelfstandigen (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG - De Tweede Ka merleden Hazekamp en Herm- sen (KVP) willen dat de rege ring spoedig de premievrijc voet voor de a.o.w. optrekt voor kleine zelfstandigen. Zeer kleine zelfstandigen met een (premie - plichtigf inkomen van bijvoor beeld 4020 gulden per jaar, krij gen een aanslag om 600 gulden a.o.w.-premie te voldoen. Het is begrijpelijk dat dan in zeer veel gevallen sprake is van beta- llngsonmacht, stellen de Kamer leden. De premievrije voet is al sinds 1965 niet meer opgetrokken, ter wijl sindsdien de gulden flink in waarde is gedaald. Er ligt al lange tijd een verzoek van de regering om advies over deze kwestie bij de SER. Maar nu dat advies zo lang uitblijft, moet de regering althans voor de zeer kleine zelfstandigen een eind maken aan de huidige situatie, aldus de Kamerleden. BeidoeSouaant Bejaarde vrouw voor 650 opgelieht (Van onzer verslaggeefsters) De „kleine lettertjes bij Mertens heten te zijn. In het geval van het sociaal contract 1973 bijvoorbeeld is de grens geen rechte lijn, maar zo iets als de Belgisch-Neder landse grenssituatie bij Bnarle-Nassau: vol bochten en enclaves. Niettemin zijn we ervan overtuigd dat een man als NKV- voorzitter Mertens de waarheid spreekt wanneer hij zegt als vakbeweging niet op de stoel van regering en parlement te willen zitten. Hij zou hoogstens graag zien, dat op de kabinetszetels en de parlementsstoelen de mannen en vrouwen zitten, die naar zijn ge voel, oog hebben voor de belangen en wensen van de vakbeweging. •"POCH is hét standpunt-Mertens in één opzicht net een verzeke- ringscontract met een paar paragrnfen „Kleine lettertjes", die men op het eerste gezicht niet belangrijk vindt en desnoods over slaat om dan op een kritiek moment te ontdekken, dat ze moeilijk heden kunnen berokkenen. In een interview met de Tijd heeft de heer Mertens betoogd zich aan een sociaal contract wanneer dat tot stand komt te zullen hou den, met welke regering dan ook, uitgezonderdeen regering waarin D.S/70 teruggekeerd blijkt te zijn. Nu valt te begrijpen dat Mertens niet overloopt van enthousiasme voor een profijt-politiek zoals Drees Jr. en De Brauw die op sommi ge punten beleden hebben. Maar wij begrijpen dan weer niet dat Mertens' principe is: niet op de stoel van politici gaan zitten. Want een parlement dat een regering inclusief DS'70 accepteert, draagt daarvoor zijn eigen verantwoordelijkheid en heeft het recht ook die verantwoordelijkheid te dragen. VERONDERSTEL dat andere Nederfanders zich niet gebonden ach- ten om bepaalde belastingen te betalen onder een kabinet met ministers van een partij, die desnoods de NAVO zouden willen af breken. zonder dat Rusland en China meewerken aan een echte vre despolitiek. Wij vinden dan ook dat Mertens op dit punt een vergissing heeft ge maakt. Jc ROTTERDAM Een 80-jarige Rotterdamse vrouw Is door twee mannen opgelicht voor 650. Voor die prijs verkochten zij haar twintig zakken tuinzand. De mannen hadden de vrouw aan geboden haar tuin op te hogen. Eerst voelde zij daar niets voor maar het tweetal wist haar te overreden. Toen het op betalen aankwam legden de mannen een rekening van 1200 over. Toen bleek dat de vrouw zoveel geld niet bezat namen zij genoe gen met 650 AOW en pen sioengeld. BRUSSEL (ANP) Hoewel de grote algemene winkelstaking van de Belgische middenstan ders over het algemeen rustig verloopt hebben zich, verspreid over het gehele land toch enkele incidenten voorgedaan. Het ern stigste was dat incident dat ge beurde aan de grenspost Gai- chel op de grens Belglë-Luxem- burg. Een benzinestation werd daar tot drie maal toe door stakers over vallen. De exploitant werd met een mes gestoken toen hij zich wilde verzetten tegen vernieling van zijn pompen. Ook op de luchthaven Zaventem deden zich wat moeilijkheden voor. Een taxichauffeur die een Amerikaanse toeriste naar de luchthaven bracht werd daar overvallen door de inzittenden van twee auto's. De overvallers rukten de antennen van de taxi, sneden de banden van de wagen door en gaven de chhauffeur van de taxi een pak slaag. Dat ge beurde ondanks het feit dat de taxi een speciaal doorlaatbewijs voerde. De staking was algemeen. Een uitzondering vormen de waren huizen waarvan er toch veel open gebleven zijn, vooral in Brussel. Ze worden er streng bewaakt door rijkswacht en po litie. De stakende middenstan ders vormen patrouilles die door de steden kruisen. Uit een vraaggesprek op de Belgische uit. radio bleek dat er ook midden standers zijn die hun eigen actio ontrouw werden... door eens rus tig te gaan winkelen in een open Toeristen trachten België momen teel zo snel mogelijk te verlaten. Ze konden nergens onderdak omdat zowel de restaurants als de hotels aan de staking mee doen. De VVV in Brugge gaf toeristen gisteren de raad om maar door te reizen naar het Nederlandse Sluis, waar ze ten minste eten konden krijgen, gebleven warenhuis. Miljoenenzwendel voor rechter BONN (DPA) Wegens miljoe nenzwendel, meineed en aanzet ting tot meineed staat sinds maandag voor de rechtbank in Bonn de Zwitserse professor Hans Deutsch (66) terecht. De in Wenen geboren Deutsch wordt ervan beschuldigd samen met de textielfabrikant en vroe gere SS-officier Friedrich Wilke (64) en met de uit Hongarije stammende textielkoopman Franz Visney (42). beiden uit Frankfort, de Westduitse staat voor een bedrag van 17,6 mil joen gulden te hebben bena deeld. Volgens de officier van justitie in Bonn heeft Deutsch, in zijn funktie als deskundige op het gebied van herstelbetalin gen, in opdracht van de erven van de Hongaarse suikerbaron Hatvany dit bedrag als herstel betaling van het ministerie van financiën in Bonn uitgekeerd voor een vermeende door de SS uitgevoerde roof van een schil derijenverzameling UTRECHT (KNP) De secreta ris-generaal van de Nederlandse kerkprovincie, dr. P. C. Vriens, heeft bij de redactie van het Duitse blad „Neue Bildpost" scherp geprotesteerd tegen de inhoud van een artikel over de rooms-katholieke kerk in Neder land. In het bewuste artikel, dat op 3 september werd gepubliceerd, wordt gezegd dat datgene wat in Nederland „na het concilie als een hoopvolle lente begon, thans een kwaadaardige schijn- bloei blijkt te zijn: Mgr. Gijsen wordt in het artikel de „meest tragische figuur in dit treurspel genoemd. Kardinaal Alfrink is volgens de schrijver. Walter Christian, „een twijfelgeval ge worden" en heeft zich gemaakt „tot flikflooier van de rebel-1 len". Dr. Vriens schrijft in zijn brief aan de redactie van het week- blad (dat in bijna alle Duitse kerken te koop ligt) dat „niet het feit dat er in het artikel ten del» onwaarheden staan en j over vele belangrijke zaken een- i voudigweg worat gezwegen het j ergste is, maar de beledigende en belasterende inhoud van de teks:„Tegen dit soort mislei- dende en belasterende bericht- geving protesteer ik met klem j en vraag de redactie van „Bild post" zich in de toekomst objec tief te informeren, als het gaat om de kerkelijke situatie in Ne derland". HILVERSUM Ofschoon eerdere berichten anders luidden zijn de VARA en Wim Kan het er thans defi nitief over eens geworden, dat Wim Kan op oudejaars avond geen conference voor de tv zal geven. De voorgenomen zendtijdruil tussen AVRO en VARA op 31 dec. zal nu ook niet doorgaan. Bezoeken aan Oost-Berlijn eenvoudiger BERLIJN (DPA) - Met Ingang van vandaag mogen Westberllj- ners direct een bezoek aan Oost-Berlijn brengen zonder dnt zij de beschikking hebben over een vergunning voor die bepaal de dag. Lange tldd zijn dit soort bezoeken een omstreden zaak geweest tussen de Westberlijnse Senaat en de Oostduitse regering. De nieuwe regeling werd gisteren bekendgemaakt na een nieuw gesprek tussen onderhandelaars van de twee partijen. De oost duitse regering gaat boekjes uit geven met vergunningen boor in totaal acht bezoeken op wille keurige dagen binnen een perio de van drie maanden. Een klant verlaat een warenhuis dat toch open bleef. Oproerpolitie houdt de wacht tegen aanval van stakend personeel. Mariner-10 naar Venus en Mercurius PASADF.NA (AP) Amerikaan se deskundigen zijn van plan in 1973 het ruimteschip Mariner-10 te lanceren op de eerste verken ningsvlucht die voorbij Venus en Mercurius zal gaan. De Mariner-10, zal het eerste ruimteschip zijn dat de zwaarte kracht van een planeet, die vari Venus, zal gebruiken om langs een andere planeet, Mercurius heen te schieten. In februari 1974 zal de Mariner-10 volgens de plannen zijn aangekomen bij Venus en een maand later bij Mercurius.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5