Centrum voor de bouw Men wacht in Katwijk op initiatieven van nieuwe wijkbewoners MIELOO LISSE: Verwijt van voorzitter wijkvereniging Molenwijk Nieuws van de Leidse universiteit Y erenigingsman Langerak wordt gehuldigd OOK Wat u moet weten PAGINA 4 LEIDSE COURANT DINSDAG 3 OKTOBER 1972 Exposities bij Ars getuigt van vak manschap LEIDEN - In het eigen gebouw van Ars Aemula Naturae aan de Pieterskerkgracht nr. 9 tot en met 8 okt. a.s. recent en oud werk van leden enkele gasten te zien. Het is een goede expositie, die zich natuurlijk wel onderscheidt van een z.g. cursistenten toonstelling omdat het werk ondanks alle verschillen in opvatting en techniek getuigt van wezenlijk vak manschap. Gedegen werk, waarvoor de bekende en ook minder bekende Ars-leden verantwoordelijk zijn. Meer dan zestig stukken hangen of zijn er neergezet, al is de beeldhouwkunst slechts zeer matig (één inzender) tegenwoordigd. Gastexposanten zijn Anneke Boot met een drietal goede schilderijen van de Leidse afbraak en opbouwperiode. Vooral „Sanering Pelikaan straat" is een opmerkelijk doek. Van Cornelis Jansen hangen er oude gezichten uit Leiden, waarvan ons bijzon der opvielen de tekening „Pesthuislaan" (1900), als mede „Rijnsburgerweg" „Witte Singel", beide uit 1908. Oude gezichten dus, fraai en met vakmanschap op het doek of papier ge bracht. Goede tekeningen uit de Alkemadese contreien zijn er van D. v. d. Noort, o. het mooie „Boerderij aan Ruige Aa". A. Schreuder aanwezig met een doek „Korte Mare". Bij deze gas ten hoort tenslotte ook R. Wentink, die een groot aan tal foto's exposeert, betrek king hebbende op het afgelo pen „tramtijdperk". Minder van kunstwaarde dan historisch belang. Van de leden exposeren beken den als Gerard de Wit met o.m. een zeer fraaie prent „Restauratie Burcht". Lucia Steinbach toont o.a. het decoratieve „2e Looier straat" en Will Tweehuysen laat een tweetal oude beken den zien w.o. Verdwenen tuin van het Gemeente-archief. Van P. Herfst hangt er evi eens ouder werk. Mooie aquarellen „Oude Leiden en II". een zestal etsen uit de omgeving (1944), alsmede „Mollen Bosch- en Gasthui; polder", een olieverf uit 1947 De Spaanse eidenaar LJosé Calsina toont een viertal et sen zoals het zeer mooie „Leiden Binnenstad", de mo numentale prent „Rapen burg" en een tweetal kleine prentjes uit de Weipolder. Heel mooi en minitieus gete kend zijn de drie potlood- prenten van W.H. Muhlstaff. Werk dat doet denken de beste voortbrengselen de Nederlandse tekenkunst. Bettien Scherft exposeert kele tekeningen in min meer „kleine-streepjes-tech niek" van het Heempark. Van Henriëtte van Traa hangt er een schilderij haar thans welbekende trant „Chanson d'histoire" waarin we de huidige veran dering in het kerkleven nen te bespeuren. Een fraai doek van dit laat ontdekte talent. Bert van der Veer laat oude en recente Leidse beelden zien, evenals zijn naamge noot Jan van der Veer, met o.m. een zeer fraai prentje „Zijlpoort". J. B. Volkers aanwezig met een viertal te keningen. waarvan die inkt het meest konden beko ren, vooral „Woonschepen Haarl. Trekvaart". Tenslotte willen we wijzen op het grappige, ietwat iro- nisch-anecdotische beeld houwwerk van Carel Laere. Grappig vooral „Leidse Foet" en het raak getroffen „Veehandelaar" (Uren van openstelling dage lijks van half 8 tot half 10 avonds, bovendien do., za. zondag van 3 5 uur) Willem Prins Burgemeester De Vreeze lid van verdienste van Kickers '69 LEIMUIDEN Op een bijzonde re ledenvergadering van s.v. Kickers 69 Is burgemeester De Vreeze van Warmond benoemd tot lid van verdienste. Poen de heer De Vreeze nog ge meente-secretaris was van Lei- muiden heeft hij s.v. Kickers enorm geholpen. Op de leden vergadering kreeg hij uit han den van voorzitter Van Dam een draagspeld en een wand bord dat in de burgemeesterska mer in Warmond een plaatjes krijgt. KATWIJK Sinds april zijn drie bewoners van de Katwijkse Molenwijk actief met de op richting van een wijkvereniging. Ook Open Deur deed pogingen in die richting maar dat verliep niet zo vlot. „Eerst wilden zij de wijkvereniging opzetten uit sluitend voor het nieuwe ge deelte van de Molenwijk. Dat vonden een aatnal bewoners van het oude gedeelte niet zo leuk." toen getracht met hen samen te zegt F. E. Banda. „Wij hebben werken, maar we hoorden er maar niets van. Toen zijn we op eigen initiatief verder gegaan." Samen met de heren A. N. v.d. Hulst en C. v. Aarden is hij nu zo ver dat de organisatie op po ten staat. Het is nog een kwes tie van het aantrekken van nieuwe leden en ook de Molen wijk heeft als vierde wijk ;n successie een wijkvereniging. Een voorlopig bestuur, bestaar de uit zeven personen is al ge vormd. Dc heer Van der Hulst heeft al in heel wat plaatsen gewoond. Zijn kritiek op de gang van zaken in Katwijk zet hij snel uiteen. „Hier gebeurt van alles achter af. Neem bijvoorbeeld die ABP-flats in Zoetermeer. Daar is direct met de woningen een wijkcentrum uit de grond ge stampt. Toen de eerste bewo ners kwamen stond het ding al klaar. De verhuurder financiert het gebouw. Men kan er konten Aan de Leidse universiteit is de heer D. J. R. Sheridan, geoloog uit Dublin, Ierland, gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen op een proefschrift over zandsteen en carbonisch gesteente in Ierland. Op 7 en 8 oktober houdt de Al gemene Leidse Studenten Roeivereniging „Asopos" haar tweede lustrum. Zij viert dat met een gasten- weekeinde, waarbij alle roeiers en roeisters uit den lande zijn uitgenodigd. Zater dagmiddag is er een puzzel- tocht per boot rond de Kaag. Na terugkomst wordt in het gebouw van „Asopos" aan de Dwarsweteringkade in Leiderdorp een barbecue maaltijd verzorgd, 's Avonds is er een feest met medewer king van ondermeer de groep „Chamberlain", aan vang 21 uur. Zondagmiddag wordt een tocht over de stadsgrachten gemaakt. Met een borrel wordt zondagmid dag afscheid genomen van de gasten. Woensdagmiddag promo veert W. de Priester tot doc tor in de wiskunde en na tuurwetenschappen, Acade miegebouw Rapenburg 73, aanvang 14.15 uur. Om 16.15 uur begint de pro motie van G. H. D. van der Stegen tot doctor in de wis kunde en natuurwetenschap pen eveneens in het Acade miegebouw. 9 De Leidse Studentenbond houdt woensdagavond een openbare algemene ledenver gadering in het gebouw Noordeinde 5, aanvang 20 9 Vrijdagmorgen (van 11 tot 13 uur) spreek prof. dr. A. F. P. Hulsewé over „Het pre-moderne China" in zaal 11 van het Academiegebouw, Rapenburg 73. Het college is openbaar. In de filmzaal spreekt prof. dr. H. Thomas over de Spaanse burgeroorlog in zijn context", aanvang 11.15 uur. Het college is openbaar. Prof. dr. L. B. Brongersma houdt vrijdag zijn afscheids college als buitengewoon hoogleraar in de systemati sche dierkunde en directeur van het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie. Het af scheid heeft plaats in het Gorlaeuslaboratorium, Was- senaarseweg 76, aanvang 14 sporten, vergaderen, er is een barretje enz. De hele buurt kan er terecht. Zo'n gebouw is ook in het belang van de verhuur der, want vernielingen komen lang niet zoveel voor. De jon gens hoeven daar niet net als hier in het trapportaal te gaan voetballen. Men wacht hier in Katwijk eerst het initiatief van de nieuwe wijkbewoners af. Er is door ons een enquête gehou den onder de wijkbewoners waarin onder meer is nagegaan of de mensen werkelijk wel christelijke school in de Molen wijk willen. Zoiets wordt van te voren al vastgesteld, zonder dat men zeker weet of men niet lie ver een ander schooltype prefe reert. Het had noodzakelijk geweest om direct, desnoods in een noodge- bouwtje een kleuterschool te starten. In de hele Molenwijk is er niet één, zelfs niet in het oude gedeelte. Men moet over de drukke Molentuinweg om er één te bereiken. Bij geen enke le toegangsweg tot het nieuwe gedeelte van de Molenwijk staat een plattegrond. Terwijl hier dagelijks mensen naar nieuwe adressen moeten zoeken. Die dingen hadden er al moeten staan voordat er nog maar een huis bewoond was. Een telefoon cel had ook geen overbodige luxe geweest. Ten zuiden van de Molentuinweg is er slechts één, die dan ook oltijd bezet Maar het belangrijkste is wel dat er eerst een wijkgebouw komt. Vrijwel alle huizen in de nieuwe Molenwijk zijn eigendom van de Katwijkse Bouwvereniging. Als die nu eens zo'n gebouw finan cierde, al was het maar uit de waarborgsom die iedere huur der moet storten. Blijkt het ge bouw niet aantrekkelijk voor de nieuwe bewoners, dan is er za kelijk gezien nog niets aan de hand. Er zijn voldoende vereni gingen die zo'n gebouwtje willen huren. Of maak er desnoods een bioscoop van of een sportzaal." Intussen bereikte de vereniging tal van wensen en suggesties waaronder: een centraal anten nesysteem voor de oude Molen wijk, kindercrèche, en speelter reinen voor de jeugd. Voorlopig mag de wijkvereniging zo nu en dan gebruik maken van de kan tine van de firma Van Rhijn aan de Valkenburgseweg. Noordwijkerhout Voor veertig jaren trouwe dienst, altijd even opgewekt en vol enthousiasme, werd gisteren op het gemeente huis in Noordwijkerhout de heer v. Buytenen. chef afd. Bevolking, gehuldigd. Burgemeester Bosma schetste de jubilaris als een man die van laag tot hoog is opge klommen op een wijze die res pect afdwingt. Ook trad de heer Van Buytenen dikwijls op als de rechterhand van de burgemeester als het ging om het maken van toespraken voor jubilea e.d. Voor zijn prestaties kreeg de heer Van Buytenen enkele enve loppen met inhoud overhandigd. Oud-adjudant W. Recourt overleden WASSENAAR Op 65-jarige leef tijd is in Wassenaar overleden de heer W. REcourt, oud-adju dant van de Wassenaarse poli tie. de heer W Recourt, oud-adju- ge jongeman op 1 januari 1929 zijn intrede bij het Wassenaarse politiekorps, dat hij 38 jaar trouw zou blijven, namelijk tot 1 februari 1967, de datum waar op mij met functioneel leeftijds ontslag ging. Bij zijn afscheid van het Wassenaarse korps werd hij onderscheiden met de gouden eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. De heer Recourt, die enkele jaren na de bevrijding bevorderd werd tot adjudant, heeft in de na-oorlogse jaren een centrale plaats ingenomen in het Wasse naarse politiekorps. In de oorlogsjaren heeft hij zich onderscheiden door een bijzon der moedig gedrag. In septem ber 1944 bevrijdde hij uit het politiebureau een 5-jarig zoontje van een opgepakt Joods gezin. Met het kind dook hij onder. Dat kostte hem zijn functie bij het Wassenaarse korps - hij werd op staande voet ontslagen. Na de bevrijding volgde eerher stel. WASSENAAR Donderdag zal het precies 35 jaar geleden zijn, dat de heer H. Langerak benoemd werd tot secretaris van de Wasse naarse sportvereniging WIK. Hij vervulde deze functie tot 1964. In dat jaar werd hij benoemd tot 2e voorzitter en sinds 1967 is de heer Langerak voorzitter van de vereniging. Het bestuur van WIK heeft besloten de heer Langerak uit waardering voor zijn zeer grote verdiensten voor de vereniging een receptie aan te bieden en wel op donderdag 5 oktober a.s. van 18 tot 20 uur in Atlas Centrum in de Langstraat. Leden en oud-leden van de ver eniging zijn daar van harte welkom. Niet alleen voor WIK heeft de heer Langerak vele verdiensten. Hij is o.m. al zeer vele jaren bestuurslid van de Wassenaarse Oranjever eniging „Koningin Wilhelmina", van het Wassenaars Sportcontact en lid van de raad van beheer van het Wassenaarse Sportfondsen- bad. In vroeger jaren, toen WIK nog een atletiekafdeling had, was de heer Langerak voorts actief in de afdeling Leiden en in het dis trict Zuid-Holland van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie. Our House kan uitbreiden ROELOFARENDSVEEN We derom is zondag j.l. door de jeugdsociëteit „Our House" een gezellige avond verzorgd. Dit keer was het duo „Long Dusty Road" uit Aalsmeer te gast. Deze twee jongens brachten fij ne muziek ten gehore waarmede ze de ruim 80 aanwezigen enorm goed wisten te amuseren. Ze begeleidden zich op de gitaar, banjo en citer, waarbij zij met hun op behoorlijk peil staand op treden groot succes boekten. Jeugdsociëteit „Our House" heeft verder alle reden tot algemene vreugde. Dit niet alleen vanwe ge de gehouden geslaagde avon den. Maar maandag 2 okt. is het aangrenzende gedeelte van het badhuis definitief gesloten. Dit verschaft de mogelijkheid om tot uitbreiding van de be staande sociëteitlokaliteit te kunnen komen. Door de uitbrei ding van lokaliteit zal ook meer uitbreidingsmogelijkheden gege ven kunnen worden aan het vast te stellen programma. Voor de Veense jeugd zal „Our House" dan nog meer kunnen gaan betekenen, wat men uiter aard zal kunnen toejuichen. Roelofarendsveen In de Al keburcht is morgenavond een voorlichtingsbijeenkomst van de Nederlandse Hart stichting. Dokter Glasbeek zal een lezing houden over „hart- en vaatziekten". Hoofdpromotor van de stich ting, de heer H. Klooster- man-van Wijk zal een toe lichting geven op de doelstel ling en aktiviteiten van de Ned. Hartstichting. Twee agenten onderscheiden voor redding NOORDWIJK De medaille met legpenning en oorkonde van de Kon. Ned. Bond tot redden van Drenkelingen is gistermiddag uitgereikt aan de Noordwijkse hoofdagenten A. Siebers en C. van Maris. De twee politiemannen hadden op zaterdag 18 maart van dit jaar een 2-jarig jongetje uit de Woensdagse Wetering gehaald en met mond-op-mond bea deming de levensgeesten weer kunnen opwekken. De redding van het kind, aldus zei burge meester mr. J. M. Bonnike, die de onderscheiding uitreikte, ge schiedde met gevaar voor eigen j leven door de zeer lage tempe ratuur van het water. Tijdens de huldiging van de beide heren werd ook het optreden van de agenten De Vries en Quatfass geroemd. Zij redden deze zomer een Duits meisje uit zee. Een actie, welke voor de redders ook bepaald niet zonder gevaar was. pand van Mieloo Bouwstoffen aan de Gasstraat in Llsse. Bij Mieloo werkt ruim 100 man. Het bedrijf levert per jaar 20 miljoen r de woning- en utiliteitsbouw. Het heeft gemiddeld 3000 woningen onder handen voor tegelwerk. Volle kerk bij afscheid van pastoor A. A. J. Buvs LEIDSCHENDAM Een geschil derd „portret" van de kerk waarvan hij de eerste pastoor was en een chèque van driedui zend gulden waren de geschen ken die pastoor A. A. J. Buys bij zijn afscheid van de St. Jo seph Opifex-parochie na afloop van de eucharistieviering zon dagmorgen in een stampvolle kerk namens de parochianen van de voorzitter van het paro chiebestuur, de heer Siomons- ma, kreeg aangeboden. Leidschendams eerste burger was met mevrouw Koifschoten- Bloem onder de vele vertegen woordigers van kerken, vereni gingen en instellingen bij het af scheid aanwezig. VOORHOUT Vijftig jaar getrouwd is binnenkort het echtpaar Je- lierse uit Voorhout. Twee kerngezonde bejaarden waarvan hij (78) nog regelmatig zijn best doet in zijn tuin en zij (74) thuis met vak manschap de scepter zwaait. Met hun vier kinderen gaan ze dil unieke feest groots aanpakken. ..Vroeger had je geen geld. Toen was armoe troef. Nu leven we in een paradijs", zeggen ze en dat is dan ook de reden dat ze op dit gouden feest de bloemetjes flink gaan bui ten zetten. LISSE Het nieuwe pand van Mierloo Bouwstoffen-Tegelunie aan de Gasstraat in Llsse wordt vrijdag aanstaande in gebruik genomen. Het nieuwe pand is gebouwd naar een ontwerp van architect Stroek. Het werd gebouwd door de firma Nelissen. Gebouwen en opslagterreinen beslaan een op pervlakte van 1,5 hectare. Nieuwbouw werd noodzakelijk na een brand in mei vorig jaar. In de twaalf jaar van bestaan heeft het bedrijf een enorme vlucht genomen. Het werd in 1960 gesticht door de heer N. Mieloo. Die begon in een be scheiden houten keet aan de Ringvaart. In '61 werd de fa. Verduyn opgekocht en in '62 werd 50 van het aandelen pakket van de Tegelunie N.V. in Haarlem overgenomen. In '68 volgde de overname van een bouwmaterialenhandel in Am stelveen. De naam van het nieuwe bedrijf, „Centrum voor de Bouw" geeft de bedoeling van de nieuwe op zet weer. Op de begane grond is de verkoopafdeling, in een 1700 m2 groot magazijn achter de showruimte en kantoorruimte liggen de voorraden keramiek en bouwmaterialen opgeslagen. De officiële opening wordt ver-1 richt door de heer Janssen, pre sident-commissaris. Hij zal een kunstwerk in keramiek ontwor pen door Henk Tieman en ge bakken en geglazuurd door de Porceleyne Fles, onthullen. Ter gelegenheid van de opening wordt voor de jeugd een wed strijd gehouden in het bewerken van tegels. J. Bartelsman hoofd Ham margk j öldschool Leiden Aan de Hammarskjöldschool aan de Johan Wagenaarlaan. zal na instemming van de raad als hoofd benoemd worden de heer J. C. Bartelsman, voormalig hoofd van de Karei Doorman- school aan de Sumatrastraat. Vanaf het begin van dit schooljaar was de heer Bartelsman reeds als voorlopig hoofd aangesteld. Door zijn benoeming wordt na een jaar de vacature aan de Ham marskjöldschool definitief vervuld. Deze was ontstaan in 1971 door het vertrek van de heer D. Cossée. Het afgelopen schooljaar is de aan dezelfde school Bomitento in beurshal van Florida BOSKOOP Burgemeester G. W. Baron van Dedem opent mor genmiddag om 4 uur de Bos- koonse Middenstands-tentoon stelling in de beurshal van hotel Florida. Op deze Bomitento tonen 20 mid denstanders hun produkten. Ie dere Boskoper kan tot en zaterdag zien wat er in boomkwekersdorp aan levens middelen en verbruiksgoederen te koop is. Er zijn bovendien vele attracties. LEIDEN De Koninklijke Natuurhistorische Vereni ging, afdeling Leiden, houdt op 8 oktober een excursie naar het opgespoten terrein achter de Merenwijk. Bus 60 vertrekt om 8.30 uur vanaf het Stationsplein, uitstappen bij het eindpunt. In de vroe ge morgen zijn er zeer veel vogels te zien, zoals klu ten, strandlopers. LEIDEN Donderdag houdt de Ned. Vereniging voor Huisvrouwen een kof- fie-ochtend in de zaal van de Doopsgezinde Kerk, Pieters kerkstraat 1, aanvang 10 uur. De heer Mentink van de fa. Lucas van Leyden zal een collectie byoux edelstenen tonen en uitleg daarvan geven. LEIDEN Op 11 oktober neemt de NVVH een „kijkje achter de schennen" in de Hema, aanvang 19.30 uur. Een kleine modeshow en dia's zijn in het programma opgenomen. Opgave voor 5 oktober bij mevrouw M. C. Metselaar-Regeer, Rhijnhol- weg 8a, Oegstgeest, tel. 31051. WASSENAAR De jaar vergadering van de sportver eniging Wassenaar, die i vankelijk was vastgesteld op vrijdag 29 september, is maand uitgesteld en zal worden gehouden op vrijdag avond 27 oktober a.s. Reden van het uitstel is, dat het be stuur nog niet over alle ge gevens beschikt. LEIDSCHENDAM Burge meester en wethouders heb ben de raad voorgesteld te gaan op een aanbod vs de NV Bank voor Nederland se Gemeenten voor een geld lening van 500.000 gulden. De looptijd is 25 jaar tegen een consolidatie van de vlottende rente van 7%. De opbrengst van de geldlening dient voor schuld. LISSE De heer J. M. A. Thomas, werkzaam aan de Hogere Krijgsschool in Den Haag is de nieuwe afdelings voorzitter van de WD. De afgetreden voorzitter J. F. Snik wordt coördinator van de zes afdelingen in de regio Bollenstreek. 9 LISSE De algemene be- jaaraenbond, afdeling Lisse opent morgenmiddag in Gas tenhuis „Welkom" het soos- HAZERSWOUDE Om voor de jeugdafdeling meer mogelijkheden te hebben en een ruimere financiële arm slag, werd in het hervormd verenigingsgebouw een grote bazar gehouden door de voetbalvereniging Hazers- woudse boys. De bazar trok een behoorlijk aantal bezoe kers. Voorzitter Jac. Vos. dankte de velen die hadden meegewerkt om de organisa tie niet alleen voor de te be reiden doch ook plaats had den willen nemen in de di verse stands die waren opge zet. Ere-voorzitter L. J. Mat- ze, dankte op zijn beurt v het bestuur dat •schroomt om zich vooral voor de jeugd der vereniging volledig in te zetten. 9 ALPHEN AAN DEN RIJN Een 33-jarige Marokkaan liep een gecompliceerde beenbreuk op tijdens werk zaamheden bij de fa. Grim bergen. De man kreeg een stalen balk op zijn been. LEIDEN Een honderdtal leden van de Kath. Bond van Bejaarden en Gepensioneer den heeft zich afgelopen week onder leiding van pater Wolderdorp bezonnen op de problemen waarmee de ou der wordende mensen worden geconfronteerd. Men werd het er over eens dat men niet verontrust moet worden door de vernieuwingen en ver anderingen, maar dat men moet vasthouden aan het Evangelie en dat men moet bouwen op de fundamenten van het leven: geloof, hoop en liefde. De bezinningsda gen werden afgesloten met een gezellige bijeenkomst in het Antonius Clubhuis. m LISSE Woensdag zal grof huisvuil worden opgehaald in de dinsdag- en vrijdagwijk en in de flats van de wijk Meer en Duin. LEIDEN Wanneer de raStf er in zijn vergadering van 9 oktober mee instemt, zal de heer J. W. Schuylenburg be noemd worden als conrector van de Rembrandt-scholen gemeenschap. De heer A. Lagerweij, leraar aan dezelf de scholengemeenschap, zal een tijdelijke benoeming als leraar/conrector verkrijgen. In deze functie volgt hij de heer H. van Heuven op, aan wie op zijn verzoek eervol ontslag is verleend. WASSENAAR - Zoals ieder jaar heeft ook dit jaar de Tuinbouwvereniging Wasse naar en Omstreken eer nenkeuring georganiseerd. Deze keer waren de tuinen in „midden-Wassenaar" aan de beurt: het gebied tussen ongeveer de Van der Ouder- meulenlaan en de Pape gaaienlaan. Op woensdag avond 4 oktober zullen tij dens een bijeenkomst in het Jeroenhuis. de prijzen wor den uitgereikt door wethou der mevróuw A. J. Ie Coul- tre-Foest. Op deze avond zal voorts de heer H.J. van Laar. verbonden aan het Proefstation te Boskoop een causerie houden over „Hees ters, het gehele jaar door".

Leidse Courant | 1972 | | pagina 4