Schijnwerpers op Zoeterwoudse missionarissen Kolonel Wessels zei -a commissies in Winkelcentrum Hoornes- plein brom- en fietsvrij Wandelen om de hutspot H. Geest- of Spronghshofje Terzake, poppeldepee. SHOE POST Speelpiaatsplan goed ontvangen in Beeklaan-kwartier De Leidse Hofjes (25) K O Leiderdorp organiseert een poppen-wedstrijd r DINSDAG 3 OKTOBER 1972 LEIDSE COURANT LEIDEN Met zijn strijdkreet „Poppeldepee" heeft kolonel b.d. Wessels pas 3 weken lid van de VVD-fractie in de Leidse raad gistermiddag de gecom bineerde vergadering van de raadscommissies voor de finan ciën en de bedrijven in het gelid gejaagd. De bijeenkomst dreigde na drie kwartier vol bijzaken en details naar de laatste mode te verzan den zonder dat er nog maar een woord gesproken was over het enige agendapunt: het vormen van een streekenergiebedrijf. Een rapport daarover was on langs door de raad naar de commissies terugverwezen. De heer Amptmeijer toverde de aap uit de mouw: hij wilde we ten, waarom geen accountants rapport aan het stuk was toege voegd en bovendien wilde hij in zicht in de winstpositie van de n.v. „Lugdunum", van welke n.v. de gemeente Leiden vijftig procent van de aandelen bezit. (Amptmeijer: „Een streekener giebedrijf is een miljoenenkwes tie. Het mag dan zijn dat die an derhalve ton van Lugdunum hiertegen in geen enkele ver houding staat maar het is maar weer één van die kleinigheden, die nu plotseling boven water Regio vreest consequenties streekenergie komt"). Met betrekikng tot zijp klacht over onvolledige informa tie door b. en w. had hij al bij val gekregen van de heer van Aken, die met vijf anderen de voorzitter verzocht, de ge meenteaccountant ter vergade ring uit te nodigen om desge wenst inlichtingen te verstrek ken dan wel een aantal kantte keningen te verklaren, die hij ongevraagd gemaakt had bij de nota Streekenergiebedrijf. De accountant kwam. Maar terwijl de vergadering zijn komst nog afwachtte, brandde de de heer Wessels los in een gloedvolle oproep om ter zake te komen. Met de heren Amptmeijer en Van Aken stelde hij vast, dat het de gemeenteraad van Lei den de laatste tien jaar aan vol doende informatie heeft ontbro ken. ,Nu is de raad kritischer. Ik ben pas drie weken lid van deze raad maar ik heb gemerkt, dat iedere vergadering begint in een sfeer van wantrouwen. En dikwijls terecht, dat ben ik met In 't eVId, Amptmeijer en Van Aken eens. Zij het met dat verschil, dat ik geen kwade trouw aanneem". Als b. en w. daaruit maar lering wilden trek ken, was Wessels' vurige wens want „Zo duurt het veel te lang, voor we tot zaken komen", riep hij uit, zwaaiend met de armen en opspringend van zijn stoel. De vergadering lachte wat maar trok zich het vermaan kennelijk toch aan: vanaf dat mpment werden er zaken ge daan. Moeilijke zaken. Want de en grosgemeenten houden zich afzijdig van een gemeenschap pelijke regeling energiebedrij ven, de concessiegemeeriten wil len wel een streekbedrijf maar de grootste van hen dringt op uitstel aan, evenals de toekom stige partners van de conse quenties. Moet dat „wat reilt en zeilt" nu ingebracht worden op basis van aanschaffings of van vervangingswaarde? Het laatste kost Leiden 'n slordige twintig miljoen. Het zoeken is daarom naar een alternatief waarbij de partners uiteraard voor een deel van de lasten zullen op draaien. Poppeldepee! Leiden Het Stedelijk Museum f Molen de Valk" heeft er een I nieuwe aanwinst bij. Het is een trekvijzel, geschonken door de i heer A. Leenheer uit Koudekerk. Dergelijke vijzels, geheel uit hout j vervaardigd, werden vroeger ge- bruikt om houten constructies j aan elkaar te verbinden. Bejaardenbond Zoeterwoude te gast bij KRO ZOETERWOUDE Een gezel schap van 50 leden van de Zoe terwoudse Bejaardenbond heeft gisteren een uitstapje gemaakt waarbij een bezoek werd ge bracht aan de KRO-studio. Hier werd het favoriete radiopro gramma „Van twaalf tot twee" geheel meegemaakt. -adat er koffie was aangeboden maakte men kennis met presen tator Hans van Willigenburg. Deze gaf de Zoeterwoudenaars ruimschoots de gelegenheid hun zegje te doen zodat thuisblijvers vele bekende stemmen hoorden. Er werd een gedicht voorgedra gen door mevrouw Van Vliet- Kalshoven dat gemaakt was door mevrouw Varkevisser-Van Tilburg wiens geestesprodukten regelmatig verschijnen in „Ons Blad". Allen kregen de gelegen heid groeten over te brengen maar voor het zangnummer dat enkelen wilden uitvoeren was geen ruimte in het programma. De terugreis werd gemaakt via de mooie omgeving van de Utrechtse heuvelrug waarbij nog een uur werd vertoefd bij de Pyramide van Austerlitz. Om half zes keerde het bijzon der voldane gezelschap weer in Zoeterwoude terug. LISSE/HILLEGOM Op de jaar vergadering van de Amateur Filmclub '66 werd de heer Jan Otte in het bestuur herkozen. De contributie werd verhoogd tot 35 gulden per jaar. De club avonden zijn voortaan op dins- KATWIJK Het winkelcentrum Hoornesplein gaat er veiliger op worden voor de duizenden die er dagelijks hun inkopen komen doen. Dat hopen tenminste de samenwerkende organisaties Wijkvereni- ging Hoornes, de winkeliersvereniging Hoornesplein, de gemeente politie Katwijk en Veilig Verkeer Nederland afdeling Katwijk, die net zo goed als het winkelend publiek belang hebben bij veiligheid en bromfietsen op het centrum te plaatsen; ook mag er ter plaatse in het winkelcentrum. Deze week zijn borden op het plein verschenen die erop wijzen, dat het voortaan verboden is fietsen en bromfietsen op heC centrum te plaatsen; ook mag er ter plaatse niet meer ge reden worden. Om de mensen niet te zwaar op het dak te vallen met bekeurin gen is er besloten, een week of twee als aanloopperiode, een „afkoelingstijd", in acht te ne men. Woensdagmorgen begint men namens de genoemde orga nisaties op het plein folders uit te reiken om een zo goed mo gelijke informatie te verschaf fen over de verandering in de situatie bij het winkelcentrum. Tevens wordt' in deze folder de betekenis van de geplaatste ver bodsborden uitgelegd. Als de twee weken om zijn zal de poli tie controleren en desnoods han delend optreden. Een overtre ding met de fiets komt dan op 5 gulden te staan, het rijden met een bromfiets of het parkeren daarvan gaat 10 gulden kosten. In de folder wordt verder gewe zen op de beide fietsenrekken aan weerszijden van het plein. Nadien zal bekeken worden of het aantal rekken toereikend is. De organisaties, die verantwoorde lijk zijn voor de gang van zaken en de kosten ervan gezamenlijk dragen, betreuren het in hun folder dat er weer borden ge plaatst moesten worden. Eerder uitgedeelde bekeuringen en waarschuwingen hebben niet ge holpen, heet het. De nieuwe maatregel moet nu mede ervoor zorgen, dat er een zo veilig en prettig mogelijk winkelcentrum Hoornesplein gemaakt wordt. Voorlopig reikt men nog infor merende folders uit als vriende lijk gebaar, dat voldoende zou moeten zijn. LISSE De afd. Lisse van de PvdA vergadert morgen avond in café-rest. De Beurs; aanvang 20.15 uur. Behan deld wordt de beschrij vingsbrief voor het aanstaan de congres. Er zal tevens een nieuwe secretaris moe ten worden gekozen in verband met het vertrek van mevr. Soholten-Brolsma. Zestig man ontslagen bij bedrijf in Voorschoten VOORSCHOTEN - Het aanne- mersbedrijf Van Klaveren - Koomen n.v. in Voorschoten heeft ontslag aangevraagd voor i alle personeelsleden. Het be- drijf, dat zich specialiseerde in j de aanleg van parken en plant- j soenen, wordt geliquideerd. Er waren zestig personen bij Van Klaveren - Koomen werkzaam. LEIDEN Zaterdag start de 14e hutspot-wandeltocht vanaf de Ro- manuszaal. Lange Mare (ingang achter de Hartebrugkerk, Haar lemmerstraat. Als beloning voor het volbrengen van deze jaarlijks terugkerende tocht ontvangt elke deelnemer een herinnering die in verband staat met het Ontzet van Leiden in 1574. Dit jaar is het een bordje van aardewerk voorzien van de afbeelding van de stadsmuur met kan teel en kanon. Groepen van 12 personen of meer ontvangen boven dien een groepsprijs. De te lopen afstanden zijn: 5, 10, 15, 30 en 40 kilometer. De starttijden zijn van 10 tot 14.30 uur. Inschrijving kan geschieden door storting of overschrijving van 1,85 per persoon op postgiro 549595 ten name van Penningmeester Wandelkring Leiden e.o., Post bus 448, Leiden of rechtstreeks bij: W. van der Poel, Irislaan 171, Oegstgeest; C. A. J. van Latesteijn, Oosterstraat 11a. Leiden, J. van 't Slot, Clusiusweg 26, Noordwijk, tel. 01719-4795; VVV, Stations plein 3, Leiden en bij de start. J. Robbers 50 jaar bij drukkerij Leiden Bij de boekhandel en drukkerij v//h E. J. Brill N.V. is gisteren de heer J. Robbers, die 50 jaar bij dit bedrijf werkzaam is, gehuldigd. De jubilaris kreeg van de heer Van Lier, penning meester van de afd. Leiden van de Ned. Maatschappij voor Han del en Nijverhoud de gouden medaille van de Maatschappij opgespeld. Directeur F. C. Wieder wees op de unieke plaats die de heer Robbers in het bedrijf inneemt, waarbij de nadruk werd gelegd op het Arabisch zetwerk, dat van „Jan", over de hele wereld verspreid wordt. De heer Wie der stelde een oude traditie in ere en overhandigde de jubilaris een gouden horloge met inscrip tie in het Arabisch. Namens het technisch personeel sprak de heer J. Brugman lovende woor den tot de jubilaris en bood hem een scheerapparaat en een schemerlamp aan. De heer Oostwouder sprekende namens het kantoorpersoneel en de afd. Boekhandel, wilde de jubilaris nog beter in het licht zetten: een vijfarmige kandelaar met daar bij behorende kaarsen was de dank van deze afdelingen van he( bedrijf. (ADVERTENTIE) altijd voordeliger Zoeterwoude PETER BAVO V.D. HAM zit al 20 jaar In hartje van Java, Indonesië. Hij werd uitgezonden door het Trappistenklooster van Tilburg om daar te zorgen voor een nieuwe Trappisten- stichting; en met succes. Er zijn nu bijna 30 man Paters en Fraters, waarvan nog 5 Hollanders. Het is het enige Trappistenklooster in Indo nesië. Men leeft tamelijk afgezon derd; ver overal vandaan midden tussen een massa dessa's en kampongs. Het klooster biedt veel perspec tieven; de invloed op heel die streek is voelbaar. Het is een echt minus gebied dat langzaam omhoog getrokken moet worden. Vele mensen vinden een bestaan in het klooster. Er werken 70 men sen tezamen met de monni ken waarbij zij zo mogelijk een zekere vakbekwaamheid meekrijgen. Er zijn enorme verkeersmoei lijkheden. Rawaseneng ligt aan het einde van de open bare weg en als men verder het achterland in moet gaat dat niet meer per wagen maar moet men te voet. Er zijn daar een veertigtal des sa's (dorpjes) die alleen langs bamboe-bruggetjes en steile bergpaadjes zijn te be reiken. De mensen uit dit gebied moeten een paar uur lopen naar Rawaseneng, vandaar is het nog 15 km. over de „weg" naar Te- manggung. Hier trekken da gelijks veel mensen heen. lo pen alsmaar lopen, bepakt met 50 kg. handelswaar om deze daar aan de man te brengen. Veelal gaan zij 's nachts al om 12 uur op pad en komen 's avonds doodmoe weer terug. Verbetering van de weg is mo menteel een eerste vereiste. Vroeger was er de ene kuil naast de andere. Nu heeft men er reeds duizend truks stenen in laten rijden waar voor de Bisschoppelijke vas- tenaktie ƒ10.000 beschikbaar stelde, maar dit is lang niet toereikend om deze weg be rijdbaar te maken. Men zou eigenlijk een wals moeten hebben om hem wat te kun nen egaliseren. Over asfalte ren hoeft men nog niet te denken. De weg is van vitaal belang voor het klooster en de massa mensen. Er moet nodig wat gebeuren maar de middelen ontbreken. FATHER JOHAN VANEMAN één van de drie broers die in de missie werkzaam zijn, komt over enkele maanden vanuit Malagi Uganda met verlof. Hij is druk bezig met het bouwen van kerkjes voor de plaatselijke communitiet in de dorpen. In zes plaatsen zijn ze klaar, twee in aan bouw en zes moeten er nog komen. Het werk moeten de mensen zelf doen en voor het materiaal zorgen zoals; zand, stenen en water. Wat er niet is krijgt men van de lijk hout, spijkers en golf platen. Dit laatste kost voor een kerkje van 11 m bij 8>/2 m ƒ665. Behalve het werk wordt de mensen gevraagd ook wat tegemoet te komen in de kosten. Per plaats kan dat oplopen van ƒ80 tot 100 de rest komt van buiten. NOORDWIJK Het gemeentebe stuur van Noordwijk, vertegen woordigd door de wethouders Jansen en Van Duyn, heeft gis teravond in dorpshuis „De Kuip" een gesprek gehad met de bewoners van de Herenweg- Voorstraat en omgeving over de aanleg van speelplaatsen in het Beeklban-kwartier. Dit eerste initiatief om op deze wijze de burgerij rechtstreeks bij de gemeentelijke plannen te betrekken en haar een daadwer kelijke inspraak te geven, is stellig een succes geworden. Er was een grote opkomst. De plannen van het gemeentebe stuur omvatten de aanleg van een speelterrein aan de Heren weg-Voorstraat. Het zal bestaan uit een hoek met de gebruikelij ke speelattributen voor de schoolgaande jeugd in de leef tijd van zes tot twaalf jaar, en verder uit een trapveldje. Het geheel krijgt een doelmatige af zetting en zal van een passende begroeiing worden voorzien, welke aan de zijde van de He renweg hoger zal oplopen. Verder zijn B. en W. voornemens een speelterrein aan te leggen tussen de Muscaristraat en de Losplaatsweg, waar o.m. een voetbalveldje is geprojecteerd, terwijl in de toekomst ook een paar stroken grond aan de Hya- cinlhstraat en de Tulpstraat voor speelterreintjes zullen wor den benut. Ook deze worden voorzien van de noodzakelijke speelwerktuigen Wat moeilijker lag het met het aanbrengen van een zandbak etc. tussen de flats aan de He renweg. De grond behoort toe aan du flateigenoar doch deze bleek in principe reeds zijn me dewerking te hebben toegezegd deelde de heer Jansen mede. Het waren vooral de moeders, die in deze vergadering vurig pleitten om aan de zandbak voorrang te geven. Deze achtte men broodnodig voor de kleu ters. Het argument van de da mes. dat deze jonge kinderen de Voorstraat zouden gaan overste ken als de speelplaats daar eer der gereed zou zijn, gaf tenslot te de doorslag. De wethouder zegde toe er naar te zullen stre ven beide speelplaatsen gelijk tijdig tot stand te brengen. Tal van suggesties kwamen er wat de speelattributen betreft: zet oude auto's neer, betonnen ringen, klimhekken, boomstron ken en stammen, en het creëren van ruimte om de meisjes te la ten „elastieken". Voorts werd een lans gesproken voor een spoedige realisering van een zwembad en ook voor het bieden van meer recreatie mogelijkheden in het dorpshuis voor de opgroeiende jeugd. LEIDEN Liefdadigheid zonder glimlach is vaak even hard als ij zeren dwingelandij. Liefdadigheid laat zich - tegenwoordig - streng reglementeren. Maar een glimlach niet. Of toch wel? In het H. Geesthofje aan het eind van het Steenschuur (Doezastraat 1 a) is het gelukt. Krachtens testamentaire beschik king ontvangen alle bewoonsters van het hofje op 21 september - verjaardag van de stichter - een fles wijn. Een nobel gebaar van een nobel man: Cornelis Sprongh. (Heer) van Hoogmade was zijn naam. Hij was getrouwd met Maria Wittert van der Aas. wier stamslot stond in Hoogland, ten noorden van Amersfoort. Dat ver klaart het wapen van de familie Wittert van Hoogland, dat boven de ingangspoort is aangebracht. Onder het familiewapen ziet men een sluitsteen in de vorm van een duif. Dat is een afbeelding van de Heilige Geest - naar wie het hofje genoemd is. Die steen is als het ware de paraaf onder Sprongh's laatste wilsbe schikking. waarin bepaald werd dat „het huis aan de Breestraat, waar de H. Geest boven in de gevel staat" ingericht zou worden tot een huis voor bejaarde vrouwen. In 1712 kreeg het aangedu.de huis de bestemming, die Cornelis Sprongh gewenst had maar in 1850 moest het plaats maken voor de (inmiddels afgebrande) stu dentensociëteit Minerva". Het H. Geesthofje verhuisde naar de Douzastraat: daar werd het gevestigd in een huizenblokje zonder kraak of smaak. Het zat daar maar zeventig jaar want toen het huizenvierkantje in - de jaren 1920 - 1926 werd gesloopt bouwde ir. J. van der Laan het hofje op de hoek van het Rapenburg en Doezastraat, tegenover het Van der Werfpark. Sprongh's hofje, hoewel 260 jaar oud. is daardoor een van de modernste - en toch zeer aantrekkelijke - van de Leidse hofjes. Een hofje, gebouwd naar de oude trant. Maar het is een hofje met een glimlach. LEIDERDORP De afdeling Leiderdorp van K en O organiseert een wedstrijd „poppenmaken". De bedoeling Is, dat men een pop, com pleet met lijf, handen en voeten maakt. Het materiaal, de grootte, de soort en de hoeveelheid poppen kan men zelf bepalen. Van de Ingezonden werkstukken zal een tentoonstelling ingericht worden. De inzenders zullen ingedeeld worden in twee leeftijdsgroepen: 1 tot 15 jaar en vanaf 16 jaar. De prijzen zijn voor beide groepen ge lijk: Eerste prijs een emailleeroven, tweede prijs een tafelweeftoe- stel, derde prijs een assortiment verf. Bovendien wordt een extra publieksprijs toegekend. Elke bezoeker van de tentoonstelling kan kenbaar maken, welke pop hij daarvoor in aanmerking vindt ko men. De „officiële" jury bestaat uit Frank Kooman, poppenspeler uit Den Haag, mej. C. Vroomans, docente kunstnijverheid uit Oegst geest en Rien van der Nat, kunstenaar uit Leiderdorp. De inzendin gen moeten, duidelijk voorzien van naam, adres en leeftijd, worden ingeleverd tussen 15 en 19 januari 1973. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot mevrouw E. M. W. Hageman, Heemraad laan 18, Leiderdorp, tel. 22604 en mevrouw O. A. Lamme, Ch. de l Bourbonstraat I, Leiderdorp, tel. 32912.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3