Zonder Nozema geen televisie Bibelebons gaat van kinderen uit Opnieuw stukje Engelse historie in de huiskamer Meer zendtijd meer schakelen Kamerlid valt programma Van Onderen aan TERUGBLIK LEIDSE COURANT DINSDAG 6 UK LOPIK De uitbreiding van de zendtijd en het kieurgeven van de zenders op 1 oktober jl. heeft geleid tot ingrijpende veranderingen in de verdeling van de zendtijd tussen de om roepen. Zoals bekend wordt Hilversum I familiaal en krijgt Hilversum 2 een cultureel ka rakter. Het culturele program ma is 's avonds uitsluitend via de FM-kanalen te beluisteren. Hilversum 3 brengt lichte mu ziek en verhuist 's avonds van 240 m. naar FM. Dit houdt in dat slechts de luisteraars, die in het bezit zijn van een toe stel met FM-mogelijkheden. van alle nieuwe programma's gebruik kunnen maken. Uit een onlangs gehouden onder zoek is komen vast te staan, dat dit 76 procent is. De rest zal dus in de avonduren moe ten volstaan met het familiale programma van Hilversum 1. Maar zelfs al heeft men FM dan zal er nog heel wat ge schakeld moeten worden als men bijvoorbeeld de hele dag lichte muziek wil horen. Voor de luisteraars in het oosten noorden en zuiden van het land is het zelfs niet eens mo gelijk de hele dag op Hilver sum 3 af te stellen. Van 18.00 tot 20.00 uur moet Hilversum 3 namelijk plaats maken voor de regionale omroepen Rono en Roz. die al jaren van dit ka naal gebruik maken. Men moet echter volgens de wijze heren, die het hele sche ma hebben uitgedacht, niet treuren en nog even geduld oe fenen. Dit is immers de eerste stap op weg naar de gehele ontkoppeling van middengolf en FM. Als alles gaat zoals men heeft gepland kunnen v/e in de tachtiger jaren Hilver sum 3 allemaal de hele dag en niet te vergeten in stereo be luisteren. De reden dat het nu nog niet kan zijn ten eerste technisch en ten tweede inter nationale afspraken, waardoor Hilversum 3 na 18.C0 uur geen gebruik meer mag maken van de 240 meter band. R.S. LOPIK Het is zo langzamer hand wel tot iedereen doorge drongen dat „televisie" niet al leen in Hilversum wordt ge maakt. Men weet vaak zelfs nauwkeurig te vertellen dat voor het uitzenden en doorge ven van beelden en geluidsgol ven hoge antennemasten nodig zijn. Wie nu eigenlijk de ver antwoordelijkheid draagt voor de beelden en het geluid, die dagelijks uit het kastje komen, weten echter minder Hilver- sumaanhangers. De organisatie achter de schermen draagt de mooie naam Nozema ofwel nog fraaier, NV gemengd bedrijf Nederlandse Omroep Zender maatschappij. De Nozema, die in 1935 werd opgericht, heeft tot doel, zo staat het in de boeken, het op richten en in stand houden van de radio- en tv-installaties en deze ter beschikking stellen aan de door de staat der Ne derlanden erkende en gemach tigde instanties om radio en WmÊmmmmmm/mmmmoÊÊBim tv-programma's te verzorgen. Deze hele mondvol houdt in dat de Nozema in samenwer king met de PTT zorgt voor het tot stand komen van beeld ;n geluid en eventuele nieuwe zenders technisch in elkaar zet en onderhoudt. Het Nederlandse zenderpark voor radio en tv, waarvan het hoofdkwartier zich te Lopik be vindt en cat eigendom is van Nozema bestaat uit de volgen de onderdelen: Wereldomroep, binnenlandse omroep, gesplitst in AM-omroep en FM-omroep, en de tv-netten. De tv-zender wordt vanuit Hilversum en el ders (reportagewagens) met programma's gevoed. Van het ogenblik af dat ze de tv-stu- dio's verlaten worden ze toe vertrouwd aan het elektrisch vervoer van de PTT. Het ge luid bij de tv-programma's wordt met de beeldinformatie over een straalverbinding ge leid. Alleen tussen de studio te Bus- sem en het videoschakelcen- trum te Hilversum geschiedt de overbrenging van het beeld via een bijzondere kabel een zgn. co-axiale kabel. Vanuit dit videoschakelcentrum worden de beelden naar de verschillen de zenders in het land, maar ook naar bijvoorbeeld het Eu- rovislenet gedirigeerd. Het in schakelen van deze straalver binding gebeurt met een druk op de knop vanuit dit centrum. De zenders werken automa tisch en men noemt ze onbe mand. Dit is eigenlijk niet he lemaal juist, daar er altijd technisch personeel voor werk zaamheden van welke aard dan ook aanwezig is. De zen ders zijn verder goed bewaakt voor eventuele misbruik. Mede om de zender zolang mogelijk onbemand in de lucht te kun nen houden is een methode ge vonden, waarbij de zenders voor verschillende „kanalen" in tweeën zijn gesplitst. Nor maal werken twee halve zen ders als een hele. Maar zodra een defect optreedt, meestal zit het euvel slechts in een helft, neemt de andere helft het werk over. De sterkte is dan wat minder maar de ver binding met kijk- en luiste raars blijft gehandhaafd. De samenwerking met de PTT is zo innig dat de Nozema-an- tennes op de eigendommen van de PTT staan. Deze zgn. torenhuisvesting is zo gekozen omdat hiermee een afzonder lijk zendergebouw komt te ver vallen, en bovendien op deze manier niet te lang is. Op de allereerste plaats koos men echter voor deze wijze van huisvesting om de uitbreidings mogelijkheden zo groot moge lijk te maken. Zendertoren Met een zendertoren zoals die in Lopik staat en die robuust moet zijn om de straalverbin- dingsapparatuur op grote hoog te te kunnen brengen kan men nog van alles doen. En dat is maar goed ook, want de Noze ma heeft o.m. het stichten van een derde tv-net en 'n landelijk centraal antennesysteem in het orderboek staan. Het eerste punt hangt nog wat in de mist daar de regering, die de beslissing hierover moet nemen, zich nog moet beraden over de vraag of en zo ja wan ner dat derde net zal worden gesticht. Het ja-woord zal vooral afhangen van de be hoefte, die er bij de bevolking De Pardoenheuvel te Lopik met de toren die door tui-kabels in evenwicht wordt gehouden. aan een derde net bestaat en aan de bestemming, die er aan gegeven wordt, al of niet edu catieve tv. De Nozema wacht in ieder geval op het groene licht, want de accommodatie voor het derde net zal haar geen kopzorgen geven. De keu ze van de toren te Lopik is na melijk zo geweest dat de huis vesting van nog een tv-net, eventueel na het inbouwen van enkele betonnen vloeren heel 'oed mogelijk is. Bovendien ïijn bij de realisering van het weede net al voorzieningen getroffen, waardoor de uitzen dingen zodra de nieuwe zen ders zijn geïnstalleerd, direct kunnen beginnen. Het mag in tussen duidelijk zijn, dat ook de 46 uur extra radiozendtijd, die sinds 1 oktober is inge- /oerd, wat betreft de Nozema geen enkel probleem oplevert. ROELFIEN SANT. Opnieuw bereikt een stukje Engel se historie onze huiskamer, nu de eerste aflevering op het scherm komt van een nieuwe serie, ge wijd aan Hendrik VII. De eerste aflevering begint na de slag bij Bosworth. Hendrik is door zijn aanhangers uitgeroepen tot koning en door Sir William Stanley ge kroond. Richard is dood, maar is Hendrik Tudor werkelijk koning? Op zijn minst drie mensen in En geland maken meer aanspraak op de troon. Bij voorbeeld Elizabeth van York, dochter van Edward IV. Zij zit gevangen op Sheriff Hutton Castle. Voorts de graaf van Lincoln, door Richard III zelf aangewezen als zijn opvolger en dan is er nog de graaf van War wick, een wat achtergebleven jon getje van elf, die misschien wel de meeste rechten kan doen gel den. Zelfs Hendriks eigen raadge vers betwijfelen of hij aan de macht kan blijven, maar Hendrik lost de kwesties van de drie pre tendenten, ieder op zijn eigen ma nier, op. Allereerst trouwt hij met Elizabeth van York, en verenigt daarmee het huis Lancaster met dat van York. Ned. II, 21.10 uur. Stratenmaker op zee-show Vanaf vanavond brengt de VARA- televisie iedere dinsdag een geva rieerd programma met gespeelde sketches en liedjes, een animatie filmpje en andere voor kinderen aantrekkelijke onderdelen. Uit gangspunt voor dit spektakelpro gramma is telkens een bepaald begrip, zoals luiheid, liefde, dom heid, verlegenheid etc. Steeds te rugkerende figuren zijn: Eric En gerd, de deftige dame, de kleine man en de stratenmaker. Ned. I, 19.05 uur. Onedin-lijn James en Anne Onedin kiezen vanavond zee voor een rampzali ge terugreis vanuit Lissabon. De „Charlotte Rhodes" herbergt Ja mes' eerste vracht als eigenaar en kapitein en hij is er op ge brand de goederen op tijd af te leveren. Maar James en verschil lende leden van de bemanning worden geveld door typhus en Anne moet de beginselen van de zeevaart leren om het schip veilig en wel naar Liverpool te brengen. Haar enige helper is Baines, maar de goede man kan lezen nocht schrijven. Intussen wordt de bemanning onrustig. Ze willen niet onder een vrouw varen en er dreigt muiterij uit te breken. Ned. I, 20.21 uur. Achtergronden van de bijbel De NCRV begint met de uitzen ding van een reeks van twaalf programma's, waarin het decor van de bijbelverhalen en van de bijbelse boodschap getoond wordt aan de hand van authentieke beel den. De titel, waaronder deze se rie op het scherm komt, is Ach tergronden van de bijbel. Ned. II, 19.30 uur. Het meisje met de blauwe hoed (Van onze radio - en tv-redactie) HILVERSUM „Maar al te vaak wordt in kinder programma's uitgegaan van thema's door volwasse nen bedacht, door volwassenen gebracht; een tijd lang heeft men gedacht, dat men een goed kinder programma maakte als men als een soort lieve op de hurken ging zitten en een brabbeltaaltje gebruikte om de kinderen te amuseren. Wij zijn van een ander startpunt vertrokken: wij stellen de kleuter in ons programma centraal. Wij gaan uit zijn denkwereld, van zijn kijk op de dingen om hem heen. En wij laten het kind zelf in ons pro- ïma over die zaken aan het woord". Dit zegt tekstschrijver Piet Geelhoed, een van de leden van het team, dat het A.V.R.O. tv-program- ma voor de kleuters Bibelebons samenstelt. Mor- genmiddag wordt via Nederland I om 17.00 uur de eerste aflevering in het nieuwe seizoen van dit rnaande'ijkse programma uitgezonden. Het is het tweede jaar dat Bibelebons verschijnt. In het eer- jste jaar hebben de samenstellers geëxperimenteerd met dit programma, dat een nieuwe aanpak bete- kende op het gebied van televisieprogramma's voor kleuters. Men heeft nu de definitieve vorm ge vonden, waarin Bibelebons aan de jonge kijkers - James Maxwell als Hendrik VII een benarde positie. Toontje, zijn slapie, haalt een rotstreek uit met een doos vol grutterswaren, die Daan van thuis heeft meegekre gen voor de kapitein. Ned. II, 20.21 uur. (Van onze radio en t.v.-redactie) DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid de Jong heeft in schriftelijke vragen aan minister Engels van CRM ernstige bezwaren aangetekend tegen bepaalde RTV-programma's van de VARA. De bedoelde pro-1 gramma's dragen volgens de vragensteller een zo duidelijk politiek j karakter, dat zelfs over een vorm van indoctrinatie gesproken kan worden. Als voorbeeld noemt het kamerlid in zijn vragen het VARA- programma Van onderen. Minister Engels moet, aldus de heer de Jong, maatregelen nemen om de ether te zuiveren van eenzijdige politieke propaganda. Deze hoort thuis in de speciale zendtijd, die door de regering beschikbaar wordt gesteld aan de politieke partijen. gemikt wordt op de leeftijdsgroep van vier tot zes jaar - zal worden gepresenteerd. In elke uitzending zal worden uitgegaan van een vast basisgegeven. In de eerste aflevering zal dit het huis zijn en alles wat daarmee te maken heeft. Met films, liedjes, animaties en spelletjes, wordt de samenhang tus sen de verschillende objecten, die met het thema van de uitzending verband houden, kenbaar ge maakt. Een groepje kinderen in de studio wordt daadwerkelijk bij het hele gebeuren betrokken. Op hun beurt zullen zij de kleuters thuis bij dit „amu sementsprogramma met educatieve elementen", zoals het team van Bibelebons kenschetst, inscha kelen. Het geheel speelt zich af in het dorpje Bibelebons, waar Bolletje Boos woont (gespeeld door Willem Wagter), samen met Jojo (Jennifer Willems), Ro- derik (Robert Smit), de zes Bibelebonse kleuters zelf en de poppenfamilie de Muffels, die op tekst van Arno Guldemond bespeeld wordt door Maria Lindes en Robert Smit. Een belangrijke rol in het Bibelebonse gebeuren is weggelegd voor de presentatrice, die alle aktivitei- ten in het dorp coördineert. Hiervoor heeft de A.V.R.O. tv de actrice Margreet Heemskerk aange trokken. AVRO's Televizier heeft een tijdje in een onzekere positie ver keerd. Wlbo van der Lindens nogal abrupte vertrek leidde tot moeilijkheden. De vakantiepe riode die erop volgde accen tueerde die moeilijkheden extra. Televizier staat nu onder leiding van bekwame Jaap van Mee- kren en gisteren maakte de ru briek de indruk dat alle onze kerheid geweken is. Opmerkelijk: alles wat geboden werd was eigen werk en alle ei gen werk had kwaliteit. Televi- zieristen berichtten uit Duits land (uitwijzing van Arabieren en de Porstaffaire) en België (staking van de middenstanders en commentaar op de Deense EEG-verkiezing). Uit eigen land was er politiek commentaar van Ferry Hoogen- dijk, kijk-attractief door de te keningen van Frits Behrend, en echt magazine-werk in de vorm van een reportage over therapie bij stotteraars en aandacht voor het afscheid van Beppie Nooy Een veelheid van onderwerpen derhalve die in zijn variatie elk wat wils bood. Daarenboven elk onderwerp uiteraard niet in de diepte behandeld, maar ook niet zo vluchtig dat van oppervlak kigheid sprake was. Televizier is eigen handicap te boven en doet met veel succes een gooi naar de eerste plaats onder de t.v.-nieuwsrubrieken. We vinden dat gunstig. Ooit stond Achter het Nieuws onbetwist aan de top. De KRO wilde con curreren en bouwde Brandpunt uit tot iets voortreffelijks, waar geen ander aan tippen kon. Het is nu de AVRO die met succes de leidersplaats lijkt te gaan overnemen. Competitie is het element dat tot kwaliteit leidt. Goed dat er ook hier competi tie is Overigens jammer dat bij de com petitie tussen AVRO en KRO op de maandagavond de coördina tie en dus de echte kijkersvrij heid zoek is. Gisteren stonden tegenover Peyton Place en de lieflijk-zoetige Helmut Zacha- rias-show een Spencer Tracy- speelfilm. Uitzendingen die het zelfde publiek zouden kunnen bedienen. En tegenover het (voortreffelijke) Televizier stond het enige wat de KRO deze avond als infor matieve uitzending te bieden had: film over het korps Mari niers. Het lijkt op een kinder achtige ruzi tussen zendgemach tigden die over de hoofden van de kijkers wordt uitgevochten. Vg Kunst en kunstenaars Lis Hooge-Hansen stelt haar beeldhouwwerken en bronzen ten toon in de galerie De Sfinx te Amsterdam. Z.O. Voorburg wal 241 van 4 tot °2 oktober. Pyke Koch. In het Stedelijk Mu seum te Amsterdam worden 24 kleine schilderijtje' van Pyke Koch tentoongesteld van 6 okto ber tot en met 19 november. TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I VARA: 19.05 uu De stratenmaker-op- zee-show 19.25 uu Daar komen de schutters 20.00 uu Journaal 21.10 uur De Onedin-lijn 21.10 uu Koning klant 21.40 uu 2 voor twaalf 22.20 uur Dingen die verborgen blijven 22.45 uur Journaal 22.50 uur School-tv NEDERLAND II 18.45 uur 18.55 uur NCRV: 19.05 uur 19.30 uur 19.25 uur 20.00 uur 20.21 uur 22.45 uur 22.55 uur 23.00 uur Dier en vriend Achtergronden van de bijbel Promotie Hier en nu Journaal Het meisje met de blauwe hoed Hendrik VII Hier en nu Dag dag Den Haag vandaag Journaal Samenvatting Europa-Amerika MORGEN NEDERLAND I 10.45 uur School-t.v. 17.00 uur Bibelebons NOS: 18.45 uur Ti ta tovenaar 18.55 uur Journaal 19.05 uur Van gewest tot gewest 19,50 uur Stichting Socutera 20.00 uur Journaal 20.21 uur Zendtijd P.S.P. 20.31 uur Staatsloterij 20.36 uur Conquest (film) 22.20 uur E 72 22.45 uur Studio Sport 23.10 uur Den Haag vandaag 23.20 uur Journaal NEDERLAND II 18.45 uur Ti-ta tovenaar 18.50 uur Journaal AVRO: 19.05 uur De laatste der Mohikanen 20.00 uur Journaal i 20.21 uur Rechtuit tot morgen 21.35 uur Televizier-supplement 1 22.05 uur De val 1 22.50 uur Journaal 22.55 uur Teleac RADIO HEDEN HILVERSUM I tijdperk: klankbeeld. •.8.45 (S) Promenade Orkest: operet temuziek. 19.30 Vanavond, geva rieerd programma. 22.30 Nieuws. 22.40 Radlojocrnaal. 22.50 (S) Van- ivond iaat: actueel programma. 18.00 (S) Licht orkest met zangsolis ten. 18.19 Uitzending van de Anti Revolutionaire Partij. 18.30 Nieu\ New Philharmonla Chor New Philharmonla Orchestra met zangsollsten. 21.30 Babel: een veer tiendaags (kultureel) radiogram. 22.30 <S) Klassieke orkestmuziek (gr.). 22.50 Overweging. 23.00 Echo. 23.30 (S) Binnenkijken, gesprek. 23.55-24.00 Nieuws. MORGEN HILVERSUM I a tie. (7.25-7.31 de voorpagina. VPRO: 7.64 Deze dag. VARA: 8.00 Nieuws. 8.11-8.23 Actualiteiten. 8-35 Van alle markten thuis). 9.00 (S) Radlowcekblad. ge varieerd programma met om 9.15 Koning Klant: 9.35 Waterstanden: 9.40 Schoolradio: 10.45 Voor de kleu ters. en om 11.00-11.02 Nieuws. 12.00 Gorkum Centraal: actueel pro gramma. 13 00 Nieuws. 13.11 Actua liteiten. 13.25 Muziek van gisteren: lichte platen. 13.45 Gesproken por tret 14.00 (S) Speelruimte: geva rieerd programma. (16.00-16.02 Nieuws). 17.00 (S) Schwetzlnger plano: tsplele 1972: sopraan klassieke muziek. 17.55 Mededelin gen. HILVERSUM II met populair klassieke- en lichte muziek en om: 7.30-7.40 Nieuws; 7.41-8.00 Aktua; 8.30-8.35 Nieuws; 8.36-8.45 Gymnastiek voor de huis vrouw. 10.00 (S) Voor de kleuters. 10.30 Nieuws. 10.33 (S) Voor de Vrouw. 11.30 Aktua. KRO: 11.45 Be jaardenprogramma. 11.55 Mededelin gen. 12.00 (S) Van twaalf tot twee: 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws; 12.41 Echo; 13.00-13.05 Raden maar. 14.00 Huis bezoek: een pastoraal gesprek. NOS: 14.10 Vonken onder de os: Ne derlandse volksverhalen en volksge bruiken. 14.30 (S) Aspekten van de kamermuziek. 15.30 Nieuws. 15.33 Meer over minder: De stem van de sprekende minderheid. 17.00 Jazz uit het historisch archief. 17.20 Over heidsvoorlichting: Mens en samenle ving: een uitzending HILVERSUM III uur-show. 10.QO Nieuws. 10.03 Ar beidsvitaminen: populair verzoekpla- tenprogramma. (11.00 Nieuws). 12.00 Nieuws. 12.03 Radiojournaal. 12.06 Zet 'm op. (13.00 Nieuws). 14.00 Nieuws. 14.03 De Hit-Visser: top- pop. 15.00 Nieuws. 15.03 Cees van Zijtveld. (16.00 Nieuws). 17.00 Nieuws. 17.03 Radiojournaal. 17.06 Ififig vcrzoekplatenp 9.02 Woensdagavond licht: lichte grammofoonplaten, afgewisseld met korte sportberichten en actualiteiten. (20.00, 21.00 en 22.00 Nieuws; 22.55 Mededelingen: 23.00 Nieuws). 24 00 1.02 Metro's Midnight Mu sic. 0.55-1.00 Nieuw BRUSSEL 324 M (NEDERLANDS) 12.00 Nieuws, mededelingen en SOS- berlchten. 12.02 Lichte muziek. 12.50 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nieuws, weerbericht, toneelagenda en mededelingen. 13.20 Lichte mu ziek. 13.55 Beursberichten. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. 14 25 Pia nomuziek. 14.30 Voor dc tieners. 14.50 Schoolkoren. (15.00 Nieuws). 15.15 Voor kinderen. 16.0O Nieuws en beursberichten. 16.10 Operafragmen ten 17.00 Nieuws en mededelingen 17.10 Amusementsmuziek. 17 55 Weegschaal.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2