TOEN MERCKX WEGBLEEF WON TYGHEM RUGBY NA VEERTIG JAAR NOG IMPOPULAIR FIN VIREN MAAR STAL LIEP SOLO SHOW NIET SPORTBIJLAGE MAANDAG 2 OKTOBER 1972 A 4 Deen Jorn Lund in Mexico op weg naar het wereldrecord DEN HAAG De entourage van een jubi leumwedstrijd: nog geen honderd toe schouwers, een bestuurslid fungeert als grensrechter. Uit een bordje, waarmee een jonge supporter uitbundig loopt te zwaaien blijkt in ieder geval, dat HRC speelt. Een verbaasde voorbijganger merkte op: „Is dat een oefenwedstrijd je". Hij had gezien, dat het rugby betrof. Dat wel, maar dat de Nederlandse Rugby Bond haar 40-jarig bestaan vierde, kon hij slechts gissen. Het schrijnende ge brek aan belangstelling tijdens het jubi leumsduel, dat gisteren op het terrein van HRC met 14-0 door het Nederlands team werd gewonnen, was de zoveelste bevesti ging van de impopulariteit van rugby. „Onbekend maakt onbemind. Van de persmedia krijgen we geen voldoende steun. We zijn al blij als we twee minuten zendtijd krijgen op de tele visie". Peter Sakko, de secretaris van de NRB zocht naar een verklaring voor de gering belang stelling en vond die. Een speler uit de nationale selectie, Michel Vente, vulde zijn woorden later aan. „Bij competitiewedstrijden komen nog min der mensen kijken, dat is heel normaal. Men kent de spelregels niet, en ziet rugby als dom ge duw. De eerste indruk van een buitenstaander is altijd: wat een keiharde en gemene sport. Daar kan je boos om worden, maar eerlijk gezegd was ik in het begin ook bang. Later merk je, dat rug by fijn en fair is. En dat de toeschouwers dan wegblijven is jammer, maar niet deprimerend. Je speelt tenslotte niet voor je publiek, maar voor jezelf". Mentaliteit Zo is de mentaliteit van de rugbyer: hard werken en er hoeft maar weinig tegenover te staan. Want rugby behoort nog tot die weinige sporten in Nederland, waarin elke vorm van professiona lisme tot dusver geweerd kon worden. Secretaris Sakko zei het zo: ,,Je moet niet alleen vechten in de wedstrijden, maar ook daarbuiten, zodat je sport groot wordt". Het bestuur van de NRB ziet dan ook de toekomst vol optimisme tegemoet. De vele gelukwensen, die vele zuster-organisaties meestal echter tegelijkertijd met de spijtbetui ging en de reden voor de afwezigheid tijdens de Peter Sakko, de secretaris van de jubilerende Rugbybond over t ringe belangstelling: „Onbekend maakt onbemind". recpetie^-,- stuurden naar aanleiding van het 40- jarig bestaan stimuleerden daartoe. Bovendien werpt Sakko graag een blik op de leden lijst. „Je moet er altijd van uitgaan, dat de men sen in Nederland erg voetbalminded zijn. Dat geldt ook voor de anders porten, die achterble ven. En als je dan kijkt, hoe de interesse voor rugby de laatste jaren is toegenomen, moet je wel optimistisch ziin. We hebben nu 3000 leden, na de oorlog hadden we nog maar vijf of zes clubs. Bovendien wordt in het leger steeds meer aan rugby gedaan". Vooral dat laatste stemt de 32-jarige secretaris tevreden. „Dat is een gevolg van de grote inzet van de bondsmensen, die vroeger ook nog vaak speelden. Nu concentreren ze .^ich op de „public relations", waardoor je het sneeuwbaleffect krijgt: steeds meer leden". Overeenkomsten Pieter Sakko ziet dan ook het Nederlandse team steeds sterker worden. Hij vergelijkt graag met Groot-Brittannlë, het land waar hij als directeur van een scheepvaart- en expeditiebedrijf de meeste tijd doorbrengt. Sakko kan de overeen komsten maken, want hij is scheidsrechter in de Engelse hoofdklasse. Maar de idealist overdrijft toch iets, als hij zegt: „Engeland vindt ons nu al een gewaagde tegen stander". Reëler vervolgt hij: „De verwachting is, dat ons spel over een jaar of vijf rijp genoeg is om tegen de Engelsen te kunnen spelen". Pie ter Sakko baseert zijn vertrouwen op de resulta ten, die Bristol tijdens een reeks vriendschappe lijke wedstrijden tegen Nederlandse clubs in sep tember behaalde. „Als beste club van Groot-Brit- tannië had Bristol de eer hoog te houden. Met zeer veel moeite wonnen de Britten, maar daar voor hadden zij toch alle excursies afgezegd, om maar genoeg uitgerust te zijn". Na veertig jaar is rugby in Nederland dan einde lijk op het punt gekomen, waarvan bestuurslid Sakko zegt: „We kunnen ons peil zelf verbeteren. Daarom is al een coach uit Engeland aangetrok ken om het nationale team en de clubs te trai nen. Vanzelf moet ook de arbitrage zich aanpas sen. Die ervaring kan ik overbrengen. Dat is wat we nodig hebben: de steun en kennis uit het bui tenland. We liggen tenslotte tachtig jaar achter bij de grote rugbynaties. Die achterstand moeten we in zeer korte tijd inhalen". Dat lukt volgens Pieter Sakko, die al dit jaar „een top in de Nederlandse rugbygeschiedenis" ver wacht. KEES KOOMAN TOURS Noel van Tyghem, een vijfentwintigjarige Vlaming uit Ieperen, heeft zondag als betrekkelijke outsider de wegwedstrijd Parijs—Tours over 295 km. gewonnen. Samen met zijn landgenoten De Geest en Huysmans ontsnapte hij na een vlakke koers op 25 km. van de finish. Hoewel Huysmans, als ploegge noot van Eddy Merckx geen Kees Koeken onderscheidde zich in de eindsprint van de tweede groep. Achter De Vlaeminck bleek hij de beste sprinter. kop deed, hield het drietal van de aanvankelijke dertig secon den voorsprong bij de finish in Tours voldoende over om onder elkaar de strijd te beslissen. Van Tyghem zette zelf de eind sprint in en won met een wiel- lengte voorsprong. De grote favoriet Eddy Merckx, van wie men had gedacht, dat hij zijn zinnen op deze klassie ker had gezet, eindigde in de grote groep, die zeven seconden na Van Tyghem over de eind streep rolde. De eindsprint van deze groep werd gewonnen door De Vlaeminck voor Koeken. De 66ste Parijs-Tours werd geken merkt door een langdurige ont snapping van Bellone en Spruyt. De Fransman ging er bij de start van door en kreeg na 50 km. gezelschap van Spruyt. Sa men bouwden zij een voor sprong op, die opliep tot 10 min. 45 seconden. Na 198 km. werden zij teruggepakt Verdere uitloop pogingen van Baert, Besnard en Palka werden door de knechten van Merckx ongedaan gemaakt. De grote man zelf verscheen niet aan de kop van het peloton. Zijn wegblijven gaf uiteindelijk Van Tyghem de kans het eens te proberen. Van zijn twee me de-vluchters had de Vlaming in de eindsprint niet veel last. Van Tyghem geniet in Tours goede bekendheid. Vorig jaar won hij er een etappe van de Ronde van de Indre en Loire en werd hij derde in de grote prijs der Na ties, alvorens wegen gebruik van doping te worden gedeklas- seerd. In de vorige Parijs-Tours eindigde hij als twaalfde. Willy Teirlinck startte niet in Pa rijs—Tours nadat hij donderdag avond op het nippertje aan een kolendampvergiftiging is ontko men. Teirlinck en zijn echtgeno te merkten nog net op tijd dat de trek in hun kachel onvol doende was. Zijn huisarts achtte het na het gebeurde beter dat hij niet zou deelnemen aan de herfstklassieker ParijsTours. De resultaten van de Nederlan ders: 34. Van Beers, 35. Van Katwijk, 44. Schepers, 51. Kar stens, 56. Bal, 65. Holst, 66. Vla- nen, allen in de zelfde tijd als De Vlaminck. MEXICO De Deense wielren ner Jörn Lund heeft zaterdag op de Olympische baan in Mexi co City de amateurwereldre cords over vier en vijf kilomter gebroken. Hij deed dit in een rit. De vier kilometer legde Lund af in 4.45.39 (nieuw re cord) en de vijf km. in 6.00.31 (was sinds '67 met 6.05.65 van de Tsjech Jiri Daler) Zondagmiddag verbeterde Jörn Lund ook het wereldrecord op de tien kilometer. Hij maakte een tijd van 12.21.32 minuten. Het record stond op naam van zijn landgenoot Mogens Frey met 12.23.80 minuten. DORTMUND De Nederlandse profstayer Cees Stam is zondag in Dortmund in een internatio nale wedstrijd op de derde plaats geëindigd, achter de Westduitser Dieter Kemper en de Belgische wereldkampioen Theo Verschüren. Kemper nam in de wedstrijd over één uur in de 35ste minuut de leiding. De felle eindsprint van Verschüren bracht hem tot op drie meter van de Duitser. Cees Stam, die bij de wereldkam pioenschappen in Marseille tweede werd, had een achter stand van 25 meter op de win- HELSINKI Lasse Viren, de Olympische kampioen op de vijf en tien kilometer, heeft gisteren een vergeefse poging gedaan om het wereldrecord op de 5000 meter te heroveren. In het Olym pisch Stadion in Helsinki, waar het bitter koud was, liep de 23- jarige Finse politieman een solorace, die na 13 minuten en 29.8 seconden eindigde. Het wereldrecord staat sedert 20 september met 13.13.0 op naam van Emile Puttemans (Belg). Josef Plachy (Tsj.-Sl.) deed eveneens een vergeefse poging om het wereldrecord op de 800 meter, dat met 1.44.3 op naam staat van Peter Snell (Nw-Zee), Ralph Doubell (Aus) en Dave Wottle (VS) te verbeteren. De Tsjech won in 1.46.2. In Schwetzingen (Wdl) liep Christa Merten met 9.22.0 een nieuw Westduits record op de 3000 meter. Zij staat op de wereldrang lijst van dit nieuwe nummer nu op de zesde plaats achter: Loed- milla Bragina (Rus, 8.53.0), Paola Cacchi (It, 9.09.2), Irina Bon- dartsjoek (Rus, 9.16.0), Nina Taborska (Rus, 9.19.8) en Maria Tsjiritsjeva (Rus, 9.22.0). In een zeer sterke race heeft Geert Jansen van AAC uit Amster- dam zaterdag te Winschoten zijn Nederlands kampioenschap op de 25 kilometer geprolongeerd. De Amsterdammer ging zeer vlot van start en nam in de eerste ronde van Vijf kilometer al ruim honderd meter voorsprong op de kennelijk verraste Egbert Nijstad. Jansen is niet meer ach terhaald, ook al kreeg Nijstad gezelschap van Vonk en Kijne. In de vierde ronde moest Vonk, die niet voldoende „lucht" meer had afhaken uit het groepje achtervolgers van Jansen, die steeds verder wegliep. Nijstad besliste de strijd om de tweede plaats in zijn voordeel dank zij zijn snelle eindsprint. Door het ontbreken van werkelijke concurrenten kwam Geert Jansen niet tpe aan verbetering van het Nederlandse record van Aad Steylen. De re cordhouder coachte Jansen en stimuleerde hem tot een sterke laatste ronde, maar Jansen kwam toch ruim veertig seconden te kort om de nieuwe recordhouder te worden. Edward de Noorlander, die onlangs aankondigde alleen nog maar voor zijn plezier en niet meer op topniveau aan tienkampen te zullen deelnemen, krijgt waarschijnlijk als opvolger zijn jongere broer John. Gisteren werd John de Noorlander op de sintelbaan Ookmeer in Amsterdam nationaal kampioen bij de junioren met een totaal van 6513 punten. Hij had bijna driehonderd punten voorsprong op Fred v.d. Ham (AV Schoonhoven), die 6218 pun ten vergaarde. Bij de meisjes prolongeerde Ria Ahlers (De Sper wers) haar titel met een totaal van 3837 punten. Cico '66 uit Arnhem heeft tijdens de Nederlandse estafette kam pioenschappen, die in Amsterdam op de sintelbaan Ookmeer werden gehouden, twee titels veroverd. De Arnhemmers werden kampioen op de 4x800 en 4x1500 meter in resp. 7.56.2 en 16.15.6. Op de 4x800 meter had Ciko '66 overigens alleen concurrentie van het Rotterdamse Metro, dat op eentiende seconde tweede werd. Rugbyers interesseert het weinig of er geen publiek komt. De spelers van HRC en het nationale team, oftewel de Impala's effen shirt) Een groot deel van de toeschouwers tijdens het jubileumduel. Uit het bordje rechts bleek, dat HRC speelde zetten zich toch voor honderd procent in.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 18