Boterhuispolder wordt geen stortplaats voor grofvuil W ijk ver be tering begint met straatverbetering Algemene Raad verwerpt plan bestuur Bruid op kleuterschool Gezondheidszorg niet in gevaar doortoelatings- beleid bij artsenstudie Bestuur en provincie zoeken naar een andere plaats 4 Bewoners Haver- straatbuurt boos ProfP. Muntendam bij afscheid: Lei den- Noord „Uitgaan van de bewoners" 1972 WOENSDAG 27 SEPTEMBER 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 3 ,E1DEN Het afvoeren van on- verbrandbare stoffen uit de Leidse regio naar de Warmond- se Boterhuispolder gaat niet door. De algemene raad van de Gemeenschappelijke Vuilver werking voor Leiden en omge ving heeft gisteravond het voor stel om tot definitieve koop van twee boerderijen (samen onge veer 36 ha) in de Boterhuispol der over te gaan, verworpen. Het dagelijks bestuur van de Gemeenschappelijke Vuilver werking had, zoals wij onlangs berichtten, de gronden al in voorlopige koop genomen, om dat men met de Leidse vuilstort aan de Roomburgerweg „met de rug tegen de muur staat". Deze stortplaats is vol en er mag niet meer gestort worden krachtens een besluit van de Leidse gemeenteraad. (Met het niet goedkeuren van de stappen van het dagelijks be stuur (het sluiten van voorlopi ge koopcontracten) heeft de al gemene raad overigens geen veroordeling uit willen spreken over het beleid van het dage lijks bestuur. Dat werd bij een met algemene stemmen aan vaardde motie van de Leide- naar Van Aken zelfs uitgeno digd om een nieuw voorstel voor te bereiden teneinde een oplosing te vinden voor de af voer van onverbrandbare stof fen. Dat men de Boterhuisplannen liet duikelen kwam omdat iedereen met de gemeente Warmond kon meevoelen, dat de gekozen plaats voor puinstort te veel be zwaren uit oogpunt van milieu behoud heeft. Bovendien komt de watersport en de oeverre creatie in het gedrang. De Warmondse wethouder mr. Groenendijk, die ook lid is van "de algemene raad kon zich ei genlijk niet voorstellen, dat de provincie er me akkoord ging, dat men deze kwetsbare open plaats goed vond voor het stor ten van onverbrandbare stoffen. De voorzitter van de Gemeen schappelijke Vuilverwerking, de Leidse wethouder J. Lijten, had in het begin van de openbare vergadering betoogd, dat bij het zoeken naar nieuwe moge lijkheden in de thans voorlig gende noodsituatie de Kager- zoom als enige mogelijkheid was overgebleven. De provincie was bereid tot medewerking, aldus de heer Lijten. ,,Het Puinaf- voerplan Zuid-Holland" (dat is nog altijd niet openbaar ge maakt - red.) wijst ook in die richting. Hoewel Warmond te gen was en ook anderen gingen ageren meenden we als bestuur toch te moeten voortgaan". Tijdens de vergadering bracht* de heer Wagenaar. wethouder van Alkemade. een nieuw aspect naar voren. Hij was zich gaan afvragen of het afvoeren van onverbrandbare stoffen eigenlijk wel de taak is van de Gemeen schappelijke Vuilverwerking. Het kan wellicht ook in particu lier initiatief uitgevoerd worden Bekend is al, dat in Woubrugge (Hoogmade) particulieren iets op proberen te zetten. Hoewel de heer Groenendijk de heer Wagenaar in zoverre bijviel, dat ook hij wel onderzocht wil zien of het afvoeren van onverbrand bare stoffen niet even goed aan het particulier initiatief overge laten kan worden, was de alge mene raad uiteindelijk toch van oordeel, dat de samenwerkende gemeenten samen verder naar een oplossing moeten zoeken zo lang het particulier initiatief de oplossing niet biedt. De oplossing hoopt het dagelijks bestuur nog te vinden met het provinciaal bestuur. Men heeft daarmee op korte termijn een bespreking. Gedurende de tijd, dat nog geen nieuwe plaats ge vonden is, zal het afvoeren naar Roomburg nog doorgaan. Het verwerpen van het stortplan in de Boterhuispolder is vooral in Warmond met vreugde ont vangen. Direct na de vergade ring in Leiden spoedden de Warmondse afgevaardigden zich naar hun gemeentehuis waar op dat moment het nieuws in de raadsvergadering kon worden medegedeeld. Het annuleren van de voorlopige koopcontrac ten kan vrijwel zonder kosten geschieden. Er behoefde geen geld te worden gestort. le: 50 H: ,,kt ,EIDEN Groot feest gistermid dag in de kleuterschool Pinkel tje aan de Valeriusstraat. Juf frouw Natja de Boer leidster van het jongste klasjetrouw de met de heer John Stikkel- man. Het bruidspaar dat de moeders niet de overlast wilde aandoen om met hun kinderen naar het stadhuis te gaan, bracht 's middags een bezoek aan de school. De kinderen had den op het speelplein met kleur- met kleurkrijt de loper uitge legd, waarlangs ze getooid met feestmutsen en erebooges bjruid en bruidegom opwachtten, dringende moeders namen veel van het lieve schouwspel weg maar binnen waren de bruid en laag YJÉÉfciar pupillen echt onder ons. «"taai! -Er werd een welomstlied gke- zongen en de leidsters overhan digden er de cadeaus: tafella ken enservetten, kurketrekker e n bijbehorende flessn. ise ifDe kinderen genoten van een stukje poppenkast en werden >n getracteerd op limonade en wat im uit hartigheid. Flit 50 Lie U ,toJM LEIDEN Gisteravond kwamen bewoners uit de buurt achter het Levendaal bij elkaar in het gebouw van het Vormingscen trum bedrijfsjeugd om te praten over een actie tot verbetering van hun wijk. In een pamflet zetten zij de pun ten uiteen, waarover nu al jaren ontevredenheid bestaat en waar aan eindelijk iets gedaan moet worden. Als er niet op korte termijn daad werkelijk iets zal gebeuren, zul len de bewoners niet langer stil blijven zitten, maar tot acties over gaan. In het algemeen wil men een re novatie van de hele buurt. Op de plekken waar nu onbewoon baar verklaarde woningen staan, zouden tuintjes of nieuwe huizen moeten komen. Ook te gen blinde muren wil men tuin tjes aanleggen. e muren zouden minder doods moeten worden door ze wit te schilderen. Het verkeer is een voortdurend probleem. De straten zijn smal en regelmatig ontstaan gevaar lijke situaties, doordat het ver keer er met grote snelheid door heen rijdt. In de Rijnzichtstraat en Kraayerstraat stelt men daarom eenrichtingsverkeer Het parkeerprobleem deed nogal wat stof opwaaien. Enerzijds wil men de auto's weg uit de buurt, anderzijds wil men toch de mogelijkheid houden eigen auto's zo dicht mogelijk bij huis neer te zetten. Over de speel plaatsen achter de school (een belofte van de gemeente die werkelijkheid is geworden) was men niet helemaal tevreden. Er staat eei\ hoge muur omheen. Bovendien is de enige boom in de wijk in een hoekje wegge drukt. De bewoners zouden graag zien dat de boom meer in het zicht kwam, door hem bij de speelplaats te betrekken en de muur weg te halen. Tenslotte hoopt men dat een aantal stra ten op de lijst voor monumenten kunnen worden geplaatst. Prof. Muntendam bewondert het schilderij dat Paul Citroen van hem heeft gemaakt LEIDEN Hoezeer ook studiebe perkingen als numerus clausus en toelatingsbeleid ingaan tegen de geest van de algemene ver klaring van de rechten van de mens, ze zullen de gezondheids zorg niet in gevaar brengen. Die optimistische visie op de toekomst gaf prof. dr. P. Mun tendam gistermiddag tijdens de receptie die hem bij gelegenheid van zijn afscheid van de univer sitaire wereld werd aangeboden door het Universitair Medisch Centrum te Leiden. Prof. Muntendam verbond aan die visie wel de voorwaarde dat de overheid moet zorgen voor de mogelijkheden waarbinnen de huisartsen bij voorkeur in groepsverband doelmatig kunnen functioneren en een deel van hun taken kunnen delegeren. Ze moeten dan de vroedvrouw, ed wijkverpleegster en de so ciaal werker opnemen in hun groep. Kwalitatief zag prof. Mun tendam daarentegen wel een dreiging. Hij zei, geschrokken te zijn van de basisfilosofie van de achtste medische faculteit in Maastricht. Deze filosofie is zo zei hij gebaseerd op onbe wezen ppercentages van somati sche en niet-somatische aandoe ningen op het spreekuur van de huisarts. ,Hoe gemakkelijk leidt de conclu sie van hetgeen over de doel stelling der achtste medische fa culteit geschreven staat er niet toe, dat onze artsen in de zes Pleidooi voor groepspraktijk en integratie paramedische werkers jaren van hun studie tevens tot maatschappelijk werker moeten worden opgeleid. Niets zou tot ernstiger gevolgen voor onze patiënten leiden, want de aan dacht wordt van de somatiek af geleid. Voor mij kenmerkt zich in de curatieve sector de goede arts nog altijd door het vermo gen op tijd de goede diagnose te kunnen stellen en de weg te we ten welke ingeslagen moet wor den door hem of door een an der, tot een adequate therapie. Of die tenminste het vermoeden tot een diagnose in zijn overwe ging betrekt, daarbij het motto van Poncet volgend: il faud d'abord penser' (men moet eerst denken) .-'aar de mening van prof. Mun tendam dient de opleiding tot arts in de eerste plaats hierop gericht te zijn. Voor de daarop volgende begeleiding in mens en maatschappijwetenschapne- lijke zin zullen de arts in zijn opleiding de grondelementen ge boden moeten worden van de me dische sociologie en medische psychologie. Zeker zal die arts ook een goed psycholoog zijn. Bij de opleiding moeten voorts de medisch-ethische aspecten de aandacht hebben. Met betrekking tot de ontwikke ling van universitaire medische centra zei prof. Muntendam, dat aan de toekomst hiervan, in or ganisatorische zin, niet behoeft te worden getwijfeld. Geen wet telijke belemmering kan een volstrekt logisch, zindelijk en doelmatig functioneren van een orgaan (het tripartite overleg van de besturen van universi teit, academisch ziekenhuis en faculteit der geneeskunde in het zgn. College van Coördinatoren), ingesteld is overlegorgaan, doch kwalitatief aangewezen om uit te groeien tot beleids- en be stuursorgaan, In de weg staan. Het feit. dat noch bij de voorbe reiding van de Wet Universitai re Bestuurshervorming, noch bij de herziening van de Wet op het Wetenschappelijk Onderwijs wat betreft de positie van de acade mische ziekenhuizen is gedacht ian de democratisering van 'aatstgenoemde instellingen, kon slechts een aanwijzing vormen voor de nieuwe wetgever, op dit terrein, zijn verzuim goed te maken. Het zal het Universitair Medisch Centrum-Leiden ge weest zijn, aldus de scheidende hoogleraar, die de weg naar universitair medische centra ge opend zal hebben. rdherinr houdinj i Nleu» rs. V- dere lu* Zoeklicht op: v l0( 'lEIDEN Nog niet zo lang gele den was een straat een gege ven, waaraan weinig aandacht werd besteed, dat ogenschijnlijk geen problemen opleverde. Door de toename van het verkeer en de groei van de bevolking wer den de straten steeds voller en gevaarlijker en konden we er niet meer omheen: we moesten erover gaan nadenken hoe we „de straat zo goed en plezierig mogelijk zouden kunnen gebrui ken. Geleerden zetten op papier, wat de straatgebruikers allang gemerkt hadden: de straat is belangrijk. Op straat, hebben mensen de meeste ontmoetin gen, de vorm van de straat heeft direct invloed op het v/onen er langs, het lopen en rijden er door en het spelen erin. De straat is een verbinding tussen mensen, tussen de wijk en de rest van de stad. Het uiterlijk -bepaalt mede het oordcel over de bewoners („Woon je in die straat..."). Kortom: wijkverbetering begint met straatverbetering. Duideliik komt dat naar voren in oude wijken als Noord en Groenoord. De huizen zijn niet ruim en een groot deel van het leven speelt zich daarom af op straat. Maar die zijn smal en saai. Drie ar chitecten van de afdeling Stede- bouw van de gemeente hebben daarom in samenwerking met de afdeling bestrating —een aantal projecten opgezet, die de straten in Noord meer leefbaar moeten maken. Het drietal is in de wiik niet onbekend en wordt meestal kortweg aangeduid als BPM (Broekema, Meinders en Piret). oorpai alttefti Kirn! •ekbl; LEIDEN „Vanaf 1920 hebben we een scheiding gemaakt tus sen de dingen: fabrieken bij el kaar, auto's bij elkaar, huizen bij elkaar enzovoort. Dat zie je ook in de straat. Alle verkeer gaat naast elkaar. Je hebt een autoweg, een fietspad, een trot toir voor de voetgangers. De kinderen hebben we ook wegge haald uit de straat en op speel plaatsen gezet. Als je alles weer door elkaar zou kunnen laten gaan, krijg je een beter ruimte gebruik. Dat betekent dat er een samenspel moet zijn tussen de auto en de voetganger. Daar voor moet je de straat veilig maken, door de snelheid van de auto te verminderen. Het karak ter van de rijweg als een soort pijpenla tussen twee stroken van geparkeerde auto's moet eruit. Dan kunnen de kinderen ook weer terugkomen in de straat. Je moet het natuurlijk in de context zien: wat voor een stad geldt, geldt niet voor een polderweg. In de Willem de Zwijgerlaan kun je moeilijk kin deren op de weg laten spelen. Maar het zou fijn zijn als het zou lukken om de straat weer voor iedereen te maken, niet alleen voor het verkeer, het evenwicht weer te herstellen. Daarbij pro beer je alle middelen te gebrui ken. Je moet natuurlijk uitgaan van de bewoner. Als stedebouw- kundige zie je net even beter de mogelijkheden, maar als het om een normale straat gaat moet de bewoner meebeslissen wat er gebeurt. Daar komen we bij een princi- ppieel punt: wij vinden dat je pas mag gaan praten met de bewoners, als je zekerheid hebt over de uitvoering. Ik bedoel daarmee financiële en techni sche zekerheid. Bij de Marijke- straat is dat wat ongelukkig ge gaan. We hadden een hearing gehouden over de plannen, maar toen we met de uitvoering begonnen, bleek er een leiding vernieuwd te moeten worden. Het duurde nog vier of vijf maanden voordat er met de zichtbare verbeteringen begon nen werd. Dat is niet goed, het schept valse verwachtingen. Overigens is de Marijkestraat nu wel over een week of twee klaar. Dat is erg belangrijk: we hebben dan een voorbeeld om duidelijk te laten zien, wat we willen. De verschillende plannen ontlopen elkaar niet zo veel. De Rijndijk straat was wel klaar, maar die ligt te geïsoleerd, te ver weg. Nu proberen we de mensen dui delijk te maken door tekeningen wat we van plan zijn. Dat is weieens tijdrovend en komt niet altijd goed over. Er blijft tussendoor ook nog altijd ruimte voor specifieke proble men, die je pas tegenkomt als je in de straat aan het werk bent. Eens per dag gaan we kijken bij het werk. We voeren dan ge sprekken met bewoners. Dat vraagt zijn tijd. maar we probe ren toch zoveel mogelijk in te gaan op bepaalde wensen, zon der dat het de perken te buiten gaat. Dat is uitermate belangrijk: ini tiatieven losmaken bij mensen. Je moet eens gaan kijken bij de Heilig Hartschool. Een bewoner daar tegenover heeft fuchsia's om een boom heengeplant. Kijk, daarop zou je als gemeente nou verder moeten werken. We wil len ook proberen de straatma ker een grotere vrijheid te ge ven, zodat hij meer plezier in zijn werk krijgt en beter werkt. Dat proces heeft natuurlijk zijn tijd nodig". Waar komt het geld vandaan? „Er zijn eigenlijk drie potten. Ten eerste de zogenaamde herbe- stratingsprojecten. Die vallen onder het gewone onderhoud. Eens in de tien tot twintig jaar krijgt een straat een opknap beurt. Op voorstel van gemeen tewerken wordt aangewezen welke straten die nodig hebben. Dat wordt bekeken op techni sche punten: slechte afwatering, verzakking. Als zo'n straat aan de beurt is, kijk je of hij met een anders ingedeeld kan wor den. De Marijkestraat is daar van een voorbeeld. Dan heb je de post OBS (Opbouw Bijzondere Situaties). Dat is geld van CRM (totaal 45.000 gulden). Volgens de regeling mag je maximaal 150.000 gulden per wijk per jaar besteden. De verdeling hangt grotendeels sa men met de mogelijkheden. Het geld moet namelijk in één jaar op. De projecten moeten dus in korte termijn uitvoerbaar zijn en binnen de regels van de sub sidie vallen. Die zijn soepeler dan we eerst dachten. De maat staven van de OBS-regeling zijn: het moet om een oude wijk gaan en de projecten moe ten een verbetering van de so ciale infrastructuur tot stand brengen, liever gezegd: het leef klimaat verbeteren. Dan is er nog een derde mogelijkheid: de woonomgeving verbeteren in sa menhang met de woningen. Wanneer die collectief opge knapt worden, geeft het ministe rie van Volkshuisvesting subsi die om tegelijk iets aan de om geving te doen. Dat is het geval in de Van Hogendorpstraat. Soms doe je op bepaalde plek ken niets, terwijl die er slecht aan toe zijn, omdat daar renova tie gepland is. Daar wacht je dan op". Welke projecten staan op stapel? „De bedoeling is om in de komen de maanden een gesprek te heb ben met alle wijkcomité's stuk voor stuk. Een stuk informatie over wat er gebeurd is en ge beuren gaat. Daarin willen we ook praten over hoe de plannen uitgevoerd gaan worden. Ik kan de lijst voor Noord wel vast noemen, maar niet de details. Dat vind ik niet fair tegenover de bewoners. In het kader van de OBS-projec- ten hebben we vroeger al de speelplaats aan de Bernard- straat bij „Pinkeltje" gemaakt. Aangevraagd zijn: de Pasteur straat en de Waldeck Pyrmont- straat. Dat worden beslist geen specifieke speelstraten, met af sluitingen aan weerszijden. Ze krijgen gewoon een reorganisa tie. Verder het Zwarte Pad. Daar zijn nog moeilijkheden in verband met eigendom. Dan nog een speelplaatsje aan de Bernhardkade en de hoek Anna Puulownostraat/Julianastraat (bij de Maresingel). Dit volt on der de gedachte om de verbin ding tussen de oude wijk en de binnenstad voor de voetganger wat aantrekkelijker te maken. De looproute wordt plezierig door bijvoorbeeld wat boompjes en bankjes neer te zeteten". Komen er nog meer speelgelegen- heden en doet u nog iets aan de speeltuinen? „In het algemeen proberen we de speelplaatsen van scholen wat meer bruikbaar te maken. Die van de Heilig Hartschool bij voorbeeld met die afschuwelijke muur eromheen". „Je moet het ook zo zien: zo'n speelplaats is een eindfase. Daar hebben we de laatste tien tallen jaren de kinderen bij el kaar gestopt. Wij willen ze weer terug in de straat. Akkermans heeft erover in zijn proefschrift geschreven. Bij een onderzoek in de Kooi, kwam hij tot de ont dekking dat de straat het groot ste oppervlak is en het meest vaak gebruikt wordt. Dat is ge woon een bevestiging van onze ideeën. Bovendien wat die speelruimte betreft heb je geen andere keus".

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3